De wedvlucht naar Melbourne. Aan den vooravond KIJKEI1 KO0PEn bij CLOECK Nederland maakt een groote kans. DE FILM VAN MARSEILLE. Bloedige botsingen aan de grens van Tsjalar. De instortingsramp te Kattowitz. GAAT ZAMORA HEEN? Over den toestand in Spanje nog weinig bekend. Chineesch zilver in ruil voor Amerikaansch goud. VAN DE PLECHTIGHEID TE BELGRADO. De stad stroomt vol. 250 Communisten te Weenen gearresteerd. DERDE AMSTERDAMSCHE ZESDAAGSCHE Donderdag 18 October 1934. Postrekening No. 23330 SCHAGER 78ste Jaargang. No. 9577 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot *s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eorstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. vil. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TI5N van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent Cbewijsno. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. LONDEN. Tengevolge van het regenachtige weer bleven gister op het vliegveld te Mildenhall het beginpunt van den grooten luchtrace naar Ausra- lië alle machines rustig in de hangars. Er wordt zeer veel gedaan want de meeste van deze machines zijn nog lang niet zoover, dat ze vandaag zouden kunnen starten. Het is wel merkwaardig, dat de wedstrijdcommissie, die alle vliegtuigen heeft ge keurd en onderzocht tot het besluit is gekomen, dat de twee eenige machines die volkomen gereed zijn en waaraan niet veel hoeft te worden gedaan, de beide Hollandsche machines zijn. De Engelsche in siders zijn het erover eens, dat deze twee machines zeer goede, zelfs de beste kans hebben in den wed strijd. Men is zeer benieuwd naar de prestaties van de beide Hollandsche deelnemers, juist omdat deze zoo volkomen au point zijn op het moment waar op ze te Mildenhall zijn aangekomen. De Times schrijft over de Nederlandsche deelne mers: De belangrijkste machine van den dag was de Douglas van de K.L.M., die gevlogen wordt door Par- mentier en Moll. Het toestel heeft zeer de aandacht getrokken na zijn komst in Europa. Het is zijn ge wone werk al begonnen, want 's morgens heeft het een gewone lading passagiers naar Croydon gebracht De kruissnelheid is 305 K.M. op 3000 M. en de beta lende lading, die meegenomen kan worden, is zeer aanzienlijk. De bezoekers waren gister getroffen door de schoone lijnen en de fijne afwerking. De be stuurders hebben den Timesman verzekert, dat zij op kruissnelheid zouden vliegen. Van den ex-Postjager zegt de schrijver: Hij is niet zoo snel als werd verwacht. De luchtvaartredactcur van de Daily Tel. zegt van den Postjager, dat het zeker een der snelste toestel len van den wedstrijd is. Frankrijk uitgeschakeld, krijgt een ongeluk. De Blórlot Zooals gemeld, zou het Blériot-vllegtuig, dat Frankrijk officieel vertegenwoordigen zou in de Londen—Melbourne race, gister naar Mildenhall .vertrekken. De machine moest hiertoe op le Bourget aan de douane gepresenteerd worden en daarom van Buc naar de Parijsche luchthaven vliegen. Cor- niglon, een van de leden van de bemanning, was aan het commando, toen te Bourget werd geland. Er bleek evenwel iets met het intrekbare landings gestel tc haperen. Het functionneerde niet en het toestel sloeg naar rechts om, waarop het landings gestel een vleugel en ec-n benzinetank ernstig werden beschadigd. Een gevolg van dit incident' is, dat Frankrijk thans geheel is uitgeschakeld. De inzittenden kwamen er met den schrik af. Nieuwe wielen voor de Ulver. Naar het Hbld. verneemt, zal er aan de Douglas, die met Parmentier en Moll naar Australië «al vlie gen, toch nog een verandering worden aangebracht De gezagvoerder vertelde gistermorgen aan den corr. van het blad, dat er een wagen onderweg was van Londen naar Mildenhall met twee nieuwe wie len voor de Douglas. De fabriek in Amerika had nieuwe wielen onderhanden, maar men was niet zeker, dat deze klaar konden zijn voor den start. Nu dit echter wel het geval is, zullen deze nieuwe wie len nog op de Douglas worden gemonteerd. Do verandering van deze wielen zal natuurlijk maar een oogenblik in beslag nemen en maakt geen groote verandering in den toestand. Alleen zullen ze moeten worden gewogen, omdat er misschien een verschil in gewicht is. Overigens blijft alles intact. Na herkeuring gedeeltelijk in Nederland gelaten. Naar gemeld wordt is gistermorgen de filmopna me van het tragisch bezoek van wijlen koning Alexander van Joego-Slavië aan Frankrijk en de ontvangst door minister Bartbou te Marseille door do herkeuringscommisie voor openbare vertooning in Nederland toegelaten, Tevens is toegelaten de opname van het plechtig transport van het stoffelijk overschot van den ko ning aan boord van de „Dubrovnik", in tegenwoor digheid van de koningin-weduwe en president Le brun. De scène van den moordaanslag ontbreekt in deze film. In Polen verboden. De Poolsche minister van binnenlandsche zaken heeft de film van den aanslag te Marseille voor Po len verboden. Vliegtuig verongelukt, dat was uitgezon den, om de film van den moord van Marseille te halen. N e w-Y o r k. Een toonfilmonderneming heeft van New York uit een watervliegtuig gezonden naar het stoomschip „Washington", dat zich ongeveer 900 K.M. van New York bevond, om daar de filmopna men van den moord op koning Alexander en Bar- thou af te halen en die zoo snel mogelijk nftar New York over te brengen. Het vliegtuig ondernam verschillende pogingen, om naast het schip, dat gestopt had, te landen, daarbij sloeg het echter om. Een mecanicien ver dronk, terwijl de vier andere inzittenden met een reddingsboot van de „Washington" konden worden gered. Japansch Mandsjoerijsche troepen Mongolen teruggeslagen. door Shanghai. De „Central Evening Post" meldt, dat het aan de grens van Tsjalar tot bloedige botsingen is gekomen tusschen Japanners en Mongolen. De Japansche troepen hadden tot taak, twee gebie den, die rijk zijn aan zoutvelden en deel uitmaken van binnen-Mongolië, bij het Mandsjoerijsche gebied te annexeeren. De Mongoolsche boeren en arbeiders, der zoutmij nen, in totaal 20.000 man, stelden zich echter te weer tegen de JapanschMandsjoerijsche troepen. Tijdens het gvecht zouden aan beide zijden vele dooden zijn gevallen. Vier JapansChe vliegtuigen zijn door de Mongolen naar benoden geschoten. üp het oogenblik hebben de Japansche troepen zich in de provincie Jchol teruggetrokken, om in do streek van Kailoe, Toenjo en Tsjifi een nieuw offen sief voor te bereiden. Toestand der gewonden bevredigend. De toestand der werkloozen, die bij het instortings ongeluk bij de Kathedraal van Kattowitz gewond zijn, is naar door de directie van het ziekenhuis wordt medegedeeld, bevredigend. Er is een lichte verbetering in den toestand der zwaar gewonden in getreden. Men hoopt hen in het leven te kunnen houden. Er zijn thans nog 58 patiënten in het zie kenhuis opgenomen. Het onderzoek naar de oorza ken van het ongeluk is nog niet geëindigd. De beide architecten, die onmidellijk na de ramp in arrest werden gesteld, zijn inmiddels weer op vrije voeten gesteld. Hieronder: In de hangars op het vliegveld Mildenhall zijn thans de meeste vliegtuigen bijeen, die Zaterdag voor de groote Melbourne-race zullen starten. Ernstige meeningsverschillen over de militaire maatregelen in Asturië. Volgens een bericht van United Press uit Londen zou, afgaande op de berichten uit Madrid, welke daar binnenkomen, naar de meening van welinge lichte politieke kringen, binnenkort rekening te hou den met de mogelijkheid van een aftreden van staats president Zamora. PRESIDENT ZAMORA. Naar de „United Press" te Madrid verneemt, houdt de dreigende presidentscrisis verband met de laatste bloedige gebeurtenissen in Spanje. Verklaard wordt, dat met de benoeming van Ler- roux tot kabinetsformateur het land in den burger oorlog is gestort Over den toestand in het land is weinig bekend. Het is zeer moiclijk, nauwkeurige inlichtingen te ver krijgen. In kringen, welke in contact staan met de regee ring, wil men weten, dat het bestaan van het kabinet- Lerroux eveneens gevaar loopt. In verband met de storing van alle telefonische verbindingen met het buitenland is de toestand in het geheel niet te over zien. Terwijl de regeering verzekert, dat in het geheele land rust en orde heerschen, melden betrouwbare berichtgevers, dat in vele deelen van de oproerige provincies de gevechten tusschen regeeringstroepen en rebellen ononderbroken voortduren en dat in de andere deelen van het land steeds weder bloedige botsingen ontstaan. Hoewel de regeering het tegen spreekt, schijnen er naar het „United-Press"-bureau in Gibraltar meldt, troepenverschepingen naar Span- Gaat China tot den gouden standaard over? Door het voornemen der Amerikaansche regeering om een groot gedeelte harer reserves uit zilver te doen bestaan, raakt vooral China, dat de zilveren munt- standaard heeft, deerlijk in de knel. Overwogen wordt thans Chineesch zilver tegen Amerikaansch goud te ruilen en geleidelijk tot den gouden standaard over te gaan. Intusschen heeft de Chineesche regeering een u i t- voerrecht van 10 op zilver ingesteld, waardoor belangrijke zilverschepingen reeds zijn tegengehou den. je plaats te hebben. In Algeciras werden zeshonderd muilezels, een bataljon troepen, verscheidene batte rijen zware en lichte artillerie en groote hoeveel heden ander oorlogsmateriaal op het Spaansche rechtsgebied aan de Noordkust van Afrika op last van het ministerie van oorlog ingescheept. Dit troe pencontingent wilde vandaag in Malaga landen, doch moest naar Algeciras teruggebracht worden, daar een landing in de hoofdhaven van de provincie Granada „wegens de houding der bevolking" onmo gelijk was. Joego-Slavië gaat zijn koning ten grave dra* gen. - Overweldigende bloemenhulde aan den overleden vorst BELGRADO. Woensdagavond. Reeds op den vooravond van de hijzetting van koning Alexander zijn groote menschenmassa's per trein en te voet in de hoofdstad des lands aangekomen. Bijzonder groot is het aantal boeren, die in hun ver schillende eigenaardige drachten aanwezig zijn. Men ziet Montenegrijnen in hun rijk versierde kleeder dracht, Kroaten met hun wijd linnen broeken, Dalma- tiërs met hun zwart-roode „kappen", Turken met den rooden fez op het hoofd, mu/elmansche geestelijken en Mekkapclgrims met witte dooken om hun hoofd- bdekking, Rosniërs met den bloedrooden „turban", evenals Zuid-Serviërs met breede, rijk getooide sjer pen. Trots den fijnen regen, die onafgebroken neer sij pelt, staan de mcnschen nog steeds in Kilometers lange rijen, die zelfs tot ver in de voorstad reiken, om den gestorven koning nog een laatste maal te aanschouwen. Opvallend is ook het groote aantal soldaten van vreemde mogendheden, die naar de bijzetting zijn afgevaardigd en thans groepsgewijze door de straten trekken. De bakkers werken dag en nacht, om voor de vele gasten brood te bakken. In het oude koninklijke paleis, waar Alexander I is opgebaard, hoopen zich do kransen op. Voor den middag bedroeg het aantal reeds meer dan 2000. Slechts enkele kamers van het slot konden voor den president der Fransche republiek worden vrijge laten. De overige vertrekken zijn alle met bloemen gevuld. Onder de overweldigende bloemenhulde treft men de prachtigste bouquetten aan uit het buitenland, maar ook het eenvoudige bloemenbundeltje van de kleine lieden uit de dorpen en dorpjes in het Joego- Slavisch binnenland. Bijzonder opvallend is het groote aantal „dormen", die den koning als lantstcn groet zijn gezonden. Zij moeten den zwaren lijdensweg verzinnebeelden, die de monarch is gegaan. Te middernacht zal de kist met het stoffelijk over schot naar de Grieksch-Katholieke kathedraal worden overgebracht van waar uit Donderdagmorgen, na de plechtige godsdienstoefening, de rouwstoet zal ver trekken. In Belgrado vertoeven hedenmiddag o.a. reeds de president der Fransche republiek, Lebrun, koning Carol van Roemenië, prins (leorge van Engeland, alsmede de hertog van Spoleto, vertegenwoordiger van Italië, en de ministers Malypetr en Benensj van Tsjecho-Slowakije. Alle staten der kleine entente en van het Ralkan- blok hebben hun ministers van buitenlandsche za ken, en sommige van hen ook de ministers van oor log gezonden. Frankrijk is, behalve door Lebrun nog dor drie ministers vertegenwoordigd Op het hoofdpostkantoor te Belgrado zijn tot nu toe meer dan 30.000 telegrafischee rouwbetuigingen binnen gekomen, uit binnen- en buitenland. Drie honderd duizend menschen zijn tot hedenmiddag de baar van den gestorven vorst gepasseerd. Bij een grootsch opgezette razzia, zijn gisteren te Weenen 250 communisten gearresteerd. Een deel hun ner is naar het concentratiekamp Woellcrsdorf over gebracht. WIELERSPORT PijnenburgWals gekoppeld. In totaal thans 11 koppels bekend. A usterdam, 18 October. Naar wij vernemen zijn thans elf koppels voor den derden Arnstcrdam- schen Zesdaagscho definitief samengesteld en wel: PijnenburgWals (Nederland): Guimbrotiere Broccardo (Frankrijk); Schön—Ilürtgcn (Duitsch- land), BuysseDcneef (België); BellenaarsBogaert (Nederland), Bresciani—I'rieto (ItaliëSpanje); De Wolffvan der Heijden (Nederland); Jazet—Merseh (NederlandLuxemburg)Gebroeders Yroomen (Ne derland); Matena—Heslinga (Nederland); Van Hout KI. van Nek (Nederland). Na langdurige overwegingen, waarbij het voor en het tegen van alle kanten bezien is, is de Zesdaag- sche-directie tenslotte toch besloten, het koppel Pij nenburg—Wals. winnaar van den tweeden Amster- damschen Zesdaagsche, in dezelfde samenstelling te doen starten in den derden Zesdaagsche,

Schager Courant | 1934 | | pagina 1