Typhoon-ramp in Japan. Het Waterleidingbedrijf. Zaterdag 22 September 1934. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9558 HONDERDEN DOODEN. Steden door vloedgolven geteisterd. 1000 DOODEN. HET TEXTIELCONFLICT IN AMERIKA. Heden het einde? MEISJE VERMOORD. In koelen bloede neergestoken. Gemeentebesturen op excursie naar Alkmaar. Noodlottig ongeluk op een bouwwerk. SPORT. M. SP0RTC0RRESP0NDENTEN. Ontzettende typhoon richt dood en vernie ling aan langs den weg, dien hij gaat. TOKIO. Een typhoon, die de ernstigste is welke in de laatste dertig jaar is voorgeko men en die een gemiddelde snelheid bereikte van 60 Meter en gepaard ging met zwaren re genval, heeft gistermorgen in Midden-Japan gewoed. De typhoon bestreek het gebied van Osaka tot Kioto en verwijderde zich vervolgens over zee na dood en vernieling gezaaid te hebben op zijn weg. Boomen werden ontworteld, te legraafpalen omgeknakt, huizen stortten in een. Het aantal dooden is nog niet bekend, doch alles wijst er op, dat zeer veel slachtof fers gevallen zijn. In Osaka zijn een groot aantal hnizen ingestort, waaronder ruim veer tig lagere schoolgebouwen, een middelbare school, een meisjes H.B.S., in welk laatste ge bouw de meeste leerlingen onder de puinen werden bedolven. Oogenblikkelijk werden troepen opgeroepen om bij het reddingswerk hulp te verleenen. Om twaalf uur was het aantal dooden dat bekend was geworden, reeds gestegen tot 400. In Kioto is een gemeentegebonw en ruim tien school gebouwen vernield, zoodat in totaal rnim duizend kinderen onder de pninon be dolven werden. Vijfhonderd hunner kenden spoedig bevrijd worden. Verscheidene steden langs de binnenzee zijn geteisterd door vloedgolven, die op den typhoon onmiddellijk volgden en niet minder dan vijftigduizend huizen overstroomden. De spoorwegdiensten tnsschen Tokio, Osaka en Sjimonoseki werden verbroken, terwijl meer dan tien treinen ontspoorden en om geworpen werden, waardoor de lijst van slachtoffers wederom met ongeveer honderd dooden steeg. De aan de scheepvaart toegebrachte schade was betrekkelijk gering, hetgeen te danken is aan de waarschuwingen, die tijdig door het Meteorologisch instituut uitgezonden werden. De staart van den typhoon slübtphog over Tokio, waar echter slechts geringe scha de werd aangericht, waar de gemiddelde snelheid hier nog slechts twintig meter be droeg. Nader wordt omtrent deze ontzettende typhoon- catastrophe gemeld, dat volgens de jongste schatting het aantal dooden bijna 1000 bedraagt. Het aantal dooden kan echter nog stijgen, daar volgens de binnenkomende berichten steeds meer personen vermist worden, in totaal 523. Ongeveer 150.000 bewoners van het geteisterde ge bied zijn dakloos geworden. Het zwaarst geteisterd werd de streek van Osaka, waar alleen reeds bijna tweeduizend woonhuizen en 729 andere gebouwen zijn ingestort. Het aantal, gewonden bedraagt 6 k 7000. Berichten over schade. Reuter meldt uit Osaka: Op acht verschillende plaatsen is brand uitgebro ken, waardoor nog 25 huizen werden vernield. Te Osaka is door een vloedgolf het krankzinnigenge sticht vernield; een 60-tal verpleegden wordt ver mist. Van dc 10 treinen welke door den typhoon zijn omvergeworpen, is de sneltrein TokioShimonoseki, welke uit 10 wagens was samengesteld en waarmee •250 reizigers werden vervoerd, door den tyfoen ge grepen toen hij over een brug over een rivier ging. De (borstwering van de brug belette, dat de trein in de 'rivier viel. Op een vliegveld bij Tokio zijn vijf hangars ver hield, 20 vliegtuigen zijn onherstelbaar beschadigd. £Öe antenne van het radiostation Nagoya werd ern stig beschadigd, doch deze schade is weer hersteld. Osaka wordt door watergebrek bedreigd. De typhoon is in het Noorden van de Dasakabaai uitgewoed. De schade wordt alleen te Osaka op 300 millioen yen geschat. De schade aan den oogst in de prefec tuur Osaka wordt op 20 millioen geraamd. Volgens een telegram uit Takamatsu vreest men, dat 2350 visschersrbooten van het eiland Shikohu zijn gezonken en dat daarbij ook tal van personen den dood in de golven hebben gevonden, 35 scholen ingestort, waarbij 350 kinde ren het leven verloren. Vijf en dertig scholen in Osaka zijn ingestort, ten gevolge waarvan driehonderd kinderen het leven hebben verloren. De typhoon trok van Kyurhu door midden-Japan naar Niigata met een snelheid van vijf en veertig mijlen per uur. Hulp van vlietnlgen. Op hevel van de regeering is een aantal vliegtui gen opgestegen, om tezamen met pioniertroepen, aan het reddingswerk deel te nemen. De vliegtuigen zul len ook levensmiddelen medenemen, daar er steden zijn, die op het oogenblik met groote moeite bereikt kunnen worden. Alle krachten zullen aangewend worden om den nood van dc getroffenen te lenigen. In de buurt van Osaka is het gelukt uit een kraam vrouweninrichting, die was ingestort, een aantal be woners te redden. De radioverbinding tusschen Tokio en Osaka is een tijd verbroken geweest, maar kon inmiddels hersteld worden. Heel Japan treurt om deze ramp. De Keizer heeft aan den journalist Woto een rap port over den omvang der ramp verzocht. Het ministerie van binnenlandsche zaken heeft een speciale commissie benoemd, die een onderzoek moet instellen naar de aangerichte schade. Verschillende berichten. De geheele kuststreek rondom Osaka is over stroomd. Een klein ziekenhuis werd door het ko kende water volkomen weggevaagd; vierhonderd patiënten worden vermist. Men vreest, dat zij allen in het water zijn omgekomen. De aanblik van de catastrophe, welke de springvloed heeft teweegge bracht, is even ontzettend als de verwoestingen langs den weg, welken de typhoon genomen heeft. Waar zich vroeger prachtige landerijen uitstrekten, ziet men thans niets dan een watervlakte, waar stukken hout en huisraad boven drijven. Over het aantal dooden en gewonden zijn nog geen juiste cijfers te verkrijgen, daar de verbindingen met de getroffen gebieden gedeeltelijk verbroken zijn. Het spoorwegverkeer, de telegraaf- en telefoon verbindingen met West-Japan zijn goheel gedesorga niseerd. In de buurt van Liwako is de nachtexpress Tokio Osaka ontspoord. Omtrent het aantal slachtoffers van deze treinramp is nog niets bekend, daar de reddingsmanschappen nog niet op de plaats van het ongeluk zijn aangekomen. Volgens de berichten, welke de directie der spoorwegen heeft ontvangen, zou van den trein slechts één puinhoop zijn over gebleven. Door de geweldige kracht van den typhoon moet de. expres als een veertje uit de rails zijn ge licht, waardoor allo wagens als kaartenhuizen in el kaar zijn geschoven. Men vreest, dat onder de ver bogen stalen en ijzeren spanten de inzittenden dood of zwaar gewond zullen worden aangetroffen. Volgens oude lieden is de typhoon die thans de streek geteisterd heeft, de ergste, die sedert dertig jaar is voorgekomen. De weg dien de typhoon heeft genomen biedt een beeld van wanorde en vernieling. Ontwortelde hoo rnen en telegraafpalen, en het puin van verwoeste huizen liggen door elkaar. Militairen hebben zich naar de plaats des onheils begeven. Nader wordt gemeld: Er worden thans meer bijzonderheden bekend om trent de ontzettende ramp. waardoor uitgestrekte opervlakten van Midden-Japan verwoest zijn. Er zijn 47 scholen ingestort, waarbij 225 kinderen zijn gedood, 820 min of meer ernstig gewond, terwijl nog drie kinderen vermist worden. In 188 volkomen vernielde en 260 sterk beschadig de huizen heeft men 96 dooden en 298 gewonden ge vonden. Twintig huizen zijn geheel door den spring vloed meegesleurd. In totaal staan 160.000 huizen onder water. REEDS 1270 DOODEN. Volgens de allerlaatste berichten is het aan tal dooden tot 1270 gestegen, het aantal voor het meerendeel zwaar gewonden tot 3050, ter wijl nog 108 personen als vermist worden op gegeven. Onder de dooden bevinden zich 200 lepralijders, die door de reusachtige vloedgolf naar zee zijn meegesleurd. Te Osaka zoeken thans de overlevenden tusscfjfcö;. de ruïnen hunner huizen naar dc erbarmelijke res|) van wat eens hun eigendom was, of we de steenen en $)ajirën om en om, in der hél nog. dood of lévend, vermiste bloedverwanten ¥x kunnen weervinden. Tusschen het puin der ini storte scholen graven de ouders, in do hoop hun jl dolven kleinen te kunnen vinden, misschien,.;,*tei met een kleine hoop, dat hun kind nog in léven zat zijn, In de duisternis van den nacht lichten zij el kaar bij met papieren lantaarntjes. WASHINGTON: Roosevclt heeft een op roep gepubliceerd, waarin hij de hoop uitr spreekt, dat alle stakers in de textielindustrie het werk zullen hervatten en dat allo werk gevers de arbeiders zonder discriminatie we der in dienst zullen nemen. De hangende kwesties kunnen worden opgelost, zoo zegt hij, indien beide partijen een geest van sa menwerking en rechtvaardigheidszin toonen. Het executieve comité van de „United Tex- tile Workers" is gister bijeengekomen om het rapport van de bemiddelingscommissie te be- studeeren en er bestaat alle hoop, dat de staking heden zal eindigen. Hervatting der werkzaamheden. New York: De president der organi satie van werkgevers in de textielindustrie, Sloan, heeft medegedeeld, dat hij heeft aan bevolen dat de gesloten textielfabrieken zoo spoedig mogelijk te heropenen. De U-]arige kroonprins Peter van Joego-Slavië is in Engeland aangekomen, teneinde het onderwijs op een der colleges in Surey te volgen. Wraakneming van vroegere verlooide. Lief desdrama te Koog aan de Zaan. Te Koog aan de Zaan heeft zich gister avond een liefdesdrama afgespeeld, waarbij een jongeman van 32 jaar, een 23-jarig meis je met wie hij langen tijd omgang had ge had, doch die de kennismaking had verbro ken met een dolksteek van het leven be roofd. Het slachtoffer was een der staaksters van de bon- bonfabriek „De Lelie" te Koog aan de Zaan. Zij kwam dagelijks naar Koog om haar taak als postster te vervullen. Gisterenmiddag kwam genoemde K. voor de zooveelste maal naar haar toe. met het doel om haar liefde terug te winnen. Na circa een uur met haar te hebben gesproken, had hij het meisje niet tot andere gedachten kunnen brengen en in woede daarover ontstokén, nam hij een nieuw dolk- jnes uit zijn zak en stak haar dwars door het hart. 'nét slachtoffer gilde hevig, deed nog eenige stappen ^htcrwaarts, viel neer en werd door de toegesnelde 'imvonenden een huis binnengedragen. al,een n°£ zeggen: „Hij Ufcft.pie gesto--JOS - Ketj unarna is zij in elkaar geznyt' ervffcestorvcn. .'J.r As^tr het schijnt heeft de moordenaar daarop po- toririgën gedaan om ook de hand aan zich zelf te slaan, ^naar lot dc uitvoering daarvan is het niet gekomen, 'Het meisje is vervoerd naar het ziekenhuis te Zaandam. Ook de moordenaar is daar aanvankelijk heengebracht, omdat hij buiten bewustzijn was, ge raakt. Toen hij evenwel bij aankomst aan het zie kenhuis weer tot het bewustzijn was teruggekeerd, Is hij weer naar Koog aan den Zaan vervoerd en daar in het politiebureau aan de Breestraat opge sloten. .Gisteravond om half negen arriveerde het parket uit Amsterdam, bestaande uit den officier mr. Paar- 'decooper Overman, mr. S. .1. Pit, rechter-commissa- ris en mr. Sloet. griffier, .dat van van half negen tot kwart voor tien den dader in verhoor nam. 'De^e heeft bekend, dat hij met voorbedachten rade - zijn misdaad heeft bedreven. Het meisje, mét wie hij ècriige jaren verkeering had 'gehad, had hem kort geleden meegedeeld, dat zij niets meer van hem wilde weten. Dr. Ilessèling zou hedenmorgen sectie op het lijk verrichten, dat inmiddels naar het gemeentezieken huis te Zaandam is overgebracht. De dader wordt heden naar Haarlem getranspor teerd. INBREKERSBENDE ONDER LEIDING VAN EEN JONGE VROUW. Na een onderzoek dat zes maanden geduurd heeft, heeft de politie te Berlijn geleidelijk een wijd vertakte, inbrekersbende die voor zoover kon wor den vastgesteld ten minste 130 inbraken heeft ge pleegd. achter slot en grendel kunnen zetten. De ben de stond onder leiding van een 25-jarlge vrouw. Zij had haar werkzaamheden niet beperkt tot een spe ciaal terrein, doch achtte alle zaken, levensmiddelen, enz., van haar gading. Bij eeen der inbrekers werden juweelen en sieraden ter waarde van 15.000 mark gevonden. Na de zomervacantie zijn de leerlingen weer op het Eton-college verschenen. Vóór het begin der lessen wordt appél gehouden. Mededeel in gen van den Directeur van het P.W.N. en nadere toelichtingen om trent de op 1 Januari a.s. in te stellen tariefsverlaging. Aan de gemeentebesturen in dc omgeving van Schagen is door het P.W.N. een uitnoodiging ge stuurd tot bijwoning eener bijeenkomst, welke 3 Oc- tober a.s. te 11 uur voormiddags te Alkmaar zal wor den gehouden. Op genoemd uur zal dc Directeur van het P.W.N% een en ander mededeelen omtrent den opzet en werkwijze van het P.W.N. en aan die me- dedeelingen tevens ccn uiteenzetting verbinden om trent de wijze, waarop het. water gewonnen wordt. Ook is de Directeur voornemens deze gelegenheid te benutten, om dc op 1 Januari 1935 ingnqmde ta riefsverlaging nader toe te lichten. Alvorens een bezoek te brengen aan de wa'térwin- plaats te Bergen zal den deelnemers door het P.W.N. een eenvoudige koffie-maaltijd aangeboden worden; met autobussen wordt vervolgens naar de win- plaats gereden, waarna het bezoek te voet wordt voortgezet. Men rekent er op dat de excursie te on geveer 4.30 uur 's namiddags zal zijn volbracht, waarna de deelnemers desgewenscht per autobus naar het station Alkmaar zullen worden vervoerd. Opperman omlaaq gestort. Bovendien nog een kuip specie op zich gekregen. G' -ochtend beklom de 24-jarige opperman A. van Teteringen uit Bussum den steiger van een bouw werk aan dé-Van Lvridenlaan te Naarden. Hij droeg vijftig steenen op dén schouder Daarbij is een der nlanken van den steiger gebroken. Van T. viel vdn drie meter hoogte en bleef op de balken van den vloer liggen. Door het breken van de deelplahk stortten eenige steenen en een houten kuip met specie omlaag. Zij kwamen op van T. terecht, dje met zware inwendige kneuzingen en oen dijbeenfrac- tuur naar de Majellastichting is-vervoerd. Een onderzoek van de arbeidsinspectie heeft uitge wezen, dat dc plank, welke van nieuw hout was, een onzichtbare breuk moet hebben gehad. JOSEI Mii: tpAKER *j.S FILMSTER. Parijs. -danseres Joseftne Baker zal voor 'de mm gaan spelen. Te Parijs is .ze bezig.;inet^haar eerste groote film, die een Oostersch scenario zal 'bevatten en getiteld is „Zoe, Zoe". Wannéér deze film klaar is, zal zo voor het eerst in de opéra comique optreden in cëu moderne bewerking van Offenbach's „Lo Crcole", PAPIERFABRIEK IN LETLAND VERWOEST. Groote schade. Brandstichting oorzaak. Riga, 21 September (V.D.): Vermoedelijk ten gevolge van brandstichting, is brand ontstaan in een papierfabriek hij Riga. De schade bedraagt ongeveer 5 millioen guldens. Laatste wenk! Nu de competitie van den N.H.V.B. te beginnen staat, is volle aciviteit Uwerzijds geboden. De uitslagen van de onderschei dene wedstrijden in de diverse dor pen in onze omgeving zullen ons alle, zonder uitzondering, moeten bereiken, willen we in staat zijn van de betreffende aideelingen over zichten te publiceeren. Men make dus zijn verslagen on middellijk na de wedstrijden en zor- ge voor een zoo snel mogelijk trans port. Waar vertraging in berichtge ving in zorgeloosheid is gelegen, zal onverbiddellijk op andere wijze in de reportage worden voorzien. Sportredactie. P.S. Uitslagen van alle verslagen slechts van thuiswedstrijden, tenzij het betreft wedstrijden in plaatsen waar geen vaste correspondent be staat. Wedstrijden van bijzonder be lang worden door de redactie zelf bezocht. Hiervan kan niet steeds vooraf bericht worden gegeven. WIJZIGING VOETBALPROGRAMMA. N.H.V.B. IC: Sijbekarspel—Holland ia 3, ven alt. 1D: Petten 1M.L.D. 1 omgezet. 2E: Sport 1—Aartswoud 1. vervalt. 2F: Sparta 2H.R.C. 5. zooals Maandag vermeld is. 3E: Oudeschild—H.R.C. 6 vervalt. 4H: J.V.C. 3Helder 6 vervalt; Watervogels 2— Held. Boys 3 vervalt; Texel 3Tcxelsche Boys 1 in- gelascht. Adsp. R: Succes a—II.R.C. c wordt Succes a— H.R.C. a. Alg. Sportblad. K.N.V.B. 4A: Sparta—N. Niedorp uitgesteld wegens nog niei verrichte definitieve goedkeuring van het N.N.-ter rein; B.K.C.—Alkfhaar: gaat wel-door, daar het ter rein te Kleine Sluis goedgekeurd is.

Schager Courant | 1934 | | pagina 9