Belasting op de doode hand aangenomen. Goedkooper water in Noord-Holland. „Het vooruitzicht op oorlog". KIJKEn isKO0PEn bijCLOECK No. 23330 Int. Telef. No. 20 8 PAGINA'S. De tarieven belangrijk naar beneden. Hoe langer hoe moeilijker Duitschland in bedwang te houden. VEEWEIDERS EN -MESTERS. Oprichting van een landelijke vereeniging. ENGELSCHE SCHEPEN IN NOOD. Donderdag 4 October 1934. Postrekening SCHAKER 78ste Jaargang. No. 9567 C0D1ANT. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot *s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co. Schagen. Prijs per 3 maanden f1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent tbewijsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Bijeenkomst en excursie van het Provinciaal Water leidingbedrijf van Noord-Holland. Gisteren was door het P.W.N. een bijeenkomst ge organiseerd in de groote zaal van de „Harmonie" te Alkmaar, waaraan door ongeveer 400 leden van be sturen van gemeenten, gelegen in de afdeeling Noord van het P.W.N., werd deelgenomen. Deze bijeen komst werd gevolgd door een excursie naar de wa- terwinplaats van het PAV.N. te Bergen. De lieer J. van Oldenborgh, directeur van het P.W.N., hield een zeer belangwekkende inleiding en behandelde daarin allerlei zeer interessante dingen, in verband met het onder zijn leiding staande be drijf. De meer directe aanleidingen tot deze bijeen komst waren de omstandigheden, dat het P.W.N. op 1 Januari a.s. 15 jaar zal hebben bestaan, terwijl te vens op dien dag een zeer ingrijpende tariefsverla ging is aangekondigd. Vooral dit laatste vervulde den inleider met blijdschap, immers in de duistere dagen, die we doorleven mag een dergelijke gebeur tenis worden begroet als een heldere lichtstraal. Wanneer men in het kort de geschiedenis van het P.W.N. nog eens aan zijn geestesoog liet voorbij gaan, dan had men alle aanleiding om daarop met voldoening terug te zien. In 1920 werd de zaak begonnen met de overname van deAlkmaarsche en de Zaanlandsche waterlei dingen. Het buizennet had toen een lengte van 220 K.M. en aan waterwinplaaisen had men de beschik king over de terreinen te Bergen en Heemskerk. Thans strekt zich hot buizennet uit over de geheele provincie Noord-Holland, die daartoe is verdeeld in 3 afdeelingen: Noord, Midden en Zuid, die respectie velijk zijn onderverdeeld in 3, 3 en 2 districten. Zoo telt de afdoeling Noord de districten Schagen, Alk maar en Hoorn. Hot buizennet is daarmee uitge groeid tot een lengte van 2000 K.M. Dat wil zeggen, dat alle buizen, achter elkaar gelegd, zouden rei ken van hier tot aan de Zwarte Zee of tot in de Sahara! Het sprak verder vanzelf, dat de productie der oude waterwinplaatsen belangrijk moest worden op gevoerd. Zoo leverde alleen Bergen in 1920 851.167 M3. water. In 1933 daarentegen 5.727.950 M3.! Doch dit alleen was niet voldoende. Het aantal waterwin plaatsen moest, worden uitgebreid en zoo werden er nieuwe gesticht te Castricum, Bcnncbroek en La ren, terwijl bovendien soms- een groot kwantum wa ter van een tweetal andere bedrijven werd betrokken Door de aankoop der betreffende gebieden bezit het P.W.N. thans circa 3300 H.A. duingrond, tegen 550 H.A. in 1920. Natuurlijk blijft ook de aandacht gevestigd op het IJsselmeer, dat geleidelijk aan het verzoeten is en op den duur een onuitputtelijke waterwinplaats zou kunnen bctoekenen. Een zeer interesante beschouwing hield de heer Van Oldenborgh vervolgens over het. ontstaan der watergebieden. Het zoete water komt voor tot op zeer groote diepte, soms tot op 100 M. en wordt ver deeld in verschillende lagen door een drietal afzet tingen, die moeilijk water doorlaten. De diepste dezer scheidingslagen, die eens aan de oppervlakte der aarde moet hebben gelegen, dateert uit den diluvia- len tijd, de tweede bestaat uit keileem en is de grond-moraine uit den gletschertijd, de derde dateert uit den alluvialen tijd. In verband nu met de klachten, die nog al eens worden gehoord over wateronttrekking door het P.W. N. met daaraan verbonden schadelijke gevolgen voor de vegetatie, wees de heer Van Oldenborgh er op, 'dat tegenwoordig practisch nog alleen water werd gewonnen op groote diepte, wat dus geen merkbare gevolgen van wateronttrekking kan hebben. In Ber gen b.v. werd nog slechts 2 onttrokken op de oude manier met draineerkanalen, dus uit de bo venste laag. Nadat we nog allerlei interessante financieele ge gevens hadden gehoord, waaruit bleek, dat het P.W. N., dat nog nimmer een cent uit belastinggelden had ontvangen, er bijzonder rooskleurig voorstond, als gevolg waarvan de aangekondigde tariefsverlaging kon plaats hebben, werd nog een oogenblik het woord verleend aan den lieer Mensert, hoofdingenieur, die het gezelschap enkele bijzonderheden meedeelde om trent het pompstation te Bergen, dat straks zou worden bezichtigd. Het water wordt er gewonnen uit 7 ondiepe en 36 diepe putten, door de laatste vanuit een diepte van 3570 M. De zuivering van het water geschiedt door 12 voorfilters met een oppervlakte van 1600 M2. en 14 nafilters met 'n oppervlakte van 9.442 M2. De in houd van de eindverzaraelplaats op het terrein, de reinwaterkeldcr bedraagt 1500 M3. en hier Is de voor uitgang sedert 1920 wel zeer sprekend, want bij de overname ha/1 men een reinwaterkelder aangetrof fen van 25 M3! Te Bergen zijn thans 2 pompstati ons, beide met 3 eleetropomp-aggregaten met een vermogen van 300, 400, 500 M3h. De opvoerhoogte van hot hoofdpompstation is 21.5 M.. die van het se cundaire station 25 M, De lengte van het buizennet in de afdeeling Noord is 935 K.M., terwijl men er in totaal 5 watertorens en i laagrescrvoirs vindt, samen met een inhoud van 6.350 M3. De tariefsverlaging. Over de tariefsverlaging deed de heer Oldenborgh nog de volgende mededeelingen: Niet alleen worden de tarieven lager, doch ook de beschikbare hoeveelheid water wordt grooter. Tot dusverre betaalde men voor woningen met 50 M3. op pervlakte f 12.voor 40 M3., d.i. 25 ct. per M3. Deze 25 cent wordt over liecl de linie 20 cent per M3., zoo dat voor woningen van 50 M3. het tarief wordt f 10.20, een verlaging van 15 als men bedenkt dat de hoe veelheid beschikbaar gesteld water 51 M3. wordt. Oppervlakte 100 M2. prijs thans f22, prijs wordt f 18.G0 Oppervlakte 200 M2. prijs thans f 42, prijs wordt f 31.60 Oppervlakte 300 M2. prijs thans f 62, prijs wordt f 40.60 Vooral de grootere afnemers, die hebben geholpen aan het gunstig maken der bedrijfsinkorasten pluk ken de voordeelen van deze tariefsverlaging. De huur der meters wordt verlaagd van f6 op f4 en van f 12 op f6 per jaar. Het minimum verbruik is van 40 tot 30 M3. teruggebracht. Daarvoor is het tarief verlaagd tot f6. Voor tuinbesprociing is het tarief verlaagd van 50 M3. k 25 cent per jaar tot 25 M3. voor f2. De meterputten worden voortaan gratis beschikbaar ge steld. Deze tariefsverlaging is mogelijk geworden doordat er thans een reserve gemaakt is van 10 van het geïnvesteerde kapitaal. Deze reserve zal eind December f 2.220.000 bedra gen. Deze tariefsverlaging kost het bedrijf 4 ton. Spr. constateerde voorts dat het watergebruik toeneemt In 1921 werd f 375.000, in 1933 2.5 millioen gulden aan abonnementsgelden ontvangen. Er zijn echter nog 5000 niet-aangesloten aansluitingsplichtige per- ceelen. Sprekende over de toekomstige waterwin ning uit het IJsselmeer, zeide spr. dat dit de duinen aanmerkelijk zal verlichten. De duinen zullen echter nooit verlaten worden. Aldus Mussolini in een interview met den Amerikaanschen journalist Knickerbocker. Knickerbocker, de bekende Amerikaansche journa list heeft al eens eerder met verscheidene Euro- peesche staatshoofden gesproken over de kansen op oorlog. Zijn artikelen trokken in breede kringen groo te belangstelling en gaven den lezers een klaar in zicht in de bestaande verhoudingen, terwijl zc dui delijk maakten waar en waarom de gevaren dreigden. Dezer dagen is Knickerbocken opneiuw bij Mussolini geweest, waarover het Deensche blad „Poli tik en" het volgende schrijft: „Acht millioen!" zeide Mussolini, terwijl hij ach terover leunde in zijn stoel en zijn bezoeker naden kend aankeek acht millioen Italiaansche soldaten! Dat is (aldus Knickerbocker) Mussolini s antwoord aan Hitier en tegelijkertijd is "t een antwoord op de vraag die ik hem acht maanden geleden stelde: „Wat denkt U van het vooruitzicht op oorlog?" Dit was het eerste interview door Mussolini toe gestaan sedert hij vier maanden geleden met Hitier samenkwam. Hij vertelde den journalist dat Italië totdusver in staat was geweest 5 millioen man te raobiliseeren, maar krachtens de nieuwe militaire wetten zullen het er 8 millioen zijn. Wij moeten zoo verklaarde de Duce, Italië mili- tariseeren. Wij moeten bewapenen. Er zijn 100 mil lioen Duitschers in Europa, waarvan 56 millioen bin nen Duitschlands grenzen, 7 millioen in Oostenrijk, 3 millioen in Tsjecho-Slowakije en bijna drie mil lioen in Zwitserland. Het Duitschc geboortecijfer was tot dusver dalende, maar het ziet er thans uit alsof die daling is tot staan gebracht en wie weet of het niet weer zal stijgen. Verder zijn er 200 mil lioen Slaven. Alleen in Rusland zijn er 165 millioen en elk jaar komen er 3 millioen bij. Italië heeft slechts 43 millioen inwoners. Zooals u ziet zijn wij gedwongen om ons te bewapenen. Ieder inwoner tot soldaat te maken, iedere jongen en iederen man te oefenen en bij hem strijdvaardigheid in te planten. Knickerbocker vroeg of hij aan de jeugd, die reeds van het zesde jaar af georganiseerd wordt (van 68 jaar in de pre-ballila, van 814 jaar in de ballila, enz.) den strijdgeest had ingeblazen, omdat hij zich overtuigd voelt dat deze eens gebruikt zal worden. Het antwoord luidde dat het fascisme den vrede zoo lang mogelijk wenscht te bewaren, maar het ge looft niet aan den eeuwigen vrede. Het beschouwt het leven als een strijd en is voorbereid om het risico te loopen dat het leven biedt. „Wij hooien niet tot hen die het leven licht opvatten. Ik geef er niet om te profctceren. Ik ben tevreden met de overtuiging dat de nieuwe generatie in Italië voorbereid is om de gebeurtenissen van aangezicht tot aangezicht te ont moeten." Mussolini is van meening, dat de politieke atmos feer gunstig is voor een betere vertVandhouding tus- schcn Frankrijk en Italië, die een noodzakelijke fac tor is voor de bescherming van den vrede in Europa. Het zal volgens Mussolini hoe langer hoe moeilijker worden Duitschland in bedwang te honden. Niet alleen acht hij het noodzakelijk dat elk der geallieerde mogendheden in het zelfde tempo als Duitschland bewapent, maar ook dat de geallieerde mogendheden zich aaneen scharen. Acht maanden geleden had Mussolini tot Knicker bocker gezegd dat er in de eerste tien jaar geen oor log te verwachten was. Er is sedert veel gebeurd. „Wat denkt u thans?" vroeg de journalist. De Europeesche toestand is er niet lich ter op geworden, was het antwoord van Mus solini, die verklaarde niet al te optimistisch te zijn. Toch meende hij niet dat men de toekomst al te donker moest inzien. Misschien hebben zekere ge beurtenissen er de verantwoordelijke mogendheden aan herinnerd dat men de internationale problemen meer realistisch moet bekijken en hebben zij begre pen dat abstracte en metaphysische gezichtspunten niet meer kunnen worden ingenomen. De tijd is ge komen dat er gehandeld moet worden om de werke lijke oorzaken van de* verstoring van den wereld vrede uit den weg te ruimen. Zijn woorden waren volgens Knickerbrockcr recht streeks tot Engeland en Frankrijk gericht. Volgens hem kunnen alleen kanonnen den vrede bewaren; een leger van S millioen is zijn antwoord op Dollfuss' dood. B O E R D E R IJ. Te Utrecht is gistermiddag een druk bezochte ver gadering gehouden van veevveiders en -mesters uit ale deelen des lands, om te komen tot oprichting van een landelijke vereeniging, welke de belangen van veeweiders en -mesters kan behartigen. De heer M. Oppenheim te 's-Gravcnhage, die de vergadering leidde, gaf een uitvoerige uiteenzetting van het doel der vergadering. Hij bracht naar voren dat de veeweiders en -mesters lijden onder den zui- vclsteun. Door de afslachting zijn de prijzen van het vee gestegen. De rundveestapel wordt vernietigd om de baconzouters te helpen. De regeering heeft het plan de melkproductie te verminderen, maar men is daarbij zeide spr., op verkeerde wijze te werk ge gaan. Niet door vernietiging van den veestapel moet men een vermindering trachten te bereiken, maar door uitbreiding van de veeweidcrij. Daarvoor is noodzakelijk een vermindering van de zware lasten, die nu op de veeweiderij zijn komen te rusten. Vooral de afschaffing van de 10 pet. ac cijns op het geslacht vee zou een goede uitwerking hebben. Het totaal bedrag per jaar van deze 10 pet. is 6 millioen gulden. Laat men deze 6 millioen vallen dan beteckent dit een dirccten crisissteun, terwijl dit toch een klein bedrag is in verhouding tot de ongc- veer 220 millioen, welke op het oogenblik voor cri sissteun wordt uitgetrokken. Vermoedelijk zal men met de afslachting doorgaan, tot groote schade van het bedrijf der veeweiders en -mesters. Doordat bij het weiden het vee zeven maan den lang onttrokken wordt aan de melkproductie, steunen de veeweiders een beperking daarvan in be langrijke mate. Nog slechts kort geleden kwamen treinen en booten met Deensch vlccsch naar ons land. Dit bewijst wel, dat onze rundveestapel niet te groot is. Daarom, aldus besloot spr., moet deze rundveestapel niet verder door afslachting worden vernietigd. Nadat ecnige besprekingen waren gevoerd, werd overgegaan tot oprichting van een landelijke ver eeniging van veeweiders en -mesters. Alle aanwezi gen sloten zich bij de nieuwe vereeniging aan. Het bestuur werd samengesteld uit de heeren M. Oppenheim te 's-Gravenhage, P. C. Ammerlaan te Schipluiden, H. Steenbergen te Rockanjc, Joh. Hellin- ga te Lckkum, J. M. Winkelman te Zwolle en Ph. Philips te Harderwijk. Met algemeene stemmen werd vervolgens een mo tie, gericht aan den minister van oeconomische za- ders en mesters met een deel uit den zgn. zuivclpot- ken, aangenomen, waarin wordt verzocht de veewei- te steunen en niet opnieuw tot afslachting van rund vee te besluiten. IN DE EERSTE KAMER NA VRIJ VEEL VERZET GOEDGEKEURD. Voor de documentaire film „For ever England" worden tor hoogte van den vuurtoren te Eddystone opnamen gemaakt met medewerking van de Brltsche admiraliteit. De torpedo jager „Broke" wordt door bommen getroffen. Gister heeft de Eerste Kamer het wetsont werp tot heffing van een belasting op de z.g. goederen van de docde hand goedge keurd met 30 tegen 18 stemmen. Bij de discussie over het ontwerp, welke den gehce- len dag duurde, werd echter meer tegenstand onder vonden, dan aanvankelijk verwacht werd. De kerkelijke fondsen gaven vanzelf sprekend de grootste moeilijkheden, doch zelfs van hen, die fei telijk op grond van hun beginselen tegenstandera moesten zijn, gaf den nood der schatkist den door slag. Minister Oud wees er dan ook op, dat ook achter dit belastingontwerp het ganschc kabinet stond; wie deze steen wegtrekt uit het gebouw, dat wij moei zaam gaan optrekken, aldus mr. Oud, geeft een vrij brief aan anderen, die andere steenen willen weg trekken. Met drie andere anti-revolutionnairen heeft de heer Van Citters. wegens den „zeer zorgvollen toestand der financiën" zijn stem aan het wetsontwerp gege ven. De eenige afwijking in zijn fractie was mr. Briët. Van de christclijk-historischcn heeft daarentegen al leen de voorzitter der Kamer, mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, voorgestemd. Alle sociaal-demo craten, vrijzinnig-democraten en liberalen hebben zich evenwel rondom den minister geschaard, even als het katholieke vijftal (groep-Janssen). Zoo kwam men tot 30 voorstemmers, die 18 onvcrzoenlijken te genover zich vonden, (11 katholieken, 6 christclijk- historischcn en de anti-revolutionnair Briët). Het is dus ten slotte nog een zeer behoorlijke meerderheid geworden, al scheen het een tijdlang een dubbeltje op zijn kant. Verschillende afgevaardig den (o.a. de voorzitter) kwamen na afloop minister Oud de hand drukken. Hevige stormen in den Atlantischen Oce aan. Het s.s. Millpool met 26 man ver loren geacht. Zware stormen in het Noorden van den Atlan tischen Oceaan hebben de scheepvaart groote schade toegebracht. Het Engelsche stoomschip „Millpool", dat on derweg was van Danzig naar Montreal in Cana da, heeft een S.O.S. sein uitgezonden, dat het ongeveer zeven honderd mijlen van de kust van Labrador hulpeloos ronddrijft. De te hulp gesnelde schepen „Ascania" en „BcaverhiU" hebben de in nood verkeerende boot nog niet kunnen vinden. Men vreest^ nu, dat de 4218 ton metende Millpool, met een bemanning van 26 koppen, vergaan is. Het s.s. Ascania van de Cunardlijn en de Beaverhill van de Canadian Pacific, hebben zich in allerijl door den hevigen storm naar de opgegeven plaats begeven, ongeveer 700 mijl uit «Ie kust van Labrador. Ze hebben vuurpijlen afgestoken en verscheidene uren rondgekruist, zonder echter een spoor van den Millpool te vinden. De Millpool had eerder draadloos medegedeeld, dat zijn mast over boord lag. een luik was weggeslagen en dat het hulpeloos ronddreef. Latere telegrammen van haar nood-radio-installatio waren niet te ontcijferen. Het laaste van deze be richten was om 3 uur 's nachts ontvangen. i Een Rcuterbericht uit New-York meldt nader, dat men practisch alle hoop op redding heeft opgegeven. De Ainderby. Het s.s. Antonla, van de Cunardlijn en het s.s. Tre- maton verleenen aan het s.s. Ainderby assistentie, dat zich midden op den Oceaan bevindt. Het schip meldde, dat er een leerling over boord geslagen en verdronken was. Reuter meldt nader uit New York, dat berichten opgevangen zijn, dat de brug van dit schip gedeelte- lijk is weggeslagen. De tweede stuurman is gewond. Behalve een luik is vooruit ook een schot gedeelte lijk weggeslagen. Dit bericht is door het s.s. Black- guU aan de Machay Radio Corporation overgebracht.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1