De groote sprong naar Australië De stand van heden morgen Nog 16 deelnemers Al onze hoop nog op de „Uiver" gevestigd Nederland nog op de tweede plaats Scott Brand aan boord van Duitsch stoomschip. Zeven mijnwerkers gedood. Engelsch vliegtuig vermist Overreden en gedood. Goering binnenkort naar almatië. Maandag 22 October 1934. Postrekening No. 23330 SCHAGER 78ste Jaargang. No. 9579 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers G cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent {bewljsno* Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Panderjager in Allahabad onzacht neergekomen en verdere deelneming uitgesloten. Met enorme spanning is Zaterdag en Zondag de Melbourne-race gevolgd, de groote sprong naar Au stralië door de negentien vliegtuigen, die Zaterdag morgen vroeg van het Engelsche vliegveld Milden hall zijn gestart. Het is allen lang niet voor den wind gegaan. Za terdagavond waren reeds verscheidene berichten over noodlandingen en defecten binnengekomen, zoodat enkele deelnemers den strijd moesten opgeven. Het spreekt vanzelf dat in Nederland in de eerste plaats de belangstelling naar de prestaties van de Douglas en de Pander uitging. Nog zelden is een sportieve gebeurtenis met zoo- IVeel belangstelling door het publiek gevolgd. T<7 n Zaterdag tal van gunstige berichten over bnz/i beide nationale vliegtuigen binnenkwamen, leek h/ alsof de race reeds door onze jongens was ge- onnen. Trouwens ook in de Engelsche pers stond met groote letters het succes der Hollanders vermeld. Dikke headlines in de kranten spraken van het succes der Vliegende Hollanders, totdat plotsling uit Bagdad het bericht kwam, dat het sportieve echtpaar MollisonJohson in een non-stopvlucht de 4000 K.M. die Londen van Bagdad scheiden, hadden afgelegd. Jammer dat deze prachtprestatie teniet is gedaan door een ongelukje, dat hen in Karachi trof, waar door zij niet verder konden. Eerst na een oponthoud van veertien uur zijn zij gisteren om 9 uur 35 n.m. A.T. weder de lucht in gegaan. Ongeluk van de Panderjager. Ook onze Panderjager is niet fortuinlijk geweest. Na een schitterende vlucht, die hem de derde plaats deed bezetten, is do kist bij de landing op het vlieg veld Allahabad op de romp terecht gekomen, doordat het intrekbare landingsgestel niet omlaag wilde. Gelukkig is niemand gewond doch èn landingsge stel èn schroef zijn vernield en het horstel der schade zal zeker veertien dagen duren. Geijsendorfer moet uiterst bekwaam hebben geland, want hij zag nog voor de landing dat er wat aan het landingsgestel haperde. Aan een vertegenwoordiger van Reuter op het vliegveld heeft hij verklaard, dat een van de wielen slechts gedeeltelijk naar beneden kwam, het andere wiel in het geheel niet. ITij trachtte toen op één wiel te landen, doch dat bleek door de groote snel heid niet mogelijk. Dit ongeluk moet voor de bemannig een groote teleurstelling zijn, daar de reis tot Allahabad uit muntend was verloopen en de Panderjager de Uiver vlak op de hielen zat. Onze jongens lagen tot op dat oogenblik twee en drie, met Scott als eerste. De stand in do Londen—Melbourne snelheidsrace was omstreeks middernacht: 1. Engeland, Cornet, Piloten Scott en Block. Zon dagavond in Singapore om 22.42. Vertrokken om 23.42. 2. Nederland, Uiver, Piloten Parmentier en Moll. Zondagavond in Rangoon om 22.15. Vertrokken 23.07 3. Amerika. Boeing Transport. Piloten Roscoe Turner en Pangborn. Geland in Allahabad met bijna geen benzine meer, na tweehonderd mijl nit de koers te zijn geraakt. Zij landden volkomen in de war. Nochtans zijn zl] om vijf minnten na middernacht A. T. weer vertrokken en bezetten dus de derde plaats. De strijd om de eerste plaats in de snelheidsrace gaat dus tusschen de Komeet van Scott, de Uiver van Parmentier en de Boeing Transport van Roscoe Tur ner. Als Scott geen pech krijgt, zal hij zeker onbetwist aan den kop blijven. Hij is thans 6 uur vóór de Uiver. Zijn lichte sportmachinc is uiterst snel en super ge stroomlijnd terwijl we de snelheid op 370km stellen Hij kan zonder landen 4000 kilometer afleggen. Daar hij echter geen radio aan boord heeft, raakt hij bij ongunstige weersgesteldheid in het nadeel bij de Uiver en de Boeing Transport, die beide buit- muntend ingerichte verkeersvliegtuigen zijn en ge heel op nachtvluchten ingericht De Boeing is iets sneller dan de Uiver en Turner, die haar commandeert, is een zeer eryaren piloot en houder van vele snelheidsrecords in Amerika. Daar tegenover staat, dat Parmentier een specialist is in nachtvliegen en uiterst vertrouwd met de route, ter wijl zijn collega Moll de laatste étappe Batavia-Mel- bourne uit ervaring kent. Werkelijk, Nederland heeft nog niet zoo'n slechte kans. Uit Amsterdam: De stand van de Melbourne-race was he denmorgen: le de Cornet van Scott, die kort na mid dernacht van Singapore ls vertrokken. 2e ls het Nederlandsche vliegtuig de Uiver, die Zondag te 23.07 uur te Rangoon ls geland en daarna vertrokken naar Alor- Star, waar het hedenmorgen 3.47 uur aan kwam, om 7.02 uur werd te Singapore ge land. Te 7.54 uur ls het toestel weer nit Sin gapore vertrokken. 3e ls het Boeing-toestel van Turner, ter wijl het toestel van het echtpaar Mollison Zondagavond nit Karachi ls vertrokken en dns nu vierde is. De Douglas ls na ruim 8 nar op het lei dende toestel ten achter. LONDEN: Nader wordt met betrekking tot de Londenschc Melbournrace gemeld: Parmentier heeft te Allahabad verklaard, dat hij de motoren met zorg behandelt en pas na Singa pore er alles uit zal halen. Hij betwijfelde even wel of hij Scott en Campbell Black nog zal kunnen inhalen. Jones en Wallcr hebben met hun Cornet opont houd gehad, omdat zij verder dan Bagdad waren gegaan en daarom in de woestijn hebben moeten dalen, waar zij tot het aanbreken van den dag heb ben doorgebracht Scott heeft voor het vertrek van zijn „groene ko meet" uit Allahabad verklaard, dat zijn toestel schit terend loopt, dat beide vliegers „fit", maar ver moeid zijn. Hun eenige pech was een noodlanding, welke zij bij maanlicht hebben moeten maken te Kirkut (Mesopotamië), doch zij waren spoedig weer in staat hun plaats te hernemen. Zij hadden toen juist genoeg benzine in de reser voirs om Bagdad te bereiken. De overige deelnemers zijn Jones en Wallcr met de Cornet (19) die zich te Karachi bevinden; de Nieuw Zeelanders MacGreger en Walker met de Miles Hawk, die zich te Bagdad bevinden; de Deen Hansen met zijn Dessoutter Mark II, die te Aleppo is, de Nieuw Zeelander Hewett en Kav met de Dra gon, die Athene zijn gepasseerd, de Australiër Mel- rose, die met zijn DH Moth uit Athene is vertrok ken; de Engelschen Davies en Hill, die met hun Fairey III te Athene staan; de Engelschman Gilman bevindt zich met zijn Fairey Fox, eveneens te Athe ne, terwijl G. Shaw met zijn Klemm Eagle nog te Rome staat. Brook met zijn Miles Falcon staat te Marseille, Parer en Hamsworth zijn met hun Fairey Fo te Beauvais. In het geheel waren er Zondagavond om 12 uur nog zestien deelnemers. De Aairspeed, die bestuurd wordt door Neville Stack en Turner, die te Marseil le vertraging heeft gehad, heeft zich uit de race teruggetrokken, doch de bestuurders hopen buiten mededinging Melbourne te bereiken. Een bekende figuur ln de Engelsche vliegwereld. De man, die thans door zijn prestaties in de Lon denMelbourne-race de aandacht van de geheele wereld trekt, C. W. A. Scott, is een bekende figuur in de Engelsche vliegwereld. Hij is 31 jaar oud, en vliegt sinds 1922. Hij diende een aantal jaren bij de Engelsche militaire luchtvaart-afdeeling en was o.a. werkzaam als burgervlieger bij den Australischen postdienst. Scott, die met zijn Cornet aan den kop zit van de Melbourne-race. Hij vloog tweemaal van Engeland naar Australië en eenmaal van Australië naar Engeland. Alle drie keeren wist hij de bestaande records te verbeteren. Hij wordt als een van de meest ervaren Engelsche piloten beschouwd, schrijft „Het Vsfbl.' 1 De tweede piloot is T. Campbell Black, 35 Jaar oud; hij leerde reeds in 1917 vliegen en werd daar na in de Engelsche luchtmacht opgenomen. Dertien keer maakte hij vluchten naar Oost-Afrika. Dikwijls vloog de prins van Wales met hem. Het baarde dan ook geen verwondering, dat toen de prins van Wales Vrijdag jl. een bezoek bracht aan Mildenhall.de roode Ilavilland-Komeet van Scott en Black het toestel was, waarbij de prins het langst vertoefde. Het Cometentypc is een zeer snelle machine, met twee motoren, geheel volgens stroomlijnprincipes gebouwd. De snelheid werd geschat op 360 A 370 ki lometer per uur. De machine biedt precies aan twee personen plaats. Radio is niet aan boord; nachtver lichting wel. Scott, desgevraagd, verklaarde in de Nederlanders Parmentier en Moll zijn meest gevaarlijke tegen standers te zien. „Het vliegen op een groot deel van de raceroute is hun eigenlijk beroep", zeide hij, ,ik weet dan ook maar al te goed, dat zij beiden con currenten van de eerste orde zijn!" Rio de Janeiro, V.D.: Van het Duitsche stoomschip Rio de Janeiro, dat 5000 ton meet, zijn radiografisch berichten ontvangen, volgens welke Zondagochtend aan boord van dit schip brand is uit gebroken. Het schip bevindt zich op ongeveer 100 mijlen ten Noorden van Rio de Janeiro. Bij een mijngasontploffing te Essen. Essen. V.D.: In de mijn Konstantijn IV/V heeft Zondagmiddag bij het verrichten van herstel werkzaamheden een mijngasontploffing plaats gevon den. Zeven mijnwerkers zijn gedood, vier gewond. OVERVAL OP SPOORTREIN IN MANDSJOEKWO. Tal van personen gedood of gewond. Tokio. Het Telegraaf Agentschap Sjimbocn Ran- go meldt, dat bandieten op het traject Peking— Moekden een spoortrein tot ontsporing hebben ge bracht Tusschen het begeleidend personeel en de bandie ten is het tot een vuurgevecht gekomen, waarbij tal van personen zijn gedood of gewond. De bandieten hebben vijf Mandsjoerijsche onderdanen en twee Japanners ontvoerd. Vermoedelijk een noodlanding gemaakt in de Jnngle. Singapore (Britsch-Indlö). Een Britsch bom bardementsvliegtuig, dat Zondagavond naar de Straits Settlements was vertrokken, wordt vermist Men gelooft, dat het op ongeveer 500 K.M. van Singapore in de jungle een noodlanding heeft ge maakt. Een vlicgboot en een aantal bombardementa vliegtuigen, die naar het toestel hebben gezocht hebben bij het intreden van de duisternis hun be moeiingen opgegeven. Maandagochtend zullen de nasporingen worden hervat. Het bekend worden van dit bericht in Europa heeft aanleiding gegeven tot eenige bezorgdheid omtrent het lot van de bemanningen der vliegtuigen, welke aan den kop gaan in den strijd om de Mac Robin- son Trophy. Aan boord van 't vliegtuig zouden zich ongeveer zes personen hebben bevonden. Aangezien in Europa bekend was, dat de „groe ne komeet" zich in de nabijheid van Singapore be vond, werd het gerucht verspreid, dat dit door Scott en Black bestuurde toestel in moeilijkheden was ge raakt, terwijl zelfs boosaardige geruchten in omloop kwamen, dat de „Uiver" met Parmentier en Moll verongelukt zou zijn. Uit het feit, dat dit in den avond verspreide bericht na middernacht op ondub belzinnige wijze werd gedementeerd door de mei* ding van de behouden aankomst van de „groene ko meet" te Singapore en van do „Uiver" te Rangoon, blijkt ten duidelijkste, dat deze geruchten „uit de lucht" waren gegrepen. Zondagmiddag omstreeks kwart over vijf heeft op den Rijksweg Den BoschGrave nabij Rosmalen 'n aanrijding met doodelijken afloop plaats gehad. Het 14-jarig dochtertje van de familie do Haas uit Grave, die met haar rijwiel op weg naar huis was, wilde ee'nige andere wielrijders passccren. De be stuurder van een achter haar rijdende personenauto bemerkte zulks niet en een aanrijding was onvermij delijk. Het meisje werd gegrepen en was op slag dood. De politie die spoedig ter plaatse was, maakte van een en ander proces-verbaal en nam de auto in be slag. Het lijk werd naar het lijkenhuisje te Rosmalen vervoerd. Engelsch journalist uit Joego-Slavië gezet Londen, 22 October (V.D.): De bizondcre corv respondent van de Daily Express te Belgrado, Panton, die Zaterdag zijn blad berichten had gezonden over „intriges" te Belgrado, is uit Joego-Slavië gezet we gens de verspreiding van „sensationeele en onjuiste berichten." DE 18 ENGELSCHE SCHATGRAVERS GEARRESTEERD. San José (Costa Rica). Do 18 Engelsche schat gravers, die naar het Cocoseiland waren vertrokken om de schat van zwarten Jack, den zecroover en lateren gouverneur van Jamaica, Sir Henry Mor gan, te lichten, zijn door de politie van Costa Rica gearresteerd. Tegelijkertijd word ook hun uitrusting in beslag genomen. Belgrado, 21 October V.D.: Ter gelegenheid van zijn bezoek aan Belgrado heeft generaal Goering een onderhoud toegestaan aan een vertegenwoordi ger van het blad Politika, tegenover wien hij o.m. verklaarde, tot nu toe geen gelegenheid te hebben gehad het Joego-Slavischo volk te leeren kennen, doch er thans enthousiast voor te zijn. Derhalve heeft Goering besloten reeds poedig mis* schien het volgend voorjaar, opnieuw een bezoek aan Joego-Slavië te brengen. Dalmatie, waarover Goering reeds vroeger veel had gehoord, interes seert hem bizonder. Weest er van verzekerd, dat wij, aldus Goering, de vriendschap van Joego-Slaviö wenschen. NEGEN PERSONEN VEDRONKEN. Drama op een der Canadeesche meren. Ottawa. Op het Winnipegesis-meer, ongeveer. 280 Km. ten N.W. van Winnipeg in den staat Manii toba is op een schip, waarop zich 10 personen, man nen, vrouwen en kinderen bevonden, brand uitge broken. Negen personen zijn daarbij om het leven gekomen, daar het schip spoedig zonk. Een persoon werd gered. BROEK OP LANGENDIJK, 23 October 1934 Te Broek op Langendijk vond de voortgang van de Markt vertraging door een defect aan het afmijn-toe- stel. Als gevolg daarvan ontvingen we nog geen marktbericht, NOORDSCHARWOUDE, 22 October 1934. Aangevoerd: 2300 Kg. uien: drielingen f 1.10, gele nep f 1.30, 3600 Kg. peen f 0,60—1. kleine peen f 0.60, 2800 Kg. roode kool i 1.40—2, 92500 Kg. witte kool i 0.G0—1.20.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1