De Rijksbegroting. Verkiezing in Amerika De toestand in Frankrijk Postrekening No. 23330 Int. Telef. No. 20 8 PAGINA'S. Algemeene beschouwingen. KIJKEÜ isKO0PE[Hij(LOE(K Slagers en beperking van den rundveestapel. Woensdag 7 November 1934. SCHAGER 78ste Jaargang. No. 9591 COURANT. Dit blad verschijnt dagelijks, Debalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent ^hewijsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Tweede Kamer. De leider der S.D.A.P. aan het woord. Gistermiddag is de Tweede Kamer aangevangen met de algemeene beschouwingen over de Rijksbe- grooting. Eerste spreker was de heer Albarda, leider der S.D.A.P.-fractie, die wees op het voorloopig verslag, waaruit bleek, dat slechts weinigen met het regec- ringsbeleid zijn ingenomen. Ziet spr. het goed, dan is slechts één enkele groep bereid, het beleid van het. Kabinet warm te steunen. Deze gevoelens in de Ka mer komen overeen met die in het land. Hiermee staat in verband niet alleen de crisis, maar ook de overdreven verwachting, bij het optreden van het Kabinet gewekt, toen de heer Colijn werd geprezen als de sterke man, die redding zou brengen. Spr. ci teert „Onze Banier" van Christelijk personeel in pu- blieken dienst, waaruit blijkt een ontgoocheling na al te overspannen verwachtingen, maar daarnaast ook een gegronde ontevredenheid. Men zegt, dat geen enkele regeering het gehecle volk kan bevredigen, maar dit is geen reden, de critick het zwijgen op te leggen. Op het oogenblik verdient devaluatie, naar spr. meent, Keen aanbeveling, maar de regeering doe bij de afspraken met andere goudlanden geen af stand van haar recht, zelfstandig te beslissen. Over devaluatie loopen de meeningen overigens uiteen in alle fracties. Ten aanzien van de loonen en salarissen. wees de heer Albarda er op, dat wie van loonsver laging algemeen herstel verwacht, bedrogen zal uit komen. Wil loonsverlaging een middel tot verbete ring zijn, dan moet zij gepaard gaan met andere middelen, die de prijzen van het levensonderhoud belangrijk doen dalen. Maar eenzijdige loonsverla ging doet de crisis niet luwen, doch verergert ze. De regeering heeft met haar loondrukpontiek een stuk volkswelvaart afgebroken en een niet te overziene 6chado aan het oeconomisch leven toegebracht. Bij het drukken van de loonen elders heeft de re geering zelfs voor loopende contracten geen eerbied. De heer Wendelaar zegt, dat op het gebied der sala- rispolitiek haast nog alles te doen is, en maakt al leen een uitzondering voor de leeraren, wien hij zoo veel te danken heeft. (Vroolijkheid). Het ergste is, wat de regeering gedaan heeft ten aanzien van 1 de werkloosheidszorg, vervolgde do heer Albarda. Honderdduizenden leven in een noodtoestand. Maatregelen zijn moeilijk, maar nog moeilijker is de strijd tegen den nood in vele gezinnen. De regeering zegt, dat belastingverla ging is uitgesloten, maar dit getuigt van gebrek aan solidariteit. Een heffing van 1 pet der vermo gens kan 100 millioen gld. opbrengen. De opbrengst ware te bestemmen voor het werkloosheidsfonds. Voorts worde meer aandacht geschonken niet allen aan stroo- maar ook aan andere naamlooze ven nootschappen, in welk verband spr. een verhooging van de dividend- en tantièmebelasting noodzakelijk acht Veel achtergehouden bezit Is aangegeven, maar zonder twijfel hebben de ergste knoeiers zich nog schuil gehouden. Men moet de belastingwetten beter doen naleven. Daarom moet het bankgeheim worden afgeschaft Een tergende tegenstelling bestaat tus- schen de werkloozencontrole en het ontzien van het bankgeheim van den belastingontduiker. Deze te genstelling moet worden opgeheven in dezen zin, dat de belastingontduiker moet worden achterhaald. De scholen. De minister van onderwijs heeft het bezuinigings- werk met meer kracht aangevat dan die van de fensie, aldus vervolgde de heer Albarde. Spr. be spreekt de bezuiniging op het lager onderwijs door opheffing van scholen. Hij citeert een boekje van „Volksonderwijs". Niet ten onrechte wordt gespro ken over „het slagveld" van scholen. Het zijn heusch niet alleen scholen met minimale leerlingcngetallen, maar scholen met 60, zelfs met 100 leerlingen, 's Mi- nistors verwachtingen ten aanzien van medewer king van het bijzonder onderwijs worden beschaamd De bijzondere scholen roepen: „Raak ons eens aan, als gij durft!" Vele leerlingen van opgeheven open bare scholen gaan over naar bijzondere. De gevolg de handelwijze is niet overeenkomstig den geest van het beginsel der grondwet. Het bijzonder onderwijs komo lot bezinning. Regcering en Kamer moeten recht doen aan de opdllbara school, zooals zij in 1917 en daarna recht hebben gedaan aan de bijzon dere. De militaire politiek van de regcering maakt een slechten indruk op ons volk, meende de heer Albarda Er zullen geen heilige huisjes zijn bij de bezuiniging, heeft minister Colijn gezegd. Maar de kazerne staat nog als een heilig huisje omhoog, tenvijl een deel des volks hongert, aldus de heer Albarda. Nog vele andere bezwaren had de heer Albarda. Zoo wees hij er op, dat als de regeering geen andere aanpassingsmaatregelen zal nemen, 't geroep om de valuatie zoo sterk zal worden, dat er geen weerstand aan is te bieden. De vaste lasten moeten worden ver licht De crisispachtwet biedt geen uitkomst voor de toekomst. Dit is ook haar bedoeling niet. Waar blijft de nieuwe pachtwet, die de boeren moet beschermen? Waar blijven maatregelen tegen executies? Waar af doende maatregelen ter huur verlaging, terwijl werk- jooze en werkende arbeiders op voeding en kleeding moeten bezuinigen om de huur te betalen? Waarom worden geen huurcommissies ingesteld? Waarom worden do hvpotheeklasten niet verlicht? In andere landen geschiedt wel wat op dit gebied. De regeering zorgt onvoldoende voor werkverrui ming. Spreker herinnert aan haar aankondiging van beschikbaarstelling van 60 millioen, nu bijna ll/z jaar geleden. Het werkfonds is al toe aan zijn twee den voorzitter, omdat het niet sneller werkt. De werk loosheid neemt steeds toe. De hooge raad van arbeid heeft vastgesteld, dat •Rkele tienduizenden arbeiders aan werk kunnen worden geholpen door een 40-urenweek. Noodig is ten deze overleg tusschen werkgevers en werknemers, maar de regeering doet geen stap op dit gebied. Tenslotte komt de heer Albarda nog te spreken over de straffen der muiters van „De Zeven Provin ciën", welke volgens zijns inziens moeten worden verlicht en dan nog over de regceringsmaatregelen te gen S.D.A.P. en N.V.V., die volgens hem ongerecht vaardigd en onhoudbaar zijn en op onjuiste gron den berusten. Andere sprekers. Verder hebben nog gesproken de heer Westerman, die de jongste Troonrede een buitengewoon weinig zeggend document vond, en het wenschclijk achtte dat deze een meer positieven inhoud kreeg. Wij verkeeren thans in de grootste oeconomische wanorde, zoo groot, dat het Nederlandsche volk daarvan geen begrip heeft. Daarbij is er een regee ring, die ijverig bezig is met het maken van crisis regelingen, maar die aan de structuur niets veran dert. Er wordt nog steeds in het wilde geprodu ceerd en geimportcerd. Alles wat de regcering doet is echter halfslach tig, zij doet alles veel te langzaam en te voorzich tig. Spr. doet ten slotte een beroep op den rechtvaar digheidszin van de/i minister om de Nat. Soc. Bé- weging af to voeron van de lijst der voor ambtena ren verboden vereenigingen. Het geldt hier een loyale, Nederlandsch-iievende groep in het Neder- landsch staatsverband. Na den heer Lingbeek, die geloofde dat dit kabi net in hoofdzaak de politiek der anti-revolutionnai- ren voert, een „revolutionnaire staat", zooals Groen van Prinsterer het noemde, maar waarin de Room- schen hun vesten hebben gebouwd na den heer Lingbeek dan kwam nog de heer Van Houten (chr. dem.) die critiseert, dat in de Troonrede geen woord van deernis staat jegens de werkloozen en anderen die onder de crisis lijden. Deze regeering weigert te streven naar een rechtvaardig verdeden van het nationaal inkomen. De aanpassingspolitiek der re geering is door en door kapitalistisch. Als het gaat om aanpassing van loonen en salaris sen is zij energiek en schrikt zij voor geen moeilijk heid terug. Gaat het om verlaging van vaste lasten, clan aarzelt zij cn doet niets. De regecring ziet in het historisch gegroeide iets dat altijd blijven moet. De loonkwestie is een kwestie van macht geworden. Christelijke rechtvaardigheid geldt niet meer. Komt er geen wijziging in de houding der regeè- ring tegenover de noodzakelijkheid dat de vaste lasten verlaagd worden, dan is inflatie niet te ontgaan. De regeering meene niet, dat zij nog gedragen wordt door het overgroote deel der kiezers. De vergadering wordt tot heden (Woensdag) ver daagd. De verkoop van het blikvleesch? In verband met de jongste bepalingen van mi nister Steenberghe ten aanzien van de beperking van den rundveestapel heeft do Ned. Slagershond den minister een adres gezonden. Na een bespreking van de Ministerieele maatregelen verzocht de bond den minister de beschikbaarstelling van het blik vleesch te beperken tot absoluut armlastige gezin nen en den verkoop alleen via het slagersbedrijf te doen loopen en de slagers van Rijkswege een winst marge van 5 cent per blik te garandeeren, zooals ook in de bedoeling heeft gelegen, maar waarvan do meeste gemeentebesturen een deel tot zich hebben getrokken. Mocht in de practijk blijken, dat de boeren geen drang hebben om vee in te leveren, dat dus de door den minister gevreesde instorting van de veemarkt niet komt, dan geeft het hoofdbestuur Z. Exc. ernstig in overweging: stop de vee-afname en stel de vee houders zelf voor de beperking in de melkpro ductie. Ook wanneer mocht blijken dat als gevolg van de vee-afname door de Regeering de vceprijzen sterk oploopen, ook van slachtvee en hiermede dus is gedemonstreerd, dat er niet een te veel aan vee is ook dan moge Z. Exc. de afslachting stop zet ten en de rationalisatie van de veehouderij zoeken in beperkten melksteun, in bevordering van het vleesch- en boterverbruik. Nog steeds onzeker. Vrees blijft bestaan dat de regeering Don. derdag ten val zal worden gebracht. Parijs, 7 Nov. (V.D.). De positie van de regeering Donmergne blijft onzeker en de vrees blijft bestaan, dat de regeering Don derdag ten val zal worden gebracht, wan neer tot de critleke stemming zal worden overgegaan. President Lebrnn heeft de radicaal socia listen, die weigerden toe te geven in een par ticuliere audiëntie bij zich ontboden. Hij heeft den afgevaardigden der radicalen met nadrnk verzocht op hnn besluit terug te komen. De radicaal-socialistische ministers wen- schen Doumergue niet te steunon ten aan zien van zijn voorstel der voorloopige twaalfden. Men is op 't oorlogspad in Frankrijk. Niet met zware mortieren of gasbommen, maar met intrige en politiek gekonkel. En daarin zijn de Fransche parlementariërs meesters. Het schijnt dat dc radicale ministers toch de po litiek van den minister president niet zullen steunen en dus van plan zijn af te treden, hetgeen zeker zal leiden tot het aanbieden van het ontslag van het ge- lieele kabinet. Op aandringen van den minister van binnen- en buitenlandsche zaken heeft Herriot dc beslissing tot uittreden tot Donderdag 10 uur uitgesteld, zoo dat nog gelegenheid tot overleg blijft In principe zijn de radicaal socialisten bereid de begrooting met groote snelheid te helpen aannemen cn mede te werken aan een grondwetsherziening, be halve het recht van ontbinding zonder voorafgaande goedkeuring van den Senaat en daar zij weten dat Doumergue hiermede beslist niet accoord gaat, ligt het voor de hand, dat bij de radicalen de tactiek voorzit om het odium der verwerping, dus de breuk op de schouders van Doumergue te laten drukken. Hoe trouwens de radicalen en socialisten over Doumergue denken bleek wel heel sterk tijdens de rede van den Kamerpresident Bouisson, die onder lof aan wijlen Barthou en Poncare talrijke hatelijk- heidjes aan het adres van den Minister-president verborg, hetgeen een luid applaus hij de radicalen en socialisten verwekte. Geweldige meerderheid der democraten verwacht DOLLE BELOFTEN DER CANDIDATEN. BOUISSON. Men kreeg tijdens de rede van Bouisson sterk den indruk, dat hij zijn beschuldiging van dictatoriale neigingen van Doumergue, gebruikte om zijn eigen candidatuur voor de opvolging te stellen. Naar welke zijde de balans zal overslaan is thans nog moeilijk te zeggen, 't Hangt er maar van af of de groep Herriot vlak voor het Saarplebiscriet en ook met het oog op de populariteit van 'Doumergue een breuk aandurft. 't Zijn moeilijke, belangrijke dagen voor 't Fransche volk. Het was gisteren een groote dag voor Amerika! De kiezers moesten een nieuw Huis van Afgevaar digden kiezen alsmede een derde van de leden van de Senaat en 33 nieuwe gouverneurs in diverse Sta ten. Het behoeft geen betoog, dat. de verkiezingsstrijd zeer fel wordt gevoerd cn onder leuzen, die ons, Europeanen, de haren ten berge zouden doen rijzen, Roosevelt, hoe vooruitstrevend hij ook is, zal zijn hart wel eens vast houden, als hij de programpun ten van voor- en tegenstanders leest. Het is een tegen elkaar opbieden zonder weerga en de toch al slechte Amerikaansche financieele toe stand zou spoedig hopeloos vast loopen, als ook maar een tiende der beloften zou worden ingewisseld. Het opmerkelijke bij dezen strijd is, dat democra ten en republikeinen niet meer geleid door de zelf de beginselen als vroeger tegenover elkaar staan, maar zich meer richten naar het revolutionaire be wind van den President, omdat het Amerikaansche volk nog gruwt van den tijd toen Iloover aan het bewind was. 't Wil liever de onstuimige politiek van Roosevelt volgen, liever de gevolgen dragen van nieuwe experimenten, dan terug naar den tijd van inzinking en verval, die het optreden van Roosevelt voorafging. De New Deal heeft allerminst de groote problemen opgelost, waarvoor ook het Amerikaansche volk zich in dezen crisistijd ziet geplaatst, maar toch wendt het zich, teleurgesteld als het is over dc tot nu toe bereikte resultaten, niet af, maar vraagt steeds meer ingrijpen, eischt verdere experimenten. De machtige kiezersschaar vraagt en de candida- ten goven! De gekste beloften worden gedaan. Ettelijke candidaten prediken doodleuk een onge breidelde inflatie en schilderen de zegenrijke gevol gen in gloedvolle speeches af, anderen beloven allo oud-gedienden een groot bedrag om dc koopkracht op te voeren, weer anderen willen iedere meer dan zestig-jarige maandelijks 200 uitbetalen onder voor waarde dat hij niet meer werkt en het geld niet op pot, maar werkelijk uitgeeft. 't Onzinnigste is in dezen verkiezingsstrijd dan ook niet dol genoeg en hoewel algemeen een democrati sche zege wordt verwacht, kan het wel eens zijn, dat Roosevelt, die toch do New Deal heeft op gang ge bracht, en dus niet voor eon kleintje vervaard is, er groote moeite mee zal hebben om de afgevaardigden van al te groote dwaasheden terug te houden. En juist met z'n eigen partijgenootcn kon hij wel eens de grootste last krijgen. Ondanks het regenweer was de opkomst van de kiezers bij de stembus buitengewoon groot. Voor zoover men aan de hand van de eerste voorloopige verkiezingsuitslagen kan berekenen zijn de demo craten .zooais reeds verwacht werd, in de meeste bondsstaten aan de winnende hand. I)e uitslagen die bekend zijn geworden betreffen 60 democraten en 5 republikeinen, die zonder oppositie in het Huis van Afgevaardigden zijn gekozen. Behalve de vier dooden en de 14 gewonden die gisteren zijn gevallen bij de schietpartij te Kelayres in Pennsylvania, zijn in Holland (Missouri) ean blanke en een neger doodgeschoten. Voorts werden talrijko negers afgeranseld en belet hun stemrecht uit te oefenen. In Pittsburgh zijn twee mannen door kogels gewond. Volgens latere berichten hebben de democraten tot nu toe 88 afgevaardigden naar het Congres ge kozen, in de meeste gevallen in de democratische Zuidelijke staten cn wel in Alabama zes. in Arkan- sas vijf, in Florida vijf, in Georgia tien, in Louisiana acht, in Mississippi zeven, in Texas 21, in Noord- Carolina twee, in Zuid-Carolina zes, in Virginia drie, in Tennessee zes, in Californië vier, in Massachus- setts een, en in Pennsyvanië vier. De Republikeinen hebben eveneens „automatisch" vier zetels verworven in Californië, twee in Massa- chussetts en een in Tennessee. Bij de steeple-chase te Hawthorn HUI kwam een der jockey's bij het nemen van de eerste hindernis ten vaL

Schager Courant | 1934 | | pagina 1