VROUW, «vODL' Wat de mode voor nieuws brengt. Tand verzorging bij het kind. Voor de eerste koude dagen. De Vrouw bij de Mongoolsche volkeren MODERN DAMESJAPONNETJE. Iedereen heeft wel behoefte aan een japonnetje, dat vlug kan worden aange trokken, als er bezoek komt, waarvoor men er goed wil uitzien. Dit modelletje, dat van elke soe pele wollen of zij den stof gemaakt kan worden, is modern door de driekwart lange raglanmouwen en de hals, die van voren wordt dicht gestrikt, evenals de mouwen. Dit model doet het fi guur om het mid del slanker schij nen. Knippatronen ver krijgbaar f 0.58 tot en met maat 40. NOG VOORDAT DE TANDJES DOORKOMEN. Geen zoetigheid na het tanden poetsen. Het gebit moet verzorgd worden, voordat het zelfs nog aanwezig is. Daarom krijgt de zuigeling een hard voorwerp, waarop hij kan bijten om de kaak te versterken. Een beenen ring is hiervoor wel het beste; een broodkorst wordt licht gevaarlijk. Het bijten op zulk een ring voorkomt tevens, dat de tanden te dicht op elkaar komen te staan, wat altijd de kans op behoud van het gebit sterk vermindert. Te veel zuigen is schadelijk voor de kaak. Alleen met het oog op de komende tandjes moet do fopspeen dus reeds veroor deeld worden. Als men het kind maar van de eerste levensdagen af geen fopspeen geeft, zal het dit „genoegen'' niet missen, omdat het het niet kent. Verder moet het kind zoo vroeg mogelijk gewend worden aan kauwen en niet uitsluitend week voed sel te krijgen. Een kind, dat al jong leert om goed te kauwen, zal in zijn latere leven bijna zeker goede sterke tanden hebben. Zoodra het kind een paar tanden heeft, moeten ze dagelijks met een lapje, later met een heel klein zacht tandenborsteltje gereinigd worden. Al vroeg leeren de kin deren, zelf met dit borsteltje om te gaan. Het belangrijkst is het reinigen der tanden en het spoelen van den mond 's avonds, omdat er in geen geval gedurende den nacht etensresten in den mond mogen blijven. Dit geldt voor kinderen evengoed als voof volwassenen en als het kleine kind er roods aan gewend is, om steeds eiken avond zorgvuldig zijn tanden te poet sen en zijn mond te spoelen, don zal dit zooiets vanzelfsprekend worden, dat het zich zijn leven lang eraan blijft houden. Juist in deze dingen kan men niet vroeg genoeg met de opvoeding en gewenning be ginnen. Evengoed moet het kind eraan gewend worden, na het tanden poetsen niets meer te eten. Deze fout wordt veel gemaakt; er zijn moeders, die het kind in bed nog een koekje, een stuk chocolade of een bonbon toestoppen. Het is misschien heel prettig om met iets zoets in den mond in te sla pen, maar voor de tanden is het in elk ge val verderfelijk. Ook hierbij gaat het er •faaNi.ftoMLF dus om, de schadelijke gewoonte van het begin af geen post te laten vatten. Ër zijn vele voedingsmiddelen, die de tan den reinigen en daarom bij voorkeur aan kinderen gegeven worden. Hiertoe bchooren in de eerste plaats appels, maar ook be schuit en geroosterd brood. Deze dingen dragen bovendien bij tot versterking van de kaak. Wanneer een kind kiespijn heeft, wordt de pijnlijke plek aangestipt met wat dub- bclkoolzure soda. Meestal wordt de pijn daardoor verminderd, maar natuurlijk moet men dan tóch dadelijk met het kind naar den tandarts gaan. Over het alge meen moest men er trouwens een gewoon te van maken, om ook met een kind, dat nog melktanden heeft, elk half jaar naar den tandarts te gaan. Ook melktanden moeten n.1. geplombeerd worden, als zij zijn aangetast. Zij mogen niet voor den tijd uitvallen of uitgetrokken worden, om dat de kaak zich dan niet meer genoeg ontwikkelt en later het blijvende gebit on voldoende ruimte heeft. En waar niet al leen het uiterlijk, doch ook de gezondheid in hooge mate afhankelijk zijn van iemands tanden, moeten de moeders tijdig de noodige aandacht besteden aan het ge- hit van haar kinderen. Het is niet prettig voor hen, om later voor „morgenstond" te moeten spelen. EEN JAS VOOR ONZEN KLEINEN JONGEN. No. 1359. Onze kleine jon gen heeft dezen herfst wellicht 'n nieuwe jas noo- dig. Wij kunnen die best zelf ma ken en besparen daardoor heel wat Een licht bruine stof met donkerbruine knoopen is er zeer geschikt voor. Knippatronen voor jongens van 4 tot 10 jaar ver krijgbaar f 0.48, dat van de muts inbegrepen. 1359 WARME EN KOUDE DOUCHES. Gezonde menschen hebben meestal een goede huid; wanneer de huid dus te wen- schen overlaat, is het zaak om op de go- zondheid te letten en daar het noodige aan te doen. Een gezonde voedingswijze zal het hare doen om een goede teint te doen ontstaan. Daarnaast moet de huid tot werkzaamheid geprikkeld worden door af wisselende warme en koude douches, waarbij da eerste altijd een warme en de tweede een koude rnoet zijn. GOEDE KNIPPATRONEN. Ten gerieve van onze lezeressen stelt on ze Moderedactrice uitstekende patronen met fraaien pasvorm beschikbaar, die te gen den kostenden prijs van f 0.58 worden toegezonden, na overschrijving van dit bedrag op Giro-rekening 191919 t.n.v. den knippatronendienst te 's-Gravenhage. Pa tronen kunnen ook per brief aangevraagd worden met bijsluiting van f 0.58 in post zegels aan do Moderedactie van dit blad, Muzenstraat 5 B. te 's-Gravenhage. De patronen worden U tegelijk met een num mer van ons nieuwe Modeblad, waar on geveer 50 modellen zijn afgebebeeld, toege zonden. Denkt U er vóóral aan de juiste maat en het nummer op te geven? Fluweel schijnt voor den winter de modestof bij uitstek te worden. Voorloopig zien wij al leen zwart fluweel, doch er is alle kans, dat de mooie, warme kleuren, die juist in fluweel zoo mooi staan, later in het seizoen eveneens zullen verschijnen. De zeer gekleode mantel van fluweel, die wij hierbij afbeelden, heeft geen ceintuur en wordt geheel opzij dichtge knoopt, terwijl de bont- gameering zeer apart is. De kraag is niet alleen heerlijk warm, doch ook zeer flatteus. De hooge mouwopsla gen zijn op dezelfde wijze met smalle ree pen bont bezet. Voor den meer spor tleven mantel rechts is een van do moderne, hreedo ceintuurs van wildloer gekozen. Het l>ont is op de revers niet vlak opgenaaid, doch klokkend. Zeer modern is het bont op de zakken; neemt men dit, dan mag er w:hter In geen geval bont aan do mouwen voorkomen. MODERNE HERFSTKLEEDING. Menigeen heeft eerst thans, in de mooie herfstdagen vacantie. Dan is het niet meer de moeite waard om dun zomergoed mee te nemen. Ook de stroo- hoeden hebben hun tijd gehad. Daarente gen zal men 'n mouw loos vest, dat met ges pen gesloten wordt, prachtig kunnen ge bruiken. Het wordt ge kozen in een kleur, die bij al onze eenvoudige wollen japonnetjes past; men kan er zelfs de ceintuur der japon op dragen om een pas send geheel te verkrij gen. Wanneer 't reeds te koud is, om met zulk een vest te gaan wan delen, trekken wij een driekwart lange, rui me jas aan, die heer lijk warm is en in zijn snit reeds goed de nieu we herfstmode volgt. Het sportieve man-1 shawl. Met een of twee moderne volthoed- telcostuumpje is ideaal voor lange wande- jes is men dan gereed om gedurende de lingen en wordt opgefleurd door een bonte vacantie overal te verschijnen. VOOR DE PRACTISCHE HUISVROUW. Een tafeltje doublé usage. Als een tafeltje tóch te laag is, om er de beenen onder uit te strekken, kan men evengoed besluiten om het zonder veel on kosten geschikt te maken voor een tweede bestemming. Onder het tafelblad wordt bijv. een groote, diepe lade aangebracht, die men kan uitschuiven. Een vakjesver- deeling van binnen zorgt ervoor, dat alles, wat er in wordt geborgen, soort bij soort blijft De lade zal spoedig tot de meest ge bruikte stukken van het meubilair gaan behooren. In de moderne, kleine wonin gen, waar geen plaats is voor een naaita- feltje en ternauwernood voor een naaima chine, kan men op deze wijze toch kapotte kousen en ondergoed, dat moet worden na gezien, onzichtbaar opbergen tot men er tijd voor heeft En daarbij heeft men het voordeel, dat men de opvolger van de oude stopmand in het gezelligste hoekje van 't huis heeft In een van de oudste heilige boeken van China, het boek Li-Ki, dat omstreeks 200 jaar na Chr. ontstaan is, worden nauw keurige voorschriften gegeven over de ver houding tusschen man en vrouw. De man moet in de buitenste, de vrouw in de bin nenste afdeeling van het huis wonen. Tus schen beide moet een welbewaakte deur zijn. Man en vrouw mogen geen voorwer pen gemeenschappelijk gebruiken. Ook mogen ze niet in dezelfde kamer sterven. Reeds van het zevende jaar af mogen jon gens en meisjes niet meer samen spelen. In haar jeugd moet het meisje den vader gehoorzamen, in het huwelijk den man. en is zij later weduwe geworden den oudsten zoon. Buitendien moot zij voor de huis houding zorgen. In do betere standen worden zij erg ver wend. Het jonge meisje trouwt meest op twintigjarigen leeftijd, do jonge man op zijn dertigste jaar. Vroeger werden ook kinderen met elkaar verloofd. Oude vrij sters zijn er in China niet te vinden. De ouders zoeken den bruidegom of de bruid voor hun dochter of zoon uit. De eigen nei ging van do betokkenen speelt daarbij geen rol. Zeer veel waarde wordt er aan gehecht, dat de trouwlustigen van gelijken stand zijn. Het is geen bezwaar wanneer zij ver wanten zijn, alleen mogen ze niet denzelf den familienaam hebben. Het huwelijk wordt voor het geheele le ven gesloten in bijzijn van de gezinshoof den, onder uitvoering van verschillende, zeer omslachtige ceremoniën Het houden van bijvrouwen is wettelijk veroorloofd, doch deze nemen naast de eerste vrouw een minderen rang in. Bij de erfenis zijn echter alle kinderen, zoowel van vrouw als van bijvrouw, gelijk ge rechtigd. Heeft de vrouw zelf geen kinde ren, dan mag ze de kinderen van de bij vrouw als haar eigen beschouwen. Sterft de man, dan mogen de vrouwen geen twee de huwelijk sluiten. Scheiding kan alleen de man aanvragen en wel op velerlei gron den. Men denkt, dat het gebruik om de voe ten kreupel te maken, zijn oorsprong vindt, in den wensch om de vrouw aan huis te binden. Men sloot haar niet op, maar ontnam haar bewegingsvrijheid. Slechts de heel armen en de vrouwen aan het Mandschu-hof bleven van deze foltering gespaard. De nieuwe tijd heeft j echter ook in China veel veranderd en I verbeterd. De Koreaansche vrouwen hebben een ge- lijk lot als hun Chineesche zusters.. Zij zijn de bezitting van de mannen en wor- den van de wereld afgesloten. In het bij- zonder in de steden is dit het geval. Op j het land laat men hun meer vrijheid. Een merkwaardig gebruik is de zoogenaamde „avondvrijheid." Op een bepaald avonduur worden de poorten van de stad gesloten, alle mannen moeten de straat verlaten en de vrouwen mogen vrij in de stad rond wandelen. Wee de man, die het waagt op dezen tijd een vrouw lastig te vallen! Is een man toevallig gedwongen de straat op te gaan, dan moet hij zoo vlug mogelijk loopen, mag niet omkijken en moet een masker voor het gezicht dragen. In Japan mogen de vrouwen alleen uit gaan, om den tempel en het badhui? te bezoeken. Op hen rust de verplichting, hun man, wanneer hij zulks verlangt, een bijvrouw te bezorgen. Deze bijvrouwen worden daarmede verwanten in de tweede graad. Vrouw en bijvrouwen genieten in het huis gelijke rechten, evenals de kinde ren. De man eet niet met de vrouw sa men en laat zich in het openbaar niet met haar zien. In Siam worden de vrouwen als koop waar behandeld, genieten echter veel meer vrijheid en een zekere achting. Het fami lieleven is daar niet ongunstig. In Birma zijn de vrouwen büna net zoo vrij als de mannen, drijven zelfstandig za ken en behoeven den mannen geen onder danigheid te bewijzen. In Tibet en in de Himalajastreken komt het dikwijls voor dat de vrouwen meer dan óón man hebben. De oudste man is de vader van de kinderen, terwijl overigens de geheele „familie" bij elkaar behoort HEBT U NIEUWE KLEEDING NOODIG? Uit den aard der zaak kunnen wij in deze rubriek slechts weinig modellen ge ven van de nieuwe mode. Plaatsruimte maakt ons dat niet mogelijk. Om nu te voorzien in do talrijke aanvragen om mo dellen te plaatsen van goede najaarsja ponnen, en mantels, stelt onze moderedac trice tegen inzending van 10 ct. porto aan haar adres: Muzenstraat 5 b te 's-Graven hage, een uitgebreid modeblad ter beschik king van onze lezeressen. Hierin zijn behalve talrijke raadgevin gen ook zeer vele modellen opgenomen, die eenvoud!** te maken zijn. Dames, die gaarne een nummer van het uitgebreide modeblad wenschen te ontvan gen. worden verzocht dit nog vandaag per brief aan te vragen, aangezien anders de mogelijkheid bestaat, dat het niet meer verkrijgbaar is. HET VERWERKEN VAN RESTJES. Allerlei smakelijke hapjes kan men van overgeschoten aardappelen, vleesch, visch enz. maken; een zuinige huisvrouw zal dan ook niet het minste wegwerpen. Beentjes (van kip b.v.) stukjes vleesch of jusresten kunnen verwerkt worden tot soep; sneedjes brood, zelfs korstjes worden in den oven gedroogd, op een stuk papier ge legd en bij gebrek aan een vijzel met een flesch tot kruim gerold, daarna gezeefd en in een busje bewaard; het geeft uitste kend paneermeel; koude aardappelen worden gebruikt om te bakken, of om er aardappelkoekjes van te maken, ook zijn zij uitstekend om aard appelsla of soep van te maken; Overgebleven groenten geeft, al dan niet met aardappelen verwarmd, een smake lijk twaalf-uur-schoteltje; kruimels van koek of cake worden door vla of pudding geroerd en geven hieraan iets aparts; overgebleven vruchten gelatine pudding (jelly) wordt weer warm gemaakt en ver mengd met versche vruchten, b.v. bessen of stukjes gehakte ananas, daarna weer geheel en al koud en stijf laten worden. Vleeschresten kunnen we zoodanig ver werken, dat we er een smakelijke brood belegging van maken door stukjes var kens-, kalfs- of rundvleesch, gehakt, ge kookt of gerookt spek, heel fijn te hak ken of te malen, en hierbij voegt men een in plakken gesneden hard gekookt ei, vult er naar verkiezing ook fijn gesnipperde augurkjes bij, vult hiermede een steenen kom, lost in een beker kokend water en 1 bouillonblokje op en vier bladen witte ge latine, giet de vloeistof over het vleesch- mengsel en laat het koud en stijf worden Storten en aan dunne plakken snijden. G.G. C M. S. MANTELTJE VOOR MEISJES. No. 1380. Dit manteltje, dat geschikt is voor meisjes van 6—10 jaar, staat alleraardigst in een van die mo derne, ruwe tweedstoffen met knoopen in de donkerste kleur van het weefsel. Als wij zorgen voor een goede stof en voering, kan het den ge- heelen winter door gedragen worden. Knippa tronen kunnen aangevraagd wor den met opgave van den leeftijd en na betaling van f 0.48. Men krijgt er dan het patroon de flatteuse muts voor hetzelfde geld bij. DE VUILNISEMMER. Vuilnisemmers zijn vaak iets vreeselijks. En toch is dat niet noodig. Na het ledigen moet de emmer steeds met schoon kran tenpapier worden belegd, zoodat de in houd nooit direct ermee in aanraking komt. Bovendien worden vleesch- en groente-afval e.d. in papier gewikkeld, eer men ze in de vuilnisemmer doet. Deze wordt bovendien na afloop van de werk zaamheden telkens dichtgedekt om te voor komen, dat de lucht insecten aantrekt Verder is het aan te bevelen om nu en dan de vuilnisemmer na het ledigen met een desinfecteermiddel uit te wasschen. JASJE. No. 1361. Voor de koude dagen is een jasje dat over de japon kan worden aan getrokken, onmis baar. Van blazer- stof gemaakt staat het boven dien elegant, ter wijl garneering geheel overbodig is. Knippatronen k f 0.40 verkrijg baar in alle ma ten. 1361 Wanneer men gebak moeilijk uit het bakblik kan krijgen, legt men een natte doek om den vorm en laat dien zoo een tijdje staan. Daarna zal het keeren geen moeilijkheden meer opleveren. Muizen houden evenmin als insecten van ammoniaklucht. Daarom strooien wij voo< muizengaten van tijd tot tijd wat ammo niakpoeder. Het goede servies wordt bewaard me papier tusschen de schotels en hun de' seis. Dit voorkomt schrammen op het gin zuur. Nieuwe koffievlekken zijn gemakkelij! te verwijderen. Men legt ze boven een bord en giet er zooveel kokend water op. dat de vlek bedekt is. Daarna spoelt men het geheele stuk met schoon water na, op dat er geen randen overblijven.

Schager Courant | 1934 | | pagina 8