De Rijksbegrooting. Dr. Colijn verdedigt liet Staatsbeleid. Schager IJsclub. Sombere beschouwingen. JOH. ROTGANS VOOR DE RADIO! Onzo plaatsgenoot, de heer Joh. Rotgans, zal op Vrijdag £1 November a.s. voor de V.A.R.A. optreden. Ken drietal Holiandschc en een drietal Duitsche liederen staan op zijn programma, hetwelk wij, be nevens uur van uitzending nog nader zullen mede lieden. Wij herinneren er aan dat do heer Rotgans dezen winter ook voor de V.P.R.O. zal optreden, zoo dat we hem van verschillende zijden zullen hooren. V.V. SCHAGEN. Zondag a.s. gaat Schagcn 1 naar Texel, do nog on geslagen club harer afdeeling. We vermoeden, dat Schagen 1 geen winstpuntjes uit Texel mee zal bren- bcn. Op liet Schagen-terrcin spelen 's morgens om 10 uur Schagen 3 tegen Potten 2. Schagen 3 zul hiervan niet winnen. Eveneens zal Schagen 2 het tegen Atlas niet tot een overwinning kunnen brengen. Late de Spartanen toonen, dat zo er anders over denken. Men lette even op het omzetten van tijd in den wedstrijd Schagen 3Petten 2. Kr zul om 10 uur worden gespeeld, inplaats van om 12 uur. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan hel postkantoor alhier, werd, in den loop der maand Oct. op spaarbankboekjes ingelegd f 10.645.32 cn terugbetaald f 8.52650, derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 2.118.82. Het aantal nieuw uitge geven spaarbankboekjes bedroog 8. Door tusschen- komst van dit kantoor werd ter Directie op staats- schuhlhockjcs afgeschreven f 1100. ONGEWOON BEZOEK. Klko winkelier ziet. graag klanten. Zoo ook L. v. I?. in de Hccrcnstraat. Donderdagmorgen ontving hij echter al heel ongewoon bezoek. Ken schaap name lijk nam zijn weg door een der groote etalageruiten in plaats van door dc deur en spartelde in do eta lage. De woldrager kwam er zonder kleerscheuren af, terwijl van de geëtaleerde artikelen zoo goed als niets werd beschadigd, zoodat alleen do schade uit een kapot etalageraam bestaat. Ten lokale van den heer II. Raven werd gister avond door do Schager IJsclub hare jaarvergadering gehouden, onder presidium van den heer J. Kees man Cz. De vergadering was bezocht door een 2S-tnl leden. Na het openingswoord leest de secretaris de heer W. F. Gorter de notulen, die onder applaus worden goedgekeurd. Naar aanleiding van do notulen deelt do Voorzitter mede, dat do duur van het contract mei den land eigenaar, den heer Schagen, is bepaald op 15 jaar, in pluais \un op 10 jaar. Van het bestuur van den polder Schagcn is be richt ingekomen, dat de ijsclub do ijsvlakte van do Wiel weer kan pachten voor f 1. Do Voorzitter deelt mede, dat hiertoe is overge gaan, opdat bij evcntueelcn strengen vorst niet in Concurrentie met onze verceniging kan worden opge treden. Do secretaris brengt een uitvoerig, keurig samen gesteld jaarverslag uit. Er blijkt uit dat 1933—1934 een zeer vruchtbaar jaar is geweest. Het ledenaan tal steeg met 72, de finanlicele toestand kan roos kleurig genoemd worden, immers het batig saldo bedroeg f 408.98. De stichting van een ijsbaan wordt met voldoening gememoreerd cn gaf liet bestuur veel werk. Onder dankzegging wordt het verslag goedgekeurd. De rekening van den penningmeester, den lieer G. Koning wordt nagezien door do hoeren J. J. de Vries en Hcundor en bij monde van den -heer Dc Vries wordt gerapporteerd dat alles in orde werd bevonden De gewone rekening gaf een batig saldo van f 468.98 aan, dio van dc ijsbaan een batig saldo van f 1225.38. Van dit lautste saldo moet nog een belangrijk bedrag betaald worden, maar het bestuur ziet toch in, dat rondgekomen kan worden. Den penningmeester wordt dank gebracht voor zijn nauwkeurig beheer. Het Restuur vraagt machtiging tot het zenden van afgevaardigden naar «Ie vergadering van den K.N.- S.B. Het bestuur vraagt dit in verband met het ver zoek dat aan den hond is gericht om hier het kam pioenschap hardrijden te verrijden. Zonder discussie wordt de gevraagde machtiging verleend. Afgevaardigde wordt de heer M. Wisseker- ke, terwijl als plaatsvervangend afgevaardigde wordt benoemd de heer W. F. Gorter. De nieuwe provinciale bond. Door den Voorzitter wordt gewezen op de pogingen die worden aangewend om tot oprichting van een nieuwe verceniging te komen, ter behartiging van kortebnnn-wedstrijden. Ook onze verceniging is uit genood igd een vertegenwoordiger te zenden voor de morgen te Alkmaar te houden vergadering. Door den heer A. Zijdewind wordt gevraagd naar de voordeeion van aansluitng bij die nieuwe organi satie. Door den heer Gorter wordt ingelicht dat reeds en kele jaren b.v. in Friesland een dergelijke vereeni- ging hoeft bestaan, met het doel te roglemcntecren dat do diverse ijsclubs niet tegen elkaar werden uit gespeeld door bet verrijden van steeds hoogere geld prijzen. Spr. beeft het eigenaardig gevonden dat de lieer Cloeck zijn zwaai heeft genomen op het. mo ment dat do nieuwe bond in wording is en spr. zou bet dan beter hebben gevonden dat de heer Cloeck eerder zijn standpunt had gewijzigd. Van het wezen van den nieuwen l>ond weet het bestuur niets nf en het bestuur oordeelt het daarom gewenscht dat onze verceniging te Alkmaar verte genwoordigd wordt en «int het Restuur dan in de. volgende ledenvergadering mei een vastomlijnd voorstel komt. Algemeen wordt dit door do ver gadering goedgevonden. Het bestuur zal 2 zijner le den afvaardigen. Als bestuursleden worden de aftredende bestuurs leden, de heeren J. Keesman Cz.. C. Rlaauboer en W. F. Gorter met Aspecticvelijk 23, 26 en 25 stem men herkozen. De Ijsbaan. Door don Voorzitter wordt opgemerkt, dat met ftame over de stichting van het clubgebouw wordt gepraat. Spr. wijst erop dat het Bestuur tot 15 Oc- tober gelegenheid heeft geboden, bestek en tcekening af te balen, van welke gelegenheid echter niemand gebruik heeft gemaakt. Geen enkele nnnvrage kwam In en toen beeft spr. zicli tot den heer Schonk ge wend. Aanvankelijk was deze. omdat hij bestuurslid is. niet bereid in te schrijven, maar omdat geen enkele nnnvrage inkwam, hebben tenslotte de heeren Schenk en Boon op zich genomen, te zorgen voor 't bouwen van een clubgebouw. Spr. doet ook mede- deeline over de levering van lampen, vlaggen en de pomninsteilatle. Tot nu toe is voor de stichting be taald f 1775, liet bestuur mag tot f 3000 gaan. en spr. kan wel verklaren, dat voor dit bedrag rond zal worden gekomen. Door den heer J. J. de Vries wordt geïnformeerd naar beschutting en de Voorzitter deelt mede. dat zoodra «Ie geldmiddelen het toelaten, aan den noord kant rietmatten nangehrnchf zullen worden, niet voor beschutting, maar om vrij zicht te beletten. De heer Van Halm Informeert naar de consumptie- tarieven voor kinderen; deze zullen voor kinderen half geld zijn. De beer J. do Wit meent dat de diepe sloot gevaar zal opleveren cn booleit de sloot tot de helft te dem pen. Door den Voorzitter en door den heer Gorter wordt medegedeeld, dat hij onderzoek gebleken is, dat in andere ijsbanen juist sloten worden gemaakt. Sloten toch zijn juist noodig, het zijn z.g. halken. Ook bij de verdere bespreking wordt erop gewezen, dat hoe dieper het water is, hoe sterker het ijs. De eigenaar van liet land zal echter wel op dem ping van de sloot blijven aandringen. Dc mcdedoelingcn van den Voorzitter geven voorts geen aanleiding lot bespreking. Bij de rondvraag worden diverse inlichtingen ge vraagd en naar aanleiding va nde vragen wordt me degedeeld, dat voor de officioelc opening van de ijs baan, officieele personen zullen worden uitgenoo- digd, besturen van vcrecnigingen, dc Voorzitter de openingsplechtigheid zal volbrengen, de harmonie- kapel zal worden gevraagd muziek te geven cn als dan de lichten zijn ontstoken, zal do baan voor het publiek toegankelijk zijn. Op advies van den heer K. v. d. Ben wordt besloten een kascontrolccommissiö te benoemen, als leden der commissie worden aangewezen de heeren K. v. d. Ben en J. J. de Vries, als plaatsvervangende leden de heeren J. de Wit en .T. Raven. Medegedeeld wordt dat ook personen, buiten de gemeente wonende, lid van de vcreeniging kunnen zijn. Na een paar huishoudelijke aangelegenheden volgt sluiting. N.O.G. Donderdagavond j.1. vergaderde de afd. Schagcn van het N.O.G. ten huize van den heer J. Peetoom. Voor deze vergadering bestond groote belangstelling, zoodat dc voorzitter, do beer v. d. Laan, de talrijke aanwezigen een hartelijk welkom kon toeroepen. In 't bijzonder richtte hij een woord van welkom tot het hoofdbestuurslid, den heer Krabbendam van Wog- nmn, den boer Renaud van Zuidscharwoudo als af gevaardigde van de afd. St. Pancras en do aanwezi ge leden uit Wicringcn. Na opening las de secretaris de notulen der vorige bijeenkomst, die onveranderd werden goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van het Hoofdbestuur, waaruit bleek, dat leerlingen, dio nog leerplichtig zijn, de nijverheidsscholen, waaronder ook de Landbouwhuishoudscholen, mo gen bezoeken, indien minstens 16 uren les gegeven wordt. Tweede Kamer. Professor Aalbers over het crlsisbeleid. In de Donderdag voortgezette behandeling van de Rijksbegrooting heeft professor Aalberse, de lei der van de katholieke fractie, anderhalf uur ge sproken over het crisis-beleid van de regeering. Zijn rede was in menig opzicht belangwekkend, die met groote aandacht door do Kamer gevolgd werd. Onze houding, aldus de heer Aalberse, tegenover dit kabinet is op dit oogonblik een afwachtende» Wij wachten op het antwoord van do regeering op onze desiderata. Wij hebben niets.gevraagd wat de regeering niet zou kunnen toestaan. Wij worden niet gedreven door een geest van verzet (onredelijke critiek op dc regeering is nog pas door mijn vriend llenri Hermans gebrandmerkt); wij" zijn echter iu ouzo ziel overtuigd, dat hetgeen wij vragen moet ge schied in het waarachtig belang van ons volk."' Financieel is spr. pessimistisch gestemd; de toe stand zal eer slechter worden. Belastingverhoo- ging zal niet veel méér opbrengen, wegens kapitaal- vlucht enz., bereiking van het evenwicht door be- lastingverhooging is voor spr. een utopie. Het levenspeil is lager en lager geworden, en het zal nog lager worden. Verschillende factoren houden* het aanpassingsproces tegen. Vandaar groote werk loosheid. Werkverruiming is dan ook een eisch van primai- ren aard; horstel van het financieel evenwicht komt daarnevens. Spr, dringt aan op aanlog en verbetering van bruggen en wegen, ook voor economische verster king van ons land. Waar is het bruggenplan ge bleven? Ten aanzien van de steunregeling wees de heer Aalberse er do regeering op, dat zij dit van breed standpunt bekijke. Men doe, waartoe men jegens do werklooze in staat is. In de bestaande steunregeliug zal hier en daar eenige verlichting moeten worden aangebracht, t.o.v. de huren, verstrekking van levensmiddelen, klce- ding. schoeisel, dekking voor den komenden win ter. Deze extra-steun is dezen winter dringend noodzakelijk; daarover denkt de R.K. Staatspartij onverdeeld. Met betrekking tot de gemeentelijke autonomie verheugt het spr., dal in dezen tijd nan het hoofd van liet binnenlandsch bestuur iemand staat met een krachtigen wil. Hot voorbeeld van Frankrijk waar schuwt echter tegen bureaucratische centralisatie. Do tegenwoordige minister van Binnenlandsche Za ken is daar volkomen van overtuigd. Hij handelo dienovereenkomstig steeds in woord en beeld, en wake tegen aantasting der gemeentelijke autonomie. De beschouwingen van de heeren Bierenia (lib.) en Schouten (a.r.) waren niet minder belangwek kend. De heer Bierema wees vooral op den omvang der werkloosheid en dc dalende bedrijfsvaardigheid van 008 land. Allerlei vei>chijnse!en zijn zeer ongun stig voor Nederland; wc mogen dc oogen daarvoor niet sluiten. Nederland verliest, relatief en absoluut, steeds meer terrein op de internationale markt; dit is een uitermate bedenkelijk verschijnsel. Spr. meent dat wat het peil onzer staatsschuld be treft, deze schuld in dezelfde mate oploopt als in de oorlogsjaren. De groote schulddelging in de jaren 1925—1930 is nagenoeg geheel teloor gegaan. Ge lukkig dat do regeering een verdere vertraging in het afdoen dei staatsschuld afwijst. Wat do bewapening aangaat, spr. is het met de regeering eens, dat men duarvoor niet geheel de oogen mag sluiten, al is dat ook te betreuren dat liet moet. Aan do bewapeningswedloop mogen wij niet meedoen, maar een weermacht moeten wij heb ben. Dit geldt ook voor onze overzecsche bezittin gen. Het onlwapeningsvraagstuk moet internatio naal worden opgelost en daarom is spr. het niet eens met onze regeering. inzake haar afwijzing van de toelating van Rusland tot den Volkenbond. Dc heer Schouten (a.r.) begint zijn rede met een finanlicele beschouwing en beweert dat deze bc- grooting niet effectief sluit. De ramingen acht spr. oovendien te hoog en stopzetten der intering is eea eerste eisch. Wij moeten een reëel sluitende begroo ting hebben mot geen verschuiving der lasten. Bij deze begrooting is van ernstig bezuinigen geen spra ke. De werkwijze der departementen is nog steeds niet doeltreffend, anders zou de begrooting wel een ander beeld toonen. Wat er bezuinigd wordt is incidenteel en voorloopig. Spr. critiseert het demagogisch ageoren der soc democraten in don lande, waarvan de rede. van den heer Albarda slechts een zwakke weerspiegeling was, wat spr. met genoegen constateert. Ware do Dan was er een schrijven van het bestuur van do afd. Alkmaar, waarin verzocht werd een gecombi neerde vergadering te houden om te bespreken de vraag: „Wat kunnen we voor de werklooze jonge ren doen?" Het volgende punt was het referendum, uitge schreven door het Hoofdbestuur naar aanleiding van liet aangenomen voorstcl-Amsterdam op de vorige Algemecne Vergadering. Dit voorstel wenscht, dat de gehuwde onderwijzeres-niet kostwinster, ontsla gen wordt. Het Hoofdbestuur verzet zich met allo kracht tegen dit voorstel. Nadat door de heeren De Vries, Brouwer en het hoofdbestuurslid Krabbendam het voor en tegen uiteengezet was, werd tot stem ming overgegaan. De uitslag hiervan was, dat 17 le den voor Amsterdam waren en 11 tegen. Vervolgens kwam ter sprake het herclassificatie- plnn der regeering, waardoor het platteland opnieuw achteruit gc/.et zal worden. Met allo kracht werd tegen deze nieuwe aanslag op het platteland gepro testeerd. Een aantal protestvergaderingen zal, zoo noodig, door de Onderwijs-Centrale gehouden wor den. Daarna kreeg de heer Krabbendam het woord over Stellen en Tcckcnen. In een boeiende causerie zette hij uiteen, hoe z.i. het stellen gegeven diende te wor den en hoe daannec verbonden kon worden het il lustratief teekenen. Een hartelijk applaus klonk aan het einde der rede. Daarna konden dc aanwezigen het werk van de leerlingen bezichtigen, waaruit bleek, dat hier mooi werk geleverd was. Een leven dige discussie ontspon zich tijdens dc bezichtiging. Toen de voorzitter sloot, dankte hij de leden voor hun opkomst, den heer Krabbendam voor zijn mooie rede en riep allen op tot een getrouwe opkomst op de ledenvergaderingen. BEEN GEBROKEN. Het 8-jarig zoont je van den heer De T.. alhier kwam Donderdag zoodanig te vallen dat het bij den heer Stenk op de Laan moest worden hinengedragen. Dr. van der Sluijs was spoedig aanwezig tot het verlee- nen van geneeskundige hulp en moest constateeren, dat het rechterbeen was gebroken. Nog denzelfden avond werd de jongen naar het ziekenhuis te Alk maar vervoerd. agitatio der soc. dem. buiten de kamer, inmiddels voortgezet, tot resultaat gekomen, er zou geen geld meer zijn voor bestrijding der werkloosheid. Spr. erkent de moeilijkheid bij de versobering, het is steeds moeilijk te zeggen wat moet worden losgelaten. De algemeene lijn van het economisch beleid ontmoet bij spr. geen bezwaar. De gehuwde vrouw moet zooveel mogelijk als ambtenaar worden vervangen. Spr. zegt, dat het terugkomen op de steunnormen niet verantwoord is en teveel wordt vergeten wat er gedaan wordt van particuliere zijde tot steun, zoo wel in geld als natura. De landbouwsteun zooals de regeering deze be oefent, heeft spr.'s instemming. Wat de regeering deed bij de salariskorting kan de toets der critiek volkomen doorstaan. Wat de herciasseering der gemeenten betreft, zou spr. willen zeggen, niet zóó. De overheidslasten moeten verlicht. Wat andere lasten betreft, zoowel hypothecaire als niet-hypo- thecaire onthoude de regeering zich van ingrijpen. Devaluatie hooft, zegt spr., te voel belangstelling. Spr. is er echter tegen, ze zou verhooging van het levenspeil voor de meerderheid der bevolking be- teckenen, ook wegens hetgeen ons land moet impor teeren. Devaluatie zal verder verzwaring ontkete nen in het toch al zoo ontwrichte internationale Ruilverkeer. Wat de concentratie dor scholen betreft, meent spr. dat dit bij het openbaar onderwijs anders is dan bij het bijzondere. Wij moeten allen samenwer ken in liet belang van 's lands schatkist, maar de vrijheid van het onderwijs mag niet in gevaar wor den gebracht. Vergadering van Vrijdag. In de vergadering van Vrijdag waren, voordat do minister-president aan het woord kwam, de heeren Kersten (stk. geref.) en de heer Bongaerts (r.k.) in de gelegenheid hun standpunt uiteen tc zetten. De eer ste bepleitte diep-ingrijpende bezuinigingen en een billijke verdecling bij de salariskortingen, van de hoogste het meest. Spr. wil halveering van het tracte ment der Kamerleden en vervalling van wachtgel den van mcnschcn, die nooit in hun ambt terugko men. De toepassing van de crisis-landbouwwet wordt afgekeurd. Zij wordt uitgevoerd mede door iemand, dien de regeering een onbaatzuchtig vaderlander heeft genoemd, maar wiens onbaatzuchtigheid is be taald ten koste van vele varkenshouders. Spr. gloeit voorts van verontwaardiging tegen een wetgeving, die bewerkstelligt, dat do beste aardappelen worden vernietigd en dat een boer, die aardappelen van zijn eigen land opraapt en ze in en zak doet, last met een ambtenaar krijgt. Goddeloos is het afmaken van den veestapel door de regeering. Wat dc bewapening betreft, zegt spr., dat alle lan den zich bewapenen. Wio den vrede wil bereide zich ten oorlog. Dc heer Bongaerts brengt hulde aan het regeerings- beleid, waarbij kracht aan voorzichtigheid moet ge paard gaan. Spr. is voor het behoud van den gaven gulden. Spr. is tegen verhooging successiebelasting en tegen afschaffing bankgeheim. Wat de dcvaluatie-Quaestie betreft, gelooft spr. niet, dat wij slechts zullen hebben te kiezen tusschen devaluatie en handhaving van den gouden standaard. Men kan zich ook een andere keuzo denken. Veel hangt af van de landen, die den wereldhandel bc- heerschen. Daar is op het oogenblik een zwevende valuta. Toen was het de beurt aan minister Colijn om het regeeringsbeleid te verdedigen, waarin de minister president allereerst een nieuw wetsontwerp ten aan zien van cumulatie aankondigde. Vervolgens motiveerde spr. den steun van den minister van buitenl&ndsche zaken om Rusland toe te laten tot den Volkenbond. Ten aanzien van de militaire uitgaven wees mi nister Colijn er op, dat blijkbaar verschillende regeu- rlngen zich genoopt voelen tot voorzichtigheid, als Je volg van zekere gebeurtenissen in het afgeloopen aar. Men denke ook aan de spanningen in Oost- Azië. Inzake de marine is nog geen beslissing genomen. Het gebeurde met „De Zeven Provinciën" heeft ge leid tot een groote afvloeiing van personeel. Ook sedert het optreden van den Volkenbond is neutrali- toitshandhaving volstrekt niet uitgesloten. De kans op gezamenlijke actie is niet grooter geworden den laatsten tijd. Men denke aan JapanChina en aan Bolivia—Paraguay. De regeering zal zoo spoedig mo gelijk een beslissing nemen, maar moet daarbij reke nen met den internationalen toestand. Wat betreft de bezuiniging op het onderwijs en dat het openbaar onderwijs achtergesteld wordt, ter wijl men anderzijds gevaar voor het bijzonder onder wijs vreest, zegt spr., dat er objectieve normen moe ten zijn. Spr. roept den voorstanders van het bijzónder on derwijs toe, dat zij vrijwillig dezelfde maatstaven moeten toepassen als voor het openbaar onderwijs gelden. Anders moet de regeering door den nood van den tijd andere maatregelen voorstellen. Vrij willigheid ten deze is oneindig veel beter dan dal overheidsmaatregelen noodig zouden worden. Do beperking der vrijheid van de gemeenten is een gezonde stimulans, zegt spr., voor den ruil om zelfstandig te blijven. Wat niet „Dc Zeven Provinciën" is gebeurd, is zoo ernstig, dat de regeering aandrang naar gratie cn amnestie eigenlijk misplaatst acht. Zij wijst dien aandrang af. Aan een onderzoek inzake de particuliere wapen industrie, gevoelt de regeering geen behoefte. Die industrie hier is niet belangrijk cn staat onder con trole. Bij de beoordeeling van de financiering van het stelsel van steun aan het bedrijfsleven, neme men mede in aanmerking den groei der arbeidersbewe ging en de socialo voorzorg. Arbeidersbeweging cn sociale voorzorg hebben sterk gestimuleerd een on dermijning van de vrije prijsvorming, reeds vóór den oorlog, cn dit heeft op zijn beurt de autarkie in de hand gewerkt. Men neme daarbij dc concurrentie van het Oosten in aanmerking. Naar een beteren toestand. Van lieverlede zal er wel weer een toestand ontstaan, die er wat heter uitziet dan de te genwoordige. Want de landen zullen eikaars grondstoffen en andere producten tenslotte noodig hebben. Dit mag men óók wel bedenken, als men zich gaat inrich ten op een nieuwen toestand. J)e regeering tracht, do oude woning zoo goed mogelijk bruikbaar te hou den, maar werkt tegelijkertijd aan de verbouwing. Onze volkseconomie is gegroeid in tientallen van jaren. Het volk is conservatief en denkt in de corste plaats aan zijn eigen belang. Het heeft eenigen tijd noodig om de noodzakelijkheid van zekere maatre gelen te aanvaarden. Het volk is niet boter dan Ka mer en regeering. Men denke aan de clearingwet, gister aangenomen. Wie zou dit twee jaar geleden hebben gedacht? Er is nog geen statische toestand. Wie meent, het eindpunt al duidelijk te kunnen zien, lijdt aan zeer gevaarlijke hallucinaties. Het vraagstuk is niet op te lossen met leuzen en frasen. Men heeft te doen met harde cijfers en met harde feiten. Het verwijt dat de regeering de aanpassing aan een lager niveau eenzijdig zou leiden, is onjuist. De regeering decreteert niet de loonen in liet beschutte bedrijf en deze zijn nog hoog. Eenzijdigheid ten op zichte van het kapitaal ware de regeering eerder te verwijten en spr. wijst op de crisis-pachtwet. Men vraagt nu maatregelen op het terrein van het hypotheekrecht, maar wat dan te beginnen met de daardoor gedupeerden. Elk hulpdenkbeeld in deze wijst de regeering af. Wat devaluatie betreft, kent men de motieven der regeering. Spr. handhaafde zijn standpunt; dat is antipassing en geen devaluatie. Wat de werkeloosheid en steunuitkeering betreft, vraagt spr.: is het elders beter in de wereld. Spr. wijst op Amrika en Engeland en zegt dat de op lossing van de werkeloosheid moet worden gezocht in het opnemen der arbeiders in het normale be drijfsleven. Aan vervanging van vrouwelijke door mannelijke arbeidskrachten in fabrieken zijn vele moeilijkheden verbonden, voor de vrijkomende vrouwen als anders zins. Dit dwingend opleggen is zeer moeilijk. Ziet de regeering een weg, dan zal zij een wettelijken maat regel voorstellen. Nergens is de steunregeling beter dan bij ons. Er zullen fouten zijn, maar die zal do regeering on derdo oogen zien. Daarover is hier to praten. Win terhulp wil de regeering welwillend overwegen. Zelfs wil de jjegeering toezeggen, dat zij een tegemoetko ming /.al verschaffen voor deu koniendou winter in zake Winterlulfe'.~ Wat het werkfonds betreft, is er bij de regeering tot nog toe geen enkel voorstel ingekomen. Het werk fonds heeft heel wat projecten te onderzoeken. Het is dus geen verwijt daaraan. Wat de houding der regeering tegenover politieke partijen betreft: geen der maatregelen, door de re geering genomen, is bedoeld als een Eeuwig Edict. De regeering volgt nauwlettend de verschillende stroomingen. Het streven naar een ander staatkun dig bestel is op zichzelf geen reden tot uitsluiting van aanhangers van benoembaarheid. Spr. staat nog op het standpunt, dat hij destijds omschreven heeft. Een bloote verklaring, dat men alleen met legale middelen zijn doel wenscht te bereiken, is niet on der allo omstandigheden voldoende. Van evenveel bctcckcnis zijn de gedragingen. De N.S.B. heeft nog een weerafdeeling. Sommige organen der S.D.A.P, treden nog wel eens op op een manier, dio er niet toe meewerkt, de uitsluiting van liet departement van defensie op te heffen. Maar de regeering blijft de be weging volgen. Spr. eindigt met to zeggen, dan dat hij geen ander doel heeft dan een loyale samenwerking tusschen regeering en parlement, ons volk met Gods zegen door de moeilijke tijden heen te helpen. De Duitsche luchtvloot. Groote vliegtuigeniabriek voltooid. Sensationcelo onthullingen in de uDaily Mail." Beuter meldt uit Londen: Duitschland heeft, naar de „Daily Mail" schrijft, de bouw voltooid van de grootste vliegtuigenfabrick ter wereld, waarin voor 30.000 arbeiders werk zal zijn. Andere fabrieken worden opgericht aan de kust van de Oostzee. Uit de fabriek te Friedrichshafen gaan iederen nacht 1 of 2 vliegtuigen, niet onbeken de bestemming. De „Daily Mail" schat dat 15000 arbeider^ werk zaam zijn in de vliegm&chinelabrieken en dat Duitschland in 1935 een minimum van 25000 vlieg tuigen zal hebben. Een Moeras»dorp blootgelegd Uit de 5e of 6e eenw. Bij peilingen in de moerassen nabij het meer van Biskoepin in Poznanie, (Polen) is men gestootcn op een aantal houten bouwwerken, welke onder slib waren begraven. Na een arbeid van twee maanden is men er thans in geslaagd, de resten van een vrij groot dorp bloot te leggen, alsmede een groot aantal voorworpen van leem, hout, been, brons en eenige zelfs van ijzer, waardoor de graad van beschaving en de zeden der vroegere bewoners konden worden vastgesteld. Het dorp was blijkens de resten geometrisch ge bouwd. De paar straten, die er zich in bevonden, lie pen evenwijdig en kruisten elkaar rechthoekig. Zij waren twee meter broed en geplaveid met zware eiken planken, rustende op boomstammen, welke in verband met den drnssigen bodem op palen waren gelegd. De wanden der huizen hestonden uit latten, die met leem waren bepleisterd en ook de daken moeten van dezelfde constructie zijn geweest. De nederzetting moet volgens deskundigen datee ren uit de vijfde of zesde eeuw.

Schager Courant | 1934 | | pagina 10