Tekort van 93 mi De millioenen=nota ingediend. Rqksbegrooting voor 1935. KIJKEn .sKO0PEn t.jCLOECK Wij leven op den rand der financieele mngelijkheden. De bezuinigingen. De moeilijkheden in de Duitsche kerk. Woensdag 19 September 1934. Postrekening No. 23330 SCHAGER 77ste Jaargang. No. 9556 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot *s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in'hst eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. vii. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIöN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent Cbewijsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Door dekkingsplan van Minister Oud op f 736.000.» na weggewerkt. Groote bezuinigingen op de Staatsuitgaven. Gistermiddag is door den minister van financiën, mr. P. J. Oud, de millioenen-nota ingediend, waaruit blijkt, dat het totaal-te- kort op den gewonen dienst der Rijksbegroo- ting voor 1935 wordt geraamd op f93 mil- lioen. Hiervoor heelt de Minister een dekkings- plan, bestaande in maatregelen tot verminde ring van de rijksuitgaven en opbrengst van nieuwe middelen, dat genoemd tekort zal verminderen met een bedrag van ruim f92 millioen, zoodat nog te dekken valt f 762.758. Over de voorgenomen bezuinigingsmaatregelen 'ontleenen we aan de toelichting het volgende: Besparingen op het onderwijs worden geraamd 'o.a. door vermindering van uitgaven, ter zake van ■wachtgeld, bezuiniging op de onderwijsopleiding, verhooging van den toelatingsleeftijd en concentra tie van scholen voor bijzonder en openbaar lager on derwijs, maatregelen, welke haar uitwerking nog niet volledig hebben gehad of binnen zeer korten tijd in werking zullen treden. De regeering acht het voorts billijk dat voor ge- pensionneerden de bijdrage voor gezinspensioen blijft doorloopen. In voorbereiding zijn maatregelen tot Invoering van het z.g. capitulantenstelsel in het leger en tot afschaffing van het vooroefeningsinstituut en van het gebruik van burgercorveeërs. De tot nog toe ten bate van het Gemeentefonds ge heven crisis-opcenten op de Gemeentefondsbelasting en op de Vermogensbelasting worden omgezet in een ten bate van het rijksbudget komende heffing van opcenten op de rijksinkomstenbelasting en op 'de Vermogensbelasting. Een post pro memorie is uitgetrokken voor de in komsten te verkrijgen bij totstandkoming der wetten op de besloten Vennootschappen en tot heffing van een Crisisinkomstcnbelasting. Voorstellen zullen binnenkort worden ingediend, welke een verlaging van de door het rijk aan het Invaliditeitsfonds en het Ouderdomsfonds te beta len annuiteit ten gevolge zullen hebben. Drie millioen wordt verwacht als opbrengst van 'de wet tot heffing van de belasting op het vermogen in de doode hand. Een bedrag van f2 millioen wordt aangevraagd bm in 1935 een begin te maken met de indijking van den Noord-Oostpolder in het IJsselmeer. Op den kapitaaldienst is een post van f5.000.000 uitgetrokken voor voorschotten aan gemeenten ten einde deze in staat te stellen aan particuliere bou wers geldleeningen te verstrekken onder verband van tweede hypotheek. Voorts wordt steun aan de scheepvaart In het vooruitzicht gesteld. Ten slotte betoogt de Minister dat het toekomstig Tevensniveau moet worden gestabiliseerd op een aanzienlijk lager niveau. Het peil der overheidsuit gaven moet sterk omlaag. Voorstellen zijn daarom in voorbereiding om te komen tot verdere ingrijpen de vermindering van de publieke uitgaven. Zij zul len, in één ontwerp samengevoegd, aan de Staten- Generaal worden voorgelegd. Daarbij zal worden re kening gehouden met maatregelen om te komen tot daling van de kosten van het levensonderhoud o.a. door het weder op gang brengen van den bouw van goedkoope arbeiderswoningen. Gelijk medegedeeld wordt een nadeelig saldo ge raamd van f92.992.886. Het volgende wordt opgemerkt In zake de dek kingsmaatregelen, waardoor naar het oordeel der regeering het tekort zal kunnen worden opgeheven. Besparing op onderwijsuitgaven. Door vermindering van uitgaven terzake van wachtgeld voor Let Openb. Lager Onderwijs en het Bijzonder Lager Onderwijs, bezuiniging op de on derwijsopleiding. verhooging van den toclatingsleef tijd en concentratie van scholen voor'bijzonder en openbaar lager onderwijs, zullen de uitgaven voor het onderwijs met ruim f 10 millioen verminderd worden. In herinnering wordt gebracht, dat in de Millioe nennota voor 1934 werd medegedeeld, dat op de be- Samengevat behelst het dekkingsplan dus de vol gende maatregelen: A. Uitgaven. 1. Vermindering van lasten ter zake van pensionneering f 3.000.000 2. Besparing Onderwijs f 10.200.000 3. Wijziging financiecle verhouding Rijk en gemeenten f 20.270.128 4. Krachtens 't in te stellen Verkeersfonds a. verhoogde heffing motorrijtuigen: f 7.500.000 b. vermindering spoorwegtekort: f 10.000.000 5. Verlaging van door het Rijk aan In validiteitsfonds en Ouderdomsfonds te betalen annuïteit f 14.000.000 6. Bezuiniging op Defensie door in voering van capitulantenstelsel, af schaffing van vooroefeningsinstituut en van het gebruik van burger corveeërs f 5.000.000 B. Middelen. 1. Omzetbelasting tot nog toe len ba te van het Gemeentefonds geheven crisisopcenten op de gemeentefonds belasting en op de vermogensbelas ting in een ten bate van het Rijk komende heffing van opcenten op Rijksinkomstenbelasting en op Vermogensbelasting f 19.260.000 2. Belasting op vermogen in de doode hand f 3.000.000 Totaal f92.230.128 grooting van Onderwijs alsnog f 15.5 millioen zou worden bespaard, terwijl voorts werd vermeld, dat deze besparing niet reeds dadelijk mogelijk zou zijn, doch eerst in den loop van 1934 en van enkele daar op volgende jaren zou worden geëffectueerd. In het loopende jaar is van deze besparingen In derdaad f5.3 millioen tot stand gebracht, afgeschei den van desal ariskorting. Vandaar dat thans f15.5 millioen f5.3 millioen f10,2 millioen aan bespa ringen is uitgetrokken. Aan den anderen kant moest de begrooting wor den verhoogd met fl millioen wegens wachtgelden van boventallige onderwijzers, terwijl voorts de wer king werd ondervonden van de gewone bevolkings toeneming op de'onderwijsuitgaven. Het acres uit deien hoofde bedroeg vroeger f4 h f5 millioen per jaar, doch is thans tot ongeveer f2.5 millioen teruggedrongen. Een en ander heeft er toe geleid, dat de onderwijs- begrooting par saldo met rond f6 millioen kan wor den verminderd. Waren de zooeven gemelde oorza ken van verhooging niet aanwezig geweest, dan had die vermindering ruim f9.000.000 kunnen bedragen. Rijkspersoneel. Een vermindering der op het Rijksbudget druk kende lasten ter zake van pensionneering van het Overheidspersoneel bedraagt f 3 000.0000. MR.P.J.OUD, Minister van Finan ciën. Deze vermindering betreft in de eerste plaats een verlaging van de ingevolge art 168a der Pensioenwet aan het Pensioenfonds verschuldigde annuïteit, welke voor 1935 opnieuw wettelijk dient te worden vastgesteld. In afwachting hiervan is zij voor 1935 uitgetrokken op f 28.400.000. Bezuiniging op Defensie. Door bezuiniging op de militaire maatregelen, o. m. de afschaffing van het vooroefeningsinstituut, wordt een vermindering van uitgaven van f 5 mil lioen verwacht. Middelen gemeentefonds. Het Ingediende wetsontwerp tot wijziging van de financieele verhouding tusschen het Rijk en de ge meenten zal een verlaging geven van het op de Rijksbegrooting voor 1935 uitgetrokken bedrag ad f 31.424.054 met f 20.270.128. Doode-handbelasting. Bij totstandkoming der wet tot heffing van een belasting op het vermogen in de doode hand zal de opbrengst der middelen worden verhoogd met f 3.000.000. Verkeersfonds. Door verhoogde heffing op de motorrijtuigen en vermindering van het spoorwegtekort wordt, een to taal van f 17.500.000 verwacht. AMERIKAANSCH VLIEGTUIG VERONGELUKT. Op 1000 meter hoogte de vleugels afge broken. Baltimore. Charles Maurer en James Yost zijn met een vliegtuig verongelukt en om het leven ge komen. Toen zij zich op ongeveer duizend meter hoogte bevonden, braken de vleugels van hun vliegtuig af, met het noodlottig gevolg, dat het toe stel verpletterde. Bisschop Wurm blijft zich verzetten. Londen.. De „Times" meldt uit Berlijn, dat Bisschop Wurm, dc leider van de Evangelische kerk in Wurtemberg, die door Rijksbisschop Muller ge schorst is, een verklaring heeft gepubliceerd, waar bij hij het schorsingsdccreet negeert, en zich de rechten voorbehoudt van het feitelijke hoofd der kerk. Hij heeft instructies gegeven, geen betalingen te doen uit de kerkelijke fondsen, noch aan den spe- cialen commissaris, die door Berlijn is benoemd, noch aan de door hem gevestigde plaatselijke kerke lijke administratie. Alle geestelijken, die dr. Wurm steunen, en dat zijn dc meesten in Wurtemberg, hebben Zondag van den kansel verklaring afgelegd van trouw aan de landenkerk van Dr. Wurm. Er zijn geen aanwij zingen, dat de inmenging van den Rijksbisschop in Wurtemberg de verspreiding te Munchen der betoo- gende kerkgangers door de politic en het decreet, waarbij bepaald wordt dat kerkelijke dienaren de eed moeten afleggen op dezelfde wijze als staatsambte naren, ook maar eenigszins den tegenstand van de geloofsbeweging verzacht. Ds. Kaessler in Schutzhaft. Munchen. Het verluidt dat Ds. Kaessler een der krachtigste aanhangers van Dr. Mcisser in Schutzhalft is genomen. Het schijnt niet dat andere stappen zijn gedaan om de oppositie in de kerk te dwingen zich aan te sluiten bij dc rijkskerk. TWEE MEXICAANSCHE STEDEN DOOR ROOVERS OVERVALLEN. Monterey: Twee benden rebellen overvielen te gelijkertijd twee steden in den staat Nuovo Leon. Veertig bandieten overvielen Hualahüiscs, schoten op de menigte, doodden een politieagent en twee kin deren en kwetsten talrijke personen. De tweede bende overviel Las Viscas. Met behulp van gestolen vrachtauto's reden de rebellen naar I.inares, waar zij eveneens een aanval deden, het stadhuis binnendrongen en den wapenvoorraad roof den. Troepen zijn gezonden om de aanvallers te achter volgen. DUITSCHE MUNITIE VOOR OOSTENRIJKSCHEN OPSTAND. Dnitschland antwoordt bevredigend op Zwitsersch protest. Bern, 18 Sept. Naar aanleiding van de aan houding in Staad van een motorboot, bevattende na- tionaal-socialistisch .propaganda materiaal en ont plofbare stoffen, bestemd voor Oostenrijk, heeft de Zwitsersche regeering eenigen tijd geleden een pro test ingediend bij do Duitsche regeering. Deze heeft thans geantwoord, dat zij het gebeurde betreurt en alle maatregelen genomen heeft om de schudigen de consequenties van hun daad te laten ondergaan, en herhaling te voorkomen. De Zwitsersche regeering heeft het antwoord voor lief genomen. Minister Oud over de Rijksbegrooting. VOORUITZICHTEN VOOR DE NAASTE TOEKOMST. Aan de algemccne toelichting van den minister ontleenen wij het volgende. De minister zegt dat hem zelf bij het opstellen de zer Nota zeer gemengde gevoelens hebben bekropen. Ongetwijfeld is er sedert de indiening van de vo rige begrooting niet in de laatste plaats dank zij de medewerking der Staten-Generaal veel ver beterd. Dat het doel, dat de regeering zich ten deze heeft gesteld, echter nog bij lange na niet is bereikt, daarvan geeft de minister zich ten volle rekenschap. Dat dit doel niet in één jaar zou zijn te bereiken, heeft hij in de vorige Nota betreffende den toestand van 's Rijks financiën reeds te kennen gegeven. Sinds het oogenblik, waarop de vorige Nota werd ingediend, is de economische en politieke situatie in de heele wereld in geen enkel opzicht verbeterd, daarentegen in velerlei opzicht slechter geworden. Door de verminderde koopkracht onzer bevolking wordt ook onze import verkleind en de importhan- del zoowel als de transportbedrijven getroffen, het geen niet kan nalaten weer invloed te oefenen op onzen export. In breede lagen van het volk zijn geen reserves meer aanwezig. Dat onder dergelijke omstandigheden ook de innerlijke kwaliteiten eener begrooting niet zoo snel kunnen worden verbeterd als men zou wil len, behoeft geen verdere verklaring. De verkla ring eener situatie is een vraag van inzicht in haar oorspronkelijke factoren. Dit inzicht is on getwijfeld in breede lagen van het Ncderland- sche volk aanwezig. Die situatie nog langen tijd te doorstaan, is echter geen kwestie van inzicht, maar van middelen en reserves. En deze zijn ln breede lagen van het Nederlandsche volk niet meer aanwezig. Hiermede komt men automatisch voor *n vraagstuk te staan, dat van anderen aard is en veel verdere strekking heeft dan de hoedanigheden van het dek kingsplan, waarmede men een bepaalde begrooting sluitend maakt. Dat is het niveau waarop zij slui tend wordt gemaakt. Men kan niet meer volstaan met aan het budget den eisch te stellen, dat ont vangsten en uigaven met elkaar in evenwicht zijn. Het peil der Overheidsuitgaven is in den tegenwoor- digen toestand onafscheidelijk aan den primairen evenwichtseisch verbonden. Thans, nu het zeker Is, 'dat het toe komstig levensniveau van ons volk gestabiliseerd zal worden op een aanzienlijk lager vlak hoeveel lager kan niemand vooruitzien is het onafwijs baar noodig de kosten der publieke huishouding aanzienlijk verder in de richting van dat lagere vlak te doen dalen. Nadoelen van zware belastingen. Het beste bewijs daarvoor is, dat het huidige uit gavenniveau slechts kan worden volgehouden door het heffen van steeds talrijker en dikwijls zeer zwaar drukkende belastingen. De minister behoeft dit niet met cijfers aan te toonen, ieder contribuabel staats burger ondervindt het dagelijks aan den lijve. Deze hooge lasten vormen een zeer erstige belem mering voor het Nederlandsche volk in zijn thans zoo moeilijken strijd om het bestaan. Alle takken van het bedrijfsleven worden daardoor geschaad, de exportbedrijven worden in hun concurrentiemoge lijkheden op de buitenlandsche markten geknot, de bedrijven, die voor de binnenlandsche markt werken, voelen dezen schadelijken factor op twee wijzen: le. in hun te hooge productiekosten en 2e in de ver minderde koopkracht hunner afnemers, die een te groot deel van hun toch reeds verminderd inkomen aan den fiscus moeten afstaan. Van deze situatie worden in bijzonder sterke mate de arbeiders de dupe. daar zij onmiddellijk tot vermeerdering der werkloosheid voert. Lager uitgavenniveau noodzakelijk. Het is algemccne bekendheid, dat een publiek® huishouding, die op te grooten voet geschoeid is, aanpassing aan gewijzigde levensomstandigheden der natie op elk gebied remt en tegenhoudt. Dit i? reeds zoovele malen aangetoond, dat de minister hierop niet nog eens behoeft in te gaan. Dat deze aanpassing voor het Nederlandsche volk thans ecN ter een kwestie van zijn of niet zijn is geworden, staat voor de Regeering eveneens als een paal bo ven water. Er is dus geen ander middel meer dan verminde ring van uitgaven. De Regeering zal toch wel niet behoeven- te herhalen, dat aan het nog steeds door sommigen aanbevolen middel het verlaten van den gouden standaard door haar niet wordt ge dacht. Nu de vereischte noodvoorzieningen getroffen zijn, heeft de Regeering derhalve al haar aandacht tc ge ven aan een verdere ingrijpende vermindering der uitgaven. Voorstellen daartoe, die op de basis van het hierboven uiteengezette standpunt verdedigbaar zijn, zijn in voorbereiding. Dat daarbij veel zal moeten vallen, wat nuttig is, behoeft geen betoog. Het gaat er thans om, zeer groote algemeene volksbelangen te redden en niet om allerlei op zichzelf zeer nuttige en gewenschte onder- deelen der Overheidsbemoeiing tot eiken prijs in stand te houden. Het spreekt vanzelf, dat in de eer ste plaats die uitgaven in oogenschouw zullen moe ten worden genomen, die sedert den oorlog het meeste zijn verhoogd, in het bijzonder als zij oneven-, redig zijn uitgezet. Men zal er echter niet komen zonder tegelijkertijd maatregelen te nemen om de kosten van het levens onderhoud, die thans ten deele een zekere stijging vertoonen, verder te doen dalen, al zal daarbij de be staansmogelijkheid der producenten in het oog moe ten worden gehouden. Tot deze maatregelen behoort mede het weder op gang brengen van den bouw van goedkoope arbeiderswoningen. Vervolgens zal de regel moeten worden gesteld, dat overal waar in eenigen vorm door de Overheid steun of hulp wordt verleend, die steunverleening steeds zal moeten geschieden in zoodanigen vorm, dat de aanpassing aan een lager niveau daardoor wordt bevorderd. Alleen op deze wijze zal de ver eischte verlaging der productiekosten kunnen wor den verkregen, die noodzakelijk is voor de verster king der positie van het bedrijfsleven en de vermin dering der werkloosheid. De Regecring stelt zich voor de maatregelen tot! verdere verlaging van het budget, voor zoover zij de goedkeuring der wetgevende macht behoeven, zoo mogelijk in één wetsontwerp samengevoegd, aan de Staten-Generaal voor te leggen, wier medewerking zij hij een zoo bij uitstek nationaal werk stellig ver wacht. De afdoening van deze aangelegenheid zou dan zoo tijdig moeten geschieden, dat de uitwerking in het budget voor 1936 zonder moeite kan plaats vinden, ten einde daardoor te bereiken, dat de te treffen maatregelen hun invloed op dat budget aan stonds zullen kunnen doen gevoelen.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1