Het verhoor te Marseille. Typhoon teistert Manilla GeorgiefKaternen, de beruchte Macedoniër. Anti Lawaaicongres der K.N.A.C. Orkaan boven Noord-Frankrijk. Vloedgolf langs de kust. HET MIJNWERKERSDRAMA GEèINDIGD. ROUW TE BELGRADO. CONTROLE RIJWIELPLAATJE. De film van den moord op Koning Alexander. Gerhard uit de Provinciale Staten. Beroering in Oost-Flores. Woensdag 17 October 1934. 78ste Jaargang. No. 9576 rr SCHAEER1C0IIRAI11T. - Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot Uitgave der N.V. V.h. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers G cent. ADVERTEN. morgens 8 uur, worden AdvertentiGn nog zooveel mogelijk in het 16 PAGINA'S ™N 1 5 '5 ^WlJSn0' eerstuitkomend nummer geplaatst. 1D r Inbegrepen. Groole letters worden naar plaatsruimte berekend. Bekentenissen en verklaringen, die nader licht werpen op het complot. - Kale- mens vingerafdrukken geïdenti ficeerd. Bij het onderzoek der Bulgaarsche politie autoriteiten is gebleken, dat de vingerafdruk ken van den moordenaar van Koning Alexander en minister Barthou indentiek zijn met die van den Macedonischen terrorist Tsjernosemki. Van deze bevinding is Dinsdagavond ter stond mededeeling gedaan aan de politie te Parijs en Belgrado. De Bulgaarsche politie-autoriteiten everkla- ren, dat men gezien dit resultaat van het onderzoek der vingerafdrukken er nog ter nauwernood aan kan twijfelen, dat de ko ningsmoordenaar de Macedonische terrorist Tsjernosemski is. Het Bulgaarsche blad, do „Stampa" geeft over Kalemen-Georgief détails van een persoon, die den koningsmoordenaar van zeer nabij heeft gekend. Hij was, zoo verklaarde deze, de rechterhand en voor naamste beulsknecht van Ivan Michailof en onder den naam van Vlada, de chauffeur, was hij alge meen als zoodanig berucht. Ccrnozemski, zooals zijn andere naam luidde, is een buitengewoon sterk man en gold ook als een van de beste schutters van de Macedonische organisatie, waarin hij in den loop van den oorlog als comitadsji toetrad en gedurende den heelen oorlog woonde hij te Istip; daarna trok hij naar Bulgarije, waar bijna geen aanslag gepleegd werd, waar hij buiten stond, of hij hielp die mee or- ganiseeren. Voor zoover hij er actief aar^, deelnam, vertrouwde hij volkomen op zijn kwaliteiten als schutter. Het aantal moorden dat Vlada op zijn geweten heeft, is met 30 niet te hoog geschat. De laatste jaren die hij op Bulgaarsch gebied doorbracht, was do ontvoering en bcrooving van tegenstanders van Michailof zijn specialiteit. Na uit de centrale gevangenis te Sofia te zijn ontsnapt, vluchtte hij naar Hongarije waar Drango, Michailof's gezant te Boedapest, hem ter be schikking van Pcrsetsj stelde. Uit de heele manier waarop de aanslag te Marseille was opgezet, meent men te kunnen afleiden, dat zij door Drango was voorbereid. De bekentenis van Malny, de vluchte ling van het station te Fontainebleau. De arrestatie van den vluchteling van het station van Fontainebleau, den man van wien men wist, dat zijn aangenomen naam Malny luidde, heeft de Fran- sclie en Servische politie weer een heelen stap na der gebracht tot het blootleggen van het complot. Hij heeft na oen nacht van ondervraging bekend, hoe Kramer één van het complot den 9dcn Oc tober de hotelkamer binnentrad, waar hij en Kale- mcn-Suk logeerden. Hij gaf hun de laatste instruc ties om den Koning, die dien dag voet aan wal zou zotten, te dooden. Daarop drukte hij hen stevig de hand. 's Middags half drie kwamen zij te Marseille aan. Zij liepen naar de haven. F.en dichte menigte begon zich al op den boulevard te verzamelen. Suk zocht een gunstige plek. Malny raakte onder den In druk van de menigte en de gedachte, dat hij op den Koning schietende, onschuldigen zou kunnen tref fen, ontnam hem allen moed. Hij maakte daar Suk deelgenoot van, maar deze schold hem de huid vol. Hij begreep dat de ander hem zou kunnen neerschie ten on om aan hem te ontsnappen, begaf hij zich tusschen de menigte. liet. is natuurlijk de vraag, of Malny waarheid sprak. Wel klopt zijn bekentenis bijna geheel met die der twee anderen. Volgens een andere lezing zou hij den Koning ver moord hebben als de kogels van Suk gemist zouden hebben en Malny voegde er bij: Wij hadden een zending, ik betreur niets. Verder beweert hij die vier dagen in de bosschen van Fontaineblau bij een Op 8 November e.k. te Delft. Het Anti-lawaaicongres, georganiseerd door de Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club is zoo- ftls bereids is medegedeeld op 8 November e.k. te Delft vastgesteld. Dank zij de medewerking van de onlangs opgerichte geluidsstichting zal het congres in hot Laboratorium voor technische physica aan het Mijnbouwplein aldaar kunnen worden gehouden. Inleiders zijn prof. Dr. A. D. Fokker, voorzitter van do geluidsstichting over De plaats, welke het auto- lawaai in onze moderne samenleving inneemt; com missaris C. Bakker, che( van de Amsterdamsche Ver keerspolitie over hetzelfde vraagstuk van politioneel standpunt uit bezien; Mr. N. R. II. van Essen, juri disch adviseur der K.N.A.C. over de wettelijke en juridische zijde van het door de beide hiervoor ge noemde sprekers behandelde onderwerp; Dr. Ir. X. A. Ilalbertsma van de Philipsfabrieken te Eindho ven over Verschillende geluidlooze signaalsystemen waaraan verbonden een demonstratie met dergelijke instrumenten en toestellen voor geluidmeting; en professor Dr. C. Zwikker over de oorzaken van het lawaai in de automobielconstructie met demonstra ties. man en een vrouw onderkomen gevonden te heb ben. De politie gelooft, dat hij in die streek mede plichtigen had. Malny zei verder: Wij waren willooze werktuigen in de hand van Kramer. Van belang is ook de verklaring van Malny, dat hij in een kamer van hot hotel te Aix, waar hij met de overige terrosisten overnachtte, onder het bed verscheidene bommen en wapens had verborgen. Men alarmeerde onmiddellijk de recherche en de politiemannen vonden inderdaad onder het bed twee bommen en een Mauser-pistool. De bommen zijn van hetzelfde maaksel als Kale- men bij zich had. Waarschijnlijk was het moord tuig een soort reserve voor het geval de aanslag mocht mislukken. Malny zeide ook de onbekende elegante dame, waarvan reeds sprake is geweest, te hebben gezien, doch haar niet te kennen. Uit zijn verdere beweringen zou blijken, dat het aantal samenzweerders niet 5 doch 7 moet hebben, bedragen. Malny weigert echter het signalement van de twee personen die men tot dusver niet kende, op te geven. Hij legde er den nadruk op, dat hij ze voor het eerst van zijn leven had gezien, maar dat zij allen valschc identiteitspapieren hadden. Op tal van plaatsen het verkeer verbro ken Rivieren buiten hun oevers. Parijs, 16 Oct. Een orkaan van ongekende he vigheid, gepaard met hevige regenbuien, woedde gis ter momenteel boven Noord-Frankrijk. Alle rivieren zijn buiten hun oever getreden. Op tal van plaatsen is alle verkeer verbroken. De ma- tcrieele schade wordt reeds op 10 millioen francs ge raamd. Men weet nog niet of ook menschcnlevens te betreuren zijn. De acht schoorsteenen van de Londensche electdci- teltsfabrieken te Deptford zullen vervangen worden door een toren van meer dan 100 Meter hoogte, waar door de rookvorming tot een minimum beperkt wordt Groote materieele schade aangericht. - Dui zenden bewoners dakloos. Manilla, de hoofdstad van de Phlllipijnen, ts gister geteisterd door een hevigen wervel wind, die groote schade heeft aangericht en vermoedelijk ook het verlies van menschenle- vens heeft veroorzaakt. Alle verbindingen wa ren verbroken en een groot deel van de stad werd overstroomd, waarbij het water op vele plaatsen meer dan een halve meter hoog kwam te staan. Tallooze boomen werden ont worteld. Het noodweer zette des nachts tegen half twee in en dnurde hedenmorgen nog voort. Het is de hevigste storm, die Manilla sedert jaren geteisterd heeeft. Uit nadere berichten blijkt, dat de typhoon op vele plaatsen reusachtige verwoestingen heeft aangericht. In Manilla drongen groote golven over de zec- afwering de stad binnen en dc zee drong tot diep in de stad door en zette de straten onder water. Honderden huizen stonden tot aan de eerste ver dieping in het water. In de groote winkelstraten zag men velerlei huisraad en winkelwaren ronddrij ven. De bewoners van de huizen moesten naar hoo- ger gelegen appartementen vluchten. Honderden menschcn zijn dakloos geworden, daar hun huizen ofwel door de overstrooming volledig De stakers verlaten de mijn. - Uitgehongerd en uitgeput boven gekomen. Na een meer dan honderd-urige hongerstaking heb ben de mijnwerkers in dc Hongaarsche mijn te Fünfkirchen, die aldaar meer dan vier honderd me ter onder den grond zouden blijven, totdat zij een loonsverhooging zouden hebben gekregen, op het laatste oogenblik besloten weer naar boven te gaan. Gistermorgen hebben de tusschen vertegenwoordi gers der regeering en der arbeiders gevoerde onder handelingen tot volledige overeenstemming geleid. De mijnwerkers hebben het bemiddelingsvoorstel aanvaard en in den loop van den ochtend verlieten 738 mijnwerkers, waarvan velen in uitgeputte» toe stand verkeeren, na een staking van 109 uren de mijn. De onderhandelingen, die door bemiddelaars in da mijn gevoerd werden, schijnen een zeer bewogen ver loop te hebben gehad. Toen de afgevaardigde Peyer, die als leider van de onderhandelingen fungeerde, mot eenige leiders der arbeiders naar beneden wilde gaan, gaven eenige andere arbeidersleiders te ken nen, dat zij slechts dan mee wilden gaan, als alle eischen der stakers zouden ingewilligd worden. Zouden de onderhandelaars slechts met een com promis voor den dag komen, dan zouden dc onder handelaars door dc stakers gevangen genomen wor den. Ofschoon de onderhandelaars slechts een compro mis aan te bieden hadden, gingen zij toch onder een stroomenden regen de mijn in. De bedreiging van gevangenneming werd niet uit gevoerd, maar toch duurden de onderhandelingen nog twee uur voor tot het opgeven van de hongerstaking door de mijnwerkers werd besloten. Allereerst werden degenen, die het meest uitgeput waren door den honger, met de lift naar de opper vlakte van de aarde gebracht. Verschillende van hen, vielen, toen zij weer in dc buitenlucht kwamen, dadelijk in onmacht. ITet naar boven brengen van de andere arbeiders duurde nog verscheidene uren en het was reeds vol- "op dag geworden, eer dc laatste groepen stakers de qaijn hadden verlaten. Ook van dezen waren er velen zóó zwak, dat zij zich op weg naar hun woningen door hun vrouwen moesten laten ondersteunen. Dadelijk na het bekend worden van hot opgeven van de hongerstaking, hadden tallooze vrouwen en kinderen zich naar de mijn begeven. De politie cn militairen, die tijdens de hongersta king steeds bij de mijn wachtposten hadden geplaatst, hadden de grootste moeite omd en ingang van de mijn vrij te houden. De mijnwerkers, die wegens den nationalen feest dag in Hongarije, eerst vandaag weer met den arbeid zullen beginnen, hebben met hun vrijwillig honger lijden niet veel bereikt. De 87.000 pengö, die hun als loonsverhooging zijn toegestaan, maken voor iederen mijnwerker slechts een bedrag van 17 pengö uit. Ook de verklaring van de Hongaarsche regeering, dat zij van de mijn 250 wagons kolen meer zal afne men, beteekent niet veel. De mijnwerkers hebben hierdoor per maand niet meer dan één dag meer werk. Meer beteekenis heeft het feit, dat de mijndirectie besloten heeft, het aantal werkdagen per arbeider en per week van twee tot drie te verhoogen. ■KAHHBnHHSHBBKflBnDHil vernield zijn, ofwel door het binnendringen van het water onbewoonbaar zijn geworden. Zeven schepen, die in de haven van Manilla voor anker lagen, werden door den ontzettenden storm losgeslagen en door de vloedgolf op het land ge worpen. Vele dorpen, met hun lichtgebouwde huizen, zijn door de overstrooming op een verschrikkelijke ma nier geteisterd. De bewoners van deze dorpen moes ten voor het water, dat nog steeds maar hooger steeg, hals over kop de vlucht nemen Vele andere dorpsbewoners, die om zich te redden op de daken van hun huizen geklommen waren, zijn met deze huizen in het steeds wassende water omgekomen. Het aantal slachtoffers van deze ontzettende ramp is voorloopig nog niet vast te stellen, daar de wegen, die naar de verschillende dorpen leiden, nog steeds door het water zijn bedekt en volkomen onbegaanbaar zijn. Naar wat evenwel toch nog aan berichten over dc gevolgen van dc overstrooming in de dorpen hekend is geworden, moet men wel aannemen, dat het aan tal slachtoffers van deze typhoonramp zeer groot zal zijn. Meer dan tweeduizend huizen door den orkaan verwoest. Volgens een bericht van Un. Press, uit Manilla zijn tienduizenden bewoners dakloos geworden. Meer dan tweeduizend huizen zijn door het geweld van den orkaan in puin gelegd. In twee andere steden der provincie is de mate rieele schade eveneens zeer aanzienlijk. Tweeduizend Philippino's moesten hals over kop, met achterlating van hun have en goed, uit de instortende huizen vluchten. Door de autoriteiten zijn reeds groote geldsbedra gen beschikbaar gesteld om den nood van de dakloos geworden menschcn te lenigen en den heropbouw van hun huizen te bespoedigen. Het défilé voor den dooden koning. Belgrado, Dinsdag. Sedert de vroege ochtend uren trekt de bevolking van de Joegoslavische hoofd stad in schier onafzienbare rij langs de baar van Ko ning Alexander. Gardeofficieren houden dc wacht bij de baar. Ach ter de catafalk vlamt een omfloerst kruis met wit licht. Daaronder liggen de kroon en de ordeteokenen van den Koning. De bodem is met witte chrysanten bedekt. Tal van kransen hebben zich voor de baar opgestapeld. Ontelbare kransen zijn langs dc wanden neerge legd, Steeds worden er nieuwe aan toegevoerd. Lang zaam, stil en stom begint het défilé. Vrouwen in diepen rouw" mannen, die evenals dc vrouwen, als zij neerknielen zich bekruisen, eenvoudige menschjcs van buiten met het valies in de hand of hun bun deltje op den rug, die het kruis kussen. Velen wcc- nen stil voor zich heen. Tegen het middaguur wordt het défilé onderbroken voor het ccrebetoon van het diplomatieke corps. Regeering, afgevaardigden en senatoren komen om kruis en ikoon te kussen. Ge duldig wachten dan de honderden tot 's middags do deuren weer voor hen open gaan. Talrijke delega ties zijn in den loop van den dag reeds in de stad aangekomen. Koning Karei en prins Nïcolaas van Roemenië arrivoeren tegen 5 uur. Vele leiders van vroegere politieke partijen zullen aan de bijzettings- plechtighedcn deelnemen: Korosctsj van de Sloween- sche clericale volkspartij, dr. Spaho van de Moham medanen. Davidowitsj van de democraten en Aca Steanowitsj van dc radicalen. Door hun aanwezig heid wilen zij tegelijkertijd voor de eenheid van volk en staat betoogen. Görinq naar Belgrado. Hulde der Duitsche weermacht aan koning Alexander. Berlijn. De Führer en rijkskanselier Adolf Hitier heeft in zijn kwaliteit van opperbevelhebber der weermacht den Pruisischen minister-president generaal Göring als bijzonder gevolmachtigde bij den rouwdienst ter gelegenheid van de bijzetting van Koning Alexander van Joego-Slavió naar Bel grado gezonden. Hij vertrok hedenmorgen per vliegtuig. De opperbevelhebber der weermacht heeft door een zijner meest nauwe medewerkers aan te wijzen, uiting gegeven aan de vereering en hoogachting, die de Duitsche soldaat voor den overleden koning gevoelt. Göring zal op het graf van den koning een krans leggen met een opschrift, waarin de Duitsche weermacht hulde brengt aan den heldhaftigen te genstander van weleer. Het belasHngmerk mag ook op de linkerborst helft aan de bovenklecding worden bevestigd. Met betrekking tot de in het laatst van de maand September j.1. verschenen bekendma king omtrent de controle op de naleving van artikel 2 van de Rijwielbelastingwet, deelt men mede, dat de minister van Financiën na der aanleiding heeft gevonden aan dc ambte naren van den belastingdienst opdracht te ge ven geen bekeuring in te stellen, indien de be rijder van een rijwiel het rijwielbelastingmerk niet op de voorgeschreven wijze aan het rij wiel, doch op in het oog vallende wijze op de linkerborsthelft aan zijn bovenkleeding heeft bevestigd. In gewijzigden vorm ter herkeuring aan geboden en weer afgekeurd. Het Polygoon-journaal, dat den moord op koning Alexander en Barthou in beeld brengt en dat, gelijk men weet, ook na herkeuring niet tot de vertooning is toegelaten, is thans in gewijzigden vorm wederom (er keuring aangeboden met een beroep op het feit, dat de film in andere landen o.a. Frankrijk en Enge land, is toegelaten. Dit gewijzigde journaal is wederom afgekeurd. „Het Volk" deelt mede, dat. de heer A. H. Gerhard, aan het bestuur der S.D.A.P.-Federatie heeft bericht, geen nieuwe candidatuur voor het lidmaatschap (lor Provinciale Staten van Noord-Holland te zullen aan vaarden. Mitsdien zal, volgend jaar, de heer Gerhard ook het college van Gedeputeerde Staten verlaten, waarin hij jarenlang zitting heeft. Het moet in de bedoeling liggen, onvoorziene om standigheden voorbehouden, alsdan den heer E. Po lak, oud-wethouder van Amsterdam en voorzitter van de sociaal-democratische Statenfractie, voor den Gedeputeerdenzetel van den heer Gerhard in aan merking te doen komen. UIT ONZE OOST. Militairen te hulp geroepen. Batavia, 16 Oct. De „Java-Bode" deelt mede: In Oost-Flores bestaat sinds vanouds onderling ge harrewar tusschen diverse stammen, dat vele malen geleid heeft tot misdrijven van heide zijden. Sinds Juli is deze wrijving dermate toegenomen dat de resident de hulp inriep van de militaire macht, wel ke te Larantoeka is gestationnccrd.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1