Na den koningsmoord Vereen...» Landbouw- irwijs. KIJKEI) isKCj/ÖPEfUijCLOECK Violette Kozière ter MOMSNt FOTO's en VERGIOOTINtEN CURSUSSEN Het raadsel van den aanslag schijnt opgelost. De uitvaart van Koning Alexander. RUSSISCH COMMENTAAR. Op den moord van Marseille. Fotogr. Atelier ARPAD MOLDOYAN - Nieuwe Niedorp DAGVAARDING IN DE ONNES-ZAAK. Winterweer in Amerika. Zaterdag 13 October 1934. Postrekening .No. 23330 SCUGEB 78ste Jaargang. No. 9573 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot *s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 20 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno* inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Nieuwe ophelderingen en arrestaties. - Dc samenzweerders aikomstig nit het be ruchte kamp van Kroatische terro risten aan de Zuid-Slavische grens in Hongarije. (Zie ook pagina 1, Derde Blad.) Het raadsel van den aanslag te Marseille schijnt zijn oplossing te naderen. Zooals el ders in dit nummer gemeld, zijn de gearre steerde vermoedelijke handlangers van den moordenaar, Benes en Novak, urenlang aan een scherp verhoor onderworpen. Bij dit ver hoor, dat door een hoogen ambtenaar van de Zuid-Slavische politie, Dimitriwitsj Militsjoe- witsj, die gister met een vliegtuig uit Parijs naar Genève en naar het grensstation Anne- masse was gevlogen, is hun identiteit vastge steld kannen worden. De man, die zich aanvankelijk Benesj noemde en naderhand verklaarde Rajtisj te heeten, blijkt werkelijk zoo te heeten en in Brazilië door de Kroatische revolutionnaire beweging, die in Hongarije wordt gaande gehouden, geworven te zijn. De z.g. Novak wilde aanvankelijk niet spreken. „Ik ben, zeide hij, toch verloren en ik geef er de voorkeur aan om zwijgend den dood in te gaan." Novak wordt beschreven als een man van Herculische gestalte, terwijl Benes het type van den revolutionnairen intellectueel is. Toen Novalc niet wilde spreken riep Dimitriwitsj hem toe: je bent Fronomir Pospisjil en je hebt ook Toni Schlegel, den directeur van de Novosti, te Zagreb gedood. Later heb je verschillende bomaan slagen te Zagreb gepleegd en daarvoor ben je ver- Schillende malen ter dood veroordeeld. Toen gaf Pospisjil het op en met een vloek zeide hij: Zoo is het en sloeg met den vuist op tafel. Tege lijkertijd is vastgesteld, dat de praatjes, welke zij over hun z.g. verblijf te Munchen vertelden, uit hun duim gezogen waren en dat zij daarmede alleen ten doel hadden dc politie op een dwaalspoor te bren gen. In werkelijkheid zijn beide mannen in het be ruchte kamp van Kroatische terroristen in Janka Puszta aan de Zuid-Slavische grens in Hongarije geweest en naar het schijnt tot het laatste oogen- Mik. Dit feit bewijst reeds, dat het kamp, waarvan Zuid-Slavische gedelegeerde Fotitsj in de verga dering van den raad van den Volkenbond in Juni freeds had gesproken en waarvan de Hongaarsche gedelegeerde daarop had beweerd dat het was op geheven, verder heeft bestaan tot aan den dag van den aanslag te Marseille. Uit Hongarije zijn.dus Rajtitsj en Pospisjil samen met den z.g. Chalny, dicop het station te Fontaine- bleau wist te ontsnappen, direct naar Zurich gegaan, waar zij den vertrouwde van de terroristen, Pawelitsj en Kalemen zelf ontmoetten. Deze beide laatsten kwamen direct uit Italië. Allen reisden toen samen naar Lausanne, waar zij hun passen die zij van de Hongaarsche autoriteiten bezaten, tegen vervalschte Tsjechische passen: verwisselden. 29 Septmber staken zij toen het meer van Genève naar Evian over. Toen verdeelden zij zich. De vertrouwde van Pawelitsj, die onder den naam Sarbot bekend was, Kalemen en Chalny trokken naar Marseille, de anderen wacht ten het verloop der dingen te Versaillcs en Fontai- nehlcau af. Had Kalemen zijn opdracht niet kunnen vervullen, dan had de tweede greop een andere aan slag hij de aankomst des Konings te Parijs moeten organisceren. Bij voldoende deelname zullen aan de Landbouwhuishoudschool te SCHAGEN de volgende worden gegeven 12 Kooklessen van 3 uur i 8. t Waschlessen van 2 nnr i 1. 6 Huishoudkunde lessen van 2 nnr 13, 12 Costnnmnaailessen van 3 nur i 7. 12 Knlplessen (hovenkleeding) van 3 nnr 17. Aangiften worden ingewacht voor 31 Oc tober bij Mcj. L. PIET, aan de Landbouw huishoudschool. Voor het Bestuur, G. NOBEL, Voorzitter. Nieuwe arrestaties. Do Fransche politie heeft in verschillende doelen van het land arrestaties verricht van verdachte ele menten, die betrokken zouden kunnen zijn bij den aanslag te Marseille. Te Douai zijn Vrijdag 2 joden opgepakt, Eisenstein en Silbcrstein genaamd, van wie de eerste onder val- der valschcn naam te Parijs schijnt te hebben ge woond, terwijl de andere zich voor Pool uitgaaf. Hun bagage wordt nauwkeurig onderzocht. Te Chamberey is een uit Zuid-Slavië afkomstige Oostenrijksche onderdaan gearresteerd, die zich Quiqueran Debouzen noemt. Hij verklaarde zijn do micilie te Graz te hebben en te Zagreb geboren te zijn. Op den dag van den moord moet hij zich te Aix cn Provence bevonden hebben en hij zou op het punt gestaan hebcn Frankrijk over den St. Bernard te verlaten. De organisatie die den moord voltrok. Verklaringen van een vrouw uit Split. Volgens een pas ontvangen bericht van United Press uit Belgrado heeft zich bij een politiepost al daar een vrouw uit Split aangemeld, die verklaarde dat zij vele leden der illegale Ustacha-organisatie kende waardoor de aanslag in Marseille is beraamd en tenslotte uitgevoerd is. Zij was ook in staat te bewijzen, dat de in den loop van het vorige jaar te Agram op koning Alexan- der gepleegde aanslag eveneens door deze organisa tie was voorbereid. Koning Alexander was gewaarschuwd. Londen. Uit Belgrado wordt gemeld, dat koning Alexander geweigerd heeft te luiste ren naar de waarschuwing van koningin Marie niet naar Frankrijk te gaan. Op een zelfde waarschuwing van den president van den Senaat, heeft Alexander geantwoord: „het is mijn plicht te gaan". Uit Parijs wordt verder aan ie Daily Telegraph waaraan we dit bericht ontleenen, genleld, dat twee mannen, die gearresteerd zijn als medeplichtigen van den moordenaar, een buitenlandsche mogend heid bij de aangelegenheid hebben betrokken, ter wijl voorts, volgens het blad wordt beweerd, dat een aanslag wordt beraamd op het leven van Peter II, den jeugdigen nieuwen koning. De torpedobootjager Dubrovnik met het stoffelijk overschot van koning Alexander, is gisteren door de straat van Mesina gevaren. Een Italiaansche kruiser en een flottillc torpedojagers was de Dubrovnik te gemoet gevaren en geleidde haar door de Italiaan sche wateren. Tegen zonsondergang zouden de Ita liaansche schepen terugkeeren. Bij het passeeren van den vuurtoren van San Ranieri werd een salvo van 21 schoten ter eere van den dooden koning gelost. GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verkoopen wij onder GARANTIE en op PROEF. Garage C. NIEUWLAND, BERGEN. Bijzetting in het mausoleum der Kara- georgewitsj op den berg Oplenatsj nabij Belgrado. Het panthéon van de dynastie der Knrageorge- witsj welke thans over Joegoslavië regeert waar Woensdag a.s. het stoffelijk overschot van Koning Alexander zal worden bijgezet, is van het klassieke type der Servisch-Byzantijnschc kerk. Het verheft 'zich op den berg Oplenatsj in de nabijheid van Bel grado en draagt den naam Topola. Het ontwerp werd gemaakt door Koning Peter 1, vader van den thans vermoorden Koning, terwijl Alexander zelf de deco ratie ontwierp in den luisterrijken trant des lands. Een breed fresco in de rotonde stelt dc marteling van den Heiligen Joris voor, de overige fresco's ge ven veelkleurige voorstellingen van de beroemdste kloosters in het middeneeuwsche Servië en van den Athos. Te linker zijde rust onder een eenvoudigen steen Koning Peter. Rechts Karagcorgewitsj, do stichter der dynastie. Oude vaandels hangen in plooien naar beneden, zij zijn van oude Servische regimenten, wel ke thans de Joegoslavische kleuren dragen. De kruisvormige crypt is geheel uit marmer. Veer tig grafkelders bevinden zich erin, waarvan er reeds veertien bezet zijn; in één rust het stoffelijk over schot van de moeder van Karagcorgewitsj. Frescos en mozaieken versieren de ontzaglijke ruimte, wel ke een indruk van melancholie en rust wekt. De pi laren zijn lang en zwaar, met .kapiteelen beginnend ter hoogte van den schouder. Op het oogenblik is men druk bezig om den graf kelder welke het stoffelijk overschot van Koning Alexander zal bevatten, in gereedheid te brengen. De jonge Koning Peter op schen bodem. vaderland- De U-jarige Koning Peter II, die zijn vader zal opvolgen, is in gezelschap van zijn moeder, per spe- cialen trein hij Assling, de Joegoslavische grens ge passeerd. Hedenmorgen vroeg zou de trein te Belgra do aankomen. „De schuldigen zij, die met behnlp van het zwaard de kaart van Enropa willen herzien." Moskou: In een correspondentie, welke ge wijd is aan den moord te Marseille, schrijft de Pa- rijsche medewerker van Isvestia: In parlementaire kringen houdt men staande, dat het brein, dat naar het schijnt den arm heeft bestuurd van den moorde naar van Barthou en den koning van Joegoslavië, hetzelfde is als dat den arm heeft bestuurd van de moordenaars van Doumer, Doeca en Dollfuss en waardoor thans Titoelescoc wordt bedreigd. De schuldigen aan den moord zijn zij, van wie Litwinov te Genève zoo juist heeft gezegd, dat zij mot behulp van het zwaard de kaart van Europa willen herzien. Het proces tegen de vadermoordenares te Parijs. Geen verzachtende omstan digheden. De rechtbank te Parijs heeft Violette No- zières ter dood veroordeeld. Violette Noziè- res van het 18-jarige meisje, dat getracht heeft haar ouders te vergiftigen om aan geld te komen. Doordat haar moeder herstel de van de vergiftiging kwam het feit aan het licht. Violette was de dochter van een ma chinist van de spoorwegen, die haar een op voeding boven haar stand had gegeven. In naam studeerde zij, doch inderdaad leidde zij een lichtzinnig leven. De laatste dag van het strafproces tegen Violette Nozière is begonnen met nog enkele getuigenverhoo- ren. Gehoord werden o.a. eenige studenten, die Vio lette gekend hebebn en van wie er twee verklaarden dat zij tegen hen over de onbehoorlijke handelingen van haar vader gesproken heeft. Op deze geschiede nis is echter verder in het proces niet ingegaan en de verdediging heeft er geen of nauwelijks partij van getrokken. We zullen dus nooit weten of wt daarbij met een infaam verzinsel van een, door en door perverse jonge vrouw, dan wel met een tragi sche werkelijkheid te doen hebben. Nadat de advocaat der civiele partij In een korte interventie vooral de nagedachtenis van den vadjr verdedigd had en tenslotte namens de moeder op clementie had aangedrongen, hield de advocaat-ge n era al een zeer scherp requisitoir, waarin hij een buitengewoon ongunstig portret van de beklaagde schetste, wier luiheid en leugenachtigheid haar tot prostitutie en moord gebracht hebben en waarin hij de doodstraf eischte. Violette Nozièro erkende haar vader te hebben wil len vergiftigen; omtrent de plannen met haar moe der liet ze zich minder precies uit. Met een verdoo- ving zou ze genoegen genomen hebben. Doch sprak ze de waarheid...? Tegenover alle menschen uit haar omgeving heeft ze gelogen. De voorzitter van het hof heeft het haar in strenge, abrupte zinnen voorgehouden. Het ligt op nicmands weg haar schuld te verzwaren. In zijn ondervraging liet hij duidelijk uitkomen, dat de ouders mede schuld dra gen. Zij hebben het eenige, al te vermetele kind ver wend. Men weet, dat de vader machinist op de P.L.M. was. Als zoodanig stond hij uitmuntend aan geschreven; hij was sober, spaarzaam, plichtsge trouw. Voor het besturen van den presidentieelen trein placht hij gekozen te worden. Al behoorde hij tot de communistische vakvereeniging, een drijver was hij zoo min als onbemiddeld. Om en bij de 180.000 frank had hij ter zijde gelegd. Het gezin leefde eenvoudig op de zesde verdieping van een huurkazerne in een arbeidersbuurt. De in telligente Violette kreeg een uitstekende opvoeding; met meisjes „hoven haar stand" werd ze op een mid delbare school gedaan. Zij kon best mee, maar wou niet. Klachten van dc directie werden door haar on derschept. Liever slenterde ze met studente-kamera den over straat en in café s van liet Quarticr latin. Zo had haar hoofdkwartier in het café de la Sorbonne. Met die vrienden toonde zo zicli belangeloos; in hun gezelschap was zij het die „fuifde". Dc studenten lieten zich dit gereedelijk welgeval len. Als getemperde verontschuldiging diene, dat ze over een jammerlijk maandgeld beschikten on Vlo- lette voorwendde, de dochter van een ingenieur bij de spoor en vermogend te zijn. Kortom, zij was een mythomane en de verzinsels, met een hard woord leugens genoemd, konden haar niet ten volle aange rekend worden. Hiermede is niet gezegd, dat haar toerekeningsvat baarheid als verzwakt beschouwd moet worden. Al leed ze aan een gevaarlijke ziekte, door den raads heer recht-nf bij den naam genoemd, haar geestver mogens werden er niet door aangetast. Voor haar daden is zij ten volle aansprakelijk. Meer dan eens heeft ze getrachte beide of een der ouders uit den weg te ruimen. Haar toeleg was, zich in het bezit van de spaarpenningen te stellen. Als reden heeft ze iets anders opgegeven. De beschuldiging tegen den vader is zoo afgrijselijk, dat ze niet onder het oog van den lezer kan worden gebracht. Verder blijft ze erbij, dat een geheimzinnige meneer Emile in haar levens onderhoud voorzag. Het hof is geneigd dezen even edelmocdigen als belangcloozen beschermer voor een verzinsel te houden. Waar is, dat geen enkel spoor van hem gevonden werd. De beklaagde heeft meer tusschenpersonen uit het niet verwekt ter ver wezenlijking van haar demonische plannen. Zij zou, met andere woorden, van diefstal of andere, nog moeilijker bekenbare bronnen geleefd hebben. Straks zal zij gelegenheid hebben om over haar lange reeks van zonden na te denken, want zooals men weet, wordt in Frankrijk het doodvonnis aan vrouwelijke beklaagden nooit voltrokken, zoodat de veroordeeling in de practijk op levenslange opsluiting neerkomt. van buitengewone kwaliteit DE HEER ONNES MOET EEN OPERATIE ONDERGAAN. De hoer Onnes van Nijenrode is gedagvaard doof middel van aanplakking van de oproeping aan het paleis van justitie te Amsterdam. Men trok hieruit de conclusie, dat de verblijfplaats van den heer Onnes niet bekend was, of dat hij niet ter terechtzitting zou verschijnen. Dit is echter geenszins het geval. De heer Onnes n.1. woont thans op zijn landgoed te Mecklenburg, waar hij zich voorgoed heeft gevestigd. Er is du» geen sprake van dat zijn adres niet bekend is bij de Justitie, of dat slechts een correspondentieadres be kend is. Gistermiddag hebben de beide verdedigers van den heer Onnes, mr. Th. Muller Massis en mr. N. J. Kap- peync van de Coppcllo te Utrecht een onderhoud met hun cliënt gehad. Deze deelde mede, dat hij een keel operatie zai moeten ondergaan, waardoor hem het spreken geruimen tijd onmogelijk zal zijn. In ver band hiermede verzocht de heer Onnes zijn verdedi gers stappen te doen om de behandeling van de zaak die 6 Nov. aan zou vangen, uitgesteld te krijgen tot lateren datum, daar hij op de zitting tegenwoordig wil zijn. Reeds gisteren is een desbetreffend verzoek inge diend bij den procureur-generaal en bij den presi dent van het Gerechtshof. Over het verzoek is uiteraard nog niet beslist. Sneeuwstorm in den Staat Maine. Bangor (Maine): Gister was het in het Noorden echt winterweer. Boven een groot gedeelte van den Staat Maine heeft een sneeuwstorm gewoed, zooals men jarenlang niet heeft medegemaakt. Er was groo te storing in liet telefoon- cn telegraafnet. De koudegolf breidt zich uit naar het Zuiden en men verwacht, dat zij morgen reeds Vcrmont, Mas- sachussetts, Connecticut en New York zal bereiken. De openbare inzamelingen ln Doltschland voor de „Winterhilfe" zijn deze week aangevangen. Een straatooneeltje te Berlijn. GRUWELIJKE MISDAAD. Parij's. Een gruwelijke misdaad is in het kleine plaatsje Cambron bij Abbeville in Noord-Frankrijk gepleegd. Een -W-jarige boer doodde aldaar met een bijl zijn vrouw, zijn vijf kinderen van 4 tot 12 jaar, stak daarna zijn boerderij in brand cn maakte door ophanging een einde aan zijn leven. ERNSTIGE ONTPLOFFING IN TSJECHO-SLOWAKIJE. In een zuurstoffabriek. Praag. In de zuurstoffabriek Kosmos te Czaslau is gistermorgen met ontzaggelijk rumoer een zuur- stofflesch ontploft. De arbeider, die bezig was de flesch te vullen werd gedood. Dc zaal, waar de ont ploffing plaats had, werd vernield. Het dak van de fabriek sloeg kapot, zoodat de brokstukken tot ver in den omtrek neerkwamen. Ónder het personeel ont stond een paniek. Het verminkte lijk van den af» beider werd later onder de puinen gevonden.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1