Schagen's Zesdaagsche* Plaatselijk Nieuws. Schagen I - Alkmaar I Theater Royal. Vorstelijke giften aan het N.C.C. Australisch vliegtuig brandend neergestort Engelsche stad door wervelstorm geteisterd. Hooger beroep in Scottsboro-zaak afgewezen. Onder den trein. Dit opschrift zoo oppervlakkig bekeken, zou men tot de conclusie komen, dat Scha- gen evenals Parijs, Berlijn en Amsterdam een groot opgezette Zcsdaagsche wielerwed strijd zou houden. Nu, zoo is het nog niet. Schagen vindt haar plaats niet in de rij der wereldsteden, en deze Zesdaagsche is dan ook geen wielerfcstijn, maar een Verkoop- week. Een verkoopweek met allerlei aan trekkelijke attracties voor koopers en koop sters in dezen zin, dat zeer belangrijke pre mies en cadeaux gratis beschikbaar zijn. Naar 't voorbeeld van Den Helder en Alk maar, waar deze verkoopweken een reuzen- succes zijn geweest, heeft ook Schagen's Mid denstand de handen ineen geslagen en zulk een week georganiseerd. Vele, zoo niet alle Schager zakenmenschen van de meest uiteenloopende soort en bran che, doen mee en werken samen om tot een algemeen welslagen in deze te komen. Wat er dan precies gebeurt? Wij zullen het u probeeren te vertellen. Er is een toover- of sleutelwoord geko zen, in Schagen is dat: „Zcsdaagsche", en dat woord opent voor de koopers in Scha gen's winkels vanaf 19 tot en met 27 Octo- ber de kans op kostbare prijzen. De letters, om dit woord Zesdaagsche te combineeren, worden in eenige duizendtal len gedrukt en door de Schager winkeliers van het Winkelwcckcomité afgenomen. Het comité verkoopt deze letters aan de winke liers, niet alleen ongesorteerd, maar deze letterbonnen zijn zóó dat tevens niet te zien is welke letters worden afgegeven. Van eenige hulp of voorlichting kan dus geen sprake zijn. De winkeliers geven telkens bij verkoop voor 50 ct. aan artikelen, een letter aan hun afnemer cadeau. Wie dus b.v. voor f5. koopt in een winkel, krijgt 10 letters, enz. Deze letters moet men op een stuk papier plakken en combineeren tot het woord: „Zesdaagsche". Deze combinatie moet men bij de firma Trapman en Co. inleveren en daar ontvangt men een bewijs, dat den houder recht geeft mee te dingen naar de op verschillende avonden der Verkoopweek beschikbaar zijnde prijzen. VOETBAL. Zondagmiddag om 2 uur speelt Sparta I haar eerste competitie-thuiswedstrijd tegen Alkmaar I. Daar Alkmaar dit jaar over een vrij sterk elftal beschikt, wat niet alleen technisch goed speelt, doch ook een uiterst fair spelend elftal is, verwachten wij dan ook, dat de vele Sparta-supportcrs een fraaie en spannende wedstrijd tegemoet kunnen zien. De opstelling vnn Sparta is voor a.s. Zondag iets ge wijzigd en is nu: D. Arnoldus; V. Vlottes, A. Slik ker; A. Plakman. N.N., J. Weeland; W. Rus, P. de Vries, G. J. Boontjes, J. Peetoom, W. Biersteker. MARKTOVERZICHT. Do handel in vette koelen was zoo men de een hoorde, duur. vlug; hoorde men een ander, deze zeide niet best; laten wij dan zoggen, de handel was goed. F.r waren iets minder koelen aange voerd. De zwaarste koe kwam op f 280. afkomstig van den heer Zanders te Schagen en gekocht door slager P. Snijders te Den Helder. Het was me dan ook een dier. ruim 30 ets. werd er besteed per pond. I)e handel in kalfkoeien was goed. Veel gelde- koelen aangevoerd, dezo handel kon er ook wezen. In pinken kon do handel heter geweest zijn. Pinkstieren hoegenaamd niet aangevoerd. Do handel in graskalveren was goed. Nuchtere kolveren vlug. duur. Handel in paarden heel goed. Stammes uit Heer- hugowaard had er 4 nangevoerd en verkocht. Maan dag j.1. verkocht dezelfde er 11 stuks, een mooie afzet. Oude schapen stug. f 15—20. Jonge vette schapen niet best. Overhouders matig. Magere of fokschapen ging nog wat. De vorige week was do schapenhan- del belangrijk heter. Handel in springrammen heel goed. IS-20 gld. De aanvoer van vette varkens had grooter kun nen zijn. Deze handel was vlug. Op do Mggenmnrkt was niet veel drukte, deze aanvoer zijn wij gewoonlijk grooter gewend. De handel was aan den knlmen kant, hetzelfde kan gezegd worden vnn de schrammen. Geen verhooging van de prijzen in kippen, ko nijnen en hanen, doch de handel was goed. Wij konden ons weer verheugen in een grooten aanvoer cn bezoek. Mariene Dietrirh In de „Tsarina van Rus- 1 n n d'een voel besproken film van den laatsten tijd, die deze week in Theater Royal draait. Een be langwekkende episode uit de geschiedenis van het groote Russische rijk, die zich in do 18do eeuw af speelt. Het Is omstreeks 1750 en in een klein Duitseh vorstendom leeft een schoon jong prinsesje, gcheeten Sophia I'rederica. Haar moeder draagt er nauwlettend zorg voor, dat het meisje een voor dien tijd zeer goede opvoeding krijgt, want zij heeft groote plannen met haar doch ter. Sophia moet een goed huwelijk doen en zij hoopt zelfs een koning voor haar te vinden. Als de prinses de huwbare leeftijd bereikt heeft, komt plots do boodschap van Frederik den Grooten, koning van Pruisen, dat Sophia de eer waardig ge keurd wordt te trouwen met grootvorst Peter, neef cn troonopvolger van Keizerin Eiisabcth van Rusland. Op haar vragen omtrent den grootvorst schildert hij Sophia haar toekomstig gemaal als een godde lijk man met groote gaven van lichaam en geest.. In werkelijkheid lijdt Peter aan een toenemende waanzinnigheid. Do overgang van het gemoedelijke Puitsche palels naar de grootsche, maar primitieve en mwc sfeer van het keizerlijk Russische hof dier dagen is voor «ie jonge Sophia, die nog niets van de wereld ge zien heeft, moeilijk te dragen. De ontgoocheling, die Het onderling ruilen van letters is natuur lijk geoorloofd en op deze wijze is het veel gemakkelijker het woord „Zesdaagsche" eenige malen tc krijgen en wordt de kans op de mooie prijzen grooter. Waar alle meedoende winkeliers van hun verkoop een zeker percentage aan het comité der Zesdaagsche afstaan, wordt het mogelijk de prijzen gratis ter beschikking te stellen aan de koopers. De verkoopprijzen der artikelen in de win kels zijn bovendien voor deze verkoopweek zeer concurreerend gesteld, omdat Schagen's winkelstand juist in die week het bewijs wil leveren, dat in Schagen gekocht: goedkoop en goed gekocht is. Wij twijfelen er dan ook niet aan, dat waar aanstonds door in Schagen's winkels te koopen, mooie prijzen zijn te winnen, het een ware stormloop zal worden van alle huismoeders om mee te doen aan de Schager Zesdaagsche. Het brengt geen aparte onkosten mee, het kost u geen moeite, alleen schept het gratis de kans op fraaie cadeaux. Schagen's winkelstand waarborgt u in deze verkoopweek: kwaliteit bij lage prijzen en daarboven kostbare premies. Allen dus meegedaan in dezen wedloop naar de prachtprijzen. Denk er om, uw parool zij in deze verkoop week: geen brood zonder in ruil letters voor de ^Zesdaagsche geen vleesch zonder let ters voor de Zesdaagsche geen jas of ja pon gekocht zonder letters van de Zesdaag sche geen stoel of tafel, geen looper of zeil zonder letters der Zesdaagsche. Kortom, gedurende deze Zesdaagsche niets in Schagen gekocht of ge eischt van uw win kelier het u toekomende aantal letters! Hoe meer letters u worden afgegeven, hoe mooier de prijzen, hoe grooter hun aantal. Daarom, denk om de prijzen denk om de premies. Over enkele dagen kunt u alles zien in het winkelpand op de Laagzijde, waarin thans nog de Singer-Mij. is gevestigd. Lees vooral de hierop betrekking hebbende advertentie in dit nummer. de kennismaking met haar aanstaand echtgenoot haar brengt, is nog vreeselijker. De keizerin geeft Sophia, die zij omdoopt in Catharina Alexina, vrii onomwonden to verstaan, dat haar voornaamste taak wel zal zijn Rusland een troonopvolger te schenken, opdat het voortbestaan van de dynastie gewaarborgd zai zijn. Weliswaar zal Peter eerst nog op den troon komen, maar ieder hoopt dat dit maar voor kort zal zijn, want Rusland heeft al eerder ondervonden wat het zegt ©en waanzinnige op den troon te hebben. Als er enkele jaren voorbijgaan zonder dat een kind geboren wordt, valt Sophia bij de keizerin in ongenade. Haar moeder wordt naar Duitschland te ruggestuurd en zijzelf moet als kamenierster de tsarina dienen.. Wanneer zij tenslotten toch een kind het leven schenkt, wordt haar positie aan het hof belangrijk versterkt, en Catharina begint thans stelselmatig haar invloed te vergrooten. De keizerin is ernstig ziek en de geruchten gaan dat Peter, als hij eenmaal tsaar is, zijn vrouw zal veretooten om met de Russische gravin Varonsov te kunnen trou wen. Catharina, door haar ervaringen en teleurstel lingen geworden tot oen lichtzinnige, cynische vrouw, legt zich er op toe het leger voor zich te winnen en het lukt deze schoono en intelligente vrouw al spoe dig de meeste officieren tot haar vurige aanhangers te maken. Elizaheth sterft. Peter beklimt den troonen nu volgt voor Rusland een periode van vreeselijk ter rorisme. De gruwelijkste wreedheden worden door Pe ter zonder eenige motiveering geordonneerd, marte lingen en terechtstellingen zijn aan de orde van den dag, zoodat onder de vooraanstaanden des rijks, die altijd al met oen bezorgd oog zijn troonsbestijging tegemoet zagen, al spoedig groote ontevredenheid en verbittering ontstaat. Onwillekeurig kiezen zij daarbij de partij van Ca tharina, die door haar man dikwijls wordt beleedigd. De spanning bereikt haar hoogtepunt als aan een groot feestmaal Peter een toast uitbrengt op de schoonste vrouw van Rusland en daarbij aanwijst gravin Varonsov. Catharina verlaat de zaal. Peter geeft bevel zijn vrouw onder bewaking te stellen; zij mag het paleis niet verlaten. Tegelijker tijd vaardigt hij een proclamatie uit volgens welke de keizerin ernstig ziek is. De bedoeling is duidelijk. Maar nu komen de aanhangers van Catharina in het geweer. Zij overrompelen Peter's lijfwacht, be vrijden de keizerin en brengen haar voor het front der aangetreden troepen, die haar enthousiast toe juichen. Zelf luidt zij vervolgens in de groote cathe- draal de klok der omwenteling, om daarna met haar aanhang naar het paleis terug te rijden, waar Peter inmiddels is gedood door kapitein Orloff. Te paard galoppeert Catharina met haar kozakken het pa leis binnen, stormt de trappen op en beklimt den troontoegejuicht als Catharina II, tsarina aller Russen! ZONDAG A.S.. Comp. 4e kl. Kon. Ned. Voetbal Bond. Aanvang 2 nar. Donateurs hebben alleen toegang op vertoon kaart. GEMEENTE SCHAGEN. Ingekomen en vertrokken personen, ge durende de maadn Sept. 1934. Ingekomen: Klaver Willem, E 27 van Herwen en Aerdt; Wortel Pieter en gezin, C 14 van Zijpe; de Boer Pieter, 8 149, van Hoerhugowaard; Schieman Frieda, B 35, van Bottrop (DId); Boontjes Greta El, B 8, van Heerenveen; Engelman Klaas en gezin, C 13b, van Velsen; Leijen Dirk en gezin. B 42, vnn lleiloo; van Mil Fedde, D 86, van Almelo; de Boer Prinses Juliana heeft aan liet Nationaal Crisis- comité, afgescheiden van de belangrijke maandelijk- sche bijdrage, welke hetzelve van H.K.H. mag ont vangen, een gift ineens van f90.000 doen toekomen. Voorts heeft het comité van een grooten confectie- handel te Amsterdam een gift, groot f 10.000 ontvan gen. De inzittenden in de vlammen omgeko men. Brisbanc: Een vliegtuig van de Australische Quantas Air Company van den geregclden luchtdienst tusschcn Longreach en Cloncurry is op 25 K.M. af stand van Winton brandend neergestort. De piloot en twee passagiers waren door het vuur onherkenbaar verminkt. Men had het vliegtuig een dag tevoren het laatst op eenige kilometers afstand van zijn normale route worstelend tegen een krachtigen storm gezien. Toen het niet op tijd te Winton aankwam, was een hulpvliegtuig het gaan zoeken, waarbij de resten van het vernielde toestel werden gevonden. Dit is de tweede maal, dat de 'Qantas Air Compa ny een ongeluk met doodelijken afloop heeft in de twaalf jaar dat zij op de Australische luchtlijnen vliegt. De kracht van den wind zoo hevig, dat voetgangers tegen den grond werden ge worpen. Londen, 5 Oct. Het stadje Leanhilleth in het aan Wales grenzende graafschap Monmouth is Don derdag door een korten, doch zeer hevigen wervel storm geteisterd, die plotseling losbrak en precies drie minuten duurde. De wervelstorm, die gepaard ging met hevigen regenval, wierp voetgangers te gen den grond, rukte telefoon- en telegraafpalen om ver, drukte ruiten in en richtte groote schade aan de daken der huizen aan. Twee huizen stortten gedeel telijk in, doch toevallig waren in beide gevallen de bewoners van de bovenste verdieping in het zieken huis, om daar opgenomen verwanten te bezoeken. Slechts ongeveer de helft van de stad werd door den wervelstorm getroffen. De bewoners beweren, dat zij tijdens het noodweer een korte aardschok hebben waargenomen. Twee terechtstellingen op 7 December? New York, 5 Oct. (V.D): Het Hoog Gerecht hof van Alabama heeft gisteren liet verzoek om re visie van het vonnis tegen Heywood Pattcrson en Clarence Norris, inzake de aanranding van een blank meisje, twee ian de negen jeugdige negers uit de Scottsboro-zaak, tegen hun ter dood veroordeeling in Juni j.1 afgewezen, en gelast dat de terechtstelling op 7 December a.s zal geschieden. De eenige kans die de twee Jeugdige veroordeel den thans nog hebben is, dat het Opperste Gerechts hof der Vereenigde Staten te Washington het vonnis vernietigt, zooals een vorige keer is geschied, of dat de gouverneur van Alabama gebruik maakt van zijn recht tot gratieverleening. Ongeval op den onbewaakten overweg. B e i 1 e n: Door den sneltrein Zwolle—Groningen, die te ongeveer twaalf uur Beilen passeert, is een paard en wagen gegrepen, De voerman, oen knecht van den landbouwer Bos, is wonder boven wonder ongedeerd gebleven. Het paarcj is onder den trein verpletterd. SCHIETPARTIJ IN NEO-SOCIALISTISCHE VERGADERING. Parijs: In een verkiezingsvergadering der nco- socialisten tc Toulon werd een arbeider, die tegen de neo-socialistische candidaten wilde spreken, uitgeflo ten. Uit woede hierover trok hij oen revolver en loste eenige schoten, die weliswaar niemand troffen, doch een paniek veroorzaakten, waardoor verschei dene deelnemers aan de vergadering gewond werden De man werd gearresteerd. Ook in een dorp nabij Beauvais, waar het socia listische kamerlid Uhry het woord voerde, kwam het tot incidenten toen politieke tegenstanders Uhry aan vielen. Bij de hierop volgende vechtpartij werden eenige personen gewond, waaronder ook Uhry zelf. GELDTRANSPORT DOOR BANDIETEN GEROOFD. Philadelphla: Drie bandieten hebben een aan val gedaan op een geldtransport van de Broadstrect Subway Company en wisten te ontsnappen met een bedrag tusschcn 3500 en 7000 dollar. Nelly, E 136, van Alkmaar; Deutekom Everardus J., A 93 van Hilversum; Sijs Adrianus Cornelis, E 160, van Noordscharwoude; de Maijer Pietertje, C 95c, van Zijpe; Rammers Paul Casparus H., B 6, Den Helder; van der Laan Catharinus, K 6, van Zijpe; Langereis Aaltje, E 171, van Zijpe. Vertrokken: Aarnoudse Pieter Jacobus en gezin, naar Dantumadeel, Murmerwoude 312; Timmermans Joanna J. G. M., naar Bergen (N.H.) Pensionaat; Timmermans Elmire E. G. M., naar Bergen (N.ÏI.) Pensionaat; van Bergen Arnoldina H., naar Amster dam, lo Helmersstraat 185; Spaans Hendricus, en gezin, naar Sijbekarspel, Bonningbroek; Barf Jacob en gezin naar Schoort, Teuglaan 50; Eder Maria, naar Zutphen, Broederenkerkhof 9; Renckens Rei- nerus Antonius, Hoorn, Groote Noord 07; Krimp Heinrich, naar Haarlemmermeer, Hoofddorp, IJweg; Venverloo 'Gcertruida M., nnar Russum, Batterijlaan 18; Ozinga Berend, naar Ulrutn, Zoutkamp C 26; Hoep Meijert en gezin, nnar Hciioo, Rijksstraatweg 199; Geel Cornelis en gezin, nnar Hanalemmcrmeer, Hoofddorp, IJweg 1022; Molenaar Pieter en gezin, naar Zijpe, Schagerbrug E 3L SPORT. PROGRAMMA WIJZIGING. N.H.V.B. 2 D: Omzetting waardoor het programma wordt Koedijk 1—D.T.S, 2; A.S.V.—Alkmaar 2. 4 C: O.K.B.V.C.L., omgezet in V.C.L.—O.K.B. Adspiranten: H.R.C. c—Succes b uitgesteld, ingc- lascht Succes b—Sparta b. (Alg. Sportblad). K.N.V.B. 4 A: Ingelascht Succes—Nieuwe Niedorp. (Het terrein van N.N. is dus goedgekeurd. Zondag zullen de geelkragen meteen de vuurdoop ondergaan tegen niemand minder dan Succes, dat, zoo ooit, morgen zal moeten toonen dat het competitiebegin een tijdelijke inzinking was. Red. S. C.) U,T DE OMGEVING ZIJ PE ST. MAARTENSBRUG. Onze vroegere plaatsgenoot M. P. Blnauw, student aan de Technische Hooge school te Delft, is geslaagd voor het propadeutisch examen 2e gedeelte voor ci viel ingenieur. Voor de te houden harddraverij op Dinsdag 9 Oct. zijn niet minder dan 30 paarden ingeschreven, n.1. Rabenhaupt, Noma B, Minne M, Betty Worthy, Tamboer, Sir Axworthy, Our Uhlan B, Baron Silves- ter, Marie P, Othelle, Pinkerton, Cata Bora, Miss Everharda, Fatirna, Mixerin, Nothcrman B, Janet Harvcster, Sara Band, Frettchen, Rolls Royd, Ber- tha E, Navarra, Meleese, Quick G, Petition, Lady Bond, Clara Bascom, Harvest Lee, Anna Bradford Gru, Uilenspiegel. Voor liefhebbers van paardensport belooft het een interessanten wedstrijd te worden. WINKEL Door Gedeputeerd Staten dezer Provincie is thans de begrooting der gemeente voor het jaar 1934 goed gekeurd. De hengelaarsverecn. Onderling Genoegen hield Donderdagavond haar vergadering in het lokaal van den heer R. Laan. Na de opening door den waarnemend voorzitter werden do prijzen van den gehouden vischwedstrijd uitgereikt. Op de hierna gehouden vergadering bleek dat do vcreeniging thans 24 leden telt, wat zeer bemoedi gend is. Na gehouden stemming bleken als bestuursleden te zijn gekozen, de heeren J. van Raalte voorzitter, G. de Geus, secretaris, en Herin. Fijnheer, penningm. terwijl de heer N. Leijen zich bereid verklaarde zich definitief beschikbaar te stellen als controleur en bode. Gezien de tijdsomstandigheden werd de contribu tie bepaald op f 1 per jaar en voor elke te houden wedstrijd f 0.25. Nadat de datum voor den volgenden en vermoe delijk laatsten wedstrijd in dit seizoen was vastge steld op 21 Oct. a.s. sloot de voorzitter deze geani meerde vergadering. L AN GE ND IJK De tuhibo*rwverecnigingen te Oudkarspel en Zuid- scharwoude zullen voor gezamenlijke rekening een tuinbouwcursus houden, als zich een voldoend aan tal leerlingen daartoe aanmelden. Ook is men voor nemens een aantal lezingen te doen houden met den controleur van den Plantenziektenkundigen dienst, den heer Van Herwijnen te St. Pancras, als inleider over enkele plantenziekten. De Minister van Waterstaat heeft zich op de hoogte laten stellen van de al- of niet noodzakelijk heid van den aanleg van een rijbrug over het. nieuw te graven kanaal langs de ringvaart van de Heer- hugowaard ten O. van Langendijk. Het gemeentebe stuur van Zuidscharwoudc heeft n.1. een verzoek gericht voor het maken' van een rijbrug in verband met den te ontwerpen rijweg langs de Kerkewei. De clearing met Duitschland heeft als vanzelf sprekend ook haar nadeelige gevolgen voor dezo tuinbouwstreek tengevolge. Niet alleen dat van ver schillende exporteurs belangrijke bedragen zijn ge blokkeerd, durven zij niet te exporteeren met de na deelige gevolgen, daaraan voor den tuinbouw ver bonden. Ook voor de zuurkoolfabrikantcn bestaat het zelfde risico en het is niet onwaarschijnlijk, of de be talingsmoeilijkheden zullen tot gevolg hebben, dat' er minder wordt ingemaakt en dus minder arbeiders in dienst worden gehouden. OUDKARSPEL. Naar wij vernemen stelt het Bestuur van de tuinbouwvereeniging „De Eendracht" pogingen in het werk om bij genoegzame deelname dezen win ter een tuinbouwcursus in het leven te roepen. Voor het geven van onderwijs is aangezocht het Hoofd der Openb. I.ngere school, den lieer C. v. d. Abeele, die in het bezit is van de Lag. Akto Tuin bouw en Landbouw. Het Bestuur heeft zich tot den gemeenteraad gewend om gratis beschikbaarstel ling van een verlicht en verwarmd schoollokaal. Wij kunnen niet anders dan deze pogingen toe juichen en de hoop uitspreken, dat zoowel de ouders, als de jonge tuinders het nut van voorlich ting op tuinbouwgebied zullen inzien. ZUISCHARWOUDE. Burgerlijke stand over de maand Sept. Ondertrouwd: Arie Gossink en Guurtje de Boer. Getrouwd: Hendricus Bijwaard en Guurtje Korverf Overleden: Trijntje Nieuweboer, oud 58 jaar, echt- genoote van Cornelis Weel. Biljarten. In café t Fortuin van den heer C. Kuilman had gister een biljartwedstrijd plaats tusschcn het eer ste 5-tal van de Drie Ruiten te Alkmaar en het eer ste 5-tal van O.K.K. alhier. Het eindresultaat van dezen Reanimeerden wedstrijd waarhij de meerderheid der Aikmaarsche spelers duidelijk uitkwam, was dus een totaal van 550 car. voor Alkmaar, tegen 359 voor Zuidschanvoude, met 5 partijen winst en een voorsprong van 191 car. KOE O Tl A JULIANADORP. Tegen de afsluitboom gereden. Donderdagmorgen om half elf is op den bewaakten overweg bij do spoorhalte Koegros, een luxe auto, af komstig uit Haarlem, met groote vaart tegen «le reeds gesloten afsluitboomen gereden, daar do trein op korten afstand in aantocht was. De aanrijding was van dien aard, dat de afsluitboom met één eind op de rails terecht kwam, en nog juist door den dienstdoenden wachter op zij gegooid kon worden. Het geheele mechanisme van de afsluiting is aan één kant geheel defect en verbogen. Ook do auto bekwam belangrijke schade. Van een en ander werd notitie genomen. Van dezo roekeloosheid had echter een ernstig ongeluk het gevolg kunnen zijn. Op een perceel bouwterrein aan den Midden- vliet, wordt voor rekening van den heer Pronk te Don Helder, een zomerwoning gebouwd door do hcerca Schouten en Groninger.

Schager Courant | 1934 | | pagina 10