China's strijd tegen de DE MELBOURNE-RACE. Brutale inbraak te Amsterdam. 10000 VOLT AANGERAAKT. De boel kort en klein geslagen. GEEN VERLAGING DER GEMEENTE- LOONEN TE AMSTERDAM. Loonvoordracht van B. en W. verworpen. DE 1ND1E-R0UTE DER K.L.M. Het einde van de koningin der opiumsmokkelaars. DE ZAAK-HAUPTMANN. Smirnoff vliegt niet mee. Dc Nederlandschc vlieger I. Smirnoff, die was uit- gcnoodigd om de plaats van een ziek geworden F.n- gelschen deelnemer in te nemen, zal in do race van Londen naar Melbourne niet meevliegen. Een redacteur van dc Telegraaf heeft een onder houd met den vlieger gehad, waaraan het volgende is ontleend: „Slechts noode heb ik het aanbod van de hand ge wezen". zoo deel de Smirnoff ons mede „Maar ik achtte het niet verantwoord aan een dergclijkon belangrijken tocht deel te nemen zonder do gele genheid te krij gen ter dege met de machine te oefenen. Naar mijn mee ning moet een vlieger vóór de start met het vliegtuig ten min ste twintig uur gevlogen hebben, waarvan vijf uur nachtvliegen, wil hij hot goed in de hand hebben. De gelegenheid kreeg ik niet, want men was nog volop be zig aan de raa- SMIRNOFF, chine. Bovendien was het weer voor een proefvlucht zeer ongunstig. Onder die omstandig heden heb ik gemeend, de directio te moeten advi- sceron mij niet te laten deelnemen aan den wedstrijd. Ik ga nu a.s. Donderdag met niijn ouden trouwen „Pelikaan" naar Indië Over de technische kwaliteiten van het toestel was Smirnoff enthousiast Het moet een snelheid kunnen ontwikkelen van 376 kilometer op een hoog te van 3000 meter, terwijl het een actie-radius heeft van 2700 mijl. De Ilavillands maken dus een mooie kans. Vechtpartij tusschen een Inbreker en den bewoner, waarbij de laatste, bijgestaan door een voorbijganger, over winnaar bleef. Donderdagavond hebben twee dieven een uiterst brutaal stukje uitgehaald. Aan den Crooswijkschen- weg te Rotterdam is het schoenenmagazijn gevestigd van de firma Aarden. De familie Aarden woont bo ven den winkel. Donderdagavond omstreeks kwart over zeven fyevond de heer A. zich in zijn winkel Do overige leden van het gezin waren afwezig, zoo- dut de woning leeg was. Tot zijn groote verwondering hoorde de heer Aarden plotseling eenig gestommel in de woning en hij besloot eens te gaan kij ken. In zijn woning trof hij toen twee man nen aan, die op zijn komst aan den haal gin gen. De heer A. zette hen dadelijk na. De eorste inbreker wist te ontkomen, maar de heer A. kreeg den tweeden in het trappor taal te pakken. Hij wilde hem vasthouden, maar de man verzette zich hevig. Hierop is tusschen beide mannen oen geduchte vecht partij ontstaan. Deze trok de aandacht van een voorbijganger, die. doordat de eesrte in breker uiteraard de buitendeur achter zich open had gelaten, makkelijk binnen kon ko men. Het gelukte hem den heer A. te ontzet ten. Samen hebben zij den inbreker aan de politie overgegeven. Het bleek een beruch te recidivist te zijn. Hij is in het politiebu reau aan de Meermansstraat opgesloten. Naar den tweeden inbreker wordt nog ge zocht. Bij onderzoek bleek, dat de beide mannen de bui tendeur van het woonhuis, welke deur dus naast den winkel is, waar de heer A. zich bevond, hebben geforceerd. In de woning is alles overhoop gehaald. Er wordt evenwel niets vermist. Monteur in zorgwekkenden toestand op genomen. Donderdagmiddag ongeveer half vier is de monteiy van het Provinciaal Electrisch Bedrijf van Noord- Holland, A. V., wonende te Haarlem, terwijl hij werk zaamheden verrichte in het hoogspanningskabelhuis- jo beneden aan do Zeestraat, door den stroom getrof- feh, doordat hij bij ongeluk een hoogspanningskabel van 10.000 volt aanraakte. Dr. C. J. Tichelaar verleen- do den ongelukkige, die op verschillende plaatsen van het lichaam ernstige brandwonden had beko men, de eerste hulp. Per ziekenauto is de man naar het St Elizabethszickenhuis te Haarlem overge bracht. Zijn toestand is zorgwekkend.. Anti-semieten dringen redaotiebureau binnen. Boekarest: Donderdagavond zijn eenige jongelieden, die lid zijn van de anti semitische liga \.<n Cuza. bot rodactioburoau van het onafhankelijke blad Cacia binnengedrongen, waar zij do heele boel kort en klein hebben geslagen en den directeur en de leden der redactie hebben mishandeld. Het schijnt, «lat de anti-semieten voor dit optreden aanleiding hebben gevonden in verband met de in liet blad geuite beschuldiging, dat zij in relatie zou den staan met de Roemeensche vrij-metselaars. De indringers zullen worden vervolgd. Eenige hunner zijn bij de politie bekend. Er zijn bevelen tot in hechtenisneming tegen hen uitgevaardigd. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft Donderdagavond, na er vier zittingen over te hebben gesproken, de loonvoordracht van B. en W„ waarbij 1V4 millioen gulden werd be zuinigd, verworpen met 2815 stemmen. Te gen stemden alle sociaal-democraten en com munisten, de beide vrijzinnig-democraten Ke telaar en Cohen, de katholieken Steinmetz en van Hamersveld, de twee neutrale midden standers Weiss en Bruinsma, de anti-revo- lutionnair Douwes en de wild-liberaal dr. de Hartogh. Dc wethouder voor de Arbeidszaken, mr. Kropman had tevoren gewaarschuwd, deze voordracht wel te aanvaarden, daar anders de regeering zal ingrijpen. De wethouder kon verzekeren, dat dan wordt inge voerd de rijksregeling, waardoor het grondloon over het algemeen lager zal worden. Het wachten is dus nu op do regeling, welke het rijk aan Amslerdam zal opleggen. De hoofdstad wordt gelijkgeschakeld, ten nadeele, in menig opzicht, van het personeel en van het prestige van Amsterdam. Met 22 tegen 21 stemmen (voor stemden met de sociaal-democraten en communisten, de twee vrijzin- nig-demovraten) werd aangenomen een voorstel Pot- huis-Kitz, om aan het gemeentepersoneel de IV2 pet. verhooging van de pensioenpremie te doen terugbeta len in den vorm van loonsverhooging. Burgemeester de Vlugt deelde mede, dat hij dat besluit, ingevolge art. 76 der Gemeentewet ter ver nietiging zal voordragen aan dc Kroon. BELANGSTELLING BOVEN VERWACHTING GEGROEID. Telkens moeten passagiers en vracht worden afgewezen wegens plaatsgebrek. De belangstelling voor de Inrië-route van de K.L.M. is in den laatste-n tijd boven verwachting toegeno men. Voor elke reis van Amsterdam naar Batavia moeten passagiers en goederen worden afgewezen. Het aantal passagiers, dat moest worden teleurge steld, is niet precies op te geven, daar er velen zich voor passage naar Indië of voor een gedeelte van het traject aan do kantoren der K.L.M. aanmelden, die, als zij dan vernemen, dat daarover oven getelefo neerd moet worden om te informeeren, of er nog plaats is, maar meteen van de reis per vliegtuig af zien. Het aantal reflectanten, waarvoor pogingen zijri gedaan om hun een plaats in hbt vliegtuig te bezor gen, maar die wegens plaatsgebrek moesten worden,* afgewezen, bedroeg deze week 7, waarvan één, zo«> als gemeld, voor liet geheele traject Amsterdam-Ba- tavia en de overigen over een gedeelte van de route. Dat was bijna een volle machine, zeide heer Mar tin, aan een medewerker van de Msb., die te dezer zake om inlichtingen vroeg. En de vorige week heb ben we meer dan een volle machine nioctcn weige ren. Ook moet ik herhaaldelijk aangeboden vracht we- gens plaatsgebrek afwijzen. Een mooi contract voor wekelijkscho filmzendingen heb ik moeten laten loo- pen. Kan voor deze passagiers dan geen afzonderlijke machine worden ingelegd, vroegen we. Neen, dat gaat niet, want zoo'n extra vliegtuig heeft geen post en dan kan bet onmogelijk de kosten goedmaken. De eenige oplossing is: grootere vlieg tuigen of een grootere frequentie van den dienst. Bestaat er kans, dat cr een frequenter dienst wordt ingevoerd? Het wachten is op Fokker. Er wordt wel over gedacht, mnar de uitvoering er van is een heel probleem. Do Indië-vloot zou onge veer verdubbeld moeten worden, het personeel uit gebreid enz. Daarom zoekt men de oplossing in groo tere machines. De F. 22 en de F 36 bieden een be hoorlijke plaatsruimte, maar jammer genoeg heeft Fokker, die nog niet afgeleverd. Ook de F 36, waar mee thans proefvluchten worden gemaakt, is nog niet door do K.L.M. overgenomen. Alles hangt van Fokker af, of we de grootere machines spoedig zullen krijgen. SMOKKELAUTO IN BESLAG GENOMEN. In een bosch vast gereden. Te Hooge en Lage Mierde (N.-Br.) is in de bos- schen van de „Utrecht" door jachtopzieners een zware vrachauto gevonden met dubbelen motor, die door een duiker was gereden en niet meer verder kon. De auto was beladen met 1000 K.G. Belgische kolen. De strijd van generaal Sjan Kai Sjek tegen den handel in verdoovende artikelen. - De gevaarlijkste opiumsmokkelaar- ster onschadelijk gemaakt. - Asylen voor aan opium verslaafden. De „Sjoen Pao", een der grootste in China ver schijnende dagbladen, bevatte dezer dagen twee be richten betreffende do illegale handel in verdooven- do middelen, waarvan het eerste, dat uit Genève kwam, als volgt luidde: „De vertegenwoordiger van de Chineesche regeering bij de 5e Commissie v. d. Volkenbond, de heer San Hoo, heeft er op gewe zen, dat in China de strengste maatregelen worden getroffen tegen den handel in verdoovende midde len. De afgevaardigde deed echter een beroep op de andere landen China bij deze pogingen te steunen." Net andere bericht kwam uit Nantoeng en luidde: „Heden werd alhier de Chineesche halfbloed Jenny L., bijgenaamd „Sjanghai Jenny", alsmede twee ha- rer medeplichtigen, wegens handel in verdoovende middelen ter dood veroordeeld. Het vonnis werd on middellijk geëxecuteerd." Sjanghai Jenny, die in tegenstelling tot haar naam te Wladiwostock uit een Russischen vader en een Chineesche moeder geboren was, vestigde zich na de Russische revolutie in China. Aldaar leerde zij spoedig behalve de taal ook de zwakheden van het gele ras kennen. In het havenkwartier te Sjanghai maakte zij kennis met de Chineesche onderwereld. Te Kanton verkeerde zij onder valsche munters en te Charbin was het, dat zij in relatie trad met co caïnesmokkelaars. Onder haar leiding werd het eer ste groote opiumtransport langs den ouden kara vaanweg naar Singkiang georganiseerd. Zij handelde niet alleen in opium, dat de men- schen wel ten gronde richt, doch slechts zelden een doodelijke uitwerking heeft, maar ook in veel ge vaarlijker derivaten, mörphine en heroine. Zij verdiende geld als water. Haar plan was, zoo- EEN DER LAATSTE SCHAKELS IN DEN BEWIJS- KETEN TEGEN HEM GEVONDEN. New-York. Nieuwe vondsten van de politie autoriteiten versterken steeds meer het bewijsmate riaal tegen den in verband met de ontvoering van Lindbergh's baby gearresteerden Hauptinann. Naar de districts-attorney van Bronx, Samucl Foley, mededeelt, heeft de politie een nieuwe, be langrijke ontdekking gedaan, welke door de autori teiten, die belast zijn met het onderzoek beschouwd wordt als een der laatste der tot nog toe ontbreken de schakels in dc keten van bewijsmateriaal tegen Ilauptmann. Men heeft namelijk een aan Haupt inann toebehoorenden koffer gevonden, welke een kaart bevatte van het gebied, waarin het landgoed van Lindbergh „Hopcwell" ligt. Men is zeer nieuws gierig, of Hauptmann in staat zal zijn, een bevredi gende verklaring over het bezit van deze kaart te kunnen geven. De autoriteiten stellen thans een onderzoek in naar dc verblijfplaats van een persoon, die even eens hij dc Lindbergh-nffairo betrokken is. Het gaat hier om een zekeren Johnson, bijgenaamd „Red", vermoedelijk wegens zijn roodblond haar. Johnson, die Zweed van geboorte is. werd in Juli 1932 als on- gewensclit vreemdeling naar zijn vaderland terug gezonden. Het staat zonder twijfel vast. dat hit de ontvoerders van het kind van Lindbergh goed ge kend heeft en dat hij vermoedelijk zelfs op hen een zekeren invloed heeft uitgeoefend. In ieder geval hebben de ontvoerders indertijd geweigerd, onder handelingen over de teruggave van het kind te ope nen, vóórdat Johnson, die reeds gearresteerd was, vrijgelaten zou zijn. Naar een Reuterbericht uit New-York nog meldt, is de verkiezing van een jury voor het proces tegen Hauptmann Donderdag begonnen. Do bebosschingsdienst der Vereenigde Staten heeft medegedeeld, dat het hout, gebruikt voor het ver vaardigen van de ladder, welke benut werd bij de ontvoering van Lindbergh's baby, afkomstig is van de werf «Ier „National Lumber and Millwork Com- pany" in Bronx, waar Hauptmann indertijd werk zaam was. als zij iedereen vertelde, dezen onwettigen handel slechts gedurende een paar jaren uit te oefenen en zich dan naar Amerika tc begeven. Drie jaar gele den is Sjanghai Jenny haar carrière begonnen. Hel laatste jaar genoot zij een internationale vermaard heid. Ware zij verstandig geweest, dan had zij. toen generaal Sjan Kai Sjek zijn scherpe maatregelen afkondigde, de wijk naar Amerika moeten nemen. Doch gelijk allen in de Chineesche onderwereld, lachte Sjanghai Jchny in den beginne om het regec- ringsoffensief. Dat was weer iets voor Nanking om de wereld te bluffen! Doch toen zij vernam, dat de uitvoerende macht in handen van de militaire auto riteiten gelegd was, verging haar het lachen. Te Peking werd op de Hemelsche Rrug standrech telijk en na een proces, dat slechts tien minuten duurde, de commissaris van politie van het tiend« district doodgeschoten, die, ofschoon hij wel verdoo vende middelen in beslag liet nemen, deze vervol gens ten eigen nutte verhandelde. Te Nantoeng en te Peking werden vervolgens nog drie staatsbeambten ter dood veroordeeld en den zelfden dag werd het vonnis voltrokken. De verordening van generaal Sjan Kai Sjek if aort doch duidelijk opgesteld: hij die in verdooven de middelen handelt, of daarbij zijn bemiddeling verleent, wordt evenals degene, die ze vervaardigt, doodgeschoten. Hij die aan verdoovende middelen verslaafd is, wordt op staatskosten in een asyl ondergebracht en aldaar behandeld. Wordt de patiënt als genezen ontslagen, dan mag hij nooit meer tot zijn oudo kwaal terugvallen. Gebeurt dit toch. dan wordt hij als staatsgevaarlijk burger doodgeschoten. Het eer ste asyl is reeds gereed; achthonderd zieken wor den er verpleegd. Het terrein is met prikkeldraad afgesloten en de patiënten staan onder de strengste geneeskundige controle. Daar in Poking alleen reeds volgens de statistieken zeventigduizend personen aan opium verslaafd zijn, is dit asyl bij lange na niet voldoende. Sjanghai Jenny werd, naar uit Peking verluidt, op de volgende wijze in den val gelokt. Een gros sier te Nantoeng verlangde morphine en Jenny bracht het hem zooveel hij maar wilde. Doch do grossier was een verklikker van de militaire politie. Achter do dunne wanden van zijn kantoor zaten spionnen. Ontkennen hielp niet veel. Sjanghai Jen ny werd ter dood veroordeeld. Volgens oud gebruik mocht zij haar laatste wensch kenbaar maken. Zij verzocht in zijden kimono gedood te mogen worden en om een dosis opium. Nooit had zij het zelf ge proefd. En daar een mensch nu eenmaal alles in zijn leven moet trachten mee te maken, zou zij graag voor haar dood dit narcoticum willen proe ven. Aan haar eersten wensch werd gevolg gegeven. Haar tweede wensch kon niet worden toegestaan zonder in strijd met de verordening van generaal Sjan Kai Sjek te komen. BOERENVROUW KON NIET MELKEN. Vingers stijf van rhenmatiek. Het middel hielp in een maand. Hoeveel last een boerenvrouw kan hebben van een onbruikbare hand, blijkt uit den volgenden brief: „Ik had rhcumatiek in de gewrichten van mijn vingers. Mijn middelvinger was zoo verschrikkelijk gezwollen en ontstoken, dat ik deze niet kon buigen, ik help met het melken van 10 of 11 koeien, dus was me dit een vreeselijke last. üp raad van iemand kocht ik een flacon Kruschen Salts en nam eiken morgen voor het ontbijt een halve theelepel in warm water. Binnen twee weken was de vinger minder stijf en minder gezwollen. Ik ging door met de kuur (ik wreef er ook een zalf op), en na een maand kon ik weer melken. Ik voel rao innerlijk ook veel beter." A. C. P. Kruschen Salts spoort de inwendige organen aan tot krachtiger werking. Urinezuur en afvalstoffen, die zich móchten hebben opgehoopt en de aanleiding Uwer rheumatiek zijn, worden verwijderd. Gezwellen en pijnen verdwijnen, stijve ledematen worden weer normaal en ge voelt U weer gezond en lenig ais voorheen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten f0.90 en fl.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het étiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam llowntree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. (Adv.) EEN INCIDENT BIJ DE WERKVERSCHAFFING. Opzichter met een mes aangevallen. Bij de werkverschaffing aan den Westerdijk te Hoorn heelt zich een ernstig incident voorgedaan. De opzichter Tas werd onverhoeds door een der werk- loozcn aangevallen, die hem met een mes een sne de van ongeveer 3 c.M. diep in den rug toebracht. De opzichter is naar het ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand is niet ernstig. De vermoedelijke dader is gearresteerd. DE VERKEERDE BEGRAVEN. Een Egyptenaar, Mustafa Mohamed el Nahas ge naamd, was op zekeren dag verdwenen uit Cairo. Eenigen tijd later werd het lichaam van een ver dronken man als het zijne door zijn familieleden geïdentificeerd. Het lichaam werd onder plechtige ceremoniën be graven. Eenigen tijd later echter verscheen dc zooge naamd begraven man springlevend ten tooneele. Hij zal echter niet eerder in zijn familiebetrekkingen worden hersteld, alvorens men de identiteit van den werkelijk begraven man heeft vastgesteld. DE „ATLANTIQUE"-BRAND. Was geknoeid bij den aanleg der electrl- sche installatie? Bordeaux Twee verzekeringsmaatschappijen, een Engelsche en een Fransche, hebben er den rech ter van instructie inzake brand op de „Atlantique" van in kennis gesteld, dat bij den aanleg der elec- trische installatie kwaadwilligen aan het werk zijn geweest DE BOMMENTERREUR OP CUBA. Schoten op de Amerikaansche ambas sade. Havanna. Een aantal personen heeft uit auto mobielen schoten gelost op de Amerikaansche am bassade. De Oostelijke provincies worden bestuurd door de militaire autoriteiten. In Santiago zijn gisteravond 28 hommen ontploft, welke aanzienlijke schade aanrichtten.

Schager Courant | 1934 | | pagina 16