De Winkelsluiting. Plaatselijk Nieuws. EEN NIEUWE CLEARINGWET. Koude en sneeuw in Engeland. VOOR EXPORTEURS OP DUITSCHLAND 300 socialisten gearresteerd. Noodlottige aanrijding'». DUITSCHE OPWINDING. Predikbeurten. Firma GEBR. ROTGANS Het geringste vonkje is voldoende. Marktberichten. NIEUWE N 1 E DO RP Als bestursleden voor de Banne werden herkozen dc heeren Jn. Stammes en S. Kat resp. als lid van het Dag. bestuur en hoofding. \V ARMENHUIZEN Vergadering Witte Kruis. Algemeenc vergadering van het Witte Kruis, op Woensdag 31 Oct.. in de zaal van den heer Slikker. De voorzitter de heer P. Slot opende de vergade ring, den aanwezigen hartelijk welkom hcetende, en in liet bijzonder zuster de Looper. Aan den secretaris, den heer H. G. Rijs werd ver zocht de notulen te willen voorlezen, Zonder aan merking werd onder dankzegging tot goedkeuring overgegaan. Bij de ingekomen stukken en mcdedeelingen, deel de men ons mede, dat 873 bezoeken v. d. tuberculo sebestrijding waren afgelegd, uitgeleende artikelen 13, onder toezicht staan 35 gezinnen met 37 patiën ten. Eén patiënt is uitgezonden en 3 tenten zijn uit geleend. Een schrijven ,van den heer Terpstra, dat hij we gens vertrek is genoodzaakt als bestuurslid en lid van de contactcommissie te bedanken. Tevens ecmnededeeling dat gelegenheid bestaat tot uitzending van kinderen beneden de 14 jaar naar Bosch en Heide en Hcideheuvel voor den tijd van 4 weken en tot een beperkt aantal. Verkiezing bestuurslid, vacature J. Terpstra. Na gehouden stemming is in deze vacature gekozen de heer P. Klant, die deze benoeming aannam. Vervolgens verkiezing bestuurslid en reserve-lid contactcommissie t.b.c.-bestrijding. a stemming werd gekozen dc heer S. G. Rijpma, die deze benoeming aanam. Tot plaatsvervanger is gekozen de heer P. Slot, die zich deze benoeming liet welgevallen. Financiering contact-commissie t.b.c. Een schrijven van de contact-commissie, dat onder voorbehoud van goedkeuring, de subsidie wordt verdeeld, t.w. 40 net. aan het Witte Kruis en 60 pet. aan het Wit-Gelo Kruis. Tevens het nog aanwezige saldo van de t.b.c. ter beschikking te stellen van de contact-commissie. Verder is door het bestuur besloten f 25 beschikbaar te stellen aan de Contact-commissie, daar deze zon der middelen zit. Voor dc kleine dagelijksche uitga ven blijft het beheer aan de contact-commissie, uit gaven van belangrijken aard zal het advies gevraagd worden aan de besturen van het Witte- en Wit-Gele Kruis. Na enkele besprekingen wordt besloten de contact commissie in deze vrij mandaat te geven en het ver trouwen gesteld wordt in deze bestuursleden, die met het finantieele gedeelte zeer goed op de hoogte zijn. Rondvraag. De vraag word gesteld hoe of het staat met het bedanken van de leden. Verleden laar bedroeg het aantal leden 210 en thans ongeveer 150. De toen nog ongeveer 60 Katholieke leden hebben bijna allen bedankt. Daar de rondvraag niets meer opleverde, volgde sluiting en dankte de voorzitter de leden voor de opkomst en de aangename besprekingen en hoopte dat de Zuster op een volgende vergadering weer aan wezig zal zijn. Z IJ PE SCHAGERBRUG. Uitslag verkooping. Woensdagmorgen werd in het café van mevr. de Wed. J. Broer alhier ten overstaan van Notaris Luyckx te De Rijp in het openbaar verkocht: a. De boerenplaats, genaamd „Pauwegeest" met erf en weiland, gelegen aan de Grooto Sloot, nabij Schagerbrug, te zamen groot 13.51 40 H.A. b. verschillende perceelen weiland in den polder Burghorn, gemeente Schagcn, tc zamen groot 7.88.30 H.A., behoorende tot de nalatenschap van mevr. de Wed. D. Keesom. Het geheel werd gemijnd door den heer N. Th. Groot te Schagen voor f'28609.41^ de boerderij met weiland te Schagerbrug, voor mevr. de Wed H Bosboom te Amsterdam en het weiland in den pol der Burghorn voor den mijner zelf. P. SNEL t Gistermorgen is in liet Pensionhuis „St. Augusti- nus" te Alkmaar overleden, onze vroegere plaatsge noot, de lieer P. Snel. De heer Snel was in zijn leven architect van verschillende kerken, scholen en an dere groote inrichtingen, zoo o.m. van de R.K. Par. school en het zuidelijk gedeelte van het Zusterge- sticht alhier. Ook nam de heer Snel een werkzaam deel aan het openbaar leven; was o.a. lid van den gemeente raad, lid van de gascommissie, enz. enz. Wegens een geschil met den raad, bedankte hij als lid hiervan in Mei 1920, in zijn plaats werd toen benoemd de heer van Nuland. AANKOMST EN INSTALLATIE VAN DEN NIEUWEN DEKEN. Vrijdagmiddag om vier uur zal de nieuwe deken en pastoor, de hoogeerw. heer G. Kuys, per auto arriveeren. Zondag heeft de plechtige installatie plaats. CAVALCADE. Dc Schager Bestuursdersbond heeft op morgen avond een propaganda-filmavond belegd, met als hoofdnummer de film „Cavalcade". Deze film is voor dit doel uitermate geschikt. Daarnaast een mooi bij programma, zoodat het een mooien avond belooft te worden. (Zie advertentie). SCHAGEN-NIEUWS. Programma voor Zondag: H.R.C. 4—Schagen 2, 10 uur. Vertrek per Habo 9 u. De opstelling voor Sparta 2: F. Bijpost M. Slikker P. Boon W. Moransart Jb. Molenaar P. Kroonenburg H. Veenstra P. de Vries G. J. Paulusma J. Peetoom Res. J. Kossen, S. Grootes. S. Paulusma. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Emma Afra, dochter van Jacobus Petrus Schilder cn van Cornelin Snoekes. POLITIE. Gevonden: een rijwielplaatje. LUCHTVAART. OOK LUITENANT HANSEN TE MELBOURNE. M e 1 b o u r n e: De Deenscho luitenantvlieger Hanscn is te Mclbourno aangekomn om 11 uur 54 n.m. A.T. VLIEGONGELUK IN ZUID AMERIKA. ADRES VAN DEN KONINKLIJKEN NEDER- LANDSCHEN MIDDENSTANDSBOND AAN DEN MINISTER. Het algemeen bestuur van den Koninklijken Ne- derlandschen Middenstandsbond heeft aan den Mi nister van Economische Zaken eenigc ernstige be zwaren kenbaar gemaakt nopens de toepassing van^ de Wijzigingswet van 27 Juli 1934, staatsblad 450, inzake de crisisvoorziening betreffende de winkel sluiting. Allereerst heerscht er veel misvatting omtrent de vraag wie „belanghebbenden" zijn in den zin van art 5, 3e lid. Dit moeten volgens den Bond zijn, zij die inderdaad rechtstreeks met de al of niet verrui ming gemoeid zijn, zooals de Ministcrieelc circulatie ook vermeldt. Bij de enquêtes in de verschillende gemeenten heeft men ten onrechte alle geraadpleegde personen als belanghebbenden beschouwd. Zoo werden bv. als belanghebbenden de broodbakkers beschouwd, welke in het algemeen eigener beweging hun winkels op Zondag gesloten houden. Bij de in bedrijfstelling van 1930 werden naast 2883 banket- en chocoladewinkels 11119 broodwin kels aangetroffen. Daar men hiermee geen rekening heeft gehouden, heeft men een onjuist beeld van de enquete gekregen. Verder vermeldt art. 4 le lid sub. a der wijzigings wet, dat de verruiming mogelijk is voor winkels, „waar uitsluitend of In hoofdzaak hetzij visch hetzij fruit... ten verkoop in voorraad zijn". Hierbij worden de gemengde bedrijven uitgesloten, welke echter over het algemeen juist verruiming behoeven. De Bond verzoekt den Minister spoedig deze lacune op te heffen. Tenslotte hebben verschillende gemeentebesturen het begrip „tegenwoordige buitengewone omstandig heden" in art. 5 le lid van de wet verkeerd geïnter preteerd. Hiermee werden bedoeld de oeconomische moeilijkheden, waarmee het winkelbedrijf tijdens de crisis te kampen heeft. De gemeentebesturen hebben de verruiming op geheel andere wijze toegepast en zijn daarmee op het terrein van den Rijkswetgever getreden. Dit geldt vooral voor het slijtersbedrijf, dat zeer gedupeerd wordt door dc te ruime bevoegdheid, wel ke de gemeenteraden zich hebben aangematigd, ter wijl dit bedrijf juist grootcn steun behoeft In de groote steden sprak men zich in een en quête haast unaniem voor verruiming uit De bond doet dan ook een beroep op den Minister om het slijtersbedrijf, waarop toch reeds zoo zware overheidslasten drukken, de behulpzame hand te bieden, zoo noodig door nieuwe wettelijke regeling. Grootere bevoegdheid voor de regeering om de gewenschte zekerheid van betaling der vorderingen te waarborgen. Een wetsontwerp is ingediend houdende nieuwe regelen tot afweer van nadeelige gevolgen van be perkende bepalingen in zake het internationale beta lingsverkeer. In de toelichting wordt o.m. gezegd: Van de haar bij de wet van 25 Juli 1932 gegeven bevoegdheid heeft de regeering tot voor kort geen gebruik gemaakt. Inmiddels treedt steeds scherper aan het licht, dat in het algemeen noch door het particulier initia tief, noch door het sluiten van dc deviezen- overeenkomsten of handelsverdragen met de- viezen-meestbegunstiging de zoo gewenschto zekerheid van betaling der vorderingen, uit den uitvoer voortvloeiend, kan worden ge waarborgd. Met een verlenging van den duur van de z.g. clearing-wet zou kunnen worden volstaan, ware het niet, dat de opgedane ervaringen verschillende on volkomenheden in deze wet aan het licht hebben gebracht, zoodat een grondige herziening van deze materie geboden mag heeten. In verband hiermee is een geheel nieuwe wet ontworpen. Ruimer bevoegdheid voor de Kroon. Art. 2 geeft aan de Kroon ruimer bevoegdheden in zake het bekrachtigen van verdragen betreffende 't internationaal betalingsverkeer, dan de huidige wet biedt. Een mogelijkheid tot fraude afgesneden. In Art. 8 der nieuwe wet vindt de Stichting Ne- derlandsche Clearinginstituut haar wttelijken grond slag als vereffeningsbureau, terwijl de Artikelen 13, 14 en 15 een buitengewone bevoegdheid in het leven roepen. Als debiteur en crediteur het eens of één waren, de debiteur niet betaalde cn de crediteur niet maan de, dan werden de opeischbaar geworden schulden aan het clearingsverkccr onttrokken en de Neder- landsche credieteuren de dupe. Het clearingsinstituut kan nu die storting bewer ken door een door of vanwege den minister van economische zaken uitgevaardigd dwangbevel. Er heerscht thans in Engeland een voor den tijd van het jaar bijzonder strenge koude. In verschillen de deelen van het land is veel sneeuw gevalln. Ook in Londen is gistermiddag sneeuw gevallen. Twee dooden. Buenos Aires: Gistermiddag heeft bii Junln (Mendoza) een vliegtuig-ongeluk plaats gehad, waar bij de bestuurder en diens metgezel om het leven zijn gekomen. We en en, 1 November (V.D.): De politie heeft 300 sociaal-democraten gearresteerd, die er van ver dacht worden een proclamatie te hebben verspreid, welke uitging van de „sociaal-revolutionnairc com missie". In deze proclamatie worden aanwijzingen gege ven voor den door de regeering afgeschaften open haren feestdag van 12 November (Stichtingsdag der Republiek). Een noodmaatregel, waarbij in zeer bijzon dere gevallen voorschotten zullen wor den gegeven. 's Gravenhage, 31 Oct. Het Centraal Instituut ter bevordering van het normale handelsverkeer tus- schen Nederland en andere landen heeft een schrij ven van den minister van Economische Zaken ont vangen dato 31 October, dat met goedkeuring van den minister wordt gepubliceerd. De minister zegt hierin o.a.: In aansluiting aan vroegere mcdedeelingen, dat bij de Nederlandscho regeering maatregelen in overwe ging zijn om tegemoet te komen aan do moeilijkhe den, welke Nederlandscho exporteurs ondervinden, ten gevolge van het feit, dat zij grooto geblokkeerde vorderingen in Duitschland hebben uitstaan, kan ik u medcdcelen, dat de regeering thans in verhand met het resultaat der met de betreffende Duitsche instanties gevoerde besprekingen, nog geen alge- meono regeling kan treffen. Niettemin hooft de regeering besloten, voor zeer urgente gevallen een noodmaatregel to treffen. De ze maatregel zal uitgevoerd worden door de Neder landscho Bank, die in zeer bijzondere gevallen voor schotten zal verleenen. Deze voorschotten zullen uiteraard alleen verleend worden aan bona fide ex porteurs. De voorschotten zullen slechts beperkte be dragen omvatten en alleen verleend worden tegen onderpand van vorderingen, waarvan het bedrag oj een erkend „konto" is gestort. Deze noodvoorziening zal worden uitgevoerd door de Nederlandscho Bank met medewerking van een speciale commissie. Dc belanghebbenden zullen zich voor het verkrij gen van nadere inlichtingen tot de Nederlandscho Bank kunnen wenden. Deze voorziening zal nog de nadere goedkeuring van de Staten-Generaal behoe ven. Wielrijder door een taxi gegrepen. Gisternamiddag omstreeks vijf uur heeft op den straatweg tusschcn Oldcnzaal en Denekamp een ern stig ongeluk plaats gehad. De 45-jarige bakker Alma uit Denekamp, stak, zonder op het verkeer te letten, van een erf komende, plotseling met zijn rijwiel den weg over: Juist op dat moment naderde een taxi uit Olden- zaal, bestuurd door F. Oude Bckke. Hoewel deze nog pogingen daartoe in het werk stelde, was een aanrij ding niet meer te voorkomen. De heer A. werd ge grepen en eenire meters meegesleurd. Levensgevaar lijk gewond werd hij opgenomen en naar het R.K. Zie kenhuis te Oldenzaal overgebracht De auto reed nog tegen een boom en werd totaal vernield. De bestuur der bekwam geen letsel. De Marechaussée heeft dc zaak in onderzoek. Het staat vrijwel vast, dat den chauffeur van de taxi geen schuld treft Over berichten van Franscbe militaire maat regelen met het oog op 'n Hltlertaan- sche Putsch ln het Saargebled. Het D.N.B. meludt uit Berlijn: Het bericht van de „Matin" over Fransche mili taire maatregelen met het oog op do mogelijkheid van een Hitleriaanschen Putsch in het Saargebied dadelijk na dc volksstemming, om den Volkenbond voor een fait accompli te stellen wordt thans beves tigd door de „Times" en door de „Paris Soir". De staf van het zesde Fransche legercorps, dat dicht aan de grens van het Saargebied ligt, zou voorloo- pige aanwijzingen hebben gekregen hoe in het geval van een Hitleriaanschen Putsch in het Saargebied te handelen. De Duitsche pers verklaart dat de berichten over de mogelijkheid dat de Fransche regeering den pre sident van de rogceringscommissie voor het Saarge bied Knox in het geval van een Putsch-poging ui het Saargebied troepen ter beschikking zou stellen, ge schikt zijn om do grootste onrust to wekken, want dergelijke militaire voorbereidingen kunnen elk voorwendsel dienen voor een gewelddadig ingrijpen. Reeds het dreigen met dergelijk ingrijpen moet als een onrechtmatige poging om invloed uit te oefenen op de a.s. stemming, ten sterkste afgekeurd worden De Duitsche regeering en het Duitsche volk wenschen niets anders als de bij verdrag verzekerde uitvoering van de volksstemming. Het is ook in tegenspraak met het verdrag en den geest van de volksstemming als een der bij de stemming belang hebbende mo gendheden van den „Treuhönder", met name den Volkenbond, of een zijner organen, verlof zou krijgen VRIJDAG 2 NOVEMBER. THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, nam. 7 uur, Ds. Lichtenberg, Pred. dor Geref. Gem. te Lisse. ZONDAG 4 NOVEMBER. NED. HERV. GEMEENTE. Schagen, nam. 7 uur, Ds. Kikema. Herdenking Kerkhervorming; bevestiging van een diaken; ex tra collecte. Barsingerhorn, geen dienst. Eenigenburg, voorm. 10 uur. Ds. Eikema. Hoogwoud, geen dienst. Aartswoud, nam. 7 uur, Ds. Bijkx. Wieringerwaard, voorm. 10 uur, Ds. Van Beek. Doop. Ilippolytushocf, nam. 7 uur, Ds. Van Beek. Her denking Kerkhervorming. Anna Paulowna .voorm. 10 uur, Ds. Vorstman. Heerhugowaard, geen dienst. Burgerbrug, zie St. Maartonsbrug. St Maartensbrug, voorm. 10 uur, Ds. Tinholt. Oudesfuis, zie Schagerbrug. Petten, geen dienst Schagerbrug. voorm. 10 uur. Ds. Witkop. Oude Nieaorp. nam. 7 uur, Ds. Molenaar. Dirkshorn, voorm. 10 uur, Ds. de Leeuw. Onder werp: Raadselen. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. R. van der Veen. Nieuwe Niedorp, voorm. 10 uur. Ds. Haars. EVANGELISATIE. Schagen. voorm. 10.30 uur, Ds. Bocke, van Haarlem. Maandcollecte. 's Avonds geen dienst Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3V> uur, de heer Boon. Hippolvtushoef. voorm. 10 uur. de heer O. Deen. THE STAR OF HOPE M133T0H. Julianadorp voorm. 10 uur, de heer Ph. Looij, van Rotterdam. Nam. 7 uur, de heer Looij. Barometerstand op Donderdagmorgen 8 u.: 766 m.M., stijgt Wind: N.W. Temperatuur: 4 gr. C. is 39 gr. F. Vooruitzichten: Regenbuien, waarschijnlijk eenipe verbetering. Voor een BRIL een BREUKBAND, een BUIKBAND is ROTGANS Uw adresl Vakkundig, billijk. Gedipl. Drogist-Opticien. - SCHAGEN. om zulk een militaire actie door te zetten. Ondanks alle provocaties zal de bevolking van liet Saargebied tot het referendum, en ook nog daarna, in haar voor beeldige discipline volharden. De Duitsche regee ring heeft er slechts belang bij om de Saarbcvolking in deze houding te sterken, opdat zij zich vrij vóór Duitschland zal kunnen verklaren en de Volken bond de consequentie uit deze stemming zal kun nen trekken. Om aan de Russisch—Mandsjoerijschc grens een uitbarsting te veroorzaken. Londen: Amau, de woordvoerder van het Ja- pansche departement van buitenlandsche zaken, heeft aan een correspondent te Tokio van de „News Chronicle" verklaard: Het is aan de Russisch— Mandsjocrijsche grens niet rustig. Ik vrees dat het geringste vonkje een uitbarsting zal teweeg brengen". Amau gaf in dit verband ook zijn bezorgdheid tc kennen over de te Wladiwostok aanwezige Russi sche troepen. „Het is natuurlijk", zeide hij, „dat dc Japansche en Mandsjocrijsche troepen verdedigingsmaatregelen overwegen tegen elke mogelijke aanranding. Amau dacht daarom aan de mogelijkheid van de vorming van een Russisch—Mandsjocrijsche—Japan sche commissie, die grensincidenten zou kunnen op- lossen en het verdrag van Portsraouth tot dc Mand- sjoerijsche grenzen zou kunnen uitbreiden. SCHAGEN, 1 Nov. 4 Paarden f 150—250, 112 gelde koeien (magere) f 90—150, 60 idem (vette) f 140—230, 25 kalikoeten f 150200, 70 vaarzen f 60—130, 155 graskalveren f 15 50, 37 nuchtere kalveren f 412, 30 schapen (mag.) f 12—1G; 110 vette schapen f 1419, 139 overhouden; f 7 13.50. li magere varkens f 12—15, 10 idem vette per Kg. 31—33 ct., 72 biggen f 0—10, konijnen f 0.50—1.25, 26 kippen 2550 ct., eenden 15—40 ct., haantjes 10 60 ct. EIERVF.ILING SCHAGEN, 17 Nov. 40 partijen 18000 kipeieren, 6 partijen 600 eendeieren, Prijzen waren voor kipeieren f 4.40—5.10, kleine f 3.50 —3.70, eendeeieren f 2.60—2.70. De veiling duurt voort. Zie voor volledig bericht het nr. van a.s. Zaterdag. NOORDSCHARWOUDE, 1 Nov. 900 Kg. uien f 2.30, driel. f 1-30, grove f 3 p. 100 Kg. Roode kool f 2.60, witte kool f 0.801, Deenscho witte kool f 1.30. BROEK OP LANGENDIJK, 1 Nov. 600 Kg. nardapelen eigenheimers f 3.20, 4600 Kg. uien f 2.10—250, driel. f 1.20, grove f 2.70—3, 3650 Kg. peen f 0.60-0.90, 1500 Kg. bieten f 150—2. Roode kool 1.10—2.90, witte kool f 1. gele kool 1.10 —1.80, D. witte kool 1—1.50, 2400 stuks bloemkool: reuzen f 3.108.80, lichte f 2.00. ALKMAAR, 31 OcL Aardappelen f 2.90, gele kool f 1.30—2.10, roode kool f 13, uien f 2.102.90, wortelen f 150, per 100 Kg., appelen f 2—6, druiven f 815, peren f 2—7, spruiten f 3.50—7, snijboonen f 17—17.50, tomaten f 1.506, witlof I f 5.508, II f 2.504 per 100 pond, andijvie f 0.502.50, bloemkool I f 7—12, II f 2.50—4, groene kool f 1.504.50, kropsla f 0.501.60, knolselderie f 2.30—1.20 per 100 stuks, prei f 2.90—5.10, selderie f 0.5O—1.50, wortelen f 150—5 per 100 bos, spinazie f 0.91—1.03 per bak, AMSTERDAM. 31 October 1934. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 259 vette kalveren: le kw. 5056 ct., 2e kw. 4250 ct.. 3e kw. 3040 ct. per Kg. levend gewicht: 17 nuchtere kal veren f 36 per stuk; 318 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90110 Kg. 3637 ct., zwaro varken»» 34—3 5ct., vette varkens 33—34 ct. per Kg. slachtge- wicht. Marktoverzicht Vette kalveren, aanvoer iets minder dan vorige week, handel zeer slepend en iets hetere prijzen. Nuchtere kalveren, aanvoer gering, vlugge handel en constante prijzen. Varkens redelij ke aanvoer, handel zeer stil. prijzen nagenoeg on veranderde doch aan het eind der markt neiging tot daling. WARMENHlJIZEN, 31 October 1934. Roode kool, le kw. f 1.402.30, kale f 11.10, witte kool, le kw. 1.30. Aanvoer: 10500 Kg. roode kool, 7300 Kg. witte kool. AMSTERDAM, 31 October 1934. Aardappelen: Zoouwsche bonten f350—3.60. idem blauwen f3503.60, idem Eigenheimers f350—3.40, id. Eigenh. poters f2.70—2.80, ld. blauwen poters f2.70—2.80. id. bonten poters f2.70—2.80, id. Bevelan ders f2.80—2 90, IJpolder Eigenheimers f3.20—3.40, id. Eigenheimer poters f2.70—2.80. id. Bevelanders f 2.802.90. Anna Paulowna Zand f 2.80—3.50. Hilïe- "ommer Zandaardappelen f 2.80—350 per 70 Kg.: Drentschc eigenheimers f 3.804.80, per 100 Kg.; Flakkeesrhe eigenheimers f 3.20—3.40, id. eigenh. po- 'nrs f 2.70—2.80. Spuische eigenheimers f 3.20—3.40, id. eigenh. poters f 2.702.80. Limburgsche industrie 1 2.302.50, N.H. eigenh. I 3.10-320 per 70 Kg

Schager Courant | 1934 | | pagina 3