PICCARDS VLUCHT VOLBRACHT. Woensdag 24 October 1934. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9581 Oneenigheid in de N.S.B. Gemeente-secretaris aangehouden. Op zijn post in slaap gevallen. Landbouwer onder zijn kar. Frauduleus geslacht ree. een mes gestoken. Brandstoffentoeslag voor werkloozen. Geslaagde studentengrap te Birmingham, Tien personen verdronken. Michailovs doodvonnis uitgesproken. Firma GEBR. ROTGANS Geheime distilleerderij op zolder. Een gewestelijk commissaris wenscht geen bevelen te ontvangen van den secre taris van den N.S.B. In den boezem der Nationaal Socialistische bewe ging is een ernstig conflict ontstaan. De heer K. H. Tusenius te IJmuiden, gewestelijk commissaris voor Noord-Holland, heeft deze functie tijdelijk neerge legd, omdat hij geen bevelen wenscht te ontvangen van den secretaris der N.S.B., den heer Van Geel kerken te Utrecht. Over dit conflict verneemt het „Alg. Hsbl." het volgende: De leider der N.S.B., ir. Mussert, bevindt zich in Duitschlnnd, waar hij te Berlijn heeft ge sproken. De heer Van Geelkerken vervangt blijkbaar den leider bij diens afwezigheid, doch de geweste lijke commissaris voor Noordholland, bleek niet be reid, hevelen van den secretaris der partij uit te voe ren. Omdat de heer Van Geelkerken er op stond, dat de bevelen wel werden uitgevoerd, heeft de heer Tusenius zijn functie zoolang neergelegd. Bovengenoemd blad had een onderhoud met den heer Tusenius, die zeide, dat hij niet uit de N.S.B. was getreden, maar dat hij geen bevelen van den heer Van Geelkerken wenschtc uit te voeren en dat de leider niet bekend gemaakt had, dat de hevelen yan den secretaris moesten worden opgevolgd. De zaak zal opgelost moeten worden, als de lei der weer terug is. De heer Tusenius deelde mede. dat er meer moei lijkheden in de partij zijn. Er is. zeide hij. een recht- sche en een linksche oriënteering net als in andere partijen. De rechtsche groep wordt vooral gevormd door de kapitalisten, de beursmannen te Amsterdam, die van de meer links georiënteerden niets moeten hebben. Deze rechtsche en linksche oriënteering heeft in IJmuiden onlangs reeds tot een conflict geleid. Door dat de burgemeester van Velsen het verder optre den van den (vroeger anarchistischon) spreker Kees Frenay die in Santpoort een zuiver communisti sche rede had gehouden onmogelijk maakte, be dankte deze als lid der N.S.B. Te IJmuiden, waar de heer Tusenius vroeger kringleider der N.S.B. was en waar deze Woensdag avond jl. nog op een openbare vergadering der N.S.B. heeft, gesproken, ziet men de afwikkeling dezer zaak met groote belangstelling tegemoet. Wegens verduistering van vermoedelijk 5000 gulden De rijksrecherche heeft Maandagmiddag te Schaes- berg aangehouden en gearresteerd den gemeentese cretaris aldaar, die verdacht wordt in zijn functie van secretaris-penningmeester van het burgerlijk armbestuur gelden te hebben verduisterd, vermoede lijk tot een bedrag van f5000. De omvang der ver duistering wordt nog nader onderzocht. In een spoedeischende raadsvergadering is den se cretaris ontslag uit zijn functie gegeven. De ver dachte is vanmorgen overgebracht naar Maastricht en ter beschikking van den officier van justitie ge steld. Nader wordt nog emeld, dat de aangehoudene de boekhouding van het burgerlijk armbestuur bijzon der slordig had gevoerd en dat de controle alles te wenschen overliet. Ruim een jaar geleden werd reeds een tekort geconstateerd, doch toen wist H. het ont brekende tijdig aan te zuiveren. Bij de aangeboden rekening over het jaar 1933 bleek bij accountants onderzoek, dat wederom fraude was gepleegd. De ontbrekenao gelden had II. ten eigen bate aangewend. Hij ontkende echter, fraude te hebben gepleegd, daar hij voornemens was geweest, de gelden te gelegener tijd weer aan te vullen. Het onderzoek is nog in vol len gang. Een merkwaardige bijzonderheid is wel, dat H. nog slechts kort geleden met veel luister zijn 25-ja- xig ambtsjubileum heeft gevierd. Een inbreker, die zich niet veel meer herinnerde. Hij was Zondag als supporter van H. V. V. mede naar Utrecht gekomen, waar de Haagsche voetbal lers hun krachten zouden meten met U. V. V. Er waren reeds in 't Haagje eenige ofcfrs aan Bacchus gebracht en goedgeluimd trok de supporter naar de Domstad. Het feest werd in Utrecht doorgezet, maar de finale was toch wel uitermate zonderling. In ie der geval heeft een werkster, die Maandagavond het gebouw van dc P. E. G. U. S. aan den Catharijnesin- gel voor werkzaamheden binnenging, den supporter ontdekt, gewikkeld in een groot tapijt en rustig sla pende. Of dit een slaap des rechtvaardigen was, zal de officier van justitie uitmaken, want in den tuin vond de politic een pakje, inhoudende een geldkistje en een kistje sigaren, kennelijk gereed gelegd, om te worden meegenomen. Het geldkistje bevatte echter weinig waardevols. Overigens herinnert de man zich niet zoo bijster veel meer. Hij had gedronken, had geen geld meer, beleende toen zijn overjas, miste den laatsten trein naar de residentie, doch verder gingen de herinnerin gen niet. lloc het raam aan de deur van de brand trap stuk kwam, en hoe hij in dat taijpt is gerold, wist hij niet meer te zeggen. Msb. In de sloot terecht gekomen en op slag gedood. Gisterenmiddag omstreeks drie uur ls het paardt dat gespannen was voor een landbouwerswagen, waar op de landbouwer A. Lannentink gezeten was, ge schrokken voor een passeerende auto. Het paard sprong hierbij opzij, met het noodlottig gevolg, dat de wagen in een naast den weg gelegen sloot ge raakte. Hierbij kwam de landbouwer onder den wa gen terecht en was op slag dood. Na eenigen tijd is het paard zoowel als de wagen op het droge gebracht. Een complot te Haarlem ontdekt. Aan controleerende ambtenaren van het openbaar slachthuis te Haarlem en van de invoerrechten en accijnzen in samenwerking met de politie, van Haar lem, Haarlemmermeer en Zandvoort is het gelukt een smokkelhandel in frauduleus geslacht vee te ontdekken. Het bleek, dat op de veemarkt te Pur- mcrend twee zieke runderen waren gekocht en naar een woning op den grens van Haarlem gelegen, wa ren vervoerd. Toen een der runderen dreigde te ster ven, werd het geslacht ten einde den kostprijs, f 17.50, voor beide runderen nog zoo goed mogelijk rendabel te maken. Na slachting werden den bewoner de organen voor varkensvoer aangeboden. Deze wilde evenwel zijn varkens er niet aan wagen en hij begroef dc orga nen. Het vleesch bleek te Haarlem, te Zandvoort en te Hoofddorp te zijn verkocht. Het werd aldaar in be slag genomen en afgekeurd en vernietigd. Het in beslag nemen te Zandvoort en te Hoofddorp geschiedde bij bekende en gevestigde slagers, die het vleesch reeds ten verkoop in den winkel hadden. Bij het in elkaar passen van het vleesch bleek, dat nog een flink stuk ontbrak, dat men niet heeft kunnen achterhalen, doch flat vermoedelijk te Zandvoort is. De politie is daar diligent. Te Haarlem lag het vleesch voor verzending aan slagerijen in de stad gereed. Het was in een schuur tje opgeslagen. Dc ambtenaren hebben drie dagen noodig gehad om het complot uiteen te rafelen. Zij hebben de verdachten na een kruisverhoor van vier uur tot bekentenis gebracht. De vlecschsmokkelaars zijn woonachtig te Haarlem en te Haarlemmermeer. Er wordt ook een onderzoek ingesteld naar vroegere handelingen van heiden, omdat het niet uitgesloten is, dat zij het bedrijf reeds lang uitoefenden daar zij een uitgebreide cli entèle onder slagers in Haarlem en omgeving had den. Dader dansend aangehouden. Voor den Officier van Justitie te Groningen is ge leid dc 20-jarige S. M. uit Oude-Pekela, die te Niemve- I'ekela bij een woordenwisseling den 21-jarigen O. H. een diepen messteek lmd togebrnoht. Het slachtoffer moest in ernstigen toestand naar het II.K. ziekenhuis te Winschoten worden overgebracht. De dader, die hekend heeft, is tijdens een dans partij aangehouden. Ook dezen winter verstrekt. Naar gemeld wordt, heeft de minister van Sociale Zaken thans definitief besloten, ook dezen winter we der een brandstoffentoeslag aan de ondersteunde en te werk gestelde arbeiders toe te kennen. De desbe treffende regeling, die binnen enkele dagen ter ken nis van de gemeentebesturen zal worden gebracht, stemt nagenoeg geheel overeen met die van het vo rige jaar. Ten aanzien van de gemeenten, waarin de hoogste werkvcrschaffingsloonen worden uitbetaald, wordt intusschen in de circulaire de verwachting uitgespro ken, dat aan diegenen onder de bij dc werkverschaf fing geplaatsten, wier inkomsten naar de mecning van B. en W. zoodanig zijn. dat zij beduidend boven den steun uitgaan, geen verstrekking van bedoelden toeslag zal plaats vinden, aangezien ook hier met de individueele inkomsten en behoeften rekening moet worden gehouden. Driedaagsch bezoek van Dbingo." „prins Din Studenten van de universiteit van Birmingham hebben gedurende drie dagen dc stad beetgenomen met een fictieve persoonlijkheid, prins Mohammed Din Dbingo. De „prins" heette de heerscher te zijn van een Fransch mandaatgebied in den Soedan en een be kend filantroop en archaeoloog. Hij kwam Vrijdag te Birmingham aan, gekleed in volledig inlandsch costuum en was, naar medege deeld werd, uit Parijs komen vliegen om het patro naat te aanvaarden over een liefdadigheidsrevue. Verder vertelde men, dat de prins vroeger in Bir mingham medicijnen gestudeerd had. De studenten van de medische faculteit poogden dadelijk hem te ontvoeren om „losgeld" voor hem te vragen. Er volgde een gevecht om het bezit van den „prins", dien ten slotte ontsnapte na een lange jacht door de straten door een voorbijkomende auto te re- quireeren. Bij de première van der revue overschaduwde de ontvangst van den prins die van den lord mayor en het gemeentebestuur geheel. Ieder stond op toen de tonen van het Franschc volkslied bij het binnentre den van den vorstelijkcn gast weerklonken. Ieder nam de plechtigheid ernstig op en zelfs de politie toonde geen argwaan. Een detachement agenten was speciaal met de veiligheid van den prins belast na de poging om hem te ontvoeren. In den schouw burg had men een aparte loge voor hem gereser veerd en toen hij aan het eind van de voorstelling het eerste opstond, juichte het publiek hem enthousi ast toe. De „prins is in werkelijkheid een medisch student uit den Soedan afkomstig. De verleening der eere doctoraten aan de Univer siteit te Cambridge ging deze week met de ge bruikelijke ceremonieën gepaard. Stanley Bald- win op weg naar de plechtigheid, gevolgd door mr. Bingham, de Amerikaansche ambassadeur in Engeland- Storm op de Zee van Marmora. Istanboel: Door den storm zijn twee zeilbooten in de zee van Marmora omgeslagen. Tien personen zijn verdronken. Nabij Cadiz, in Ohio geland. Retuer seint uit Detroit: Professor Jean Piccard, broeder vand en bekenden Belgischen stratosfecr- vaarder, is om 0.58 (M.E.T.) alhier in gezelschap van zijn echtgenoote opgestegen voor een stratosfeer- vlucht. Het vertrek van den ballon, welke de professor „Ascension" heeft gedoopt, werd bijgewoond door een uit veertigduizend personen bestaande menigte, on der wie zich o.a. Henry Ford bevond. Na een zeer snelle opstijging van eenige honder den meters, werd de ballon voortgedreven door een Zuid-Oostelijken wind. De ballon is uitgerust met een kortegolfzender om in geregelde verbinding met den bcganen grond te blijven. Nader uit Dearborn: Professor Jean Piccard, die met zijn echtgenoote voor een tocht naar de stratos feer is opgestegen, om wetenschappelijke onderzoe kingen te doen, bevond zich tegen den middag boven de stad Lakewood in Ohio. Omtrent dc hoogte, wel ke de ballon heeft bereikt .is nog niets hekend. De atuo, welke de ballon op den grond zou volgen en een draadlooze verbinding mei Piccard zou onder houden, heeft geen contact met de luchtvaarders kun nen houden, daar de afstand tusschen de auto en den ballon te groot geworden was. Boven Akron In Ohio. Akron (Ohio). De stratosfeerballon van Pic card bevond zich tegen 7 uur (M.E.T.) in de omge ving van Akron (Ohio). De ballon bevond zich toen op een hoogte van meer dan 12.000 meter. Een nader bericht uit Detroit (Ohio) meldt, dat de stratosfeerballon precies twee kilometer ten Wes ten van de stad Cadiz in den staat Ohio is geland. Omtrent de hoogte, welke de ballon heeft bereikt, ls nog niets bekend geworden. Omhulsel van den ballon beschadigd. Cadiz (Ohio). Betreffende de landing van het echtpaar Piccard in de nabijheid van Cadiz kan nog worden gemeld, dat de ballon in een l>ehoschte streek is neergekomen. Het omhulsel van den ballon is bij het landen beschadigd, doch dc inzittenden bleven ongedeerd. De instrumenten, welke zich in den gon del bevonden zijn onbeschadigd gebleven. De hoogte, welke door de stratosfeervaarders is bereikt, zou zestien kilometer bedragen Koningsmoordenaar op de lijst van mis dadigers. Reuter meldt uit Sofia: Twee maanden geleden had de politieke politie een groot aantal Macedonische terroristen met Iwan Mi- chailov aan het hoofd uitgenoodigd binnen twee we ken het land te verlaten. Deze maatregel was geno men ter bescherming der veiligheid van den staat. Op verzoek van dc staatspolitie heeft de krijgsraad te Sofia thans Michailov en zes andere terroristen als misdadigers ter dood veroordeeld. Elk Bulgaarsch staatsburger, die een der gezochten aantreft, is ver plicht daarvan bij de politie aangifte te doen of hem zelf te arresteeren. Michailov, de leider van de Imro, en eenige andere komitadsji zijn, zooals men weet. naar het buiten land gevlucht. De politie vermoedt echter, dat velen der gezochten zich nog in Bulgarije verborgen hou den. Merkwaardigerwijze komt op de lijst der genoemde misdadigers ook de naam voor van den koningsmoor denaar van Marseille, Wlado Georgjcv, alias Tsjer- nosemski. HET PROCES TEGEN HAUPTMANN. Beklaagde rusteloos en nerveus. New York: Uit Flemington in den staat New- Yersey wordt gemeld, dat het proces tegen Bruno Hauptmann, die beschuldigd wordt van medeplichtig heid aan de ontvoering en den moord van het kind der familie Lindbergh, waarschijnlijk Vrijdag of Za- terdae a.s zal aanvangen. Voor het eerst sedert zijn arrestatie te New York is Hauptmann rusteloos en nerveus en loopt hij voortdurend in zijn cel heen en weer. Hij wordt voortdurend bewaakt, teneinde eventueele zelfmoord pogingen te voorkomen. VAN 100.000 FRS. BEROOFD. Onvoorzichtig winnaar uit de loterij. De Brusselsche corr. van het „Hsbl." meldt: Een inwoner van Brugge, die 100.000 francs in de Koloniale Loterij had gewonnen, was dit geld gis teren te Brussel komen incasseeren. Hij ging met zijn 100.000 francs aan den zwier en belandde des avonds in een van de beruchte café's in de nabijheid van het Noorderstation, waar men hem van al zijn geld heeft beroofd- De politie stelt een onderzoek in, maar is er nog niet in geslaagd de zakkenrollers te vinden. AARDAPPELEN MISèRE. Aan de Spaansche kade te Rotterdam is een partij van 1380 K.G. aardapelen in beslag genomen, omdat deze beneden den maat waren. Tegen den vervoer der, schipper A. T. is proces-verbaal opgemaakt. Op de Kolkkade is een partij van 140 K.G. aardap pelen in beslag genomen, omdat deze zonder geleide- biljet werden vervoerd. Togen den vervoerder, den groentcnhandelaar A. A. R„ uit de Bredcrodestraat, is procos-verbaal opgemaakt. DE FRAUDE BIJ DF. STEUNUITKEERING TE BORNE. Barometerstand op Woensdagmorgen 8 u.: 7G5 m.M., stijgt. Wind: West. Temperatuur: 14 gr. C. is 48 gr. F. Vooruitzichten: Goed weer. Voor een BRIL een BREUKBAND, een BUIKBAND is ROTGANS Uw adresl Vakkundig, billijk. Gedipl. Drogist-Opticien. - SCHAGEN. Verdachte in Frankrijk aangehouden. Naar de „Msb." verneemt, vertoeft de onlangs ont slagen ambtenaar S. uit Borne, die wegens fraude hij dc steunuitkeering der gemeente Borne, de wijk had genomen naar Canada, thans in Frankrijk. Alvorens hij op transport wordt gesteld naar Bor ne, zal S. eerst in Engeland moeten verschijnen voor pas-onderzoek. De zaak zal voor de rechtbank te Almelo worden be handeld. De internationale motorraces in Weenen. Aan den kop Hans Mayer, de winnaar; achter hem Franta Jnhan, die tweede werd. Inval van de ambtenaren in een perceel te Enschede. Maandagmiddag omstreeks half vier werd door de ambtenaren van belastingen onder leiding van den inspecteur en in tegenwoordigheid van den commis saris van politie een inval gedaan ten huize van do weduwe L. aan de Janninkstraat to Enschede op ver moeden, dat zich in dit perceel een geheime distil leerderij bevond. Inderdaad werd in een kast op den zolder een volledige verwarmingsinstallatie aange troffen. In kuipen bevond zich tusschen de 300 liter vloeistof, die nog in bewerking bleek te zijn. De go- heele installatie en de verschillende ingrediënten werden in beslag genomen, terwijl tegen de bewoon ster die bij den inval der ambtenaren flauw viel, pro ces verbaal werd opgemaakt. De ramen van den zolder waren geblindeerd, zoo dat geen licht naar buiten kon schijnen. JUFFROUW STAK ACHTELOOS OVER Aangereden door fietser, die te hard reed. Gistermiddag had in de Nieuwe Ebbingestraat te Groningen een ernstig verkeersongeluk plaats. Bij 't oversteken van de straat werd de 63-jarige mej. J. H., wonende in het Doopsgezinde Gasthuis aldaar, aangereden door een wielrijder, den 15-jarigen C. G. uit Haren. Beiden kwamen te vallen .Dc dame kreeg een her senschudding. de jongen en lichte hersenschudding, terwijl hij tevens een paar tanden zal moeten mis sen. Het onderzoek der politie heeft uitgewezen, dat heide slachoffcrs schuld trof. De wielrijder had te snel gereden, do juffrouw was achteloos de straat overgestoken. PREMIETARIEF ONGEVALLENWET 1921. Eventueele verhooging niet voor 1 Juli 1935. Naar de „Msb." van bevoegde zijde verneemt, zal een eventueele verhooging van het premietarief voor dc Ongevallenwet 1921 niet vóór 1 Juli 1935 worden in werking gesteld. EEN TANKSCHIP IN NOOD. Het tankschip Doheny, aldus meldt Reuter uit San Francisco, heeft S.Ó.S.-seinen uitgezonden. De brug en het roer zijn door een stortzee weggeslagen. Het schip heeft een bemanning van 40 koppen. Na de eerste draadlooze hulpteekenen werd niets meer gehoord. Blijkbaar was de radio-installatie van het schip in het ongereede geraakt. Het s.s. Olympia komt het in nood verkeerende schip te hulp, maar bevindt zich op 700 mijl afstand. KINCSFORD SMITH'S VLIEGTOCHT OVER DEN GROOTEN OCEAAN. Van Sn va vertrokken. Kingsford Smith heeft zijn vliegtocht van Australië naar Amerika voortgezet. Ilij is gisteren van Suva op de Fidji-eilanden, waar hij Zaterdag was aange komen, vertrokken met Iionolocloe als eerstvolgende bestemming. VALSCHE MUNTERS. Den laatsten tijd waren bij winkeliers in de Jor- dann te Amsterdam eenige valsche rijksdaalders in betaling aangehoden. De verdenking der politie viel op twee gebroeders, die in de Goudsbloemstraat woonden. Gisterochtend is een huiszoeking verricht, waarbij aanwezige waren mr. Kist. mr. v. d. Does de Willeboïs en inspecteur Kallcnhorn. Deze huiszoe king heeft resultaat opgeleverd. Eenige matrijzen en verder materiaal voor het vervaardigen van munten werden in de woning aangetroffen en zijn in beslag genomen. Dc beide broers zijn gearresteerd.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5