Het geschil in den Vleeskeuringsdienst Huwelijkstrouw in beeld. Woensdag 7 November 1934. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9591 Zeer verdacht! Winkel en Oude Niedorp in het ongelijk gesteld. Gister hebben wij reeds vermeldt dat in het geschil tusschen de gemeenten Winkel en Oude Niedorp en de andere tot den keuringsdienst Barsingerhorn be- hoorende gemeenten inzake het verhoogen van het keurloon de gemeenten Winkel en Oude Niedorp in het ongelijk zijn gesteld. Wij zijn in de gelegenheid gesteld om de daarover door H.M. de Koningin gegeven beschikking ter in zage te krijgen en geven deze in extenso hieronder weer: 9 October 1934, No. 57. Wij Wilhelmina, bij gratie Gods, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, enz., enz., enz. Beslissende het geschil, bestaande tusschen het gemeentebestuur van Oude Niedorp en dat van Winkel eenerzijds en de besturen van de andere tot den keuringskring Barsingerhorn behoorende ge meenten anderszijds inzake de uitvoering van een gemeenschappelijke regeling voor den keurings dienst van vee en vleesch benevens voor de oprich ting en exploitatie van een Centrale Noodslacht- plaats met verwerkingsinrichting voor afgekeurd vleesch en afval van vleesch tusschen de gemeenten Callantsoog, Petten, Zijpe, Sint Maarten, Schagen, Wieringerwaard, Winkel, Nieuwe Niedorp, Oude Niedorp en Barsingerhorn; Den Raad van State, Afdeeling voor de Geschillen van Bestuur, gehoord, advies van 19 September 1934, No. 414; Op de voordracht van Onzen Minister van Sociale Zaken van 28 September 193-4, No. 1076 E, Afdeeling Volksgezondheid en van Onzen Minister van Bin- nenlandsche Zaken van 4 October 1934, No. 25847, afdeeling Binnenlandsch Bestuur; Overwegende, dat de raden der gemeenten Cal lantsoog, Petten, Zijpe, Sint Maarten, Schagen, Wie ringerwaard, Winkel, Nieuwe Niedorp, Oude Nie dorp en Barsingerhorn bij door Gedeputeerde Staten d.d. 27 December 1928 goedgekeurde besluiten een gemeenschappelijke regeling hebben getroffen voor den keuringsdienst van vee en vleesch benevens voor de oprichting en exploitatie van een Centrale Noodslachtplaats met verwerkingsinrichting voor af gekeurd vleesch en afval van vleesch in den keu ringskring Barsingerhorn, waarvan artikel 5 luidt als volgt: Artikel 5. De kosten van den gemeenschappelijken keuringsdienst zullen zooveel mogelijk worden be streden uit de heffing van een uniform keurloon, en uit de opbrengsten der exploitatie van de centrale noodslachtplaats en de verwerkingsinrichting; dat de commissie van uitvoering, bedoeld bij artikel 9 dezer gemeenschappelijke regeling aan de bestu ren der daarbij betrokken gemeenten heeft voorge steld de geldende keurloonen, welke in den genoem den keuringskring lager waren dan in andere keu ringskringen, te verhoogen, ten einde uit een meer dere opbrengst dezer loonen de verliezen op de nood slachtplaats en op de verwerkingsinrichting té dek ken; dat de gemeentebesturen onderscheidenlijk van Barsingerhorn, Zijpe (met welke laatste gemeente na het totstandkomen der bovenvermelde gemeen schappelijke regeling de gemeente Petten is ver- eenigd), Schagen, Callantsoog, Sint Maarten, Wie ringerwaard en Nieuwe Niedorp zich met dit voor stel hebben vereenigd, terwijl de gemeentebesturen van Oude Niedorp en Winkel dit voorstel hebben verworpen, in hoofdzaak op grond, dat op den Vleeschkeuringsdienst een niet onbelangrijke winst gemaakt werd en dat opvoering van deze winst in strijd zou zijn met artikel 287 der gemeentewet en artikel 20 der Vleeschkeuringswet Staatsblad 1919, No. 524, dat niet kan worden aanvaard het door de commissie aangevoerde argument, dat de winst van den keuringsdienst zal worden gebruikt om het ver lies, dat de centrale noodslachtplaats en de verwer kingsinrichting opleveren, eenigermate te dekken, aangezien de keuringsdienst, de centrale noodslacht plaats en de verwerkingsinrichting h.i. drie op zich zelf staande dingen zouden zijn; dat de oprichting van de verwerkingsinrichting is geschied in het be lang der Volksgezondheid, dus in het algemeen be lang, zoodat, wanneer daarop verlies geleden wordt, dit verlies niet moet worden gedekt door verhooging van de keurloonen, die slechts op een bepaald deel der gemeenschap zullen drukken, doch door do ge- gemeenschap in haar geheel dat wil zeggen door de aangesloten gemeenten zullen moeten worden ge dragen; dat Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, daar zij er niet in geslaagd zijn het geschil in der minne bij te leggen, het zelvo aan Ons ter beslissing hebben voorgelegd; Overwegende, dat, al moge de bovengenoemde ge meenschappelijke regeling van de oprichting en de exploitatie van een centrale noodslachtplaats met verwerkingsinrichting naast de instelling van een Petroleumlamp omvergeworpen» BOERDERIJ AFGEBRAND. Doordat alleen thuis zijnde kinderen te Zevenber gen een petroleumlamp omwierpen, ontstond brand in de groote boerderij van den landbouwer Van der Walle. In minder dan geen tijd stond alles in lich ter laaie. Daar door de eenzaamheid van deze streek geen hulp kwam opdagen, moest men wachten op de gemeentelijke brandweer uit Oss. Deze mocht er met vereende krachten in slagen een klein gedeelte van den inboedel, zoomede een groot gedeelte van het in het achterhuis zijnde vee in veiligheid te brengen. Eenige koeien en een groot aantal kippen kwamen in de vlammen om. De boerderij brandde tot den grond toe af, terwijl ook groote voorraden hooi, stroo en rogge verloren gingen. Verzekering dekt de schade, die vrij aanzienlijk is. DE WEDEROPBOUW DER VERWOESTE AARDBE VINGSGEBIEDEN IN JAPAN. Tokio. Het Japansche kabinet besloot den Land dag op 27 November a.s. in een buitengewone zit ting bijeen te roepen ter behandeling van het op bouwprogramma voor de door den jongsten typhoon getroffen gebieden van Osaka, Kvoto en Hyogo. GELUKKIG LAND. Wellington. (Nieuw Zeeland). De minlsler van financien van Nieuw Zeeland, Coates, verklaarde gis teren dat de begrootingscijfers erop wezen, dat dit jaar een overschot op de staatsbegrooting verwacht kon worden. keuringsdienst van vee en vleesch gewag maken, tusschen een en ander een te nauw verband bestaat dan dat van afzonderlijke diensten in deze zou kun nen worden gesproken; dat trouwens artikel 1 der gemeenschappelijke re geling uitdrukkelijk bepaalt, dat de gemeenschappe lijke keuringsdienst van vee en vleesch behalve den keuringsdienst de exploitatie van een centrale nood slachtplaats en de exploitatie van een verwerkings inrichting voor afgekeurd vleesch en afval van vleesch met laboratorium en overige bijbehoorende inrichtingen en gebouwen omvat; dat ook de overige artikelen der gemeenschappe lijke regeling aan de opvatting van de gemeentebe sturen van Oude Niedorp en Winkel geen steun verlcenen; dat, nu uit de begrooting voor 1934, overgelegd naar aanleiding van een schrijven van de Afdeeling van den Raad van State, voor de Geschillen van Bestuur, blijkt, dat de dienst in zijn geheel wordt ge acht een verlies te zullen opbrengen van meer dan f 7000,door een matige verhooging van de keur loonen. als door de commissie van uitvoering voor gesteld en door de overige gemeenten aanvaard, niet in strijd gehandeld wordt met artikel 287 der gemeentewet of artikel 20 der Vleeschkeuringswet Staatsblad 1919, No. 524; dat weliswaar de keurloonen niet tot sluitpost van de begrooting van den dienst behooren te worden gemaakt, doch dat, nu bij onderzoek is gebleken, dat de verhoogde keurloonen nog liggen beneden het gemiddelde van die in overeenkomstige kringen en gemeenten in Noord-Holland, tegen de voorgestelde verhooging niet met grond bezwaar kan worden ge maakt; dat artikel 5 der gemeenschappelijke regeling een uniform keurloon eischt, zoodat medewerking door de gemeentebesturen van Oude Niedorp en Winkel in deze noodzakelijk is; Gezien de Vleeschkeuringswet Staatsblad 1919, No. 524. en de gemeentewet: HEBBEN GOEDGEVONDEN EN VERSTAAN: te beslissen, dat de gemeenteraden onderscheiden lijk van Oude Niedorp en Winkel ter uitvoering van de gemeenschappelijke regeling alsnog medewerking zullen hebben te verleenen tot de vaststelling van een uniform keurloon, overeenkomstig het dienaan gaande door de commissie van uitvoering aan de gemeentebesturen gedane voorstel. Onze Minister van Sociale Zaken en Onze Minis ter van Binnenlandsche Zaken zijn belast met de uitvoering van dit besluit. HET LOO, den 9 October 1934 (get.) WILHELMINA. JAPANSCHE HANDELINGEN, WAAROVER DE VOLKENBOND NIET TEVREDEN IS. OOK DE ANTWOORDEN BEVREDIGEN NIET. G e n v e. In de gehouden zitting van de man daten-commissie van den Volkenbond werden ont vangen inlichtingen en klachten behandeld over de zorgen, die Japan besteedde aan de voormalige Duit- sche eilanden in den Stillen Oceaan, die na den oor log door den Volkenbond onder Japansch mandaat zijn gesteld. Den Japanschen vertegenwoordiger werd verzocht een bevredigende verklaring te geven van de groote bedragen, die Japan voor den aanleg van havens en vliegvelden op deze eilanden uitgaf, aangezien van verschillende zijden werd beweerd, dat deze gelden zouden dienen voor het aanleggen van versterkingen, voornamelijk op de eilanden Saipan en Tinian, waar buitenlandsche schepen worden geweerd. De Japansche gedelegeerde Nobubume Ito ontken- kende de juistheid der ontvangen rapporten en ver klaarde dat de aanleg van havens noodzakelijk was, ten einde de eilanden toegankelijk te maken, ook voor schepen van 3000 ton en meer. De eilanden la gen te ver uit de kust dan dat zij door kleine sche pen konden worden aangedaan en de grootere schepen konden niet binnen komen tenzij de havens op de goede diepte werden gebracht. Verschillende gedelegeerden wcnschten te weten waarom Japan gelden voteerde voor het aanleggen van luchthavens in den Stillen Oceaan en waarom deze luchthavens niet toegankelijk waren voor vliegers uit andere landen. Voorts vroeg men waar om oorlogsschepen uit andere landen de bedoelde havens niet mochten binnenloopen. Men achtte dit alles zeer verdacht en toonde zich onbevredigd door de antwoorden van den Japanschen gedelegeerde Ito. BRITSCHE TORPEDOJAGERS OP JACHT NAAR CHINEESCHE ZEEROOVERS. Londen. Uit Hongkong wordt gemeld, dat de torpedojager „Wishart" naar de Chineesche kust is gezonden om in samenwerking met Chineesche pa trouillevaartuigen jacht te maken op de piraten, die Zondag j.1. het Chineesche kustvaartuig „Kaho" heb ben overvallen en drie man der bemanning hebben ontvoerd. Viktor Spann te Weenen heeft een apparaat gecon strueerd waardoor het mogelijk is papierfilms bij daglicht te vertoonen. Deze uitvinding is vooral van belang voor scholen, instellingen enz. De uitvinder met een miniatuurapparaat. Do apparaten kunnen in iedere grootte vervaardigd worden. Ieder jaar brengen oud-strijders uit de negen pro vincies van België en uit Parijs van dorp tot dorp de brandende flambouwen naar Brussel om ze daar op den wapenstilstandsdag bij het graf van den On bekenden Soldaat te deponeeren. De flambouw der oud-strijders in de provincie Antwerpen wordt op eenige honderden meters afstand van de Hollandsche grens aangestoken. Een radio-interview met Parmentier. Bij zijn aankomst met de „Uiver" in Indië. Donderdag a.s. zal de „Uiver"-bemanning, althans de gezagvoerder Parmentier, voor de N.I.R.O.M.-mi- crofono in Batavia een vraaggesprek voeren ten be hoeve van de A.V.R.O. De zenders van den Indi- schen P.T.T.-dienst zullen voor de doorzending op de ultrakortegolf naar Nederland zorgdragen. De verbinding met Parmentier wordt verwacht, tot stand te komen op een tijdstip liggende tusschen 11.50 en 13.20 uur. In het avondprogramma van de A.V.R.O. wordt het gesprek op graraofoonplaten herhaald. OPBRENGST P.T.T.-BEDRIJF. Eerste negen maanden kwamen f 1.308.990 boven de raming. De diensten der P. T. en T. hebben over de maand September 1934 opgebracht in totaal f5.795.601 (f15.724 meer dan vorig jaar en 162.701 meer dan de begrooting). Voor de eerste degen maanden van het jaar teza men bedroeg de opbrengst: Posterijen: f26.574.694 ;f 287.580 minder dan vorig jaar en f244.406 minder dan de begrooting). Telegrafie: f3.202.323 (f96.279 minder dan vorig jaar en f339.423 meer dan de begrooting). Telefonie: f 18.424.815 (f398.042 meer dan vorig jaar en f847.615 meer dan de begrooting). Post Chèque- en Girodienst: f5.100.158 (f334.519 meer dan vorig jaar en f366.358 meor dan de be- grooting). Totaal: f53.302.190 (f348.702 meer dan vorig jaar en f 1.308.990 meer dan de begrooting). Sensationeel voorval tijdens het Insull-proces. Gesprek van een voorgenomen aanslag door een politie-agent afgeluisterd. Volgens een bericht van United Press uit Chicago werd de rechtsverhandeling in het proces tegen den millioenenzwendclaar Samuel Insull gister door een sensationeel voorval onderbroken. Een politieman, die zich in de zaal voor de toe hoorders bevond, luisterde daar een gesprek af tus schen twee mannen, waarin sprake was van een voorgenomen moordaanslag op Samuel Insull in de rechtszaal. Een van de beide mannen, die het gesprek voer den, werd in hechtenis genomen. In het verloop van zijn verhoor verklaarde hij, dat hij door de ineen storting van het Insull-conccrn in totaal vier dui zend dollar verloren had. Nadere bizonderheden over het plan tot den aan slag kwamen bij het verhoor niet aan het licht. De autoriteiten hebben echter onmiddellijk scherpe maatregelen genomen ter persoonlijke bescherming van beklaagde. De verhandeling kon eerst na een langdurige on derbreking worden voortgezet. LEDEN VAN HET ENGELSCHE KONINGSHUIS VLIEGEN NAAR NEDERLAND. Ze mogen landen op onze militaire vlieg velden. De Minister van Defensie heeft bepaald, dat ten behoeve van de vliegtuigen, bestuurd of gecharterd door leden van het Britsche Koninklijk Huis, ten aanzien van de militaire luchtvaartterreinen de Kooy Soesterberg, Gilzc-Rijen, Arnhem, Oldebroek, Hars kamp, Venlo en Vught ontheffing wordt verleend van het verbod, bedoeld in het eerste lid, onder b, van art. 18 der Luchtvaartwet. De hier bedoelde bepaling verbiedt luchtvaartter reinen in verband met de luchtvaart te gebruiken voor doeleinden, waarvoor zij niet zijn bestemd. INBRAKEN TE AMSTERDAM. Nu weer op de Heerengracht. De conciërge van een kantoorgebouw op de Hee rengracht bij de Leidsehegracht kwam Maandag avond in het gebouw een man tegen. Op zijn vraag wat hij daar deed, antwoordde hij, dat hij overwerk had verricht bij een der firma's en nu juist naar huis ging. Later bleek dat dit overwerk had bestaan ln het openbreken van eenige kasten, waaruit een geld- trommel met f 160 was verdwenen. Vermoedelijk had de man tegen het sluitingsuur van het gebouw zich laten insluiten. 55 jaar in den echt verbonden. Morgen, den 8sten November, gedenkt het echt paar Klaas Hollander en Rensjc Hollander—Keijzer te Callantsoog het heugelijk feit, dat ze voor 55 jaar terug in den echt werden verbonden. Vijf en vijftig jaar lang lief en leed met elkaar gedeeld. In dit oudo dorp aan den voet van het Hollandsche duinland schap, waar dikwijls het brcede strand onder de blakende zomerzon kon ligen te schitteren, doch waar ook vaak de woedende elementen, losgebroken, over de duintoppen gierden, en hoogc golven de kust beukten. Vooral in oogcnblikkcn als deze laatste, klopten de harten in de kleine woning van Hollan der sneller, want vader maakte deel uit van do bemanning van de reddingsboot en in de 36 jaar dat hij deze menschlievende taak verricht heeft, is hij er menigmaal op uit geweest. 120 Menschcn heeft hij het leven gered in deze 36 jaar en met voorbijzien van alle gevaar, die het eigen leven be dreigde. Zóó zijn deze dapperen! Vragen alléén naar de menschenlevens die op het stukgeslagen wrak aan de woedende golven zijn overgeleverd. Nooit groot genoeg kan onze hulde voor deze mannen zijn. Hollander en zijn vrouw vóór hun huisje bij de duinen. Ook Hollander heeft menigmaal zijn leven bedreigd gezien. Onder meer in 1881, toen de boot was uit gevaren in den vliegenden storm, toen een driemast schoener, het Duitsche schip „Hospita", geladen met katoen op het strand was geloopen. Eerst na groote moeite kon de equipage behouden aan wal gebracht worden. Het volgend jaar, in 1882, zou het echter minder gelukkig afgeloopen. Ook toen was het tijdens ont zettend stormweer, dat de reddingboot uit moest om de opvarenden van den in nood verkeerenden schoe ner „Straat Mora" te redden. Helaas sloeg hierbij de reddingsboot om en vier Callantsoogers vonden den dood in de golven. Hollander behoorde tot de over* levenden. Dit zijn slechts een tweetal gebeurtenissen uit het leven van dezen dapperen redder. Naast dezo twee zou hij er nog talloos vele in zijn herinnering kun nen oproepen. Thans leeft hij gelukkig met zijn vrouw in een klein huisje vlak bij de duinen en de zee en geniet daar een welverdiende rust. Veel wandelt hij nog langs het strand, want Hollanders voelt zich één met de zee, die tegelijk zijn vriend en zijn vijand was. Zijn plaats in de reddingsboot heeft hij afgestaan aan zijn zoon, die er schipper op is. De kerkvervolging m Mexico. Nieuwe anti-godsdienstige maatregelen. Reuter meldt uit Mexico: De kerkhervorming in de verschillende Mexicaan- sche staten duurt onverminderd voort. Uit Merida wordt gemeld, dat de aartsbisschop van Yucatan. mgr. Martin Tritschler. om onbekende redenen op het politiepresidium ontboden is om daar verhoord te worden. In den staat Yacatan hebben de kerkelijke auto riteiten de sluiting van alle kerken bevolen, nadat op bevel van don gouverneur voor de kerken poli tiemannen waren opgesteld, zoogenaamd, om over tredingen van de wet betreffende den eeredienst te verhinderen. Het parlement van den staat Puebla heeft de bondswet betreffende de invoering van het socialis tisch onderwijs op de scholen goedgekeurd. Een nieuwe, nog strengere, wet aange nomen. Het parlement van den staat Querctaro heeft gis teren een nieuwe wet aangenomen, waarin het aan tal priesters in verhouding tot do bevolking wordt vastgesteld. Dientengevolge zal in dien staat op elke 200.000 inwoner sslechts een priester komen. In de stad Queretaro zijn twee priesters gearres teerd. wijl zij in een particuliere woning de H. Mis hadden gelezen.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5