Nieuwe mogelijkheden van het Luchtverkeer, Polder Callantsoog. Verlost van hevig SPIT IN DEN RUG KLOOSTERBALSEM Het Douglas-toestel voor de K.L.M. De aanranding te Hilversum. Zijn buren beschoten. Bedelarij in Egypte. Dieyen met een vast salaris. Vliegtuig op hol. OVERTREDING DER TARWEWET. 1500 gulden boete geëischt. Explosie m houtzaagmolen. Transatlantische diensten en scheepvaart. Woensdagavond is met het stoomschip Statendam van do Holland—Amerika-lijn te Rotterdam aange komen met aan boord den heer Parmentier, piloot bij de K.L.M., die het nieuwe vliegtuig voor deze maatschappij, een Douglas van do fabriek te Sancta Monica bij Los Angcles is wezen halen. Van de fa briek naar New York heeft de heer Parmentier met de nieuwe machine gevlogen, waarna het toestel is gedemonteerd en aan boord van de Statendam gebracht Sinds 1920 heeft de K.L.M. steeds met in Neder land gebouwde vliegtuigen gevlogen. De techniek gaat echter op het oogenblik in zoo'n snel tempo, en er worden zooveel nieuwe ontwerpen uitge bracht. dat het in verband met de enorme kosten aan de ontwikkeling van ieder nieuw type verbon den, wel verklaarbaar is. dat de Nederlandsche vliegtuigindustrie niet ieder type, dat op 'n gegeven ©ogenblik wordt vereischt, kan leveren. Het streven naar verhooging van kruissnelheid in het vervoer van passagiers, post en goederen door de lucht, treedt thans sterk op den voorgrond. Waar de regelmatigheid en de veiligheid thans aan zeer redelijke eischen voldoen wordt getracht met het vliegtuig een grootere snelheid te bereiken, omdat gebleken is, dat een snelheid van pl.m. 180 K.M. per uur in vele gevallen onvoldoende is om het succes van de luchtvaart te waarborgen. In een onderhoud vertelde de heer Parmentier nog, dat hij in Juli naar Amerika is gereisd. Het voor de K.L.M. bestelde toestel bleek toen nog niet heclemaal klaar te zijn en hij is bij de voltooiing te genwoordig geweest. Zoodra de machine klaar was, is hij er een aantal proefvluchten mee gaan maken en daarbij bleek hem al dadelijk, dat deze Douglas een prachtige machine is. De Douglas is een zgn. laagdekker. De cabine ligt 'dus boven den vleugel. De machine is geheel van dur-alluminium vervaardigd en zij heeft twee mo toren, die voor den neus van den vleugel zijn inge bouwd. De kruissnelheid is ongeveer 300 kilometer. De cabine biedt plaats voor 144 passagiers. De moto ren zijn evenals van de F XXXVI Wright-Cyclon- motoren, elk van 700 P.K. Het toestel kan op één motor in de lucht blijven. De machine werd gister in den loop van den dag gelost en naar Waalhaven vervoerd, waar zij ge monteerd werd. Voorts zal er een radio-inrichting in worden geplaatst Men hoopte het toestel Zondag voor het publiek ter bezichtiging,te kunnen stellen, waarna men in den loop van de volgende week met do proefvluchten zal beginnen. Het is de bedoeling deze machine zoo snel moge lijk op de Europeesche luchtlijnen in dienst te stel len. Waarschijnlijk zal er ook een proefvlucht mee naar Indië worden gemaakt Of de K.L.M. met deze machine nog zal deel nemen aan de Melbourne-race is naar de heer Fokker, die eveneens bij het onder houd aanwezig was, ons vertelde, nog steeds niet vast gesteld. De heer Parmentier zeide, na zijn erva ringen met dit toestel in Amerika, dat hij het best met de Douglas zou aandurven. Het vlicgwezen in Amerika is ondanks de minder gunstige tijden geweldig toegenomen. Het laatste jaar was er een toeneming van 120 pet Men kan zich van het vliegwezen daar eenigszins een voorstelling maken, als men bedenkt, dat van New York van des morgens 9 uur tot des nachts 12 uur op ieder heel uur een toestel naar Chicago vertrekt, en dat men vandaar op elk half uur kan vertrekken. Bovendien gaan er in beide richtingen nog twee nacht-toestellen. Vijfmaal per dag gaat er een toestel van New York naar San Francisco. De afstand Los Angelos»New York wordt afgelegd ln 15 a 16 uur, een afstand van Londen naar Bag dad. Per trein reist men over dit traject 3 dagen en 2 nachten. Op dit traject wisselt men halverwege van bemanning. Op al deze luchtlijnen en ook op de lijnen naar Zuid-Amerika, zijn vele Douglasmachines in gebruik. De Trans-Contincntal and Western Airways heeft pas 40 nieuwe Douglas-machines besteld. Er zijn er reeds 20 van afgeleverd. De Pan-American Airlines, die den dienst op Zuid-Amerika onderhouden, hebben er 12 besteld en voorts hebben twee andere Ameri- kaansche luchtvaartmaatschappijen nog respectieve lijk 6 en 10 van deze machines besteld. De Douglasfabriek werkt dan ook op volle capaci teit. Er werken thans 3200 werklieden en per week worden drie machines van dit type afgeleverd. Bo vendien werkt de fabriek nog aan andere types. Van Sancta Monica is de heer Parmentier met de Douglas naar New York gevlogen, in gezelschap van een piloot van de fabriek. Op dit 5000 kilometer lan ge traject kwamen de goede hoedanigheden van de Douglas prachtig tot uiting. Men heeft het alleen wat kalmpjes aan moeten doen, omdat er nog geen radio-toestel aan boord was. De kwestie van de geluid-demping is zeer ver zorgd, zoodat de passagiers al heel weinig hinder van het lawaai van de motoren zullen hebben. Het landinggestel is intrekbaar. Verder vertelde de heer Fokker nog, die de Dou glas-machines in zijn Nederlandsche fabriek in licen tie gaat bouwen, dat de prijs van dit type 100.000 dollar was. Ook in de stratosfeer ziet de heer Fokker mogelijk heden, al zal het nog wel een enkel jaar duren, eer voor het vliegen daarin een meer vaste basis is ge legd. Willy Post zal niet deelnemen aan da Melbourne-race. Oklahoma Cit De Amerikaansche aviateur Willy Post zal niet deelnemen aan de luchtrace Lon den— Melbourne, aangezien zijn toestel onlangs bij een vlucht beschadigd is. De aanrander tracht bt) ztjn overbren ging te vluchten, maar is spoedig ge grepen. Men zal zich herinneren dat na afloop van het muziekconcours te Laren een meisje uit Hilversum op ernstige wijze door een jongeman, eveneens uil Hilversum, is aangerand Deze had hierbij een boks beugel gebruikt. De aanrander werd nog dien nacht van zijn bed gelicht en legde een volledige beken tenis af. Donderdagmorgen werd hij door de Larensche po litie op transport gesteld naar Amsterdam. Hij was niet geboeid en op het station wist hij zich los te rukken en te vluchten Hij is echter spoedig ge grepen en werd geboeid weer naar het station ge bracht. Toen de deurwaarder de hnishunr had opgezegd. In een tweetal afgelegen huizen aan het Molen eind te Kortenhoef, heeft zich dezer dagen een dra ma afgespeeld, dat zeer ernstig had kunnen afloopen. Zekere O. en T., buren van elkaar, hadden gedu rende eenige dagen reeds ruzie. De dames konden het niet ai te goed met elkaar vinden en de ver houding werd steeds meer gespannen. De maat liep over, toen de deurwaarder aan O. kwam mecdeelen, dat hij zoo spoedig mogelijk het huis moest ontruimen. O. was ervan overtuigd, dat T. hier de hand in het spel had. Een der laatste nachten, toen de familie T. zich reeds ter ruste had begeven, werd er plotseling ge schreeuwd en tegen de ruiten geklopt. Een broer van de echtgenoote van T., zekere J., kwam vertel len, dat O. hem mishandeld had. Hij vroeg zijn zwa ger nu, hem te helpen om zijn fiets, die bij den buut*- man voor de deur lag, weg te halen. O. stond voor zijn woning toen de twee mannen naar buiten kwamen. Hij vroeg T. of hij een ge weer bij zich had. T. antwoordde daarop ontkennend. Het bleek, dat O. er wel een bij zich had. Hij richt te het dubbelloopsch geweer op de twee mannen en schoot op T. Het schot miste, wellicht door de duisternis, juist zijn doel. O. schoot nogmaals, nu op het raam, waarachter de echtgenoote van T. Ook dit schot was slechts enkele centimeters te laag en het schot hagel vloog in het raamkozijn. T. en zijn zwager zijn daarop naar den politie agent van Kortenhoef gesneld, en deze heeft O ge arresteerd. De man ls gisteren naar Amsterdam vervoerd en ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Speciale politie om dit euvel te bestrij den. Bedelaars met vermogens. In Egypte is, naar Reuter uit Alexandrië meldt, het aantal bedelaars zoodanig toegenomen, dat men thans een speciale politie zal instellen om de be delarij te bestrijden. Verleden jaar is de bedelarij door een ministerieel besluit strafbaar gesteld, doch dit heeft weinig ge holpen. Door de Egyptische bedelaars, die de toeristen tot hun slachtoffers maken, worden soms heele fortuinen bijeen gegaard. De Engelschen beschouwen zij als hun „beste" klanten' Sobha Ibrahim, de rijkste bedelares in Egypte, heeft men onlangs beroofd van haar geheele fortuin, zijnde een bedrag van 2120, dat geheel bijeengebedeld was, benevens juweelen ter waarde van 66. Openbare vergadering van Stemgerechtigde In gelanden op Vrijdag 14 September 1934, des mor gens 11 uur, iu het lokaal van den heer P. do Haan te Callantsoog. Voorzitter de heer H. Kruisvold, dijkgraaf; secreta ris de heer A. de Heer; penningmeester de heer J. C. van der Plas. Behalve het bestuur zijn 13 stemgerechtigden aan wezig. Na opening volgt lezing der notulen, die onveran derd wordon goedgekeurd. Door den Voorzitter wordt medegedeeld, dat Ged. Staten hebben goedgekeurd dat de lasten op f7.58 zijn vastgesteld; idem verkoop grond aan den heer Kaan voor f200; het bestuur tracht voor het geld te koopen een obligatie 4 Ned. Indië. Nu imperatief is voorgeschreven dat vanaf 1 Juli 1.1. 10 pcnsioenpremieverhaal plaats vindt, wordt overeenkomstig het voorstel van het Bestuur beslo ten tot intrekking van het besluit van 1 December 1923, waarbij aan den machinist prexnievrij pen sioen werd verleend. De dorpswog overgedragen aan het Hoogheemraadschap. Aan de orde komen de bestuursvoorstellen: a. Tot overdracht in beheer en onderhoud aan het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorder kwartier van den Dorpsweg in de gemeente Cal lantsoog, voor zoover deze in beheer en onderhoud is bij den Polder en voorkomt op het aanvullend provinciaal wegenplan b. Den grond, waarop voormeld weggedeelte is gelegen, te verkoopen en in vrijen eigendom over te dragen aan het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier voor de som van f 1.—. Op verzoek van den Voorzitter licht de Secretaris deze voorstellen toe. Deze deelt mede, dat reeds eer der de N.V. Het Zwanenwater medewerking toe zegde en het gemeentebestuur in onderhandeling trad met het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier. Van dit waterschap kwam daarop de kostenberekening in van twee plannen, nl. van een weg van straatklinkers en een weg van asphalt- beton. Beide plannen kosten in totaal f 14000, waar- bil de weg een breedte zou krijgen van 5 meter. Evenwel de jaarlijksche kosten waren verschillend en zouden voor den polder in de eerste 30 jaren be- En «en huisje met grond om te gaan rentenieren. De politie te Belgrado Is, naar Reuter meldt, op 't spoor gekomen van een dievenbende, waarvan de leider aan de leden een vast inkomen garandeerde. Aan de ijverigste leden werd ook een huis aange boden en een stuk grond, waarop zij zich konden terugtrekken, zoodra zij genoeg bij elkaar hadden gestolen. De bende maakte een specialiteit van het berooven van coöperaties. Hiervan was er niet een in de om geving, welke niet door hen was bestolen. De buit, zoowel geld als goederen, werd steeds aan den ben deleider afgedragen. Alle inbraken werden opde- zelfde wijze gepleegd. Was de keus eenmaal op een winkel gevallen, dan werd een gat in den muur gemaakt; een man ging naar binnen en reikte de f:oedercn over aan een ander, die ze op een wagen aadde. Een derde stond hierbij op den uitkijk. De bendeleider bleef zelf steeds thuis, ln af wachting van den buit KIND IN BRAND GERAAKT. Speelde met Indiër* en papier. Het zes-j'arig dochtertje van de familie B., wonen de aan de Methorststraat te Amersfoort, was even alleen thuis, daar de moeder weg was om de andere kinderen op te halen. De kleine is toen met lucifers en papier aan het spelen gegaan met het noodlot tig gevolg dat haar kleeren vlam vatten. Omwonen den snelden te hulp en wisten de vlammen te doo- ven. Dr. Aghina was spoedig aanwezig en heeft de kleine, die ernstige brandwonden had opgeloopen, behandeld. Na een hevig lijden is het meisje echter aan de bekomen verwondingen overleden. Noodlottig ongeluk op Poolsoh vliegveld. Onbestuurd vliegtuig in de menigte gereden. Op het vliegveld te Kattowitz is gistermiddag een vreeselijk ongeluk gebeurd. Een vliegtuig, waarvan de motor was aangezet, zette zich plotseling door tot hu toe niet opgehelderde oorzaak, zonder bestuurder in beweging, en schoot op een vrij groote menschen- menigte toe. Vier personen werden door de vleugels van het toe stel gegrepen, en zwaar gewond. Zij werden direct naar het ziekenhuis overgebracht Hier overleed de 21-jarige Eduard Janta uit Kattowitz reeds spoedig aan zijn zware verwondingen. Een andere persoon bekwam een beenbreuk, terwijl de verwondingen der beide andere gekwetsten van minder ernstigen aard zijn. RECHTSZAKEN. REGISTERS OPZETTELIJK FOUTIEF INGEVULD. De kantonrechter te Haarlem heeft onlangs een 65-jarigen molenaar uit Hoofddorp tot f 1000.boete veroordeeld, omdat hij de Tarwewet had overtreden. De molenaar ging in appèl en gistermiddag diende de zaak voor de Haarlemsche Rechtbank. Uit het ver hoor bleek, dat verdachte registers, welke hij krach tens de Tarwewet moest bijhouden, foutief had inge vuld, waardoor hij 99 ton graan te weinig had aan gegeven. Hij verklaarde de overtreding begaan te heb ben omdat hij veel schulden had. De Officier van Justite zeide in zijn requisitoir, dat verdachte herhaaldelijk zijn registers in strijd met de waarheid had ingevuld en eischte f1500.-— boete, subs. drie maanden hechtenis. De verdediger mr. W. de Rijke, hield een breedvoe rig pleidooi, waarin hij o.a. zeide, dat de ingewik kelde crisiswetten aanleiding tot dergelijke misstan den kunnen geven. De Rechtbank zal op 27 September uitspraak doen. Drie dooden, twaalf gewonden. Volgens te Londen ontvangen berichten zijn bij een ontploffing in een houtzaagmalen bij Leidra in Portugal, drie arbeiders gedood en twaalf zwaar ge wond. Het gebouw is volkomen vernield. Het staat nog niet vast of onder de puincn nog verdere slacht offers liggen. Een ossenwagen werd door den lucht druk der ontploffing over een 6 meter hooge muur geslingerd, en kwam 40 meter verder neer. GELEERDE DOODGEVALLEN. Uit de 8ste verdieping van een hotel gevallen of gesprongen. De ln Amerika bekende schrijver en anthropoloog dr. Berthold Laufer is te Chicago uit de 8ste verdie ping van een hotel gevallen of gesprongen en neer gekomen op het dak van de hotel-hall.. De man werd dood opgenomen. DANK ZU KLOOSTERBALSEM ..Ziezoo, dot Is echter doe rag. vee eiUe SPIT hoe ik fl|e ef I was de verzachting, die Ik slaakte, toen Ik na het aebuik ven 2 potjes Kloosterbalsem finaal osn mijn spit si was. Niet stssn, niet zitten, niet Uggen te kannen en toch vooruit te moeten om de boterham te verdienen. Door de oreeseHJke spU, die ln mijn stuit begon en door m(Jn geheele rug trok, wss tk hulpeloos sis een klein kind. Vsnsf het oogenblik, dst tk den geneeskrschtigen Kloosterbelsem aan wendde, begon m(Jn genezing. En nn heb tk ln geen 8 maanden meer een unMl gtlutf j Za u AKKERS ONIGINSCL TSR IMZA48 „Geen goud zoo goed!' Onovertroffen bij brand- en snJJwonden Ook ongeëvenaard als wrUfmlddel bij Rheumatlek, spit en pijnlijke spieren Overal per pot v. 20 gr. f 0.80 en 60 gr. f 1. Bovengenoemde prijzen wordt verhoogd met bijslag voor Omzetbelaating. dragen: straatklinkers f 765, asphaltbeton f427.34. In een conferentie van B. en W. en polderbestuur kwam tot uiting, dat B. en W. aan den gemeente raad wilden voorstellen om van de jaarlijksche kos ten van den polder, zijnde f 427.34, de helft voor re kening van den gemeente te nemen. Dit voorstel is inmiddels door den raad aangenomen. De heer M. Moolj Jz. zegt, dat hij in het raads- verslag heeft gelezen, dat er behalve het technisch personeel 20 k 25 menschen uit de gemeente aan den weg te werk zullen worden gesteld. De vraag is echter, hoeveel technisch personeel gebruikt wordt, want spr. vraagt zich af of deze bepaling soms een maas kan zijn. De heer Mr. D. Breebaart zegt., dat dit spoken zijn, die de heer Mooij ziet Spr. merkt op dat men niet te veel moet afschrikken door het bedrag van die f14000. De weg toch staat op het aanvullend wegen plan, zoodat reeds f7000 voor rekening van de pro vincie komt: de rest Is voor rekening van gemeente en polder. De weg ls in een dergelijk slechten toe stand, dat als niet tot overdracht wordt besloten, de weg toch noodzakelijk moet worden verbeterd en dan zullen de kosten voor den polder veel hooger worden. Als tot overdracht wordt besloten, en het Hoogheemraadschap maakt een asphaltbetonweg, zal de provincie betalen f475. de polder f213.67 en de gemeente f 401.33. Spr wijst ook op de bestrijding van de werkloosheid Wordt de weg niet gemaakt, dan zal de gemeente voor de bestrijding der werk loosheid een bedrag van f3300 extra moeten beta len. een bedrag wat tocb ook voor een groot ge deelte door de ingelanden moet worden opgebracht. De opzichter van het Hoogheemraadschap heeft spr. zelf gezegd, dat 20 h 25 menschen ongeveer 2 maan den aan den weg zullen werken. Zijn er 10 werkloo- zen, dan duurt het werk 4 maanden. Dat zou voor het verkeer wel niet prettig zijn, maar daar moeten we overheen stappen, voor doorgaand verkeer wordt evengoed wel gezorgd en in den winter is het ver keer niet zoo druk. Spreker wijst er nog eens nadrukkelijk op, dat bij gewoon onderhoud door de provincie geen provin ciale bijdrage wordt verleend. De heer M. Mooij Jz. zegt gerustgesteld te zijn, maar hij heeft de opmerking straks gemaakt, omdat hij zich nog te goed herinnert hoe het met het maken van den Duinweg is gegaan. De Voorzitter zegt eens berekend te hebben wat de kosten zouden zijn als de polder zelf voor ver betering van den weg zorgde. Voor den aankoop van steeman zou dan een leening moeten worden gesloten en spr. kwam dan tot een iets hooger bedrag dan het aandeel van den polder bij overdracht aan het Hoogheemraadschap. De heer Kooiman wijst cr op, dat de polder dan bovendien het onderhoud nog zou hebben, te rekenen op f250, waarbij de kat dan nog aan de kanten krab belt. Met algemeene stemmen worden de bestuursvoor stellen aangenomen, waarna de heer Mr. Breebaart uit naam van den gemeenteraad dank betuigt voor dit besluit van de vergadering. Bij de rondvraag wijst de heer Jb. Langereis op een duiker onder den weg, die nog water door laat. De Voorzitter zegt onderzoek toe. De heer M. Mooij Jz. dringt er op aan dat de water machine een paar dagen water inmaalt., omdat de waterstand te laag is om te kroozen. De heer Sluis merkt op dat dit komt omdat de schuiven open staan. De Voorzitter zegt dat er voor waterkeering wordt gezorgd. De heer Sluis zegt dat dit maar net aan is, het water is wel laag. De Voorzitter zegt toe, dat er wat water ingema- len zal worden. De heer Van der Plas vraagt nu de polder aan stonds tusschen de teerwegen inzit, ook op den Ab- besteeör weg wat teer te brengen. De weg wordt nog al druk bereden, heel wat grint wordt er op gebracht cn dat komt op de bermen terecht. De Voorzitter zegt, dat er tegenwoordig een proef wordt genomen met het brengen van teer in de wielsporen. Spr. zou een onderzoek willen instellen naar de kosten van het teren van den Abbesteeërweg en dan tevens van het afnemen van de S-bocht bij Wed. Baken. De heer Van der Plas zegt de kosten van onder houd der wegen over de laatste 10 jaren te weten. Spr. meent dat een leening zou moeten worden ge sloten en dan zonder de lasten te verhoogen. De heer Kaan oordeelt, dat de polder toch op den duur tot het teren der wegen zal moeten overgaan. De heer Mr. Breebaart geeft in overweging eens een opgave van kosten te vragen aan de Uitvoer dersmaatschappij Daalder, die ook dergelijke wegen uitvoert. Spr. wist dit voor kort niet Ook het tech nisch gedeelte komt dan uit onze gemeente. De Voorzitter zegt onderzoek toe. De heer Adr. Vos dringt er op aan, dat bij het ma ken van den nieuwen Dorpsweg de voerlui uit de gemeente in de gelegenheid worden gesteld in te schrijven. Opgemerkt wordt, dat de polder daar weinig aan kan doen en belanghebbenden zich dan tot het Hoogheemraadschap dienen te wenden. Hierna sluiting. i

Schager Courant | 1934 | | pagina 11