TElEFUNK^fÈsTELLE Cadeau! Eng'elands leiders spreken. rTsfERREN 00N DEN RnDID-UCAjf-. KIJKEfl is KOjJPEfl tj CLOECK Handhaving der nationale regeering. Weer een „stratosfeertocht" aanstaande. VRACHTAUTO IN BOTERDIEP GEREDEN. Een grappig misverstand. Het Engelsche fascisme en het Jodendom. 33 Leerlingen overleden. Trein door Chineesche bandieten geplunderd. Vreeselijk misdrijf in Thiiringen. Cuba weer eens in staat van beleg. Kingsford Smith bereikt Honoloeloe. Fitzraaurice heeft pech. Dinsdag 30 October 1934. Postrekening No. 23330 SCHAKER 78ste Jaargang. No. 9585 CODIANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschij-nt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. vb. P. Trapman Co, Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TIöN van 1 tot 5 regels 10.85, iedere regel meer 15 cent Cbe^Usno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Baldwin en Simon steunen het pleidooi van MacDonald voor nationale eenhei'd. „Het land kan zich een terugkeer tot de partijpolitiek niet ver oorloven.". Londen. Minister-president MacDocnald, de lei der der conservatieve partij Baldwin en de vertegen woordiger der liberalen, minister sir John Simon, hebben aan een dejeuner, dat gister door de commis sie der nationale arbeiderspartij, den drie leiders in het nationale kabinet werd aangeboden, het woord gevoerd over de toekomstige regeeringspolitiek. MacDonlad hield dus bij deze gelegenheid zijn eerste politieke rede, sedert zijn terugkeer uit Ca nada. Alle in Londen vertoevende kabinetsleden, de on derstaatssecretarissen en de leden van het parlement waren aanwezig. MacDonald, die hartelijk door de gasten werd be groet. zeide in zijn rede o.a.: Men kan niert ontken nen, dat de arbeid der nationale rcgcering Engeland, het centrum van het Britsche rijk, meer eten ooit in eer en achting en aanzien heeft doen stijgen. Men heeft gezien, hoe bij de eene naio na de an dere natie de vrijheid verloren ging. „Ik geloof aan de vrijheid", riep de minister-president met stem verheffing uit. „Sommigen zeggen, dat ik wetten en de orde heb overtreden, om de vrijheid te handha ven. Indien het noodig zou zijn, zou ik het weer doen." Zoolang hij en zijn medewerkers, aldus MacDonald verder, wetten konden maken, welke geen man noch vrouw zonden verhinderen de vrijheid te verdedi gen, zou deze regeering zich niet laten verdringen, noch nalaten, die stappen te doen, welke zij noodig achten om do vrijheid van hctEngelsche volk te be schermen. Het land kan zich thans een terugkeer tot de par tijpolitiek niet veroorloven. MacDonlad richtte zich tot de jonge generatie, die hij opriep tot medewerking. De jongeren moeten in de nationale regeering de uitdrukking zien van een groot ideaal, het ideaal van den socialen vooruit gang. Militaire en organische evolutie zijn de eenigc po litiek, welke de regeering en de natie vooruit kun nen brengen. De klassestrijd is een werk des duivels. Na MacDonlad sprak Baldwin, die o.m. zeide: Wat ook de reputatie van de nationale regeering in het binnenland moge zijn, in het buitenland staat zij in hoog aanzien wegens de opdracht, die haar door het Engelsche volk is gegeven en wegens de gemeen schap, die achter haar staat. Voor zoover Engeland en zijn betrekkingen in de wereld betreft, is de vei ligste waarborg van den vrede de sociale en demo cratische bestendigheid en het voorthestaan van een regeering op hreeden grondslag, die mannen met in zicht in zich vereenigt. ..ïk zie." zoo sprak Baldwin, in de naaste toe komst, geen kans voor een terugkeer tot den partij strijd van vroeger. Alles moet gedaan worden om de eenheid in stand te houden, welke op dit oogenblik in de nationale regeering bestaat. Het Engelsche volk moet opnieuw overreed worden om de nationale rcgcering een nieuwe periode van bewind toe te ken nen. Er zijn thans in Europa, drie groote staten, waar zoowel de binnenlandsche als de buitenland- sche politiek als één man gehoorzaamt en zoolang dit voortduurt is de positie van deze staten buiten gewoon sterk, wat de betrekkingen tot andere lan den betreft. Anderzijds bestaan er slechts zeer weinig staten waarvan men kan zeggen, dat zij een sterke democratische regeering bezitten; wij hobben er een." k Ook Sir John Simon verklaarde, dat het systeem der politieke samenwerking moet voortduren. In het buitenland bestaat, er geen twijfel aan, dat de natio nale regeoring voor Engeland goed is geweest. De tegenwoordige periode is een tijdperk van samen werking, niet van twist. Een van de gevolgen van den wereldoorlog ts ge weest, dat overal de volken gedwongen werden in menigerlei vorm tot nationale concentratie te gera ken. Er bestaan heirvoor slechts twee wegen. De eerste is alle macht te leggen in de macht van één man. De andere is een nationale regeering, die handelt uit naam van het geheele volk zonder in breuk op de parlementaire vrijheid en op de rech ten van den enkeling. De redevoeringen werden door de aanwezigen geestdriftig toegejuicht Russische ballon zonder bemanning zal opstijgen. Moskou. Officieel wordt medegedeeld, dat te Leningrad een nieuwe stratosfeerballon is gereedge komen, die een dezer dagen met gas gevuld en voor opstijging gereed gemaakt zal worden. De ballon, die zonder bemanning zal opstijgen, is uitgerust met een modern geconstrueerden gondel, alsmede met ingebouwde, automatisch werkende radio en meetapparaten voor stratosfeerondorzoek. Het inbouwen van deze apparaten is geschied on der leiding van prof. Molschanow, die destijds de Pool vlucht van het luchtschip „Graf Zeppelin" heeft meegemaakt. Naar zijn meening zal het meegevoer de radiotoestel bewegingen van den ballon bij het opstijgen automatisch registreeren en de resultaten aan het radiostation van Leningrad melden. Verwacht wordt, dat deze nieuwe ballon een hoog te van 16 tot 18 K.M. zal bereiken. Twee Inzittenden verdronken. Men mocht er niet in slagen ze uit de cabine te bevrijden, Groningen. Gistermorgen te omstreeks half negen is een vrachtauto van de N.V. Moorlach's Transport bedrijf te Uithuizermeeden, welke geladen was met veekoeken, op weg naar Groningen, op 2 K.M. af stand van Bcdv#n door tot n utoe onbekende oorzaak van den weg gegleden en in het Boterdiep geraakt. De beide inzittenden van de vrachtauto, de 30 jarige gehuwde heer W. Moorlach, wonende te Uit huizermeeden en zijn knecht, wiens naam op het oogenblik nog onbekend is, kwamen in het water terecht. Hoewel van alle kanten direct hulp kwam oplagen, mocht men er niet in slagen de beide per sonen uit de cabine te bevrijden. Eerst een uur later zijn zij levenloos naar boven gebracht. De lijken zijn tijdelijk naar een nabij gelegen boerderij ver voerd. Met een kraanwagen uit Groningen is men bezig de vrachtauto op het droge te brengen. Omtrent dit noodlottige ongeluk vernemen wij nog het volgende. De vrachtauto met aanhangwagen was zwaar beladen met veekoeken. Bij het passeeren van een auto in een flauwe bocht van den weg begon de aanhangwagen te slingeren, gleed van den weg en trok het voorste gedeelte mee in het Boterdiep. De wagen werd bestuurd door den 23-jarigen on- gehuwden J. Vos uit Uithuizermeeden. Staatspresident en dienstmeisje. Ter gelegenheid van de automatisatie van het te lefoonbedrijf te Lissabon was besloten, dat de presi dent der republiek het eersto gesprek zou voeren. Hij zou minister-president Salazar opbellen, om hem van de opening van den dienst te verwittigen. Het gesprek zou door middel van luidsprekers op de pleinen der stad te hooren zijn, zoodat op vele plaatsen de menschen te hoop waren geloopen. Zij hoorden echter, in plaats van de stem van den eersten minister, een meisjesstem, met een boersch accent, die tot den president zeide: „En hoe agat het met de plechtigheid? Ik zal er zeker nooit aan wennen om dit rare ding te ge bruiken." De president, hoewel natuurlijk zeer verbaasd, antwoordde snedig, dat de ceremonie een zeer vlot beloop had, waarna hij het onbekende meisje zeide, dat zij zich omtrent de nieuwe automatische telefoon niet ongerust behoefde te maken, daar het volgens hem zeer gemakkelijk was geweest om haar op te bellen. Naar even later bleek was de eerste minister ten gevolge van een misverstand juist afwezig toen de president opbelde. Het dienstmeisje had toen aan de telefoon geantwoord, zonder dat zij er het minste idee van had, met wien zij sprak. Sir Oswald Mosley heftig. „Zijn bewe ging zal de uitdaging van het Jodendom niet onbeantwoord laten". Londen. In een rade in ALbert Hall heeft sir Oswald Mosley een rede gehouden, waarin hij de houding van zijn partij ten opzichte van de Joden anders dan in Duitschland of Italië. In Engeland leven selchts 300.000 Joden, doch zij bezetten invloed rijke plaatsen, welke voor het publiek niet zichbaar zijn. Mosley verklaarde verder, dat zijn beweging de uitdaging van het Jodendom niet onbeantwoord kan laten en aan den internationalen woeker, waaraan zich het Jodendom schuldig maakt, zal hij een einde maken. De Joden zijn niet op de eerste plaats trouw aan het Britsche Rijk, doch aan hun familie en vrien den, die in andere landen leven. Het fascisme kan geen georganiseerde gemeen schap in den staat dulden. De afgeloopen achttien maanden heeft het georganiseerde Jodendom door den rassenstrijd naar oorlog gedreven. Engeland heeft markten verloren, de Britsche haringvloot ligt stil en Lancashire kan geen katoen verkoopen, omdat de Joden Duitschland beletten, in het buitenland te koopen. Vanaf elke spreekgestoelte en in ieder krant hebben zij direct of indirect oorlopsgevoelens opgewekt tegen een land, waarmee in 1918 vrede is gesloten. In een Britschen strijd heeft Engeland gestreden tegen Duitschland, doch in een Joodschen strijd zal het dit niet nogmaals doen. Sir Oswald sloot met de ver klaring, dat hij de uitdaging van degenen, die zich tegen hem verheffen aanneemt, zij willen het en ze zullen het hebben! Een aantal politiemannen zorgde in en buiten de zaal voor het handhaven van de orde, doch ernstige ongeregeldheden deden zich niet voor. Buiten werden drie personen wegens onbehoorlijk gedrag gearresteerd. Na het gebruik van ondeugdelijke haaien- traan. Naar Reuter uit Dar-es-Salam meldt, zijn in een Afrikaansche meisjesschool, in het Zuiden van het Tanganjika-gebied, vreemde sterfgevallen voorgeko men. Tot nu toe zijn 33 meisjes overleden. De leid ster der school en de overige meisjes zijn ernstig ziek. Ook hun toestand geeft aanleiding tot bezorgd heid. De raadselachtige ziekte- en sterfgevallen moe ten na het gebruik van haaientraan zijn ontstaan. De regeering heeft daarom tot nader order het ge bruik en den verkoop van haaientraan verboden. Artsen en ambtenaren van de crimineele politie zijn per vliegtuig naar het betrokken gebied vertrokken, om te trachten de oorzaak vast te stellen. Na de Spaansche troe belen. De gendarme rie van Clano werd door de revolutionnairen in brand gestoken, zoodat van het gebouw niet meer dan een puinhoop over was. Lord Baden Powell is met zijn echtgenoote en twee dochters van Lon den vertrokken voor een wereldreis, waarvan het voornaamste doel is de bijwoning van de groo te jamboree nabij Mel- bourne omstreeks Kerst mis. Gedurende de maand October geven wij bij aankoop van iedere 200 Kg. Berteis Pluim veevoeder ééndroog- voederbak cadeau, welke ongefrankeerd verzonden wordt. Be stelt bij Uw leveran cier of waar niet ver krijgbaar direct aan de fabriek I Let op ons Loodje, er zijn veel namaaksels Veertien dooden en ruim 20 gewonden. Sjanghai. Het dagblad „Sinwen Pao" meldt, dat een Chineesche bende in den nacht van Zaterdag op Zondag bij Toenljao een trein heeft laten ont; sporen, hoeweld e trein geëscorteerd werd door een Mandsjoerijsch commando bewakingstroepen. Veer tien personen werden gedood en meer dan 20 ge wond. Onder de dooden bevindt zich o.a. de Mand- sjoerijsche militaire adviseur in do provincie Jehol, Jasaki, die was toegevoegd aan de Japansche mili taire missie te Dolonor. Vier menschen gedood. Het D.N.B. meldt uit Snalfeld (Thuringen): Bij Cornsdorf heeft zich Zaterdag een ontzettend drama afgespeeld. De 30-jarige Herman Pabst, vader van 6 kinderen, bracht een buurvrouw met een revolver schot een ernstige verwonding toe, waarna hij zich met twee zijner kinderen en een 11-jarige huisgenoot in den kelder barricadeerde. Toen de politie hem wilde arresteeren, loste hij door de kelderdeur ette lijke schoten, waarbij hij een tweede buurvrouw trof. Nadat men er in geslaagd was de kelderdeur te for- ceeren, bleek Pabst de drie kinderen te hebben ver moord en vervolgens de hand aan zichzelf te hebben geslagen. Voor het leven der twee gewonde vrouwen bestaat geen gevaar. Wegens onlusten. Grondwet buiten werking in Havana en Santiago. Havana: Te Pinar del Rio is de staat van be leg afgekondigd als gevolg van een gevecht tusschen politieke tegenstanders, waarbij acht dooden vielen. Vele personen zijn gearresteerd. In de provincies Havana en Santiago is de grond wet buiten werking gesteld „voorloopig voor een maand en eventueel langer ais dat noodig blijkt to zijn." LUCHTVAART. 4040 K.M. in 27 uren. Reuter seint uit Honoloeloe dat Kingsford Smith, de Australische Wereldvlieger, aldanr gisteren is aan gekomen, na den afstand Suva—Honoloeloe, ruim 4400 K.M. in 27 uur te hebben gevlogen. Nadat Kingsford Smith Zondag 18.10 van Suva (Fitsji eil.) was vertrokken, is hij op 4500 M. hoogte in een geweldigen storm geraakt ter hoogte van de Phoenix eilanden. De machine kreeg harde klappen, verloor aan snelheid en daardoor aan hoogte, maar Kingsford Smith kreeg daarna weer de controle over het vliegtuig, zoodat hij veilig het stormgebied kon passeeren. In een la er telegram meldde de koene vlieger, dat hij op 800 K.M. van Honoloeloe was, waarop na eenigen tijd zijn veilige landing volgde. Wegens defect aan landingsgestel naar Lympne teruggekeerd. Londen: De Iersche vlieger Fitzmaurice, die gistermorgen vroeg van het vliegveld Lympne was vertrokken om te pogen het record van Scott en Black op het traject Engeland—Melbournc te verbe teren, is te 10.25 uur Amst. tijd op Lympne terug gekeerd, aangezien ter hoogte van Brussel een deel van de zekering van zijn intrekbaar landingsgestel naar beneden viel. Waarschijnlijk zal de Bellanca naar Croydon moe ten worden gebracht om daar gerepareerd te wor den.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1