Wat het buitenland zegt Zaterdag 15 September 1934. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9553 over de redevoering van Beek. DE RAADSELS VAN DE „MORRO CASTLE" Heropening MODERNE FOTO's en VERGROOTINGEN Trambestuurder doodgeschoten. Ongeluk bij tuchtoefeningen. De warmte. EEN DUIKER IN NOOD. Door de bladen scherp becritiseerd. »EEN GEBEURTENIS VAN VER-REIKENDE BE- TEEKENIS VOOR DE EUROPEESCHE POLITIEK." De redevoering van den Poolschen minister van Buitenlandsche Zaken, Beek te Genève, over de wei gering van Polen om mede te werken aan de uitvoe ring van de bepalingen betreffende bescherming der minderheden (zie ook de 1ste Pagina van het Derde Blad) heeft in het buitenland groote beroe-, ring gewekt. De Berlijnsche bladen, die uitvoerige artikelen aan deze redevoering wijden, noemen het een ge beurtenis van ver-reikende beteekenis voor de Euro- peesche politiek> De „Völkischer Beobachter" schrijft: „Hoe verheu gend het ook zijn mag, dat de redevoering van Beek de geheele gespletenheid van den Volkenbond met een slag in het licht stelt, hoe verheugend het ook is, dat een in zekeren zin oneerlijke toestand zal worden beëindigd, toch kunnen de mogelijke effec ten bedenkelijk stemmen. Andere Duitsche bladen merken op, dat de Pool- sche aanval allereerst gericht is op den Volkenbond en de mogendheden, die de overeenkomst betreffen de bescherming der minderheden hebben ondertee kend, waarbij ze er tevens op wijzen, dat de Vol kenbond in deze kwestie vaak en principieel heeft gefaald. (Zooals bekend, heeft Duitschland het vori ge jaar zijn lidmaatschap van den Volkenbond op gezegd). De indruk in Engeland. De Engelsche bladen zijn volkomen door de rede .verrast. De „Daily Herald" spreekt over een Poolsch ulti matum, de „News Chronicle" over een tegen den Volkenbond gerichten slag, de „Times" over een ernstige stap, terwijl de „Morning Post" een zekere genoegdoening over deze nieuwste ontwikkeling van den toestand toont. De bijzondere correspondent van de „News Chro nicle" is van meening, dat de verklaringen van Beek voor een deel in verband staan met het toetreden tot den Volkenbond van Sowjet-Rusland met zijn tallooze nationale minderheden. Overigens, aldus deze correspondent, is Polen bereid zich aan iedere controle te onderwerpen, die ook geldig is voor alle andere landen met groote nationale minderheden. De redevoering is ook tegen Italië gericht: de be handeling der Oostenrijkers in Zuid-Tirol wordt door geen enkel verdrag aan banden gelegd. Alle ■tonden, die gebonden, zijtl door .mlrideflieden-ver- JfS£Cn Kullen de groofStê' Verontwaardiging déelen. De Volkenbond bedreigd. Zich nog nooit zooiets in den Volkenbond voor gedaan. De bijzondere correspondent van de „Daily Herald" schrijft, dat de redevoering van den Poolschen minister van buitenlandsche za ken den Volkenbond bedreigt. Een groot deel der leden van den Volkenbond met andere minderheden, zullen misschien het Poolsche voorbeeld volgen. De correspondent van de „Times" schrijft, dat zich in de analen van den Volkenbond nog nooit zoo iets heeft voorgedaan, en merkt op, dat de feiten inzake de ongelijkheid van het systeem werkelijk zijn. zooals Beek ze uiteen gezet heeft. Er bestaat geen meenings- verschil met betrekking tot het recht van Polen eenzijdig zijn verplichtingen jegens den Volkenbond (wanneer Beek dit bedoel de) op te zeggen. SrherDe critiek in de Fransche bladen. De verklaring van den Poolschen minister wordt door de overgroote meerderheid der Fransche bladen scherp becritiseerd. Slechts het „Journal" toont eenl- ge sympathie met. de houding van Polen, doch be treurt, dat men Frankrijk niet tevoren op de hoogte gesteld heeft van het voornemen deze stappen te doen. In Polen wordt de rede algemeen toe gejuicht. In Polen heeft de rede een buitengewonen weer klank gevonden. De rede wordt algemeen toege juicht en eensgezind brengt men een gevoel van verlichting over het feit, dat men thans het land eindelijk bevrijd ziet van een aantal verplichtingen, die men als een inbreuk op de Poolsche waardigheid gevoelde. Ter zelfder tijd wordt er in politieke krin gen met nadruk op gewezen, dat Beek uitdrukke lijk verzekerd heeft, dat de feitelijke toestand der minderheden in Polen geen wijzigingen zal onder gaan en dat Polen bereid is toe te treden tot een algemeene conventie inzake bescherming van min derheden. In een extra editie noemt de „Express Porany" den dag van gisteren een historische dag en schrijft: „Eindelijk is een einde gemaakt aan een onduldbaren toestand, waarin een staat die groote historische tradities heeft, die een belang rijke plaats ineemt in de beschaving en die bekend staat om zijn verdraagzaamheid jegens de minder heden, geplaatst was onder een internationale con trole met betrekking tot dit gedeelte zijner onder danen. De verklaring van Beek. zal de wereld moe ten overtuigen van het feit. dat Polen geen tweede klasse-staat is. Simon en Barthou ontwoorden. Scher pe woorden aan het adres van Polen. In de Volkenbondsvergadering van gisterochtend richtten de Engelsche minister van buitenlandsche zaken. Simon en de Fransche minister van buiten landsche zaken, Barthou, scherpe woorden aan het adres van Polen, naar aanleiding van de rede van den Poolschen minister van buitenlandsche zaken, Beek, over de minderhedenbescherming. Vooral de Engelsche en eveneens de Fransche mi nister van buitenlandsche zaken herinnerden Polen uitdrukkelijk aan de onschendbaarheid en de nood zakelijke naleving der internationale verdragen. Simon liet een ernstige waarschuwing hooren en herinnerde Polen eraan, dat het, samen met aodere landen, de overeenkomst tot bescherming der Pool sche minderheid heeft onderteekend. Polen had het vedrag erkend en de garantie van den volkenbond aanvaard. Barthou zeide, dat de uitlatingen van den Pool schen minister een bedreiging beteekenden of ten minste een poging daarstelden om den volkenbond voor een fait accompli te stellen. Frankrijk, dat met Polen verbonden is door ban den van alliantie, kan echter niet. geloovcn, dat Po len de ernstige gevolgen wenscht, welke de verkla ring van Beek met zich zou kunnen brengen. Deze verklaring van Barthou werd door de assem blee met buitengewoon krachtig applaus begroet. In volkenboridskringcn kreeg men den indruk, dat Barthou in de houding van Polen, zooals deze giste ren in Beck's rede tot uitdrukking kwam, een uit daging ziet, welke voor de Fransch— Poolsche allian tie van ernstige beteekenis kan zijn. De verhooren brengen nog steeds verbluf fende dingen aan het licht. New York. De verhooren bij het onderzoek naar de oorzaak der ramp van de „Mórro Castle" brengen steeds nieuwe verbluffende dingen aan het licht. In het bijzonder is het gedrag van een deel der zeelie den buitengewoon raadselachtig. De kapitein van een ter hnlp gesneld schip ernstig beschuldigd. Bij het voortgezette onderzoek van de ramp van de Morro Castle heeft de eerste-officier van de Pre sident Cleveland verklaard dat dit schip als tweede schip tot hulpverleening bij het brandende Schip gekomen was, maar de kapitein had den toestand niet zoo ernstig ingezien en volle drie kwartier ge draald met het uitzetten van de eerste reddings boot. Getuige verzocht van zijn functie aan boord van de President Cleveland te worden ontheven tenzij de kapitein ontslagen zon worden. Ook hebben twee officieren van de .President Cle veland" den kapitein van dit schip ernstig be schuldigd. Ook zij verweten .hem de reddingsbooten te laat te water te hebben gelaten. Een matroos van de „President Cleveland" verklaarde, dat het schip veertig minuten tot een uur in de nabijheid van de „Morro Castle" heeft gelegen, maar dat in dien tijd geen reddingsboot was neergelaten. Toen eindelijk tenslotte een boot vertrokken was, had de beman ning daarvan niet eens gepoogd op de brandende „Morro Castle" te komen, ofschoon zich op dat oogenblik verscheidene personen op het dek van het brandende schip hadden bevonden. Een ambte naar van politic op New York, die als passagier op de „Morro Castle" voer, verklaarde, dat hij zijn re volver gericht had op een man, klaarblijkelijk een lid der bemanning van het ongeluksschip, toen hij in een reddingboot wilde springen. De steward van de rooksalon, die den brand ontdekte, verklaarde, dat hij, toen een passagier zich bij hem beklaagd had, over de rooklucht, in een kast in de rooksalon rook ontdekt had.Een andere ambtenaar van po litie, die eveneens als passagier op de Morro Castle voer, vond het onbegrijpelijk waarom de reddings manschappen niet om de „Morro Castle" waren blijven heenvaren, daar zich toen toch nog 150 personen aan boord bevonden. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat zich in de eerste der vijf redding booten 92 man der bemanning en slechts 6 passa giers hadden bevonden. Het stoffelijk overschot van den kapitein zal che misch worden onderzocht om vast te stellen of zijn dood niet door vergiftiging is veroorzaakt. Beschuldigingen aan het adres van den kapitein van de „President Cleveland" tegengesproken. van het verbouwde winkelpand der firma J. Lind Hzn., Langestraat 72, Alkmaar. Wat is eigenlijk het belangrijkste bij deze verbou wing? 't Was de vraag, die wij ons onwillekeurig stelden toen wij van buiten af de zaak van den heer Lind bezichtigden. Ongetwijfeld moet het voor de verkoop prettig zijn, dat meer daglicht binnendringt en dat meer étalageruimte beschikbaar is, maar aan den anderen kant stemt het tot voldoening, dat de faci- leelijke muur, die de van de Boschstraat ontsierde, thans is vervangen door een fraaie gevel, die een sieraad vormt voor dit stadsgedeelte. 't Is dan ook onmiskenbaar, dat de heer Lind, die met enthousiasme zijn zaak bestuurt, door zijn besluit tot verbouw, ook de gemeente Alkmaar een weldaad heeft bewezen. Hij kan er dan ook trots op zijn, dat zijn initia tief en ondernemingslust er toe geleid heeft, dat een groote ontsiering in het hartje van Alkmaar's bin nenstad is weggenomen. Met den verbouw tot dit fraaie winkelpand moet dan ook niet alleen de heer Lind, maar eigenlijk geheel Alkmaar worden gefeliciteerd. Maar ook inwendig heeft het pand groote verbete ring ondergaan. Was de winkel vroeger ietwat donker, wij zouden haast zeggen somber, thans straalt het zonlicht aan alle kanten binnen en werpt haar stralen op de fraaie hoeden en bontartikelen. die hier zijn geëta leerd. Volop baadt de verkoopruimte thans in het daglicht, hetgeen den verkoop zeker ten goede zal komen. Dan is er nog een groote verbetering! Op de eer ste verdieping heeft de heer Lind een speciale showroom laten maken, geheel met stalen meubelen gestoffeerd, waar de meest exquise dameshoedjes op sierlijke wijze zijn geëtaleerd en waar men rustig en ongestoord keus kan maken. Een pasgelegenheid, die vele dames zeker zeer op prijs zullen stellen! Wij zijn er dan ook van overtuigd, dat de heer Lind als resultaat van zijn verbouwing een grootere omzet zal bereiken en zijn er zeker van, dat hij zijn energie en voortvarendheid zal zien beloond in een rijke, bloeiende zaak. van buitengewone kwaliteit Fotogr. Atelier ARPAO MQLDOVAN Nieuwe Niedorp In een drukke straat van de Spaansche hoofdstad. Madrid: In een drukke straat van Madrid frerd de bestuurder van oen in beweging zijnde tram doodgeschoten. De dader kon ontkomen. Het betreft hier een wraakoefening. -De bestuurder had geweigerd aan de laatste algemeene staking in Madrid deel te nemen. Communisten en socialisten samen. Madrid: Het centraal-bestuur der communis tische partij heeft besloten, een bondgenootschap aan te gaan met de arbeiderspartij, welke reeds de soci alisten en verschillende uiterst-linksche organisaties omvat. Aldus is practisch een gemeenschappelijk front gevormd. Van den anderen kant hebben de radicaal-socialis ten een fusie aangegaan met de radicaal-democraten. De nieuwe partij zal republikeinsche unie hceten. Barometerstand: 7G2.5 m.m., daalt. Wind: Z.O. Vooruitzichten: goed weer, behoudens kans op re gen. Temperatuur: 16.5 gr. C. is 61 gr. F. Zijn Uw oogen U tot last 't Is Rotgans, die een Bril vakkundig past. Firma GEBR. ROTGANS Gedipl. Drogist-Opticien. - SCHAGEN. 12-jarige jongen in vlammen. Woensdagavond verschenen tijdens de oefeningen van den luchtbeschermingsdienst te Stecnwijk twee vliegtuigen, welke vier bommen uitwierpen, waar van de laatste twee brandbommen waren. Een hoop afval hij de gasfabriek, welke voorgesteld werd te zijn getroffen door een brandbom, en met benzine was overgoten, werd in brand gestoken, terwijl het publiek op behoorlijken afstand werd gehouden. Een 12-jarig zoontje van 11. Vcurman uit de Bult stond plotseling in de vlammen. Het kind werd deéHijk gebrand aan heide beenen en een arm. Na verbonden te zijn door dr. Rijsbosch is hij per auto naar huis vervoerd. Te Londen 78 graden in de schadnw. Het was gister te Londen de warmste 14de Sep tember sinds bijna 50 jaar en de thermometer wees te 2 uur nog 78 graden in de schaduw. Als een bij zonderheid wordt gemeld, dat vorig jaar op den zelfden 14en Sepi. de eerste nachtvorsten van het winterseizoen zijn opgetreden. winkel Door OCfftphtecrde 'Staten is"afwijzend beschikt op een verzoek van de Floralia-Commissie om tijdens do Floraliatentoonstelling op 23 September a.s. een open wegwedstrijd te organiseeren voor race-fietsen, en wel voornamelijk omdat dit op een Zondag zou plaats hebben. De commissie besloot thans in de plaats daarvoor een optocht te organiseeren, waarvoor medewerking wordt gevraagd van de verschillende verecnigingcn, terwijl evengoed deelname gewenscht is van groe pen en enkelingen. Deze optocht wordt opgeluisterd door Winkel's Harmonie. Vrijdagavond wordt begonnen met de inlevering van inzendingen. Zaterdagavond wordt de tentoonstelling geopend, zeer interessante attracties zullen daar een aange name ufwisselingbrcngen. Het hoogtepunt wordt Zondag bereikt, tentoonstel ling, optocht, étalagewedstrijd, bal. Als steeds is ook aan deze tentoonstelling een ver loting verbonden. zij pü PETTEN. Om tegemoet te komen aan een vaker geuite wensch, had het bestuur der voetbalverceniging voor den aanvang der competitie Donderdag een alge meene ledenvergadering belegd. I)c belangstelling der leden was echter miniem, wat den voorzitter woorden van spijt ontlokte. Juist zij, die meenen re den tot critiek te hebben, zijn thans nu er opbou wend werk te verrichten valt, afwezig. In de samenstelling der elftalcommissie kwam geen verandering, terwijl de aanvoerders als zoodanig werden herkozen. Voor dc uitreizen zal den spelers van het 1ste elf tal f 0.60 en van het tweede f0.50 in rekening ge bracht. worden, terwijl voor de kortere afstanden de fiets in eere hersteld zal worden. Werkelooze spe lers genieten vrij vervoer. Ter stijving van dc clubkas zal een verloting wor den gehouden. r. a v r, e n j) u k BROEK OP LANGENDIJK. Bollenveiling. Vrijdagmorgen werd in het gebouw van dc Lan- gendijker GrocntenCentrale de 7c droge bloembollen veiling gehouden van plantgoed en leverbare. Van de zijde der koopers was hooi weinig belangstelling, terwijl ook de kweekers slechts in gering getal aan wezig waren. Er waren ruim 80 partijen leverbare bollen aangevoerd, welke alle op ccn na geen kooper konden vinden. Eén partijtje Clara Butt z 10 bracht f 0.70 per 100 stuks op. Alle aangevoerde partijen plantgoed werden verkocht. William Copland no teerde van f 0.14 tot f 0.15 per Kg., Murillo bracht f 0.10 per Kg. op. De leverbare bollen werden voor de tweede maal geveild en kunnen nu in de veiling worden opge slagen. Het is de laatste bollenveiling geweest en konden de kweekers hrun bollen inbrengen om ze bij eventueel onverkocht blijven op te slaan. Onder de bollenkweekers heerscht echter over het algemeen de meening, dat ze voorloopig hun bollen nog beter zelf kunnen bewaren met de kans. dat ze ter gelegener tijd nog eens verkocht kunnen worden, dan dat zo ze aan de regeering overgeven. De erva ringen. welke men verleden jaar heeft opgedaan zullen daaraan niet vreemd zijn. wierinoen DEN OEVER x Rijks veld wacht Naar wij vernemen, moet het waarschijnlijk wor- n geacht dat de Rijksveldwachter II. de Groot, ge- af ionnoerd te Den Oever, volgende maand onze •meente als zoodanig gaat verlaten. Zijne over- aatsing naar Santpoort kan n.1. elk oogenblik worden verwacht Later werden de beschuldigingen aan het adres van den kapitein van de „President Cleveland" te gengesproken. De reederij van het schip heeft een verklaring gepubliceerd, waarin zij de dertig jaren dienst van Carey prees en herinnerde aan zijn flink gedrag tijdens twee scheepsrampen, waarbij hij het verlies aan menschenlevens voorkwam. Conboy, de officier van justitie in het district New York beschuldigde de „Ward Line" de reederij van de „Morro Castle", ervan dat zij al het mogelijke doet om de justitie te verhinderen de ware toedracht van de ramp te leeren kennen. Ernstige beschuldigingen van de scheeps leiding. United Press meldt nog uit New York: Betreffende het juiste oogenblik, waarop de brand op de „Morro Castle" is uitgebroken, bestaan tus- schen de verschillende ooggetuigen, welke door dc commissie van onderzoek worden gehoord, nog steeds zeer groote meeningsverschillen. Ook de ver hooren, welke vandaag door de commissie zijn afge nomen, hebben in dezen nog geen opheldering ge bracht. Een stoker van de „Morro Castle", John Kempf genaamde, handhaafde voor de commissie, ondanks de verschillende opmerkingen van den voorzitter, zijn verklaring, dat hij reeds kwart voor één des morgens wakker was geworden door een intensieve brandlucht. Hij is daarop terstond naar het dek ge ijld en heeft daar ook onmiddellijk aan de eerste blusschingswerkzaarnheden deelgenomen. Op dat oogenblik waren in zekere deelen van het schip reeds dichte rooksluiers te zien geweest. Deze verklaringen zijn in lijnrechte tegenspraak met die van een anderen ooggetuige, welke vandaag door de commissie is gehoord Deze laatste beweert, dat de eerste rookwolken eerst verscheidene uren later zichtbaar waren geworden. De verdere verhooren vandaag leverden verschei dene ernstige beschuldigingen aan het adres van de scheepsleiding op. Zoo verklaarde een matroos, dat de reddingsbootën van de „Morro Castle" zich in een erharmelijken toestand hebben bevonden. Naar hij verklaarde, riskeerde men zijn leven, indien men zich in die booten op zee waagde. Een passagier, de winkelier William O'Sullivan, beschuldigde de officieren van de „Morro Castle" ervan, dat zij niet in staat waren geweest orde te houden en dat zij zoodoende schuldig waren aan de verergering van de ramp. welke door de algemeene wirwar veroorzaakt werd. Tenslotte bleek uit de verklaringen van vandaag betreffende de buitengewoon snelle verbreiding van den brand over het schip, dat op de „Morro Castle" ondanks het verbod van de Wardline, de eigenares van het schip buitengewoon licht ontbrandhare reinigingsmiddelen gebruikt en bewaard werden. In het achterruim was een groote voorraad van ben zine en terpentijn opgeslagen, terwijl in het voor- ruim meer dan tweehonderd ga'Jons (ongeveer 800 liter) ontbrandhare reinigingsmiddelen bewaard werden. De getuigen, welke deze verklaringen afleg den, waren van mcening. dat de catastrofe hierdoor buitengewoon verergerd is. BEKNELD GERAAKT ONDER IJZEREN PALEN. DIE AAN HET WANKELEN RAAKTEN EN TE WATER VIELEN. De werkloozc schippers, welke op de Maas hij Maastricht een rustige rust genieten, werden Don derdagmiddag plotseling in hun rust gestoord, door een order vanwege den Rijkswaterstaat, dat ze zoo ver mogelijk van den wal moesten afzetten, daar wegens een ongeval aan dc Stuw te Borgharen het water werd afgelaten. Veel tijd was er niet, want in een oogenblik was de Maas ruim 1 M. gevallen, waardoor verschillende schepen vast waren geraakt en er enkele bedenkelijk naar eene zijde overhelden. Te Borgharen komende vernam de „Limb. Koer." dat terwijl men bezig was met werkzaamheden aan de stuw, een 34 tal ijzeren palen, welke ieder een gewicht hebben van pl.m. ruim 500 Kg., naar bene den waren gestort. Het ergste was evenwel, dat de duiker van den rijkswaterstaat Hardenhcrg. wonen de te Maastricht bezig was onder water dc reeds geplaatste palen te verbinden. Blijkbaar door het schieten van een touw, geraakten de 34 palen aan t wankelen en vielen te water. Hoe het er met don duiker gesteld was, bleef natuurlijk een raadsel. In ieder geval bleef men hem lucht geven op hoop van zegen, dat men hem nog levend boven zou kunnen brengen. Het waterstaatspersoneel werkte intnsschen met man en macht om den ongelukkigen duiker te be vrijden; personen sproneren gekleed te water en do ken in den ondertusschen gemaakten modderpoel om te trachten Hardenhcrg uit zijn netelige positie te verlossen. Ongeveer 6 palen werden met touwen door hulp vaardige toeschouwers van de plaats des onheils gehaald en terwijl men daarmee bezig was riep één van de redders: „Ik heb een been van hem te pak ken". Er kwam eenige opluchting onder de aanwezi gen, al verkeerde misschien wel 100 pet. in de vaste overtuiging, dat men Hardenberg niet meer levend boven water zou krijgen. Met kracht cn de noodige handigheid werd ge werkt om de zware palen zooveel mogelijk te ver wijderen en plotseling kwam de ijzeren helm van den duiker boven water. Op de vraag hoe het met hem was. riep hij: „Goed. maar help me vlug." Blijkbaar zat hij nog met één zijner beenen tus- sehen de palen en noodzakelijkerwijze moest de on- gelukige nog eenmaal onder water. Korten tijd daarna kwam hij weer boven, de ijzeren helm werd afgeschroefd en een flesch met verkwikkend vocht kwam den patiënt die ongeveer w? uur in ziin he- narde positie had gezeten, goed te pas. hij kikker de direct op. In een boot en ontdaan van ziin duikernak. werd '•ij op 't droge gebracht en Dr. Ringen, die als een "an de eersten on de ongelu'cso'nnts aanwezig was. had slechts enkele blessures aan Hardenbcrg's voet te verbinden.

Schager Courant | 1934 | | pagina 9