De geschiedenis spreekt onwaarheid Het kind met de millioenen Historische Leugens Kan Mrs. Van der Bilt haar dochteronvoeden? Zaterdag 10 November 1934. SCHAGER COURANT. Vierde Blad. No. 9593 Het gelukkigste echtpaar van Amerika geinterviewd JDe gang naar Canossa" van Keizer Hendrik IV Moeder voert een pro ces tegen haar kind Keizer Hendrik knielde niet in de sneeuw, slechts in een hemd gekleed Zelfs reeds uit de grijze oudheid zijn ons „historische leugens" als men het zoo noemen mag, bekend, die eeuwen en eeuwen als vaststaande feiten werden be schouwd en waarmee vele geleerden zich bezig gehouden hebben. Het is onjuist dat Rome op „zeven heuvels" gebouwd zou Kijn, en even onjuist is het, dat Rome zeven koningen gehad heeft. Het getal 7 ln de historische leugen. Ja, het getal 7 speelt daarin een groote rol, en zelfs Schiller, die toch lektor in de Algemeeno Geschiedenis te Jena was, heeft de fout begaan in zijn ballade „Der Graf von Habsburg", Rudolf von Habsburg door zeven keurvorsten te laten omge ven, want ten tijde van deze Rudolf von Habsburg waren er in het geheel geen seven keurvorsten. Het is evenmin bewezen, dat Archlme- des bij de verdediging van Syracuse de Romeinsche vloot door brandspiegels heeft doen verbranden. Pas eeuwen daar na vertelt een natuurkundige, die mis schien wist, dat Archimedes zich met de optische wetten van spiegels bezig gehou den heeft, van deze heldendaad, die se dert dien in elk geschiedenisboek als een historisch feit genoemd wordt. Waren de Vandalen „Vanda len"? Ten tijde van het verval en einde van het Romeinsche Wereldrijk, komt de uit drukking „Vandalisme" naar voren, in de heteekenis van blinde vernielzucht. De vraag of de Vandalen zich werkelijk als „Vandalen" gedragen hebben, kan met ze kerheid ontkennend beantwoord worden. De Vandalen mogen jong en krachtig Volk als zij waren de Romeinsche kostbaarheden niet met handschoenen aangepakt hebben, de binnenlandsche oorlogen der Romeinsche adellijke ge slachten met hun wilde plunderingen en verwoestingen gelden veel meer als de oorzaken van de vernieling van zoovele kunstschatten. Ook hier heeft men dus weer met een historische leugen te doen. De gang naar Canossa. Een der opvallendste historische leugens ls wel de foute voorstelling van de boete van keizer Hendrik IV in Canossa. In het algemeen wordt de „g&ng naar Canos sa" in alle bijzonderheden geschilderd, maar die „bijzonderheden" worden door de historische waarheid absoluut tegen gesproken. Gewoonlijk wordt op de scho len verteld, dat keizer Hendrik slechts in een hemd gekleed en barrevoets, drie da gen lang in de sneeuw moest staan, zon der te mogen eten en drinken. De waar heid is echter, dat Hendrik een lang boete kleed gedragen heeft. Ook het staan in de sneeuw voor do poort, is iet waar. De burcht te Canossa had zooals alle burchten meerdere binnenplaatsen. Hendrik werd tot de tweede binnenplaats toegelaten, waar de woningen van het dienstvolk waren, en waarin hij zich mocht ophouden. Slechts mocht hij niet komen, waar de heeren zelf woonden. Voorts is het evenmin waar, dat Karei V zijn laatste levensjaren in het klooster SL Juste doorgebracht heeft. Het feit dat hij bij zijn leven zijn begrafenis liet plaats hehben, is een historische leugen. Dikwijls wordt de geschiedenis van de heldendaad van Winkelried in den slag bij Sempach aangehaald. Vooral bekend is het citaat „Komt kinderen, ik zal een weg voor de Vrijheid banen!" Winkelried zou toen met zijn vuisten de ridders, die de menigte met lansen tegenhielden, op zij geduwd hebben. Dit nu is onmogelijk, omdat de ridders niet als een geordende troep, maar verspreid in dezen slag stre den. OOK IN KLEINIGHEDEN GROOTMOEDIG Het gelukkigste echtpaar in Ame rika is afzonderlijk van elkaar en in het geheim geinterviewd. Hier onder geven zij het recept, dat de voedingsbodem van een zoo geluk kig samenleven is. Mrs. Lucille Gleason zegt: Men moet niet trouwen met het idee, om van zijn huwelijk een vorbeteringsgesticht te maken. Als je man als vrijgezel een pijp gerookt heeft en verslaafd is aan kauw gum, wel, dan moet hij het in zijn huwelijk kunnen blijven doen. Hebben wij vrouwen, niet net zoo goed onze kleine eigenaardig heden, waaraan de man moet wennen? Laat geen nacht voorbijgaan over een ruzie. Want dan wordt die den volgenden morgen toch weer „opgenomen". Kus - uit - goede nacht. Men moet gewichtiger dingen aan zijn hoofd hebben dan ruzies. In kleinigheden grootmoedig te zijn, maakt een goede indruk. Wanneer hij van bruinbrood houdt, en zij van witbrood, wel nu, neem dan van beide soorten op tafel. Waarom het één van beiden de triomf gun nen, als levende martelaar in de wereldge schiedenis rond te loopen? Niet al te „huiselijk" te zijn, is ook een factor van gewicht. Een man is er gauw aan gewend zijn vrouw te exploiteeren, wanneer ze hem al te veel ten dienste staat. Ik maak vaak kleine reisjes om paeda- gogische redenen en mijn meisje zegt mij herademend als ik terugkom: „Goddank mevrouw! Met mijnheer was niets te beginnen toen U weg was." Dat is toch prettig om te hooren! Dan is er nog het ochtendblad. Daar wordt veel te veel ruzie over gemaakt. In ons huis zijn er altijd uit principieele re denen twee ochtendbladen. Dan kunnen we gelijktijdig de politiek, critieken of sport lezen. Het is alleen gek, ik heb gemerkt dat dit „tegelijkertijd-lezer heelemaal niet zoo dringend is. Maar uit gewoonte heb ik de tweede krant niet afbesteld. Men moet een man nooit dwingen om 's avonds uit te gaan, als hij er geen zin in heeft. Je hebt cr toch niets aan, en het zet alleen kwaad bloed. Mannen weten soms heel goed wat ze willen. En dan moet men het ook rcspccteercn. Wat geeft het, wanneer men uit zijn humeur en met een soms verhuild gezicht in gezelschap komt? Men moet hem en zijn luimen een beetje prijzen. Deze stokpaardjes zijn toegege ven vaak een bcetjo kinderlijk. Maar waarom zou men dat laten merken? Wan neer hij er nu plezier in heeft, en een man die in zijn humeur is, is veel makkelijker te leiden, dan een weerspannige echtvriend. Hij moet het ook niet al tc veel merken, wanneer hij iets verkeerd gedaan heeft. Ik wilde eens, op mijn verjaardag een paar boeken zoo dolgraag hebben en ik kreeg een stel keukengerei. Ik kreeg later de boeken toch nog „omdat ik zoo heel erg blij was geweest met het keukengerei." Overigens geldt voor iedere huisvrouw, dat wanneer de man onuitstaanbaar is, is de vrouw de schuldige Zij heeft hem uitgezocht, dus moet ze het maar met hem klaarspelen Mr. James Gleason zei: „Probeer je vrouw niet naar het beeld te vormen, dat in je jeugddroomen de Zij ls de jongste der „Gouden meisjes" Vanderbilt, de kleine Gloria Laura, die op het goed van haar grootmoeder, Mrs. Har ry Hays Morgan, op Long Island „in vei ligheid" gehouden wordt. Het is een der merkwaardigste ontvoeringsgeschiedenis sen, die zich ooit in Amerika afgespeeld hebben: een grootmoeder, die haar klein dochter ontvoert. En hierbij sluit zich aan het proces, dat overal besproken en in de New-Yorksche society met aandacht door de partijen, die er zich gevormd hebben „Hier Gloria Vanderbilt!" „Hier Mrs. Hays Morgan!" gevolgd wordt. De geheele zaak heeft een voorgeschie denis, die voor de ontwikkeling ervan niet zonder heteekenis is. Mrs. Hays Morgan is altijd wat betreft haar kinderen, heel eer zuchtig geweest., De oudste dochter trouw de tegen de wil van haar moeder, geen goe de partij, het was de eenvoudige „Benja min Thaw", dien zij huwde. Ook de zoon, Harry deed niet, zooals zijn moeder van hem verwacht en gewenscht had. Dus bleef haar hoop gevestigd op de twee jong- sten: de tweeling Thelma en Gloria. Thelma voldeed ook niet aan haar moe ders verwachtingen door den onbemiddel- den JamesCon verse te trouwen. Later maakte zij alles weer goed, toen zij Lord Furness' vrouw werd. Maar Gloria Gloria zou de verwachtingen niet teleur stellen. Zij won de liefde van den ongeveer twin tig jaar ouderen Reginald Vanderbilt. Voor de verloving zei Gloria haar lateren echt genoot dat zij hem trouwen zou, ook wan neer hij geheel onbemiddeld en niet een der beroemde Vanderbilts was. Het huwe lijk vond met groote luister plaats. Men vertelt, dat Gloria zelfs geen kleedingstuk mee in het huwelijk bracht. Gloria en Reginald Vanderbilt schijnen zeer gelukkig te zijn geweest. Gloria was een voorbeeldige dochter, R e g g i e een volmaakte schoonzoon. Van den eersten dag af woonde Mrs. Hays Morgan hij het jonge paar in, had een groote lijfrente en bezocht alle feestelijkheden, die in de New-Yorksche society plaats vonden. Er was nog voldoende over voor de zusters en broer van Gloria. Het dochtertje, Gloria Laura, werd ge boren. De toekomstige erfgename van 4 millioen dollar. Het scheen nu volmaakt te zijn in de huize Vanderbilt. Maar na eeni- ge jaren stierf Reginald. En het huis, waar eens het geluk gewoond had, werd nu het slagveld van ruzie uit eigenbelang. Mevrouw Morgan zeide, dat haar dochter - - weliswaar n& den rouwtijd gewoon was avondpyama's te dragen en cocktail partijen te geven. Hieruit o.a. constateerde zij, dat haar kind geen recht had, zich met do opvoeding van Gloria Laura te bemoeien Zij had de bijzonderheden van het gedrag van haar dochter gehoord van het perso neel. Een moeder, die haar eigen dochter met zulke middelen aanklaagt! Een moeder, die bijna tien jaren onder de gelukkigste familieomstandigheden in het huis van haar schoonzoon als zijn gast met haar dochter geleefd heeftl Een moeder, die het kleinkind ontvoert en de dochter niet toe staat om het huis, waarin haar kind is, te betreden! De Amerikaansche bcau-monde is in een De 3 jaar onde Gloria Lanra Vanderbilt. hevigen strijd gewikkeld. Aan de zijde van Mrs. Morgan staat Gloria's schoonzuster, de zuster van Reginald Vanderbilt, Mrs. Harry Withney. Aan den kant van deze beide vrouwen staan verschillende vrou- wenvereenigingen van New York, kinder organisaties en afgunstige menschen.. Aan de andere zijde staat Gloria met haar schoonmoeder voorwaar een zeldzaam geval! de grijze Mrs. Cornelius Vander bilt, haar bloedverwanten en vrienden. Zij allen, zien de zaak anders dan Mrs. Mor gan doet voorkomen. Zij weten, dat Mrs. Morgan nog twee andere kleinkinderen heeft, de kleine dochter van haar zoon Harry en de vijfjarige zoon van Lady Fur- ness. Mrs. Whitney van haar kant moe der van twee dochters en een zoon, heeft zeven kleinkinderen. En beide vrouwen interesseeren zich enkel en alleen voor de kleine Gloria Laura Vanderbilt. Dat het hier niet gaat om het geluk van het kind, maar om de zeggenschap over de 4 millioen-erfenis van het kind, komt als vanzelf in de gedachte. Arm klein, rijk meisje Vijandig voeren de aanvoerders van de oppositie aan, dat de leus van den over grootvader, den ouden zelf-made man Van derbilt: „Mij kunnen recht en wet niet schelen, slechts geld is macht!" op een vreeselijke manier aan dit kind gewraakt wordt. groote rol speelde. Ze is veel liever, zooals ze is ook wanneer ze per slot niet de „dienende maagd" is. Als ze er nu plezier in heeft, geld te verdienen, laat haar dan dat plezier. Gewoonlijk doet ze het alleen om je mooie verjaarscadeaux te kunnen geven. Dus waarom niet? Het is ook makkelijker, wanneer men de eeuwige op voedingspogingen laat varen. Een man moet nooit woedend het huls verlaten. Ik zeg b.v. zoo: laat je haar knippen of kom me niet meer onder oogen. En ik ga weg. Dit is de juiste, vriendelijke, diplomatieke manier, om iets te bereiken. En het helpt. Wees niet al te spaarzaam met choco lade, bloemen, schouwburggangen. Het ls als het ware bedrijfskapitaal. Heb een beetje zelfkennis en probeer nooit, een stuk te schrijven of een portret te schilde ren, wanneer je zonder talent bent. An ders zal je vrouw je ongeschiktheid tegen je uitspelen en met het volste recht. Per slot ben je de Meester, niet waar?! Vergeet nooit de verjaardag van je vrouw, je huwelijksdag of dergelijke. Je moet wel bedenken, dat ze buitengewoon hecht aan die data. Vraag elke week maar eens voorzichtig: Als ik me niet vergis, is er een of ander familiefeest, een dezer dagen, en dan krijg je precies te hooren, wat je weten wilde. Betoon je niet al te „zeker" van haar wees af en toe eens oen beetje jaloersch, dan ben je haar verschuldigd. Interesseer je ook wat voor haar vroegere aanbidders zwijg echter over hetgeen je zélf in je jeugd deed! Vergeet niet, dat de vrouw zich voor voor haar geheele leven aan je gaf. Ze is en blijft de liefste vrouw op do geheele wereld, Juist daarom. Je hoeft haar dat niet te toonen, bewaar liever uiterlijk al tijd je superioriteit en humor. „Laat Je haar knippen James, of kom me niet meer onder de oogen!" want ze heeft toch altijd het best met Je op, van alle menschen op de heele wereldl"

Schager Courant | 1934 | | pagina 13