Regeering verdedigt haarjeleid KIJKEI1 is KO0PEn bij CLOECK ANTWOORD AAN DE TWEEDE KAMER. Gouden standaard blijft. Het einde van de Panderjager. DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND. De rassenstrijd in Arizona. De „Uiververlaat Melbourne. DE GEMEENTELOONEN TE AMSTERDAM. Het faillissement van Onnes van Nijenrode. OP HET VERKEERDE PEDAAL GETRAPT. Donderdag 1 November 1934. Postrekening No. 23330 SCHA6ER 78ste Jaargang. No. 9587 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks. Oehalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eer9tuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v h. P. Trapman Co.t Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent vbewijsno. inbegrepen Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. J)e aanpassing aan gewijzigde oeconomische omstandigheden moet zich in snel tem po voltrekken, omdat de reserves van het Nederlandsche volk zijn uitgeput. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag inzake de algemeene beschouwingen der Tweede Kamer over de Rijksbegrooting voor 1935. De regeering onderschrijft geheel, dat de oeconomische toestand zeer zorgwekkend is. Naast de door do Kamer genoemde omstan digheden doen zich bijna dagelijks nieuwe feiten voor, welke een verslechting van den oeconomischen toestand ten gevolge hebben. In verschillende gevallen dwingen deze feiten de regeering tot dwingend optreden. Hierbij zal echter moeten worden beseft» dat de over heid niet bij alles kan helpen en niet in staat is alle risico's over te nemen. Het bedrijfs leven zal in deze tijden alle krachten moeten inspannen en niet bij eiken tegenslag bij de regeering moeten aankloppen. Harerzijds zal de regeering alles in het werk stellen, wat in haar vermogen is, om het be drijfsleven te stimuleeren en hetgeen getoond heeft levenskracht te bezitten in stand te hou den. De conjunctuurcrisis is op het diepste punt, doch de aanpassing aan de structureele ver andering moet nog geschieden. Daar de re serves van het Nederlandsche volk, waarop tot dusver geteerd kon worden, uitgeput zijn, moet deze aanpassing in snel tempo worden volbracht. Landbouwpolitiek. Zoowel wat de landbouwpolitiek als wat de in- 'dustricele politiek betreft, wordt naar deze aanpas sing gestreefd. De onbeperkte oeconomische vrijheid kan niet lan ger de grondslag van de politiek der regeering vor men. Dc Staat zal aan uit het vrije maatschappelijke leven opgekomen groepeeringen tal van bemoeiingen moeten overdragen, maar in deze richting kan slechts geleidelijk worden gewerkt, naarmate de organisatie van het bedrijfsleven vordert. De regeering ziet zeer wel in. dat de landbouw het den eersten tijd niet zonder steunmaatregelen zal kunnen stellen. Een ingrijpende algemeene steun verlaging op landbouwgebied ligt dan ook niet di rect in het voornemen der regeering. Het 60-millioenenplan. De regeering ontkent, dat met betrekking tot de uitvoering van het 60-millioenen-plan van bureau cratische tegenwerking zou mogen worden gespro ken. Het denkbeeld om het werklooshe'dssubsidiefonds te voeden door een heffing van 1 pet. van de ver mogens en door een verhooging van de successiebe lasting verwerpt de regeering. omdat van een 1er- gclijken maatregel de ernstige gevolgen voor het oecornomische leven te vreezen zijn. Ook kan de regcering niet medegaan met het denkheld om ten bate van het. fonds dc omzetbe lasting te verhoogen. Van een dergelijke verhooging zou het bedrijfsleven mede zeer schadelijke gevolgen ondervinden. De regeering is van meening, dat een verkorting van den arbeidstt|d van het overheidspersoneel met name ten aanzien van hen, die langer dan 48 uren per week werken, niet raadzaam is. Zij acht het nl. ongewenscht. thans tot uitbreiding van het personeel over te gaan. waaraan bezwaren voor den dienst en belangrijke offers van 's Rijks schatkist verbonden zouden zijn. De werkloozensteun. Met betrekking tot de verstrekking van kleeding dekking en huisbrand doet de regeering. wat onder de huidige omstandigheden mogelijk is. Zoo is de bijdrage aan het Nationaal Crisis-Comité voor de verstrekking van kleeding. schoeisel, enz. verhoogd van f750.000 tot f850.000 en is de regeling voor de verstrekking van brandstoffentoeslag, welke het vo rig jaar gold, ook thans weder van kracht verklaard. De gouden standaard blijft. Uitvoerig motiveert de regeering haar poli tiek van handhaving van den gouden stand aard. En als groote importeur van grondstof fen, èn als belangrijke geld- en kapitaal markt heeft Nederland van devaluatie de ern stigste moeilijkheden te verwachten. De posi tie van tal van bedrijven in landen met gede- precieerdc mum. is bovendien ook niet roos kleurig. Er zijn lal van Nederlandsche producten, waar van de prijs ook thans reeds gecnerlei beletsel vormt voor den afzet in het buitenland, doch waarvan die afzet door vele beperkende maatregelen wordt ver hinderd of belemmerd. Deze moeilijkheden worden door devaluatie niet weggenomen. Nederland als producent voor de eigen markt, zou in vele gevallen hooger prijzen moeten he.rekcne.n op grond van de verwerkto buitenlandscho grondstof fen. Nederland als schecpvaartland zou hij een de valuatie voordeel hebben, indien men er in slaagde dc exploitatie-uitgaven, in guldens uitgedrukt, op hot oude peil to houden. Maar zelfs dan is, gelijk buitenlands blijkt, voorspoed voor dc scheepvaart nog niet gewaarborgd. Tenslotte mag niet over het hoofd worden gezien, vooral niet in een land met een zoo belangrijke geld- en kapitnalmarkt als Nederland, welk een hij kans onherstelbaren schok het groot vertrouwen, dat het gpldwezen ten onzent terecht geniet, zoowel door devaluatie als door het loslaten van den gouden standaard zou krijgen. In de eerste plaats zou het buitenland zijn tegoed overhaast terugtrekken. Voorts zou ongetwijfeld 'n ernstige kapitaalsvlucht ontstaan. Het staatscrediet waarop thans zoowel het crediet van Ncderlandsch- Indië als van de gemeenten berust, zou voor langen tijd verdwijnen. Wie dit alles tegen elkaar afweegt, kan niet lang in twijfel verkeeren welke van beide schalen doorslaat. Wat de financieele politiek aangaat, van lastenverzwaring kan thans geen spra ke zijn. De politiek tegenover de gemeenten is niet inconsequent. Zoowel formeel als materieel is on juist. dat de gemeenten tot belastingverzwaring worden genoopt. Dc nog te bereiken bezuiniging op het Rijksbudget zal blijken bij de indiening van het wetsontwerp tot verdere verlaging van uitgaven met de indiening waarvan de grootste spoed wordt betracht. Aan een verdere verlaging van de rijkssalarissen over de gcheele lijn zouden te veel bezwaren kle ven. De in onderzoek zijnde herziening van de clav sificaHeregeling voor ambtenaren zou een beter re kening houden met den plaatsclijken loonstandaard beteekenen. De strijd tegen de spoorwegtekorten zal worden voortgezet, mede door een verdere opheffing van verliesgevende lijnen. Het onderwijs. Dat van het openbare onderwijs grooterc offers zouden worden gevraagd dan van het bijzondere, kan alleen in verband worden gebracht met de ophef fing van scholen. Over de opheffing van bijzondere scholen zijn de onderhandelingen nog gaande. De regeering acht het voorbarig hierbij te spreken van gebrek aan medewerking. Het ontwerp-grondslagonwet is nog steeds om ad vies bij den Onderwijsraad. Het zal echter naar de gewijzigde financieele omstandigheden moeten worden herzien. De defensie. Uitvoerig verdedigt de regeering haar defensiebe leid, zools dit in dc Troonrede tot uitdrukking is gekomen. De doelstelling van de weermacht is onge wijzigd gebleven. Op eon zelfstandige verdediging van ons land behoeft de weermacht niet berekend te zijn. Kwantitatief acht de regeering onze weer macht voldoende. Kwalitatief is zij echter op verbe tering, wat betreft geoefendheid, samenhang en ma terieel voorziening bedacht. Comité Snelpost NederlandIndië reeds geruimen tijd opgeheven. Na het noodlottig einde van de Panderjager te AI- lahabad is door velen de vraag gesteld oi dit vlieg tuig te zijner tijd door een ander van hetzelfde type zal worden vervangen. In dit verband mag eraan herinnerd worden, dat de in December van het vorig jaar door de thans verongelukte machine naar Ne- derlandsch-Indië ondernomen vlucht onder den naam Postjager was georganiseerd door het Co mité Snelpost Nederland—Indië, dat met deze vlucht had willen aantoonen, dat een speciaal voor postver voer ingerichte machine den afstand Amsterdam Batavia in 3y2 dag zou kunnen overbruggen. Men weet dat ook op deze vlucht de Postjager met ernsti ge pech te kampen heeft gehad, waardoor hij aan de van hem verwachte prestatie niet heeft kunnen voldoen. Aan een herhaling van het experiment wordt naar Vaz Dias bij informatie, vernam niet meer gedacht, aangezien het Comité Snelpost Nederland —Indië, waarvan de heer A. F. Bronsing, een der directeuren van de Stoomvaart Mij. Nederland voor zitter was, reeds geruimen tijd geleden is opgeheven. Voor dc deelnoming van het vliegtuig aan de race LondenMelbourne was een nieuw comité gevormd, onder leiding van ir. J. E. F. do Kok, directeur der Bataafschc Petroleum Maatschappij, te Den Haag, in welk comité ook enkele leden van het vroegere Snelpost comité zitting hadden. Bepaalde redenen om opdracht te geven tot den bouw van een nieuwe Panderjager zijn er met dit al dus niet. Müller in ongenade. Hitier maakt schoon schip. Volgens informaties van den Berlijnschen corr. van het „Alg. Hsbl." kan tot op heden geconstateerd wor den, dat dc tegenwoordige, door Hitier nog altijd niet beëedigde rijksbisschop dr. Müller honderd tegen een ook niet benodigd zal worden omdat men in dit geval gerust de uitdrukking „in ongenade geval len" gebruiken kan. LUDWIG MÜLLER. Het schijnt dat Hitier den laatsten tijd tot de ont dekking gekomen is, dat zoowel de rijksbisschop als zijn medewerkers dr. Jager en Pfeffer von Sa- lomon als volkomen ongeschikt voor hun taak be schouwd moeten worden. Beide laatstgenoemJen hadden onlangs een rede inzake het kerkelijk con flict ontworpen, die Hitier tijdig onder de oogen ge komen is, en die den rijkskanselier door haar vol komen onbruikbaren inhoud ontzet moet hebben. Hij liet onmiddellijk den rijksbisschop ter verant woording roepen die verklaarde den inhoud van deze rede niet gekend te hebben. Voor Hitier schijnt eep en ander echter voldoende geweest to zijn om alle drie functionarissen voor goed te laten vallen. Het was dus dagelijks meer duidelijk, dat ook de rijks bisschop zich op een afscheid moet gaan voorberei den. Of zijn opvolger onder de bisschoppen der op positie zal gezocht worden ,is nog volkomen onbe kend. Muller en Melsner. Pogingen tot ver zoening worden ln het werk gesteld. Naar Reuter uit Berlijn bericht, heeft Hitier ver klaard, dat noch do Staat, noch de nationaal-socia- listische partij zich willen mengen in quaesties van zuiver-kerkelijken aard. In overleg met minister Frick, minister van bin- nenlandsche zaken, heeft Hitier den „ministerial-di- rektor" R. Buttman ermee belast den rijksbisschop Muller en den Beierschen bisschop Meisner te ver zoenen. Hoeve van Hindoe-familie opgeblazen. De rassenstrijd van de bewoners van den Ameri- kaanschen staat Arizona, tegen Aziatische immigran ten, is Dinsdag weder opgelaaid. Amerikannsche demonstranten lieten in de nabij heid van Glendale de „Leed Ranch", waar zich eoni- ge weken geleden een Hindoe-familie met Japanschc bedienden had gevestigd, met behulp van drie bom men in de lucht vliegen. Een tienjarig Japansch meisje werd zwaar gewond; De andere bewoners van dc ranch kwamen met den schrik vrij, daar zij zich op het oogenbiik van de ontploffing niet in het huis ophielden. Donderdagmorgen start. Melbourne, 31 October OV.D.). Donder dagmorgen (d.w.z. Woensdagavond Amster- damsche tijd) zal do „Uiver" starten voor een rondvlucht over Australië. Parmentier en Moll zullen kalm vliegen. Het toestel vervoert 14 passagiers en zal zich eerst naar Canberra begeven. Op 8 No vember zal de „Uiver" to Batavia arriveeren. Zooals men weet, ligt het in het voornemen op 17 November a.s. te Amsterdam aan te komen. Herzieningsopdracht opnieuw verworpen. De gemeenteraad van Amsterdam behandelde gisteravond een missive van B. en W., waarin kennis werd gegeven van een Koninklijk Besluit inhoudende een vermaning der regeering aan den gemeenteraad om terug te komen op het Raads besluit van 4 October j.!., waarbij een voordracht van B. en W. tot herziening der loon- en sala risregeling en arbeidsvoorwaarden van het ge- mcontepersoneel door den Raad was verworpen. Na ampele bespreking werd de herzienings voordracht van B. en W. met 27 tegen 17 stem men opnieuw door den Raad verworpen. Appèl aangeteekend. Amsterdam. Zooals men weet is onlangs de heer Onnes van Nijenrode door de rechtbank te Utrecht failliet verklaard. Het betrof hier een vordering van de vroegere echtgenootc van den hoer O., die zich' thans in Dqitschland heeft gevestigd en die door de Duitsche deviezenverordenïng onmachtig is geld uit Duitschland naar Nederland te zenden. Naar wij thans vernemen heeft mr. Kappevne van Capelle hooger beroep aangeteekend tegen deze faillietverklaring. Do zaak zal dus nu voor de civiele kamer van het gerechtshof te Amsterdam worden behandeld. Leerling-chauffeur geheel de kluts kwijt geraakt. Twee kinderen aangereden Een der kleinen 40 meter meegesleurd en ernstig gewond. Toen gistermiddag eenige kinderen op het trottoir aan don Hoogonschoorweg te Venlo aan het spelen waren, naderde en luxe auto, bestuurd door den leerling-chauffeur P., onder toezicht van den bevoeg den bestuurder v. d. G., beiden uit Venlo. De auto had slechts een zeer matige snelheid en reed nauwe lijks 20 K.M. Op dat moment liep het vierjarig doch tertje van den heer K. uit Blerick, «lat zich bij het troepje kinderen bevond, plotseling de straat op. Do leerlingbestuurder moet op dat oogenbiik wel geheel de kluts zijn kwijtgernakt. Hij wierp het stuur naar links om, doch in plaats van te remmen, zette hij den voet op het gaspedaal. De auto, die de kleine gegrepen had, vloog het trottoir op, waar zich juist het 5-jarig dochtertje van den heer L. uit Venlo be vond. Gelukkig stond dit meisje voor een in aan bouw zijnd tuinmuurtje, dat nauwelijks 30 c.M. hoog was. Toon de auto tegen haar aan botste, maakte zij een buiteling over dit muurtje, terwijl de wagen op dat moment juist tot stilstand kwam. Het kind kreeg slechts enkele verwondingen aan dc heide bo- venbeentjes. De 4-jarige K., die over een afstand van 40 M. door de auto was meegesleurd, had behalve inwendige kneuzingen, een diepe hoofdwonde opgeloopcn. Het kind werd naar het R.K. Zekenhuis overgebracht. Het dochtertje van den heer L. kon naar haar woning worden vervoerd. Prins George van Engeland heeft Dinsdag te Warwick de Hattonslnizen officieel ge opend. De prins aan boord van het motorschip „Progress" tijdens de plechtigheid.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1