Raad Nieuwe Niedorp. Mushalong Radioprogramma .Gebruikt in Uw soepen HONIG's BOUILLONBLOKJES - 6 voor 10 cent Vergadering van den Raad op Maandag 8 October 1934, des morgens half 10. Voorzitter de heer P. Fluister, burgemeester; se cretaris do heer P. Haringhuizen. Aanwezig alle leden. 1 vacature. In memoriam. De Voorzitter opent met een woord van welkom en zegt dat hij, alvorens met de werkzaamheden te beginnen, de mededceling heeft te doen, dat ons geacht mede-lid, de heer Keesom, gister in den ouderdom van 58 jaren is overleden. De heer Kees- om is gedurende 7 4 8 jaren lid van den raad ge weest en we hebben gedurende dien tijd steeds op de meest prettige wijze met hem samengewerkt. Hij was geen mensch van veel woorden, maar wij wis ten, dat wat hij zei, uit eerlijke overtuiging werd gesproken. Spr. stelt voor een oogenblik op te staan en een oogenblik het geacht lid te gedenken. Hieraan wordt voldaan. De notulen worden gelezen; ze worden onder dankzegging goedgekeurd. Mededceling wordt gedaan van diverse ingeko men stukken, die geen aanleiding tot bespreking geven O.a. kwamen in de begrooting van den Vleesch- keuringsdienst, kring Barsingerhorn, ze sluit tot een bedrag van f 35567.39, met een post onvoorzien van f 880.29. De bijdrage van de aangesloten gemeenten wordt daarbij per ingezetene geraamd op 27 cent, wan neer de verhoogde keurlooncn worden toegepast. Blijven de kcurloonen zooals ze thans zijn, dan zal do bijdrage per ingezetene 42 cent moeten zijn. Het totaal verlies over de jaren 1930, 1931, 1932 en 1933 bedraagt f 12453.33, het reservefonds f 4848.81, zoodat het verlies per 31 Dec. 1933 blijft f 7604.52. Deze verliezen moeten ten laste van do volgende vier diensjaren komen, zoodat ten laste van 1935 dus *4 van f 7604.52, is f 1901.13 is gebracht. Gelezen wordt het vorsing van do gascommissle- vorgadering, op 29 Sept. 1934, welk verslag nog wordt aangevuld met het doen van enkele mede- dcelingen. Het ambtenaren-reglement B. en W. stellen voor om te voldoen aan het reeds in de vorige vergadering medegedeelde Kon. besluit van 19 Juni j.1., waarbij de gemeenteraad wordt aangemaand binnen een termijn van drie maan den, gerekend van den datum, waarop dit besluit te zijner kennis zal zijn gebracht, het ambtenaren reglement dezer gemeente to wijzigen en aan te vullen, overeenkomstig de aanwijzingen, daartoe ge- go ven in do aanschrijving van Ged. Staten van .Noordholland van 10 Januari 1934 (ontslag wegens revolutionnaire gezindheid; ontslag huwende vrou welijke ambtenaren, enz.) In do Maart-vergadering heeft de raad besloten, niet tot deze wijziging te besluiten. De heer Borst blijft alsnog op hetzelfde afwijzen de standpunt staan; de heer Olie meent dat verzet niet zal geven en de gemeente eerder schade zal lcijdcn bij een afwijzende houding; de heer De Jong is het met den heer Olie oens; de heer Gaijaard ziet in een weigerachtige houding geen gevaar voor de gemeente en spr. noemt een geval, waarbij een schilder, werkzaam aan een kazerne te Den Helder, broodcloos werd gemaakt, Dc regeering weet blijk baar zelf. niet wat rcvolutionnair is en wat niet Met 4 tegen 2 stemmen, die van de heeren Borst en Gaijaard, wordt besloten tot wijziging van het re glement. Jaardwedde gemeente-veldwachter. In verband mot oen schrijven van den Commissa ris der Koningin stellen B. en W. voor, de jaarwed- do van den gemeenteveldwachter als volgt to bepa len: Aanvangssalaris is f 1100 met 4 eenjaarlijksche verhoogingen van f 100 tot een maximum van f1500, verhoogd met f50 voor het eventueel bezit van het polltiediploma, f 100 voor uniformkleeding en schoei sel, f30 voor rijwiel, f30 voor kosten van verzeke ring inzake geneeskundige behandeling benevens vrije woning en deze regeling te doen ingaan op 1 Juli j.1. Voorgesteld wordt vervolgens den pensi oensgrondslag te bepalen op f 1870. Netto ontvangt deze functionnaris dan als zooda nig in geld f 1573, zijndee ongeveer 10 pet. minder dan voorheen, als men rekent dat do tijdelijke kor ting van 4V2 pet. vervalt. 1 Do Alg. Ned. Politiebond bepleit om den veld wachter in de korting, welke liet 10 pet. pensioen- premieverhaul beteekent. volledig tegemoet te ko men en van dezo gelegenheid gebruik to maken om do bezoldiging meer in overeenstemming te bren gen met die van do rijksveldwachters, door hem een kindertoeslag too te kennen van 3 pet. der jaar- weddo met toelagen, met een minimum van f 60 per kind. B .en W. oordeelen echter, dat de in het pensioens- FEUILLETON. door OEORGE GOODCHILD. ■Cl. „We houden het nog maar steeds vol', zcide hij op zekeren avond, toen de genadelooze wind In n genoopt had, vroeger dan anders, een schuilplaats te zoeken. „Indien we maar voedsel hadden, dan zou het nog zoo slecht niet gaan, maar ieder beest schijnt uit deze deelen te zijn weggevaagd; we zullen ons met het karkas van dien wolf tevreden moeten stellen." Het magere beest werd in den pot gestopt, en zij deden hun maal met hot sterk riekende vleeschnat, want iels anders ervan was niet eetbaar. Het was hun allen duidelijk, dat do crisis voor de deur stond Het vcreischte iets meer dan wolfsvleesch, om een mensch, in de omstandigheden, waarin zij geplaatst waren, in het leven te houden. Iedere pels, waarop Mushalong de hand had kunnen leggen, was voor dekking gebruikt en toch gingen de beide „ooster lingen" nooit naar bed, zonder het gevoel, dat zij wellicht niet meer zouden ontwaken. Op een zeker moment moest Kate het opgeven. Zij had er don gehoolon morgon logen gevochten, doch tenslotte kon zij er geen weerstand meer aan bieden. Mushalong, met al zijn onwetendheid omtrent vrou wen, was een prachtige beoordeelaar van emoties. Hij zag haar op een zak zitten, met bevende lippen en trillende handen. Hij herkende de teekenen van hysterie aan haar hijgenden boezem en de zenuw trekken in haar gezicht. „Ik geloof, dat tl zich niet goed gevoelt", zelde hij op een zachten toon. „Dat zou ook niets onnatuur lijks zijn. Het Is boter om Uw tranen maar den vrijen loop te laten." Dat deed zij dan ook het volgend oogenblik ter wijl zij haar hoofd in haar handen nam en hart brekend snikte. Met een strak gezicht zat hij naast haar en wachtte tot do storm zou bedaren. Ken volle tien minuten vlooide een stroom van tranen, en toen werd het minder, om tenslotte geheel op te hou den» verhaal belichaamde korting van 10 pet in verband met de tijdsomstandigheden ook ten aanzien van de bezoldiging van den veldwachter toegepast behoort te worden. De heer Olie kan zich niet met het voorstel van B. en W. vereenigen en had graag gezien, dat dit voorstel werd aangehouden, omdat de sterkte van het. college van B. en W. even groot is als van het gedeelte van den raad, niet tot het college van B. en W. behoorende. Spr. wijst erop dat bij de ver gelijking met de salarissen der rijksveldwachters, geen rekening wordt gehouden met een belangrijke bijverdienste. Spr. komt met emolumenten tot een bedrag van f 2160 en vindt niet goed dat de gemeen te de ziekteverzekering betaalt, mede aan de hand van een eerder genomen raadsbesluit. Spr. wijst op den economischen toestand. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. hot billijk geoordeeld hebben, dat volstaan wordt met 10 pet. korting in 't geheel. Een gemeenteveldwachter moet een behoorlijk salaris hebben. De ziekteverzekering wordt ieder jaar door de gemeente betaald. De heer Borst is in principe tegen salarisvermin dering, maar gezien den toestand, kan spr. zich met liet voorstel vereenigen. Spr. informeerde alleen nog naar de regeling van de huurwaarde. De heer Gaijaard wijst op het besluit om ook op de andere ambtenaren 10 pet pensioenspremie- verhaal toe te passen on spr. ziet geen reden om van die regeling af te wijken voor den gemeenteveld wachter. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen, te gen stemde de heer Olie. Besloten wordt tot intrekking van het raadsbesluit tot het toepassen van de tijdelijke W2 pet korting op de jaarwedden van die ambtenaren, die een hoogcreri pensioensgrondslag dan f 1000 hebben, met ingang va'11 1 Juli 1934. Van de Gascoininissie is een schrijven ingeko men, inhoudende het verzoek to besluiten tot het niet aflossen over twee jaren van alle voor de Gas fabriek aangegane geldleeningen, waardoor de on gunst der tijden beter het hoofd geboden kan worden. B. en W. hebben er zich bereids van vergewist, dat voor zooveel noodig dc geldschieters geen bezwaar hiertegen hebben, zoodat wordt voorgesteld aan het verzoek te voldoen en wel voor de jaren 1934 en 1935. Wordt goedgevonden. De Langeroizer schooL B. en W. stellen voor tot het nemen van een ge meenschappelijk besluit met den Raad van Hoog woud, om machtiging te geven het gebouw der voor malige Langereizcr school in het openbaar te ver- kóopen. de gemeenschappelijke regeling omtrent die school to doen beëindigen en de dagelijksch besturen der beide gemeenten als commissie van liquidatie te laten optreden. De heer Olie gevoelt er niet veel voor, om het gebouw al te verkoopen. Meer zal spr. er in 't open baar maar niet van zeggen. De lieer Borst heeft ook geen haast en noemt het een slechte tijd 0111 te verkoopen. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. geen be zwaar hebben, dit agendapunt aan te houden tot de volgende vergadering. Hiertoe wordt besloten. Gemeenschappelijke schoolregelingen. Door B. en W. wordt voorgesteld te besluiten tot het opzeggen der gemeenschappelijke schoolrege- lingcn met de gemeenten Alkmaar en Hoorn en in verband daarmede intrekking der verordening tot verhaal der kosten van het onderwijs op de ouders der leerlingen. De toepassing der regeling met Alkmaar geeft tot administratieve moeilijkheden aanleiding, voorna melijk ten gevolge van de late verrekening der kosten en ten aanzien van de verhaalsvorordenlng bestaat het eigenaardige bezwaar, dat, althans wat Alkmaar betreft, van hen die weinig schoolgeld be talen, en dus een gering inkomen hebben, het groot ste bedrag verhaald moet worden. Bezoek uit deze gemeente van de scholen te Hoorn komt de laatste jaren niet voor. Bij aanneming de zer voorstellen moet in de toekomst geenszins uit gesloten worden geacht, dat de scholen in Alkmaar en Hoorn door jongelui uit deze gemeente kunnen worden bezocht. Als er bijzondere gevallen zijn, is er wel een regeling te treffen. Aldus wordt besloten. Vermakelijkheidsbelasting. Voorgesteld wordt tot intrekking van het besluit van 25 September 1931 tot wijziging van de veror dening op de heffing van vermakelijkheidsbelasting. Hiermede zal worden verkregen, dat evenals voor heen voor uitvoeringen e.d., waarmede geen winst wordt beoogd, voor zoover dat door het gemeente bestuur valt te constatcercn, geen belasting wordt geheven. De betaling dezer belasting heeft voor de plaatsclijko vercenigingon uit een financieel oog punt grooto bezwaren, terwijl do invordering in meerdere gevallen op practische moeilijkheden stuit. Goedgevonden De aftredende leden van de commissie tot wering van schoolverzuim, de hccren P. Zwagerman. H. Wilbrink. J. A. Rohde. D. Wit Cz. en T. van Essen worden met algcmecne stemmen herbenoemd. De vergoeding ex. art. 101 der L.O.-wet 1920 voor de R.K. Jongensschool in 't Veld wordt over 1932 vastgesteld op f 2104.07 (na aftrek van school gelden). Besloten wordt tot wijziging van de gemeentcbe- grooting voor 1934. De raad gaat in comité. Na heropening komt aan dc orde, de vaststelling van de Rekening over 1933. De gemeenterekening over 1933 wordt vastgesteld op de volgende cijfers: gewone dienst, ontvangsten* f 97521.S6, uilgaven f 92870.49, batig saldo f 4651.37; kapitaaldienst ontvangsten f 108294.21, uitgaven f 114097.41, nadeelig saldo f 580320. De rekening der gasfabriek sluit op: baten en lasten f 48844.07, met een verlies van f 6032.80; ka pitaaldienst, ontvangsten en uitgaven f 22697. Dc heer Borst rapporteerde in gunsligen zin, en bracht dank aan den gemeentesecretaris en aan de ambtenaresse ter secretarie. Do Voorzitter merkte op, dat in 1933 niet slecht geboerd is. maar de nieuwe regeling inzake het wcrkloozenfonds kost dc gemeente f 5-100, zoodat met groote moeite de begrooting voor 1935 sluitend zal zijn te maken en wel een hoogcre steun voor de werkloosheidsbestrijding gevraagd zal moeten wor den. Verruiming verkoop gele genheid op Zon dag. Door den Voorzitter wordt medegedeeld dat over de cventuecle verruiming van de verkoopgelegcn- heid op Zondag de winkeliers zijn gehoord en zij in niet zoo groote mate hebben geteekend. Wcl zijn de sigarenhandelaren voor de verruiming, terwijl ook de middenstandsvereecniging vóór de verruiming was. B. en W. stellen dan ook voor de bij de wet be doelde verklaring, dat do bijzondere omstandigheden deze verruiming gewenscht maken, af te leggen, met uitzondering echter van de slijters, voor den ver koop bij halve kannen. De rondvraag. De heer Borst geeft de wenschelijkheid te ken nen, dat de gasdirecteur eens een rapport inzendt over het gasverbruik, na de plaats gehad hebbende vermindering van den gasprijs. De heer Olie informeert naar de regeling van het busvervoer van de schoolkinderen door Groot. Daar wordt verschillend over geoordeeld en spr. vraagt of dat vervoer 11a inschrijving gegund is of dat het zoo maar gegeven is. De Voorzitter deelt mede, dat het vervoer begon nen is na de opheffing van de Moerbeeker school. Een openbare inschrijving is gehouden en het ver- A'oer is toen aan Groot opgedragen, niet alleen om- fiat deze dc laagste inschrijver was, maar ook om dat hij zich een bus had aangeschaft, die door de betrokken autoriteiten was goedgekeurd en waar door wij ons tegenover de burgerij verzekerd ge voelden. Spr. wijst er op, dat Groot nog steeds met succes rijdt, bij de kinderen is hij zeer geliefd en bij dc ouders staat hij in een goed blaadje. De heer Olie is met deze inlichting tevreden ge steld en vraagt hoe het zal gaan met de avond school. Spr. heeft van den heer Stenneberg gehoord dat er 15 liefhebbers zijn en spr. hoopt dat van ge meentewege een regeling wordt getroffen om dit onderwijs, vooral met het oog op de nieuwe spel ling, te doen geven. Do Voorzitter zegt dat als er een bedrag voor het vervolgonderwijs op de begrooting staat. B. en W. voornemens zijn, het onderwijs te doen geven. De heer Kooij deelt den heer Borst mee, dat in dc gascommissievergaderingen het gasverbruik steeds de aandacht heeft. Door den directeur is medege deeld, dat het verbruik tegenwoordig toeneemt en het weghalen van de meters is opgehouden, De heer Gaijaard wil t.a.v. 't vervolgonderwijs een besluit door den raad genomen zien. Spr. weet niet of er een opgaaf van leerlingen is gevraagd, ook voor Langereis en Moerbeek, maar een algemeene oproeping acht spr. gewenscht De Voorzitter zegt dat als de middelen aanwezig zijn, B. en W. voornemens zijn het onderwijs te doen doorgaan. Het blijkt dat op de begrooting voor 1934 f 75 voor dit doel is uitgetrokken, maar nu is het de vraag of voor 1935 eveneens een post uitgetrokken mag worden. B. en W. zullen hot onder de oogen zien. Do heer Gaijaard zegt dat in de vorige comitéver gadering B. en W. het stichten van een nieuwe be graafplaats hebben besproken. Spr. wil aan den raad vragen of het goed is dat B. en W. het plan daartoe nader onderzoeken en doen uitwerken. De Voorzitter vindt dit een ernstig punt om bij de rondvraag ter sprake te brengen. B. en W. zullen deze kwestie ernstig overwegen. De heer Olie zou niet tot de stichting willen over gaan, als er zeer hooge kosten aan zijn verlx>nden, tenzij het absoluut noodzakelijk is. De Voorzitter zegt toe, dat B. en W. het ernstig onder de oogen zullen zien. Hierna sluiting. WOENSDAG 10 OCTOBER. HILVERSUM (301.6 M.) V.A.R.A.: 8.00 Gramofoonmuziek; 9.30 Onze Keuken door P. J. Kers; V.I'.R.O.: 10.00 Morgenwijding; V.A. R.A.: 10.15 Uitzending voor de arbeiders in dc con tinubedrijven; 12.00 De Notenkrakers; 12.30 Orgelspel door Johan Jong; 12.45 De Notenkrakers; 1.00 Or gelspel door Johan Jong; 1.15 De Notenkrakers; 1.45 Verzorging zender; 2.00 Gramofoonmuziek; 2.15 Knip cursus voor beginners; 3.00 Voor de kinderen; 5.30 De Flierefluiters; 6.00 Idem; 6.30 R.V.U.; 7.00 Sport- uitzending; 7.20 Orgelspel door Johan Jong; 7.40 Le zing door W. H. Vliegen; 8.00 Herhaling S.O.S.-be- richten; 8.03 Gevraagde grainofoonmuizck; 8.15 Bonte Avond; In de pauze: Vaz Dias; 11.00 Gra mofoonmuziek; 12.00 Sluiting. HUIZEN (1875 M.) N.C.R.V.: 8.00 Schriftlezing en meditatie; 8.15 Gramo foonmuziek; 10.35 Morgendienst; K.R.O. 11.00 Gramo foonmuziek; 11.30 Godsdienstig halfuurtje; 12.00 Po litieberichten; 12.15 Orkest o.l.v. Mariuus van 't Woud; N.C.R.V.: 2.00 Gramofoonmuziek; 2.30 Post zegelhalfuurtje; 3.00 Liederen recital; 3.45 Verzorging zender; 4.00 Populaire bespeling van het studio orgel; 5.00 Kinderuurtje; 6.00 Landbouwhalfuurtjc; 6.30 Onderwijsfonds voor de Binnenvaart; 7.00 Poli tieberichten; 7.15 Gramofoonmuziek; 7.30 Lezlngj 8.00 Carillonbespeling; 8.25 Lezing; 8.35 De Arnhem- sche Orkestvereeniging; 10.30 Gramofoonmuziek. LUXEMBURG (1304 M.) 7.35 Accordeonspel; 8.20 Gevarieerd concert; 8.40 Spaansch concert; 9.35 Cellorecital; 10.05 Vroolijke muziek; 10.35 Dansmuziek. BRUSSEL (484 M«) 12.20 Omroeporkest; 1.30 Gramofoonmuziek; 5.30 Con cert; 6.50 Idem; 10.30 Dansmuziek. BRUSSEL (322 M.) I.30 Orkestconcert; 5.20 Dansmuziek; 6.20 Gramofoon muziek; 7.35 Idem; 8.20 Radiotoonecl. KALUNDBORG (1261 M.) II.20 Strijkorkest; 3.20 Idem; 7.20 Volksdansen; 8.05 Omroeporkest; 8.55 Opcra-ouverturcs; 9.50 Concert. I BERLIJN (357 M.) 350 Omroeporkest; 5.50 Kamermuziek; S50 Omroep orkest; 9.40 Populaire muziek; HAMBURG (332 M.) 12.20 Gramofoonmuziek; 3.20 Omroeporkest; 5.50 Gramofoonmuziek7.30 Vroolijke muziek; 10.20 Ge varieerd programma. KEULEN (456 M.) 3.20 Kamerorkest; 4.45 Solistenconcert; 9.40 Popu laire- en dansmuziek. DAVENTRY (1500 M.) 12.50 Orkest; 3.35 Orkest; 5.35 Dansmuziek; 10.20 Concert; 11.35 Dansmuziek. PARIJS POSTE PARISIEN (313 M.) 7.09 Gramofoonmuziek; 7.23 Hawaiianconcert; 8.30 Concert; 10.15 Dansmuziek. I PARIJS RADIO (1648 M.) 12.35 Populair concert; 9.05 Concert. 1 MILAAN (369 M.) 4.30 Kamermuziek; 5.15 Gramofoonmuziek; 8.05 ld, ROME (421 M.) 4.30 Kamermuziek; 8.05 Opera. WEENEN (507 M.) 455 Concert 755 Philharmonisch concert; 10.10 Schrammelmuziek; 1150 Gramofoonmuziek. WARSCHAU (1345 M.) 4.20 Liederen; 4.45 Pop. muziek; 6.50 Jazz muziek; 850 Chopinrecital; 9.55 Dansmuziek; 10.25 Idem. BEROMUNSTER (540 M.) 3.20 Omroeporkest; 4.50 Kwartet; 9.35 Gramofoon muziek. „Zoo is het goed", zelde hij. „Ik heb menigen man dat zien doen. Het is moeilijk te gelooven voor een kerel, die zich tusschen een menigte bevindt in een groote stad; maar hier buiten is het heel wat anders. Wel, ik heb dikwijls het gevoel gehad te moeten huilen." „Dat dat geloof ik niet", antwoordde zij, terwijl zij hem met gezwollen oogen aankeek. „Eerlijk waar. Niet kortgeleden, maar jaren terug, etoon ik voor het eerste door den winter werd over vallen. Ik was moederzalig alleen, en mijn hart snakte er naar, om tegen iemand te praten. Ik zou iedere cent, die ik bezat, gegeven hebben om met een hond te hebben kunnen spreken, maar ik had toen zelfs geen hond. Toen ik, na twee maanden, op het punt stond gek to worden, zag ik in de verte een stad liggen. Ik moest mijzelf geweld aandoen om niet te grienen. Het was ook allemachtig eigen aardig, dat, toen ik die plaats bereikte, ik geen woord kon snreken. Kerels riepen naar mij, en het eenige, wat ik kon doen, was gaan zitten staren en niet mijn oogen te rollen.Ik kon mij geen enkel woord herinneren van mijn eigen taal, totdat ik vier en twintig uur achtereen geslapen had." Dat was zijn methode om haar weer tot bedaren te brengen en hij bleek er succes mede te hebben. Onwetend als hij was omtrent een groote menigte van onderwerpen, had hij alle wijsheid, welke de onbetreden wouden iemand schenkt, te zijner be schikking. Beldon zou de geheclo zaak in de war gestuurd hebben, indien hij tusschenbeide gekomen was, want hij begreep de werking van een met sneeuw bedekte, machtige wildernis op een men- schelijkc ziel niet, zooals Musholang dat deed. Het was nu de tijd, alles te probeeren, om de hoop le vendig te houden en de gevaren zoo klein mogelijk to maken. „Je bent oen gezegende trooster, Mushalong", zei- de zij. „Ik beloof je dat niet meer te zullen doen." „Als U daar weer lust toe mocht gevoelen dan zou ik het toch maar doen," zelde hij met een glimlach. „Maar wij zijn nog niet geslagen nog lang niet. We zijn hongerig en koud, maar we smeeken nog niet om genade. Misschien loop ik wel tegen iets beters aan dan een wolf, voordat wij het kamp op slaan vanavond. Eenmaal het plateau over zijnde, komen we weer tusschen de hoornen." Hot geboomte werd bereikt, doch Muschalong had geen geluk met zijn geweer. F.en of twee sporen van winterdieren waren te zien, doch de beesten, die ze hadden achtergelaten, waren onzichtbaar. Om de zaak nog erger te maken, kwam er dien nAcht een zware sneeuwstorm opzetten. Teneinde te verhinde ren, dat zij doodvroren, werd een groot vuur aange legd, en .Mushalong hield het aan den gang, terwijl zijn metgezellen in slaap vielen. Beldon kwam later bij hem, en huiverde, alsof hij koorts, had. „Is dit het einde, Mushalong?" vroeg hij. „Wil je de waarheid weten?" ,.J-Ja." „Welnu, het einde is niet meer ver weg, tenzij wij voedsel kunnen bemachtigen. Ik zal op (ie rivier afgaan, maar ik vermoed, dat het ijs te dik is, om er doorheen te hakken. Hoor je dat?" Beldon hoorde het. Het was een verschrikkelijk gehuil, boven den gierenden wind uit. „Een wolf. Hij is hongerig ook. Blijf hier bij het vuur zitten, terwijl ik hem ga opsporen." Hij pakte het geweer op, en verdween door den dichten sneeuwval. Beldon huiverde, toen hij alleen gelaten werd. Hij haatte wolven, en zou niet weten wat te doen, indien er eentje in het kamp kwam. Weer hoorde hij het afschuwelijke gehuil, gevolgd door een zwakkeren roep van een verder verwijderd mannetje. Tien minuten later hoorde hij een schot toen nog één. Eindelijk kwam Mushalong terug met een sterk beest over zijn schouder. „Heb 'm te pakken gekregen", zeidc hij. „Er wa ren er wel vijftig, maar ze gingen er van door, toen ik op hen afkwam. Ik zal dit beestje in den pot doen. Hoe hij het voor elkaar gekregen had, om het dier in die ontzettende duisternis te dooden, was een mysterie. Beldon deed geen moeite ernaar te vragen, want hij stierf letterlijk van den honger en spoedig verdrong de geur, welke opsteeg uit don kookpot, al le andere gedachten uit zijn geest. Naar zijn gelaats uitdrukking te oordeelen, zou het schildpaddensoep geweest kunnen zijn, inplnats van aftreksel van een wolf. „Hoe moet het met Kato?" sprak Beldon. „Laat haar slapen," antwoordde Mushalong. „Er zal haar vannacht wel niets overkomen." Toen de morgen aanbrak was Mushalong nog steeds bezig met het vuur op te poken, en hing do pot nog steeds boven de vlammen te koken. Kate nam een portie van het misselijk kostje, en keek Mushalong vragend aan. „Dien heb ik gisteravond geschoten," zeide hl|. „Er zit wel niet veel voedsel in, maar het helpt in ieder geval." Zij knikte en keek, door het grijze scherm van vallende sneeuw naar de spookachtige pijnboomen, die nu eens te voorschijn kwamen, dari weer ver dwenen. Zij zag voor zich een nieuwen dag van gruwelijke ellende, en haar hart versaagde. „Zijn we nog ver van huis?" vroeg zij met een bevende stem. „Het is een heel eind naar Lavendou," zeide hij ontwijkend. „Moeten we doorgaan?" „Zeker!" Zij slikte, en trok haar deken dichter om haar schouders. Mushalong voegde er de pas verkregen wolfshuid aan toe, en zij bedankte hein ervoor met dc oogen. „Ik geloof, (lat U het leelijk te verantwoorden hebt", zeide hij. „Het geluk is ook tegen ons. Die vervloekte sneeuwstorm... Maar het heeft geen nut hierover te kermen. We zullen er recht doorheen moeten. Misschien, dat U vanavond wcl onder een dak zult kunnen slapen." „Een dak! Wat bedoel je daarmede?" „Ik herinner mij, dat, toen we maennden geleden langs ditzelfde pad liepen, er een verlaten blokhut was. Als ik mij niet vergis, dan zijn we er niet meer dan een paar mijl van af." „Ik herinner het mij nu ook. Maar ben je er ze ker van, dat het hier dichtbij is?" Hij knikte met het hoofd. Voor haar was elke vierkante mijl van dit land gelijk aan do andore, doch voor Mushalong had ieder boom iets persoon lijks. In de wildernis scheen hij één en al oor en oog te zijn. „Een blokhut!" mompelde Beldon, met een bitte ren lach. „Welnu, ik prefereer om onder één of an der dak te sterven." „Schei uit!" gromde Mushalong boos. Wat later namen zij hun pakken op, en kropen als slakken door de diepe sneeuw, terwijl do wind hun gezichten kerfde en dc koude door hun onvol doende kleeding heen sneed. Mushalong had, als gewoonlijk, bijna alle benoodigdheden op zijn schou ders. Tegen den middag viel Kate schier neer van uit putting, en Beldon kreunde onder het loopen. De storm bleef woeden en tusschenbeide konden ze nauwelijks meer dan een meter voor zich uit zien. Mushalong toonde nu geen medelijden. De blokhut to halen was een dwingende noodzakelijkheid, want hij was overtuigd, dat de klimatologische omstandig heden vóór het aanbreken van den nacht slechter zouden worden. Hij rekende op zijn bijna angstwek kend herinneringsvermogen instinct, als het wa re om de blokhut te bereiken, en tenslotte slaag de hij erin. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1934 | | pagina 6