In Spanjejfij rustig. Raad Callantsoog'. Woensdag 10 October 1934. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9571 Op sommige plaatsen de arbeid weer volledig hervat OPGEWEKTE STEMMING IN HET PARLEMENT. Reuter meldt uit Madrid: Madrid is dezen morgen en ook in den vroegen middag vrij rustig gebleven. Behalve eenige korte schietpartijen aan den rand der hoofdstad, waarom trent geen nadere bijzonderheden bekend zijn, heb ben zich geen bijzondere voorvallen voorgedaan. Ondanks den dringenden oproep der regcering aan de gemeentelijke arbeiders en employe's, om wederom direct aan het werk te gaan, indien zij hun betrekking niet willen verliezen, heeft nog slechts een zeer beperkt aantal hunner het werk hervat. Trams en autobussen rijden slechts in beperkt aantal. Naar verluidt, zijn ook in de particuliere be drijven dc arbeiders slechts voor een klein deel weer aan het werk gegaan. In Barcelona moet volkomen rust heerschen en de arbeid weer volledig zijn hervat. Staking is daar niet meer voorgekomen. 'In Astrië en het Baskenland daarentegen duurt dè strijd tegen de opstandelingen nog voort. Het is waarschijnlijk, dat binnenkort ook de laatste ver sterkingen der revolutionnairen zullen worden inge nomen. In San Sebastian concentreerden de revolutionnai ren zich in de armenwijk, waar zij door dc politie en militairen werden aangegrepen en zich na een hard- nekkigen strijd moesten overgeven. Bij dit gevecht zijn zes doodon gevallen, terwijl een groot aantal personen werd gewond van wie een deel zwaar. In Gijon is dc kruiser „Jamaica" voor anker ge gaan en heeft troepen ontscheept, die zich op marsch hebben begeven naar Oviedo, om de daar gelegerde troepen te versterken. Naar verluidt staan de regee- ringst roepen op het punt de stad Oviedo binnen te marcheercn. De gevoelloosheid der opstandelingen komt o.m. daarin tot uitdrukking, dat Roode Kruispersoneel, dat zijn opofferende taak aan beide zijden verrichtte, op verschillende plaatsen door dc rebellen is bescho ten. In Saragossa hebben de sociaal-democratische ar beidersorganisaties besloten, den arbeid weder te hervatten. Het Spaansche parlement is, zooals te voorzien was, bijeengekomen. Behalve de regeeringspartijen namen slechts de monarchisten en de Baskischc na tionalisten aan de vergadering deel. In het congres gebouw heerscht een zeer opgewekte stemming. De minister-president werd met stormachtigen bijval begroet. De rede van Lerroux werd herhaaldelijk door toe juichingen onderbroken. De minister-president dankte de politie en de troe pen, die voor het vaderland waren opgekomen. Met ajgcmecne stemmen werd een voorstel aange nomen om de doodstraf in Spanje weer in te voeren, en wel bij overtreden Van de wapenwet en in geval .van roof onder verzwarende omstandigheden. Nadat ecnigc partijleiders het woord gevoerd had den, waarbij het vertrouwen in de regeering onom wonden tot uiting kwam, werd het parlement ver daagd tot normaler tijden. Azana gearresteerd. Volgens een bericht van United Press uit Barce lona is dc vroegere Spaansche minister-president Azana, die bij de poging tot opstand in Catalonië 'n leidende rol beeft gespeeld, is gister in het huis van dr. Guberm gearresteerd. Dr. Guberm is de zoon yan den voorzitter van het Catalaansche hof van cassatie. Azana werd naar het hoofdbureau van politie overgebracht, waar hij ter beschikking van de mili taire autoriteiten staat. Naar minister-president Lerroux gister verklaar de, moet de opstand in Asturië thans geheel als on derdrukt worden beschouwd. Woensdagmorgen zullen van dc beide kruisers „Cervantes" en „Cervera" duizend man van het Spaansche vreemdelingenlegioen in de Asturischc haven Gijon aan land worden gezet Lerroux verklaarde, dat de landing van deze manschappen niet opgevat moest worden als een teeken, dat de toestand in Asturië verergerd is. De winkelsluiting op Zondag. Ook de slijters wenschen verkoop op Zondag. De Nederlandsche Bond van koffiehuis-, restau ranthouders en slijters heeft zich tot den minister van binnenlandsche zaken en dien van oeconomische zaken gewend, met 't verzoek, het onrecht ongedaan te maken, dat verscheidene gemeenteraden den slij ters hebben aangedaan, ten aanzien van hun verzoe ken, om ook des Zondags eenige uren verkoopgelegen heid te mogen hebben, door do overgroote meerder heid der helanghebl>enden gedaan. De overweging, dat dranken, welke in de slijterijen worden verkocht, niet aan bederf onderhevig zijn, is geenerlei criterium voor het afwijzen van een dergelijk verzoek en de weigering van de gemeenteraden, om op zulk een grond aan de slijters een verkoopgelegenheid te ont houden, hooft niets te maken met dc letter, noch met de bedoeling, van den wetgever, ter zake van dc laat ste wijziging der Winkelsluitingswet. De afdeeling Amsterdam van genoemden bond heeft zich tot Gedeputeerde Staten gewend, met het verzoek, bedoeld besluit van den Amsterdamschen gemeenteraad niet goed te keuren, eventueel het ter vernietiging voor te dragen aan de Kroon, wegens in strijd met de wet en het algemeen belang. AUTO IN KANAAL GEREDEN. Noodlottig ongeluk in Frankrijk. Drie dooden. I' a r ij s. Maandagavond is een auto met vier in zittenden in een bocht bij Gaindal met vier inzitten den in het Aa-kanaal gereden. De bestuurder wist dc deur te openen en zich in veiligheid te brengen, maar daar hot donker was, vond hij niet aanstonds huln om do andoren bij te staan. Korst tegen den ochtend werden hun lijken gevonden. Zij hebben zich onder water nog wel uit dc auto kunnen bevrijden, maar zijn bij hun pogiDgen om den oever te bereiken verdronken. Brandstoffentoeslag voor werkloozen. Regeling is nog in voorbereiding. Naar aanleiding van een persbericht, volgens het welk aan het departement van Sociale Zaken een re geling is voorbereid voor een verstrekking van brand stoffentoeslag aan werkloozen in den komenden winter, welke regeling hoogstwaarschijnlijk 1 Nov. zou ingaan en een toeslag van ten hoogste een gul den per week zou bevatten, is aan de Msb. ter be- voegder plaatse verklaard, dat. deze regeling op dit oogenblik nog in voorbereiding is en dat het onder zoek van eenige desbetreffende punten nog niet is geëindigd, zoodat de minister nog geen beslissing heeft genomen en mededeelingen omtrent den in houd der regeling als voorbarig moeten worden be schouwd. Van het feit, dat een regeling voor brand stoffentoeslag wordt voorbereid, is reeds dezer dagen mcdedeeling gedaan. Hitier pleit voor de winterhulp. Ieder brenge zijn offer. Berlijn. In tegenwoordigheid van vele autoritei ten en vertegenwoordigers van alle economische or ganisaties en volksgroepen heeft Adolf Hitier heden in de rijksdagzitting in de Kroll-opera officieel 't win- terhulpwerk voor den komenden winter ingeleid. De „Fuehrer" herinnerde aan den strijd van het nationaal-socialismc tegen de werkloosheid, welke stijd van maand tot maand met groote successen werd bekroond. Niettemin bestaat de mogelijkheid, dat niet in de behoeften van allen zal kunnen worden voor zien, zoodat, naast den strijd tegen de werkloosheid, ook de strijd tegen den nood georganiseerd moet worden. Het winterhulpwerk rekent vooral op hen, die, be ter dan de volksmassa zelf, in staat zijn, een offer te brengen. Hitier accentueerde het woord „offer", aangezien hij het weinig eervol vond, wanneer een vermogend man met een groot inkomen zijn gave gaf. Ieder diende zijn gave binnen zijn kader inderdaad als een offer te voelen. Juist in de arme wijken werd vaak naar verhouding meer geofferd dan in de econo misch beter gesitueerde stadsgedeelten. DEENSCH MOTORSCHIP GESTRAND. Het schip verloren. Sydnev (Australië). Het Deensche motorschip „Victoria" is nabij Porpoise Head nabij kaap Jervis in Zuid Australië gestrand. De positie van het schip werd in den loop van den nacht zoo precair, dat de bemanning het met behulp van reddingsboeien moest verlaten. Het schip kan als verloren worden beschouwd. BOEREDRIJ EN TUINDERIJ. Invoer van eieren in Engeland. Regeering wil wederom verminderen. Vei -ogenwoordigers van Nederland, Denemarken en andere landen, welke eieren uitvoeren, hebben gisteren te Londen op het ministerie van iiandcl be sprekingen gevoerd met Engelschc officieele persoon lijkheden over de hoeveelheden eieren, welke in dc komende maanden in het Vereenigd Koninkrijk zul len worden ingevoerd. De Engelsche regcering heeft voorgesteld, dat voor het laatste kwartaal van dit jaar de invoer zal wor den verminderd met vijf procent en voor het. eerste kwartaal van 1935 met tien procent van de hoeveel heden, welke in do overeenkomstige perioden een jaar geleden zijn ingevoerd. Steun aan de tuinders. Een millioen uit het landbouwcrisis fonds. Dc Minister van Economische Zaken heeft alle in Nederland gevestigde producenten van tuinbouwpro ducten, voor zoover deze zijn aangesloten bij de Stich ting Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale, die hun producten over erkende veilingen veilen of als markttuinders zijn, erkend. Voorts heeft de minister bepaald, dat uit het Land- bouw-Crisisfonds aan die producenten steun zal wor den verleend tot een totaal bedrag van ten hoogste fl millioen, en wel voor de volgende prroducten: a. kaskomkommors over het tijdvak van 2 Jan. 193-4 tot 1 Juni 1934 f 1.50 per 100 stuks; tomaten over bet tijd vak van 2 Januari 1934 tot 30 Juni 1934 f 3.por 100 K.G. en c. blauwe druiven over het tijdvak van 1 April 1934 tot 15 Aug. 1934 f 1.50 per 100 K.G. Mijnongeluk bij Lyon. Drie mijnwerkers omgekomen. Parijs: Een ernstig mijnongeluk heeft gisteren in de mijn Saint Pierre la Palud (in het departement Rhone) plaats gehad. Volgens de berichten moeten 20 mijnwerkers inge sloten zijn. Nader wordt omtrent het mijnongeluk nabij Lyon nog gemeld, dat dit plaats vond in een zwavclgroeve, waar vele honderden mijnwerkers bezig waren. Plot seling ontwikkelde zich een dichte rook, die in on doordringbare wolken door de gangen zweefde. Drie mijnwerkers vonden den dood door verstikking. Di rect werd een reddingsploeg aan het werk gezet. De 20 man die ingesloten waren, konden worden bevrijd. „MANCHESTER GUARDIAN" EN „TIMES" IN BESLAG GENOMEN. Berlijn, 9 Oct. (V.D.) In opdracht van de ge heime staatspolitie zijn gisteren do voor den verkoop bestemde nummers van do Londensche „Times" van Zaterdag, die te Berlijn meestal pas Maandagoch tend verkrijgbaar is, in beslag genomen met uitzon dering van de per post verzonden exemplaren aan abonné's. De opdracht tot inbeslagneming schijnt verband te houden met het bericht in dit nummer van 5 October uit Weenen over de betrekkingen tusschcn Oostenrijk en Duitschland en de berech ting van een Duitscher wegens medeplichtigheid aan den Oostenrijkschen putsch van 25 Juli j.1. Dit is de vijfde maal dat de „Times" sedert 20 Juli j.1. in beslag werd genomen. Ook de „Manchester Guardian" is gisteren in be slag genomen zonder officieele opgave van redenen, doch vermoedelijk wegens een hoofdartikel over de vooruitzichten van het proces van den communis- tischen leider, Th&Imann voor het Volksgerecht. VERSTEKELINGEN OP EEN ENGELSCH SCHIP. Ter beschikking gesteld van de Vreemde lingenpolitie. Aan boord van het Engelsche stoomschip „Harpa- gus", dat gister in den vroegen morgen in dc hoofd stad is aangekomen en ligplaats heeft genomen aan de Engelsche boeien, bevonden zich drie versteke lingen van Poolschc nationaliteit. Zij zijn ter be schikking gesteld van dc Vreemdelingenpolitie. DE „COMET"-VLIEGTUIGEN VOOR DE MEL- BOURNE-LUCHTRACE. Londen.Op het vliegveld Ilatfield heeft het derste van de drie voor de LondenMelbourne-lucht- race bestemde Cornet-vliegtuig gisteren zijn eerste proefvluchten gemaakt. Het vliegtuig bereikte een snelheid van 375 K.M. per uur op een hoogte van ongeveer 300 meter, terwijl op een hoogte van 3000 meter, op welke hoogte de luchtrace waarschijnlijk grootendeels gevlogen zal worden, een kruissnelheid van 350 K.M. bereikt zal kunnen worden. Aan de formaliteiten Voor het verkrijgen van het luchtwaar- Uighoidsbewiis is voldaan en de twee andere Cornet- toestellen zullen binnen enkele dagen voltooid zijn. Nog gisterenmiddag werd het toestel overgedragen aan 't bekende echtpaar MollisonJohnson, dat een korte proefvlucht maakte, waarover het zich ten zeerste voldaan toonde. INDIGESTIE GEHEEL VERDWENEN. Kan nu alles etenl I „Na vijf jaar lang aan indigestie te hebben geleden, heeft Uw Kruschen Salts mij geheel van de pijnen bevrijd. Mijn vrienden verwachtten niet, dut ik ooit beter zou worden, maar nu ben ik een ander mensch. Ik heb absoluut geen last meer, ik kan alles eten en met smaak. Ik vertel iedereen hoe buitengewoon goed ik Kruschen Salts vind voor slechte spijsverte ring en maagzuur." J. C. te L. Kruschen Salts vat het kwaad hij den wortel aart, het spoort de afvoerorganen aan tot regelmatig wer ken; helpt lever en nieren in hun functie en zuivert de bloedsomloop. De „kleine, dagelijksche dosis" kan dit alles doen, omdat Kruschen Salts een combinatie is van (J zouten, waarvan ieder een verschillende werking heeft. Enkelvoudige zouten veroorzaken een plotselinge uitwerking op een bepaald gedeelte van het lichaam veel te drastisch om vaak herhaald te kunnen worden. Maar „de kleine, dagelijksche dosis bevat een weinigje van ieder der zouten, zoodat U die met het volste vertrouwen iederen dag kunt innemen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten ft f0.90 en f 1.00 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op. dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amster dam, voorkomt. Voor den „Zesdaagsche" in het R.AJ.-gebouw te Amsterdam zijn de voorbereidingen reeds begonnen. De baan wordt opgebouwd. Vergadering van den Raad op Dinsdag 9 October 1934, des namiddags 2 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer Mr. D. Breebaart Kz., burge meester, tevens secretaris. De Voorzitter opent de vergadering. Alvorens tot de agenda over te gaan, deelt Voorzitter mede, dat de gemeente ten geschenke hoeft gekregen een schilde rij en wel een krijtteekening, voorstellende Callants oog. Do schenkster van dit schilderij is mej. Van Doornik. Hot stuk heeft een plaatsje gekregen in 't raadhuis. Spreker stelt voor het schilderij in dank te aanvaarden en mej. Van Doornik de erkentelijk heid van dc gemeente te betuigen. Dc raad, die deze geste zeer op prijs stelde, ging hiermedee accoord. Hierna worden de notulen vastgesteld. Mcdedeeling wordt gedaan van het proces-verbaal van opname van kas en boeken van den gemeente ontvanger. Van de ingekomen stukken vermelden we, dat Gcd. Staten hebben goedgekeurd de geldieening van f 3400 voor de verbetering van den nieuwen weg. Het verslag van de vergadering van dc Commissie van den Vleeschkeuringsdienst, kring Barsingerhorn, wordt gelezen, terwijl de begrooting van dien dienst zal circuleeren. Verschillende aanvragen om subsidie zullen wor den behandeld bij de gemeentebcgrooting 1935. Alle ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Lichten dooven. Aan de orde is een voorstel tot vaststelling eoner verordening als bedoeld bij artikel 10, derde lid van het Motor- en Rijwielreglement (verlichting van stil staande motorrijtuigen in dc kommen der gemeente). Door Voorzitter wordt dit voorstel toegelicht. Do A.N.W.B. en K.N.A.C. zonden een schrijven, waarin ze er bij den Raad aandrongen om van de bestaande gelegenheid gebruik te maken, de motorrijtuigen van het voeren van parkeerlicht te ontheffen; een en an der in het belang van het motorverkeer. Wc hebben hier openbare verlichting, zoodat hier tegen geen bezwaar bestaat. Het voorstel wordt dan ook met algemeene tseni- men aangenomen. Verkoopverruiming. B. en W. stellen voor te besluiten tot de verklaring van het eerste, tweede en derde lid der wet tot wij ziging van de winkelsluitingswet (verruiming van den verkoop op Zondag in de tegenwoordige buiten gewone omstandigheden) De gehouden enquete bij de betrokkenen leverde een zeer ruime meerderheid op. Alle waren nl. voor verruiming. De beer Kruisvcld vraagt óf het verplicht Is dat men 6 uur achtereen open is. Voorzitter antwoordt hierop bevestigend. Alleen mag de winkelier zelf het beginuur vast stellen. De verruimende bepalingen, die we hier heb ben gedurende den seizoentijd, zullen evengoed gel den. hoewel in iets meerdere beperking, aangezien naar uniformiteit wordt gestreefd en Callantsoog ruim bedeeld was. Het voorstel wordt aangenomen. Van den Commissaris der Koningin is bericht ont vangen, dat de jaarwedde van den veldwachter zal moeten worden verhoogd voor politie-diploma ,f25) of diploma met aanteckcning (f 50) Dit beteekent een salarisvermeerdering van f 25 voor den veldwachter. B. en W. stellen voor de verordening in dien geest te wijzigen .terwijl ook met eenige veranderingen van administratieven aard rekening zal worden gehou den. Aldus wordt besloten. Dc heer Vries zegt nog. niet voor verhooging te zijn, doch opgemerkt wordt, dat de jaarwedde zeer laag is. Een koopje. Voorgesteld wordt om een perceeltje gemeente grond groot 115.5 M2„ gelegen achter de woning van den heer L. van Wachcndorff van Bijn op zijn ver zoek aan hem te verkoopen voor f 20. Daar het per ceeltje geen waarde heeft voor de gemeente, lijkt B. en W. dezen prijs niet te laag. Conform het voorstel wordt besloten. Verder wordt voorgesteld de verhuur van een drietal perceelen gemeentegrond, te weten één aan den heer M. C. Tuinman, één aan (ie Fa. Baken en Koogcr en nog één (een telefonisch verzoek, pas ingekomen), ook aan den heer Tuinman. Dc eerste aanvraag van den heer Tuinman betreft het overblijvende gedeelte van een perceel waarop staat de rookerij van de fa. Baken en Kooger, de heer Tuinman wil tevens heesters aanbrengen, om het onvriendelijk uitzicht te verbeteren. Dit perceel is groot 178 M2., terwijl dc huur f .712 bedraagt. De fa. Baken en Kooger huurt, dat gedeelte, dat in haar bezit is, n.1. 100 M2. voor f 1.G0. De heer Kooger vindt het vreemd, dat er nu be taald moet worden voor den grond, waarop de roo kerij staat. Bij de verhuring was bepaald, dat zou betaald worden voor dat gedeelte, dat gebruikt werd. Voorzitter zegt, dat achteraf gebleken is, dat een foutieve meting is verricht. Dc heer Kooger vindt het ook wel billijk, hoewel hij schertsenderwijze van 2 maal betalen spreekt. De heer Vries gaat nog verder; hij wil de betaling van terugwerkende kracht zien, wat hilariteit ont lokt. De heer Vries wil êcn ordelijke toestand achter de zomerwoningen, een kwestie, die de aandacht van B. en W. heeft. Het derde verzoek betreft perceel 18, practisch ge sproken het laatste onverhuurde perceel. De heer Tuinman betaalt hiervoor f 15, terwijl tevens toezeg ging door hem is gedaan voor beplanting van het kleine perceel 19. Het voorstel wordt aangenomen. De begrooting 1934 wordt gewijzigd in verband met de leening voor den nieuwen weg. Rondvraag. Dc heer Kruit vraagt wanneer het Hoogheemraad schap aan de wegverbetering zal beginnen. Voorzitter zegt dat Ged. Staten nog vergunning moeten verleenen. De heer Weij heeft weer klachten gehoord over de verlichting bij de strandtrap. Naar alle waarschijnlijkheid zal de hotelbouw in Januari beginnen en dus zal het niet lang meer du ren, of dit euvel zal verholpen zijn. Hierna volgt sluiting.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5