Het betalingsverkeer met Provinciale begrooting van ri Brand in de Wieringermeer. Cadeau! KIJKEn is KQ0PEn Uj CLOECK Ondanks alles toch nog voorzichtigheid gewenscht Velg van een wiel afgesprongen. Opent met een batig saldo van een klein millioen. GEEN BELASTINGVERHOOGING. Brandstoffentoeslag aan werkloozen. FELLE ORKAAN TEISTERT NIEUW-ZEELAND. Verkeer totaal stilgelegd. Het Lutinewerk vordert. Schade op 30000 gulden geschat. DE LINDBERGH-AFFAIRE. Dinsdag 2 October 1934. Postrekening No. 23330 SCHAGEB 78ste Jaargang. No. 9565 CDDRANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent Cbewljsno. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Tien procent der kortingen komen ten bate der onde vorderingen. Meer en meer komt men tot de conclusie, dat het in Duitschland, met de geldmiddelen zéér slecht ge steld is. Althans, het interview, dat minister Steenberghe aan de pers heeft toegestaan, spreekt in dat opzicht een zeer duidelijk taal. De oude schulden kan Duitschland niet betalen en .voor alle verdere transacties gelden de nieuwe clearing-bepalingen, die er in wezen op neer komen dat wij slechts aan onze Oosterburen zullen leveren indien zij hunnerzijds goederen naar ons land ex porteeren. Nederland geeft dus aan Duitschland geen cre- diet meer! Ongetwijfeld zal deze nieuwe houding remmend op den handel werken, hetgeen temeer te betreuren is daar thans een zeer goede vraag naar onze pro ducten in Duitschland bestaat. Er zijn werkelijk zeer goede prijzen te maken en dit is dan ook de reden, dat de Nederlandsche exporteurs gedurende de laatste maanden zéér belangrijke hoeveelheden naar Duitschland hebben uitgevoerd. Of dat verstandig is geweest, is een andere zaak, want de realisatie van de op het Sonderkonto gestor te bedragen is achterwege gebleven en vele expor teurs zitten dan ook met groote „bevroren" vorderin gen die de liquiditeit van vele zaken in de war dreigen te brengen. In het algemeen krijgt men de indruk dat nóch de Nederlandsche handelaren nóch ook onze regeering zicht voldoende rekenschap hebben gegeven van het algemeene risico gelegen in de geheele Duitsche situatie. Anderzijds kan niet worden ontkend, dat de ont wikkeling èn van de Duitsche deviezenpositie èn van de Nederlandsch-Duitsche handelsbalans de laat ste maanden zéér verrassend is geweest. Begin Augustus zag de toestand er ernstig, doch allerminst dreigend uit, terwijl de toestand zich in veertien dagen zoodanig ongunstig ontwikkelde, dat reeds op 15 Augustus door onze regeering de auto nome clearing tegen Duitschland werd ingesteld. Wel een bewijs, dat toen de toestand als zéér, zéér ernstig werd beschouwd. Ondanks deze, van groot pessimisme getuigende maatregel onzer regeering, is toch geen duidelijke waarschuwing aan ons bedrijfsleven gericht, hetgeen zeer te betreuren valt. Het is te hopen, dat de storm van verontwaardiging die uit het kamp van den han del is opgestoken, en het departement van Minister Steenberghe met verwijten bestookt, dat resultaat zal hebben ,dat men in Den Haag minder angstig wordt om tegen een dreigend bankroet van een be langrijke Nederlandsche debiteur te waarschuwen, ook al is die schuldenaar een natie, met wie wij de „allerhartelijkste" relaties onderhouden. Niet ontkend kan worden, dat ook de Nederland sche handel fouten heeft gemaakt. De sombere drei ging die van een autonome clearing moest uitgaan, is te weinig begrepen en menigeen heeft zich blind gestaard op de goede prijzen, die gemaakt konden worden. Men dient echter niet te vergeten, dat de economische en politieke ontwikkeling in het land van Hitier een zeer gevaarlijke is, daar juist door de groote kapitaal-armoede en de op de dictatuur gegrondveste regeeringsvorm steeds zéér onaangena me verrassingen zijn te verwachten. Het is gelukkig, dat onze regeering thans nog 10 van de stortingen bij de Nederlandsche Bank re serveert voor betaling der achterstallige vorderin gen, doch o.i. dient men er rekening mede te houden dat, bij een verdere wijziging in de handelsbalans der beide landen, ook dit percentage zal worden in gekrompen of geheel zal vervallen, daar de regee ring ongetwijfeld zal trachten de export, vooral van de land- en tuinbouwproducten, zooveel mogelijk op peil te houden. Het wil ons daarenboven voorkomen, dat de ex porteurs het verloop der clearing nauwlettend zullen dienen te volgen en zich rekenschap zullen dienen te geven van den stand der clearingrekening die gere geld zal worden gepubliceerd. Wel zal de regeering ongetwijfeld trachten onze export in overeenstemming te brengen met de Duit sche betalingscapaciteit, doch dit sluit nog aller minst een rijksgarantie in zich. Ons bedrijfsleven staat ongetwijfeld voor een zéér zware taak en groote zelfbeheersching is in deze moeilijke tijden dan ook eerste vereischte. Dood el ijk ongeluk te Vianen. Toen de heer J. v. St., expediteur te Vianen, de banden van zijn auto nakeek, sprong, naar de „Utr. Crt." meldt, plotseling van een der wielen een vejg, welke den heer v. St. tegen het hoofd sloeg. Met een ernstige schedelbasisfractuur werd hij opgenomen en op advies van dr. Bronk, die de eerste hulp verleende, van de H.H. Sacramenten ter Stervenden voorzien. De gewonde werd naar het St. Antoniusgestlcht te Utrecht vervoerd. De ongelukkige is aldaar, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, overleden. Ged. Staten van Noord-Holland hebben Prov. Staten de begrooting der provinciale onkosten en uitgaven voor den dienst 1935 aangeboden. Zij opent met een batig saldo van 885.490, dat ruim f 150.000 lager is dan het batig saldo dat aan den vorigen dienst ten goede kwam. Ook de opbrengst der belastingen is lager geraamd. Weliswaar mag wederom op een lioogere opbrengst van de opcenten op de grondbelasting gerekend wor den, van de overige opcenten moet echter een lagere opbrengst worden verwacht. Ofschoon namelijk de ra ming van een opcent op de vermogensbelasting nog op hetzelfde bedrag kan worden gehandhaafd, moet, met het cijfermateriaal van de rijksadministratie voor oogen, de raming van een opcent op de rijksinkom stenbelasting dalen. Terwijl deze ramingen zoowel voor 1933 als voor 1934 respectievelijk f18.000 en f 144.726 bedroegen, moeten zij thans op respectievelijk f 18.000 en f 130.000 worden gesteld. Als gevolg van de ontwrichting van het oecono- misch leven, zooals die zich ook in de provincie Noordholland voordoet, zal ook in de toekomst reke ning gehouden moeten worden met een lagere op brengst van de belastingen, zoodat de grootst moge lijke soberheid in acht genomen dient te worden. In dien niettemin het opcentental thans niet behoeft te worden opgevoerd is dat te danken aan enkele fac toren, waardoor de begrooting gunstig wordt bcin- vloed. Ged. Staten denken hierbij aan de conversie van alle daarvoor in aanmerking komende 4pet leeningen in een 3V£ pet. leening van f56.343.000, waartoe dezen zomer kon worden overgegaan. Voorts denken Ged. Staten aan de salarissen van het personeel in dienst der provincie. Deze zijn, om dat bij het opmaken der begrooting de nieuwe sala risregeling nog niet de Koninklijke goedkeuring had verwonen, nog uitgetrdokken op den voet van de des tijds geldende normen. Daartegenover is echter in de begrooting een post opgenomen van f 82.500, waarin de bezuiniging die van de nieuwe salarisregeling het gevolg is, globaal tot uitdrukking komt. Deze omstandigheden, benevens beperking van het bedrag dat voor onvoorziene uitgaven beschikbaar blijft, maken het mogelijk een bijdrage van f250.000 aan het Wegenfonds te verleenen. Een dergelijk be drag werd in de vorige begrooting niet geraamd. Destijds werd namelijk rekening gehouden met de mogelijkheid, een gelijke som uit het reservefonds over te hevelen naar het Wegenfonds. Het desbe treffend besluit is echter gestuit op onoverkomelijke bezwaren van den minister van binnenlandsche za ken, die het intact blijven van het reservefonds als conditio sine qua non voor het bevorderen van de goedkeuring van die begrooting eischte. De goedkeu ring is daarop dan ook niet verleend, dan nadat Ged. Staten de toezegging hadden gedaan, de intrekking van het bedoelde besluit te zullen bevorderen. In verband hiermede stellen Ged. Staten aan de Prov. Staten voor, het desbetreffende besluit van 13 Dec. 1933 in te trekken. Tevens stellen zij voor ter bestrijding van de uit gaven der provincie voor 1935 voor dat jaar te heffen 20 opcenten op de inkomsten- en op de vermogens belasting, voor het belastingjaar 1935/36. Geldleeningen. Voorts vragen Ged. Staten machtiging de volgen de geldleeningen aan te gaan: f 133.400 wegens bij drage voor den bouw van een nieuwe sluis te IJmui- Tegemoetkoming in de kosten door Ge meentebesturen. Naar het Haagsche Corr. Bur. verneemt, heeft de minister van Sociale Zaken opdracht gegeven aan de betrokken afdecling van zijn Departement, een regeling voor te bereiden voor het verstrekken van subsidie in de kos ten van door gemeentebesturen in den ko menden winter te verstrekken brandstoffen- toeslag aan werkloozen. den met bijkomende werken en verbetering van het Noordzeekanaal; f 1.395.000 voor de kosten van uit breidingswerken ten behoeve van het Prov. Electrici- teitsbedrijf; f 345.000 wegens kosten van uitbreidings werken ten behoeve van het Prov. Waterleidingsbe drijf en f 15.000 wegens uitkeering aan de Prov. zie kenhuizen voor onvoorziene werken van buitenge wonen aard. Deze leeningen zullen worden aangegaan tegen een reëele rente van ten hoogste 4.5 pet. 's jaars. De laatste leening (f15.000) zal worden afgelost in tien jaren, de overige in veertig jaren. Groote schade aangericht. - Tal van huizen ingestort. Reuter seint uit Wellington (Nieuw Zeeland): Een felle orkaan heeft gister in het district Wai- rarapa buitengewoon ernstige schade aangericht. Het spoorwegverkeer werd geheel lamgelegd, ter wijl telegraaf- en telefoonverbindingen werden ver broken. Talrijke verkeerswegen waren versperd door ont wortelde boomen, glasscherven en stukken van dak pannen, welke door den storm werden weggerukt. Verschillende boombeplantingen werden totaal verwoest en tal van houten huizen zijn ingestort. Men vermoedt, dat de graan- en fruitoogst aan zienlijke schade heeft geleden. Daar de toevoer van electrischen stroom werd af gesneden, maakte een paniek zich van de bevolking meester. Naar tot nog toe kon worden vastgesteld, zijn evenwel geen persoonlijke ongelukken te be treuren. Duikerswerk zal spoedig aanvangen. Zooals we in ons nummer van gister reeds meld den, vordert het werk op het bergingswerk van de Lutine gestadig. Slechts 80 M3. zand dienen dezer dagen uit de op den kleiboderu staanden toren te worden verwijderd, om den roest klomp, waaronder men hoopt goud te vinden, geheel vrij te hebben. Uit de kuil, die in het midden van den toren tot op het wrak is gezogen, heeft men reeds eenige kogels en wrakstukken op gehaald. Deze week hoopt men met het duikerswerk een aanvang te kunnen nemen. GROOTE SCHEPEN. Men wil er In de V. St drie of meer boawen. Uit Washington wordt gemeld, dat. O'Connor, die vroeger president was geweest van de United States Shipping Board, er voor heeft gepleit, dat onverwijld drie of meer oceaanschepen van zeer groote afmetin gen zullen worden op stapel gezet, zulks als tegenzet tegen den bouw van de Queen Mary voor de Cunard- lijn. O'Connor wees er nog op, dat dergelijke schepen in geval van noodzakelijkheid kunnen worden ver bouwd tot hulpkruisers. Gedurende de maand October geven wl) bij aankoop van iedere 200 Kg. Bertels' Pluim veevoeder één droog- voederbak cadeau, welke ongefrankeerd verzonden wordt. Be itelt bij Uw leveran cier of waar niet ver krijgbaar direct aan de fabriek I Let op ons Loodje, er zijn veel namaaksels t Groote landbouwschuur te Middenmeer af gebrand. - De geheele voorraad ver loren gegaan. Middenmeer; Gisteravond omstreeks acht uur is door onbekende oorzaak brand uitge broken in een groote landbouwschuur, staande bij de boerderij van den heer Onderdijk, eigen dom van de Landbouw Cultuur Maatschappij. De brandweer die spoedig ter plaatse was, gaf met vier stralen water en kon uitbreiding van den brand voorkomen. Hierdoor kon het woonhuis en een aantal hooischelven die in do nabijheid stonden, behouden blijven. De schuur brandde tot den grond toe af. Eenige honderden hektoliters tarwe, vele landbouwwerktuigen, twee tractors, een personenauto en een motorrijwiel werden door het vuur vernield. Een groot aantal ben zine vaten kon nog bijtijds verrold worden, zoodat deze geen gevaar meer op konden leveren. Hierbij heeft de heer O. verwondingen opgcloo- pen. De schade wordt op ongeveer 30.000 gulden geschat. Onze correspondent te Middenmeer meldt ons nog, dat de heer Oudendijk, toen hij thuis kwam en zijn auto in de schuur wilde plaatsen, tot zijn grooten schrik bemerkte, dat er brand in zijn perceel was uitgebroken. Onmiddellijk trachtte hij nog te red den wat er te redden viel, doch zijn kleeren vatten vlam, zoodat hij weer naar buiten kwam rennen, waar hij kermend van pijn neerviel. Zijn jeugdige zoon had in dien tijd de auto uit de schuur gereden en liep op z'n vader af .die hij z'n jas over het lichaam gooide en zoodoende de vlam men wist te dooven. Met ernstige brandwonden aan het onderlichaam, begaf de heer Oudendijk zich nog naar Middenmeer om den brand te melden. Daarna heeft Dr. Hoogkamer hem behandeld. Toen wij op het terrein van den brand kwamen, stond de schuur nog in volle vlam. Men vertelde ons, dat er twee trekkers in aanwezig waren (Cat- terpillars), een compleet dorschgarnituur en ongeveer 2000 mnd zaad. Een auto van den heer de Goede is mede ver brand en een Indian motorfiets. Op het terrein van den brand waren aanwezig de heeren Ir. Roebroek en Ir. Smeding en anderen. De brandspuit uit Mid denmeer, onder leiding van brandmeester Jasper, was spoedig ter plaatse. Naar men ons vertelde was de schuur verzekerd. Oorzaak onbekend. Op weg naar den brand verongelukt. Toen de heer v. d. G., kantoorhouder alhier, zich hedenavond op z'n motor naar den brand begaf, sloeg plotseling zijn licht uit. Hij kwam te vallen, maar kwam er goed af. Met eenige schaafwonden aan de handen kon hij zich weer huiswaarts begeven. De motor is zwaar beschadigd. De baby-Lindbergh-affaire. De garage nabij de woning van Hauptmann, waar meer dan 13.000 dollar van het losgeld werd gevonden. Detectives zoeken de omgeving der garage af naar verdere bewijsstukken. Het onderzoek tegen Hanptmann. - Politie kondigt een verrassende wending aan. De politie-autoriteiten van New York hebben vol gens een bericht van United Press nog vijf bankbil jetten gevonden, welke behoord hebben tot het door Lindbergh betaalde losgeld. Men neemt aan, dat zij tot de biljetten behooren, welke door Ilauptmann in den loop van den tijd uitgegeven zijn. Van de zijde der politie wordt aangekon digd, dat er een verrassende wending zal ko men in het onderzoek tegen Hauptmann. De nog ontbrekende 30.000 dollar van het door Lindbergh betaalde losgeld zullen bin nenkort gevonden worden, Hiertoe worden door detectives de muren van het woonhuis van Hauptmann grondig beklopt en onder zocht. Men hoopt namelijk, dat men hier, juist zooals in de garage van Hauptmann, het nog ontbrekende bedrag van het losgeld zal vinden.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1