Donderdag 18 October 1934. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9577 NOG GEEN VOLLEDIGE KLAARHEID. De raadselachtige passenhistorie. Hauptmann wordt uitgeleverd. Militaire versterkingen aan de Sont. Ellende in het geteisterde Japansche gebied. De handelspolitiek van Amerika. Het testament van den zonderling Browning. Gevaarlijke zitplaats. De Canadeesche Rocky Mountains. DE MEDEMBL1KKER RECHTSZAAK. Een gewaagd experiment. Storm aan de Oostzeekust Minister Oud ten voorbeeld gesteld. „Verkeerde prijspolitiek." Goedkoope electriciteit. Huwelijksepidemie. Dreigbrief aan Ford. In het onderzoek naar de medeplichtigen aan den moord te Marseille. Boedapest. In het raadselachtige geval van den Tsjechischen pas, die is gevonden bij den pleger van den aanslag te Marseille, is weinig licht gekomen door een nieuwe officieele mededeeling van het Tsjechische gezantschap te Boedapest. Uit deze mededeeling blijkt dat er inderdaad drie passen op naam van Anna Majerski hebben bestaan, die uitgegeven waren met het nummer 185.745. De Tsjechische gezant deelt mede dat zoowel de in 193*2 afgegeven reispas van Anna Majerski als haar vroe ger vervallen pas bewaard worden in het archief van het Tsjechische gezantschap te Boedapest. Van Hon- gaarsche zijde echter wordt verklaard, dat de laat ste pas van Anna Majerski tot en met den dag na den aanslag in haar bezit was. Op 10 October, dus nau welijks 2-1 uur na den moord, is in de woning van Anna Majerski, aldus deze Hongaarsche mededeeling een ambtenaar van het Tsjechische gezantschap ver schenen, die haar den pas heeft afgenomen. Zoo bestaan er op het oogenblik drie Tsjechische passen, die hetzelfde nummer dragen en op denzelf den naam luiden. Daarvan bevinden zich twee in het archief van het Tsjechische gezantschap te Boe dapest, terwijl de derde bij den pleger van den aan slag is gevonden De „Pester Lloyd" werpt de vraag op, waarom het Tsjechische gezantschap het noodig oordeelde, kort na den aanslag den pas van Anna Majerski te laten intrekken. Joegeslavisch student te Heerlen gear- resteerd. Verband met den moord te Marseille? Heerlen, (Zuid-Limburg). Sedert Zondag bevindt zich bij de politie alhier in arrest de 18-jarige Slo- veensche student France Jeza, afkomstig uit PtoeJ in Joego-Slavië,- die is aangehouden, omdat hij in ons land verbleef zonder middelen van bestaan. Hij bleek in het bezit van een valschen pas, welke heeft toebehoord aan een zekeren K., die twee jaar gele den te Richterich bij een auto-ongeval om het leven is gekomen. Jeza heeft bij het onderzoek toegegeven, dat hij de leider is van een politieke studenten-ver- eeniging, die tegen de regeering van Joego-Slavië ageert en naar een vrij Slovinië streeft. Aanvankelijk verklaarde hij bij zijn verhoor, dat hij zijn studie aan het gymnasium te Ptoej wegens geldgebrek heeft moeten opgeven, maar later gaf hij toe een politiek Vluchteling te zijn. Daar de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat hij Iets uitstaande heeft met den moord te Marseille, wordt een uitgebreid onderzoek ingesteld. France Jeza zal ter beschikking van de^ justitie" te Maas tricht worden gesteld. Aan New Jersey. New York: De Bronx-rechtbank, die de ont voering van het kind der Lindbergh's behandeld, hooft bepaald, dat Hauptmann aan den staat New Jersey zal worden uitgeleverd, echter niet voor 19 October a.s., teneinde den verdediger van den be klaagde nog gelegenheid te geven bij het hoogste New Yorksche gerechtshof in beroep te gaan. In verband met de onrust In Europa. Men meldt uit Stockholm aan de N. R. Ct.: In sommige Scandinavische bladen is den laatsten tijd nogal eens geschreven over de groote strategi sche betcekenis van Deensche en Zweedsche ver sterkingen aan de Sont bij een eventueelen nieuwen Europeeschen oorlog, waardoor Denemarken en Zweden in de gelegenheid zouden zijn om de Sont naar believen open te houden of te sluiten voor de vaart tusschen de Noordzee en de Oostzee. De mili taire medewerker van Berlingske Tidende heeft de zer dagen gcneraal-majoor Nygren, den chef van den Zweedschen generalen staf, over de plannen ge ïnterviewd en daarbij sprak generaal Nygren als zijn meening uit, dat de toenemende onrust in Eu ropa het meer en meer noodig schijnt te maken dat Denemarken en Zweden elk aan hun kant hun ver dedigingswerken verbeteren, ook al maant de te genwoordige oeconomische toestand tot groote zui nigheid. I)e generaal wees er voorts op, dat het waarschijnlijk in de eerste plaats van de geheele defensieve kracht der beide landen zal afhangen in hoeverre in een toekomstigen oorlog de politiek, die do regeeringen dan wenschen te voeren, gerespec teerd zal worden. Locale bewaking van een punt als de Sont en beschermingsmaatregelen op zeer kwets- baro plaatsen blijven volgens den generaal toch steeds van groot belang. Wij kunnen hierbij aanteckenen, dat de plannen voor het inrichten van forten met ver-dragend scheepsgeschut aan het Zuidelijke deel van de Sont, dus even benoorden Kopenhagen en Malmö, van particuliere zijde in de pers gelanceerd zijn. Het vraagstuk heeft uiteraard de aandacht van de mili taire autoriteiten en is, wat Zweden betreft, uitvoe- rig onderzocht in verband met de werkzaamheden van de in 1925 ingestelde defensie-commissie, welke in haar rapport maatregelen tot reorganisatie van de defensie zal voorstellen. Ruim 200.000 schoolkinderen ondervoed. Als een bewijs voor de ontzaggelijke ellende, die in Noord-Japan is ontstaan tengevolge van de vernieling der oogsten door zware stormen en taifoens, meldt de Nitsji Nitsji Sjimboen, dat ruim 200.000 schoolkinde ren in de getroffen gebieden lijden aan ondervoeding. Hulpmaatregelen zijn dringend noodzakelijk, doch dc gemeentelijke en plaatselijke organen beschikken niet over de noodige financieele middelen, hetgeen weer in verhand staat met de groote daling in de al- geraeene inkomsten door de verarming der boeren. Een waarschuwing van officieele zijde aan het adres van bepaalde landen. Reuter meldt uit Washington: Huil en Philips, minister en onder-minister van buitenlandschc zaken, hebben in een gisteren gepu bliceerde verklaring bepaalde niet nader genoemde landen gewaarschuwd, zich niet over te geven aan de ongemotiveerde practijk van verhooging der dou ane-muren, juist voordat onderhandelingen worden geopend over een verlaging daarvan. Hierdoor toch worden alle onderhandelingen met de Ver. Staten in gevaar gebracht. Onmiddellijk na de publicatie van deze verklaring gaf men in andere officieele kringen te kennen, dat tal van landen zich meer of minder aaneengesloten hadden in een reeks handelsovereenkomsten, met uitsluiting en ten nadeelc van de Ver. Staten. Huil verzekerde nog, dat de Ver. Staten niet tot bovenbedoelde practijken zullen overgaan. Hij ver klaarde, dat de Ver. Staten zullen trachten to on derhandelen met de landen, die zich eveneens tegen een dergelijke handelwijze teweer stellen. De laatste wilsbeschikking van een schatrij'ken zonderling „Daddy" Browning, den „mannelijken Asschepoester", welke dezer dagen bekend is gewor den, vermeldt dat jaarlijks 250 dollar moet worden uitgekeerd aan de(n) gene, die het meeste doet ter verbetering van de openbare zeden. Voorts heeft „Daddy" 100.00 dollar nagelaten voor de verzorging van kreupele kinderen, zoomede een jaargeld van 25.000 dol ar voor zijn aangenomen doch ter Dorothv Sunshire; 100.000 dollar voor zijn zuster en een jaargeld van 6000 dolar voor zijn eerste vrouw. Edward „Daddy" Browning had zijn groot fortuin bijccnbegaard als makelaar in onroerend goed. Zijn vermogen wordt op 10.000.000 dollar geschat. Onder de bepalingen van het testament ontvangt een aangenomen dochter veel meer dan de nog jonge weduwe, van wien de erflater den laatsten tijd ver vreemd was geraakt. Zeven en twintig uur op de as van een trein. Op het station van Leobon werden gisteren op dc &s van een Pullman-rijtuig van de WarschauRome express vijf jeugdige Polen ontdekt, die in Warschau kans hadden gezien hun gevaarlijke zitplaatsen in te nemen. Zeven en twintig uur lang, hebben zij in een ijzige koude, gehuld in klceren, die niet meer dan lompen waren, op het onderstel van den wagen gezeten. Zij zijn tusschen de 13 en 18 jaar oud en vertelden dat zij tijdens den tocht vreeselijk geleden hadden, aangezien in Tsjecho-Slowakijc cn op de Semmering de sneeuw reeds centimeters hoog ligt. Zij zijn door de autoriteiten op transport naar War schau gesteld. Een uitgeputte expeditie. New York. De expeditie onder leiding van den Franschen millionnair Bedaux, die in April is ver trokken met het doel de onbekende gebieden nabij de Canadeesche Rocky Mountains te exploreeren, heeft groote tegenslagen ondervonden. In de te onderzoeken gebieden vond het vervoer tot dusver slechts plaats door middel van kano's in den zomer, of hondensleden in den winter. De expeditie van Bedaux werd echter uitgerust met vijf rupstractors en met paarden. Aanvankelijk bleken deze tractors van groot nut, doch door den voor het jaargetijde ongewoon grooten regenval en de buiten haar oevers getreden rivieren, raakte men vele da gen op het vooraf opgestelde reisplan ten achter, en heeft men de tractors voorzoover deze niet reeds on klaar waren geraakt, moeten achterlaten. Volgens een bericht van den leider der expeditie worden aan de leden de grootste cischen gesteld, en het laat zich aanzien, dat het laatste gedeelte van den tocht te voet moet worden afgelegd. Een jeug dig lid van de expeditie is bij het overzwemmen van een rivier verdronken. Vele paarden zijn eveneens omgekomen en de rest is volkomen uitgeput. De hoofdonderwijzer B. E. te Medemblik, die door de Rechtbank te Alkmaar ter zake de hem ten laste gelegde oplichting is veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf en ter zake beleediging tot een geld boete van 150 gulden, heeft tegen deze beide vonnis sen hooger beroep aangeteekend. Alkm. Crt. In de lucht zijn toestel opzettelijk ver nield. Tijdens de wedstrijden voor zeilvliegen te Koktc- bel (Krim) volbracht de vlieger Anochin ccn buiten gewoon gewaagd experiment door in de lucht zijn toestel te vernielen. Anochin, die met een parachute was uitgerust, had zich door een motorvliegtuig tot een hoogte van 2500 M. laten slepen. Nadat hij den sleepkabel losgekop peld had, bracht hij het toestel in een sterk hellende positie, waarbij hij een snelheid van 220 K.M. per uur bereikte. Het vliegtuig brak, toen het tot zijn normalen stand werd teruggebracht. Zij, die het van den grond af gadesloegen, kregen den indruk van een explosie. Eenige oogenblikkcn bleef Anochin nog in het val lende toestel. Toen maakte hij dc riemen, waarmede hij aan zijn zitplaats was vastgebonden los, ont plooide de parachute en daalde rustig op den grond neer. Een dergelijk experiment is voor het eerst ter we reld uitgevoerd. Voor de practische studie van de trillingstheorie is het van buitengewoon belang. Van de verklaring van deze theorie hangt voor een groot deel de veiligheid van den vlieger af. Groote stukken land weggeslagen. Dc plotseling naar het Noord-Oosten omgeslagen storm heeft de badplaatsen en visschersdorpen in de bocht van Swinemuende zwaar geteisterd. Vooral bij den Streckelberg en bij Koserow richtten dc hoog gaande golven veel schade aan; veel land werd weg geslagen, groote scheuren ontstonden, waardoor o.a. het hotel Seeblick in gevaar werd gebracht. Eenige visschersvaartuigen uit Koserow raakten in gevaar en slechts met groote moeite lukte het de schepen in veiligheid te brengen. EEN HEETGEBAKERD PRINSJE. Reuter meldt uit Rewa (Centrale provincie van Britsch-Indië): Een neef van den maharadja van Rewa is tot ze ven jaar strenge opsluiting veroordeeld, omdat hij op zijn leeraar heeft geschoten. Op school werd een prisma vermist en de jongeman werd hiervan ver dacht. Deze werd zoo verontwaardigd, dat hij een geweer greep en op den leeraar schoot, die naar het ziekenhuis moest worden vervoerd en dit pas na lan gen tijd kon verlaten. De veroordeelde is tegen het vonnis in hooger be roep gegaan. In haar hoofdkwartier hield de Londensche brandweer Dinsdag uitgebreide bluschde. monstratles, welke door zeer vele belangstellenden werden bijgewoond. Aan zijn Zweedschen collega. Het Zweedsche „Svenska Dagbladet" maakt mel ding van den tocht, dezer dagen door minister Oud aan dc Nederlandsch—Belgische grens ondernomen, waarbij op zijn last twee smokkelauto's werden aan gehouden. „Een goed voorbeeld voor Wigforss" (den Zweedschen minister van financiën), zet het blad boven het bericht. Te Muiden loopt het gasverbruik met reuzenschreden terug. De gasprijs verlaagd. Het gasverbruik is in de gemeente Muiden dc laatsto maanden sterk verminderd; in Juni met 45.1 pet.. Juli 41.5 pet.. Augustus 22.1 pet. Vele ingezetenen hebben zich petroleumtoestcllcn aangeschaft; de prijzen voor petroleum varieeren te Muiden tusschen 4 en 4V2 cent per liter, de gasprijs bedraagt 12V£ cent, die voor muntgas 13 cent. B. cn W. hebben nu een voorstel ingediend om den prijs van het gewone gas te verlagen tot 12 cent, tot 9 cent voor een gebruik hoven dc 30 M3., en tot 8 cent voor 60 M3. cn hoogci. De raad van Muiden heeft hierover gisteravond uitvoerige beraadslagingen gehouden, aan het einde waarvan een voorstel-Elffer fa.-r.) werd aangeno men, waarbij een eenheidsprijs van 10 cent per M3. wordt ingevoerd. Dc heide wethouders stemden te gen. Door dit nieuwe tarief behoeven er geen gas- penningen meer te worden gebruikt; 4 twee en hal ve cent-stukken kunnen deze vervangen. De munt meters zullen worden verbouwd. Een levende electriciteitscentrale. Praag: Caclav Holek, een 30-jarige bontwer ker te Kladno in Bohemen, heeft onlangs bij zichzelf een eigenschap ontdekt, welke hem veel geld kan doen besparen op zijn electriciteitsrckening. Wanneer hij n.1. een elcctrisohe lamp ter hand neemt, begint deze vanzelf to gloeien. Als hij er dan met zijn andere hand over strijkt, wordt het licht violet. Holek heeft eenige proeven genomen en het blijkt, hoe grooter de lamp is, hoe sterker het licht is, dat deze uitstraalt. Natuurkundigen cn doktoren hebben hem onderzocht, maar kunnen niets bijzonders aan hem vinden. Zelfs kan hij er ook geen verklaring voor vinden. KRACHTIGE AARDBEVING NABIJ SMYRNA. Istanboel. Te Denisli in de omgeving van Smyrna is Dinsdag een krachtige aardbeving waar genomen, die aanzienlijke matcriccle schade heeft aangericht. Het is nog niet bekend of zich ook persoonlijke on gevallen hebben voorgedaan. Patroon en veertien beambten tegelijk gehuwd. Neurenberg: In een fotografie zaak alhier zijn de eigenaar en het geheele personeel in totaal 15 per sonen tegelijk in het huwelijk getreden. Zij besloten gebruik te maken van het aanbod der regeering die pas getrouwde paren een voorschot ver leent, en huwden tegelijkertijd. Zij maken thans ge zamenlijk een autotocht door Beieren. Do schrijver gearresteerd. Detrolt: Een zekere Eduard Lickwald heeft een poging gedaan, om Ford geld af to persen. Hij eischto namelijk in een brief een betaling van 5000 dollar en dreigde, indien hij dit bedrag niet ontving, dan den eenigen zoon van den bekenden auto-fabrikant te zul len dooden. De politie heeft den man gearresteerd. DE ONTPLOFBARE BALLONS. Worden nu met lucht gevuld. De politie van het bureau Nassaukade te Rotter dam heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld naar de vraag, of de raclamebailonnctjes, waarvan er een, zooals wij in het vorig nummer meldden, een ont ploffing en een binnenbrandje heeft veroorzaakt, der mate gevaar voor het ontstaan van brand opleveren, dat het uitreiken ervan verl>oden moet worden. Het resultaat is geweest, dat de directie van het wa renhuis in overleg met de politie heeft besloten, de nog uit te deelen ballonnetjes te vullen met lucht. DOODGEREDEN. De tram niet hooren aankomen. Door de electrischc tram van Kerkrade naar Aken werd de Duitsche grensbeambte Shag, in de onmid dellijke nabijheid van het grensstation «egrepen cn gedood. Shag had door den hevigen wind de tram niet hooren aankomen. Generaal Smuts, de bekende Zuld-AIrikaansche staatsman, Is Dinsdag officieel geïnstalleerd als rector magnifiens der Schotsche st. Andriea Universiteit De studenten halen den nieu wen rector magnificus in.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5