De mijnramp in Engeland. Dinsdag 25 September 1934. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9560 Het einde van de textielstaking in Amerika. VERKOOP CHINEESCHE OOSTER SPOORWEG. Dreigend conflict in Belgische textiel industrie. Kunstmatig radium STORM BOVEN DE NOORDZEE. Zeven woningen in asch gelegd. Het aantal slachtoffers. Prijsverhooging voor rijwielbanden. Van de pier geslagen. Valsche munters gearresteerd. Een verklaring van den stakingsleider. Naar aanleiding van de hervatting der werkzaam heden in de textielindustrie verklaarde de stakings leider Francis Gorman, dat de vakvereenigingen zouden trachten het zoover te brengen, dat elke arbeider in elke textielfabriek zijn kaart als vakver- eenigingslid in den zak zou hebben. Het resultaat, van de staking had den weg hiertoe geopend. Het naaste doel der textielarbeiders-organisatie was het bereiken van een millioen leden. Afgezien van de dooden en meer dan 200 gewon den beteekent de staking een verlies van 15 millioen dollar aan loongelden voor de arbeiders, een verlies van milioenen dollars voor de werkgevers, en een hevigen schok voor het herstelprogram der regeering De positie van de arbeiders. Men meldde gisteravond uit New York aan de N.R.Ct.: Daar de vakvereenigingsleiders het vergeefsche van de staking gingen inzien, behoeft het nauwe lijks verwondering te wekken, dat zij naar midde len hebben gezocht om zich op de een of andere wijze te dekken. Het werkelijk arbeidsconflict zal vermoedelijk echter pas goed beginnen, wanneer de beslissing inzake het instand houden, resp. uitvoeren van het beroemde art. 7a van de N.R.A. aan de orde zal komen. In breede kringen der textielarbeiders is overigens groote ontevredenheid ontstaan over de bekrompenheid van het rapport-Winant, waarop de arbitragevoorstellen van Roosevelt gebaseerd waren en Gorman moet tot de ervaring zijn gekomen, dat hij in dit opzicht aleen staat. Talrijke bestuursleden van de vakvereenigingen der textielarbeiders ver klaren, dat zij als gevolg van het rapport-Winant „verkocht" zijn. Reuter meldt uit New York, dat de meeste spin nerijen zonder incidenten heropend zijn De arbei ders gehoorzamen aan het bevel tot het doen ein digen van de staking. Te Charlotte in Noord-Caroli- ne heerschte gisteren nog een zekere spaning, even als te Shannon in Georgië en Philadelphia, waar botsingen voorkwamen tusschen stakers en arbei ders, die het werk wilden hervatten. Voor den prijs van 170 millioen Yen. Zooals we gister reeds meldden, is de prijs, waar voor de Chineesche Oosterspoorweg door Rusland aan Japan zal worden verkocht, thans vastgesteld, na onderhandelingen tusschen den Russischen ge zant te Tokio en officieele Japansche kringen. Een later bericht uit Tokio behelst: De Japansche minister van buitenlandsche zaken Hiroto en de gezant der Sowjet-republieken zouden den prijs op 170 millioen jen (ruim 72)4 millioen gul den) hebben vastgesteld bij een niet officieele' over eenkomst. Men neemt aan. dat in het bedrag 170 millioen 3en begrepen zijn 31 millioen jen, welke bestemd zijn als compensatie voor de ontslagen Russische employé's. De betaling zal voor tweederde geschieden in goederen en voor do rest in geld. Van die betaling in geld geschiedt de helft dadelijk en het overblij vende in drie jaarlijksche termijnen. De overeen komst bepaalt voorts, dat alle Russische employé's van den spoorweg binnen een half jaar na de defi nitieve onclerteekening van de betreffende bescheiden ontslag zullen krijgen. De 30.COO.OOO jen schadeloos stelling zal in drie jaarlijksche termijnen worden voldaan. De niet in den verkoop genoemde activa en pas siva van den Noord-Mantsjoerijschen spoorweg wor den aan don Russen teruggegeven. De loonen met 20 pet. naar beneden? Vertegenwoordigers van de werkgevers en de werk nemers van de West-YTaamsche textielindustrie heb ben gister een langdurig onderhoud gehad met den minister van sociale zaken van Isacker en vervol gens met den minister-president De Broqueville. Om trent deze bespreking is een officieel communiqué verschenen, waarin echter niet veel wordt medege deeld. Naar de Brusselsche corr. van het Alg. Hsbl. ver neemt, hebben de patroons meegedeeld, dat zij voor nemens zijn de loonconventie op te zeggen en de loo nen met 20 te verlagen, daar zij anders niet in staat zijn de concurrentie tegen de Engelsche en vooral Amcrikaansche textielnijverheid vol te hou- den. De Vlaamsche textielnijverheid is grootendeels pp den export aangewezen, daar zij 75 van haar productie uitvoert hoofdzakelijk naar Engeland en Amerika. De patroons wezen erop dat een loonsver laging alleen te vermijden zou zijn, indien de regee- ring bereid is een exportpremie te betalen, te zor gen voor goedkoop crediet, alsmede met kracht de actie tot het verlagen van de kosten van levens onderhoud voort te zetten. De arbeiders verklaarden met nadruk, dat zij in geen geval een nieuwe loonsverlaging wenschen te aanvaarden. In het loopende jaar zijn de loonen reeds met 5 gekort, maar de daling van de kosten van het levensonderhoud, die de regeering reeds lang heeft toegezegd, laat nog steeds op zich wachten. Mocht hierin niet spoedig verandering komen, dan zullen zij zich met hand en tand tegen iedere verdere inkrimping verzetten. Na afloop van de bespreking bij den minister-pre sident bleken zoowel de werkgevers als de werkne mers zeer sceptisch gestemd ten aanzien van de mo gelijkheid om een conflict in de textiel-industrie te vermijden. WETENSCHAP. Formule door dochter van mevr. Curie ontdekt. Reuter seint uit Parijs: Het „Petit Journal" meldt, dat de dochter van mevr. Curie en haar echtgenoot weldra in staat zou den zijn, de ontdekking aan te kondigen van de reeds lang gezochte formule, die het mogelijk zou maken, kunstmatig radium te produceeren. Op een conferentie van geleerden, welke te Lon den en Cambridge tusschen 1 en 6 October zal ge houden worden, zal dit nieuws officieel worden be kend gemaakt. Noorsche schoener bij Terschelling ver gaan. Alle opvarenden gered. Zondagavond 9 uur werd te Terschelling door den marconist der bergingsdienst een sein opgevangen meldende, dat de van Porsgrunn komende Noorsche houten motorschoener Grenmar, geladen met hout, ongeveer in positie 54 gr. 51 min. N.B. en 4 gr. en 31 min. O.L. honderd mijlen van Terschelling in nood verkeerde en dringend hulp verlangde. Een ge deelte der equipage had het schip reeds verlaten en een ander gedeelte der bemanning bevond zich nog aan boord, daar de tweede reddingboot stuk geslagen was. Onmiddellijk is de hier gestationneerde bergings sleepboot Holland van de recderij Doeksen, ter as sistentie uitgevaren. Toen de Holland ongeveer 60 mijl had afgelegd, werd bericht ontvangen dat de bemanning der Grenmar gered was door het Zweed- sche st. Oljaren en dat het schip thans in brand stond. Het verkeerde in zinkenden toestand. De Hol land is doorgestoomd naar de plaats des onheils, doch heeft niets meer kunnen bemerken, zoodat de Grenmar vermoedelijk is gezonken. Hevige storm aan de kust van Lancashi- re. Een doode; groote schade aan jachten en visschersschepen. Londen (Reuter): Gisternacht is de kust van het noordelijk deel van Lancashire door een hevigen storm geteisterd. Sedert 1927 heeft men een derge- liiken storm niet meegemaakt aAn jachten en visch- schersschepen langs de kust is veel schade toege bracht Een man, die trachtte van zijn jacht de kust te bereiken, is om het leven gekomen, een ander werd ernstig gewond. De kust is bezaaid met wrakstuk ken. In Morecambe en Heysham is een groot aantal kelders ondergeloopen. K.L.M.-toestel heeft vertraging. De zeer sterke wind, die gisterenmiddag uit Zuid- Westelijke richting woei, heeft het K.L.M.-toestel, dat uit Scandinavië vertrok, eenigen tegenspoed bezorgd. Het toestel kwam natuurlijk minder snel vooruit en daalde circa 20 minuten te laat op Schip hol. Zoodoende was ook de aansluiting op Parijs eenigszins vertraagd. Later is het nog ernstiger geworden en moest de dienst op Engeland zelfs worden gestaakt. Het laatste vliegtuig naar Londen zag zich tengevolge van het slechte weer gedwongen terug te keeren. Hetzelfde overkwam zijn collega uit Londen, die boven het Kanaal een dusdanig noodweer ontmoette, dat de piloot het raadzaam oordeelde den veiligen Engelschen bodem weer op te zoeken. Loodsdienst gestaakt. In verband met den storm moest gisterenavond om tien minuten over elf uur de loodsdienst voor den Nieuwen Waterweg buitengaats worden gestaakt Zware brand te Waalre. De gemeente Waalre bezuiden Eindhoven, die" den laatsten tijd een zekere vermaardheid heeft ge kregen door de vele branden, is in den nacht van Zaterdag op Zondag wederom door een brand ge teisterd, die niet minder dan zeven woningen met den grond gelijk heeft gemaakt. In een kippenhok op het erf achter het café van J. v. Weert ontstond door onbekende oorzaak brand, waarvan de vonken oversloegen op het strooien dak van een achterlig gende boerderij, bewoond door twee gezinnen, n.1. dat van den landbouwer en eigenaar van het pand A. Rovers en door dat van den bejaarden stroodek- ker Jos. Diepen. In minder dan geen tijd stond dit perceel in lichte laaie en het ging met den geheelen inboedel en den pas binnengehaalden oogst in vlam men op. Vervolgens deelde het vuur zich mede aan de woning van den werklooze J. Beks, die weldra huis en have door het vuur zag vernietigd. Zijn woning noch zijn inboedel waren verzekerd. Verder deelde het vernielende element zich mee aan het café van van Weert, dat geheel uitbrandde, waarna de vlammen aan den overkant van den weg het strooien dak van een complex van vier sinds kort onbewoonbaar verklaarde woningen aantastten. Deze brandden weldra als een fakkel en toen de Eindhovensche brandweer, die, omdat Waal re zelf geen bluschmiddelen heeft, door den burge meester om assistentie was ontboden, was gearri veerd, kon zij zich slechts bepalen tot het nat houden van de aangrenzende perceelen, die groo tendeels met riet gedekt zijn, zoodat bij den feilen wind het gevaar bestond, dat het geheele kwar tier van het dorp in vlammen zou opgaan. Thans bepaalde de brand zich tot deze zeven woningen. De onbewoonbare perceelen waren het eigendom van Th. Bekkers uit Waalre, de boerderij en het café waren van Vollenberg uit Valkenswaard. Al deze perceelen waren verzekerd. Uit alle deelen van het land komen inschrij vingen binnen voor het ionds tot hulpverleening. Het totaal aantal slachtoffers der hij de ontploffing in de Gresfordmijn omgekomen slachtoffers bedraagt thans 264, maar het kan nog met 3 of 4 stijgen, om dat nog enkele personen vermist worden, die echter niet zeker tot de ploeg behoorden die Vrijdagnacht is afgedaald. Op verzoek van den gouverneur van Denbigh en Flintshire heeft de opperburgemeester van Londen een fonds geopend voor de nagelaten betrekkingen der slachtoffers en de Koning en de Koningin waren de eersten die een bijdrage hebben toegezegd. Reuter meldde gisteravond: De afsluiting van de mijn te Wrexham door mid del van eenige tonnen zand en cement, teneinde den brand geheel te verstikken, is vrijwel voltooid. Men is begonnen met het identificeeren van do gevonden lijken en er is een lijst van vermisten gepubliceerd. Het is verboden om op het terrein van de ramp te rooken, want er ontsnapt nog mijngas uit de schacht. Uit alle deelen van het land worden inschrijvingen ontvangen voor het fonds tot hulpverleening. De Ko ning heeft 200 pond toegezegd, de Koningin 50 en prins George en prinses Marina 25 pond. Groote be dragen, sommige van honderden ponden zijn toege zegd door banken, ondernemingen en particulieren. Duitsche deelneming. De Duitsche minister van arbeid heeft den Engel schen minister van handel een telegram doen toeko men, waarin hij zijn deelneming betuigt met de ramp te Wrexham. Een maar scheldt de dooden van de le venden. Londen: In den afgeloopen nacht heeft men de overlevende mijnponnies aan de oppervlakte ge bracht. Tegelijkertijd was op de 800-metcr verdieping een groep münwerkers bezig het brandende deel van de mijn door een dwarsmuur van tegels en zand luchtdicht af te sluiten. Aangezien het aantal slacht offers definitief op 264 is vastgesteld, is dit de groot ste mijnramp, die Engeland sedert 1900 heeft getrof fen. Verhalen van ooggetuigen. De Engelsche couranten bevatten uitvoerige ver halen van geredden en ooggetuigen. Het was een onheilspellend oogenblik, zegt de speciale correspondent van de Sunday Express, toen wij wagens vol zand en zandzakken aan zagen ko men bij den mijningang. Die zandzakkon werden naar beneden gebracht en dat beteekende, dat het vuur zich uitbreidde en dat er niets anders meer gedaan kon worden, dan een barricade van zand zakken te maken om het vuur in te dammen. Het beteekende ook, dat er nog maar een heel kleine kans was, dat de mannen, die nog beneden waren, konden worden gered. Alles wat wij kunnen doen, zeide een der mijnex- perts, is het vuur te beletten zich verder te ver spreiden. De eenige andere weg, om de mannen te bereiken, langs de luchtkanalen, is ook al afgeslo ten, om het vuur te verstikken. Trouwens die lucht gangen waren gevuld met gas. De Dennis Main Deep zoo heet het gedeelte waar de ontploffing heeft plaats gehad is op het oogenblik niet anders dan een brandende hel, waarin niemand kan leven. En een oude mijnwerker oordeelde: Het zal wel Naar de N. R. Ct. verneemt, hebben de Nederland- sche bandenfabrieken, alsmede de Nederlandsche importeurs zich genoodzaakt gezien de prijzen van rijwielbanden over de geheele linie te verhoogen, zulks tengevolge van de voortdurende prijsstijging van de grondstoffen, met name rubber en katoen, waardoor een prijsverhooging voor de banden niet langer achterwege kon blijven. HITTE-RECORD IN FINLAND. Helsingfors. Finland beleeft een warmtepcriode, waarbij de temperatuur hooger is dan de gemiddelde zomertemperatuur. Sinds 1866 heeft zich een derge lijk verschijnsel in Finland niet meer voorgedaan. een week duren, voor we op de plaats kunnen ko men, waar de meeste mannen zijn opgesloten. Rondom de hoofdschacht stonden vrouwen te hui len, doorweekt door den regen en ofschoon zij zich' trachtten goed te houden, waren er toch velen, die in elkaar zakten, vooral als telkens weer een red dingsploeg boven kwam, die weer geen hoop kon geven. De explosie moet hebben plaats gevonden in de schacht, die het Dennis Deep met de andere schach ten verbindt. In de nabijheid waren vijf arbeiders aan 't werk. Zij werden door de kracht van de ont ploffing tegen de wanden gedrukt en leelijk ge schroeid door de vlammen, die even later uit do verbindingsgang kwamen. Het gelukte hun echter met behulp van een ladder in de hoofdschacht te komen en zich aan te sluiten bij de vluchtende ar beiders, die hier waren. De eerste reddingsploeg, die in de mijn afdaalde, vond een achttal lijken. Vier ervan waren onher kenbaar. Een der redders vertelde, dat men was ko men te staan voor een muur van vlammen. Toch was men doorgedrongen, maar toen stuitte men op instortingen, die verder voortgaan onmogelijk maak ten. Trouwens ook de hitte was niet uit te houden. Twee leden van een andere reddingsploeg die of schoon zij gasmaskers droegen, door het gas be dwelmd werden, hebben eveneens den dood gevon den. Vermist wordt ook de aanvoerder van een der ploegen. Natuurlijk werden dadelijk alle pogin gen aangewend om 't vuur te stuiten. Alle blusch- apparaten, die in het stapje en in de omgeving te krijgen waren werden gerequireerd. De politie nam speciale maatregelen om den aan voer van deze instrumenten zoo weinig mogelijk" hinder in den weg te leggen De reddingsploegen van alle mijnen, uit de omgeving, uit Wales zoowel als uit Lancashire werden opgeroepen. Brandspui ten van allerlei plaats en snelden naar het terrein van de ramp, die waarschijnlijk de grootste zal zijn, die in Engeland sinds den oorlog heeft plaats ge vonden. Ook de noodige ambulances met dokters en verplegend personeel waren natuurlijk aanwezig. En dan waren er de nabestaanden der vermoede lijke slachtoffers, vrouwen vooral. Zij knielden, in de modder baden zij rondom den ingang van de mijnschacht en zagen de reddingsploegen afdalen. Zij wachtten tevergeefs. De reddingsploegen kwa men weer terug, half bewusteloos door het inge ademde gas, werden zij naar de ambulances ge bracht, om na een behandeling van eenige minuten weer terug te keeren naar de hel, diep onder den grond. William Jones, een van de meest ervaren mijnwer kers, vertelde van zijn bevindingen, dat er daar beneden een muur van vlammen was, waar geen doorkomen aan was. Wel 100 man zijn er bezig met bluschapparaten. zoo vertelde hij. Wij bevechten het vuur ook met zand en het scheen of wij zouden winnen. Na een uur hard werken, waren wij ongeveer 20 M. opge schoten, maar nu kunnen wij niet verder. Een ander der redders vertelde, dat men telkens nog ontploffingen hoorde en het geluid van vallend gesteente. Een der geredden vertelde: Wij zaten met zijn zessen te eten in een van de gangen toen er plotseling een windvlaag door de gang gierde. Wij dachten, dat er een luchtleiding gesprongen was, maar meteen kwam er een man aanrennen, die riep dat wij beter deden met ons aan te kleeden en te maken, dat wij wegkwamen door de luchtgang (waarlangs de bedorven lucht wordt weggezogen). Wij lieten toen onze kleeren maar in den steek en gingen er vandoor. Ongeveer 20 kameraden voegden zich bij ons. Wij trokken on ze hemden uit en gebruikten die om ons frissche lucht toe te waaien .Aan het einde van de luchtgang kregen wij last van gas. Wij waaierdon nog harder; 't gas drong ons in de oogen, maar wij moesten verder Om de beurt liepen wij voorop, zoodat iedereen gelijke kansen had. Oott stuitten wij nu op instortingen, maar wij kropen er langs. Ik dacht, dat er zoowat twintig mannen ach ter mij kwamen, maar toen ik omkeek, zag ik er geen één meer. Ik weet niet, wat er met hen ge beurd is. 't Gas werd erger, maar wij wisten er door te komen en wij bereikten de hoofdschacht, waar wij door de reddingsploeg werden opgevangen. Door een overslaande stortzee gegrepen. Zondagmorgen is te IJmuiden een ernstig onge luk gebeurd. Drie personen uit Amsterdam, onder wie twee broeders v. H., waren de Zuiderpicr opge gaan om te genieten van het gezicht op de kokende zee. Zij hebben echter blijkbaar zeer weinig of geen acht geslagen op het bord, dat vooraan op de beide pieren staat en waarop de waarschuwing staat, dat men zich zelfs bij schijnbaar mooi weer moet wach ten voor overslaande golven. Toen de drie mannen een eind de pier waren opgewandeld, kwam opeens een zware stortzee opzetten, die een van hen, den 33-jarigen P. J. van Hoeven, opnam en hem aan den anderen kant in de Buitenhaven smeet. De anderen waren niet in staat hulp te bieden. Zij ijlden naar het strand, waar de politie gewaarschuwd werd. De kustwacht had het ongeluk gezien en waarschuwde het bestuur der Noord-Zuidholl. Redding Mij. De mo torreddingboot Neeltje Jacoba, die altijd voor uitva ren gereed ligt, was spoedig in de Buitenhaven en heeft anderhalf uur rondgevaren met een dreg, maar zonder resultaat. Het lijk is gisteren aangespoeld. UIT ONZE OOST. Een Europeaan, oen Javaan, Japanners en Chlneezen erbij betrokken. Aneta seint uit Batavia: De politie is overgegaan tot arrestatie van den Europeaan J. G., twee Japanners, een Javaan en zes Chineezen, behoorend tot een kongsie welke ten doel had de aanmaak en uitgifte van valsch geld. Het verhoor leverde het bewijs, dat G. met den Chinees O. de valschmunterij wilde financieren. Het was hoofdzakelijk de bedoeling om zilvergeld aan te maken, waarvoor twee kleine fabriekjes waren in gericht. Er is nog geen zekerheid of reeds valsch geld in omloop is gebracht. G. en O. hadden zich reeds uit de affaire willen terugtrekken, doch zij waren door bedreiging van de andere deelnemers gedwongen de zaak voort te zet ten. De Japanners hadden de practische leiding van het geheele complot. Bovendien waren „deskundi gen" uit Soerabaja geraadpleegd, die eveneens ge arresteerd lijn. Een kapitale zoute-kiakeling ln den op'.ocht, welke bij de opening der Oktober feesten in Mün- cheo door de stad trok.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5