De Rijksbisschop dreigt. Duitschlands vredelievendheid. De Pers over de Millioenennota. Een rede van Von Neurath. Gevolgen van de droogte in België. Tragische gebeurtenis. MINISTER OUD VOOR DE RADIO. Geweldige brand in een houtwolfabriek. Chineesch schip door piraten overvallen. AUTO TE PLETTER GEREDEN. Donderdag 20 September 1934. Postrekening No. 23330 SC1AGEI 77ste Jaargang. No. 9557 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot *s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN< TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent ^'bewiJsnol inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Hij noemt de beweringen omtrent agres sieve plannen dwaze laster. VON NEURATH. Munchen. In de slotzitting van het interniato- naal wcgencongrcs heeft do rijksminister van bui- tenlandsche zaken von Neurath, een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide, dat de Duitscho binnenlandsche markt voor zoover zij van Duitschland zelf afhangt in orde is. Niet in orde is echter de buitenlandsche markt, voorzoover zij van het buitenland afhangt. De rijksregee- ring wil echter Duitschland niet geisolecrd van het buitenland weten en is ervan overtuigd, dat de moeilijkheden op het gebied van de buitenlandsche markt zullen wor den overwonnen. Vervolgens kwam von Neurath over de buitenlandsche politiek te spre ken. liet verwijt, aldus de minis- tef, dat wij met de proclamatie van vredelievende be doelingen slechts tijd trachten te winnen om, na ons voldoende versterkt te heb ben, tot agressieve plannen over te gaan, is dwaze laster. Het is politieke nonsens, concrete beweringen te doen over de kwestie, wat een regeering over tien of meer jaren in de buitenlandsche politiek van plan kan zijn. Toen de rijksregeering het besluit nam uit den volkenbond te treden, geschiedde zulks alleen wijl het onontbeerlijk fundament voor samenwerking d.i. do gelijkberechtiging, ontbrak. Wij gelooven, al dus von Neurath, dat diepgaande hervormingen moeten worden doorgevoerd om den volkenbond tot een bruikbaar vredesinstrument te maken. Von Neurath ging vervolgens na, waarom Duitschland het z.g. Oostpact van de hand heeft ge wezen. Men verlangt van Duitschland, dat het een politieke gemeenschap zal aangaan met andere mogendheden en daarbij verregaande verplichtin gen op zich zal nemen, terwijl men gelijktijdig den Duitschen eisch inzake gelijkberechtiging bestrijdt. Von Neurath kan in de pactomanio geen goed symptoom zien voor den geest, waarin de Europee- sche politiek veelal gevoerd wordt. Tenslotte besprak de minister nog de Saarkwestie, ■waarbij hij o.a. erop wees, dat in verband met de volksstemming een heele reeks detailkwesties, zoo als de teruggave der kolenmijnen aan Duitschland, de valutakwestie, enz. zullen moeten worden gere geld. Alle moeilijkheden op dit gebied zullen echter gemakkelijk te overwinnen zijn, daar het verdrag van Versailles duidelijke richtlijnen voor de oplos sing der verschillende kwesties bevat. Tenslotte verzocht von Neurath zijn gehoor er wel rekening mee te houden, dat men in de nationaal- socialistische rogeering een partner heeft, die met de verdediging van de noodzakelijke levensgoederen van 't Duitsche volk den vasten wil verbindt, een stabiele factor van den Europeeschen vrede te zijn. De veestapel beproefd. Watergebrek in vele streken. De correspondent van de N.R.Ct. te Brussel meldt: Sedert vele jaren is het niet meer zoo droog ge weest in België als dezen zomer. In het polderland, bij de zee en langs de Vlaainsche rivieren, is het gras in de weiden overal verschroeid, zoodat het vee met bieten en rapen moet worden gevoed. Tal rijke kleine boeren zagen zich genoodzaakt, bij ge brek aan voeder, hun koeien en vaarzen te verkoo- pen. Ook heerscht op vele plaatsen gebrek aan water. In de vischrijke streek tusschcn Gelrodc en Betekom, nabij Aarschot, zijn de vijvers geheel drooggeloopen en is al de visch omgekomen. Het zelfde deed zich voor in de meertjes van de Pijpelheide. De vijvers te Ramsel, waar nog slechts 20 centimeter water staat, zullen weldra hetzelfde lot ondergaan, terwijl het peil van de ruim 4 ineter diepe vijvers te Betc- kom-Kwcttcr eveneens mot ruim een meter is ge daald, dit ten gevolge vooral van de groote hoeveel heid water, ten behoeve van het vee, door de bevol king van de dorpen Begijnendijk, Baal en Betekom uit. deze vijvers geput. Het gebrek aan water is in de Ardennen nog heel wat grootcr dan in het Vlaarnsche land. Vele Waal- schc riviertjes zijn letterlijk uitgedroogd. Zelfs het peil van het Gileppemeer is zoodanig gezakt, dat men zich te Verviers en omstreken, over de water voorziening van de fabrieken en de bevolking onge rust begint te maken. Er wordt ernstig gedacht aan een versterking en verhooging van den stuwdam de Gileppe, bij Goë, ten einde de capaciteit van het kunstmatige meer aldaar te vergrooten en zoodoende in de toekomst over een aanzienlijker waterreserve te kunnen beschikken. Zijn dochtertje overreden. Toen de eierhandelaar Goede te Landsmeer met gijn auto het erf afreed, raakte zijn vierjarig doch tertje, dat daar aan het spelen was, onder een der ^achterwielen, hetwelk haar over het onderlichaam ging. Het kind is met ernstige inwendige kneuzin gen uaar een der Amstcrdamsche ziekenhuizen ge bracht Een beschouwing over de millioenennota. Dc Minister van Financiën, Mr. P. J. Oud, zal Don derdag 27 dezer van 20 tot 21 uur een radiorede hou den over de millioenennota, waarbij de minister te vens den algemeencn financiëelen toestand des lands en de vooruitzichten voor de naaste toekomst op een voor de luisteraars begrijpelijke wijze zal behande len. De uitzending zal over beide zenders geschieden. 2000 kub. nieter hout in vlammen. Regensburg: De houtwol fabriek van de gebr. Winterling in Regcnsbaum (nabij Regensburg) is Dinsdagmiddag door een brand van reusachtige af metingen geteisterd. Waarschijnlijk is kortsluiting in één der machines de oorzaak geweest. Toen de Regensburgsche brandweer arriveerde, had het vuur reeds groote afmetingen aangenomen. Van de machinekamer uit waren dc vlammen over geslagen op een groote. opslagruimte, waardoor spoe dig ongeveer 2000 kubieke meter hout in lichter laaie stond. Tengevolge van de ontzaglijke hitte was de brand weer gedwongen, zich achter een muur te verschan sen, terwijl de brandweerlieden voortdurend met wa ter begoten moesten worden. Ten slotte gelukte het den vuurhaard in te perken. De totale schade wordt op ongeveer 55.000 mark schade geschat. Ook een 75-tal manschappen uit een naburig ar beidskamp nam aan het blusschingswerk deel. Ver schillende personen liepen lichte verwondingen op. De blussching werd bijzonder bemoeilijkt door het feit, dat het water grootendeels uit een op iy2 K.M. afstand verwijderd riviertje moest worden gehaald. 56 passagiers als gijzelaars weggevoerd. Shanghai: Chineesche zeeroovers hebben tus- schen Tientsin en Shangfang een Chineesche stoom boot overvallen. 56 mannelijke passagiers werden als gijzelaars meegevoerd, terwijl het schip volkomen werd leeggeplunderd. De vróuwen, die zich aan boord bevonden, werden niet lastig gevallen. De grootste ton ter wereld is te Dürkheim in gebruik genomen. De inhoud er van is 1.700.000 liter. De ton wordt gebruikt als café-restaurant en bevat drie etages. Ernstig gevolg van slippen. - Een doode en een zwaar gewonde. Gistermiddag omstreeks vier uur is op den weg van Nijmegen naar Grave onder Wychen, tengevol ge van de gladheid van den weg een auto uit Den Haag in botsing gekomen met een Nijmeegsche huurauto. Beide wagens reden vervolgens tegen een paar dikke boomen en werden geheel vernield. Van den Haagschen wagen werden beide inzittenden, de heeren S. en SI. zwaar gewond. Zij zijn naar het Canisius Ziekenhuis overgebacht, waar de heer S. eenige uren na aankomst is overleden. De heer SI. heeft een ernstige ribfractuur opgeloopen. Zijn toe stand was gisteravond, naar omstandigheden, niet ongunstig. De chauffeur van den Nijmeegschen wa gen werd slechts licht gewond. Uitvoerig is in de Pers de gister verschenen Milli- oenen-nota besproken. Hieronder laten we een over zicht van de verschillende mecningen beknopt weergegeven volgen. De Nieuwe R o 11 e r d. C r t. zegt de beschou wingen van minister Oud met instemming te heb ben gelezen. Wij ontkennen de moeilijkheden niet, aldus gaat het blad verder, die de regeering bij de uitvoering van de zich gestelde taak zal ondervinden., vooral ook omdat zij daarbij tal van strijdende belangen zal ontmoeten. Eeno van de ernstigste moeilijkhe den schuilt zonder twijfel daarbij in de wijze, waar op de steun aan den landbouw is georganiseerd, en die tot gevolg heeft, dat tal van artikelen van da- gelijksch gebruik kunstmatig in prijs worden op gedreven. Aan den eenen kant verlangt men een lager levensniveau, aan den anderen kant maakt men het leven juist duurder dat strijdt met elkaar Wij hebben dit indertijd bij gelegenheid van dc eerste maatregelen die in die richting werden geno men, naar voren gebracht. Destijds waren de maat regelen zij het principieel onjuist tot zekere hoogte nog verdedigbaar, omdat zij feitelijk slechts als het ware de werking hadden .een deel van de „crisiswinst" aan den verbruiker te ontnemen. Nu met name de prijzen der landbotiwartikelen in stij gende richting gaan, wordt het vraagstuk urgent en zal naar een principieel juisteren vorm van steun, waar die noodig blijft, moeten worden omgezien. Het Handelsblad besluit zijn artikel: Het schip van staat ligt thans in het dok voor hoog noodige reparatiën. Men maakt het niet zee waardig door uit den bovenwand een stuk te nemen om hiermede het gat onder de waterlijn te dichten. Immers, de eerste de beste hooge golf van dc woeli ge zee die ons omringt zal dan het gevaar van zin ken opnieuw veroorzaken. Ook zullen wij moeten overwegen of het schip niet veel te zwaar beladen is geraakt met kostbare overheidsbemoeiing. En of wij niet beter doen om met het beschikbare mate riaal een kleiner schip uit te rusten, waarin een kleinere maar vitale lading veiliger zee kan kiezen. Minister Oud heeft in zijn voortreffelijke toelichting met zijn pleidooi voor aanpassing aan een lager niveau daarover onweerlegbare waarheden gezegd, waaraan wij in de komende tijden nog dikwijls zul len moeten herinneren. Hoe eerder deze waarheden in ruimen kring beseft worden .hoe eerder wij kun nen beginnen met dc grondige reorganisatie van de uit haar krachten gegroeide staatshuishouding. De Maasbode geeft het volgende oordeel: Fraai is de hegrooting niet. Al is de belofte, dat geen nieuwe belastingen zouden worden geheven, vrijwel vervuld, het dekkingsplan bevat teveel boek houdkundige kunstgrepen en eischt verdere infe- ring van reserves. Dc minister van financiën, die verleden jaar al „eenige jaren" tijd vroeg om het begrootingsevenwicht te verzekeren, is zelf trouwens wel zoo eerlijk zijn dckkingsplan aan te duiden als „noodverband". Dit beteekent dus, dat ook dit Cri siskabinet toegeeft, dat het tot dusver geen kans zag op reusachtigo schaal te bezuinigen. Het is geen verwijt over bezuiniging praten kunnen wij allen veel beter dan aan bezuiniging doen maar het feit dient geconstateerd. Ook deze begrooting zoekt haar kracht vooral in „tijdelijke ontlasting" van den gewonen dienst De Telegraaf ontdekt een schijnbare tegen strijdigheid tusschen cijfers en woorden, al kan het blad niet ontkennen, „dat de pessimistische argu menten door den minister van financiën naar voren gebracht zwaarwegend zijn. Het blad, dat overigens van een „beperkt optimis me" blijk geeft, beschouwt voorts do bezuinigingen als een „ijzeren noodzaak." Het Vol k schrijft onder het hoofd: Afbraak al lerwegen: De algemeene toelichting tot de rijksbegrooting be vestigt de uiterst donkere verwachtingen, door de zwarte troonrede gewekt. Het staatsstuk levert een droevig beeld van de wanhopige worsteling om het tekort op de begrooting, dat voor het komende jaar werd berekend op bijna 93 millioen, weg te werken. De pogingen daartoe zijn slechts zeer ten deele ge slaagd. De steller der nota schrijft de zeer slechte hegroo ting vooral toe aan „de verminderde koopkracht der volksmassa in vele landen." De strekking der be grooting is, daarbij nu ook nog de opnieuw vermin derde koopkracht in Nederland zelf als factor tot nóg slechtere begrooting te voegen. F.n zoo draaien wij in een kringetje rond, spiraalsgewijze al dieper in den put. Tenzij de bezinning komt. De Standaard (a.r.) schrijft: Wij kunnen den indruk samenvatten in deze woorden: het in de nota ontwikkelde dekkingsplan bewijst den ernst van den toestand en het bijna bo- vcnmenschclijke van de taak, waarvoor dc regeering zich ziet geplaatst. Het plan bevat verschuiving van lasten naar de toekomst en „perspectief-bezuinigin gen", waarvan het perspectief nog zeer problema tisch is. Het brengt in geen geval een recel sluitende hegrooting in 1935. Wij bedoelen hiermede niet cri- tiek uit te oefenen op het beleid der regeering. Wij constateeren slechts de feiten, waarop de minister van financiën zelf, zij het in andere woorden, de aandacht vestigt. De Volks krant (red. r.k.) schrijft: Na de Millioenennota is de laatste twijfel wegge vaagd wil men: hoop verdwenen er zal enkel worden bezuinigd. Het kabinet blijkt bereid, het werkwoord bezuinigen in alle tijden en wijzen te vervoegen: bezuinig, ik heb bezuinigd, ik bezuinig, ik zal bezuinigen. Het millioenentekort op de be grooting voor 1935 wordt door bezuinigingen wegge werkt: letterlijk alles moet er aan gelooven. Moet nu van de hooge plaats der ministerstafel aan ons volk wordon ingeprent, dat we geen ander heil meer kennen dan bezuinigen, nog eens bezuini gen en altijd weer 'bezuinigen? Over dit noodlottige ongeluk worden nog de vol-, gende bijzonderheden gemeld: Beide Haagsche heeren reden in hun auto met zeer groote snelheid in de richting van Grave. Voor hen uit reed een andere auto van den heer P. uit Nijmegen, waarin drie heeren waren gezeten. Deze laatste auto reed met matige snelheid. Do asphalt- weg, die ecnigszins bol is, was ten gevolge van den gevallen regen zeer glad en toen de heer S. den voor hem uit rijdenden auto in een bocht wilde passee- ren begon zijn wagen te slippen en greep den Nij-» meegschen auto aan de achterzijde. Het gevolg was. dat beide auto's van den weg gle den en met een zwaren slag, die ver in den omtrek hoorbaar was, tegen een boom vlogen. De gevolgen waren ontzettend. Vooral de auto, die de aanrijding veroorzaakt had was in een volkomen ruine ver anderd. De brokstukken van dezen wagen lagen over den weg verspreid. De tweede auto was cven^ eens zwaar gehavend. Direct schoot van alle kanten hulp toe die de in zittenden uit hun benarde positie trachtten te be vrijden. Het bleek, dat de drie inzittenden van den .'ijmeegschen auto er vrij goed afgekomen waren, ehalve dat zij door den schrik geheel ontdaan iren hadden zij slechts enkele kneuzingen en ont- Uingen bekomen. Zij konden dan ook, na wat hun verhaal te zijn gekomen, met een anderen .ito naar huis terugkeeren. Erger waren evenwel de Haagsche heeren er aan toe. Zij bleken zeer zware hoofdwonden, gebroken becnen en inwendige kneuzingen to hebben opge loopen. Dr. Klop uit Wychen was spoedig ter plaat-i se en verleende de eerste hulp. Per ziekenauto wer den de beide slachtoffers naar het Canisiuszieken- huis te Nijmegen vervoerd, waar de heer S. in den loop van den avond aan de bekomen verwondin gen is overleden De burgemeester van Wychen, de heer Mulders, was spoedig met de politie op de plaats van het on geluk aanwezig en stelde een uitgebreid onderzoek in. De overblijfselen van de beide auto's werden in beslag genomen. „ALS DE ONRUST IN DE DUITSCHE KERK NIET EINDIGT, ZAL IEDER WETEN, DAT ER MIDDELEN BESTAAN TOT HERSTEL VAN DE ORDE." Hannover. Rijksbisschop Müller heeft hier een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide: „Toen ik voor het eerst den „Fuehrer" ontmoette en zijn karakter begreep, heb ik tot mijzelf gezegd, dat ik aan de zijde van dien man hoor, zoolang ik op aarde leef." RIJKSBISSCHOP MÜLLER. Sprekende over de Jodenkwestie zeide de rijks bisschop zich te keeren tegen diegenen, die beweren, dat Christus toch ook Jood geweest is. Het Christen dom is niet uit het Jodendom voortgekomen. Voor het eerst heeft ment den moed gehad, dc Joden aan te vallen. De onrust en de aanvallen tegen de Protes- tantsche kerk moeten eindigen. Indien dat niet het geval is, zal ieder weten, dat er andere mid delen bestaan, tot herstel van de orde. Hitier heeft zijnerzijds verklaard dat hij niet de minste poging zal doen om te wrikken aan de zelf standigheid der Evangelische kerk. Als do kerk zich' echter niet zelf weet te herstellen en onrust onder het volk en in den staat brengt, dan zal de staat er voor moeten zorgen, dat de onrust eindigt. i De Rijksbisschop over de Joodsche kwestie. De Rijksbisschop besprak vervolgen de Joodsche kwestie, waarbij hij zich keerde tegen de lieden, die beweren, dat Christus toch ook een Jood is geweest. Met moet daarop steeds antwoorden, dat in ieder volk steeds de man, die het volk de waarheid heeft gezegd, om het leven is gebracht, de Heiland ten slotte ook. Het Christendom is niet uit het Joden dom voortgekomen .In dezen strijd moeten wij Christenen aaneengesloten staan. De Rijksleider besprak vervolgens eenige andere kwesties. Hij verklaarde, dat volgens de letter van de wet alle kerken zijn geincorporeerd in de Rijks kerk en wanneer een dergelijke wet is afgekon digd, zal zij moeten worden ten uitvoer gelegd. De onrust in en de aanvallen op de Engelsche k(^k moeten ophouden

Schager Courant | 1934 | | pagina 1