De politieke toestand in Frankrijk. Triomf van Roosevelt KIJKEn is KQ0PEn tij CLOECK Toespitsing te Parijs. Groote overwinning van de democraten. Treinramp tijdig voorkomen. Geen brandstichting op de „Marro Castle" OPZICHTERS IN DE WIERINGERMEER. SCHIETPARTIJ BIJ DREUMEL. Auto over den kop geslagen. Berucht Duitsch inbreker gearresteerd. De teeltbeperking in den tuinbouw. AUTO DOOR EEN TREIN GEGREPEN. Botsing tusschen bakfiets en autobus. OVERSTROOMINGEN BIJ PONTIANAK. Donderdag 8 November 1934. Postrekening No. 23330 SCHAKER 78ste Jaargang. No. 9592 GOURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks. Dehalve Vrijdags. Bij inzending tot *s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent vT>ewiJsno. Inbegrepen Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Doumergue tegenover de radicaal-socialisti sche ministers. - Een opgewonden bij eenkomst. Parijs. In de bladen wordt bijna eenstemmig gemeld dat de radicaal-socialistische Ministers Dinsdag aan Doumergue hun ontslag hebben aan geboden en slechts op dringend verzoek van den President der Republiek hun besluit tot Donderdag hebben aangehouden. Over het verloop van de besprekingen der Ministers meent de „Matin" te knnnen be richten, dat Herriot heeft verklaard „De loyaliteit gebiedt mij en mijn collega's U, me neer de Minister-President ervan in kennis stellen, dat wij onmogelijk knnnen medewer ken aan de procedure inzake de voorloopige twaalfden." „Onder deze omstandigheden", aldns luid de het antwoord van den Minister-Presi dent, „kan ik U even duidelijk antwoorden, dat het Uw plicht is te gaan", waarop Her riot uitgeroepen zon hebben: „U jaagt ons dus weg!" De opwinding moet zeer groot geweest zijn. De President der Republiek is daarna bemid delend opgeireden. De houding van de radicaal-socialistische Kamer fractie wordt in alle linksche bladen zonder voorbe houd £bedgekeurd. De rcgeeringsgezinde en recht- sche bladen veroordeelen echter het standpunt der radicaal-socialisten. Hot vraagstuk van de oplossing van den crisis wordt reeds levendig besproken, Men heeft den in druk, dat zoowel om binnenlandsche als buiten- landsche politieke redenen de wensch bestaat, den godsvrede te handhaven. De „Potiti Parisien" beweert, dat ingeval van een crisis de President der Republiek opnieuw een be roep zal doen op Doumergue en slechts wanneer deze weigert aan den President van de Kamer Bouisson of aan Laval en eventueel Flandin zal denken. Ook de naam van maarschalk Pótain wordt genoemd. In politieke en parlementaire kringen wordt, wan neer geen wonder geschiedt, de regeeringscrisis on vermijdelijk geacht. Weinig hoop meer voor Doumerque. Hij blijft echter op zijn stak staan. Wanhopige pogingen tot verzoening. PARIJS: De Radicaal Socialistische Kamerfrac tie heeft in een Woensdagavond gehouden zitting besloten haar Dinsdag aangenomen resolutie onge wijzigd tc handhaven. Afgevaardigde Yvon Delbos heeft deze resolutie Woensdagavond officieel ter kennis gebracht van den minister-president en hem kennis gegeven van den wensch der radicaal-socialisten, dat hij concessies zou doen. Indien de ontwerp-begrooting niet voor 1 Januari zal zijn afgehandeld, zullen de radicaal-socialisten zich verplichten dan te stemmen voor de begrootings- twaalfden. Doumergue heeft dit voorstel van de hand gewe zen en verklaard hij zijn eischen te moeten blijven. Dc radicaal socialisten hebben hun besluit geno men, hoewel de minister van Binnenlandsche Zaken en afgevaardigde der radicaal-socialisten, Marchan- deau, in de zitting der fractie zijn collega's dringend had verzocht geen regeeringscrisis te verwekken. Onder deze omstandigheden zal de regeeringscrisis mogelijk Donderdagochtend uitbreken tijdens den ministerraad, wanneer de radicaal-socialisten het beroep van den minister-president te stemmen voor het voorstel tot bewilliging van drie twaalfden der be grooting, beantwoorden met hun ontslagaanvrage. Verklaring van Donmergne. Minister-president Doumergue heeft Woensdag avond tegenover persvertegenwoordigers verklaard: De toestand is nu ten minste duidelijk. De verant woordelijkheid staat vast. Mijn positie is thans ge makkelijker. Ik weet, wat ik doen wil en zal dat doen. Ik zal morgen om tien uur even rustig als ik nu ben naar den ministerraad gaan. Wanneer de ministers mij natuurlijk in den steek laten, zal ik Donderdagmiddag niet in de Kamer verschijnen. Op de vraag of de minister president gebruik zal maken van alle hem ten dienste staande middelen, antwoordde Doumergue: Om parlementsontbinding voor te stellen, is een kabinet noodig. Ik wil geen minderheidsregeering vormen, want dan zou men mij van dictatuur beschuldigen. In zijn ontslagaanvrage zou Doumergue zijn hou ding toelichten. Vrees voor onlusten. In den loop van Woensdagmiddag zou een laat ste poging worden ondernomen om de breuk in het kabinet-Doumergue te herstellen. Herriot heeft zich in de vroege ochtenduren met zijn politieke vrien den in verbinding gesteld. In het bureau van den minister-president heerscht groote bedrijvigheid. Met levendige belangstelling volgt de openbare mccning de houding van het buitenland tegenover de dreigende crisis. Oncontroleerbare berichten over voorbereidingen voor straatbetoogingen worden door tegenspraken afgewisseld. De „Humanité" weet te berichten dat de arbeiders, voor het geval er fascis tische betoogingen in hun wijk worden gehouden, bereid zijn hierop te reagecren. United Press meldt uit New York: Volgens de jongste verkiezingsuitslagen schijnen de democraten zoowel in het representantenhuis als in den senaat aanmerkelijk meer zetels veroverd te hebben dan voor dc twee derden meerderheid nood zakelijk is. Van do 435 zetels in het representantenhuis zouden ze er namelijk ongeveer 300 en van de 96 senaats zetels ongeveer 70 bemachtigd hebben. De overige 26 zetels zullen waarschijnlijk bezet worden door 24 republikeinen en een afgevaardigde van de Farmer Labourpartij. Bij de Californische gouverneursverkiezingen daarentegen zou de nederlaag van den democrati- schen candidaat Upton Sinclair, die den verkiezings veldtocht met een buitengewoon intensieve propa ganda gevoerd heeft, thans definitief vaststaan. De overweldigende overwinning der democraten komt vooral duidelijk in den uitslag van dc gouver neursverkiezing tot uiting. Volgens de laatste berichten zijn tot dusver niei minder dan twintig democratischo gouverneurscan- didaten gekozen tegen slechts vijf republikeinsche en een candidaat van de Vooruitstrevende Partij, den nieuwen gouverneur van Wisconsin, Lafollette. Met de overwinning der democraten gaat in vele staten een overwinning van de tegenstanders der prohibitie hand in hand. In financieolc kringen to New-York verwacht men, als gevolg van de nieuwe groote „verschui ving" naar dc zijde der democraten, dat het ko mende congres van president Roosevelt een aantal radicalo economische en financieele politieke maat regelen verlangen zal. Roosevelt, die persoonlijk niets voelt voor een der gelijke radicale politiek, zal daarom de hulp van prominente persoonlijkheden op economisch en finan cieel gebied moeten inroepen om zich met succes tegen het opdringen van gemeenschappelijke con- gresbesluiten, alsook in andere economische, finan cieele en sociaal-politieke kwesties te kunnen ver weren. De groote democratische stembusoverwinning wordt op de eerste plaats al9 een binnenlandsche politieke triomf van president Roosevelt m.aw. van de politiek van de .New Deal" uitgelegd. Men laat echter niet na er op te wijz&i, dat ook de buiten- landsche politiek van Roosevelt een practisch zeer aanzienlijk succes behaald heeft. Uit New-York wordt nog gemeld: Zooals reeds gemeld, werden bij de politieke bot sing te Kelavres, een mijnwerkersplaatsje in Pcnn- sylvania, vier personen gedood. Thans is ook een vijfde persoon aan de bekomen verwondingen over leden. Tegenwoordigheid van geest van een dorpssjeik in Egypte. Alexandrië: Tengevolge van de hevige re gens is een groot gedeelte van den spoorweg tusschen Ekagug en Salwa weggespoeld en het is te danken aan de tegenwoordigheid van geest van een dorps sjeik, dat hiervan geen spoorwegramp het gevolg is geweest. De sjeik liet bij wijze van waarschuwingssignaal op de rails een groot vuur aanleggen. De machinist van een naderenden expres-terein zag de vlammen nog juist tijdig genoeg om te kunnen stoppen. De passagiers konden toen in een anderen trein overstappen. Intusschen werden 1200 arbeiders naar den spoordijk gezonden om dezen te herstellen. Ware oorzaak van de ramp blijft een raadseL Washington: In het rapport van de com missie van onderzoek naar de oorzaak van de ramp van de „Moro Castle", waarbij 114 personen om het leven zijn gekomen, welk rapport is uitgebracht aan het departement van handel en scheepvaart door den voorzitter der commissie Dickerson Hoover, wordt o.a. gezegd, dat er geen enkel bewijs voor is geleverd dat brandstichting de oorzaak is van de ramp. De ware oorzaak van den brand is een raadsel dat wellicht nooit opgelost zal worden. Het feit dat zooveel personen om het leven zijn ge komen wordt geweten aan de snelle uitbreiding van het vuur, het te laat alarm maken, het te laat radio grafisch verspreiden \nn de S.O.S.-seinen, de ondoel treffendheid van dc alarmsignalen en het niet vol doende aangeven van nooduitgangen. De functie van bedrijfsleider mei 1 Nov. 1935 opgeheven. De directie van den Wieringermeerpolder heeft thans aan alle bedrijfsleiders bij de staalslandbouw- bedrijven in de Wieringermeer meegedeeld. dat het in de bedoeling ligt de functie van bedrijfsleider met ingang van 1 November 1935 op te heffen en met ingang van dien datum de functie van opzich ter in te stellen, waarvoor alleen die bedrijfsleiders in aanmerking komen, die als zoodanig hebben uit gemunt en daarbij over voldoende administratieve en theroretische landbouwkennis beschikken en de persoonlijke kwaliteiten, die hen daarvoor geschikt doen zijn. Vermoedelijk zullen ongeveer dertig opzichters noodig zijn. Intusschen kunnen de in functie zijnde bedrijfsboeren in aanmerking komen voor het pachten van boerderijen in de Wieringermeer, waar voor hun een voorkeursrecht wordt verleend: desge- wenscht wordt zoo veel mogelijk met hun wenschen t.a.v. de plaats van pachting, alsmede inrichting van de boerderij rekening gehouden. Twist gekregen met zijn broer om een kleinigheid. Een gevaarlijke woeste ling. Gisteron is de 22-jarige varensgezel H. van U. uit Dreumel, gevangkelijk naar Arnhem gebracht, ver dacht van poging tot moord op zijn tweelingbroer J. van U. aldaar. De jongeman had twist gekregen met zijn broer om een kleinigheid en toen J. van U. per rijwiel de ouderlijke woning verliet, fietste hij hem na. Op den dijk haalde hij zijn broer in en vuurde in dolle drift vijf revolverschoten op hem af. De scho ten hebben geen doel getroffen. Alleen de fiets werd beschadigd. De schippersknecht H. van U. is in den geheelen omtrek gevreesd om zijn groote kracht en wordt dan ook ter plaatse steeds als krachtpatser aangeduid. Deze naam heeft men hem niet ten onrechte gege ven, want het jongmensch, dat als zeer opvliegend en driftig bekend staat, heeft reeds meermalen op gevaarlijke wijze gebruik van zijn lichaamskracht gemaakt. Toen hij n.1. veertien dagen geleden op het poli tiebureau moest verschijnen, verdacht van vernie ling, wond hij zich zoo op, dat hij den veldwachter een der ooren gedeeltelijk afrukte en hem vervol gens naar den keel vloog. Het zou met den politie man slecht afgeloopen zijn, als niet eenige perso nen, dio op het gerucht waren toegesneld, hem uit zijn netelige positie hadden ontzet. Tegen het drifti ge heerschap werd toen proces verbaal wegens mis handeling van een ambtenaar in functie opgemaakt De veldwachter kan tengevolge van deze mishande ling tot op heden nog geen dienst doen. Teneinde de woesteling, verdacht van poging tot moord te arresteeren, werden vijf politiemannen uit den omtrek gerequireerd. Voorzichtigheidshalve heeft men den arrestant niet in het arrestantenlokaal te Dreumel opgesloten, doch hem overgebracht naar het huis van bewaring te Tiel. Deze voorzorgsmaat regel werd genomen, omdat de man hij een vorige arrestatie het cachot te Dreumel totaal heeft vernield en daarna was uitgebroken. De aangehoudene is ter beschikking van den officier van justitie te Arnhem gesteld. Achterop rijdende lietser bij botsing ge dood. Op den Rijksweg Harderwijk-Ermelo is gistermid dag een ongeluk geschied, waarbij een schoenma ker het slachtoffer is geworden. Rij het passeeren van een opgebroken wegge deelte wipte een vrachtauto van een ijzeren weg- plaat open. welke tusschen de as van den auto ge raakte. Hierdoor sloeg de vrachtwagen over den kop. In dezen auto zaten zes jongelui, die op weg waren naar Amsterdam. Zij werden geen van allen gewond. Op het oogenblik dat de auto over den kop sloeg reed een wielrijder er achter aan. Deze. de 3G-jarige schoenmaker, Huyer, kon zijn vaart niet meer tem peren. zoodat een botsing onvermijdelijk was. Hij reed tegen den auto met het gevolg, dat hij in zeer zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Errnelo moest worden gebracht, waar hij bij aan komst bleek te zijn overleden. De schoenmaker laat een vrouw met eenige kin deren achter. Inbraken In Enschede en omstreken ge pleegd. Den laatsten tijd zijn te Enschede en omstreken verscheidene inbraken in buitenhuizon gepleegd. Bij een daarvan, nl. in de villa van den heer G. Jan- nink. maakten de inbrekers een auto buit. Deze auto is later onbeheerd aangetroffen tegenover het sta tion te Frankfon aan de Main. Uit het ingestelde onderzoek is toen gebleken dat de beruchte Duitsche inbreker, de 32-jarige F. B. met dezen auto naar Frankfort was gereisd. Hij werd te Stuttgart gearresteerd. Daar heeft hij be kend zich aan vier inbraken te Enschede te hebben schuldig gemaakt. Op zijn aanwijzingen is een deel van het ontvreemde geld en de gestolen goederen teruggevonden. Het onderzoek van de politie wordt nog voortgezet TUINBOUW Vragen van een Kamerlid. Het Tweede Kamerlid Kampschöcr heeft de vol gende vragen gesteld aan den minister van oeco- nomische zaken: Is het den minister bekend, dat de tijd dringt om mededeeling te doen van dc teeltbeperkingsplannen voor den tuinbouw voor het jaar 1935? Is de minister bereid in verband, met de zeer slechte bedrijfsresultaten gedurende dit jaar. waar door zeer vele tuinders in grooten nood verkeeren, te bevorderen dat niet langer wordt gewacht met het doen van uitkecringen, daar slechts verdeeling heeft plaats gehad van één millioen gulden ten be hoeve van de intensieve tuinbouwcultuur? Ongeluk op een bewaakten overweg te Eind hoven. Inzittenden aan den dood ontsnapt. Gisterenavond omstreeks half tien heeft op den be waakten overweg te MierloHout op den drukken verkeersweg HelmondEindhoven een ernstig onge luk plaats gehad. Toen de afsluitboomen half waren neergelaten om den trein Helmond naar Eindhoven te laten passeeren, naderde op den weg een van Hel mond komende luxe-auto van den heer C. de J., uit Mierlo. De autobestuurder reed onder de half neerge laten hoornen den overweg op en zag toen tot zijn ontzetting den trein op betrekkelijk korten afstand aankomen. Het is slechts aan groote tegenwoordigheid van geest te danken, dat de heer De J. met zijn echtgenoo- te en nog twee andere personen, die zich in dc auto bevonden, nog uit den wagen konden springen en al dus aan den dood zijn ontsnapt. Want pnl naast hen werd de auto door de locomotief van den op volle snelheid rijdenden trein gegrepen en meegesleurd. De machinist remde uit alle macht en op betrekke lijk korten afstand wist hij den trein tot stilstand te brengen. De auto was intusschen in brand gevlo gen en lag op het tweede spoor. Hoe hevig de schok is geweest, blijkt wel hieruit dat in het wrak van dc auto later een buffer werd gevonden, die van de locomotief was afgebroken. Toen bleek, dat de inzittenden van den auto aan den dood waren ontsnapt, heeft de trein de reis voort gezet, terwijl intusschen rijks- en gemeentepolitie van Mierlo werden gewaarschuwd evenals de hrandweet om de als een fakkel brandende auto op de spoorlijn te blusschen. Burgemeester Verheugt was spoedig aanwezig. Als bijzonderheid kan worden gemeld, dat vorige week op denzelfden overweg een auto op wonderlijke wijze aan overrijding is ontsnapt. Toen is de auto n.1. dwars door den slecht verlichten afsluitboom gereden, kwam op de rails voor een trein terecht en ook toen wisten de inzittenden nog op het laatste moment den wagen te verlaten. De best aarder van de bakfiets doodelijfa gewond. Gisteravond is op den hoek van de Liebergerstraat en het Achterom te Hilversum een driewielige bak fiets door een autobus aangereden. De bestuurder van de fiets werd op den grond gesmakt en moest- met een ernstige hersenschudding naar de r.k. zie kenverpleging worden vervoerd. De oorzaak van '1 ongeluk schuilt in het feit dat de autobusbestuur der geen voorrang aan den van rechts komenden fietser verleende, daar hij van mecning was. dat deze zou wachten. De bakfiets is geheel vernield. De autobus werd beschadigd. Het slachtoffer, de 2i-jarige A. Priem uit Nijker- kerveen is overleden. AMY MOLLISON VANDAAG OP SCHIPHOL. Wij vernemen, dat hedenochtend omstreeks half twaalf aan boord van het Hollanci-Indiëvlicgtuig „Pelikaan" de bekende Engclsche aviatrice Amy Mol lison-Johnson op Schiphol zal aankomen. De „Pelikaan" vertrekt Donderdagmorgen van Mar- seille. UIT ONZE OOST. Hnlzen van 36 kampongs overstroomd. Wegen tot 2 meter onder water. Aneta meldt uit Pontianak: Tengevolge van den zwaren regenval en abnorma- len waterstand in de Melati-rivicr, hebben hier over stroomingen plaats gehad. De waterstand in deze rivier bereikte een hoogte welke men sinds 17 jaar niet had gezien. De bestuursvestiging Nangapinoh is overstroomd. Inlandsche winkels en wegen staan 1 y3 tot 2 meter onder water. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. De opium- en zoutvoorra den zijn gered. Het kampement is overstroomd. De militairen zijn in de hooger gelegen cantine onderge bracht. De F.uropeesche gezinnen verblijven in de woning van den gezaghebber. De bevolking huist in verdiepingshuizen en zocht redding op woonvlotten. In een groot gedeelte van het stroomgebied van de Melati en de zij-rivieren van het stroomgebied van van het water ondervonden. Alle huizen van 36 kampongs, waarin tezamen 9000 zielen huizen, staan onder water. De voedselaaa- plant en de tweede gewassen zijn totaal verwoest De Resident trof afdoende maatregelen voor dired- te voedselvoorziening. Buitenzorg. De waterschade in de omgeving van Nangapinoh wordt voorloopig op f 30.000 geschat

Schager Courant | 1934 | | pagina 1