ikker sensatie. Woensdag 26 September 1934. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9561 Schoolhoofd contra Burgemeester. Met volle vaart opagent ingereden. Ontrouwe klerk. Onsmakelijke vertooning. GEEN HABSBURGERS. Op avontuur. Firma GEBR. ROTGANS ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van 25 September. Het 45-jarig U.L.O. Schoolhoofd Berend E. te Me- dcmblik was blijkbaar niet content over het beleid van burgemeester Peters en had op 15 Februari on der de rubriek „Het vrije woord" in de Enkhuizer Courant een ingezonden stuk geplaatst, dat dezen gemeentebestuurder lang niet prettig stemde. Het stuk in cassu hebben wij niet kunnen opnemen, op grond van de onvolledige voorlezing, doch het was duidelijk dat bedoeld product niet tactisch noch be leefd was, vooral omdat den burgemeester daarin partijdigheid werd verweten, in ongezouten bewoor dingen. Ondermeer werd gesproken over een vies zaakje, dat een achtbaren burgemeester niet paste. Een aanklacht wegens smaadschrift of aanverwant misdrijf werd ingediend en gister stond de heer Be rend E., een groote eenigszins imponeerende fi guur, dan ook voor de arrondissementsrechtbank te Alkmaar terecht. De burgemeester, de beleedigde, bracht zijn be zwaren tegen het geincrimineerde stuk naar voren, waarop verdachte, die zeker meende, dat hij voor de klas stond, direct wilde gaan pleiten, doch de president, Mr. Ledcboor stak daar heel gauw een stokje voor. Verdachte richtte daarop tot den burgemeester eenige vragen, die betrekking hadden op verschil lende onderwijszaken, die verdachte aanleiding ga- .ven tot het schrijven van liet gewraakte artikel. De burgemeester ontkende dat hij wist, dat de aan klacht, waarvan sprake was, valsch was. De heer Dreu Donnee Honyk, redacteur van de Enkhuizer Courant, waarin het bedoelde stuk was gelanceerd, verklaarde dit stuk te hebben opgeno men. De officier releveerde dat het bewuste artikel, ge publiceerd onder den sensationeelen titel: „Het schandaal van Medemblik", thans hier was ontra feld. Het was duidelijk, dat hier de burgemeester in zijn eer en goede naam was aangetast, voorname lijk in zijn qualitcit van hulpofficier van justitie. Verdachte wilde het publiek eens vertellen, welk een burgemeester Medemblik heeft. Terecht was de burgemeester daarover aangetast ln eer en goeden naam. Waar bemoeide deze ver dachte zich mee? Nota bene een paedagoog, een schoolhoofd. Gaat in een courant zijn meening ver verkondigen in termen, die allerminst toelaatbaar zijn. De officier becritiseerde dezen verdachte, dien een eenmaal opgevatte meening in geen geval prijs, geeft, en achtte het gelukkig, dat de burgemeester een klacht had ingediend. Het. stukje was zeer zeker buitengewoon onhebbelijk. Om verdachte dit op ge voelige wijze aan zijn verstand te brengen, requireer- de de officier f 300 boete of 60 dagen. De verdachte kreeg daarop gelegenheid tot het houden van zijn uitvoerig pleidooi en memoreerde daarin de geheele interessante geschiedenis vanaf 16 Augustus 1934. Hij ontkende zich schuldig te achten aan het hem ten laste gelegde strafbare feit. Verdachte meende, dat het niet ging over het stuk, doch over den persoon, die het had geschreven. Op grond van de groote uitwijdingen, die verdachte zich veroor loofde, werden hem meermalen door den president bemerkingen gegeven en hem verzocht zich tot de zaak te bepalen. Verdachte gaf daarop te kennen, dat hij het beschouwde als een persoonlijke aange legenheid en hij zich volmaakt onschuldig gevoelde. Meester Berend was nog niet nitgepraat. De zaak waarvoor het Medemblikker schoolhoofd, Berend E., bekend uit het vorige proces, terecht stond, scheen zoo op het oog een vies zaakje. Hij stond althans hier als verdachte, op grond van het feit, dat hij in October 1931 oplichting zou hebben gepleegd tot een bedrag van f 52.50, zulks als ge volg van het feit, dat alstoen de handelsavondschool gevaar liep de subsidie te verliezen, omdat de ad ministratie niet correct was geweest. De verdachte had toen op zich genomen, om plit gevaar op het dcpartemènt in Den Haag af te wén den en ging met den heer Geuzebroek, voorzitter van het schoolbestuur, daarheen en ontving van hem f 50 om een ambtenaar op zijn hand te krijgen. Hij was toen alleen het departement binnen gegaan en vertelde na terugkomst aan den heer Geuze broek, dat hij ook nog f 2.50 aan den bode had be taald, waarop de heer Geuzebroek dien rijksdaalder aan Berend restitueerde. De heer Joh. Geuzenbroek, 'n eenvoudig schoen makertje, werd als le getuige gehoord. Hij was destijds voorzitter der handelsavondschool, door de Neutrale Middenstandsvereeniging opgericht. De heer Severs was toen secretaris-penningmeester. Die vertrok plotseling uit Medemblik met alle admini stratieve bescheiden. Door bedreigingen had de heer Geuzebroek deze administratie teruggekregen. De verdachte had zich toen aangeboden om naar Den Haag te gaan .omdat men in dit geval noodig had iemand, die zulks meer aan de hand had ge had. Het bestuur stond er echter op, dat Geuzebroek mee zou gaan. Verdachte had ook nog gezegd, dat het geld kostte om in den Haag de zaak in orde te maken. Verdachte ontkende dit te hebben aangebo den. Het was de heer Geuzebroek, die voorstelde naar Den Haag te gaan. De heer Geuzebroek ontkende dit pertinent. Voorts gaf hij toe, aanvankelijk geen ge dachte te hebben gehad aan eenig opzet tot om- kooping van departementsambtenaren, dit kreeg getuige eerst, toen verdachte verlangde alleen en niet in zijn gezelschap het ministerie te bezoeken. Hierop gaf Geuzebroek verslag van zijn uitstapje naar Den Haag en toen had verdachte er persé op gestaan om alleen het bezoek op het departement te maken, Geuzebroek zou dan wachten. Toen ver scheen verdachte om mee te deelen. dat alles in orde was, waarop beiden hals over kop uit Den Haag vertrokken naar Medemblik. Dcnzelfden avond werd toen een bestuursvergadering belegd en toen deelde Geuzebroek mede, dat hij f50 aan verdachte had gegeven en bovendien nog f2.50 voor den bode. Teekenend is wel, dat een der bestuursleden had ge zegd, doelend op verdachte, dan heeft die hufter zo zelf in zijn zak gestoken. Verdachte beweerde, dat die f50 hem was ter hand gesteld als gevolg van een afspraak met Geuzen- broek. Hij had namelijk nog salaris te vorderen en zat om geld verlegen. Het is echter wel eigenaardig dat verdachte 12 dagen te voren nog f200 had ont vangen. Het kwam dan ook tusschen Geuzebroek, die de uitleggingen van verdachte fatale leugen noemde, tot tamelijk heftige tooneelen. Volgens havenmeester Kramer, ook een der be stuursleden, had verdachte voorgesteld om naar Den Haag te gaan. Als men een ambtenaar op de hand kon krijgen, kwam die zaak in orde. Het bestuur vond het goed, doch men was er tegen om verdachte alléén te laten gaan. zooals hij verlangde, men be sloot dus dat voorzitter Geuzebroek mee zou gaan. Deze heer kreeg dan vrij mandaat. Na de snoepreis hadden de heeren 's avonds vergadering gehouden en werd medegedeeld, dat de resultaten niet ongun stig waren. De uitgegeven som was f50 plus f 2.50 voor den bode. Later erkende dehecr Geuzebroek, dat hij zelf niet op het ministerie was geweest. (De verslaggeefster van „Het Volk" viel hier in slaap.) Slager Kroeb, ook een der Handelscursusbestuurs- leden, vermeende wel degelijk dat de uitgaven een propagandistisch doel hadden Ook hij verklaarde, dat voorzitter Geuzebroek later gezegd had, niet bin nen het ministerie te zijn geweest, wat door ver dachte was bevestigd. Gelet op het succes, had ge tuige gezegd: Is dat wel 50 gulden waard geweest? Hierop verscheen de bakker Bouman, mededee lend dat verdachte een aspect had geopend op een gunstig verloop der handeiscursusgcschiedenis. De sigarenhandelaar Woestenburg (we hadden feitelijk na den slager en den bakker den schenker verwacht) had het idéé dat er een vergoeding noodig was om het verknoeide schooltje weer in 't reine te brengen. Werd gehoord de heer Idema, thans te Amster dam, voorheen secretaris van de handelsschool. Deze legde eenigszins "vaag een gelijksoortige verklaring af omtrent de Haagsche reis en zoo voort. Ten slotte verscheen de boekhouder Daniël Rade- ke, verklarende dat het bestuur een verklaring had opgesteld, waarin de geldelijke verantwoordelijkheid van het bestuur werd uitgeschakeld, welke verkla ring verdachte niet wilde terkencn. Getuige riep nog opgewonden dat verdachte dat stuk achterover had gedrukt. Dit kittige ventje was blijkbaar geen bewonderaar van den leeraar. In ieder geval was deze heer wel de leukste ge tuige. Hij verwekte ton minste wat hilariteit. Eindelijk kreeg ten 4 uur n.m. de Officier het woord, het ter terechtzitting verhandelde en de voor geschiedenis memoreerende cn voorts opperde de veronderstelling, dat het idéé, naar Den Haag te gaan, uitging van den directeur. Alstoen werd die directeur afgevaardigd, doch aan hem toegevoegd de voorzitter Geuzebroek. Toen werd ook besproken, dat deze manier om de zaak te re gelen, wat zou moeten kosten en kreeg alzoo de voorzitter vrij mandaat. De Officier had persoonlijk de opinie, dat dit kosten waren met een zeker luchtje er aan. Vervolgens bracht de Officier de vi site van den verdachte aan het ministerie ter sprake en de f 52.50 die dat bezoek had gekost. De heer Geu zebroek, die aanvankelijk had verzwegen, dat hij 2X uur nabij het ministerie voor Piet Snot had ge staan, deed later een meer volledig verslag en deelde» mee, dat verdachte alleen het departement had be zocht. Vervolgens releveerde de Officier de lezing door verdachte gegeven, doch de Officier nam aan dat de verklaring van Geuzebroek de juiste toedracht weergaf. Spreker kwam tenslotte tot de conclusie dat ver dachte zich wel had bevoordeeld, doch dat hij niet geheel overtuigd was, dat die bevoordeeling weder rechtelijk, dus strafbaar zou zijn. Afgescheiden van het feit, dat de Officier de handeling van verdachte niet bewonderde, rcquircerdo de Officier ten slotte vrijspraak van het ten laste gelegde. Mr. van Löbcn Seis, advocaat te Haarlem, verde diger van verdachte, sloot zich aan bij dc conclusie van den Officier, na een uitvoerig, met zijn gewone enthousiasme uitgesproken .pleitrede. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van 25 Sept. Uitspraken van 18 September. Jan M., werkman Anna Paulowna (gedetineerd) zedenmisdrijf art. 248 Bis. Joh. Herm. A., werkman Sijbekarspel, als voren, art. 247 strafr., 6 maanden gevangenisstraf voorw met 3 proefjaren. Jan S* kermisreiziger, Hilversum, zedenmisdrijf art. 245 wetb. v. strafr.. Eisch 6 maanden gev. Uit spraak conform. Engel P., Egmond aan Zee, hooger beroep vonnis kantongerecht. Vrijgesproken. Julius Adr. S., journalist Wieringen. Eenv. belee- diging bij geschrifte. Eisch f 50 boete of 25 dagen. Ontslagen van alle rechtsvervolging. Theodorus Alph. Maria B., brandstoffenhandelaar te Ursem. Toebrengen van ernstig lichamelijk let sel. Eisch f 200 boete of 1 maand hechtenis. Renier Pieter B., Ursem, rijwieldiefstal, gepl. te Castricum, 1 jaar gev. voorw. met 3 proefjaren. Auto later onbeheerd teruggevonden. Gisternacht reed in de Westerstraat te Amster dam een auto, waarvan slechts een der koplichten brandde. Een politieagent, die de auto zag naderen, ging op het midden van den rijweg staan en gebaar de den chauffeur, dat hij moest stoppen. In stede van aan dit bevel gevolg te geven, gaf de man vol gas, zoodat de agent door zeer snel op zij te springen, een ernstige aanrijding voorkwam. Wel slaagde hij er in het nummer van de auto op te nemen, hetgeen voor het onmiddellijk ter hand genomen onderzoek van groot belang was. Reeds enkele uren later kwam er bericht van het bureau Singel, dat de auto in de Spuistraat aan den kant van het trottoir gevonden was. De chauffeui was in geen velden of wegen te zien. Het vermoeden bestaat dat de wagen van dief stal afkomstig is. Verduistering te Heorenveen. 13000.— niet afgedragen. De politie te Heerenveen heeft verdacht van ver duistering in dienstbetreking H. W. v. d. V. aange houden, klerk bij den gemeenteontvanger aldaar. Eenigen tijd geleden hau hij gelden, men zegt onge veer f3000, van dc bank ontvangen doch niet afge dragen. Toen hij direct daarna met vacantie ging en niet op tijd terugkeerde, kreeg men avgwaan. Zijn arrestatie is daarna gevolgd. Aangezien de aange houdene vroeger tijdelijk ontvanger is geweest in dc voormalige gemeente Schoterland, wordt, thans na gegaan of hij misschien ook in die functie heeft ge fraudeerd, voor welk vermoeden, gezien zijn levens wijze, speciaal in den laatsten tijd, wel eenige grond zou bestaan. Dit onderzoek is nog niet afgeloopen. v. d. V. zal ter beschikking van do, justitio worden gesteld. Neger op last van blanke vrouw dood geranseld. Kaapstad (Afrika). Te Nairobi stond giste ren terecht de weduwe van Majoor Geofrev Selwyn, die in dc omgeving van Nairobi een groote farm heeft en ervan beschuldigd wordt in Juni j.1. een neger te hebben laten doodranselen. Als medeplich tigen stonden vijf negers terecht van een andere stam dan die van het slachtoffer. Er waren in Juni op de farm van Mrs. Selwyn koeien gestolen. In verband waarmee zij eenige negers liet gevangen nemen en naar haar huis brengen, waar vier knechts de arrestanten vasthielden en een vijfde in opdracht van Mrs. Selwyn de arrestanten met een stuk ruber ranselde. Het stuk rubber werd stuk geslagen, waarna dc laatste arrestant met een lee- ren riem zoodanig geranseld werd. dat hij naar een ziekenhuis moest worden overgebracht, waar hij aan de gevolgen overleed. H. K. H. Prinses Juliana heeft Maandag een bezoek gebracht aan Zeeuwsch-Vlaanderen. De prinses bezichtigde o.m. de landbouwten toonstelling te Zuidzande, waar h.k.h, door de bevolking hartelijk werd toegejuicht. Schieten met het 7 c-M. kanon aan boord van de „Douwe Aukes" tij dens de vlootmanoeu- vres op de Noordzee. Mogendheden besluiten tegen herstel. Dc hoop der Oostenrijkschc legitimisten op een restauratie der Habsburgmonarchie is door een be sluit van Frankrijk, Italië en van de staten der Klei ne Entente vernietigd. Naar officieel wordt medegedeeld, aldus een bericht van United Press uit Parijs, hebben de regeeringen dezer staten eenparig het besluit genomen, haar ver zet tegen een herstel van aartshertog Otto op den troon van de Oosten rij ksch-Hongaarsche dubbelmo narchie te handhaven. Daar zonder de toestemming van deze staten de restauratie der Habsburgers niet mogelijk is, zal binnen afzienbaren tijd op een verandering der Oos- tenrijksche republiek in een monarchie als middel tot handhaving van de Oostenrijksche onafhanke lijkheid niet te rekenen zijn. Dit besluit van Frankrijk, Italië en de Kleine En tente zal binnenkort ook aan ex-keizerin Zita, die zich op het oogenblik in Steenockerseele bevindt, medegedeeld worden. DE FILM VAN DEN RIJKSPARTIJDAG. „De macht van den wil" gedoopt. Gister Is te Berlijn de titel voor de groote film van den rijkspartijdag 1934 bekend geworden. De Fuehrer zelf heeft den titel van het monumen tale filmwerk der beweging vastgesteld, n.1. „De macht van den wil". De eerste opvoering zal in December plaats heb ben. Er zijn ongeveer 100.000 meter film gedraaid, die thans door Leni Riefenstahl zorgvuldig uitgezocht en nagekeurd worden. De Fuehrer zelf zal bij de nakeuring beslissend ingrijpen. In Utrecht kwam het einde van de reis. Ze kwamen met hun drieën uit Koog aan de Zaan. Ze hadden den respectabelen leeftijd bereikt van 14, 15 en 16 jaar. Maar de eeuwige menschentrek naar avonturen zat hun reeds vroeg in het bloed; die trek' was sterker dan de normale wensch te kunnen blij ven aan den haard bij moeder thuis. Dus trokken zij er op uit naar het wijde land van het onverwach te. Ver brachten zij het niet; in het hart van het land brak de sterke arm de reis af. De Utrechtsche politie heeft hen gisternacht aan gehouden en bij het aanbreken van den dag een ein de gemaakt aan hun zwerflust en aan den angst van hen, die zij thuis zonder afscheid en nadere verkla ring hadden achtergelaten. Van het goede voorne men, om in den vreemde werk te gaan zoeken, is niet veel terecht gekomen, aldus de Msb. MERKWAARDIGE ONTDEKKING BIJ KERKBRAND. De brandstichter omgekomen? Te Loughton, ln Essex is Maandagavond een klei de kerk afgebrand, die daar eenige jaren geleden :it gegolfd ijzer en hout was opgetrokken. Bij het opruimingswerk vond men het lijk van '•on man, die inbrekerswerktuigen en een vrij aan zienlijke som gelds bij zich had. Men vermoedt, dat hij de offerblokken in de kerk heeft leeggehaald. Dc eigenlijke oorzaak van den brand la nog niet bekend. Barometerstand op Woensdagmorgen 8 uur: 766 m.M, Stijgt. Wind: Zuid. Vochtgehalte 80 Temperatuur: 10 gr. C. is 50 gr. F. Vooruitzichten: Goed weer, behoudens kans op regen Bij lezen, naaien en stoppen, Komt Rotgans met de juiste Bril op de proppen. Oedlpl. Drogist-Opticien. SCHAGEN.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5