Souvenir. Radioprogramma Een merkwaardige smokkelhandel 3 U't de OMGEVING Wijdvertakt complot ontdekt. Kleine Rietje was een peuter Met een lintje in heur haar, Nel zoo'n kleino poppenmoeder Van maar even zoven jaar. Als zo door de straat kwam springen Gaf ze iedereen een hand. En ze stapte erg parmantig Met haar emmertjes met zand. Kleine Rietje had een zusje, Maanden lag ze al te bed, Moeder had haar ledikantje Voor het straatraam neergezet. Want ze mocht niet buiten spelen, Al een heelen tijd niet meer, Heel vaak kwam de dokter kijken, En die vond haar nog zoo toer! Rietje zou naar een verjaardag, Daar kon kleine zus niet heen, Heel stil lag ze maar te kijken, Want nu bleef ze weer alleen: „Weet je wat, m'n kleine schatjc, „Als Marietje soms wat wint „Met den blinddoek of met knippen „Is do prijs voor jou ,hoor kind!" En Marietje won een prijsje, Ze was handig met de schaar. Want ze knipte voor haar schotje Een fortuintje bij elkaar. Toen ze 't op het bedje spreidde, Sloegen er twee handjes saam, O, wat was er toen oen vreugde In hot bedje voor het raam! Later, in het groote leven, Door een foto aan den wand. Dacht Marietje vaak aan vroeger. Aan een kinderledikant. En het groeide in haar denken Tot een kostb'ren levensschat, Wat ze toen aan zieke zusje Bij het raam gegeven had! October. KROES. (Nadruk verboden.) ZONDAG 7 OCTOBER. HILVERSUM (301.6 M.) V.A.R.A.: 10.00 VARA-Orkest o.l.v. Hugo de Groot; 10.30 Toespraak voor den Alg. Ned. Mijnwerkers- hond door Chr. van der Bilt; 10.45 Vervolg concert; 11.15 Lezing; 11.30 Orkest; A.V.R.O.: 12.00 Klokken spel en uurslag van den St. Jacobstorcn te Den Ilaag; 12.01 Gramofoonmuziêk; 12.30 Lunchconcert door het Omroeporkest; 2.00 Boekenhalfuur; 2.30 Klassiek concert door het Omroeporkest; 3.15 Orgel concert door Pierre Palla; 4.30 Vroolijke gramofoon muziêk; 4.46 Vaz Ilias; V.A.R.A.: 5.00 Orkest o.l.v. Hugo do Groot; 5.30 Voetbal van den dag; 5.50 Orgel spel door Cor Steijn; V.P.R.O.: 0.00 Lezing; 6.45 Wij dingsuur in de studio; A.V.R.O^ S.00 Vaz Dias; 8.15 Concertgebouworkest o.l.v. Eduard van Belnum; 8.50 Radiojournaal; 9.05 Studio-concert door Albert Sand- ler en zijn orkest; 11.00 Dansmuziek door Roy Fox and his Band; 12.00 Sluiting. HUIZEN (1875 M.) K.R.O.: 9.30 Gramofoon muziek; 10.00 Hoogmis; 11.45 Causerie; 12.00 Gramofoonmuziêk; 12.15 De KRO- boys; 1.00 I^ezing; 1.20 Vervolg lunchconcert; 2.00 Godsdienstonderricht voor ouderen: 2.30 Orkest o.l.v. Joh&n Gerritsen; 3.00 Gramofoonmuziêk; 4.00 Zie- kenlof uit Hloetnendaal; N.C.R.V.: 5.00 Kerkdienst uit de Ned. llerv. Kerk te Leiden; K.R.O.: 7.45 Voet- haluitslagen; 7.50 „Mijn reis naar Appelsieneniand" door Felix Timmermans; 8.15 Aansluiting met de voorm. Dominicancnkerk to Maastricht; 10.00 Orkest o.l.v. Johan Gerritsen; 10.40 Epiloog. LUXEMBURG (1304 M.) 12.00 Gevarieerd Engelsch concert; 12.30 Dansmu ziek; 1.00 Gevarieerd concert; 1.30 Lichte muziek; 2.00 Concert; 2.30 Gevarieerd Engelsch concert; 3.00 Dansmuziek; 3.30 Lichte muziek; 4.00 Engelsch con cert; 5.30 Lichte muziek; 0.00 Gevarieerd concert; 7.00 Concert; 8.00 Filmmuziek; 9.00 Gevarieerd con cert; 9-30 Dansmuziek: 1000 Concert met zang; 10.30 Dansmuziek; 11.00 Amusementsconcert. BRUSSEL (484 M.) I.30 Orkestconcert; 5.20 Delibes-concert: 8.20 Om roeporkest; 10.80 Dansmuziek. BRUSSEL (322 M 1250 Omroeporkest: 1.30 Gramofoonmuziêk: 550 Dansmuziek; 5.53 Idem; 6.20 Pianorecital; 850 Con cert; 10.30 Dansmuziek. KALUNDBORG (1261 M.) 2.45 Symphonleorkest; 750 Engelsehe muziek; 8.00 Omroeporkest; 9.30 Zang: 10.05 Dansmuziek. BERLIJN (387 M.l II.20 Pleinconcert door militair orkest; 12.35 Pliil- harmonie-orkest; 5.50 Orkestconcert. HAMBURG (332 M.1 12.20 Orkestconcert; 2.20 Volks (liederen; 350 Vroo- lijk programma; 6.20 Pianorecital; 9.50 Dansmuziek. KEULEN (458 M.) 6.20 Soldatenliederen en blaasmuziek: 8.50 Piano recital; 9.50 GrAtnofoomnuzick; 10.50 Dansmuziek. DAVENTRY (1500 M.) 12-50 Concert: 3.50 Tango-orkest; 6.20 Trio; 7.55 Or- gclconceii; 950 Orkest. PARIJS POSTE PARISIEN (313 M.) 7.45 Gramofoonmuziêk; 8.10 Concert; 9.10 Idem. PARIJS RADIO (1648 MA 12.10 Gewijde muziek; 1.50 Opera; 8.a20 Gevarieerd programma. MILAAN (389 M.) i.35 Populair concert: 8.05 Militair concert. ROME (421 M.) 4.20 Concert; 5.40 Gramofoonmuziêk; 8.05 Opera. WEENEN (507 MA. 11.10 Syraphonieconcert; 12.20 Omroeporkest; 455 Blaasmuziek; 6.20 Zang; 7.00 „Der Zigeunerbaron" van Joh. Stratus; 10.10 Kamermuziek; 11.00 Geva rieerd programma. WARSCHAU (1345 M.) 2.35 Liederen; 750 Orkestconcert; 8.20 Vroolijk pro gramma; 9-50 Dansmuziek; 10.25 Idem. B ROM UNSTER (540 M.) 11.20 Concert; 3.20 DanMnuziek; 655 Gramofoonmu ziêk; 6.30 Gevarieerd programma. ANNA PAULOWNA N.V.V.-avond. Evenals in andere plaatsen in de omgeving is hier een N.V.V.-avond georganiseerd door de afd. van den Modernen Landarbeidersbond, waarop, met me dewerking van den Helderschen Bestuurdersbond, de film „Cavalcade" vertoond kon worden. Nadat een paar kleine filmpjes waren voorafge gaan, werden gedeelten uit de ook hier vroeger ver toonde N.V.V.-film „Triomph" gedraaid en aanslui tend en voortbouwend op den daarin voorkomenden slagzin, dat er methode, overleg en organisatie" noo- dig is om iets te bereiken, hield een propgandist 'n rede, waarin hij betoogde, dat de arbeiders zich doel bewust hebben te vereenigen om hun georganiseer de macht tegenover die van de werkgevers te plaat sen. De film Cavalcade, de Engelsehe anti-oorlogsfilm, die reeds in vele bioscopen is vertoond, ontleent min der haar waarde aan de vertooning van de verschrik kingen van het slagveld, dan wel aan de schilde ring van het leed, dat de oorlog aan generatie op generatie, ook en vooral aan hen, die achterbleven, brengt Een film, waarin propaganda gemaakt werd, om zich aan te sluiten bij een der honden, die te za- men het N.V.V. vormen, was het besluit van dezen avond. Film en brandgevaar. De politiemaatregelen om bij filmvertooning brand gevaar te voorkomen, en een vlugge ontruiming van de zaal mogelijk te maken, zijn verscherpt. Rooken is voortaan absoluut verboden, in de looppaden mo gen geen stoelen meer geplaatst worden, zij moeten vrij blijven, zoodat alle uitgangen gemakkelijk zijn te hereiken. Op den N.V.V.-avond hij do vertooning van do film Cavalcade, was bovendien de zeer nut tige voorzorg genomen, dat bij de uitgangen perso nen zaten, die op de hoogte waren, hoe de deuren vlug geopend konden worden. Middenstandsvergadering. SCHOORL. Donderdagavond vergaderde onder voorzitterschap van den heer C. Kaan de plaatselijke Middenstands- voreeniging bij den heer W. Kossen. Na de opening kwam in behandeling een schrijven van B. en W. inzake de Winkelsluitingswet Beslo ten werd aan den raad te verzoeken de mogelijke verruiming van openstelling toe te staan, doch daar naast de bijzondere vergunningen van openstelling zooals die in dc bestaande verordening zijn opgeno men, te handhaven. (Voor bollenzondagcn, sport fees- ten enz.) De heer H. Jonker bracht verslag uit van het Mid denstandscongres en de heer B. Zon over de verga dering van dc Kamer van Koophandel to Alkmaar. Uit besprekingen, die laatstgenoemde heer daarna nog weer te Alkmaar over het middenstandscrediet heeft gehad, bleek dat „gezonde" zaken wel voor crediet in aanmerking konden komen, ook al waren niet alle vragen van de in te vullen lijst bevredigend te beantwoorden. Wat men onder dwergzaken moest verstaan zou, bij behandeling van een aanvraag om crediet, naar plaatselijke omstandigheden worden beoordeeld. Ook werd gezegd, dat het met de bepa ling, dat het crediet in 5 jaar moest zijn afgelost, wel zou losloopen als de tijden nog slechter werden. De vergadering vond echter, dat men weinig aan zoo'n toezegging had; men moet toch maar voor do aflossing in 5 jaar zijn handteekening zetten. Men besloot endere afdeelingen op te wakken, gezamen lijk op soepeler voorwaarden aan te dringen. Voor een gratis, mondeling, advies over midden standsaangelegenheden, moest tnen tot nu toe naar de Kamer van Koophandel te Alkmaar, die dan een bewijs verstrekte, waarmee men zich hij een rechts kundige aldaar kon vervoegen. De afdeeling zal nu een ledenlijst deponeeren bij de afdeelingen Den Helder en Schagen, dan kan men 'n dergelijk bewijs ook bij de besturen van die afdeelingen verkrijgen voor een daar wonend advocaat. Bii de rondvraag bracht de heer Zon invoering van het Middenstands-contantzegel ter sprake. Het bestuur zal zich daar eerst nog eens over beraden, voor het weer in de vergadering gebracht wordt. Ook het nog altijd ongebreideld venten door per sonen van huiten de gemeente, en door steeds meer Smokkelen van personen, die in de Vereenig- de Staten hnn geluk wilden gaan be proeven, doch die geen toelating tot dit land konden krijgen. De Rivierpolitie te Rotterdam heeft dezer dagen een wijdvertakt complot ontdekt, dat zich toelegde op het „smokkelen" van ver stekelingen naar de Vereenigde Staten. Dit merkwaardige beroep heeft zijn be oefenaars, die zoowel hier als in Antwer pen verblijf hielden, dikwijls aardige bedra gen opgeleverd. Het onderzoek werd ingesteld naar aanleiding van berichten uit Amerika, waar men er de lucht van het gekregen dat er vrij veel menschen op clan destiene wijze do Vereenigde Staten werden binnen gebracht. Men had in Amerika ook vernomen dat Rotterdam on Antwerpen de havens waren waaruit deze gesmokkelde menschen hoofdzakelijk vertrok ken. Voor de bestrijding van dit euvel in Amerika was er do Amerikaansche emigratie-autoriteiten veel aan gelegen om te weten to komen hoe een en ander hier te lande of in België werd geënsceneerd. Gemakkelijk was het door de rivierpolitie ingestel de onderzoek niet; vooral niet omdat zij die zich met dit clandestiene vervoer bezig hielden tenslotte niet iets doen waardoor zij met den strafrechter hier te lande in aanraking kunnen komen. Na lang speuren was men er tenslotte achter gekomen dat een te Rotterdam wonende man, die bij de politie niet gunstig bekend stond, degene was die als ver trouwensman van het complot, waarin hoofdzake lijk Amerikaansche zeelui zitten, optrad. Deze Rot terdammer maakte er zijn werk van om hen die in de Vereenigde Staten hun geluk wilden gaan be proeven, en die geen toelating tot dit land konden krijgen op schepen te brengen, die hen op clan destiene wijze daarheen voerden. De gesmokkelden moesten daarvoor vrij veel betelen. ZIJ werden door de leden ven de bemanning weggestopt, tijdens de reis van werkloozcn van hier, gaf aanleiding tot gedachten- wisseling, waarbij er op gewezen werd, dat men alleen niet een cvcntueele heffing op een ventver gunning den last, dien de plaatselijke middenstand van dit venten ondervindt, niet zou opheffen. Do opmerking van den heer Jonker, ook op het Mid denstandscongres geuit, dat de kleine zakenman naar verhouding meer zegelrecht betaalt, dan de groote, en do besprekingen, die daaiop volgden, waren aanleiding, dat de heer Zon op zich nam, in de volgende vergadering de voornaamste bepalingen uit de Zegelwet mede te dcelen. De heer Kaan sloot daarop de vergadering. SCBOOH1 Opening Naai- en Knipcursus. In ons dorp heeft zich een damescomité gevormd, welke zich tot taak had gesteld, om een naai- en knipcursus te organiseeren, Al spoedig hadden ze Mej. A. van Commcnée, gediplomeerd leerares te Alkmaar, bereid gevonden, om in samenwerking met haar assistente, Mej. A. Vis. den cursus te leiden, terwijl Burgemeester en Wethouders toestem ming hadden gegeven om het houten schoollokaal- tje alhier voor bovengenoemd doel te gebruiken. Bereids hadden zich pl.m. 25 dames opgegeven om den cursus te volgen, zoodat tot opening kon worden overgegaan, welke Donderdagavond plaats had. Het interieur zag er recht feestelijk uit. De twee tafels waren met bloemen getooid, en een vroolijk pratend damesgezelschap was hijeen, toen Burgemeester van Fridagh het woord nam, om den cursus te openen. liet was spreker een groot ge noegen. dit te mogen doen, en heette allen harte lijk welkom in het voor dit doel als geknipte lo kaaltje. Do wethouders kouden niet aanwezig zijn. Spreker prees het initiatief van de presidente. Mevr. Koning en hare medebestuursleden, en bracht haar voor deze daad een woord van hulde. Tot vervelens toe hoort men in gesprekken de moeilijke tijden naar voren brengen ,en clan is toch wel van groot belang om thuis de kleedingstukken zelf te maken, daar dit toch altijd goedkooper zal zijn, dan het kant en klaar te koopen in de winkels. Ook wordt het eigengemaakte veel meer op prijs gesteld. Het was sprekers wensch. dat onder de deskundige leiding van Mej. van Commenéc en haar assisente, de cursus goed zou loopen, opdat bij de sluiting naderhand kan gezegd worden, vooral wanneer alle cursisten trouw haar lessen zullen hebben gevolgd, er is weer oen goed werk verricht, en zal gebleken zijn, dat door het „help u zelve" de beste vruchten voor de toekomst zullen zijn weggelegd. De presidento. Mevr. Koning, die het speet, dat dezen avond door ziekte enz. niet allen aanwezig konden zijn, was het een groot genoegen, dat de Burgemeester dezen eersten cursusavond aanwezig wilde zijn en zegde hem daarvoor hartelijk dank. Zo verzocht hem, aan Mevrouw van Fridagh den dank te willen overbrengen voor den toegezegden steun, óók, wanneer dat noodig bleek, geldelijken steun. Erkentelijk was ze het gemeentebestuur van SchoorI voor het in gebruik geven van het leslokaal, waar na ze de leerares aanbeval als een bekende en goede kracht 't Zou haar een genoegen zijn, als de lessen stipt werden gevolgd en, nadat ook de aan wezige persinenschen een hartelijk woord kregen, eindigde ze met de beste wcnschen voor het wel slagen van den cursus. Mej. Van Commenée dankte hierna voor het vertrouwen, zeide dat haar taak een aangename, doch ook een moeilijke was. en voor het welslagen alle krachten moesten worden anngewend. Met vertrouwen aanvaardde ze haar taak Mevr. Koning dankende voor haar vriendelijke woorden. Hierna werd thee geserveerd, terwijl een door Mevr. v. Fridagh vriendelijk aangeboden gebakje dankbaar door ieder werd aanvaard. alles voorzien, wat zij noodig hadden om in het leven te blijven en in Amerika werd er dan door de bij het complot betrokken schepelingen voor gezorgd, dat zij er voet aan wal konden zetten. De Rotterdanische vertrouwensman werd gerui- mon tijd in de gaten gehouden en zoo kwam men er achter, dat hij weer eens eenige lieden naar Ame rika zou doen verhuizen. De gangen van den Rot terdammer en de menschelijke smokkelwaar wer den vanaf dat moment geregeld nagegaan. Het bleek toen, dat gepoogd werd de menschen op een Ameri- kaansch vrachtschip te brengen, dat in de Rotter- damsche haven lag. Dit mislukte omdat het terrein waar het schip lag te veel en te voortdurend door wachtslieden bewaakt werd Alvorens naar Amerika te vertrekken, moest het schip ook de haven van Antwerpen aan doen. Daarheen vertrokken toen ook dc mannen, die gesmokkeld moesten worden. Op hun reis naar Antwerpen werden zij door de rechercheurs van de Rotterdamsche politie ook ge volgd en toen kon men constateeren. dat zij in de haven aan de Schelde inderdaad dank zij de be middeling van eenige opvarenden aan boord van het Amerikaansche schip kwamen. Zij werden in ecu. ruim weggestopt, zonder dat de officieren van het schip of de Antwerpsche havenautoriteiten dit in de gaten hadden gekregen. Toen de Rotterdamsche rechercheurs een en an der hadden vastgesteld en het schip al^ gereed was om te vertrekken, werden de Antwerpsche autoritei ten en politie gewaarschuwd. Een onderzoek op het schip volgde, waarbij de verstekelingen werden go- vonden. Behalve dit stelletje, dat de Rotterdamsche rechercheurs hadden gevolgd, werd er nog iemand ge vonden. Dit bleek te zijn een zekere F. v. d. M., boks manager, die hier te lande van Klaveren heeft verge zeld, en die, naar kon worden vastgesteld, evenals van Klaveren naar Amerika terug wilde, v, d. M. had echter geen toestemming van de Amerikaansche emigratie-autoriteiten kunnen krijgen om Amerika binnen te komen, zoodat hij getracht heeft op clan destiene wijze de reis te doen. De kapitein van het Amerikaansche schip nam na de ontdekking te Antwerpen maatregelen, dat zijn schepelingen, die zich voor een en ander hadden geleend, in Amerika gerechtelijk zouden worden ver volgd. Dit is een der gevallen, die de Rotterdamsche politie bij haar onderzoek op het spoor kwam. Zoo zijn er meer geweest en uit het onderzoek mag zij concludecren, dat deze smokkelarij een groote om vang had aangenomen. De menschen, die zich lieten smokkelen, moesten daarvoor 300 dollar betalen. In vele gevallen werden de gesmokkelden „netjes" be handeld. Zij betaalden eerst f 100 Aan den bemid delaar te Rotterdam; deze zocht dan een schip uit, EEK BH Cd O WAARD Burgerlijke stand over de maand Sept. Geboren: Jacobus Petrus, zoon van Petrus Oude man en Trijntje de Boer; Nico Erik, zoon van S. Post en M. Brouwer; Hillegonda, dochter van K. Leegwa ter en T. Hoogland; Kicolaas, zoon van P. J. Com mandeur en A. Komen; Petronella Apolonia, doch ter van J. J. v. Wonderen en A. Nijman; Jan, zoon van D. Wagenaar en S. Hoogland; Jan, zoon van J. Hoekstra en C. Winkel; Antonius Gerardus, zoon van A. Does en M. Groot. Ondertrouwd: Mient Kamminga, 22 jaar, Oudkars pel, en Jeltjc Heeringa, 22 jaar; Gerrit Kuiper, 24 jaar, Noordscharwoude, en T. de Vries, 20 jaar. Gehuwd: J. J. Laan en Th. J. M. Heijnc; P. J. Groen en J. M. G. Klaver; M. Kamminga en J. Hee ringa. Overleden: Grietje Jes, 58 jaar, dochter van P. Jes en G. de Graaf; Cornelis Koomen, 60 jaar, echtgen. van A. M. Knijn; Jan Hittema, 76 jaar, echtgen. van G. Koster; Levenloos aangegeven kind van Jac. Zuurbier en Petronellr Poland. W 1 ER1N OEN Loop der bevolking over de maand Sept. Ingekomen (11 m. en 9 vr.): Jobs. Oost en gezin uit Overschie; C. Roeland uit Gorichem; C. v. d. Zei uit Hoorn; L. H. Vcenendaal en gezin uit Hecre- waarden; Mw. P. Spaander geb. v. d. Schalie uit Dordrecht; P. C. Bosters uit Nw. Vosmeer; II. en G. Udo uit Heerewaarden; Johs. v. d. Ven en echtge- noote uit Den Haag; W. de Jong uit Haskerland; H. Sepers en echtgenoote uit Dreumel; H. Smit en echtgenoote uit Barsingerhorn. Vertrokken (15 m. en 14 vr.): Mw. C. A. Neder- hof naar Giessendam; H. Knol naar Amsterdam: H. Bartelds en gezin naar Zuidhorn; R. Pais en echtgen. naar Vlagtwedde; R. Berkenbosch en echtgen. naar Mcdcmblik; B. Dekker naar Giessendam: S. Bakker en Mw. de wed. Johs. Heenk naar Den Helder; Th. van Hoesel Sr. naar Rumpt; Mw. M. van Krieken geh. Snooij naar Wonseradcel; Mw. G. Bezaan geb. Berkemeier naar Amersfoort; Sj. de Boer en gezin naar Drachten; J. Postmn naar Westdongeradecl; D. Masselink naar Den Helder; II. de Groot en gezin naar Velsen. LANGENDIJK OUDKARSPEL. Burgerlijke stand over de maand Sept. Geboren: Johannes, zoon van Johannes Stoop en Elisabeth Goudsblom; Evêrt Eduard, zoon van Evert Stip en Jansje Kroeze. Getrouwd: Josephus Albertus Frederiks, 26 jaar, .te Zuidscharwoude en Jantje Kos, oud 23 jaar. Loop der bevolking over de maand Sept. Ingekomen: E. Zeeman van Bergen; V. de Pee (echtgen. A. Kroon) van Sint Maarten. Vertrokken: J. Kos (echtgen. J. A. Frederiks), naar Zuidscharwoude; E. C. Rijper naar Hoogc en Lage Zwaluwe; A. P. Borst naar Haarlem. O ALLA NT SOOO Burgerlijke stand over de maand Sept. Geboren: Geene. Getrouwd: Cornelis Adrianus de Wit, oud 39 ja ren en Elisabeth Klaver 32 jaren. Overleden: Roelof Willem Zon, echtgen. van Anna Leijen, oud 32 jaren. Loop der bevolking over de maand Sept. Ingekomen: R. Koelemij en gezin van Rotterdam A 23; A. C. Rens uit Zijpe, A. no. 9; G. Kruit uit St. Maarten, A. no. 6S; C. Th. Barhorst en gezin uit Den Helder, C 63; W. Mulder en gezin uit Weesperkars- pel, C. no. 36. Vertrokken: J. de Wispelaere naar Den Helder; A. Zeeman naar Bussum; R. Hollander naar Den Hel der. Bouwvergunning. Door B. en W. dezer gemeente is aan den heer P. Vos Jbz. alhier vergunning verleend voor het bou wen van een houtloods. waarvan de leden der bemanning tot het complot behoorden en zorgden ervoor, dat de gegadigde aan boord verstopt werd. Voor zij werden weggestopt, moesten ze dan de 300 dollars aan de Amerikaansche zeelui toonen, maar ze behoefden dat bedrag eerst te betalen, als zij in Amerika veilig aan wal waren ge komen. Tal van gevallen zijn er ook geweest, waarbij het minder netjes toeging, dan werden de weg- gestopten nog voor het vertrek van het schip ver raden, zoodat zij het geld dat zij aan den be middelaar hadden betaald, kwijt waren. Ook is het voorgekomen dat menschen, die op deze wijze in Amerika waren binnengeko men, voortdurend last ondervonden van de hand langers van 't complot. Onder de bedreiging dat zij aan de Amerikaansche politie zonden worden aangewezen, werd deze menschen dan geregeld geld afgeperst. De gegadigden voor dit clandestiene vervoer naar Amerika waren dikwijls vreemdelingen, waarbij vrij veel Duitschers en ook zijn er nog wat Nederlan ders met het complot in aanraking geweest, om naar Amerika te komen. Het betrof bijna steeds menschen die nog over wat geld beschikten en die meenen dit niet beter te kunnen gebruiken dan om den slechten toestand in Europa te verlaten en te probeeren of er in Amerika niet meer kansen waren. Gezien den toestand in .Amerika zallen de meesten ook daar wel bedrogen zijn uitgekomen. Het onderzoek van de Rotterdamsche politie heeft aangetoond, dat de al eerder bestaande vermoedens van deze menschensmokkelarijen naar de Vereenig de Staten juist waren en dat daarbij vooral betrok ken waren leden van de bemanningen van Ameri kaansche vrachtschepen. Tegen hen, die zich hier te lande met deze dingen inlieten, kan men wel niet optreden, maar nu men weet hoe dit smokkelen in zijn werk gaat en wie er hun werk van maken, zal men in den vervolge veel kunnen verijdelen. I)e betrokkenen worden natuurlijk in de gaten ge houden en ook de schepen, die er, naar men weet of vermoedt, voor dienen om de gesmokkelden te ver voeren, worden thans extra gecontroleerd. Bovendien heeft men de Amerikaansche imigratie-autoriteiten belangrijk materiaal in handen kunnen geven, zoo dat men thans ook aan den anderen kant van den oceaan beter tegen dit euvel kan optreden.

Schager Courant | 1934 | | pagina 14