De Kerkbrand te Noord-Scharwoude Klopjacht op de moordenaars. Tragedie in een mijn Cadeau! KIJKEIl is KO0PEn t CLOECK Het complot tegen koning Alexander. Von Papen naar Berlijn terug. Een ontzettende catastrophe aanstaande? Honderd arbeiders naar beneden gestort m- m 3P$ Dinsdag 16 October 1934. Postrekening No. 23330 scmcEi 78ste Jaargang. No. 9575 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot *s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1-80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent Cbewtjsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Nog geen zekerheid of Georgief en Kalemen een en dezelfde persoon zijn. - De ont snapte van Fontainebleau te Melum gearresteerd. Naar de bladen te Belgrado melden, heeft de po litie te Sofia de vingerafdrukken van Georgief, van wien men aanneemt, dat hij dezelfde persoon is als Kalemen, de dader van de moorden te Marseille, naar Belgrado gezonden. Van Belgrado worden de afdrukken per vliegtuig naar Marseille gezonden. Het lijk van den moordenaar zal opgegraven worden om vast te stellen of de afdrukken uit Sofia identiek zijn. Do Bulgaarsche politie beschikte over de vin gerafdrukken,, omdat Georgief na den mooerd op To- malewski gearresteerd is. De pers: te Belgrado stelt de vraag, hoe het mogelijk is geweest, dat Georgief destijds reeds na een jaar in vrijheid is gesteld. Vrouw van Georgieff gearresteerd. Belgrado. De vrouw van Georgieff is gister te Sofia, waar zij woont, gearresteerd. Men hoopt aldus het onderzoek naar de bij den moord betrok ken personen te bespoedigen. De Bulgaarsche politie heeft zich gistervoormid dag telegrafisch in verbinding gesteld met de Fran- sche politie, teneinde alle mogelijke inlichtingen te bekomen over den z.g. Kelemen. De Joego-Slavische bladen bevatten uitvoerige be schouwingen over den persoon Wlada Georgieff, dien „Politika" den „beul in dienst van den Mace- donischcn leider Michailoff noemt. Volgens de „Wreme" is het nu wel zoo goed als zeker, dat dit individu den aanslag heeft gepleegd. Naar .Politika" verder meldt, behoorde Georgieff tot de 10 Maccdoniërs, tegen wie door de Bulgaar sche regeering, na de ontbinding der Joego-Slavische sectie, een vervolging werd ingesteld. Betreffende hetgeen de Bulgaarsche politie om trent Kelemen gevonden had, wordt nog het volgen de gemeld: Bij gebrek aan andere foto's van den moordenaar legde men de vrouw van Georgief een krant voor, waarin de beeltenis van Kelemen voor kwam. De vrouw verklaarde dat er weliswaar een zekere gelijkenis tusschen haar man en de foto be stond, maar dat zij niet met zekerheid kon zeggen, of hij het werkelijk was. In het verder verloop van het onderzoek gaf zij een nauwkeurig signalement waarbij men haar in het bijzonder naar verschillende kenteckenen vroeg. Interessant is het dat van de politie-com missie van vijf leden er drie verklaarden, dat zij in Kelemen niet Georgief herkenden, terwijl de andere twee leden van het comité het voor waarschijnlijk houden dat Kelemen en Georgief een en dezelfde persoon zijn. Heel zeker is men dus hieromtrent nog niet. Een koffer te Lausanne ontdekt. In het bagage-depot van het station te Lausanne Is Maandagavond een koffer ontdekt, waarin de oude en vuile kleeren uit 't kamp van Janka Puszta zaten, die Kelemen, Pospisjil en Raititsj onder lei ding van den z.g. vertrouwensman van Pavelitsj te Parijs tegen nieuwe hebben verwisseld. Tevens be vatte de handkoffer drie pistolen met stalen patro nen, Oostenrijksch en Hongaarsch zilvergeld en pa pieren en adressen. Dg politie stelt zich van deze vondst een aanzien lijke vergemakkelijking van het onderzoek voor. Malny gearresteerd. De man, die in Fontainebleau ontsnapte. Parijs. Malny, de ontsnapte van het station van Fontainebleau, die zich verscholen hield in de bos- schcn, is gisternamiddag te Melun gearresteerd. Het schijnt wel, dat de royale fooien de terroris ten ten va! brengen. Iemand van het kasteel Mar: codon te Melun, aan den ingang der stad gclegenj merkte op, dat een bezoeker van het kasteel voor een éénvoudig kop koffie een zeer groote fooi gaf. Dat bracht hem op het denkbeeld, den man eens goed op to nemen en hij vond toen veel overeenkomst tus schen den royalen klant en den terroristischcn ban diet, die wegens medeplichtigheid aan het complot tegen koning Alexander gezocht werd. Hij ging on middellijk naar den commissaris en deze zond een brigadier en een agent, die al zeer spoedig de over tuiging kregen, dat de klant leek op den gezochte. Zij zagen ook, dat de man zeer vermoeid was en ver magerd. Ze brachten hem naar het commissariaat Geen overeenstsemming met de Oosten- rijksche regeering. Reuter meldt uit Weenen: Von Papen is per vliegtuig naar Berlijn vertrok ken. „Exchange" deelt mee, dat Von Papen met de Oos tenrijksche regeering besprekingen heeft gevoerd welke tijdelijk zijn afgebroken. Von Papen zou de regocring om toestemming verzocht hebben Oosten rijkers toe te staan het swastica toeken te dragen en den Oostonrijkschcn nazi's politieke activiteit toe te staan. Aan dat verzoek werd door de Oostenrijksche re- geering niet voldaan. Volgens „Exchange" is Von Papen thans naar Berlijn om nieuwe instructies te halen. - t over, waar men zevenhonderd francs op hem vond, een compas, maar geen wapens. Hij kon geen verklaring geven van het feit, dat hij deze som gelds bij zich had en er dermate uit geput en verwilderd uitzag en viel tenslotte door de mand. Hij bekende op het station van Fontainebleau op het oogenblik, dat naar zijn papieren werd ge vraagd, uit handen van de politie te zijn ontsnapt. De nationale veiligheidspolitic werd onmiddellijk ge waarschuwd en kwam weldra den gearresteerde ha len om hem naar Parijs over te brengen. Te Parijs heeft heden een zeer langdurig en be langrijk verhoor plaats gehad met een getuige, van wien men den naam nog verzwegen houdt, doch aan wiens getuigenis groot gewicht wordt gehecht. Nu de ontsnapte van Fontainebleau eindelijk weer ge grepen is en nu ook de ware identiteit van Kelemen aan het licht is gekomen, hoopt men nog heden zeer vruchtbare verhooren tc kunnen afnemen. Bijna duizend mijnwerkers in hongerstaking. De duizend mijnwerkers, die in de mijn te Fünlkirchen in Hongarije, vierhonderd meter onder den grond sinds eenige dagen in hon gerstaking zijn gegaan, schijnen groot gevaar te loopen voor hun leven en het is niet on mogelijk, dat deze hongerstaking met een ont zettende catastrofe zal eindigen. Gister heeft men voedsel naar beneden gezonden, dat echter onaangeroerd weer boven kwam. Ook het ingrijpen der regcering heeft tot dusver geen succes gehad. De leiders der vakverecnigingen, die zich gisteren in de schacht hebben begeven, heb ben geconstateerd, dat de mijnwerkers ten gevolge van de hongerstaking volkomen uitgeput zijn, doch vastbesloten zijn, de hongerstaking door te zetten. Nader wordt gemeld: De hongerstaking neemt steeds dreigender vor men aan. Tot gistermiddag waren in totaal 1500 christelijk-sociale mijnwerkers in staking. Op instructie van de algemeene directie is het werk in bet geheele mijngebied stopgezet, zoodat op het oogenblik 4300 arbeiders zonder werk zijn. Van de stakende arbeiders bevonden zich gistermiddag 1000 reeds 100 uur onder den grond. Onderhandelin gen met de stakende arbeiders zijn tot dusverre zon der succes gebleven. Teneinde onlusten te voorkomen, heeft de regee- ring twee regimenten en 100 gendarmen bij de mij nen geconcentreerd. De toestand is zonder twijfel buitengewoon ernstig, daar tengevolge van het stop zetten van do zuigpompen en der ventilatoren gevaar bestaat voor ontploffingen. Sedert de pompen niet meer werken, stijgt het water voortdurend. De stakers zouden in volkomen uitgeputten toestand in groepen van 10 tot 20 liggen in ©en gang van 500 M. Zij zouden nauwelijks nog kunnen spreken. Talrijke arbeiders zouden een zenuwinstor ting hebben. Men vreest, dat bij een verder voortduren van de hongerstaking der arbei ders, binnen 48 uur gevaar van verdrinken zal dreigen. Voorstellen van de regeering afgewezen. Minister-president Goemboes heeft persoonlijk in gegrepen en een secretaris gezonden, die den staken- den mijnwerkers een voorstel van den minister president en den minister van handel heeft over gebracht. Volgens die voorstellen zullen de onderhan delingen over regeling van de loonkwestie onmid dellijk worden opgenomen, echter onder voorwaar de, dat de arbeiders zonder verwijl de schacht ver laten. Er is een beroep gedaan o pde mannen bin nen een half uur de staking op te geven en hun antwoord te geven. De arbeiders bleven echter een afwijzende hou ding tegenover dit voorstel handhaven, waarna zij er een aanvang me cmaakten den ingang van de mijn tc barricadeeren. Zij maakten stangen vast in de luchtschacht en zetten het personeel van de lift ge vangen. Langs telefonischen weg waarschuwden zij er voor de lift in beweging te brengen, aangezien anders de ingangen zouden worden vernield. Na eenigen tijd verklaarden de arbeiders zich echter be reid een vertegenwoordiger van den minister-presi dent te ontvangen. Het standpunt van de regeering en van de arbeiders. Zy deelden he mmede, dat het hier om een oecono- mischen oorlog ging. Zij waren goede Hongaren, hadden den oorlog meegemaakt en voerden thans evenzeer een oorlog, teneinde hun troosteloozen toe stand te verbeteren. Zij achtten en eerden de persoon van den minister-president, maar de internationale leiding van de mijnen, tegen wie zij alleen den strijd voerden, had hen reeds zoo vaak bedrogen, dat zij welke voorstellen ook, voor zoover deze niet schrif telijk en gezegeld werden overhandigd, niet geloovcn konden. Zij waren vastbesloten tot den dood toe vol te houden De poging van een rijksdag-afgevaardigde met de stakende arbeiders telefonisch contact te krijgen, n islukte doordat hij het wachtwoord niet kende. dc minister van handel laat in de bladen verkla ren, dat de regeering natuurlijk bereid is in het be lang der arbeiders in te grijpen en in overeenstem ming met de feiten poolshoogte te nemen van den toestand. Voorts deelt de minister van handel mede, dat een ontzaggelijke voorraad slakken, groot 13000 wagonladingen, opgeehoopt ligt. De Christelijk-sociale arbeidsgemeenschap werkt samen met de sociaal-democratische vakvereenigin- gen. De situatie is voor de regeering in zooverre moei lijk, dat de kolenmijnen van Fuenfkirchcn in han den zijn van de Wiener Donau-Dampfschiffahrtgesel- schaft, welke behoort tot de belangensfeer van de Wiener Kreditanstalt, die weer in nauw contact Gedurende de maand October geven wij bi] aankoop van Iedere 200 Kg. Bertels Pluim veevoeder één droog- voederbak cadeau, welke ongefrankeerd verzonden wordt. Be stelt bij Uw leveran cier of waar niet ver krijgbaar direct aan de fabriek I Lef op ons Loodje, er zjjn veeI namaaksels «mOSaSSK AMSTERDAM staat met dc Oostenrijksche regeering en aldus een onmiddellijk ingrijpen der Hongaarsche regeering 'n netelige zaak is. De Hongaarsche vertegenwoordiger van genoemde maatschappij publiceert een verkla ring, waarin er op wordt gewezen dat de loonen der arbeiders slechts dan kunnen worden verhoogd, wan neer het gelukt den uitvoer te bevorderen en do binnenscheepvaart te vergrooten. Tengevolge van het betrekken van buitenlandsche steenkool is de afzet van Honganrsche steenkool buitengewoon ach teruitgegaan. De hongerstaking der mijnwerkers is niet gerechtvaardigd. Een dergelijke hongerstaking is in Polen en Frankrijk mislukt. De maatschappij beperkt zich tot afweermaatregclen, die de veilig heid van het bedrijf eischt. Het geheele bedrijf is stopgezet. De arbeiders, die dc maatschappij op eigen risico de mijn in heeft gezonden, zijn door dc stakers als gijzelaars vastgehouden. Toch hoopt men nog, dat de staking spoedig ten einde zal zijn. Bij een Poolsch bouwwerk. Eenige tientallen gewond. Te Kattowitz heeft zich een vreeselijk on geluk voorgedaan bij een daar in aanbouw zijnde kathedraal. Een groep van 100 werk- loozen had aangeboden do door gebrek aan fondsen stopgezette werkzaamheden voort te zetten. Onder leiding van een architect beste gen zij het stcigerwerk, teneinde zich op de hoogte te stellen van de te verrichten werk zaamheden. Op een gegeven oogenblik stortte de steiger in en sleurde alle honderd arbei ders mede. Zij vielen van de tweede verdie ping. Eenige tientallen hunner werden ge wond, waarvan 10 zware kwetsuren oplie pen. Negentig gewonden te Kattowitz. Nader uit Kattowitz: Het aantal gewonden bij het ongeluk bij de kathedraal, bedraagt negentig, van wie 20 na verbonden te zijn, uit het ziekenhuis konden worden ontslagen. Omtrent den brand in het kerkgebouw van de Ned. Herv. gemeente alhier vernemen wij nog, dat dcor den bliksem niet alleen de torenspits is geraakt, maar dat ook achter in het gebouw de bliksem is in geslagen, zoodat het op twee plaatsen tegelijk is be ginnen te branden. Hedenmorgen hebben wij eens een kijkje genomen in de ruines. Deed het 's nachts tijdens den brand reeds vermoeden, dat er niet veel van den inventaris zou zijn overgebleven, overdag stond men er van versteld, zooals het vuur had huisgehouden. Er is in letterlijken zin geen spaan heel gebleven. Slechts de kale muren staan nog overeind. Alles wat maar branden kon is verbrand. Van het mooie orgel is niets meer te vinden dan de twee ijzeren steunpilaren. Het geheele interieur is verkoold. Een kijkje ln het totaal uitgebrande kerkgebouw. Het vriendelijke kerkje tnsschen de groene boomen, zooals het er uitzag voor dat het door het vaar ver nietigd werd. De preekstoel, een kunstwerk, dateerende van 1(56, bestaande uit gesneden pancelen, welke de goddelijke en andere deugden voorstellen, het mooie doophek met doopboog, alles in een prooi der vlam men geworden. Scheen het eerst, dat verschillende zilveren bekers behoorende tot de ingrediënten voor het Avondmaal, ook verbrand zouden zijn, dit was niet 't geval, daar een en ander was ondergebracht ln de kosterswo ning. Op het kerkhof, waar men vanaf de Oosterstraat heeft gepoogd de brand te blusschen is wel wat scha de toegebracht aan de verschillende grafsteenen, doch dat valt nogal mee. Men deelde ons mede, dat de kerk in de vijftiende eeuw, pl.m. 1470 is gebouwd. Oorspronkelijk was het een r.-k. kerk. Het spitse torentje, waarin de bliksem is geslagei% dateerde van 1850. De vorige, ronde toren, werd in 1858 afgebroken. De klok, met renaissance-vcrsicringen werd pl.m. 1550 gegoten door Anth. de Borch. Zooals te begrijpen is, was het den gehcclen dag druk in de naaste omgeving van de kerk. Velen kwamen de verwoestingen, welke het vuur had aan gericht, in oogenschouw nemen. Met dit vriendelijke, oude kerkgebouw is weer een schilderachtig plekje verloren gegaan.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1