Rusland lid van den Kaar Medemblik Geestelijk Leven Maandag a.s. WIELRENNEN KIJKEn is KOCPEn bij CLOECK HARDDRAVERIJ Int. Telef. No. 20 16 PAGINA'S. En nu de kwestie van het Oosten. HEVIGE AARDSCHOKKEN IN ALGIERS. DRIESTE SMOKKELAARS. De gevolgen waren ontzettend. BRAND BIJ „VREDESTEIN". Op het nippertje gered. De Nederlandsche Tuindersbond. Aardappelemnroer in Engeland. TWEEDE KAMERLID VOOR DE RECHTBANK. Onder zand bedolven. De dood in de bergen. VUURWERK Motorrijder gedood. Zaterdag 15 September 1934. Postrekening No. 23330 SCHAGER 77ste Jaargang. No. 9553 EDIRAIVT. Dit blad verschijnt dagelijks, behalvo Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels 10.85, iedere regel meer 15 cent (bewtjsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Even na middernacht volledige overeenstem- ming bereikt voor toelating van de Sovjet-Unie. GENEVE, 15 Sept. (V.D.) Enkele minuten na middernacht is overeenstemming bereikt in zake de toetreding der Sovjet-Unie tot den Vol kenbond. Vandaag heeft China ter kennis van den Volken bond gebracht, dat het nimmer de supprematie van Japan in Mandsjoerije zal erkennen. Zoolang de vier Noordelijke provincies van China een verkapt Ja- pansch keizerrijk zullen vormen onder den naam Mandsjockwo zal er nimmer vrede in Azië zijn. De Chineesche gedelegeerde waarschuwde er voor, dat wanneer Rusland lid van den Volkenbond zou wor den de kwestie van de handhaving van den vrede in het Verre Oosten nog dichter voor de deur van den Volkenbond zal worden beslist. Rusland, aldus China, zoekt toelating tot den Volkenbond alleen .vanwege de Japansche agressie. TALRIJKE DORPEN VERWOEST. Reuter seint uit Algiers: Aanhoudende aardschokken, welke meer dan een week aanhielden, hebben in de afgelegen streek van Carnot geweldige schade aangericht. Tal rijke dorpen werden volkomen verwoest. De bevolkingen van deze dorpen zijn dakloos en geheel ontmoedigd. De autoriteiten haasten zich houten schuil plaatsen te bouwen. Gedurende de afgeloopen 48 uren Is de streek door zes aardschokken geteisterd. Met een als tank uitgeruste smokkel-auto de grensafzetting omver gereden. Belgische grenswachters machteloos. Reuter meldt uit Brussel: Ten einde het passeeren van Nederlandsche smok kelauto's te beletten, is de Belgische douane er toe overgegaan alle toegangswegen bij de grens af te sluiten met prikkeldraad-versperringen. Da hoop dat deze voor de auto's onoverkomelijk zouuen zijn, is echter ijdel gebleken, want een dezer dagen is een auto, die veel weg had van een tank, en die vermoedelijk met smokkelvcc was geladen, de douanepost op een der hoofdwegen gepasseerd zonder dat de met groote snelheid rijdende auto ooi; maar in het minst door de versperring werd gehin derd. Nadat de lading op Belgisch grondgebied was af geleverd. is de auto langs een anderen weg in Ne derland teruggekeerd. De versperring werd toen een voudig in den langs den weg loopende sloot gereden, waarbij de kommiczen niet anders konden doen dan sprakeloos toezien. Heden is geëtaleerd een BUIKBANDCORSET van prachtigen pasvorm en prima elastiek. Reclameprijs f 6.95. Corsetten vanaf f 1.55. Bustehouders vanaf f 0.56. Jarretelgordels vanaf f 0.58. Fa. G de WAARD, Schagen ERNSTIG AUTO-ONGELUK TE EGMOND. Vier auto's tegelijk op een punt. Taxi met groote vaart op een stilstaande vracht auto gereden. Donderdagavond is te Egmond Binnen een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een vrachtauto van de firma Groeneveld te Beverwijk, geladen met groente, reed in de richting Egmond aan den Hoef en wilde op een punt, waar juist een vrachtauto stilstond, een eveneens in de richting Egmond aan den Hoef rij dende auto passeeren. Juist op hetzelfde oogenblik naderde uit de richting Egmond aan den Hoef een sneltaxi, die op den terugweg naar Haarlem was. Er waren dus 4 auto's, waarvan 1 stilstaande, bijna tegelijk op ongeveer hetzelfde punt van den weg. Hierdoor was het uitzicht belemmerd en zijn ook, de mogelijk wel gegeven signalen, niet gehoord. Het gevolg was, dat de Haarlemsche taxi, die volgens ooggetuigen niet een vaart van meer dan 70 K.M. reed, op de vrachtauto uit Beverwijk inreed. De ge volgen waren ontzettend. De taxi werd geheel ge kraakt en als een sardineblikje in elkaar geduwd. De vrachtauto werd eveneens zwaar beschadigd. De chauffeur van de taxi, D. van Drooge uit Haarlem werd deerlijk gewond en op advies van dr. Belonje uit Egmond aan Zee, zoo spoedig mogelijk naar het St. Elisabeth Ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. Hij ontwaakte slechts een oogenblik uit zijn bewuste- loozen toestand. De chauffeur van den vrachtauto werd niet zwaar gewond en kon per autobus naar Beverwijk terugkeeren. Dit is in korten tijd het 4de ongeluk dat op den verleden jaar geasfalteerden weg, van Castricum naar Bergen is geschied. DE RUBBERFABRIEK TE LOOSDUINEN DOOR HET VUUR AANGETAST. EEN GROOT GEDEELTE VAN HET GEBOUWEN COMPLEX IN VLAMMEN OPGEGAAN. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is een groot gedeelte van het"uitgebreide complex der rub berfabriek Vredestein aan den Haagwcg onder Loos duinen vernield. Gedurende ecnigen tijd heeft het groote benzinereservoir groot gevaar geloopen, doch mede ten gevolge van dc gunstige windrichting kon dit gedeelte van de fabriek behouden blijven. Ook de kantoren en magazijnen, waarin een zeer groote voor raad rubber (zoowel banden, rubbervloeren als an dere rubberartikelen) waren opgeslagen, zijn door het vuur aangetast. Totaal verwoest werden de wal- serij, de mengerij, de stokerij en een der groote tech nische afdeelingen. Waar de brand ontstond. In de walsafdeeling, die in het centrum van het uitgestrekte fabriekscomplex ligt, waren omstreeks half twaalf vier man aan het werk met het walsen van rubber. De afdeeling, die naar schatting 100 bij 40 M. groot is, ligt vol rubber, rubberafval, waartus- schen chemicaliën. Verder staan er verschillende walsmachines. De vier man waren verspreid over deze afdeeling aan het werk. Een van hen zag uit een hoop rubberafval aan zijn zijde plotseling een vlam opschieten, die hem de kleeding verschroeide. Hij schreeuwde onmiddellijk „brand" en waar schuwde daardoor zijn kameraden, dh de vlammen, sneller dan zij konden vertellen, door de groote af deeling zagen slaari. Zij renden naar huiten om hulp te halen. Een van hen waarschuwde per telefoon bij den nachtportier de brandweer. Daarna ging men terug naar de walsinrichting. In die paar mi nuten tijd stond deze reeds in lichte laaie. Een dichte rook trok door de «rangen en een verzengende hitte dwong de toegesnelde mannen op eerbiedigen afstand te blijven. Duisternis. Een groote handicap was, dat men, om kortsluiting te voorkomen, de electrische verlichting heeft moeten uitschakelen, zoodat men op het terrein geen hand voor oogen kon zien. De groote zoeklichten van de motorwagen verlichtten, voor zoover dat in een fa briekscomplex kan. het terrein. Met een 14-tal stralen werd de fabrieksbrand be streden. Het vuur had zich inmiddels ook meege deeld aan het ketelhuis, de mengkamer en de tech nische afdeeling van de fabriek. Toen eenmaal enorme massa's water in het bran dende gebouw werden gespoten, begon de brand hier en daar wat te verminderen, om even later op een ander punt weer fel uit te breken. Tegen half één kreeg de brandweer zienderoogen de overhand en om één uur was het gevaar voor verdere uitbrei ding geweken, ofschoon het vuur nog geenszins was gedoofd. „Vader, broertje is uit het raam geval len!" Een merkwaardig voorval, heeft zich te Huissen voorgedaan, dat wondergoed afliep, meldt de „Geld." Twee zoontjes van den caféhouder B., resp. 4 en 7 jaar, lagen reeds lang onder de wol, toen de klein ste plotseling naar heneden kwam en riep: „Vader, broertje is uit het raam gevallen!" De heer B. rende direct naar dc plaats, waar de zevenjarige knaap zou zijn neergevallen, doch zag, dat de jongen 4 meter boven den beganen grond uit het raam hing, en zich krampachtig vasthield aan de vensterbank. De heer B. liep naar boven en kon den jongen, die juist wou loslaten, nog net bij den pols grijpen. Op Dinsdag 2 Octobcr a.s. zal te Amsterdam een buitengewone algemeene vergadering plaats vinden, waarin o.m. besproken zullen worden de steunmaat regelen, de propraganda en het program van actie. LANDBOUW. Na 1 November invoerconsenten vereischt. Het Engelsche departement van Handel deelt me de, dat een decreet zal worden uitgevaardigd, waar bij de invoer van aardappelen zal worden geregeld. Na 1 November a.s. zullen alle aardappelen, óók die, waarvoor op het oogenblik een vrijwillige invoerregeling is getroffen, nog slechts op speciaal invocr-consent mogen worden geimporteerd. Als regel zal de invoer zijn toegestaan in hoeveel heden, gebaseerd op het gemiddelde der drie jaren 1 Sept. 19311 Sept. 1934. Zes maanden geëischt De Rijnstrand- badzaak te Arnhem. Voor de Arnhemsche Rechtbank heeft gisteren te recht gestaan de heer J. J. VV. IJsselstein, oud 47 jaar, accountant te Arnhem, lid der Tweede Kamer der Staten Generaal, lid van den Arnhemschen Ge meenteraad en oud-wethouder van Arnhem. Hem is ten laste gelegd verduistering, subs. heling, subs. bcdriegelijke bankbreuk van een bedrag van f 500, voorts van een bedrag van f 195 en van een bedrag van f 100, toebehoorende aan do stichting Rijnstrandbad, een en ander in zijn functie van secre taris-penningmeester der Stichting. Na een uitvoerig getuigenverhoor er werden 13 getuieen a charge en 1 a décharge gehoord kwam de Officier van Justitie aan het woord voor het hou den van zijn requisitoir. De Officier van Justitie, Mr. Couvée eischte in zijn uitvoerig requisitoir wegens het voortgezette misdrijf van verduistering zes maanden gevangenisstraf tegen verdach te J. J. W. Y. D, verdediger, mr. Witeman uit Amsterdam con cludeerde in zijn pleidooi tot vrijspraak. De uitspraak is bepaald over 14 dagen. Vierjarig meisje in zandkuil gestikt. Tijdens het spelen aan het Domburg- sche strand. Tijdens het spelen op het strand te Domburg sprong het 4-jarig dochtertje van de familie v. d. H., tijdelijk in deze badplaats vertoevende, doch wonen de te Barcelona, in een pas gegraven zandkuil. De wanden van den kuil stortten in en de kleine werd onder het zand bedolven. De kinderjuffrouw, die bij de kinderen was, begon direct met uitgraven, met hulp van anderen, doch, hoewel het kind vrij spoedig bevrijd was, gaf het geen tcekenen van leven meer. Zeven vermiste bergbeklimmers dood ge vonden. Ongeluk in de Beiersche Al pen. M ünch en: De Duitsche bergwacht deelt mo de, dat volgens een ontvangen radio-mededeeling de zeven vermiste bergbeklimmers kort na elkaar dood zijn gevonden. Zooals bekend waren deze bergbeklim mers, onder wie zich drie vrouwen bevonden, sinds eenige dagen vermist, nadat zij uit München waren vertrokken. Wegens verhindering van onzen medewerker verschijnt in plaats van in dit nummer de volgende week het „Geestelijk Leven". REDACTIE. Jac. van Egmond, A. v. d. Linden e.a. 47 ingeschreven dravers. Aanvang 10 uur v.m. De landbouwwerktuigen die staan opgesteld voor de Markthallen te Amsterdam in verband met de AJH.A.T.O., de groote land. en tuinbouw tentoonstelling die aldaar wordt gehouden. Op stilstaande vrachtauto gereden. I Gisteravond reed de heer D. Leek uit Zaandam met duo-passagier V. N. uit Koog aan de Zaan, op zijn motorfiets in de richting Amsterdam, even voorbij Plein 13 te Wormermcer is hij met vrij groote snelheid op een stilstaanden vrachtauto gere den. De bestuurder N. werd op slag gedood De duo- passagier werd in levensgevaarlijken toestand naar het gemeentelijk ziekenhuis te Wormerveer gebracht De verklaringen van ooggetuigen over het al of niet verlicht zijn geweest van de vrachtauto loopen uiteen. Motorfiets en auto zijn in beslag genomen. Van een ooggetuige vernamen we nog, dat de vrachtauto aan den kant stond om gerepareerd te worden, toen de motor in volle vaart en er met een geweldige klap tegenaan botste. Dc bestuurder en zijn duo-passagier werden er met groote kracht af- geslingerd. met het noodlottige gevolg, zooals hier boven reeds meegedeeld. Nader wordt gemeld, dat ook dc duo-rijder, de heer F. Netelbeek uit Koog aan de Zaan, aan zijn bekomen verwondingen in het ziekenhuis is over leden. DE KINDERVERLAMMING IN DENEMARKEN. Het hoogtepunt der epidemie nog niet bereikt. Bijna alle plattelandscholen gesloten. De spinale kinderverlamming, wilke, in Noord- Slceswijk heerscht, heeft haar hoogtepunt nog niet bereikt. In het district Haderslev zijn de laatste dagen zes tig verdachte gevallen geconstateerd. Van de 94 plattelandsscholen van het district zijn er 77 gesloten, terwij lbovendien alle stedelijke scholen gesloten zijn. In de stad Haderslev zijn twee scholen als hospi talen ingericht. Ook in Aabenraa zijn twee geval len van spinale kinderverlamming geconstateerd en vier gevallen in het district Sönderhorg. In het district TÖndorn moesten tien landelijke scholen gesloten worden. NIEUWE N 1 EDO RP Excelsior in moeilijkheden. Reeds langen tijd gaan er geruchten, dat ons fan farecorps niet financieele moeilijkheden te kampen heeft. Dientengevolge is dc contributie der leden reeds tot een maximum opgevoerd. Ondanks dat, is voor het blijven bestaan der vereeniging financieelen steun noodig. Daarom is besloten Zondagmiddag 10 Sept. een muzikale rondgang door het dorn te maken. Tijdens deze rondgang zullen eenige dames speld jes ten verkoop aanbieden, waarvan de baten in de kas der vereeniging zullen vloeien. Mede gezien de laatste successen zal ieder burger uit onze gemeente het voortbestaan van ons fanfare corps ongetwijfeld toejuichen. Altijd tot medewerking bereid, zou het een ramp zijn indien Excelsior ont bonden moetst worden. Ieder koope dus een speldje. De heer P. Dekker, dahliakweeker alhier, verwierf op de keuring te Haarlem mot een door hem gewon nen hel lila blauwe cactus-dahlia Tyrus de hoogste onderscheiding, nl. een getuigschrift Eerste Klas. In verhand met de voorbereidingen der Floralia- feesten is het in het dorp reeds enkele dagen een bedrijvigheid van belang. Er wordt dezen keer extra werk van gemaakt, zulks mede in verband met 250- jarig bestaan van de Schutsluis. Veel werk wordt gemaakt van de verlichting. Van af de Schutsluis wordt een groot gedeelte boven het water en aan den kant met clectra en lampioenen verlicht, met aan het einde een verlichte eerepoort boven het water. Ook op de Sluis zelf zal versiering en verlichting worden aangebracht. Ongetwijfeld zal het des avonds een fantastisch ge zicht wezen en de moeite waard om te gaan zien. Medewerking wordt verleend door Excelsior. Ook is de Prins Maurils, waar de tentoonstelling wordt gehouden, alleszins een bezoek waardig. GEMEENTE SCHAGEN. Ondertrouwd: Koenraad de Boer. oud 21 jaar, monteur en Agatha Maria Boon ,oud 20 jaar. zonder beroep, beiden te Schagen. POLITIE. Achtergebleven: 4 graskalveren.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1