Moderne Herfstjaponnen. Feestkleeding voor Kinderen. ^A\ODL No. 3 is gemaakt in een van die soe pele, moderne wolsoorten, die men altijd met plezier draagt. De origineele deelin gen van de lichte japon worden geaccen tueerd door zwarte stiksels en zwarte rechthoekige knoopen, waarmee ook de mouwen versierd zijn. Deze zijn overigens geheel glad, doch volstrekt niet nauwslui tend zoo wil het do nieuwe mode. Ori gineel is de afwerking met smal, zwart flu weel, dat ook dient voor de gekruiste ceintuur; men kan dit détail natuurlijk ook weglaten en op de japon een van die breede, wildleerën ceintuurs dragen, die zoo in de mode zijn, vooral wanneer zij met een gesp op den rug sluiten. No. -4 is zeer modern door de ronde pas, die evenals de hoogc manchetten is versierd met stiksels in een afstekende kleur, terwijl de doorloopende voorbaan en de ietwat ruim, a.h.w, zakvormig uit loopenden zijbanen van den rok eveneens De japonnen van het nieuwe seizoen blij ven lang en slank van model en ver- eischen nog steeds een nauwkeurige coupe. Biesjes, nervures en deelnaden blijven zoo populair, als zij ooit geweest zijn. De rug wordt beter verzorgd, dan sinds lang het geval is geweest. De namiddagjaponnen zijn van onderen iets ruimer, waardoor men er prettiger in loopt De afbeeldingen geven ons verschillende voorbeelden van elegante wollen japon nen, die voor allerlei gelegenheden kun nen worden gedragen. No. 1 is een zeer eenvoudig model en verraadt zijn nieuwigheid door de mouw, die weer geheel glad is geworden, het lijf je, dat met een punt op de rok valt en do balsgarncering van dezelfde stof als do japon, die als eenige versiering een mono- grnm in een afstekende kleur draagt. No. 2 is een van die japonnen, die be staan uit een rok met een schootblouse van dezelfde stof. Waar men den rok ook met andere blouses kan dragen, is het niet te verwonderen, dat deze dracht populair is geworden; zij zal nog wel lang blijven. De eenige versiering bestaat uit keurig even wijdig opgenaaide biesjes in oen afsteken de kleur; vindt men dit te lastig, dan kan men natuurlijk ook gestreepte stof koopen. beuijzen, dat dit geen japon van verleden jaar is! Van al deze modellen zijn knippatronen verkrijgbaar tot en met maat 48 kt 0.58 per stuk. DRUIVEN ZIJN GEZOND. Mits zonder schil gegeten. Het is de tijd van de druiven en daarvan zullen wij zooveel mogelijk profiteeren, want zij vormen niet alleen een lekkerij, doch zijn ook uitstekend voor de gezond heid, met name voor de spijsvertering. Nu is het het gemakkelijkst, om de schillen mee op te eten; men behoeft ze dan ook niet uit te spuwen, wat minder aestetisch staat. Voor iemand met een sterke maag 6X1 een goede spijsvertering vormen die druivenschilletjes ook geen bezwaar, mits het bij kleine hoeveelheden blijft. Wil men echter volop van den druiventijd genieten, dan moet het opeten van de schillen beslist worden afgeraden. Wellicht voelt men iets voor de aanschaffing van een eenvoudige duivenpers, die het mogelijk maakt om al leen het uitgeperste druivensap te drinken. BRIEVEN, die men gaarne leest Ook het schrijven van een brief vereischt zorg en toewijding. Er zijn brieven, die reeds door hun uiterlijk den geadresseerde in een prettige stemming brengen, terwijl andere brieven misschien dagenlang onge opend blijven liggen. De keuze van het postpapier is reeds van groote beteekenis. Voor zakelijke mededee- lingen kan men gerust een velletje van een brievenblok afscheuren en een gewone wit te enveloppe nemen. Doch wij hebben ook wcleens een brief te schrijven, die voor den ontvanger meer moet zijn dan een gewone mededeeling. Er staat misschien veel meer tusschen de regels te lezen dan in de woor den zelf maar bij zoo'n brief komt het ook op het uiterlijk aan. De tijd van de rozeroode briefjes, die liefst nog sterk ge parfumeerd waren, is gelukkig voorbij. Doch het briefpapier, dat wij voor zuiver persoonlijke doeleinden gebruiken, is nog altijd iets, waarin onze persoonlijkheid zich moet weerspiegelen. Natuurlijk is een aantrekkelijk uiterlijk van den brief niet voldoende. Wij moeten loeren en dit is vooral voor vrouwen geen overbodige raad om onze brieven niet te schrijven in een plotselinge opwel ling, of wanneer ons juist een hevige emo tie heeft gegrepen. Het is veel beter, om zulk een brief nog niet dadelijk te verzen den en de dingen eerst wat te laten bezin ken. Men behoeft dan niet later te trach ten, de dingen te verontschuldigen met „de stemming, waar ik toen in was." Zelfs wan neer het misverstand naderhand kan wor den opgehelderd, zal er toch steeds iets overblijven, dat moeilijk meer geheel ver dwijnt, Een geschreven woord is nog er ger dan een onbedachtzaam uitgesproken woord, immers, bij het laatste ziet men op hetzelfde oogenblik de uitwerking en dan kan men het meteen verzwakken of terug nemen. Staat het echter zwart op wit voor de oogen van den lezer, dan maakt het een onaangenamen indruk, waarover bij blijft nadenken, ook wanneer er na ver loop van tijd een uitleg of verontschuldi ging volgt. VLOTTE HUISJAPON. Nos. 1375 Dit model van bedrukte stof is gemak kelijk te maken en valt toch goed, mits de naadjes voor en achter bij de taille op de juiste wijze worden aangebracht. De af beelding toont de verschillende deelen (met voeringkraag), wanneer men de japon met korte aange knipte mouwtjes maakt Dit is voor den winter minder geschikt, van daar dat wij thans 't knippatroon verkrijg baar stellen met korte mouwen (volgens het plaatje) of met lange mouwen, al naar men verkiest Ze zijn te krij gen in alle maten, en kosten f 0.58. 1375 1375 EEN MODEBLAD KOSTELOOS. De dames, die ons haar ingenomenheid betuigden met de toezending van het uit gebreide herfstnummer van „Het Practisch Modeblad", zeggen wij hierbij dank. Een beperkt aantal nummers van dit voortref felijke blad is nog verkrijgbaar bij onze moderedactrice, Muzenstraat 5b, Den Haag, die het U gaarne kosteloos tegen inzen ding van 10 ct. porto toezendt U kunt het modeblad nog heden aanvragen (ook per giro door storting van 10 ct op postreke ning 191919). No. 5386. Feestpakje voor kleine jongens. Knippatronen verkrijgbaar voor jongens van 24 jaar. Voor een kind van 4 jaar heeft men ongeveer 1.90 M. fluweel van 70 c.M. breedte noodig en 1 M. van 100 c.M. breed van de stof voor de blouse. De broek is gedacht van donkerblauw fluweel, de blouse van witte crêpe de Chi- ne. Kraagje en mouwsopslagen zijn ver sierd met een geschulpt randje. De witte blouse heeft korte mouwen, want hier overheen wordt toch het openhangende jasje mot lange mouwen en borstzakjes ge dragen. No. 5387. Jurkje met pas en smockwerk. Knippatronen verkrijgbaar voor meisjes van 14 jaar. Voor een kind van 3 jaar heeft men ongeveer 1.15 M. stof van 100 c.M. breedte noodig. Het jurkje, dat aan de voorzijde door smockwerk is gegarneerd, wordt gezet aan een pas, die op den rug sluit. Rokje, kraagje en mouwvolants ein digen in een geschclptcn rand. No. 5388. Jurk van lichtblauwe crêpe sntin. Knippatronen verkrijgbaar voor meisjes van 48 jaar. Voor een meisje van 7 jaar heeft men ongeveer 1.75 M. stof van 100 c.M. breedte noodig. Do pas is van voren met een punt op het gerimpelde rokje gezet. Dit is met één vo lant gegarneerd, de moderne ronde kraag met twee. No. 5389. Tnfzijden Jnrk met plissóe's. Knippatronen verkrijgbaar voor meisjes van 8—12 jaar. Voor een meisje van 9 jaar heeft men ongeveer 2.25 M. stof van 100 c.M. breedte noodig. Hot korte lijfje heeft aangeknipte, open vallende mouwen, die met plissée's zijn ge garneerd, evenals de vierkante halsuitsnij ding en de rand van het eenigszins klok kende rokje, dat boven de ceintuur door loopt en in het midden voor is opgeknipt met een punt, die op het lijfje valt. No. 5390. Jurk met fichukraag. Knippa tronen verkrijgbaar voor meisjes van (>—10 nar. Voor een meisje van 7 jaar heeft men ngeveer 2.10 M. stof van 80 c.M. breedte roodlg. De jurk Is gedacht van gespikkelde mous- eline met een witte of pastelkleurige fond. Het jurkje uit één stuk loopt van onderen klokkend uit en wordt in de taille ver nauwd door eenige naadjes links en rechts Over de ingezette, wijde mouwen ligt de groote kraag met aangeknipte ceintuurein den, die zich vooraan over het lijfje krui sen. T 5386 T 5387 T *388 T 5389 T 5390 BENUT ALLE RESTJESI Variatie in het menu. Het is niet ons doel, er op aan te drin gen, dat alle kliekjes zonder onderscheid worden benut, want het is een bekend feit, dat de meeste gevallen van voedselvergif tiging te wijten zijn aan overdreven zuinig heid op dit gebied. Doch aan den anderen kant vervalt men vaak in de fout om kliekjes, die nog geen spoor van bederf vertoonen, eenvoudig weg te werpen, om dat men niet goed weet wat men ermee zal beginnen. Vleeschresten komen meestal nog wel een tweede maal op tafel, overgoten met een pikante saus, doch wat doen wij niet het overige? Groenten worden het vaakst weggeworpen en toch kunnen zij uitstekend dienst doen in do soep van den volgenden dag. Het geeft niet, of het kliek je uiterst klein is; juist dat beetje groente verbetert reeds aanmerkelijk den smaak en het uiterlijk van de soep. Onooglijk geworden fruit bevat altijd nog genoeg goede stukjes voor een vruch tensla. Aardappelen kunnen gebakken worden met dobbelsteentjes spek; men kan ze ook fijnmaken en opdienen met een roerei en tomatenpuree. Fijngemaakte aardappelen met een bokking of een paar sprotten zijn eveneens een welkom voorgerecht, dat bij draagt tot de zoozeer gewenschte afwisse ling bij middageten en koffietafel. Elke huisvrouw en moeder, die den smaak van de haren kent, zal gemakkelijk zelf allerlei schoteltjes kunnen bedenken, die praktisch niets kosten, omdat men er slechts kliekjes voor benut, terwijl zij toch variatie brengen in het menu. Bij het klaarmaken van zulke kleinigheden on dervindt de huisvrouw zeker meer vreug de, dan bij het op tafel brengen van een gerecht dat wel geld, doch geen overleg heeft gekost. EENVOUDIGE BLOUSE. I I No. 1370. Deze blouse is van glanzende, gespik kelde stof met knoopsluiting. Doordat het mo del zoo uiterst eenvoudig is, komt de stof van deze blouse goed tot haar recht. Zij is zeer gemakke lijk in het dragen. Knippatronen zijn verkrijgbaar in al le maten f 0.40 per stuk. 1370 GOEDE KNIPPATRONEN. Ten gerieve van onze lezeressen stelt on ze Moderedactrice uitstekende patronen met fraaien pasvorm beschikbaar, die te gen den kostenden prijs van f 0.58 worden toegezonden, na overschrijving van dit bedrag op Giro-rekening 191919 t.n.v. den knippatronendienst te 's-Gravenhage. Pa tronen kunnen ook per brief aangevraagd worden met bijsluiting van f 0.58 in post zegels aan de Moderedactie van dit blad, Muzenstraat 5 B. te 's-Gravenhage. De patronen worden U tegelijk met een num mer van ons nieuwe Modeblad, waar on geveer 50 modellen zijn afgebebeeld, toege zonden. Denkt U er vóóral aan de juiste maat en het nummer op te geven?. WENKEN VOOR DE KEUKEN. Gebraden of gesmoord vleesch wordt veel smakelijker en het uiterlijk van de saus tevens aantrekkelijker, wanneer men een peentje meebraadt. Door een weinig zout of meel voorkomt men het opspatten van kokend vet of bo ter in de pan. Vooral bij het klaarmaken van spiegeleieren of biefstuk moest men steeds van dit hulpmiddel gebruik maken. Slappe bouillon tracht men gewoonlijk door bouillonblokjes te verbeteren. Dat is echter niet noodig, als men een stukje Zwitsersche kaas laat meekoken. Kaas beschimmelt niet, wanneer men onder de kaasstolp een zoutvaatje zet. Het zout trekt alle vocht aan en voorkomt het beschimmelen of aanslaan van de kaas. Als het zout vloeibaar is geworden, moeten wij het vernieuwen. Gebak, dat met gist In het deeg Is ge maakt, moet uit den vorm worden geno men, zoodra het uit den oven komt Men laat bet dan in een groote, toegedekte pan afkoelen, desgewenscht na het eerst met poedersuiker te hebben bestrooid. In geen geval mag het in den vorm koud worden. Bladgroenten hebben vaak" een onooglij ke kleur bij het opdienen. Om de kleur goed te houden, wordt in een kookwater een weinig dubbelkoolzure soda gedaan, terwijl bovendien tijdens het koken de pan niet wordt dichtgedekt. Om prachtig witte eieren op de ontbijt- tafel te krijgen, wrijft men de schalen af met een schijfje citroen.

Schager Courant | 1934 | | pagina 8