Staat Spanje voor een Plaatselijk Nieuws. Verlaging huurwaarde aanslag personeele belasting Het antwoord op de doodvonnissen. ALKMAAR EEN WETHOUDER MINDER. Landbouwers met gewetensbezwaar. DE SAARKWEST1E. Diefstal ran Fototoestellen. Geen loonsverlaging in Rotterdam. S U,T DE OMGEVING Predikbeurten. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Schagen-nieuws. De syndicalisten proclamccren voor het geheele land de algemeene staking. Autoriteiten nemen scherpe maatregelen. Volgens een bericht van United Press alt Madrid schijnt Spanje voor 'n nieuwe ernsti ge crisis te staan. De syndicalisten hebben naar de minister president Lerrooz, heden mededeelde, voor geheel Spanje de algemcene staking gepro clameerd. Deze stakingsoproep kan beschouwd wor- don als het antwoord van de syndicalisten op de mededeeling der rogeering, dat heden twee ter dood veroordeelde rebellen znllen worden terechtgesteld, wien de regeering geweigerd heeft gratie te verleenen. Wegens de grooto macht, welke de syndl- caliston op de Spaansche arbeiders uitoefe nen, moet aan den syndfcalistischen sta kingsoproep groote beteekenls worden ge hecht. Hoewel de socialistische arbeiders aan deze sta king niet deelnemen, tal het stakingsparool toch nog een zeer groote uitwerking hebben, daar de syn dicalisten en anarchisten ongeveer zeventig pro cent van de arbeiders van Saragossa uitmaken. De militaire autoriteiten van Saragossa, waar de Indertijd afgekondigde staat van beleg nog niet is opgeheven, zullen zeer scherpe maatregelen nemen ter onderdrukking van de onwettig verklaarde al- gemeeno staking. Door de autoriteiten wordt medegedeeld dat de verzorging van de stad met levensmiddelen ten volle gewaarborgd Is. DE WETHOUDERSZETEL VAN DEN HEER WESTERHOF BLIJFT ONBEZET. In de Maandagavond gehouden afdeelingsvergade- ring der S.D.A.P., heeft het hezotten van de vacante wethouderszetel van den heer Westerhof oen punt van langdurige bespreking uitgemaakt. J Was het groef! ste deel der vergadering aanvankelijk van meening, dat de plaats moest worden ingeno men, anderen daarentegen wezen op de groote, daar aan verbonden, gevaren. Ten eerste achtten zij het niet zeker dat het rood zwarte verbond, ook na do verkiezingen zou blijven bestaan, zoodat het voor den nieuwen functionaris zeer riskant zou zijn zich vrij te maken, terwijl ook anderzijds er op werd gewezen, dat het beste lid der fractie thans niet beschikbaar was, zoodat men zich tegenover een minder geschikte te veel zou binden. Na eenige besprekingen kon de meerderheid der vergadering zich met deze redenecring veroenigen, zoodat de wethouderszetel van den heer Westerhof onbezet blijft en het tlmns zittende college, bestaan de uit de hoeren Bonsoma (S.D.A.P.), Klaver (R.K.), cn van Slingerland (It.K.), de zaken voor de nog loopendc periode zullen afdoen. DIo geen lid kannen worden van de landbouwcrt&is-organisatie. De heer Zandt heeft aan den minister van oeco- nomische zaken de volgende vragen gesteld: le. Is het den minister hekend, dat er landbouwers zijn, die louter om het feit dat zij vanwege hun ge wetensbezwaar als lid tot de landlouwerisis-organi- satie niet kunnen toetreden, strafrechtelijk vervolgd zijn en dat hun vee is in beslag genomen en dat meer het zelfde lot, dreigt? 2e. Kan de minister medcdeelen, of vanwege Zijn Excellcntio toezegging is gedaan, dat met gewetens bezwaren als in vraag 1 genoemd, rekening zal ge houden worden? ."Ie. Is do minister bereid, om landbouwers, die ge- Wetensbozwanr tegen het lidmaatschap van do land- bouwcrisisorganisatlo hebben, van die verplichting tot dnt lidmaatschap vrij te stellen en te bevorderen, dat geen strafvervolging rneer tegen hen zal worden ingesteld en dat van de reeds opgelegde ontheffing wordt verleend? Een onderhond tnsschen Laval en den Dnltschen gezant. - Wederzijdsche beloften. Naar Havns meldt heeft de Fransche Minister van buitcnlandsche zaken gister een onderhoud ge had met den Duitschen gezant, waarin met name zekere kwesties over do volksstemming in het Saargebied ter sprake zijn gekomen. Minister Laval heeft er den nadruk op gelegd, dat Frankrijk allo verplichtingen die het jegens den Volkenbond op zich heeft genomen, strikt zal naleven. Venier heeft hij do inededeclingen in do buitenlandscho pers over militairo maatregelen en troepenverplaatsin gen tegengesproken, om daarmee aan alle misver stand een eindo te maken. I>e Duitsche gezant heeft met nadruk verzekord, dat Dultschland er niet aan denkt op de interna tionaal vastgestelde regelen voor het waarborgen van een vrijo verkiezing inbreuk to inaken. Minister I.avnl heeft niet voldoening kennis ge nomen van deze verzekering en zijnerzijds te ken nen gegeven, dat do Fransche regeering een volko men vrijo verkiezing wil. EEN VIERLING GEBOREN. De 27-jnrige werkloozo Mulligan te New-York' is vader geworden van een vierling. Hij heeft nu zo- ven kinderen. De vierling bestaat uit drio jongens en een meisje, het laatste is het gezondste van nllo- maal. Tezamen wegen ze tien pond en men heeft zo in een couveuse geplaatst, waar men zo alle vier in leven hoopt te houden. Wapens ln beslag genomen. De militaire bevelhebber van San Sebastian heeft 24.000 geweren in beslag genomen, waaronder veel jachtgeweren cn verder 6000 revolvers en 10.000 pa tronen. Te Oviodo zijn 10.000 geweren en tal van machinegeweren in beslag genomen. In Asturic wordt het werk geleidelijk hervat. Gis ter zijn 100 arbeiders in de wapenfabriek Tubia weer aan het werk gegaan. Tc Madrid zijn 5 fascisten gevangen genomen, op de beschuldiging van anarcho-syndicalisten van een aanslag tegen een brouwerij te Santander. Socialistische oud-minister komt voor den krijgsraad. Naar uit Madrid vernomen wordt, heeft de voor zitter van de cortes, senor Alba medegedeeld, dat hij van den presiden van het Opperste Gerechts hof bericht heeft ontvangen, dat het Gerechtshof de militaire rechtbanken competent verklaard heeft om de instructie te openen tegen den socialistischen oud minister van arbeid, I.argo Caballero, den Spaan- schen Lenin, die beschouwd kan worden als de gees telijke vader van de jongste revolutie. Behalve Largo Cab&llero zullen nog een twaalftal cortesafgevaardigden, die in staat van beschuldi ging gesteld zijn, na de afkondiging van den staat van beleg, door den krijgsraad gevonnist worden. De overige aanklachten togen cortesafge vaardig den, die bij den jongsten opstand betrokken zijn, zullen door de tweede kamer van het Opperste Ge rechtshof zelf in behandeling worden genomen. In de Camera Santa te Oviedo. Naar de Spaansche bladen melden, hebben de ar beiders, die de opgravingen verrichten in de ruïnes van de beroemde Camera Santa der geheel verwoes te kathedraal van Oviedo, aldaar tweo liclsche ma chines gevonden, welke wonder boven wonder niet tot ontploffing zijn gekomen. Dc arbeiders dachten aanvankelijk, dat het twee conscrveblikjes waren en wilden zo daarom weg gooien om vervolgens hun opgravingswerk voort to zetten. Eenige opzichters vertrouwden de zaak echter niet en onderwierpen de de blikjes aan oen nader onderzoek. Zij constateerden, dat ze geheel met springstoffen waren gevuld. Het mag een wonder genoemd worden, dat de bommen, toen zij door de arbeiders tegen den grond geworpen werden, niet tot explosie zijn gekomen. Omtrent hot opgravinswerk zelf wordt gemeld, dat de bestanddcelen van de beroemde Arca Santa allo zijn teruggevonden en dat ook het z.g. Kruis der En gelen en het Triumfkruis, die, zooals gisteren werd vermeld, oveneens vermist werden, intact onder do puinhoopen zijn gevonden. De kisten daarentegen, waarin beide Kruisen bewaard werden, zijn geheel vernield. Een aanhonding te 's-Gravenhage. Alle vermiste toestellen teruggevonden. In verband met een in den nacht van 31 October op 1 November j.1. plaats gehad hebbende inbraak in den fotohandel Hijmans, Muzenstraat 37 in Den Haag, waarhij een aantal fototoestellen ter waarde van in totaal pijn. f3000 Is gestolen, heeft de politie Maan dagnacht een inval gedaan in een perceel in Den Haag, waar als verdacht van deze inbraak konden worden aangehouden een zestal mannen. Alle vermiste fototoestellen, welke onder een divan in een kamer van dat perceel waren verborgen, zijn in beslag genomen. De zes aangehoudenen zijn naar het hoofdbureau van politie gebracht Enkele van de gearresteerden zijn recidivisten. Gemeenteraad van Rotterdam verwerpt voorstellen van B. en W. De gemeontoraad van Rotterdam heeft vannacht na negen zittingen de voorstellen'van B. en W. tot verlaging der loonen en salarissen van het gemeen- tepcrsoneel met percentages varieerende van ruim 2 tot 7 welke voorstellen het gevolg waren van aandrang van Ged. Staten, verworpen met 25 tegen 19 stemmen. Voor stemden de rechtsche partijen. BERGEN Naar samenwerking! In ons blad van Zaterdag J.1. plaatsten wij een be richtje over oen door Bergen s Winkoliorsvereeniging to houden winkelweek ter gelogenheid van het St. Nicolaasfecst. Wij hebben met dit streven onze vollo sympathie betuigd; niet slechts, omdat wij de poging op zich zelf lofwaardig vonden, doch meer nog, omdat de deelneming voor lederen winkelier was opengesteld. Onafhankelijk dus van godsdienstige of politieke rich ting. En ziet, nu komt ons een circulaire in handen, waarin de R.K. Middcnstandsveroeniging „De Hanze" en de Neutrale Middenstand, gezamenlijk vereenigd tot een „Hamid-Comitó", precies hetzelfde gaat doen. Ook met een loterij, ook met de uitgifte van cadeau bons. Deze versnippering is zeer te betreuren, daar een heid van actie, zeker voor de zoo zwaar getroffen middenstand, zeer noodzakelijk is. Men begrijpo ons goed; wij wenschen geen partij to kiezen, doch willen met klem aandringon op een gemeenschappelijk samenwerken om den midden stand, welke wij weten het allen een zeer moei lijken tijd doormaakt, to helpen. Alleen in dat geval, zal de burgorij den Bergenschen winkelier volgaarne tot steun zijn. Maandagavond vergadert ln het Oranjehotel boven genoemd Hamid-comité. Laten wij hopen, dat op de- zo bijeenkomst een regeling tot stand komt, welke voor de volle honderd procent in het welbegrepen be lang is van den winkelier. Laat dus het streven zijn: „Naar Samenwerking!" NIEUWE N 1EDORP Borg. Stand over de maand October 1934. Geboren: Nlcolaas, zoon van Nicolaaa Wit en Wil- helmina Johanna Maria Rohde. Ondertrouwd en getrouwd: Matthijs Sepers, oud 24 jaren, alhier en Cornclia Janna Morel, oud 22 jaren, te Barsingerhorn. Overleden: Hendrik Keesom oud 58 jaren, weduw naar van Trijntje Kuilboer. z ijp e SCHAGERBRUG. Naar wij vernemen, is de heer P. Kroonenburg al hier toegelaten als volontair in de O.L. school te St. Maartensbrug. PETTEN. Uitgaande van de plaatselijke vakbondsafdeeling vond Maandagavond in café Vriesman een propa- ganda-filmvoorstelling plaats, waarbij de zaal tot in de uiterste hoeken bezet was. Na een interessant voorprogramma en een minder gelukkige speech van den heer Achterberg, verscheen op 't doek het machtige filmwerk Cavalvadc, dat ons doet zien, met welke middelen de menschhcid oorlogsbereid wordt gemaakt en ons voorts in flitsende beelden de gruwelen van den laatsten wereldoorlog schil dert. LANGEND IJ K NOORDSCHARWOUDE. Voor do Langendijker Winkeliers-, Nering- en Vakvereeniging hield de heer F. L. dc Leeuw, adj.- directeur van het bureau van den Kon. Ned. Mid denstandsbond te 's-Gravenhage, Dinsdagavond een inleiding over „de noodzakelijkheid van Midden standsorganisatie in dezen tijd". De vergadering, die niet druk bezocht was, werd geleid door den heer S. Timmerman. Evenals reeds elders gedaan, toonde de heer De Leeuw het nut, ja dc noodzakelijkheid van een zoo sterk mogelijke organisatie aan, vooral in een tijd, waarin steeds meer regeeringsbemoeiingen het za kendoen bemoeilijken. Spr. behandelde voorts de ontwikkeling van dc warenhuizen, filiaalwinkels en coöperaties, een ontwikkeling die eveneens sterk de dringende noodzakelijkheid van organisatie doet voe len. Reeds zijn afdcelingcn opgericht te Warmen- huizen, Nieuwe Niedorp en Heerhugowaard en spr. hoopt dat dit ook spoedig het geval zal zijn aan den Langendijk. Enkele gestelde vragen werden naar genoegen be antwoord. Na eenige bespreking werd besloten om een uitspraak tot aansluiting bij den Kon. Ned. Mid denstandsbond aan te houden tot de eerstvolgende ledenvergadering. OUDKARSPEL. Burg. Stand over de maand October 1934. Geboren: Jan, zoon van J. de Wit en A. G. M. van Braambeek; Stephanus Laurentius, zoon van T. Tel- leman en A. D. Smit; Wilhelmus Theodorus, zoon van W. Kaag en A. Groen; Wijbe Jeppe, zoon van K. Hoekstra cn G. Dijkstra. Getrouwd: Jan Bakker, 29 jaar cn Marta Anna Frieda Müllcr, 22 jaar. Overleden: Antje Duin, oud 82 jaar, wed. van J. Reik; Geertje Swager, 79 jaar, wed. van J. Duijves; Geertje Duijneveld, 63 jaar, wed. van E. van der Ham; Evcrt Eduard Stip, 3 weken, zoon van E. Stip en J. Kroeze; Jan de Wit, 80 jaar, wedn. van G. Kal- verdijk. Loop der bevolking. Ingekomen: F. Malina van Noordscharwoude; A. A. de Ruigh van Raamsdonk; H. Cornelissen van Heemstede. Vertrokken: M. Chatillon naar Hilversum; M. Kam- minga naar Noordscharwoude; D. Nap naar Alk maar; J. Bakker en echtgcn. naar Harenkarspel; G. Wit naar Zijpe. ZUIDSCHARWOUDE. Burg. Stand over de maand October 1934. Geboren: Jacobus, zoon van Antonlus Bernardus Boemsterbocr cn Aafje de Nijs.' Ondertrouwd: Cornelis Gerardus Bruin en Eme- rentia Anna Schrijver Overleden: Dieuwertje de Wit, oud 77 jaren, we duwe van Sinion Zeeman; Jan Francis van der Vliet, oud 76 jaar, weduwnaar van Alida Margaretha Dijk man te Alkmaar. Alhier is een bridgeclub opgericht. HARENKARSPET Borg. Stand over de maand October 1934. Geboren: Gerardus Jozef, zoon van Geardus Veld man en Elisabeth Blank; Simon Cornelis, zoon van Mattheus Hoogeboorn en Margaretha Pronk; Nan, zoon van Pieter Tijsen en Maartje Dekker; Catha- rina Afra, dochter van Johan Stoop en Catharlna Kramer; Agatha Maria, dochter van Jan Strooper en Cornelia Burger. Ondertrouwd: Thijs Grin en Trijntje Homans; Pie ter de Beurs en Geertje Prins. Gehuwd: Thijs Grin en Trijntje Homans. Overleden: geene. OUDE NIEDORP T VELD. Tooneel. De R.K. Gemengde Tooneelvereeniging „Nut en Vermaak", hield Zondagavond j.1. een uitvoering ten lokale van den heer J. Brouwer. Opgevoerd werd: „Zonsopgang", een tooneelspel in drie bedrijven. Met recht mag worden gesproken van een schitterend ge slaagde uitvoering. Dc rollen bleken aan de juiste spelers te zijn toevertrouwd. Hierdoor werd er zeer vlot gespeeld. Vooral de hoofdrol werd uitermate best gespeeld. WOENSDAG 7 NOVEMBER. V. C. J. B. Anna Paulowna, nam. half acht. Bijeenkomst. EVANGELISATIE. Breezand. nam. 7% uur, do heer P. Boon. Dank stond voor 't gewas. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Strafzitting van Dinsdag 6 November. Uitspraken vorige zitting: Cornelis Sm., vrachtrijder, Helder. Besturen van een motorrijtuig, terwijl hem de bevoegdheid bij rech telijk vonnis was ontzogd. f25 boete of 10 dagen. Jitze T., los arbeider te Zijpe (Schagorbrug), valsch- held in goschrifto op een stempelkaart, li dagen ge vangenisstraf. Petr. Jac. van S., aannemer, ged., Rotterdam. Op lichting, 1 week gev. Corn. E., zonder ber., Alkmaar, hoogcr beroep, von nis Kantonger. terzake openbare dronkenschap, von nis bevestigd. Willem Kr., visschor, Egmond a. Zee. Hoogcr be roep vonnis Jachtwetovertreding. 5 dagen hecht., te ruggave van de schop. Willem K., als voren, 5 dagen hechtenis. Corn. Sm., vrachtrijder, Helder, Bcdr. Bankbreuk. Vrijgesproken. Aris B., koopman, Arnhem. Diefstal van 4 clectri- teitsdraden. Geen uitspraak. J. W. M., schilder, Helder. Zedenmisdrijf. Eisch 1 Jaar (gev.), 6 maanden gev. Alph. Jos M., aannemer Alkmaar. Verduistering. 4 maanden gev. Frits C., z. b., Helder. Hooger beroep vonnis art. 22 Motor- en Rij wiel wet. Vonnis bevestigd. Dirk de W., Alkmaar, ged. Zedenmisdrijf, (eisch 2 jaar). Verwezen naar do instructie. BARSING^nnORN WAARDPOLDER. Ongeval. Maandagmiddag had op dc boerderij Prinsenhof van den heer Leen. oen bedrijfsongcluk plaats, dat, gezien de omstandigheden nog vrij goed is afgeloo- pen. De reeds bejaarde arbeider K. Kooi uit Nieuwe- sluis was in dc schuur bezig met het aansteken van pakken stroo. Plotseling gleed hij uit en sloeg achter over. Gelukkig werd zijn val gebroken door een balk, zoodat hij niet op de betonnen dorschvloer, maar met zijn hoofd in dc paardenruif terecht kwam. Do heer Leen schoot direct toe om hem te bevrij den. K. had een bloedende hoofdwonde cn klaagdo over pijn in armen en een been. Dr. Werner was spoedig aanwezig en vervoerdo K. naar zijn huis om hem dc noodigc medische hulp te verleenen. Gelukkig kon K. hierna huiswaarts gaan. Na een paar dagen rust kan hij waarschijnlijk zijn werk hervatten. EEN „INVAL." Om ongeveer 12 uur waarschuwde de nachtwacht Licvcns in een café, hier ter plaatse, dat het tijd was om te sluiten. Hieraan werd grif gehoor gegeven, en ieder ging zijns weegs. Doch een aantal bezoekers hadden blijkbaar hun dorst nog niet voldoende ge- lescht en wisten nog een café te vinden, waar zo waarschijnlijk wel na sluitingstijd hun dorst genoeg zaam konden lesschon. Alzoo geschiedde. Ze zochten, deze localiteit op, die reeds als sluitingsuur 11 uur had en konden om 12.30 uur, dus anderhalf uur na sluitingstijd, binnen komen. Het was de nachtwacht, die bij z'n surveillance nog eenig rumoer in genoemd café hoorde en naar aanleiding hiervan assistentie liet halen, want hij vermoedde dat dezelfde personen daar binnen waren, dio hij na twaalf uur uit het andere café liet gaan. Terwijl de assistentie t.w. de beide gemeenteveld wachters v. Haren en Flapper, in aantocht waren, wist de heer Lievens reeds binnen te komen en het grootste deel der bezoekers op heeterdaad to betrap pon. Het was inmiddels reeds half twee geworden. Terwijl hij een onderhoud had met genoemde perso nen stapten de gemeenteveldwachters ook binnen. Processen-verbaal tegen de caféhoudstcr volgde en eveneens tegen de bezoekers. Een en ander is een goede waarschuwing voor anderen en pleit voor de activiteit onzer politie. VOORZICHTIG TOCHII Een van de zoons des hoeren T. alhier, zou zooals gewoonlijk met den trein van even voor acht uur 's morgens naar Alkmaar vertrekken, om de school te bezoeken. Hij stond alreeds voor een der geopende portiers, toen een medereiziger, die blijkbaar nogal haastig gebakerd was, hem op zij duwde cn binnenstapte, het portier achter zich dicht trekkend. T., die achter dezen persoon dacht binnen te stappen, en daarvoor de stijl der wagenopening reeds vasthield, geraakte met een zijner handen tusschcn het dichtgetrokken portier bekneld. Twee vingers werden ernstig be zeerd en hij moest dadelijk onder behandeling van dokter v. d. Sluijs worden gesteld. Wat meer voorzichtigheid was toch wel gcwenschf geweest. De heer Schmalz gehuldigd Door het Bestuur van den Kon. Ned. Middenstands bond is toegekend aan den heer Ch. H. Th. Schmalz de zilveren eerepenning, ter erkenning van diens grooto verdiensten in de Middenstandsbeweging, in het bijzonder in de plaatselijke organisatie. Deze medaille die bij een daartoe passende gele genheid zal worden uitgereikt, is den heer Schmalz toegekend hij zijn aftreden als Voorzitter onzer Middcnstandsvereeniging. Ook het Bestuur onzer Middcnstandsvereeniging heeft vorige week den heer Schmalz ten zijne huize gehuldigd en hem daarbij het eerevoorzitterschap aangeboden met een sigarenkist met zilveren in scriptie:, Ter waardeering aangeboden door de Scha- gcr Handeldrijvende en Industrieele Middcnstands vereeniging, October 1934. Zooals bekend, heeft de Middenstandsvereeniging alhier door middel van den belastingconsulent, don heer Nagtegaal te Soostdijk, een actie op touw gezet om aanslagen der huurwaarde van verschillende perceelen verlaagd te krijgen. Het doet ons genoegen, te kunnen medcdeelen, dat deze actie succes heeft gehad en dat voor een zestal perceelen verlaging is verkregen cn dc Raad van Beroep reducties van f21.74, f7, f20, f5, f5 cn f28 heeft toegestaan. Zeer zeker een mooi succes, dat weer 't bewijs levert wat organisatie vermag. PROGRAMMA VOOR ZONDAG A.S. Uitwedstrijden: Texel 1Schagen 1. Aanvang 2 uur. Vertrek per H.A.B.O.-bus om 11 ur precies. Helder aSchagen a. Aanvang 12 uur. Helder dSchagen b. Aanvang 1.15 uur. Beide adspirantenelfiallen vertrekken per bus om 10.45 uur. Thuiswedstrijden: Schagen 2Atlas 1. Aanvang 2 uur. Schagen 3Petten 2. Aanvang 12 uur. Aan onze supporters. Supporters kunnen de reis naar Texel modemaken met Schagen 1. Daartoe geve men zich voor Zaterdag even op bij P. de Vries, alhier. Van de adspiranten-commissie. Willen de adspiranten zorgen Zaterdagmiddag 3 uur op het terrein present te zijn. Alsdan zal de commissie de elftallen bekend maken, dio Zondag a.s. naar Den Helder moeten. Van de hoogere E.C. Afberichten uiterlijk op Donderdagavond bij G Keijzer, Lauriestrnat alhier. Schagen I: Arnoldus; Vlottes, Slikker; Bierste ker, Plakman, Weeland; Rus, de Moor, Boontjes, H.II. Dekker. Reserve J. Peetoom. Schagen 2: Bijpost: Slikker, Boon; Kroonen burg, Breebaart, Moransart; Veenstra, de Vries, Pau- lusma, D. Ruig, S. Paulusmn. Reserves: J. Kossen en B. v. Dijk. Schagen 3: J. Broer; Tump, Grootes; Naber, Rus, Boontjes; Gelder, Quax, v. Haren, Boontjes, J. Franzen. Reserve: H. Faber en Chr. Neefkes.

Schager Courant | 1934 | | pagina 2