Raad Oudkarspel. Woensdag 17 Octobei* 1934. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9576 De uitkomsten van het landbouwbedrijf in Noord- en Zuid-Holland. Inbrekers slaan een goeden slag. VROUW IN HAAR HUIS OVERVALLEN. Vrouw in brand geraakt. DE WEDVLUCHT NAAR MELBOURNE. SALARIEERING PROV. PERSONEEL IN NOORDHOLLAND. Belangrijke verbetering sinds het boek jaar 1932—1933. Het boekhoudbureau van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw heeft de uitkomsten van 638 landbouwbedrijven in Noord- en Zuid-Holland over het boekjaar 1933—1934 gepubliceerd. Deze bo- drijven zijn gelegen in alle districten van beide pro vinciën. De boekhouding betreft in Noord-Holland: 66 akkerbouw- en gemengde bedrijven en 160 weide- bedrijven en van Zuid-Holland: 195 akkerbouw- en gemengde bedrijven en 217 weidebedrijven. In vrijwel alle districten is de bruto-opbrcngst f 300 a f 500 por H.A. geweest. De hoogste bruto-opbrengst geven de bedrijven in het Delf- en Schierland aan, ji.1. f 522.23 De bedrijven op de Eilanden (Texel en Wieringen) geven een heel ongunstig cijfer aan en wel f 193.16"per H.A. Slechts in 2 districten, n.1. Eilanden en Noordolijk West Friesland wijst de net to-opbrengst een verlies voor de ondernemers aan en wel resp. f 23.45 en f 11.76 per II.A. In alle andere 21 districten hebben de landbouwers dit jaar winst ge maakt; het laagste winstcijfer heeft Alblasserwaard en Vijfheerenlaiulen met f 6.15, het hoogste Drechtcr- land met f 63.49 per H.A. Uit eene vergelijking met de uitkomsten over 1932 1933 blijkt, dat op één district na de gemiddelde bruto-opbrengsten zijn gestegen; in een enkel dis trict zelfs met f 100 per H.A. In 10 districten zijn de lasten of uitgaven per H.A. gedaald, in de overige zijn ze gestegen, met als gevolg, dat de uiteindelijke uitkomsten belangrijk beter zijn dan in 19321933, toen in 14 districten voor de exploitanten verlies werd geboekt en slechts in 7 districten winst. De grootste verbetering vertoonen de bedrijven in de Hoeksche Waard, welke in 19321933 een verlies aangaven van f 70.87 en nu een winst van f 34.03. Te Amsterdam voor ruim 2300 gulden aan sieraden gestolen. Gistermiddag begaven de bewoners van een der étages van perceel Admiraal do Ruyterweg 169 te Amsterdam zich per auto op familie-bezoek. Toen ze na enkele uren terugkeerden, bleek het dat dieven waren binnengedrongen en de geheele woning zeer grondig hadden doorzocht. Het slot, dat zich in de deur, welke toegang geeft tot hun étage, was er ge heel uitgestoken. De dieven hebben een goeden slag geslagen, want voor ruim 2300 gulden aan sieraden en geld is gestolen. Het bedrag aan geld is ongeveer 200 gulden; verder worden vermist een gouden da mes-collier, bezet met diamanten, een gouden dames- ring, een zilveren broche en ring, allen bezet met edelsteen. Eveneens werden vermist een gouden hor loge met ketting en verschillende kleine gouden en zilveren voorwerpen. De familie is tegen inbraak verzekerd. De politie van het bureau Admiraal de Ruyterweg heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld. De inbraak in de Berenstraat. Omtrent de inbraak in de Berenstraat te Amster dam (zie ook elders in dit nummer), kan nader wor den meegedeeld, dat de justitioneele dienst van het (bureau Marnixstraat een onderzorsk heeft ingesteld op de kamers, die de twee Duilschers aan de Prin sengracht betrokken hadden. Beiden bleken echter met hun hebben en houden verdwenen te zijn, het geen wel een zeer ernstige aanwijzing is dat zij de f8000 hebben buitgemaakt. Do bestolene, die eigenaar is van een kleino bios coop aan den Nicuwendijk, heeft aan de politie mee gedeeld, dat hij een der Duitschcrs kende en dat. hij dezen man wel eens in zijn woning heeft ontvangen. Het signalement van beide personen is naar alle richtingen verspreid. Aan de grensstations is hun aanhouding verzocht. Door indringer met den dood bedreigd. Politie achterhaalt vermoedelijke da ders. Naar eerst nu bekend wordt, heeft te Stadskanaal ln den avond van 11 October j.1. een brutale diefstal imet geweldpleging plaats gehad. Even nadat de heer R. zijn woning had verlaten, drongen twee mannen het huis bij de „800-roe's klap" binnen. Zij vroegen de vrouw om geld en toen zij niet genegen was hun dit te geven, gaven zij baar een stevigen slag op het hoofd, waardoor zij op den grond viel. Een der mannen heeft haar toen bij de keel go- grepen, terwijl hij een geopend mes dreigend boven haar hoofd hield. Toen de metgezel van den boef, die onderwijl het huis had doorzocht, met zijn buit weer in de kamer kwam, werd de vrouw verder aan haar lot overgelaten en verdwenen de kerels. Bij een ingesteld onderzoek bleek toen, dat de in houd van een busje, dat onder de matras in een ledi kant had gestaan en waarin zich f 110 aan bankpa pier had bevonden, was verdwenen. Gemeente- en rijkspolitie hebben een onderzoek naar de beide boeven ingesteld van wie de vrouw een vrij goed signalement kon opgeven. Als verdacht van het misdrijf zijn thans twee per sonen gearresteerd, n.1. de woonwagenbewoner D. te Valthermond en een zekere O., eveneens uit Valther- mond, aldus lezen wc in de „Msb.". Dc vrouw heeft hen bij confrontatie direct her kend. De mannen beweren evenwel niet in het huis te zijn geweest. Omdat do politic niettemin sterk ver moeden tegen hen heeft, zijn zij gisteren ter beschik king van den officier van justitie te Groningen ge steld. Ernstig gewond naar het ziekenhuis ge bracht. De bewoners van de tweede étage van een huis in de Jodenbreestraat te Amsterdam bemerkten gister middag een brandlucht, welke kwam van de eerste verdieping van het huis. Men ging op onderzoek uit en toen men de woning binnenging, bleek het, dat dc kleedereii van een der bewoonsters, die alleen thuis was, een vrouw van 50 jaar, in brand stond. Deze vrouw is achterlijk. De buren wisten de vlammen te doovcn, doch het bleek dat het slachtoffer zeer ern stige brandworden had opgoloopcn. In ernstigen toe stand is zij naar het Isr. Ziekenhuis vervoerd. MOORDENAAR TERECHTGESTELD. Berlijn. Op de binnenplaats van de strafgevan genis te Plötz is gistermorgen een 20-jarige jongeman, die ip 10 December 1933 zijn grootmoeder had ver moord, om haar van haar spaarpenningen, die 18 Mark bleken te bedragen, te berooven. en daarvoor op 26 April jl. ter dood was veroordeeld, met de bijl onthoofd. De Pruisische minister-president Goering had van zijn recht tot gratieverleening geen gebruik gemaakt. De raad dezer gemeente kwam Dinsdagavond half 8 in openbare vergadering bijeen. Voorzitter do heer A. J. Wijnveldt, burgemeester, tevens secretaris. De Voorzitter opende de vergadering met woor den van welkom, in het bijzonder tot het herstelde lid, den heer Rijper. Diverse mededeelingen werden door den Voorzitter gedaan, die geen aanleiding tot bespreking gaven Van de ouders van de kinderen uit de Diepsmeer was een dankbetuiging aanwezig voor het vervoer van deze kinderen naar de school. Hiervoor is f9 per week tot 1.1. Zaterdag uitgekeerd. Waar dc heer De Boer de kleine tuinders in do baggerregeling wilde zien opgenomen, antwoordde de Voorzitter, dat B. en W met de uitvoering van de werkloozenzorg zijn belast, zoodat de belang hebbenden zich tot B. en W. kunnen wenden. Ingekomen stokken. Een adres van de vereeniging „Het Wit-Gele Kruis te Noordscharwoude, houdende verzoek om oen sub sidie te mogen ontvangen van 15 cent per r.k. in woner voor 1935 ten behoeve van de door haar ver zorgde wijkverpleging in deze gemeente. Het Witte Kruis kreeg tot nog toe f 275 subsidie en stelden B. en W. voor. het eerder genoemde be sluit in te trekken en te besTuiten aan het W. Krui"» f 200 subsidie te geven en aan het W.-Gele Kruis f 75, met de restrictie dat als voor 1936 een subsidie wordt verlangd door beide vereenigingen, zij zich tijdig tot den gemeenteraad zullen moeten wenden. Dit. geldt dus voor een jaar. Het is nog vroeg, het Witte Kruis kan er rekening mede houden. De heer Rijper ging met het. voorstel accoord. Nu krijgt het W.-Gele Kruis eenigszins het recht, waar om zij al zoo lang hebben gevraagd, merkte spr. op. Geen der andere heeren verlangde het woord en werd z. h. st. het voorstel van B. en W. aangeno men. Voor den tuinbouwcursus verkreeg de tuinbouw- vereeniging „De Eendracht" een verlicht en ver- warmd schoollokaal. Droge training. Ingekomen was een verzoek van de ijsclub „Vol harding" om beschikbaarstelling van een lokaal voor de iaarlijksche droge training. B. enW. stelden voor, dit verzoek in te willigen, met deze restrictie dat op Zaterdag niet mag wor den geoefend Aldus besloten. De zwemclub. Moet een pasgeboren kind dadelijk kannen loopen? Hierna werd door den Voorzitter het prae-advies van B. en W. uitgebracht op het adres van de ijsclub om een jaarlijksche bijdrage van f100 ten behoeve van dc zweminrichting. Het komt B. en W. wel wat vreemd voor, dat di rect bij de opening een beroep wordt gedaan op de openbare kas. Als de vereen, nu eens een paar jaar bestaan had en als het resultaat dan niet gunstig was, zou het anders zijn, vond Voorzitter. B. en W. stelden, ook in verband met de begrooting, voor, af wijzend te bschikken. De heer Mr. Eecen erkende dat het subsidie-ver zoek wel vlug is ingediend. Dit is evenwel niet ge daan om tekorten te dekken, maar om de exploitatie zoo ruim mogelijk te maken. Bij voorbeeld is er ook in het adres gesproken over bepaalde voorwaarden voor schoolkinderen. Het zou misschien mogelijk zijn, dat de inrichting zich zou kunnen bedruipen, maar bij subsidie zouden de contributies verlaagd kunnen worden en de zoo noodige betere inrich ting, b.v. douches aangeschaft worden. De ijsclub Volharding vraagt de subsidie aan. Spr. herinnnerde aan de werkzaamheden van de ijsclub wat betreft werkverschaffing. Er is f 1200 loon uit gekeerd, verleden winter. Spr. hoopte dat B. en W. op hun voorstel terugkomen. Deelnemende Nederlandsche toestellen gister vertrokken. Gistermorgen tegen half 9 is de Ui ver (Douglas) van Schiphol opgestegen met als eerste doel Waal haven, om daarna over Croydon door te vliegen naar Mildenhall, het afgelegen vliegveld in Suffolk, de startplaats voor de groote Melboume-race. Te kwart voor elf is vervolgens de Panderjager zijn Neder- landschen mededinger gevolgd. Belangstelling voor de Nederlandsche deelneming. Het Douglas-tocstel Uiver zoowel als de Panderja ger zijn gisteren behouden op Croydon aangekomen. Beiden hebben zij de vlucht in den bijzonder snellen tijd van 1 uur en 25 minuten volbracht, waarbij men nog de tegenwinden in aanmerking moet nemen en het feit, dat de Panderjager nog boven eenigo plaat sen gecirkeld heeft. De snelheid is dus gemiddeld flink boven de 300 K.M. per uur geweest. De toestellen begeven zich nu niet rechtstreeks naar de startplaats Mildenhall, doch eerst naar dc De heer Zaagman had het beter geoordeeld, als de ijsclub eerst met het gemeentebestuur had geconfe reerd. Dan was men er mede verantwoordelijk voor geweest. Spr. was het met den Voorz. eens. De heer Rijper meende dat men beter een goedkoo- pere inrichting had kunnen bouwen. Spr. had het publiek willen aanbesteden. Dan zou het allicht een 300 gulden lager goworden zijn. Het gaat niet aan daar de gemeente voor te laten opkomen. Spr. ver- eenigde zich met B. en W. De heer De Boer was het ook met B. en W. eens. Spr. wilde wel do gelegenheid openstellen voor min der gegooden oni gebruik te maken van de zwem inrichting. De heer Kostelijk vond het geheel apart staan, zwemvereen. en ijsclub. De heer Eecen heeft dit zelf in de vergadering gezegd van de zwemvereeniging. De heer Bakker zou niet tegen subsidie zijn, als de niet in de belasting aangeslagenen vrij gebruik zouden mogen maken. Het gaat echter niet op, meer dere subsidie te geven, hoewel spr. het nut van dn zwemsport inziet. Spr. wees op de begrooting 1935 die geen subsidies toelaat. Voorzitter stelde vast dat streng gescheiden moet worden zweminrichting en ijsclub. Als dc ijsclub van den winter volk noodig heeft uit de werkloo- zen, wil dc gemeente wel bijdragen. Dat staat vast. Wat do zwemvereen. aangaat, men moet het pasge boren kindje nog niet direct laten loopen. Als blijkt dat door dc mindere belangstelling dc vereeniging in het nauw komt, kan men altijd nog zien. De heer Eecen antwoordde, dat het juist door de groote belangstelling is dat men om subsidie komt. Als er geen belangstelling was, kon men beter geen subsidie geven. Wat betreft de opmerking van den heer Zaagman, zeicle spr. dat men beter met do gc- meento kon onderhandelen met een bestaande in richting dan met iets dat. in de lucht hangt. Wat de heer Rijper zegt, gaat buiten de zaak om. Spr. heeft niet gezegd, dat de ijsclub subsidie vraagt, omdat, alles één is, maar om de heeren met een welwillend oog naar de minder voordeeligo afdeeling van de ijsclub te doen zien. Spr. wil niet op stemmen aan dringen, daar hij wel venvacht, dat het onder water terecht zal komen en onder zal blijven. De heer Zaagman bleef er bij dat.,het zuiverder was geweest als men zich eerst met het gemeentebe stuur in verbinding had gesteld. Het prae-advies werd z.h.st. aangenomen. Besloten werd tot converteering van een vijftal geldleeningen, ten behoeve van G.E.B. en gasbedrijf. Vervolgonderwijs wenschelijk? Gaat steeds uit als een nachtkaars. B. en W. deelden mede, dat zich 13 leerlingen, 5 jongens en 8 meisjes, hebben aangemeld. Dat is een beduidend aantal, de vele mogelijkheden van uitge breid onderwijs in aanmerking genomen. De heer Van den Abeele verklaarde zich bereid als hofod en onderwijzer op te treden en mej. Bossen als onderwijzeres. Dc kosten zijn voor het Hoofd f260, voor de onderwijzeres f80. De heer Zaagman kwam tot de conclusie dat het herhalingsonderwijs steeds werd gegeven, doch dat het ook steeds schipbreuk leed tegen het eind van den cursus. Twee jaren terug heeft men een mini mum-aantal leerlingen gesteld. Spr vond het aantal leerlingon wel bevredigend, maar loopen B en W. dn zaak niet op voor? Vroeger nam de raad eerst het besluit, daarna volgde de oproeping. Nu is het precies anders om gegaan. Spr. wilde een minimum van 10 vaststellen, gezien de resultaten van vorige jaren. De heer Bijper wilde liever de vergoeding per leer ling geven,.bijv. f 25 per leerling. Dan zullen de onder wijzers de touwtjes strakker aanhalen. Spr. is voor stander van vervolgonderwijs. De heer Kostelijk is niet zoo'n voorstander, maar gezien het getal leerlingen is spr. er nu voor. Spr. hoopte, dat het beter zou gaan dan andere jaren. Ook de heer Do Boer was voor het vervolgonder wijs en juicht het toe. Voorzitter antwoordde den heer Zaagman, dat er verleden jaar geen post is uitgetrokken, daar er geen animo voor was. Het is dit jaar op de juist wijze ge beurd. Zoo is het ook het vorige jaar gegaan. Al wa ren er 3 leerlingen, dan had men het toch aan de orde moeten stellen. Ten opzichte van de opmerking van den heer Rij per antwoordde Voorzitter, dat dit niet kon. Royal Aircraft Establishment te Martleshara, om daar gewogen to worden. Er bestaat groote belangstelling voor de Neder^ landsche deelneming, welke onder de interessantste van den wedstrijd wordt gerekend en waarvan de Douglas als favoriet in de handicap-klasse en als een mogelijke winnaar wordt aangemerkt Een film van de route ter instructie van de deelnemers. De wedstrijdcommissie had besloten, ten einde de kansen voor de bestuurders zoo gelijk mogelijk te maken, om gisteravond in een bioscoop te Mildenhall een film te laten draaien, die vrijwel de geheele route in beeld brengt. Molison, Scott en de jonge Australiër Melrose, die 14 dagen geleden een onof- ricieel record voor de vlucht Port DarwinCroydon gevestigd heeft, hebben er zelf op aangedrongen, dat de concurrenten zoo gering mogelijk nadeel zouden ondervinden van hun gebrek aan terreinkennis en de commissie vond dit voorstel sympatiek. Van de oerwouden op het Maleische schiereiland en de zeer met haaien bevolkte zee van Timor bezit de Engelsche luchtdienst goede films, maar het laat ste deel van Port Danvin over Charlevillc naar Mel- bourne wordt slechts zelden gevlogen en hier zijn ook de terreingegevens schnarsch. Men verwacht hier dan ook de groote moeilijkheden en de laatste loodjes zullen ongetwijfeld het zwaarst wegen. Gedeputeerden zullen met den minister gaan praten. Men weet, dat dc rcgcering den Staten heeft aan gemaand om voor 1 December de in Juli vastge stelde wijziging van het salarisreglement opnieuw te herzien en daarbij een verder gaande verlaging door te voeren. Ged. Staten meenden, dat het zonder meer voldoen aan deze aanmaning niet juist zou zijn, temeer daar de besluiten van 25 Juli met bijna algemcono stem men genomen zijn. Daarom stelden zij voor, om to dezer zake in nader overleg te treden met den mi nister van Binnenlandsche Zaken. Echter wenschte het college eerst de Staten op nieuw to hooren. Derhalve zijn gisteren de Provin ciale Staten van Noordholland bijeengekomen onder voorzitterschap van den Commissaris der Koningin. Verschillende leden protesteerden tegen het in grijpen der regcecring en meenden, dat de finanti- eele positie der provincie geen verdere verlaging noodzakelijk maakte, anderen daarentegen betoog den, dat de toestand gedurende do laatste vier maan den zoodanig is verslechterd, dat een verdere veria- ging der bezoldigingen zeker gewenscht is. Na re- en dupliek werd besloten, dat gedeputeer den bij de besprekingen in Don Haag zullen trach ten de thans geldende salarieering te handhaven. De heer Zaagman herinnerde zich goed, dat dc heer Kostelijk voor het stellen van een minimum aantal leerlingen was. Waarom deze clausulo er niet aan verbonden? Spr. stelde voor dit minimum aantal op 10 te stellen. Het voorstel van den heer Zaagman werd onder steund door den heer Kostelijk. De heer Eecen zou den leider van het vervolgon derwijs -willen verzoeken aan het eind van den cur sus een rapport uit to brengen. Spr. geloofde niet dat het voorstel van den heer Zaagman nut zou heb ben. daar de kinderen geen officieel bedankbriefje sturen. De heer Kostelijk vond dc kosten te hoog voor 7 of 8 leerlingen. De heer Bakker wilde het. niet zoo streng aanha len op een minimum van 10. Spr. wilde acht vast stellen. De heer De Boer was het met den heer Bakker eens. Eigenlijk wilde spr. liever heelemaal geen mi nimum stellen. Deze laatste meening was ook den heer Rijper toe gedaan. De Voorzitter lichtte de zaak nog eens toe. Men heeft 13 bona fido leerlingen, meende Voorzitter. Als het nu niet gaat, zou men het volgend jaar met 15 niet kunnen beginnen. Men kan de cursus wel stop zetten, maar de vergoedingen gaan door. Spr. stelde voor, het door te laten gaan. De heer Zaagman zeide, uit ervaring te hebben ge sproken. Spr. is niet tegen vervolgonderwijs. Spr. trok zijn voorstel in. Het voorstel van B. en W. werd hierna aangenomen Electriiicatie 3 lokalen openbare schooL. Naar aanleiding van een verzoek van de Ouder commissie stelde de meerderheid van B. en W. voor do drio lokalen te electrificeeren. De kosten zullen f92 bedragen. De heer Kostelijk, de minderheid van B. en W., had nog nooit een dergelijk verzoek gezien, zoolang hij in den raad zit, dan nadat het in de krant heeft gestaan. Spr. vond het wèl een luxe. Het is geheel overbodig. Spr. had verder nog cenige practische be zwaren. De heer Zaagman ging zich afvragen of men, nu de school van licht moet voorzien, midden op den dag. Moet men daar geld voor uitgeven? Als er een don derbui komt in den zomer kunnen ze het ook niet zien. De heer De Boer was het met den heer Kostelijk eens. Als het 'r dik aan zat, was het wat anders. De heer Eecen had van zijn kinderen, die in de lo kalen gezeten hebben en van de vriendinnetjes klach ten vernomen. Spr. achtte het in het belang van het onderwijs, dat wel electrisch licht werd aangebracht. Het is soms om 3 uur al donker. De heer Bakker was het hiermee eens. Het gaat hier oin een bedrag dat over vele jaren kan worden verdeeld. Spr. wees er op, dat er al verscheiden kin deren met brillen op loopen. Het licht behoort bij de goede schoolinrichting. De Voorzitter verdedigdo het voorstel van B. en W. Als een nieuwe school gebouwd moet worden, is electrisch licht voorschrift. Voorzitter liet zich niet door krantenberichten in een speciale richting drij ven. Dc heer Kostelijk bleef bij z'n bezwaar van „twec- lichtighcid". Het is geen steekhoudend argument van den voorzitter en weth. Bakker, om de schoon heid van dc schoolinrichting in het geding te bren gen. Do heer Bakker dacht, dat men zich tot wel aan het onderwijzend personeel kon houden. Het voorstel van de meerderheid werd met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Kostelijk, Zaagman en De Boer. Aanbieding gemeentebegrooting. Be last ingverhooging. B. en W. zijn er in geslaagd na moeizamen ar beid, de gemeentebegrooting voor 1935 sluitend to maken. Rekening moet er mede worden gehouden, dat tengevolge van het door de regeering ingedien de wetsontwerp tot instelling van een „werkloo*- hcidssuhsidiefonds", de gemeente' zal moeten mis sen gedeelten van de opbrengsten van in dat wets ontwerp vermelde belastingen. Het te dekken tekort van f5000, waarbij inbegrepen belangrijke verboo ging van de werkloosheidslasten, denken B. en W. te dekken, eensdeels door verhooging van de opren ten op de hoofdsom der grondbelasting tot 80 opcen ten gebouwd en 20 orcenten ongebouwd (gedurende jaren 40 en 10), door het heffen van 55 opcenten op de hoofdsom der gemecntefondsbelasting (nu 40), door het heffen van 40 opcenten op de hoofdsom der vermogenbelasting, anderdeels door een uitkeering uit de winst der Lichtbedrijven. Rondvraag. Bij de rondvraag stelde do heer Kostelijk de vraag of de moeilijkheden in verband met de beschikbaar stelling van het gymnastieklokaal aan de ijsclub niet waren opgeheven, nu alle lokalen verlicht zijn. Voorzitter dacht van wel. l)e heer Zaagman wilde voor de school vastrecht tarief nemen. De heer Kostelijk: De kosten van het licht be- teekenen niets, man, schei nou toch uit. In verband met de aantrekkelijkheid van de mooie dorpstoren voor den bliksem, zou de heer Eecen gaarne willen, dat eens een proef werd genomen of men een eventueele brand in den toren zou konnon Musschen. Spr. herinnerde aan de kerkbrand te Noordscharwoude, waar de slangen tot 20 M. van de kerkdeur reikten en niet verder Voorzitter merkte op, dat de toren al eens ge raakt is door de bliksem. De toren en ook andere gemeentelijke gebouwen zijn voorzien van bliksem afleiders, welke steeds gecontroleerd worden. Het heeft echter de aandacht van B. en W, Daarna sluiting. A -v

Schager Courant | 1934 | | pagina 5