Verzet in Spanje Hevige strijd in Cataloniê Catalaansche opstand Nieuwe botsingen. Goede vangst vee de Politie bloedig onderdrukt Heele land in staat van beleg Postrekening No. 23330 Int. Telef. No. 20 8 PAGINA'S. Het nieuwe bewind tot overgave gedwongen Vloot=incident bij Smyrna Franz Bobzien is dood. Autobus in het water Langendijker Groentenmarkten. Maandag 8 October 1934. SCHAGER 78ste Jaargang. No. 9569 C0DR1HIT. Dit blad verschijnt dagelijks, Dehalve Vrijdags. Bij inzending tot *s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden f1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent vbewljsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Het verzet der revolutionnaire arbeiders in Spanje is op bloedige wijze bedwongen. Volgens de berichten zonden meer dan 300 dooden en 700 gewonden bij de talrijke schiet partijen te betrenren zijn. Buitengewoon hevig was de strijd in Cata loniê, dat zich Zaterdagavond onafhankelijk had verklaard en waar een tegen Madrid ge richte regeering was gevormd onder leiding vanAzana. Niet minder hevig zijn de gevechten ln Asturië geweest, waar de opstandelingen nlt vliegtuigen werden gebombardeerd, zoodat ze de bergen in moesten vluchten. De regeering, die zonder genade tegen de stakers is opgetreden, schijnt t* nns over het geheele land den toestand meester te zijn. Nadat het Zaterdag in Barcelona en verder in geheel Cataloniê betrekkelijk rustig was verloopen. werd omstreeks den middag de stad door militairen van de Catalaansche generaliteit bezet. Machinege weren werden in stelling gebracht. In de latere uren werd de opgewondenheid gaandeweg grooter. Deze opgewondenheid bereikte haar hoog tepunt toen om 20.17 uur in den avond de zelfstandigheid van de Catalaansche repu bliek werd uitgeroepen en verklaard, dat Ca taloniê zich volledig van het overige Spanje afscheidde. Over het uitroepen der Catalaansche onafhanke lijkheid wordt nog het volgende gemeld: Zaterdagavond verscheen president Companys van Cataloniê op het balkon van het paleis der genera liteit en las hij onder de bijvalsbetuigingen van de menigte den volgenden oproep voor: „Catalanen! De monarchie en haar vrien den hebben de regeering op zich genomen om de republiek te vernietigen. Alle goede repu blikeinen zijn opgestaan om de vernietiging der republiek te verhinderen. Cataloniê kan het geheele Spaansche volk, dat vecht voor zijn vrijheid, zijn solidariteit niet ontzeggen. Cataloniê breekt alle betrekkingen met de Spaansche regeeringsinstanties af.-'. De op roep besluit met de aanmaning, de strengste discipline te bewaren. Staat van belegd over geheel Spanje. Later op den avond word door den presi dent de staat van beleg afgekondigd over ge heel Spanje. Het gezag Is daardoor overge gaan op de militaire autoriteiten. Cataloniê was toen geheel van de rest van Spanje afgesloten. De daar gevormde regeering stond onder leiding van den vroegcren Spaanschen minister-pre sident Azana. De minister-president Lerroux deelde door middel van do radio mede, dat de revolutionnaire beweging met de uitroeping van den Catalaanschen staat haar hoogtepunt had bereikt. De regeering, aldus Lerroux, is vast besloten het staatsgezag te herstellen met alle ter beschikking staande middelen en front te maken tegen het Catalaansche verraad. Uit de garnizoenen van Madrid zijn afdeelingcn cavalerie en machinegeweren onder weg. Te Madrid duurden de schietpartijen voort. Op een der ministers werd bij het verlaten van zijn huis een homaanslag gepleegd. De minister bleef echter ongedeerd. Het totale aantal gewonden staat nog niet vast. In den nacht van Zaterdag op Zondag werden oor logsschepen naar Barcelona gedirigeerd. Te middernacht riepen de Catalaansche autoriteiten alle Catalanen op, zich te verweren togen de fede rale troepen. Deze troepen omsingelden het „ministe rie" van hinnenlandschc zaken en deelden de regee ring te Madrid mede, dat hij het aanbreken van den dag het gebouw zou worden bezet. Te Madrid eindigdon de vijandelijkheden Zondag nacht te half twee. Verwacht werd evenwel, dat zij des morgens zouden herleven. Azana in arrest Volgens nog onbevestigd bericht van Reuter uit Madrid, is Azana, voormalig minister-president, met twee zijner partijgenootcn bij Barcelona gearresteerd op het oogenblik, dat hij aan boord van een stoom schip naar Frankrijk trachtte te vluchten. Lang heeft de onafhankelijkheid van Cata loniê niet geduurd. Te 6.15 Zondagmorgen heeft de Catalaansche regeering zich overge geven aan de regeeringstroepen onder bevel van generaal Batet. De geheele regeering, de burgemeester van Barcelona, de leden van het gemeentebestuur en de opperbevelhebber der Catalaansche strijdkrachten zijn gear resteerd. De regeeringstroepen hadden in de ochtendsche mering een aigemeencn aanval ondernomen op het gcuGuw der generaliteit en het gebouw met mortie ren beschoten, waarna de Catalaansche regeering zich overgaf om onnut bloedvergieten te vermij den. In verschillende wijken van Barcelona vonden in de morgenuren nog levendige schietpartijen plaats tusschen de legale troepen en de gewapende opstan delingen. Verwacht wordt echter, dat de geregelde troepen, die gesteund werden door militaire vlieg tuigen, in den loop van den dag het terrein meester zouden worden. Het was elf uur in den avond, toen de Catalaan sche regeering per ardio een oproep richtte tot de burgers van Cataloniê om de wapens op te nemen. Companys stelde den bevelhebber der Spaansche troepen, generaal Batet, de vraag, of deze bereid was het nieuwe regime te aanvaarden. Batet vroeg een uur bedenktijd, maar nog voor deze termijn was verloopen, gingen de Spaansche troepen tot den aanval op 't palcis over. Den geheelen nacht werd er geschoten tusschen de troepen en de Cataloniërs, die liet gcneraliteitspaleis bezet hielden terwijl naar de aangrenzende gebouwen granaten werden geworpen. De gebouwen van het departement van handel en industrie werden onder kanonvuur genomen, waarna de menschen, die er zich in bevon den, de vlucht namen. Generaal Batet liet ten slotte het paleis beschieten door kanonnen, opgesteld op het vliegveld. Voor het bombardement had Batet een ultimatum gesteld aan de zich in het palcis bevindende ministers. Een half uur later had hij dit ultimatum herhaald. Er kwam evenwel geen antwoord op. Het bombardement begon en de bezetting van het palcis moest zich tenslotte in de vroege morgenuren overgeven. De strijd heeft, zooals te verwachten was, een groot aantal slachtoffers geëischt. Het juiste aantal doo den en gewonden is nog niet bekend. Companys, die gewond zou zijn, en zijn ministers met uitzondering van Dancas, mi nister van binnen landsche zaken, werden gearres teerd, evenals de burgemeester van Barcelona en de leiders v. d. op stand. Zij werden allen aan boord van een schip in de haven gebracht Eveneens was 'n arrestatiebevel af- ccvaardigd legen COMPAN.S, do leider der sopa- Azana. xatisten in Cataloniê, Zondagavond opnieuw tal van overvallen gepleegd, waarbij bet tot hevige vuurgevechten ls gekomen. KRIJGSRAAD BIJENGEKOMEN. MADRID, Maandagmorgen. Zondagavond hebben anarchistische en jong- socialistische groepen in verschillende deelen van Madrid opnieuw tal van overvallen ge pleegd op politiepatrouilles en militairen. Daarbij is het tot hevige vuurgevechten ge komen. Er zijn opnieuw eenige personen go- dood en zeer veel personen gewond. Ook de woning van den minister-president is onder vunr genomen. Uit Cataloniê wordt gemeld, dat tal van botsingen hebben plaats gehad tusschen de opstandelingen en de politie. De politie kon overal in korten tijd de or de herstellen. In het bizonder te Lerida schijnt weer krachtige tegenstand te zijn geboden. Ook daar zijn tal van personen om het leven gekomen. In de buiten- wijijen van Barcelona wordt eveneens nog voortdu rend geschoten. In de provincie Leon zouden revolutionnaire mijn werkers verscheidene kerkgebouwen in brand hebben gestoken. Volgens een verklaring der regeering zijn door oorlogsschepen in de haven van Apules troepen aan land gezet, die de orde hebben hersteld. Hoe groot het aantal slachtoffers is, is niet bekend. In de provincie Galicië zou op verschillende plaat sen een poging zijn gedaan een Galicischc Republiek uit te roepen. De orde kon evenwel worden hersteld. Te Barcelona is aan boord van liet stoomschip Urugay Zondagmiddag een krijgsraad bijeengekomen ter berechting van de leden der vroegere Catalaan sche regeering, die zich aan hoogverraad hebben schuldig gemaakt. Hoewel de Spaansche grondwet de doodstraf niet kent, komt deze straf wèl voor in de krijgsartikelen, die bij den staat van oorlog kunnen worden toege past. Inbreker-acrobaat in een zaak aan de Kalver- straat te Amsterdam gesnapt. Amsterdam, 7 October. Een inbreker met de allures van een acrobaat, is in den afgeloopen nacht in handen gevallen van de politie van het bureau Singel. De man had voor zijn nachtelijke escapade een zaak in sport- en andere artikelen in de Kalvcrstraat uitgekozen. Daar hij inzag dat hij van de straat af niet naar binnen zou kunnen komen zonder kans op ontdekking, begaf hij zich naar de aangrenzende steeg en wist het te bestaan, langs den gevel naar het dak te klimmen, op welken levensgevaarlijken tocht hij zijn steunpunten vond in de gleuven van den muur. Vervolgens verwrong hij op het dak de ijzeren sta ven van een lichtraam, en drong op deze wijze tot het gebouw door. Een en ander schijnt echter niet geruischloos te zijn geschied, want twee in de Kal verstraat patrouilleerende agenten hoorden 'n zwak geluid. Begrijpende dat er onraad was, haalde een van hen assistentie aan het bureau Singel. Enkele minuten later was het geheele pand door een deta chement politie omringd. De twee agenten begaven zich met behulp van een sleutel, die zij van de dicht bij den winkel wonende bedrijfsleider hadden gekregen, naar binnen en begonnen daar hun speur tocht. Alle hoeken en gaten werden doorzocht, doch eerst op den zolder vonden zij hun man, een nog jong per soon, die de wijste partij koos en zich zonder verzet overgaf. Hij was in het bezit van een groot aantal inbrekerswerktuigen. Geboeid werd hij naar het bureau Singel overge bracht, waar hij is ingesloten. Zeer waarschijnlijk heeft de politie met deze arrestatie een heerschap in handen gekregen, die een goede klant is van de hoofdstedelijke justitie. De politie houdt rekening met de mogelijkheid, dat de gearresteerde hulp heeft gehad van een of meer medeplichtigen, die in dat geval op den uitkijk zou den hebben gestaan. BELEEDIGING VAN HET OPENBAAR GEZAG. Tegen Ds. van Duyl voor de tweede maal proces-verbaal opgemaakt. Het Volk meldt: Voor de N.S.B. sprak Donderdagavond ds. v. Duyl in het Spaarbankgebouw to Tiel voor een matig be zette zaal. Na afloop werd tegen den spreker proces verbaal opgemaakt, daar hij zich in beleedigenden vorm had uitgelaten over het openbaar gezag. Tot zoover het bericht in Het Volk. Zooals men zich zal herinneren is tegen Ds. Van Duyl voor on geveer li dagen terug te Alkmaar voor eenzelfde feit proces-verbaal opgemaakt. ER ZOU OP FRANSCHE OORLOGSSCHEPEN ZIJN GESCHOTEN BIJ BEZOEK AAN DE TURKSCHE WATEREN. I s t a n b o e 1. Bij gelegenheid van een bezoek van Fransche oorlogsschepen aan de Turksche wa teren zou zich, naar verluidt, een ernstig incident bobben voorgedaan. Reeds sedert eenige dagen was bekend, dat twee der modernste en grootste Fran sche torpedojagers, „Guepearden „Cassard", een officieel bezoek aan Istanboel wilden brengen. Beide schepen hebben intusschcn op de Middel- landsche Zee keert gemaakt en wilden eerst de ha ven van Smyrna hinnengeloopen. Deze haven behoort evenwol tot de door de Turksche regeering officieel tot oorlogshaven verklaarde steden. Het is vreem delingen nadrukkelijk verboden deze plaatsen te na deren. De beide Fransche oorlogsbodems, aldus wordt gezegd, zouden niettemin hebben geprobeerd de haven binnen te loopen. Het bezoek zou evenwel verhinderd zijn door verscheidene schoten, welke door de Turksche landbatterij zijn gelost. Van Fraan- sche zijde zouden deze schoten zijn beantwoord. Zondagavond zou de Turksche regeering een of ficieel communiqué over het incident publiccereiL Een van hen, die op last van Larens burgemeester over de grens werden gezet. We lezen in „Het Volksblad": Uit zeer betrouw bare bron bereikt ons uit Hamburg het bericht, dat onze partijgenoot Fransz Bobzien in de gevangenis gestorven is. Over de manier, waarop hij zijn leven verloor, lieten de berichtgevers, die uiteraard voor zichtig in hun mededeelingen zijn, ons in het onze kere, doch bepaalde passages in den brief doen de vrees opkomen, dat Franz Bobzicn niet, op normaio wijze gestorven is. Franz Bobzien behoort tot dc jonge mannen, die op hevel van den burgemeester van Laren over de Duitsche grens gebracht en in handen van de Duit- sche justitie afgeleverd zijn. Hij werd naar Berlijn getransporteerd en in d< martelcellen van het Columbiahuis ingesloten, tot dat hij naar Hamburg werd getransporteerd. Daar werd deze jonge man, die aan een ernstige hart kwaal leed, tot vier jaren tuchthuis veroordeeld. Blijkbaar heeft hij de behandeling, waaraan de Duitsche gevangenen blootstaan, niet verdragen. Zijn kameraden van de arbeidsjeugd en de rijks- banier, die ons het bericht stuurden, treuren om hem. Zonder de zoo algemeen afgekeurde maatre gel door den burgemeester van Laren ten zijnen aanzien genomen, zou Bobzien waarschijnlijk nog leven l Onder Hoorn tegen een boom gereden. In den nacht van Zaterdag op Zondag is een auto bus, waarin twee-en-twintig hengelaars uit de Jor« daan te Amsterdam waren gezeten, tusschen Zwang en Westwoud tegen een boom gereden. De schok was zóó hevig, dat de carrosserie volkomen werd ver nield. Nagenoeg alle inzittenden sloegen door de vernielde wand heen en kwamen in de sloot terecht, die den weg scheidt van het weiland. De bus was bij een scherpe bocht tegen een boom gevloden. De gevolgen waren ontzettend. Dc zijwand van de autobus vloog in flarden, de. passagiers kon den zich, terwijl de carosseric werd verbrijzeld, ner gens aan vastgrijpen en vlogen met banken en al de sloot in. Het water was gelukkig niet diep, maar nog gelukkiger was het feit. dat dc hengelaars, die deze onverschoedsche tuimeling maakten, zoo goed terecht kwamen. In weinige oogcnblikken had de een den ander op het droogc gebracht. De chauffeur was door het gebeurde volkomen van streek geraakt. Hij weigerde aanvankelijk den wagen te verlaten en rukte zich de haren uit het hoofd, kermend van spijt, dat hem nu zooiets moest overkomen. NOORDSCIIARWOUDE, 8 October 1934. 8400 Kg. uien, f 1.90—2, drielingen f0.70—fo.80, grove f 1.80-1.90, gele nep f 1—1.40. 850 Kg. peen 10.70, 1200 Kg. spercieboonen f 39.40, 2450 Kg. roode kool 11.40— 1.80, 17400 Kg. witte kool f 0.90—1.30. BROEK OP LANGENDIJK, 8 October 1934. Aanvoer: 0000 Kg. aardappelen :Friso 2.10, blauwe 2.302.90, hl. eigenheimers 2.203.10, uien 1.802.10, drielingen 0.800.9O, gele nep 1.401,7. 6000 Kg. peen f 0.60, 600 Kg. slaboonen f 5.708.10, 3000 Kg. bieten f 0.701.60, 20.000 Kg. roode kool f 1.202.1, 35000 Kg. witte kool f 0.60—1.30, 10.000 Kg. gele kool f 1—1.60, 6000 Kg. D. witte kool f 1.50—1.GO 4000 stuks bloemkool Lecerf f G.49.10, Reus i 4.30 -0.80, licht i 1.90-3.10.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1