Voorbijgaande schepen. Radioprogramma Een loos alarm m de Lindbergh-zaak. Radiorede van Roosevelt Een merkwaardige hindernis. Bandietenoverval op Amerikaansch pension. Geheimzinnige bomaanslag te Parijs. Een waarschuwing voor het Duitsche meisje. Zelfmoord van voormalig Fransch minister. FOSTER'sMfiflGPlUEN Na de mijnramp in Zuid-Wales. Dronken achter het stuurrad. Zuivering in de N.S.D.A.P. Kingsford Smith heeft pech. Groote rede van Mussolini aangekondigd. New York. Zaterdagmiddag deed een dame In een groot magazijn aan de 5th Avenue verscheidene inkoopen en betaalde met een groot bankbiljet. Ecni- ge minuten later naderden met groote snelheid ver scheidene politie auto's, die voor het magazijn stH hielden en waaruit een groot aantal politiemannen uniform en zes detectives zich naar binnen haas ten. In een oogwenk stonden duizenden menschen bijeen, doch na eenige minuten verdween de politie weer, zonder dat er iets gebeurd was. Dc eigenaar van het magazijn had namelijk tegen het bankbiljet, waarmee de dame betaalde, de verdenking opgevat, dat het afkomstig zou zijn van het door Lindbergh betaalde losgeld en had telefonisch de politie ge waarschuwd. Zijn verdenking bleek echter zonder eenigen grond. Over den lndastrieelen vrede. Washington. In een Zondagavond gehouden ra diorede kondigde President Roosevelt kan, dat hij in den loop van October een gemeenschappelijke con ferentie van werkgevers en arbeidersvertegenwoordi gers zal uitschrijven, teneinde te trachten oen pe riode van industrieclen vrede in te leiden. Hij zal beide groepen ertoe trachten te bewegen dc wapens in den economischen oorlog neer te leggen, doch beide groepen zullen de experimenten op economisch gebied gedurende een redelijken tijd een eerlijke kans moeten geven in het belang van de bescha ving. Volgens Roosevelt was het land bezig uit het moeras te komen, waarin het door de hevige crisis was geraakt. Er moest thans orde in de chaos ge bracht worden met een grootere zekerheid, dat de ar beiders werk konden vinden tegen een redelijk loon. Het herstelplan komt in de tweede phase, waarin het zich ook bezig zal moeten houden met de politiek en het systeem der banken, die tot taak hebben de industrie te steunen en niet bang moeten zijn voor risico's, die zij meenen te kunnen loopen. Omgekeerd waarschuwde Roosevelt tegen roekeloosheid. Zij die tegen den storm geschuild hadden, vergaten soms al te licht dat er een storm geweest was. Goederentrein opgehouden door wormen. Estclline, (Amerika). Toen een goederentrein bij Estelline in Texas met kalmen vaart een heuvel op- stoomde, bemerkte de machinist plotseling, dat de locomotief niet meer trok, terwijl de machine toch regelmatig bleef loopon. Het bleek toen, dat milli- oenen wormen over de rails kropen en tusschcn wielen en rails verpletterd werden. Hierdoor ont stond een glibberige substantie, waardoor de wielen over de rails bleven doorslippen. Men kon slechts de top van de helling bereiken door den trein in gedeelten te splitsen en tegelijker tijd de rails met zand stroever te maken. Yier personen gedood. New York. Een misdadigersbende overviel Zon dagochtend nabij St. Jacobs in den staat Illinois, 'n pension, waar Juist vier gasten, twee mannen en twee vrouwen, aan het ontbijt zaten. Op het bevel „Handen omhoog!" voldeden zij daaraan onmiddel lijk. De pensionhouder Jackson echter, die zich niet zonder verzet wilde laten berooven, greep zijn revolver en schoot een der bandieten neer, waarop een wild vuurgevecht begon, waarbij de pension houder zich een oogenblik terugtrok om zijn revol ver opnieuw te laden. Van deze pauze maakten de bandieten gebruik om een der weerlooze gasten en een oude man, die toevallig juist het huis binnen kwam, neer te schieten. Jackson zag toen kans een tweede handiet te dooden, waarop de beide anderen de vlucht namen met medeneming van hun twee doode bondegenooten in hun auto. Voor een ziekenhuis stopten zij een oogenblik, wierpen de heide lijken op straat en gingen er toen met groote snelheid vandoor. Vermoedelijk een wraakneming. Parijs. Voor het in de omgeving van de Champs Elysées gelegen gebouw van de voormalige Russische frontstrijders ontplofte een bom, die echter slechts geringe materieelo schade aanrichtte. Dc politie gelooft niet zoo zeer in een politieken aanslag als In een wraakneming van een werklooze, die do vereeniging vergeefs om steun had gevraagd. In een der lokalen van het gebouw werd een briefje ge vonden, waarop in het Russisch stond: „Dit is slechts een waarschuwing. Wij hebben geen bloed willen vergieten. De volgende maal zal het erger zijn. Dan zulen wij alles in de lucht laten springen." Het briefje was geteekend door ,J)e vrijwilligers van het Gemeenschappelijke Front". De politie schijnt cr echter weinig waarde aan te hechten. Aan wie ze haar liefde moet schenken. Keulen, 1 Oct. I)o te Keulen verschijnende „Westdeutsche Beobachter" meldt, dat de gouwleider en staatsraad Grohé op een sportbijeenkomst van den Bond van Duitsche Meisjes, in een rede o.n. ver klaarde: „Ook gij meisjes zijt er voor verantwoor delijk den Duitsrhen aard en het Duitsche bloed rein te houden. Hoedt u voor elk compromis, dat u in theorie lieflijke beloften doet, doch in dc practijk iets geheel anders wil. Met dit compromis mag het jonge Duitschland niets te maken hebben. Laat ons de Joden beschouwen als een gevaar voor de mensche lijke samenleving, dan kunnen wij anderzijds ook niet vriendschappelijk met hen omgaan als waren zij onze gelijken." P a r ij s: De 72-jarige oud-Minister van Land bouw in de Tsaristische regecring, Basil Kolokoltzof, die ook Minister van I.andl>ouw was, in de voorloo- pigc regeering, die do Wit-gardistische aanvoerder Ge neraal Denikin had gevormd, en die thans sedert jaren als emigrant in Frankrijk woonde, heeft giste ren zelfmoord gepleegd. Indien gij voortdurend last hebt van schele hoofdpijn als gevolg van een slechte spijsvertering, gebruik dan eens een poosje Posters Maagpillen. het betrouwbare, zacht werkende laxeermiddel. Alom oetk'Ugboat f 0 65 ©e» flacon. Rouwdienst voor de slachtoffers van de Gresford-mijnramp. Londen. In de kerk te Wrexham is Zondag een rouwdienst gehouden van de 265 mijnwerkers, die verleden week bij de mijnramp in de Gresford- mijn zijn omgekomen. Meer dan duizend nabe staanden woonden dc plechtigheid hij en voor hon derden belangstellenden was in het kerkgebouw geen ruimte meer. De Vicaris van Wrexham her dacht de slachtoffers en de heldhaftige opoffering der om het leven gekomen redders. De ontroering was zoo groot, dat vele vrouwen in zwijm vielen en door verpleegden moesten worden bijgebracht. COMMUNISTISCHE BETOOGINGEN TEGEN EEN ITALIAANSCHE KAPEL TE NEW YORK. 800 man politie noodig om de menschen te verdrijven. New York. Het optreden van een Italiaansche kapel in een gelegenheid in de 14e Straat te New York, die midden in het. centrum van een commu nistische agitatie ligt, leidde tot antifascistische be toogingen, zoodat de politie moest ingrijpen. De me nigte trachtte het optreden der Italianen te verhin deren door voortdurend te roepen: „Weg met „Mus solini". Er waren ongeveer 800 politie agenten noo dig om de menigte tc verspreiden. FRANSCH BERGTOERIST IN ITALIë VERONGELUKT. Parijs. Uit Aosta in Italië wordt gemeld, dat men op den bodem van een ravijn het lijk heeft gevon den van een jeugdig Fransch bergtoerist, die op 13 September j.1. was vertrokken voor een tocht naar de Gran Paradiso en van wien men sedertdien niets meer had gehoord. Beschonken autobestuurder veroorzaakt twee verkeers ongevallen. Menaldum. Tusschen Marsum en Franeker reed Zondagavond een personenauto, afkomstig uit en be stuurd door iemand uit M&kkum, met groote snel heid en slingerend langs den Rijksweg. Verschillen de wielrijders en wandelaars konden slechts een aanrijding voorkomen, door ijlings achter dc langs den weg staande hoornen te vluchten. Ter hoogte van Dronrijp werd een wielrijder, de 33-jarige D. Oegema uit Dronrijp. aangereden. Deze bleef bewus teloos en met een ernstige schedelbreuk op den weg liggen. De autobestuurder reed door zonder zich om zijn slachtoffer te bekommeren. Een eind verder botste hij tegen een tegenkomende auto aan, be stuurd door den groentehandelaar Dokter uit Leeuwarden. De naast hem zittende echtgenoote van den heer Dokter sloeg met haar hoofd door de voorruit en kreeg ernstige snijwonden aan het ge laat. De beide auto's werden ernstig beschadigd. De bestuurder van de auto uit Makkum, die onder den invloed van sterken drank was. kreeg geen letsel. Ilij is echter in arrest gesteld. Do wielrijder is over gebracht naar het Diaconessenhuis te Leeuwarden. Zijn toestand is ernstig. Mevr. Dokter is ter plaatse verbonden. Berlijn, 1 Oct (V.D.). De „Nationalzeitung' te Essen, welker Berlijnsche correspondent directe be trekkingen onderhoudt niet de hoogste kringen in het rijk, publiceert een bericht over een bijeenkomst van de Part ij rechters te Neurenberg. Uit liet bericht blijkt dat in de eerste plaats een uitgebreide zuive ring van de partij aanstaande is en ten tweede, dat de partij door een strafwetboek der partij, dat tot rijkswet zal worden verheven, juridisch nog vaster verankerd zal worden. In het bericht wordt verder medegedeeld, dat de president van het opperste Partijgerecht, Rijksleider Buch heeft verklaard, dat de N.S.D.A.P. geen ver eeniging ineer is, doch sinds 1 December 1933 een pu bliekrechtelijk lichaam. De partij heeft een eigen rechtspraak en men moet thans begrijpen dat uit sluiting uit de partij zooveel beteekent als degrada tie. De Fuhrer heeft mij, aldus verklaarde Buch, opge dragen. een strafregister op te stellen in den vortn van een strafwetboek. Dit register zal wellicht in 1935 door een Bijkswet rechtskracht ontvangen. In het bijzonder moet do partij in de toekomst vrijgehouden worden van den invloed van niet-Ariërs en Vrijmetselaars. Partijgenooten, wier niet-Arische afkomst vastgesteld is, moeten echter niet uit de partij gestooten worden. Bestraffing voor een toe stand, waaraan de betrokkene geen schuld heeft, zou zinloos zijn. In deze gevallen wordt do opneming in de partij nietig verklaard, voor zoover de betrokkene niet tegen beter weten in, beweerd heeft van Arische afkomst te zijn. Hij moet naar Sydney terugkecren. B r i s b a n e (Australië)De Australische vlieger Sir Charles Kingsford Smith, die uit Sydney was ver trokken op weg naar Engeland, om deel te nemen aan de lucliUacc LondenMelbourne, zag zich ge dwongen wegens een defect aan zijn motorkoeling naar Sydney terug te kcoren, waar hij gister ver wacht werd. Aangezien alle aan do op 27 October beginnende luchtrace deelnemende vliegers op 14 Oc tober op het vliegveld Middenhall bij Londen bijoen moeten zijn om aan de race te mogen deelnemen, zal Kingsford Smith een recordvlucht van Australië naar Engeland moeten maken, om tijdig aanwezig tc zijn, aangezien men verwacht dat de reparatie aan zijn motor ongeveer twee dagen zal duren. Rome: Gisteren is officieel aangekondigd dat Mussolini Zaterdag 6 October a.s. een groote rede zal houden op het plein voor de Kathedraal te Milaan. NIEUW GOUDEN MUNTSTUK VAN 100 FRANCS. Parijs. De Fransche munt te Parijs heeft een nieuw gouden muntstuk van 100 francs geslagen. Het goudstuk weegt 6.55 gram en heeft een door snede van 21 millimeter. Het is aan één kant voor zien van den kop van de symbolische figuur der Republiek en aan de keerzijde van een symbolische voorstelling met een hoorn van overvloed in het midden. Er zal bovendien een nieuw vijf-frankstuk in cir culatie worden gebracht, dat tweemaal de grootte en het gewicht heeft van liet bestaande nikkelen muntstuk van deze waarde. DE LOONSVERHOOGING BIJ DE ENGELSCHE SPOORWEGEN. Londen: Deze week zullen de looncn bij de Engelschc spoorwegmaatschappijen voor dc eerste maal verhoogd worden met het eerste gedeelte van de toegezegde totale loonsverhooging. Het tweede ge deelte zal in het begin van het volgende jaar aan de loonen worden toegevoegd. Door deze concessie der spoorwegmaatschappijen, die door de vakvereenigin- gen in verband met de loonsverlagingen van eenige jaren geleden en de verbeterde bedrijfsuitkomsten thans, was afgedwongen, zal het totaal-bedrag der loongelden per jaar met 1.100.000 stijgen. WOENSDAG 3 OCTOBER. HILVERSUM (301.6 M.) V.A.B.A.: 8.00 Gramofoonmuziek: 9.30 Onze Keuken door P. J. Kers Jr.; V.P.R.O.: 10.00 Morgenwijding; V.A.R.A.: 10.15 Uitzending voor de Arbeiders in de Continubedrijven; 11.00 R.V.U.; 11.30 De Notenkrakers o.l.v. Daaf Wins; 12.00 Gramofoonmuziek; 12.15 De Notenkrakers; 1.00 De Flierefluiters o.l.v. Jan van der Horst; 1.45 Verzorging zender; 2.QQ Gramofoon muziek; 2.15 Knipcursus voor beginners; 3.00 Voor do kinderen; 5.30 Klein-ensemble; 5.50 Overschake ling zender; 6.00 Orgelspel door Cor Steijn; "6.30 R.V. U.; 7.00 Sportuitzending; 7.20 Uitzending voor het platteland; 8.00 Herhaling S.O.S.-berichten; 8.03 Vaz Dias en Varia; 8.10 VARA-Orkest; 9.00 Vaz Dias; 9.15 Orkest; 10.00 „De dag van den kleinen man", hoorspel in 4 doelen, door hot VARA-tooneel; 11.00 Gramo foonmuziek; 12.00 Sluiting. HUIZEN (1875 M.) N.C.R.V.: 8.00 3 Octobor-viering te Leiden. Koraal- muziek; 8.30 Schriftlezing en meditatie; 8.45 Morgen concert; 10.45 Morgendienst; 11.00 Liederen recital; 12.00 Politieberichten; 12.15 Orkestmuziek; 1.15 Het ensemble v. d. Horst; 3.00 Lezen van Chr. lectuur; 3.30 Gramofoonmuziek; 3.45 Verzorging zender; 4.00 Zang; 4.15 Pianorecital; 5.00 Kinderuurtje; 6.00 Land- bouwhalfuurtje; 6.30 Onderwijsfonds voor de Bin nenvaart; 7.0Ó Politieberichten; 7.15 Gramofoonmu ziek; 7.30 Technische lezing; 8.00 Strijkorkest; 9.00 Lezing; 9.30 Vervolg concert; 10.30 Gramofoonmuziek 11.30 Sluiting. LUXEMBURG (1304 M.) 7.35 Zangrecital: 8.20 Idem; 8.35 Concert; 9.10 Geva rieerd concert; 9.35 Concert; 10.30 Dansmuziek. BRUSSEL (484 M.) 12.20 Gramofoonmulzek; 5.20 Idem; 8.20 Svmphonie- concert; 8.50 Idem; 9.45 Idem; 10.30 Orkest. BRUSSEL (322 M.)' 1.30 Omroeporkest; 5.20 Dansmuziek; 8.20 Omroep orkest; 9.20 Idem; 10.30 Orkest. KALUNDBORG (1261 M.) 12.20 Concert; 320 Idem; 5.20 Gramofoonmuziek; 820 Muziek van Grieg; 9.20 Radiobal. BERLIJN (357 M.) 4.20 Omroeporkest; 6.50 Volksliederen; 9.20 Omroep orkest HAMBURG (332 M.) 12.35 Orkest; 2.35 Gramofoonmuziek; 420 Concert; 720 Omroeporkest; 920 Orkest; 11.20 Idem. I KEULEN (456 M.) 12.20 Omrocpkwintet; 4.20 Omroeporkest; 5.35 Vrou wenkoor; 720 Omroeporkest; 8.30 Concert; 9.20 Idem. DAVENTRY (1500 M.) 12.05 Orgelconcert; 3.15 Pianorecital; 3.35 Orkest; 5.05 Idem; 820 Promenadeconcert; 11.15 Dansmuziek. PARIJS POSTE PARISIEN (313 M.) 7.09 Oude liederen; 8.05 Gramofoonmuziek; 9.15 Concert PARIJS RADIO (1648 M.) 7.20 Gramofoonmuziek; 820 Idem; 12.35 Populair concert; 9.05 Symphonieconcert MILAAN (369 M.) 5.30 Kamermuziek; 9.05 Concert ROME (421 M.) 520 Zie Milaan; 9.05 Opera-uitzending. WEENEN (507 M.) 5.15 Zangrecital; 7.40 Klassieke Weensche operette muziek; 11.30 Kwartet; 12.20 Concert WARSCHAU (1345 M.) 12.30 Populair concert; 5.20 Vioolrecital; 7.50 Zang kwartet; 9.20 Pianorecital; 10.35 Dansmuziek. BEROMUNSTER (540 M.) 4.20 Omroeporkest; 5.20 Tsjechische volksmuziek; 920 Omroeporkest Nettie blikte over haar schrijfmachine heen, door het raam en luisterde afwezig naar het rumoer van de straat, dat opsteeg tot naar het kantoorlokaal, waar zij eenmaal zat. Zij zuchtte, trachtte haar aandacht bij haar werk te houden, doch het lukte niet Het was Zaterdagmiddag ze had nu ergens buiten kunnen zijn een flinke wandeling maken. Of ze had naar huis kunnen gaan, voor een weekend. Ze snakte zoo naar „bui ten." Maar er moest worden overgewerkt en zij had er dadelijk in toegestemd het te doen. Waarom Och, voor Anton Dubois deed zij het graag. Gelukkig, dat lange stuk was klaar, nu nog Haar oogen dwaalden weer naar buitenDe stadhoe haatte zij haar. Haar hart snakte naar lucht, zon, buitenlucht! En in gedachte zag ze de hoeve van haar ouders, waar zij was opgegroeid. Nooit zou ze er weggegaan zijn, wanneer moeder niet gestorven was. En haar stiefmoeder het was de oude ge schiedenis geweest. De nieuwe moeder was jaloersch cn het meisje was trotsch weggegaan. Nu verdiende zij haar eigen brood en een kleine toelage kreeg zij nog bovendien. De andere meisjes van karttoor namen haar mee naar dancings, bios copen of tearooms. Maar duizendmaal meer hield zij van de buitenlucht, en zon Ze hield van haar weiden van de streek, dAAr waar zij geboren was. Ze schrikte op. Anton Dubois was binnen gekomen. Als altijd werd ze verlegen en verward in zijn nabijheid, maar zij wist het te verbergen. Zo bespraken een paar dingen in verband met het werk. .Toen merkte hij op: Wat ziet u bleek ik voel me schuldig dat ik u bezig houd O het is niets. Ik ben wat teveel uit geweest in den laatsten tijd. Gaat u zooveel uit? Maandag ben ik wezen dansen, Dinsdag in de bioscoop, Woensdag och dat interesseert u toch niets, wel? Wel, wel, wat een uitgaanster. Hij zei het schert send, maar er was een teleurstelling in zijn stem. Doch zij Het er verontschuldigend op volgen: Dat is toch het eenige wat je hebt in de stad na oen dag van eentonig werk? Ja, zei hij, eentonig is het wel. Ik denk er tenmin ste over om de boel stop te zetten. Nettie schrok, wilde hij weggaan? En zij dan? Er is mij een model-boerderij aangeboden, zei hij verder, en ik hou van buitenlucht Maar voor een boerderij moef je voor geboren zijn, het is niet zoo gemakkelijk, als u wel denkt! Het lijkt me anders wel heerlijk, die weiden, de wuivende grashalmen, het koren dat rijp staat, klaar om naar den molen getransporteerd te worden. Maar des winters oh neen, geen afwisseling, geen theaters Zij wist niet, wat ze moest zeggen, om dat ldée uit het hoofd te praten. Hij zweeg even. Dan zei hij: Misschien als Je heelemaal alleen bent. maar als je getrouwd bent Nettie staarde naar haar schrijfmachine. Haar handen werden koud ijskoud Haar hart werd als het ware verscheurd Dus dat was het, hij wilde trouwen ze werd opeens leeg en moe. Dus hij behoorde aan een ander Toen zei ze mat Als u het goedvindt, ga ik naar huis. En Anton Dubois staarde naar de leege plek, de plek waar Nettie gezeten had. o Eenigen tijd later hoorde Nettie dat hij inderdaad wegging. Ziek en ellendig kwam ze thuis en nam zich voor niet meer naar kantoor te gaan. Haar stiefmoeder schrok van haar. Waar was haar lief gezichtje? Waar waren haar stralende oogen, waar die Irissche lippen? En ze begon zich moeite te geven, haar stiefdochter wat op te knap pen. Om haar wat afwisseling te bezorgen nam haar va der haar af en toe wel eens mee naar het veld. Ze hielp mee schoven binden en als ze dan moe en warm thuis kwam, voelde ze weer iets van haar oude levenskracht. Ik zal hem leeren vergeten dacht ze vaak. Zou hij al getrouwd zijn? o Op oen middag zat ze boven op den hooiwagen. Een auto kwam den weg op. Nettie werd plots bleek. Want in dien wagen zat Anto Dubois met een aar dig meisje ernaast gezeten. Hij had haar ook gezien en groette haar verbaasd. Dien avond zei ze tegen haar stiefmoeder dat ze weer terug zou gaan, terug naar die stad die ze haatte. Deze keek haar ontsteld aan en zei: Kind, Is er Iets? Nettie was niet bestand tegen haar vriendelijkheid. Ze barstte in snikken uit en met veel moeite kreeg de moeder eindelijk de waarheid van haar te hoorea. En den volgenden dag vertrok Nettie. o Ton, wat kijk je nadenkend, zei het jonge vrouw tje in den auto aan Anton Dubois. Hij zuchtte. Dat meisje, dat Je groette, is die hier in de •buurt? Neen, antwoordde Anton. Zij was bij mij op kan toor in de stad. Och, in den zomer, vond ze het bui ten wel aardig. Iets in zijn toon deed haar vragen: Is er iets, in verband met haar? Er is dit, antwoorddo hij kortaf, dat ik haar wilde vragen mijn vrouw te worden en met mij mee te gaan, toen ik met mijn broer, voor je met hem trouwde, de boerderij overnam. Maar ze liet zoo dui delijk blijken, dat ze niet voor buiten voelde, dat het duidelijk genoeg was Misschien is het wel goed zoo, dat het zoo geloopen is. Dergelijke meisjes kunnen heelemaal niet aan buiten wennen des zomers vinden ze het wel aardig, doch kwijnen in den winter zij gaan naar bioscopen en dancings en zoo is zij een echt stadskind. En hij slikte een paar tranen weg

Schager Courant | 1934 | | pagina 2