Radioprogramma Smokkelbende op het spoor gekomen. Zandstorm in Canadeesche provincie. De verkiezingen in Amerika. De Londen—Melbourne race. Het wereldrecord van Iwan Kagan. als getuige. Met het auteursrecht had hij niets te ma- hen. De Officier releveerde, dat sinds de 7 jaar, dat hij in Allernaar de staande magistratuur vertegenwoor digde, het de eerste maal was, dat hij een dergelijke zaak moest voordragen en vorderde f 50 boete of 25 dagen. Vonnis f 20 boete of 10 dagen, met toewijzing van de civiele vordering ad f 25. De n Helder. DIEFSTAL VAN 8 HOUTEN DEELTJES a 50 CTS. 'Aan dit feit had zich schuldig gema/kt. op 12 Juli jje heer Theo S., te Den Helder, niet verschenen. Een en ander was eigendom van den getuige, den heer N. Schutte, die daartoe geen vergunning had ver leend. De langvinger werd veroordeeld lot f 25 boete of 10 dagen. Hij bad met dit goedkoop materiaal een konijnenhok willen maken. Den Helder. EEN KAT DOODGERANSELD. Een ander ingezetene uit Den Helder, de heer Adri- anus Cornelis L., was gedagvaard als verdachte, om dat hij op 20 Juli in zijn woning een binnengeloopen kat met een knuppel had doodgeslagen. Volgens uit eenzetting van Adrianus had deze kat zich zoodanig misdragen, dat deze executie zeer gerechtvaardigd was. De Officier achtte echter de aangevoerde mo tieven niet voldoende en vorderde f 30 boete of 15 dagen. Vonnis vrijspraak. De n Helder. DIEFACHTIGE KUNSTENAARS. De heeren Math. G. en Corn. C., respectievelijk' wo nende te Anna Paulowna en Den Helder, van beroep schilders, huis- of tuinschilders wel te verstaan, had den in Juli op diverse tijdstippen uit een woning te Den Helder ontvreemd schildersmateriaal, glansverf en behangsellinnen, een en ander eigen dam van hun patroon J. Peute te Brcezand, voor welk feit zij de aandacht van den politierechter thans bijzonderlijk op zich hadden gevestigd. Verdachten beweerden, door ongeregelde uitbeta ling van hun salaris tot deze regeling ter vereffening te zijn gekomen, tegen welke voorstelling baas Peute protesteerde. Het had dan ook allen schijn, dat verdachten met het materiaal van Peute voor anderen hadden gewerkt. De heeren werden ieder dan ook veroordeeld tot 2 maanden gev. voorwaar delijk met 2 jaar proeftijd plus ieder f 25 boete of 15 dagen. Den Helder. EEN KWAADAARDIG MANNETJE. De slanklijnige werkman Jan B. te Den Helder zou in den nacht van 7 op 8 Juni zijn 35-jarigen col lega J. Pronk met een stevige upper-cut tegen een haag hebben gebokst Volgens dezen bokser zou de getuige een vrouw een schop hebben toegebracht, waardoor zijn bloed karnemelk werd. De heeren hadden te voren den avond gezellig doorgebracht in den Bachus-tempel van Haak. Eisch f 20 boete of 10 dagen. Uitspraak conform. Blokker. EEN LOSLIPPIGE BLOKKERSCHE DAME. De eerste dame, do 33-jarige Maartje R„ geboren K., (maakte haar entrée de salon om terecht te staan wegens een tamelijk onsmakelijke beleediging, die zij op 9 Juli haar dorpsgenoote het stuk speelt in Blokker mej. C. WiebringDoodeman, had toe gevoegd. De zaak leent zich niet voor verdere be sprekingen en volstaan we, mee te deelen, dat mej. R. werd veroordeeld tot f 7 boete of 5 dagen. Den Helder. MET VUIST EN STOEL ER OP GETIMMERD. Een 36 jarig heer,, met name Hessel P., bloemen- venter, zou op 6 Juli den 63-jarigen caféhouder A. A. Arends hebben afgedekt met een stoel en zijn vuist. Aanleiding bestond er volgens den heer Arends niet voor dit onstuimig optreden, maar meneer was on- "der den invloed, dat verklaart, zoo niet alles, dan toch véél! De stoelen-jongleur werd veroordeeld tot heil der staatskas tot f20 boete of 10 dagen. Berkhout. EEN „HOUTBEWERKER". De Jeugdige slagersknecht A. Joris, slagersjong- maatje te Hoorn, ontving van den niet verschenen •verdachte Harm S. te Berkhout een slag met een stuk hout op het hoofd, zoodat bloed en de gebrui kelijke buil ontstond. Jongeheer Joris was aan 't knokken met een anderen knaap en Harm wilde op bovenomschreven manier als scheidsrechter optre den. Hij werd hiervoor door den Politierechter be dacht met een boete van f 15 of 10 dagen. A1 km aar. HET ONWILLIGE VISSCHERTJE. De niet verschenen heer Willem F., 'n Alkmaarsch ingezetene, die op 29 Juni te Alkmaar door rijksveld wachter C. van Beek werd betrapt op een overtre ding der Visscherijwet, had zich met geweld verzet itegen in beslagneming van zijn hengelsportmateri- aal, in casu den vischhengel. Eisch en vonnis niet minder dan 1 maand gev. „Jij mij vertellen de Padre naar het ootsen gegaan, Dm het huwelijk te annuleeren," zeide hij. „Ik verhinderen hem, Henri. Ik ik wou niet (scheiden, zoo gauw." „Waarom niet?" „Omdat omdat ik altijd gehouden van mijn echtgenoot." Henri krabde op zijn hoofd, en lachte toen, terwijl hij zijn mes wegstak. „Dat maakt een groot verschil," zeide hij. „Nu jij Wilt Marie Louise hebben, hè? Als echtgenoote?" „Ja. De blokhut is al klaar en wacht. Wat zeg jij daarop, Marie Louise?" Zij nestelde zich in zijn open armen, en zuchtte als Iemand, die volmaakt gelukkig is. „Wanneer jij maar willen", fluisterde zij. Ilij tilde haar hoog boven zijn hoofd uit, kuste haar, en zette haar toen weer neer. Daarna wendde hij zich tot Henri, en stak zijn hand uit. „Komaan zwager, leg 'm hierin." Henri lachte vroolijk, en de beide mannen schud den elkaar de hand. Een minuut later zaten zij voor een flesch wijn, en d ronken op de bruid en op de toekomst. „Misschien je niet weten, dat Kelly de oorzaak is van al die moeilijkheden," zeide Henri. „Hij jou ha ten, en je snoeverij hooren. Hij naar Marie Louise komen met een boodschap, en haar meenemen naar den winkel. Alors!" „Allemachtig, daar heb ik nooit aan gedacht!" „Ik heb hem eens neergeslagen, nu is het jouw beurt." „Mijn beurt!" lachte Mushalong. „Vast en zeker niet! Wanneer ik den volgenden keer Kelly tegen kom, dan zal ik hem behandelen, alsof hij een stand beeld heeft verdiend. Wel, hij heeft mij den groot sten dienst bewezen, dien een man ooit aan een an- .deren man kan bewijzen. Een dronk op Kelly, die mij de beste vrouw van de wereld gaf. Dat hij moge le ven tot in lengte van dagen!" Dien avond verhuisde Marie Louise al haar aard- sclie goederen naar de andere blokhut, terwijl de be volking van Lavendou genoeg te praten had voor een geheel seizoen. „Te bedenken, dat die ouwe Mushalong tenslotte toch nog gestrikt is!" lachte Mac Bride. „Ja, gevangen, geboeid en netjes opgezet," gromde Cornell, terwijl hij in de kachel spuwde. „Wel ik heb hem gekend, toen hij nog een onvcrvalschte, eerste vrouwenhater was, en nu... Och, jongens, het is meer dan voldoende om het hart van een kerel te doen breken!" EINDE, Enkhuïzen. DE KAAKSLAG VAN DEN GLAZENWASSCHER. De Zaandammer glazenwasscher Gerrit H., die ook te Enkhuizen zijn beroep uitoefent, had op 17 Juni aldaar ongenoegen gekregen met zekeren heer Corn. Bos en dezen heer met de vuist een kaakstoot toe gebracht. Deze heer bemoeide zich met het gesprek, dat de glazenwasscher had met een juffrouw met vuile glazen, waarop laatstgcmelde heer driftig werd en met de vuist ging dobatteeren. Eisch f15 boete of 10 dagen. Uitspraak: f25 boete of 15 dagen. Hoorn Boven karsp el. EEN PORTEMONNAIE MET INHOUD GEKAAPT. De portemonnaie met inhoud van den bejaarden landbouwer IC. Munster uit Venhuizen werd op 15 Juli te Hoorn in het café van Brands geannexeerd door den 22-jarigen landarbeider Joh. Albertus H. uit Broekerhaven. De Vcnhuizer landbouwer, die on danks den schrijnendcn nood der tijden, op stap ging met 12 gulden en aldus toegerust eenige café's had bezocht, met het gevolg dat hij ook het restant van zijn kapitaal kwijt raakte. Zoowel de ouwe Klaas Munster als de verdachte konden geacht worden brandschoon te zijn. De Grootebroeker poepemuizen- duiker gaf thans voor, dat hij bevreesd was voor het geld van Munster, vooral omdat in het café eenige dames bedienden, en dit in veiligheid had willen brengen. De philantroop en klaplooper werd even wel niet geloofd en veroordeeld tot f 25 boete of 15 dagen. LANDELIJKE HEIBEL. De 54-Jarige biggcnkiller Cornelis St. te Oudendijk verscheen voor het front op grond van het feit, dat hij op 27 Juli een houten hek zou hebben vernield, welk hek eigendom was van den melkcontroleur T. Heed. Tusschen de heeren bestond de traditioneele civiele kwestie over eigendomsrechten. Het scheen echter dat de controleur nogal wat gekalmeerd was en het gebeurde niet meer met zulke vurige oogen bekeek als op 17 Juli. Gevorderd werd ter waar- Een Douglas DC II voor de Duitsche Lufthansa. Binnenkort voor montage te Amsterdam verwacht. Berlijn: Reeds in Mei J.I., dus voordat de machine bekendheid kreeg door de vlucht der K.L.M. piloten Parmentier en Mollmet de „Uiver" naar Australië, had de Duitsche Lufthansa een Amerikaansche Dou- glas-machine van het type DC II bij den Europee- schen vertegenwoordiger der Douglas-fabrieken, Fok ker Ie Amsterdam, besteld om proeven met dit toe stel te nemen. Naar vernomen wordt zal dit voor de Lufthansa bestemde vliegtuig op 15 November a.s. te Cherbourg en op 20 Nov. as. te Amsterdam aankomen ,waar het door de Nederlandsche Vliegtuigenfabriek zal wor den gemonteerd en gereed gemaakt om naar Duitsch- land te vliegen. Beslag gelegd op de „Southern Cross". Door iemand, die zegt 2750 dollar van Kingsford Smith te krijgen. Los Angeles. De „Southern Cross", het vlieg tuig waarmee Sir Charles Kingsford Smith dezer dagen van Australië over den Stillen Oceaan naar Californië vloog, is in opdracht van een man, die beweert dat de Australische vlieger hem 2750 dollar schuldig is, in beslag genomen. Een deurwaarder heeft in de onmiddellijke nabijheid van het vlieg tuig in een fauteuil plaats genomen om de machine voortdurend in het oog te houden. Kingsford Smith zal een waarborgsom van 5500 dollar moeten storten om de beschikking over zijn machine te herkrijgen. Chineezen in Amerika binnengesmok keld. New York: Door het vinden van 17 Chineezen te Atlantic in New Jersey is de federale politie een smokkelbende op het spoor gekomen, die zoowel aan de Oostkust als aan de Westkust werkt en reeds meer dan 100 Chineezen Amerika heeft binnenge smokkeld. Bovendien hebben de smokkelaars voor meer dan een millioen dollar aan opium in het land gebracht. Teneinde aan hun actie een einde te ma ken heeft de politie thans een verscherpte kustbewa king door vliegtuigen georganiseerd, waardoor men de in volle zee wachtende smokkelschepen hoopt te ontdekken. Bovendien zal een onderzoek worden in gesteld naar alle verdachte schepen tusschen China, West-Indië en de Atlantische en Pacifie-kust. Het fijne zand hoopte zich in de straten op, zoodat het verkeer gestremd werd. Ottawa (Canada). De stad Nanton in de pro vincie Alberta is Maandag door een zandstorm ver rast. Plotseling nam het zonlicht af en weldra was de geheele omgeving in duisternis gehuld. Het fijne zand hoopte zich als sneeuw in de straten op en het verkeer was gedurende eenigen tijd geheel ge stremd. Ernstige incidenten. Drie dooden. NewYork. Aan den vooravond der Amerikaan sche verkiezingen kwam het in het mijnwerkersdorp Kelayres, dicht bij Hazleton in Pennsylvanië tot een bloedig incident. Uit een huis van twee verdie pingen werd plotseling op een verkiezingsoptocht der democratische partij geschoten met een machi negeweer. Veertien personen werden door de kogels getroffen en drie hunner waren op slag dood, ter wijl naar verluidt nog eenigen tijdens het transport naar het ziekenhuis zouden zijn overleden. Onmid dellijk na het incident zijn troepen staatspolitie uit Hazleton naar Kelayres gezonden om de rust te handhaven. MISLUKTE ONTVLUCHTINGSPOGING VAN GEVANGENEN, Een hunner gedood, 4 anderen zwaar gewond. New York. Uit Angola wordt gemeld, dat vijftien op een aardappelveld werkende gevangenen van de staatsgevangenis van Louisiana aldaar plot seling een poging tot ontvluchten ondernamen. Een hunner werd door een bewaker neergeschoten, ter wijl vier zwaar gewond werden. De anderen kon den weer gevangen genomen worden. schuwing voor andere quaérulanten, f 2 boete of 2 dagen. Vonnis f 1 boete of 1 dag. Castricum. VALSCHE VERKLARING GEFABRICEERD. Een 55-jarig arbeider te Castricum, Gerrit K., had een verklaring opgemaakt en geteekend in verband met een veiy.oek om steun, waarin hij had verklaard, dat hij goeh vermogen had of eenige inkomsten, ter wijl later bleek, dat hij nog in 't bezit was van f 300, welke som hij dus bedricgelijk had verzwegen. Op het moment van het opmaken der bovengenoemde verklaring had hij f300, die hij in bewaring aan mej. Maria Morsch, de echtgenoote van W. Castricum, had gegeven ter leen. Indien hij zelf wat geld noodig had, haalde hij dat terug van de hoofdsom. Juffr. Morsch- Castrlcum had de heelc administratie in een bookje, waar ze zelf niet uit wijs kon worden, maar de hee ren stelden vast, dat zij op 11 Juli nog ruim f 300 ln deposito had. Er schenen nogal wat consumpties van betaald te zijn! Gerrit vond, desgevraagd, eigenlijk niet netjes hetgeen hij had uitgespookt met die ver klaring van onvermogen. Hij had op diverse data's steun genoten van de gemeente. De Officier was niets vriendelijk tegen Gerrit en' cischte tegen den ouden vrijgezel en likkebrocr, fei telijk op kosten van de gemeente, 4 maanden gevan genisstraf. Mr. Schuurman, remplacant van Mr. Wynne, refereerde zich. Uitspraak 2 maanden gev. Hoorn. RUWE STRAFOEFENING. De 34-jarige koopman Jac. L. te Hoorn had vol gens den Officier op 2S Juni den 9-jarigen Roelof v. d. Woude geslagen en in de keel geknepen. Volgens het ventje, dat er uitzag als een miniatuur-mat roos je, had verdachte gemeend dat Roel zijn zoontje had geslagen, wat niet waar was. De verdachte, wel wat •druk van tong, ontkende, doch tegen de getuigen verklaringen kon hij echter niet opboksen en volgde veroordeeling tot f 20 boete of 10 dagen. Een protest van de Stodarts. Melbourne (V.D.) Gemeld wordt, dat de Sto darts, die in de handicap-race slechts een kwartier achter Melrose werden geclassificeerd, een klacht hebben ingediend, dat sommige van de tijden, inge schreven in hun logboek, onjuist zijn. EEN MES IN ZIJN HOOFD EN TOCH GEZOND. New York. Een gevangene uit de Welfare Es- land gevangenis, James Fatigate genaamd, leeft daar met het lemmet van een mes in zijn achter hoofd. Tijdens het recreatie-uur voor de gevangenen stootte één van hen, wiens naam Fatigate hardnek kig blijft verzwijgen, een mes in diens achterhoofd. Fatigate wandelde direct daarop naar het hospitaal. Onderweg viel hij éénmaal flauw, doch kwam weer bij. Toen de doktoren het mes eruit wilden halen, brak het heft af, zoodat het lemmet in zijn hoofd bleef zitten. Fatigate bcwéert, dat hij er niet de minste last van heeft. DONDERDAG 8 NOVEMBER. HILVERSUM (3015 M.) A.V.R.O.: 8.00 Gramofoonmuziek; 9.00 Ochtendcon cert door het Omroeporkest: 10.00 Morgenwijding; 10.15 Gramofoonmuziek; 10.30 Omroeporkest; 11.00 Voordracht door Elias van Praag; 12.00 Lunchconcert door de Minstreels; 2.30 Vioolrecital door Louis Metz; 3.00 Naaicursus door Mevr. Ida de Leeuw van Rees; 3.45 Verzorging zender; 4.00 Mevr. Antoinette van Dijk spreekt voor zieken en ouden van dagen; 4.30 Gramofoonmuziek; 4.45 Kinderuurtje; 5.30 Omroep orkest; 6.30 Sportpraafje door H. Hollander; 7.00 Concert door het Doedelzak-kwartet; 7.30 Engelsche les voor gevorderden; 8.00 Vaz Dias; 8.05 Gramofoon muziek; 8.15 Concertgebouworkest o.l.v. Bruno Wal- ter; In de pauze: Aansluting met de Zesdaagsche te Amsterdam; 10.30 Gramofoonmuziek; 11.00 Vaz Dias; 11.05 Eindverslag van den derden zesdaagschen wie lerwedstrijd; 12.00 Sluiting. HUIZEN (1875 M.) K.R.O.: 8.00 Morgen concert; N.C.R.V.: 10.00 Gramo foonmuziek; 10.15 Morgendienst; 10.45 Leger des Heiskwartiertje; K.R.O.: 11.00 Gramofoonmuziek; 11.30 Godsdienstig halfuurtje; 12.00 Politieberichten; 12.15 Orkest o.l.v. Marinus van 't Woud; N.C.R.V.: 2.00 Cursus fraaie hand wei-ken; 3.00 Populaire gramo foonmuziek; 3.45 Verzorging zender; 4.00 Bijbellezing 5.00 Cursus handenarbeid; 5.30 Pianorecital; 6.30 Gra mofoonmuziek; 6.45 Lezing; 7.15 Gramofoonmuziek; 7.30 Weekoverzicht; 8.00 Dankdienst voor het ge was; 9.45 Lezing; 9.55 Gramofoonmuziek;; 10.10 Po pulaire bespeling van het studio-orgel; 11.00 Gramo- foomuziek. LUXEMBURG (1304 MA 7.40 Concert; 8.20 Gramofoonmuziek; 8.40 Gevarieerd Duitsch concert; 9.50 Zangrecital; 10.20 Dansmuziek. BRUSSEL (484 MA I.30 Gramofoonmuziek; 5.20 Orkest; 8.20 Concert; 9.3b Idem. BRUSSEL (322 MA 12.20 Omroeporkest; 8.20 Orkest;9.20 Idem; 10.30 Gra mofoonmuziek. KALUNDBORG (1261 MA II.20 Orkest; 2.20 Idem; 7.20 Opera-uizending; 9.55 Orkest. BERLIJN (357 MA 3.20 Orkest; 6.20 Solistcnconcert; 9.45 Mozartprogram- ma; 10.20 Concert. HAMBURG (332 MA I.35 Weensche muziek; 5.45 Gevarieerd programma; 6.40 Jacht- en drinkliederen; 8.30 Dansmuziek; 11.20 Gedeelten uit Duitsche sprookjes-opera's. KEULEN (/56 MA 12.05 Omroeporkest; 3.20 Gramofoonmuziek; 4.45 Man- dolinemuziek; 7.35 Gevarieerde muziek; 9.50 Concert. DROITWICH (1500 M.) 12.10 Orkest; 4.10 Gramofoonmuziek; 5.35 Dansmu ziek; 7.40 Gramofoonmuziek; 10.35 Orkest; 11.35 Dansmuziek. PARIJS POSTE PARISIEN (313 MA 7.50 Vroolijk concert; 10.45 Gramofoonmuziek. PARIJS RADIO (1648 MA 12.50 Populair concert; 9.05 Concert. MILAAN (369 MA 4.30 Kamermuziek; 5.15 Gramofoonmuziek; 8.05 „De Verkochte Bruid", opera van Smetana. ROME (421 MA 4.20 Vocaal- en instrumentaal ensemble; 5.15 Gramo foonmuziek; 8.05 Italiaansche muziek; 9.50 Dans muziek. WEENEN (507 MA 7.35 Omroeporkest; 10.10 Concert; 10.50 Dansmuziek. WARSCHAU (1345 M) II.50 Concert; 8.20 Idem; 9.05 Idem; 9.35 Dansmuziek; 10.25 Idem. BEROMUNSTER (510 MA 3.20 Omroeporkest; 5.20 Gramofoonmuziek; 6.45 Ka mermuziek; 7.20 Omroeporkest; 8.20 Koor en orkest. Drie arbeiders in de lucht geslingerd. Bij schoonmaken van petroleumtank ge dood. Par-ijs. Bij Cette waren vier arbeiders bezig met het schoonmaken en reparceren van een leege petroleumtank, toen plotseling een ontploffing plaats vond. Do arbeiders werden in de lucht geslingerd en drie hunner vonden den dood in de vlammen. De vierde werd zoo ernstig gewond, dat men er aan twijfelt of hij in leven zal blijven. Het vuur kon gelukkig spoedig gebluscht worden. Men gelooft, dat de ontploffing is ontstaan toen een arbeider een si garet opstak, waardoor het uitstroomende gas ont brandde. Tachtig auto's gestolen. Wederom autodievenbende in Duitsch- land gesnapt. De Centrale tot bestrijding van autodiefstallen te Berlijn is er wederom in geslaagd een uit drie per sonen bestaande dievenbende te arresteeren. van wie vaststaat, dat zij gedeeltelijk te Berlijn, gedeel telijk ook in Hamburg en elders, in totaal tachtig auto's hebben ontvreemd. Tevens is een groot aantal helers gearresteerd. Het staat vast dat de meeste autodiefstallen van den laatsten tijd door hen ge pleegd zijn. Een hunner werd gearresteerd, toen hij geruimen tijd op verdachte wijze in de buurt van een autoparkccrplaats verbleef. Dit leidde op het spoor van de anderen. Van 16 op 26 millioen. Geweldige toename van de bevolking der grooe steden in de Sovjet-Unie. Moskou. Officieel wordt medegedeeld, dat d'. bevolking der groote steden in de Sovjet-Unie va'i 1917 tot 1934 is gestegen van 16 op 26 millioen, wat een gevolg is van den trek van de landbouwbevol king naar de groote steden, om daar in de industrie werk te vinden. Voorts wordt officieel medegedeeld dat ten gevol ge van den hoogen belastingdruk op de particuliere boerenbedrijven in de Sovjet-Unie ongeveer 28000 dezer bedrijven zich bij de collectieve bedrijven heb ben aangesloten. In verscheidene streken waar de oogst onvoldoende was, namen de boeren hun toe vlucht tot de colchozen om van den zorg voor hun. levensonderhoud bevrijd te zijn. REIZIGER IN STOFFEN EN IN LIEFDE. De Poolsche politie zoekt op het oogen- blik naar een zekeren Iwan Kagan, hou der van een eigenaardig wereldrecord. Voor zoover men heeft kunnen vaststel len heeft hij gedurende vier jaren acht keer een huwelijk gesloten en werd hij in dien tijd vader van twee-en-veertig kin deren. Men moet er niet aan denken wat Iwan Kagan bereikt zou hebben als hij inplaats van plattelands reiziger in Polen, wereldreiziger geweest zou zijn. De matrozen, die, zooals de legende wil, in iedere havenstad hun bruid hebben, zijn stumperds vergele ken bij Iwan Kagan, want deze laatste slaagde er tenslotte in, daar al zijn bruiden zich in Polen be vonden, op veel kleiner oppervlak het matrozen- ideaal te verwezenlijken. Iwan was geen „knappe vent". Hij had kromme bcenen, ruggegraatsverkromming in lichte graad, daarbij stotterde hij en had valschc tanden. Doch wat komt dit cr op aan als de liefde een woordje meespreekt en als een meisje zich bruid kan noemen? Iwan Kagan was reiziger in stoffen. In zijn bran che was hij niet bepaald een genie. Doch hij reisde door het geheele land en waar hij kwam wierp hij, volgens zeemansgewoonte, zijn anker uit in de harten van de mooiste meisjes. Op het oogenblik is het nog een raadsel hoe alle meisjes op hem verliefd werden, doch een feit is, dat hij overal spoedig verloofd, ondertrouwd en ge trouwd was. Als bijkomende omstandigheid dient nog vermeld, dat Iwan zeer kieskeurig was, vooral inzake de bruidschat. Was hij eenmaal getrouwd en had hij de centen in handen dan moest de „groot handelaar" Iwan Kagan plotseling naar het buiten land en verdween uit den gezichtskring van zijn jonge vrouw. En onze vriend reisde verder en trouwde opnieuw. Bij ieder bureel van den burgerlijken stand van eenige importantie was Iwan Kagan bekend en in dien men tot dusverre slechts heeft kunnen consta- teeren, dat hij acht maal in het huwelijk is getre den, vermag dit alleen maar den twijfel te verster ken in de onvolledigheid van statistieken. Het justitioneel onderzoek heeft kunnen vaststel len, dat Iwan Kagan acht echtgenooten en twee-en- veertig kinderen heeft. Als hij een stad passeerde waar een echtgenoote van hem woonde, verbleef hij eenige dagen bij haar en gaf haar de verzekering, dat hij spoedig voor goed thuis zou blijven. En de arme vrouwen geloofden hem en schonken hem op nieuw een kind. Doch op zekeren dag werd Iwan Kagan door de fortuin, die hem tot dusver goed gezind was, ver laten. Bij de politie te Warschau waren namelijk gelijktijdig uit vier verschillende steden oproepen ingekomen inzake een vermisten echtgenoot. Het signalement der vier vermisten kwam eigenaardig genoeg vrijwel steeds overeen. Slechts datum en plaats, waar hij het laatst gezien was, waren ver schillend. Do politie besloot de vier vrouwen op slaatkosten naar Warschau te laten komen, teneinde nadere inlichtingen te verkrijgen. Tenslotte is Kagan geen alleclaagsche naam in Polen en aan een toeval geloofde do politie niet. En zoo kwamen de vier echtgenooten naar Warschau, vergezeld van hun kin deren. Iedere vrouw had een ander uiterlijk, doch de kinderen waren als het ware allen uit het vrij onsympathieke gezicht van Iwan Kagan gesneden. De commisaris van politie toonde aan iedere vrouw afzonderlijk een portret van Iwan. Snikkend her kenden zij in hem hun verloren echtgenoot, doch waren een zenuwtoeval nabij, als zij vernamen, dat naast hen nog drie mededingsters zaten, die even hard naar den vermiste verlangden. Een oproep in de voornaamste steden van Polen bracht nog een dozijn kinderen en een viertal vrou wen voor den dag. Volgens het onderzoek, dat nog niet ten einde is, is Iwan Kagan dus geen bigamist, doch een octogamist en kans is groot, dat men over enkele dagen zal kunnen constateeren, dat hij deci- gamist is. Intusschen heeft de politie hem nog niet gevonden en men overweegt of het niet wenschelijk is annon ces te plaatsen: „Iwan keer terug, je 42 kinderen .verlangen naar je."

Schager Courant | 1934 | | pagina 7