Nog geen rust in Spanje Cadeau! KIJKEn isKQOPEn biiCLOECK In Madrid en de provincie bloedige botsingen. Azana naar Frankrijk gevlucht De gezondheid van koning Foead. HAUPTMANN ZAL TERECHT STAAN. De Corsikaansche bandiet Spada. HET RIJK EN DE GEMEENTEN. Tragedie in een Fransche renstal. de |abriek| VALSCHE MUNTERIJ. Pest in Batavia. Dinsdag 9 October 1934. Postrekening No. 23330 SCIAEER 78ste Jaargang. No. 9570 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. NACHTELIJKE AANVAL VERWACHT. VAN ALLE KANTEN RUKKEN TROEPEN AAN. Naar gisteravond nit Madrid werd gemeld, verwachtte men algemeen, dat in den afge- loopen nacht de verzetplegers zouden trach ten een grooten slag te slaan. Hieruit blijkt wel duidelijk, dat ofschoon de situatie over het algemeen genomen ten gunste van de regeering is verbeterd, nog geenszins kan -worden gezegd, dat de opstandige beweging is bedwongen. Er zijn dan ook uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen. O.m. zijn alle reservisten, voor zoover zij spoorwegarbeiders zijn, onder de wapenen geroepen,, ten einde de algemeene spoorwegstaking, die tegen van daag geproclameerd is, te verlammen. MADRID, 9 October (V.D.): De revolutionnaire fictie is met nieuwe hevigheid hervat. Te Barcelona hebben vandaag hevige vuurgevechten plaats gehad tusschen politie en militairen aan de eene en anar chisten aan de andere zijde. Er zijn vliegtuigen en oorlogsschepen gezonden met 24000 soldaten. De gevechten te Madrid duren voort. Men verwacht, dat de regeering alle reservisten beneden 39 jaren onder de wapenen zal roepen. Volgens de laatste schattingen zijn 500 personen ge dood en 2000 gewond. De ministerraad, welke sedert vanmiddag onder voorzitterschap van den minister-president bijeen was, ■was om middernacht ten einde. Bij de besprekingen is naar voren gekomen, dat minister-president Lerroux niet voor scherpe maat regelen zal terugtrekken wanneer het 't behoud van den Spaanschen staat het zal betreffen. Hij wil zich noch door de guerilla der socialisten, noch door an dere intimideerende middelen laten afbrengen van den in het belang van het vaderland te volgen weg. Daarom zal de regeering zich ook vandaag (Dins dag) voorstellen aan het parlement, dat van van daag af geregeld zal bijeenkomen. Regeeringsmededeelingen Maandagmiddag heeft de regeering door de radio een korte mededeeling ^gedaan over den toestand in het land. Daarin wordt gezegd, dat zoowel in de hoofdstad als in de andere revolutiQgebieden rust heerscht. Alle winkels te Madrid zouden geopendzijn en de bioscopen zouden 's middags hun voorstellin gen hervatten. Het verkeer op straat te Madrid zou levendig zijn en de bevolking zou aan politie en troepen haar sympathie betuigen. De bussen en trams hadden echter nog geen geregelden dienst. De minister zonder portefeuille, Martinez de Ve- lasco, die rcgceringscommissaris van Madrid is ge worden en in de plaats is gekomen van den afge- zetten burgemeester, heeft door de radio bekend gemaakt dat menschen in dienst van de gemeente die Dinsdag niet het werk hervat hebben, ontslagen zijn. In het regeeringsgebouw te Barcelona zouden meer dan 1000 geweren, tallooze bommen en pisto len en eenige kisten dynamiet gevonden zijn. Verder zegt de officieeele mededeeling, dat in de straten van Barcelona geestdriftig gejuicht werd voor de Spaan- sche republiek en dat politie en troepen evenals te Madrid uitbundig werden begroet. Nieuwe strijd te Madrid. In Astnrië kwamen 52 soldaten bi] een aanslag om het leven. Madrid, Dinsdagmiddag. In den laten na middag werd de situatie te Madrid, waar het den geheelen dag betrekkelijk rustig was geweest, weer ongunstiger. Op een gegeven oogenblik barstte tege lijkertijd op verscheiden punten der stad hevig ge weer- en re vol vervuur los. Tot tien uur in den avond duurde het schieten voort. Wat er precies gebeurd is, viel niet vast te stellen, daar de telefonische verbin dingen in diverse wijken zijn verbroken. Waarschijn lijk echter hebben de rcvolutionnairen volgens een vooraf opgesteld plan overvallen gepleegd op mili taire- en politiepatrouilles, alsmede op eenige voor de handhaving van het verkeer van belang zijnde gebouwen. In de provincie Asturië hebben rebellen een vracht auto met militairen door middel van dynamiet in de lucht laten vliegen; 52 soldaten zijn daarbij om het leven gekomen. Te Barcelona heeft generaal Batet, de comman dant der regeeringstroepen, den op de reede voor anker liggende oorlogsschepen order gegeven, het vuur te openen op vier barakken, waar revolution nairen zich hadden teruggetrokken. Twee der ba rakken gingen in vlammen op,( zonder dat de er in gelegerde rebellen kans hadden gezien, zich in vei ligheid te brengen. Alvorens ook het vuur te doen openen op de beide andere barakken, stond generaal Batet den zich daarin bevindende revolutionnairen toe, er uit te vertrekken, op voorwaarde, dat zij zich onmiddellijk zouden overgeven. Reuter seint uit Madrid, 8 October: Naar uit Barcelona wordt gemeld, is de Spaansche oud-premier Azana die door de revolution nairen reeds tot president van Spanje was benoemd er in geslaagd, samen met eenige leden van de Catalaansche regeering en een links-georiënteerd politicus per vliegtuig de wijk naar Frankrijk te nemen. Volgens nadere berichten zou Azana bij zijn aankomst op het vliegveld in Frankrijk zijn gearresteerd. Naar verluidt zijn intusschen reeds 1000 man van het Spaansche vreemdelingenlegioen te Barcelona aangekomen en aan wal gezet. Vermoedelijk zullen nog meer troepen uit Marokko, worden aangevoerd, ten einde de rebellen tot in hun schuilplaatsen in het gebergte te vervolgen en zoodoende definitief aan den opstand een einde te maken. Evenals in andere groote steden in het Zuiden is thans te Sevilla de algemeene staking geprocla meerd. Anarchisten en socialisten werken hier nauw samen. De rebellen hebben de Drievuldigheidskcrk in brand gestoken. Te Trubia in de provincie Asturië hebben opstan dingen zich meester gemaakt van een groot muni tiedepot. De rebellen worden thans door bommen werpers der centrale regeering bestookt. De strijd is tot dusver onbeslist. Daarentegen hebben de rebellen te Gyon, die vas ten voet in de forten hadden gekregen, zich ten slotte toch overgegeven, als gevolg van het hevig bombardement, dat de op do reedo liggende krui ser JLibertad" op hen richtte. Te Oviedo staat artillerie gereed om uit te ruk ken, ten einde den opstand in deze provincie kracht dadig te dempen. Te Borruelo in de provincie Valencia hebben do revolutionnairen, naar verluidt, een kazerne der guardia civil in de lucht laten vliegen. Tal van be ambten zouden daarbij niet hun gezinnen onder de puinhoopen bedolven zijn. In diezelfde streek lieten de rebellen een weeshuis voor mijnwerkerskinderen in de lucht vliegen. Ver scheidene pleegzusters en kinderen kwamen daarbij om het leven. Tot een hevig vuurgevecht kwam het te Villano va y Goltro in de provincie Barcelona. Hier tracht ten de revolutionnairen het stadhuis stormender hand te vermeesteren. Hun aanval werd echter af geslagen met een verlies van 6 dooden en 9 gewon den. Een kerk in dezelfde stad werd in brand ge stoken, nadat de rebellen eerst een priester hadden vermoord. Naar verluidt moet de oud-premier Azana na zijn aankomst uit Spanje te Porthou in Frankrijk zijn gearresteerd. Aanvankelijk de wildste geruchten, maar nu zou toch een belangrijke verbetering zijn ingetreden. De Times verneemt uit Kairo, dat het feit, dat de regeering weigert bulletins uit te geven over den ge zondheidstoestand van koning Foead, aanleiding is tot de wildste ge ruchten. De cor respondent van het blad ver neemt van be voegde zijde, dat de gezondheids toestand van den Koning in het be gin van de afge- loopen week in derdaad eenige aanleiding gaf tot eenige bezorgd heid, zoodat de Italiaansche spe cialist dr. Frugoni werd ontboden. Tengevolge van diens behandeling trad er inderdaad een belangrijke verbetering in, en thans is de Ko ning weer voor uitgaande. Naar Reuter nader meldt, is behalve twee Ita liaansche geneesheeren nu ook de Duitsche medi cus prof. Bergmann telegrafisch aan het ziekbed van koning Foead geroepen. KONING FOEAD. STUUR VAN AUTOBUS RAAKTE DEFECT. Een der passagiers naar het ziekenhuis. Gistermorgen is een autobus van de Garomaat- schappij tuschen Zuid- en Midlarcn tegen een tele foonpaal gereden. De bus werd vrij ernstig bescha digd. Een der passagiers, de heer Ter B., die op een kantoor te Groningen werkzaam is, geraakte met zijn voet tusschen do deur van de bus bekneld. Hij moest naar het R.K. ziekenhuis te Groningen wor den overgebracht. Het ongeval moet te wijten zijn aan een defect aan de stuurinrichting, waardoor de chauffeur op den galdden weg de macht over het stuur verloor. Tengevolge van het ongeval werd een gedeelte .van het telefoonnet van Zuidlaren uitgeschakeld. WEGENS MOORD BESLISSING VAN DE JURY TE FLEMINGTON. Volgens een bericht van United Press uit Flem- mington (New Yersy) heeft een jury-rechtbank, bestaande uit twintig boeren en zakenlieden, onder wie drie vrouwen, gister te Flemington het besluit genomen, tegen Bruno Richard Hauptmann een vervolging in te stellen we gens moord op Lindbergh's zoontje. De rechter van het opperste gerechtshof Trenchard heeft verklaard, dat uit het ma teriaal, waarover hij beschikt, blijkt, dat het knaapje waarschijnlijk doorc en slag op het hoofd is gedood. Reuter meldt nog: Nadat reeds eenige dagen gele den een voormalige farmer belastende verklaringen tegen Hauptmann had afgelegd, heeft zich thans op nieuw een getuige a charge aangemeld, n.1. de eigenaar van een tankstation, zekere Charles Ga- lambos uit Manville in New Jersey, Galambos heeft thans in Hauptmann den man herkend, die in het jaar 1932 vijf maanden lang een zwarten luxe-auto in zijn garage had gestald. Hauptmann heeft dien tijd van Manville uit, dat op slechts 25 K.M. afstand van Lindbergh's landhuis te Hopewcll ligt, tal van autotochtjes gemaakt. Dezer dagen voor de rechtbank. Krank zinnigheid is maar gesimuleerd. Reuter meldt uit Ajaccio: De beruchte ban diet Spada, die te Marseille door ze nuwspecialisten zes maanden lang in observatie is ge houden, is volgens het door deze spe cialisten uitge brachte rapport volkomen nor maal en simuleert krankzinnigheid. Spada zal dezer dagen naar Corsi ca worden over gebracht, tenein de voor de recht bank te verschij nen. Reeds was hij veroordeeld tot 2 en 5 jaar gevan genisstraf, wegens 't bezit van vuur wapenen en het aanhouden van 'n postwagen. Het wetsontwerp tot het treffen van voorzieningen terzake gemeentelijke kos ten van werkloosheidszorg en de gemeen- tebegrootingen. De verschilpunten met de regeerlngscirculaire van 28 Juli jJ. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de gemeentebesturen een ciculaire gericht, waarin hij met het oog op de gemeentebegrooringen de aan dacht vestigt op den inhoud van bovengenoemd wetsontwerp en verschillen ten aanzien van 's mi nistère circulaire terzake van 2S Juli j.1. De minis ter schrijft o.m.: Zoolang het ontwerp van wet het Staatsblad niet heeft bereikt, komt het mij niet noodzakelijk voor, dat de gemeenten, welker begrooting, opgemaakt overeenkomstig mijn rondschrijven van 28 Juli j.1., reeds door den gemeenteraad werd vastgesteld, thans reeds die begrooting in overeenstemming met het wetsontwerp brengen, tenzij als gevolg daarvan het evenwicht in de begrooting zou worden ver stoord. In elk geval zal evenwel, indien de begroo ting reeds aan Ged. Staten is ingezonden, aan dit college behooren te worden medegedeeld, welken invloed de wijzigingen op do begrooting uitoefenen. Mocht de bcgrooting nog niet zijn ingezonden, dan ware, indien zij niet met het wetsontwerp in overeen stemming is gebracht, een gelijke mededeeling hij de inzending daaraan toe te voegen. Elf dravers in de vlammen omgeko men. Vermoedelijk kwaadwilligheid in het speL Zondagmorgen heeft zich vlak bij de bekende ren baan van Vincennes een tragedie afgespeeld, die in de geschiedenis van de paardensport haar weerga niet heeft. Het tooneel van dit onheil was een der stallen van de boerderij van Faisanderie, waar tij dens de train- en renperiode verschillende dravers ondergebracht worden. Door een nog niet vastgestel de oorzaak, die kwaadwilligheid niet schijnt uit te sluiten, brak er een heftige brand uit in deze stal. Er bevonden zich niet minder dan 12 paarden, waaronder eenige bekende dravers als Fou du Roi, Irun S.. Gavroche II, Fragson, Fou Rire II, vari- eerend van 4 tot 7 jaar, en aan diverse eigenaars toebehoorend. Alle pogingen om de dieren te redden waren vruchteloos. Eerst twee uren nadat de brand weer ingegrepen had. kon het vuur worden over wonnen. Elf dravers bleken toen levend verbrand te zijn. De twaalfde, Jezincourt, slaagde erin zich los te rukken en den brandenden stal te ontvluchten. Het arme dier bleek evenwel blind te zijn geworden en moest worden afgemaakt. Het eerste politioneele onderzoek heeft voor den brand geen natuurlijke oorzaak kunnen vaststellen. Niets wijst op een na latigheid, terwijl in het gebouw zich geen voor werpen bevonden, die brand zouden hebben Kunnen veroorzaken. Men begint hierom te gelooven aan moedwil. Gedurende de maand October geven wij bij aankoop van Iedere 200 Kg. Bertels' Pluim veevoeder één droog- voederbak cadeau, welke ongefrankeerd verzonden wordt. Be stelt bij Uw leveran cier of waar niet ver- I 4 krijgbaar direct aan Let op ons Loodje, er zijn veel namaaksels t r»OtlEPABQiEKEN I 9 Af OKUNifKOCPEl r Man, vrouw en pleegzoon gearresteerd. Ingre diënten en valsche gnldens in beslag genomen. De gemeente- en rijkspolitie te Beetstcrzwaag heb ben aangehouden de familie B., bestaande uit man, vrouw en pleegzoon, gedomilicecrd in de gemeente Acht karspelen, bij gelegenheid van de kermis to Beestcrzwaag, verblijvende in een woonwagen, ver dacht van het in omloop brengen van valsche gul dens. Alle drie hebben na langdurig verhoor tenslotte voor den burgemeester van de gemeente Opsterland een volledige bekentenis, ook betreffende de vervaar diging van het valsche geld, afgelegd. Zij worden ter beschikking gesteld van den officier van justitie te Leeuwarden. In den woonwagen heeft men do ingrediënten voor de vervaardiging van het valsche geld en een aantal valsche guldens in be slag genomen. KAMER VAN KOOPHANDEL TE HOORN. Afscheid van den secretaris. De Kamer van Koophandel voor West-Friesland, gevestigd te Hoorn, heeft in een Zaterdagmiddag gehouden vergadering afscheid genomen van den heer S. H. A. Ksser, secretaris van de Kamer sinds haar oprichting. De contactpersonen overleden. Aneta seint uit Batavia: Na een kort verblijf te Bandoeng is hier ter stede een ingezetene van Tanah Tinggi overleden onder verschijnselen, welke min of meer aan pest doen denken. Gezien de uitgebreide medische, hygiëni sche en politioneele maatregelen, welke voorzichtig- heidshalve zoo snel en zoo uitgebreid mogelijk zijn getroffen, mag worden aangenomen dat men do situatie meester is. Uitdrukkelijk zij vermeld, dat er geen reden tot ongerustheid bestaat. De gemeentelijke gezondheidsdienst meldt nader: Zondagavond is een persoon, die contact heeft gehad met den eersten overledene, in de centraio burgerlijke ziekeninrichting aan pest overleden. Inmiddels zijn nog twee gezonde personen, dio met den overledene in contact gpstaan hebben, opge spoord en in de C.B.Z. geïsoleerd. Ook andere buurt- genooten zijn achterhaald. Later meldt de gezondheidsdienst nog: De geval len van pest, waarvan een zeker als zoodanig is vast to stellen, zijn allo terug te voeren op import van de ziekte uit Bandoeng. De dienst der volksgezondheid acht het momen teel onnoodig over te gaan tot een verklaring dat Batavia met pest besmet is. De situatie heeft, een gerusstellend aanzien. De noodigc maatregelen zijn getroffen. DOOR GIFTIGE GASSEN GESTIKT. Twee dooden en twee gewonden. Wcimar: In de papierfabriek Tannroda heeft Zondag een ernstig ongeval plaats gehad. Bij het con troleeren van een rioolbuis verloor een employé door giftige gassen het bewustzijn. Daar op Zondag het bedrijf niet in werking was, kon het ongeval niet spoedig worden opgemerkt, zoodat deze arbeider Kirchner gehecten, stikte. Bij de latere reddingspogingen is een bedrijfs- chef, die niet van het gevaar op de hoogte was, even eens gestikt. Tweo inwoners, die. bij het redden behulpzaam waren, zijn ernstig ziek, terwijl bij een van hen voor het leven wordt gevreesd. WRAK VAN EEN 16DE EEUWSCH OORLOGS SCHIP GEVONDEN. Tijdens baggerwerkzaamheden in de Oostzeehavcn van Reval heeft men daar het wrak aangetroffen van een oorlogsschiwp uit de 16e eeuw. Een duiker, die tot het wrak is afgedaald, vertelde dat het 45 meter lang was. Volgens de overlevering is in de 16c eeuw een Zweedsch oorlogschip met een lading goud aan hoord i hier in de nabijheid gezonken. Men wil trachten de lading zoo spoedig mogelijk te bergen.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1