De omzetbelasting. DONDERDAG NA DEN MIDDAG GESLOTEN* LBOL1E - Schagen KIJKEI) isKO/fPETUijCLOECK De luchtschipdienst om de wereld. DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND. DEN HAAG ZAL ZICH VERZETTEN. Wegens Feestdag is onze Zaak* Boos weer op IJsland. Vijfjarenplan in Amerika. Liliputter-inbreker. Gevaar voor kabinetscrisis in België opgeheven. Zonderling bezoek. DE SALARIEERING VAN GEMEENTELIJKE P0LIT1E-AMBTENAREN. Gasontploffing te Rotterdam. Woensdag 31 October 1934. Postrekening No. 23330 SC11ICEII 78ste Jaargang. No. 9586 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, Dehalve Vrijdags. Bij inzending tot *s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. vJi. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels fO.85, iedere regel meer 15 cent .bewijsno. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De intrekking van vergunningen en artikel i tot splitsing in fabrieks- en han- delsafdeeling. Om aan een te ruime toepassing een einde te maken. Een delegatie uit den nijverheidsraad heeft op 29 October 1934 in een particuliere audiëntie, met den minister van Financiën een onderhoud gehad inzake de per 1 November 1934 aangekondigde beperking ln het verleenen van vergunningen overeenkomstig artikel 4 der omzetbelastingwet. De volgende punten zijn daarbij ter sprake ge bracht: Hoe ver zal de beperking worden uitge strekt? De minister verklaarde, dat de verstrekte opdracht alleen de bedoeling heeft om aan een te ruime toe passing van artikel 4 een einde te maken. Bedrijven, die inderdaad voldoen aan de omstandigheden, die, blijkens de geschiedenis der wet, aanspraak geven op toepassing van artikel 4, zullen in het genot van de verleende vergunning kunnen blijven. Zoodanige omstandigheden zijn aanwezig, indien ©en fabrikant van massa-artikelen deze rechtstreeks aan verbruikers levert, terwijl het regel is, dat fabri kanten van zoodanige artikelen deze aan wederver- koopers leveren (het bij de behandeling in de Twee de Kamer genoemde voorbeeld van de firma De Gruyter). Daarnaast kan de figuur bestaan dat het in een groep van bedrijven regel is dat uit de fabriek wordt geleverd aan den groothandel, terwijl sommige fa brikanten in deze groep een deel van hun afzet recht streeks aan detaillisten leveren. Ten opzichte van de met laatstgedoelde bestemming afgeleverde goe deren zou een hoogere heffing worden gevorderd. Er kan, onder zekere voorwaarden, dan aanleiding zijn voor toepassing van artikel 4. De bijzondere wijze van aflevering moet echter een afwijking zijn .van den regel. Dat er een afwijking is, moet naar buiten blijken uit het hebben van een bijzonder verkoopapparaat. Voor het geval het in een groep van bedrijven regel Is, dat de fabrikanten het grootste deel van hun producten afleveren aan winkeliers, terwijl sommi gen een deel van hun fabrikanten aan grossiers le veren, is er geen reden, artikel 4 toe te passen. Datnm van intrekking 1 November. Tn verband met de mogelijkheid, dat vergunningen zijn ingetrokken, die bij toetsing aan in het vorige punt vermelde, behouden zouden kunnen blijven, heeft de minister toegezegd, den inspecteurs nader machtiging te verleenen om degenen, die bezwaar tegen de intrekking indienen, voorloopig alsnog tot 1 januari 1935 in het genot van de vergunning te laten. Ongelijkheid van wetstoepassing. De minister verklaarde, dat de bestaande bezwa ren omtrent ongelijkheid van wetstoepassing tus- schen binnenlandsche fabrieken en importeurs hom bekend zijn en dat hij hoewel gaarne bereid zijnde een oplossing van deze bezwaren in overweging to nemen daaromtrent thans nog geen mededeelingen kan doen. Vergunning tot betaling per aanslag. De minister wees erop, dat de vergunningen tot betaling per aanslag thans in het algemeen slechts worden gegeven aan fabrikanten, die ten minste vijftig facturen per dag te zegelen hebben. De mi nister was evenwel bereid, te overwegen, in hoever re die grens voor fabrikanten, die nu de splitsings vergunningen ex-artikel 4 komen te verliezen, zou kunnen worden verlaagd. In verband met het bovenstaande wordt aan fa brikanten, die meenen, dat de splitsingsvergunning ten aanzien van hun bedrijf ten onrechte door den inspecteur is ingetrokken, in overweging gegeven, daartegen bij den inspecteur bezwaar in te dienen en een beroep op den minister van Financiën te doen. Dr. Eckener's besprekingen in de Ver. Staten. Dr. Eckener, de Duitsche luchtschipbouwer, die zich op het oogenblik, zooals gemeld in de Ver. Sta ten bevindt en daar voor de luchtvaart commissie over den stand van het luchtschipverkcer heeft ge sproken, deelde ook een en ander mede over zijn plannen voor de toekomst. Hij verzekerde dat hij ln den zomer van 1935 met het nieuwe luchtschip L. Z. 129 proeftochten tusschen Friedrichshafen en Noord- Amerika zou houden. Hij stelt het nieuwe luchtschip ook voor rondvluchten in Amerika ter beschikking. In den herfst van 1935 komt de L. Z. 129 in den dienst op Zuid-Amerlka. De luchtvaartcommissie heeft toegezegd om aan het congres een voorstel te doen, waardoor de proeftochten naar Noord-Amerika tevens als voorbereidingen voor een geregelden dienst kunnen gelden. Dr. Eckener kwam op voor inrichting van een luchtschipverkeer om de wereld usschen Duitsch- land, Noord-Amerika, Z.-Amerika, Nederlandsch I n d ië en Br. Indië. Over een doeltreffend luchtschip heeft men reeds de beschikking. Er moet slechts zonder aarzelen gehandeld worden. Het heliumgas, dat voor de verwezenlijking van dit groote plan noodzakelijk is, dient door de Amerikaansche regee ring. die het heliummonopolie bezit, ter beschikking gesteld te worden. Dr. Eckener was van meening. dat het verkeer tusschen Duitschland en Amerika in het belang van beide landen bevorderd moet worden. Dr. Jaeger treedt definitief uit den dienst der kerk. Berlijn. Officieel wordt medegedeeld, dat thans dr. Jaeger ook alle andere kerkelijke functies heeft neergelegd en definitief uit den dienst der kerk treedt Uit het bovenstaande zou blijken, dat in den kerk strijd ongetwijfeld een ommekeer te verwachten is. Wanneer Hitier het besluit genomen heeft, de landsbisschoppen Meiser, Wurm en Marahrens in audiëntie te ontvangen, dan is zulks voornamelijk hieraan te danken, dat de leider van het rijksbu reau voor cultureele pacificatie bij de N.S.D.A.P., von Zetten aan Hitier een memorandum betreffende den kerkstrijd overhandigd heeft, waarin wordt, vastge steld, dat er slechts twee mogelijkheden tot oplossing van het conflict bestaan: ofwel de uitvaardiging van nog scherpere maatregelen tegen de Belijdeniskerk, hetgeen van het standpunt der binnenlandsche poli tiek bezien allerminst wenschelijk is, ofwel het be waren van volledige neutraliteit door staat en partij in den kerkstrijd, hetgeen echter bij den bestaanden rechtstoestand een overwinning voor de Belijdenis- kerk beteekenen zou. Voor Hitier en het nationaal-socialisme zou echter de tweede mogelijkheid voordeelen bieden, daar in vele kringen het vertrouwen in het nationaal-socia lisme zou worden versterkt. „Die heele bende". Een dramatische scène speelde zich gisternamid dag af op de rijkskanselarij, toen een dertigtal Beiersche nationaal-socialistische boeren als verte genwoordigers van twee honderd duizend protestant- sche boeren „aan Hitier kwamen vertellen, wat er zich eigenlijk in de Evangelische kerk afspeelt." Men meent te weten, dat de boeren aan Hitier heb ben gezegd, dat .rijksbisschop Mueller, dr. Jaeger, en „die heele bende" moeten heengaan, daar zij de Lu- thersche kerk naar den ondergang voeren. Landsbisschoppen door Hitier ontvangen. Volgens het laatste bericht uit Berlijn heeft de rijkskanselier Adolf Hitier gister in tegenwoordig heid van den minister van binnenlandsche zaken do landsbisschoppen Marahrens (Hannover), Meister (Beieren) en Rum CWurtemberg) ontvangen voor een gedachtenwisseling over kerkpolitieke problemen. Omzetbelasting voor gas- en electrlciteitsbedrijf. De gemeente zal zich met alle haar ten dienste staande middelen verzetten. Het gemeentelijk gasbedrijf en het. gemeentelijk clectriciteitsbcdrijf te Den Hang hebben de eerste aanslagen ontvangen in de omzetbelasting, loopende over het eerste halfpaar 1934 en bedragende onder scheidenlijk f 65.075.10 en f 117.333.34. Deze aanslagen zijn berekend naar do door de verbruikers betaalde prijzen, met inachtneming van de wettelijke vrijstel lingen, doch zonder aftrek voor distributiekosten. Het aldus berekende bedrag is, in overeenstemming met 's ministers toezegging, verminderd met 331/3 pet., omdat het jaar 1934 reeds zoo ver is gevorderd, dat verhaal op de verbruikers zeer bezwaarlijk, zoo niet onmogelijk is geworden. Deze aftrek zal uit den aard der zaak in volgende jaren niet meer worden toege staan. Het komt B. en W. voor, dat de gemeente zich tegen deze toepassing van de wet met alle haar ten dienste staande middelen zal behooren te verzetten. Dat geen aftrek is toe gepast voor distributiekosten, is huns inziens in strijd met artikel 7 der wet, dat uitdrukke lijk de „kosten van vracht" derhalve het geen ten koste moet worden gelegd aan het vervoer van fabrikant naar afnemer van belasting vrijstelt. Doch er is meer. Artikel 4 der wet bepaalt, dat op verzoek van fabrikanten, die tevens het beroep van handelaar uitoefenen, de minister van Financiën on der door hem te stellen voorwaarden kan toestaan, dat de overdracht van goederen uit de fabrieksafdee- ling naar de handelsafdeeling wordt beschouwd als een levering krachtens overeenkomst van koop en verkoop. De minister zegt thans dit artikel op gas- en elec- triciteitsprijzen „fiscaal-technisch" te willen toepas sen, d.w.z. daaraan geen financicele gevolgen te ver binden, zoodat de belasting niet, zooals in het stel sel van dat artikel redelijk ware, berekend wordt naar den fabricageprijs, vermeerderd met een matige winst, doch naar den prijs bij den verbruiker. Zulk Verscheidene gedeelten zwaar geteisterd. Groote schade aangericht. Naar uit Reykjavik gemeld wordt, is de laatste da gen in verschillende deelen van IJsland door zware stormen veel schade aangericht. In Sigluwfjord zijn de laaggelegen straten onder water gezet, zoodat het verkeer met booten in stand moest worden gehouden. In deze plaats en in verschillende andere plaatsen zijn vele gebouwen vernield. Reusachtige vloedgolven sloegen hoog over de kust en zetten verscheidene aan de kust gelegen plaatsjes onder water. In eenige plaatsen werden de bruggen door de wa termassa's vernield. Men maakt zich ernstig ongerust om verscheidene vaartuigen, die zich op zee bevinden. De Engclsche vischtrawler „Lord Kitchener" is Maandag met groote averij in Akupeyri aangekomen. De reddingbooten waren onderweg over boord ge slagen. Ook waren twee leden der bemanning ver dronken. De kapitein, die ononderbroken 57 uur aan het roer had gestaan, had twee bevroren beenen. Een tweede Engelsche vischtrawler is Maandag avond bij Seyalsfjord in een sneewstorm geraakt en gestrand. Voor werkverschaffing. Washington. De openbare werkverschaffing houdt zich tegenwoordig met het oog op den nood toestand der werkeloozen bezig met de uitwerking van een reusachtig vijfjarenplan, waarhij ten be hoeve der werkverschaffing 12 milliard dollar zullen worden uitgegeven. Negen milliard dollar zal worden besteed voor openbare bouwwerken en drie milliard voor z.g. eigenhuisplannen. Het kapitaal voor de uitvoering der plannen zal worden opgebracht door de uitgifie van leeningen op langen termijn ten bedrage van 2,4 milliard per jaar. die zullen worden uitgegeven door de federale banken. Hierdoor wil men tegelijkertijd de in de banken der V.S. braakliggende credieten voor een bedrag van 12 milliard nuttig besteden. De regeering streeft er met het oog op den nade renden winter en de groote taak van de ondersteu ning naar de werkeloozenondersteuningen te vervan gen door productieve werken. een toepassing van dit artikel gaat evenwel volgens B. en W. geheel tegen de strekking daarvan in. B. en W. stellen den raad voor, hen te machtigen, tegen de genoemde aanslagen volgens artikel 14 en 15 der wet in beroep te komen bij den inspecteur der accijnzen en vervolgens, zoo noodig. bij de ta riefcommissie. Zij stellen verder voor, op grond van artikel 212, laatste lid. der gemeentewet thans in het algemeen te besluiten, dat het recht van beroep in zake de omzetbelasting door B. en W. wordt uitge oefend, onder bepaling, dat zij jaarlijks aan den raad mededeeling z-ullen doen van de gevallen, waarin zij zijn opgetreden, evenals zulks reeds voor verschillende belastingen is bepaald. Na Jaren lang de attractie te z^n ge weest van een circus. In Boedapest heeft de politie een dwerg aangehou den, welke in relatie staat met een beruchte inbre kersbende. Zijn naam is Oeza Biro, hij is 35 jaar oud en nog geen meter lang. Op zijn zesde jaar werd hij door zijn ouders aan een circusdirecteur verkocht. Na jaren lang als „at tractie" daar te hebben dienst gedaan, verliet hij het circusleven. Hij kwam in slecht gezelschap terecht en werd lid van een inbrekersbende. Zijn taak was om zich door de nauwe ventilatie- gaten van juwclierswinkels te wringen en zoo den buit aan zijn medeplichtigen te overhandigen. Brussel: De laatste dagen deden herhaaldelijk geruchten de ronde over een op handen zijnde regee- ringscrisis in België. De ministers zijn gistermiddag in raadszitting bijeengekomen. Uit het resultaat van de daar gehouden besprekingen, waarbij algeheele overeenstemming bleek te bestaan, moet worden afge leid, dat de gevaren van een ministerieele crisis ge weken zijn. HEVIGE AARDBEVING TE BAKOE. Moskou: Te Rakoe heeft Maarde avond een hevire aardbeving plaats gehad. Tal van huizen zijn verwoest. Ook in andere stre ken is de aardbeving, die groote schade heeft aan gericht, waargenomen. Auto gaat door een groot spiegelruit een calé binnen en verdwijnt daarna spoor loos. Gisternacht tornde een kleine auto met groote vaart het trottoir op in de Reguliersbreestraat op den hoek van het Rembrandtpicin. Ondanks den remmenden invloed van den trottoirband kwam do auto niet tot bedaren, integendeel, zij moest en zou het café binnen, waarin de wagen, via een groote spiegelruit, die rinkelend aan gruizelen vloog, slaagde. Gelukkig waren er geen menschen op die plaats in het café, anders zouden die ook van hun stoelen geschoven zijn. Een agent, die hot ongeluk had zien aankomen, snelde, evenals een groote aantal nieuws gierigen, toe en stapte op de treeplank om van deze standplaats uit bij den chauffeur naar diens zonder ling gedrag te informccren. Hetgeen daarop volgde, was nog zonderlinger. Ds chauffeur gaf vol gas, hobbelde met zijn wagen langs denzelfden weg als hij gekomen was, het café uit en verdween daarna met onbekende bestemming in het nachtelijk duister, nagestaard door den agent die op het laatste nippertje van de treeplank had kunnen springen, en door de nieuwsgierigen. Het nummer van de auto was echter bekend geworden, zoodat dat wagen niet lang voor de politie verbor gen kon blijven. Gistermorgen trof men hem dan ook op de de Wittcnkadc aan, waarna de politic er onmiddellijk beslag op legde. De eigenaar, die even eens bij de politie bekend is, zal ook wei gauw ko men opdagen. Antobns het trottoir opgereden. Gisteravond is de 20-jarige 9. B. uit de Hoogvliet- straat te Rotterdam in deze straat terwijl hij met een autobus reed, doordat hij niet merkte, dat aan den kant van den weg een hoop zand lag. het stuur kwijt geraakt. Daardoor is de auto het trottoir op gereden. De 29-jarige C. L. en de 29-jarige J. K., bei den van de Putschebocht, kregen de bus tegen zich aan. Zij werden echter niet ernstig gewond en zijn in het ziekenhuis aan den Coolsingel behandeld. I)e bus is nog tegen pand 38 opgebotst, waardoor de pui werd beschadigd. Een onderhoud met den minister van buitenlandsche zaken. Dezer dagen hebben vertegenwoordigers van de hoofdbesturen van den Algeniecnen Nederlandschen politiebond, den Algcmccncn hond van politieperso neel in Nederland, den Nederlandschen r.k. politic- bond Sint Michael en den Bond van chr. politie-amb- tenaren in Nederland oen onderhoud gehad mot den minister van binnenlandsche zaken, ter bespreking van de salarieering van de gemeentelijke politie ambtenaren in verband met de door den minister aan diverse gemeentebesturen terzake kenbaar gemaakto richtcijfers. Aan het uitvoerige persbericht hierover is het volgende ontleend: Met aandrang werd van do zijde van do perso- neelsbonden verzocht, tot een meer soepele toepas sing van de vanwege het departement van binnen landsche zaken vastgestelde aanvankelijke salaris- normen voor het politiepersoneel te komen, door in de aan de betrokken gemeentebesturen ter zake te richten missives duidelijk tot uitdrukking te bren gen; dat in bepaalde gevallen tot een evenredige ver hooging van de salarissen behoort te worden over gegaan. Aangedrongen werd op het scheppen van een ge legenheid voor de vertegenwoordigers van de lan delijke politiebonden, om op gezette tijden hun ge voelens kenbaar te maken ten overstaan van de lei ding van de betreffende afdeeling ten departementc. De minister, aldus de communiqué verder, toonde groote belangstelling voor de inzichten van de ver tegenwoordigers der organisaties en trad in nadere beschouwing van eenige door de delegatie geopperde denkbeelden. Z. E. verklaarde voorts, dat bij de be oordeeling van de salarissen der gemeente-ambte naren met de verschillende omstandigheden,, welke voor een juiste geldelijke waardeering van hctceke- nis zijn, steeds zooveel mogelijk rekening wordt ge houden. De minister zegde tenslotte toe. de wenschen en opmerkingen, door de vertegenwoordigers naar vo ren gebracht, nader onder de oogen te zullen zien. Het plafond weggeslagen. Gistermiddag was in een pand aan do Oeverstraat te Rotterdam iemand bezig met het doorzagen van een niet meer in gebruik zijnde gasbuis. Tengcvolgo van het trillen is de buis losgeraakt uit het nog wel in gebruik zijnde gedeelte van de gasleiding, »vaar- door gas ontsnapte en zich ophoopte tusschen het plafond en de vloer van do hoocer gelegen verdie ping. In de kamer brandde een kolenfornuis en het gevolg was, dat het gas is ontploft. Het plafond werd weggeslagen, een paar ruiten zijn gesprongen en er ontstond een begin van brand. Gasten van langen wagen 37 hebben het vuur met de gummislang :cbluschL MOORD DOOR NEDERLANDER. Antwerpen. Een zeken» Adriaan Gilliams 60 jaar oud, die in Nederland veelvuldig het be roep van schapenhoeder of waker heeft uitgeoefend, heeft in een woning in de F.duard Pecherstraat zijn echtgenoote, Johanna van Dijk, gister met een strijk ijzer het hoofd verbrijzeld. De toestflnd van de vrouw is hopeloos. De man was een onverbeterlijke dronk aard, die in de laatste vier maanden een erfenis zij ner vrouw ten bedrage van 10.600 franken opge maakt had. Naar aanleiding hiervan schijnt oneenig- heid te zijn ontstaan, welke tot de daad heeft geleid. De man is gearresteerd.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1