Plaatselijk Nieuws. Levering Huisbrand-olie. Raad Noordscharwoude. De Verkoopweek. Donderdag 20 September 1934. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9557 Firma GEBR. ROTGANS SCHAGEN de levering van 12.000 L. huisbrand-olie, DE PRIJS DER AARDAPPELEN. Brand bij de „Voelkischer Beobachter" ONGEWENSCHTE MUZIKANTEN. Woensdagmiddag maakten eenige muzikanten in 'de Magnustraat alhier muziek, zonder de vereischte vergunning. De Majoor der Rijksveldwacht, Holema, sommeerde hen, om met het muziek-maken op te houden. Het antwoord luidde echter, dat ze met den Majoor niets te maken hadden en ze deze wel tegen den muur zouden kwakken. Dit ontstemde Majoor Holema dermate, dat hij zich in uniform stak. z'n hond meenam en er op afging. In de Molenstraat hadden de 3 muzikanten den Majoor in de gaten en gingen den sigarenwinkel van den heer Bakker binnen .Hier was het dat een der muzikanten den Majoor een klap in het gelaat toediende en hem behoorlijk beleedigde. Daarop werden ze buiten de deur gezet, de harmonica-virtuoos gearresteerd en overgebracht naar he. bureau van politic, waar hij werd opgesloten. De hond bewees goede diensten. De andere twee werden in de Heerenstraat ge fouilleerd of deze eventueel nog een wapen bij zich hadden en toen buiten onze gemeente geleid. VERKOOPING. In café „De Gouden Engel" van den heer J. K. Boontjes, werd gisteravond ten overstaan van No taris C. L. van den Bergh, ten verzoeke van den eigenaar, den heer J. G. Ploeg, alhier, in het open baar verkocht: 1. Een huis met erf en tuin, aan de Regenten itraat, groot 1 Are, 5 Centiaren 2. een huis en erf aan de Stroet, gemeente Sint Maarten, groot 3 Aren, 78 Centiaren. Voor f1650 werd de heer Joh. Schenk te Barsin- gerhorn eigenaar van het huis, erf en tuin in de Regentenstraat, terwijl het huis en erf aan de Stroet werd gekocht door den heer F. Dekker te Stroet, voor f700. i Ten lokale van den heer W. J. F. van Erp, werd Woensdagavond op verzoek van een 10-tal leden een 6poddeischende ledenvergadering gehouden van de Schager Handeldrijvende en Industrieele Midden- itandsvereeniging. De vergadering werd geleid door den heer Joh. Rotgans, vice-voorzitter. Deze heette de aanwezigen welkom en deelde mede dat de heer Ch. H. Th. Schmalz als voorzitter en bestuurslid had bedankt. Het is de bedoeling om in een door het Bestuur be legde ledenvergadering op dit bedanken terug te ko men. Spreker deelt mede, dat deze buitengewone leden- Vergadering wordt gehouden in verband met het ver zoek van 10 leden, ter bespreking van het uitstel van de Verkoopweek. Spr. vertrouwt dat de besprekingen in objectiviteit en in opbouwenden geest zullen wor den gevoerd. Het schrijven van de 10 leden wordt vervolgens ge lezen en daaruit blijkt, dat deze leden zich niet vcr- eenigen kunnen met het uitstel der Verkoopweek en ter bespreking hiervan een buitengewone leden vergadering vroegen. Als woordvoerder van die 10 leden fungeert de beer J. H. Schone, die begint met zijn dank uit te spreken voor de spoedige voldoening ann den wensch der aanvragers. Spr. deelt dan mede dat hij niet te gen een uitstel van de Verkoopweek was, omdat hij de tijd van voorbereiding te gering achtte, terwijl een verkoopweek toch een uitstekende voorbereiding eischt. Maar met een uitstel tot Paaschtentoonstel- lingsdag, dus 7 maanden, en dan de verkoopweek houden diep in 't voorjaar, daar konden de aanvra gers van deze vergadering zich moeilijk mee vereeni gen. Waar de commissie voor de verkoopweek het blijkbaar noodig acht dat een der geijkte feestdagen, SHarddraverijdag of Paaschtontoonstellingsdag, in de .verkoopweek valt, meent spr. dat die feestdagen juist geen verkoopdagen zijn. Een rustige week in Oc- tober acht spr. veel geschikter voor een verkoopweek. De hoofdzaak is dat de verkoopweek goed voorbereid wordt, er moet flinke reclame worden gemaakt, goed kenbaar moet worden gemaakt weTke prijzen worden «.uitgeloofd. En dat dan geen feestdag in do verkoop week behoeft te vallen, meent spr. te zien in het voorbeeld te Alkmaar. Daar is vandaag de groote landbouwtentoonstelling en harddraverij, terwijl de verkoopweek Zaterdag a.s. begint. Men had ook daar dus liever een rustige week. In Den Helder heeft men ook geen feest gevierd. De heer C. D. Schmalz sluit zich bij het betoog des heeren Schene aan. De tijd van voorbereiding was inderdaad wat kort, maar de verkoopweek kan ge rust half October gehouden worden. De voorzitter zegt namens het bestuur te zullen antwoorden. Spr. herinnert er aan dat het houden van een verkoopweek in Augustus is gerijpt, dat sa menwerking met De Hanze zou worden gezocht en die samenwerking is ook verkregen. Een commissie, van elke vereeniging 2 leden, is samengesteld, de reclame besproken en waar de te houden attractie nogal nauw grensde aan de loterij wet, was de toestemming van den ambtenaar van het openbaar ministerie noodig. De uit te geven feestcourant eischte voorbe reiding, de winkeliers dienden voldoenden tijd te hebben om hunne advertenties op te maken, mede in verband wellicht met hunne attracties, maar boven dien de toestemming van den ambtenaar van het openbaar ministerie was er nog niet, deze was tot 9 September met vacantie. Meerdere malen, ook ver leden Vrijdag nog is op antwoord aangedrongen. Was oorspronkelijk de bedoeling dat tijdens de verkoopweek 20.000 letters zouden worden verkocht, in een gecombineerde bestuursvergadering werd be sloten dat aantul op 50.000 letters te brengen. In 6 dagen tijd zou dus voor f25000 gulden verkocht moe ten worden en het bestuur nu achtte het noodza kelijk een feestdag in de verkoopweek te hebben. Door het lange wachten op de toestemming was het onmogelijk de harddraverijweek als verkoopweek te nemen en daarom is de Paaschtontoonstellingsdag genomen. Spr. meent dat liet argument dat op een dèrgelijken feestdag niet wordt gekocht, niet kan gelden, omdat we in dezen geen ervaring hebben, immers er is nog nooit een verkoopweek gehouden. Slagers en hakkers verkoopen in ieder geval op zoo'n feestdag meer. De St. Nicolaasweek te kiezen is be sproken, maar achtte het bestuur niet geschikt, de winkeliers hebben het dan druk en zullen zich niet graag met de afgifte der letters bemoeien. De ver gelijking met Alkmaar gaat z.i. niet op, omdat Alk maar als groote attractie heeft de Gamit en ook Den Helder had een tentoonstelling. Spr. wijst op de fi- nanticele risico die de vereeniging loopt als de letter tjes niet verkocht worden. Dit alles overwegend, achtte het geheele bestuur het gewenscht de verkoop week uit te stellen tot de Paaschtentoonstellingsweek. De heer J. II. Schene merkt op dat noch het Be stuur, noch spr. kan garandeeren of de opzet in April respectievelijk in October zal slagen, het is gissen, want het is een geheel nieuwe zaak voor Schagen. Spr. blijft van oordeel dat als vèrkoopdag een feest dag niets beteekent voor de winkeliers. De reclame moet de menschen naar Schagen lokken, en spr. wijst er op dat een dagprijs van f 80, naast een prijs van i 350, toch van bcteekenis is. Een winkel week heeft spr. altijd beschouwd als een reclame week, maar nu willen de winkeliers verkoopen, en dan meent spr. dat geen 7 maanden moet worden gewacht. Schagen moet paraat zijn. De heer A. M. Hossen wijst er op dat een omzet van f 25000 van beteekenis is en spr. dan ook al had overwogen om de verkoopweek niet alleen te doen zijn voor den georganiseerden winkelstand, maar ook de ongeorganiseerden erbij te betrekken. Spr. vraagt zich af hoe de kruideniers en bakkers tegen over de kosten, verbonden aan de verkoopweek, zul len staan. De heer J. H. Schene oordeelt dat dergelijke vra gen niet moeten worden gesteld. Het besluit om een verkoopweek te houden is genomen en het gaat dus nu alleen om de vraag of ze moet samenvallen met een der geijkte feestdagen of niet. Door do heeren Niestadt en C. Roggeveen wordt het standpunt van het bestuur nader verdedigd, ter wijl de heeren Kruit, J. K. Boontjes c.a. oordeelen dat wat gewaagd moet worden en Schagen niet bij de pakken mag neerzitten. Voordat tenslotte tot stemming zal worden over gegaan, wijst de Voorzitter er nog op dat men bij het uitbrengen van zijn stem er wel aan moet den ken, dat men, als men voor het houden van een verkoopweek in October stemt, aan het Bestuur iets opdringt, wat het Bestuur fataal acht. De heer J. II. Schene komt er tegen op, dat op deze wijze drang wordt uitgeoefend op de vergadering. Spr. zou ook wel kunnen zeggen, dat als het besluit van het bestuur wordt goedgekeurd, hij dat fataal zou achten. Wc zitten hier allen als winkeliers en moeten vrij onze stem uitbrengen. Nog komt ter sprake de vraag of ook de ongeorga niseerden bij de verkoopweek betrokken zullen wor den. De heer A. M. Hossen deelt mede, dat. het Bestuur de ongeorganiseerden nog de gelegenheid willen ge ven tot de vereeniging toe te treden. Behalve de con tributie ad f 5 zou dan een entreegeld van f 5 moeten worden betaald, hoewel spr. dit entreegeld nog liever op f 10 gesteld zou willen zien. Tot stemming overgaande worden 16 stemmen uit gebracht voor een verkoopweek in October, 9 stem men voor een verkoopweek in April en 1 stem blan co. De Voorzitter zegt dat in de vorige vergadering de organisatie van de verkoopweek aan het Bestuur is opgedragen. Als dit ook nu nog de bedoeling is heeft het Bestuur daar geen bezwaar tegen. Deze mededeeling wordt met applaus begroet. Op de vraag of de benbemde commissieleden be reid blijven die functie te vervullen, antwoordt de heer D. Wit bevestigend, terwijl de heer D. Raat be dankt. De Voorzitter zegt dat het Bestuur een ander lid zal benoemen. Hierna volgt sluiting. VOETBAL. SPARTA II—H.R.C.IV, T. Bij post. M. Slikker, J. Broer. P. Kroonenburg, W. Moransart, .Tb. Molenaar C. de Moor, D. Ruig, G. Paulusma, H. Veenstra, S. Paulusma. Res.. P. Boon, J. Hossen. DIRKSHORN—SPARTA III. Gr Neefhes. C. Tump, S. Grootes. W. Qüax, P. Boontjes, H. Fabef. H. Naber, J. Boontjes, C. v. Haren, J. Gelder J. Franzen. Res.: S. Visser, D. Leeuwenkamp. De raad dezer gemeente vergaderde Woensdag avond acht uur ten raadhuize. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter, de heer Jhr. A. L. van Spengler, open de met woorden van welkom, waarna de notulen der vorige vergadering door den secretaris, den heer K. G. Reinders, werden voorgelcen en vastge steld. Ingekomen stnkken en mededeelingen. Voorzitter deelde mede, dat den kweekeling-on- derwijzer, den heer De Winter, eervol ontslag is verleend wegens zijn benoeming tot boventallig on derwijzer te Alkmaar. Aangesteld is nu de heer Hoogvorst te Schoorldam, die in het bezit is van de acte Wiskunde en de Hoofdacte. Het gymnastieklokaal zal spoedig in gebruik kun nen worden genomen. De termijn van de werkverschaffing in de be drijven is tot 1 Januari verlengd. Van deze proef is geen druk gebruik gemaakt. Op het oogenblik zijn er 4 a 5 geplaatst. Het heeft ook wel 1 bedragen. De heer Kwadijk vroeg of er al wat voortgang wordt gemaakt met het crisis-comité B. Voorzitter geloofde dit wel. Het crisiscomité heeft niet eerder de beschikking gehad over de gelden. De R.K. bond van café- en restauranthouders vroeg gelijkstelling der lokaliteiten voor de perso- neele belasting. Dit is echter reeds gebeurd, dus werd het adres voor kennisgeving aagenomen. Eervol ontslag onderwijzer. De heer J. Doets verzocht eervol ontslag als onder wijzer aan de LT.L.O.-school wegens benoeming aan de U.L.O.-school te Arnhem. Het ontslag werd eervol verleend. Van het gemeentebestuur van St. Pnncras was mededeeling ingekomen van het bedrag der bijdra ge van het wegenfonds in het onderhoud van den Twuijverweg. Ziekenfonds. Van den Langendijker bestuurdersbond was een verzoek ingekomen tot het treffen van een regeling voor de betaling der ziekenfondscontributie's door werklooze arbeiders en in de werkverschaffing te- werkgestelden. B. en W. stelden voor het advies van de Commis sie der Vijftig gemeenten af te wachten en het adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer Kwadijk vroeg wat de bedoeling was. Zou het niet mogelijk zijn dat de gemeente tot aan het resultaat van de Commissie het gedeelte premie be taalt bij de steun- of werkverschaffingsloonen, in- plaats van via het Burg. Armbestuur? De Voorzitter meende, dat dit „broertje en zusje" is. Er is geen verschil meer. De lieer Kwadijk wees op het verschil van de ar men. Er zijn menschen, die anders nooit bij het Burg. Armbestuur komen. Kunnen die het nu niet bij hun steun of wcrkverschaffingsloon ontvangen? De Voorzitter achtte dit meer een theoretisch be zwaar. Het meest practische is betaling door het Burg. Armbestuur. De heer Kansen deelde mede, dat deze zaak al lang bij het ziekenfonds aanhangig is. De door de ziekenfondsen voorgestelde regeling is, dat de ge meente, het fonds en de arbeider elk 1/3 van de contributie betalen. De bedoeling van den Minister is alleen voor werkloozcn. Er wordt ook geen ver schil gemaakt in Noordscharwoude tusschen geor ganiseerden en ongeorganiseerden. Allen zijn voor ons gelijk. Betreffende het tweede verzoek om vrijwillige verzekering van werkloozen in de warhtweek, stel den B. en W. voor dit verzoek in te willigen. De ge meente betaalt de arbeider Vx van de premie. De voorstellen van B. en W. werden aangenomen. Geen steun voor verbouwing. De heer P. Smit Jz. verzocht een bijdrage in de verbouwing van zijn pakhuis .dat door de vernieu wing van de Mosselcnbrug veel last heeft van het hemelwater. Smit is dan bereid een stukje achter uit te gaan, wat het verkeer ten goede zal komen. B. en W. stelden voor, hierop afwijzend te be schikken. Het ontstaan van schade tengevolge van dc Mosselenbrug wordt door B. en W. ontkend. Het is steeds door B. en W. toegejuicht, dat door inge zetenen grond beschikbaar wordt gesteld, maar zonder tegenprestatie. De overdracht „om niet zouden B. en W. wel wil len aanvaarden. Na cenige bespreking wordt het prac-advies van B. en W. aanvaard. De rekeningen over 1933. Voordeelige saldi. Aangeboden werden dc rekeningen over het dienst jaar 1933. De gemeenterekening sloot met een voordeelig sal do van f 9.794.78, voor den gewonen dienst. De ka- pitaaldienst met een voordeelig saldo van f 302.50. Het B. Armbestuur had f 4613.81 ontvangen en f 6667.44 uitgegeven, alzoo een nadcclig saldo ople verende van f 2053.63. Deze rekeningen en die van het clectriciteitsbedrijf zullen worden nagezien door de heeren Duijves, Kwadijk en Kansen. Extra subsidie aan het Burgerlijk Arm bestuur. Van het Burg. Armbestuur was een verzoek inge komen om een extra subsidio van f 2500, tengevolge van hooge ziekenhuisrekeningen en het nadeelig saldo van verleden jaar. De heer Duijves wilde wel eens weten hoe het er mee staat. Spr. had het beter gevonden als men om subsidie was gekomen, toen het subsidie op was. De heer Kansen lichtte het verzoek toe. Men had wel subsidie aangevraagd om het nadeelig saldo van 1933 weg te werken. Dat is niet gelukt. Dc hooge ziekenhuisverpleging is daarvan de oorzaak. De heer Kwadijk vroeg of er ook bij zijn die voor de vereen, voor ziekenhuisverpleging hebben be dankt. De heer Kansen antwoordde van niet. Het Burg. Armbestuur is waakzaam op dit punt. Het subsidie werd verleend. Vérruiming Zondagsverkoop. Voorgesteld *\verd de verkoop op Zondag te verrui men voor verschil lende winkels, naar aanleiding van eenige ingekomen adressen. Dc heer Barten betreurde dat deze wetswijziging was gekomen. Spr. was er principieel tegen en achtte verruiming niet noodig. De heer Schrijver is ook niet enthousiast. Is er voeling gehouden met de omliggende gemeenten in verband met de concurrentie? Voorzitter antwoordde, dat het niet hekend was wat daar besloten zal worden. Het is geen verplich ting van open te zijn. Ieder is er vrij in. De verklaring werd afgelegd. De heer Barten stemde tegen. Barometerstand: 758 m.M., daalt. Wind: Zuid. Vochtigheid der lucht: 85 Vooruitzichten: Regen. Temperatuur: 13.5 gr. C. 56 gr. F. Zijn Uw oogen U tot last 't Is Rotgans, die een Bril vakkundig past. Gedlpl. Drogist-Opticien. - SCHAGEN. Burgemeester en Wethouders van zullen op DONDERDAG 27 SEPTEMBER a.s. aan besteden af te nemen in het tijdvak 1 October 19341 Mei 1935, levering franco tank openbare lagere school, waar naar zullen kunnen inschrijven ingezetenen der ge meente. De inschrijvingsbiljotten (ongezegeld) in te leveren ten raadhuize, vóór Woensdag 26 September a.s. SCHAGEN, 19 September 1934. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Jb. de Vries, l.B. De Secretaris, Roggeveen. Vrijstelling van hondenbelasting werd verleend aan Jb. Vink, Jb. Keeman, E. Vonkeman, Wed. Kra mer G. Goudsblom en H. Dekker. Afwijzend beschikt op het verzoek van Wed. Broerscn. Bij de rondvraag vroeg de heer Kooij o# er nog mogelijkheid' bestaat dat de Twuijverweg nog aan het Hoogheemraadschap overgaan zal. Spr. ver wachtte dat het onderhoud hoog zal worden. Voorzitter meende, dat er geen aanleiding bestaat om er aan te denken, dat deze overdracht plaats zo uhebbcn. Spr. herinnerde aan de gehouden be sprekingen. Do heer Kooij merkte nog op, dat de weg stukge reden wordt door de zandauto's. Daarna sluiting. Waarom de heffing van f 1 toch gehand haafd blijft In Zeeland zijn te velde staande aardappelen door den handel gekocht voor f750 per H.A. Naar aan leiding van dezen hoogen prijs werd door het Twee de Kamerlid Kersten den Minister van Economische Zaken de vraag gesteld, of het bij dezen stand van zaken geen grove onbillijkheid is de heffing van f 1 per lOO Kg. nog te handhaven. Minister Steenberghe wijst er in zijn antwoord op, dat de heffing op de aardappelen die in consumptie worden gebracht, ten bedrage van f 1 per 100 Kg., moet dienen om hieruit te kunnen voldoen de dena- turatie-toeslagcn voor de binnenlandsche aardappe* len, die eventueel niet in consumptie gebracht kun nen worden, waarbij rekening moet worden gehou den, dat voor de aardappelen van de zand- en veen gronden vooralsnog geen uitzicht bestaat op een uit voer van voldoenden omvang. Daarom kan de mi-, nister de heffing dan ook thans nog niet beëindigen. Dit neemt intusschen niet weg, dat hij voortdurend blijft toezien om zoo spoedig het maar eenigszins mogelijk is hiertoe over te gaan. De uitbetaling van het ingehouden bedrag van den aardappeloogst 1933 aan de landbouwers to Zeeland wacht op de controle van de boekhouding van de Gewestelijke Aardappel-Organisatie voor Zeeland door den Crisis-Accountantsdienst. De minister, die opdracht heeft gegeven de afwikkeling zooveel mo gelijk te bespoedigen, vertrouwt dat de betaling spoedig zal kunnen plaats vinden. De oorzaak onbekend. Berlijn. In het gebouw van do „Völkischer Bco- bachter", het blad van Hitier, is gister namiddag onder de dakkap een brand uitgebroken, die even later op het hoofdgebouw der uitgeverij oversloeg. Het vuur vond in den grooten voorraad akten- stukken rijkelijk voedsel. Spoedig was de brandweer, ter plaatse. De sterke rookontwikkeling belemmerde echter het blusschingswerk. Een geweldige monschenmenigte verdrong zich om het gebouw. Tegen vijf uur was men het vuur zoo ver meester, dat verdere uitbreiding niet behoefJ] de te worden gevreesd. De uitgeverij-gebouwen wa-1 ren door de brandweer onder water gezet. q De oorzaak van den brand kon niet worden ach terhaald. De directie deelde mede, dat de drukkerijen en de redactie-nfdeelingen buiten gevaar zijn. zoodat voor het bedrijf geen storingen te verwachten zijn. Nader wordt gemeld, dat om zes uur dc brand definitief gebluscht was, zoodat toen met het oprui- mingswerk kon worden begonnen. GOUDWASSCHERIJ GEOPEND. Nabij het dorp Las Dichas in Chili in de gemeenic Cassablanca is een goudwasscherij. Lorna Ancha ge naamd. geopend. Men heeft er een machine geinstal- leerd, welke in staat zal zijn op intensieve wijze de groote hoeveelheid goudhoudend zand, die in dat gebied aanwezig is, te cxploitecren.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5