Rede van MacDonald Wegen iijMiJ-lillui. KIJKEn is KOJSPEn tij CLOECK Het „raadsel" van Wolvega besttTbillijk/ De kerkruïne van Bergen Wat de ondervinding heeft geleerd. J* h, MJlddO' Wieringerwerf Lof voor de Banoe Harenkarspel. Kinderopnamen, Familiefoto's, Studiekoppen enz. FOTOGRAFISCH ATELIER ARPAD MOLDOVAN, Het gezag misbruikt DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND. De middenstand in de knel. N00RD-ST Wordt ook de ruïne hersteld? Zaterdag 10 November 1934. Postrekening No. 23330 SCIACER 78ste Jaarg»"g. No. 9593 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, Dehalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. vJi. P. Trapman Co., Schagen. 20 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent vbewljsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Ontwapenen geen effectieve stap om de bewa peningen te verminderen of het internationale vertrouwen te vergrooten. Gisteravond heeft de Engelsche minister-president, Ramsay MacDonald tijdens het Lord Mayor's banket te Londen een rede gehouden over de buitenland fiche politiek. Daarin verklaarde hij, dat Engeland, tezamen met Frankrijk en Italië, zijn invloed heeft doen gelden ten gunste van vreedzame toestanden. RAMSAY MACDONALD In den jongstcn tijd heeft de moord op den ko ning van Joego Slavië en den Franschen minister van Buitenlandsche Zaken, Barthou, opnieuw een vlam geplaatst naast een zoo ontplofbare stof, dat wij het bij de hitte reeds bijna hooren knetteren. U kunt er van verzekerd zijn, dat de Britsche vredes politiek zal voortduren zoo lang deze regeerine aan het bewind blijft. Een verstandig en goed onderlegd Europeesch po litiek leider heeft mij in de dagen, dat het verdrag van Versailles werd geteekend, gezegd, de mannen die over twintig jaren de Europeesche aangelegen heden zouden behandelen, niet te benijden. MacDonald gaf vervolgens een overzicht van de ontwikkeling der Ontwapeningsconferentie. „Het ver trouwen, waarop een ontwapeningsovereenkomst al leen gegrondvest kan worden, is vernietigd en thans ook zijn de vooruitzichten niet zoo goed als veler onzer hadden geloofd en gehoopt. Doch de Britsche regeering zal voortgaan, niet alleen om te probeeren, eenige zeer nuttige overwinningen te be houden, doch ook om overeenkomsten tot stand te brengen, zelfs wanneer de ontwapeningsconferentie niets zou bereiken. MacDonald deelde mede, dat de Britsche regeering onlangs een onderzoek naar de hulpbronnen voor de verdediging van Groot-Brittannië en het Britsche Rijk heeft beëindigd. Onze ondervinding heeft ons geleerd, dat bij de huidige opvatting te wereld een voorbeeld in ont wapenen geen effectieve stap is om de bewapening te verminderen, of het internationale vertrouwen te vergrooten en aldus den vrede te consolideeren. Onder vele omstandigheden kan daardoor zelfs een aanvaller tot een aanval worden geprikkeld. Ik ge- Het hoofddorp van den Wieringermeerpol- der. - Binnenkort wordt met den opbonw begonnen. Binnen enkele weken zal met den bouw van het derde dorp in de Wieringermeer genaamd Wieringerwerf, dat ook het hoofddorp zal worden, worden aangevan gen, aldus lezen we in do N.R.Crt. Zooals men weet is Wieringerwerf gelegen in het centrum van den polder ten Noorden van de terp. Aanvankelijk was dit dorp in de on middellijke omgeving van de terp geprojec teerd, doch wegens de voor bebouwing min der gunstige bodemgesteldheid ter plaatse werd het circa 1 K.M. noordwaarts ver plaatst. De bouw van de eerste 100 woningen is reeds aanbesteed en gegund aan do firma Kingma, een aannemersfirma te Slootdorp in de Wieringermeer voor de som van onge veer f200.000. Ook met de uitbreiding van het waterleidingnet naar het nieuwe dorp zal binnenkort worden aangevangen. loof van ganschvbgkqj vbgkq vbgkq vbgkq vbgk in de zaak van de veiligheid is: Een inter nationale overeenkomst over etappen in de nationale wapeningen. Toe grooter deze overeenkomen étap pen zijn, hoe grooter de veiligheid der naties zal zijn. Wanneer een dergerijke étappegewijze ontwape ning zou worden verworpen, moeten wij onze verdedi ging herzien en eventueel uitbreiden, evenwel zoo, dat het niet-agressieve deel van Engeland buiten twij fel wordt gelaten. MacDonald heeft zijn redevoering voorgelezen. Her haaldelijk werd hij toegejuicht. In de afdeelingen van de Prov. Staten van Noord- Holland is bij de behandeling van de begrooting op gemerkt, dat in samenwerking met de onderhouds plichten, veel meer zou kunnen worden gedaan voor verbetering en het onderhoud der tertiaire wegen en fietspaden; ook doortrekking van den weg Zand- voort—Bloemendaal tot IJmuiden werd aanbevolen. Met lof werd gewag gemaakt van wat de banne Harenkarspel op dit gebied doet, doch niet overal is men daartoe in staat. Verder kan wellicht meer werk worden gemaakt van de beplanting langs de wegen. Langs den weg LimmenAmsterdam heeft men in dit opzicht een goed voorbeeld gegeven. Ook elders moet men zoo te werk gaan. Gevraagd werd, of vanwege de Pro vincie reeds een beroep op het Werkfonds gedaan is. Geconstateerd werd, dat het aantal werkloozen, in onze provincie te werk gesteld, niet alleen relatief, maar ook absoluut geringer is dan in andere provin cies. Deze achterstand is wellicht een gevolg van het feit, dat de zoo hoog noodige ervaring en kennis op dit gebied bij de verschillende gemeentebesturen ont breken. Enkele leden gaven te kennen, dat zij voornemens zijn een voorstel bij de Staten in te dienen van twee ërlei strekking: le. om zoo spoedig mogelijk in te stellen een commissie, welke de gemeentebesturen van voorlichting zal kunnen dienen om te koenen tot uitvoering van bepaalde werken, welke commis sie ook activeerend en stimuleerend zal kunnen op treden. 2e. om te komen tot oprichting van een Eco- nomisch-Technalogisch Instituut voor Noord Hol land en de mogelijkheid te onderzoeken van de stichting van een Industriebank voor dit gewest Met betrekking tot de gemeenten werd gevraagd: Welken kant sturen Gedeputeerden uit? Er mag toch aangenomen worden, dat Gedeputeerden de nooden en moeilijkheden van de gemeenten kennen. Zou het niet juister zijn, indien zij zich tot tolk maakten van de gemeenten bij de Rijksregeering en daar aandrongen al die maatregelen te treffen, noodig om de gemeenten tegemoet te komen. Over 't algemeen worden de gemeenten in ons gewest uit nemend bestuurd en dus behoorden, naar de mee ning dezer leden, Ged. Staten vóór de gemeenten te gaan staan. De vraag rijst, of dit optreden van het college van Gedeputeerden niet in strijd geacht moet worden met het „gentlemen's agreement", aangezien tus- schen de verschillende partijen bij de verkiezing van dit college. Andere leden waren er ten volle van overtuigd, dat in deze voortdurend somherder wordende tijden anders moest worden gehandeld dan men zich vroe ger had voorgesteld. Hier gold noodzaak. Zij erken den dan ook niet. dat hier een ombuiging der demo cratische lijn had plaats gehad. in de meest artistieke uitvoering. Vergrootingen ook naar amateuropnamen. Voor St. Nicolaas ge lieve vroegtijdige bestelling. - Geopend dagelijks, ook 's Zondags, tot 's avonds 9 u. NIEUWE NIEDORP. In aansluiting op een bericht elders in dit num mer, meldende dat de heer J. Wardenier uit Wol vega, de uitvinder van do brandstoflooze motor, in een zenuwinrichting is opgenomen, melden wij nog het volgende: Gedurende een week is geheel de wereld in span ning gehouden door de gebeurtenissen in het kleine Friesche plaatsje. Vooral in Friesland was de nieuws gierigheid tot het kookpunt gestegen, maar ook ver buiten onze grenzen was de mare van de groote uit vinding doorgedrongen. Tot in de verste uithoeken van de wereld werd het groote nieuws bekend. Fran- sche bladen noemden Wardenier reeds den „Frie- schen Edison." Een brandstoflooze motor is dan ook geen kleinig heid. Een dergelijke uitvinding zou geheel ons maat schappelijk leven veranderen; het zou zoo sterk in grijpen in onze maatschappelijke verhoudingen, dat men zelf met de grootste fantasie zich de dan moge lijke wereldontwikkeling niet kan voorstellen. Kracht uit het niet! Het droombeeld van duizenden eindelijk gevonden, de steen der wijzen ontdekt. 't Klonk te schoon om waar te zijn. Wij zijn dan ook zeer voorzichtig met onze be richtgeving geweest, omdat het geheele geval zéér veel deed denken aan het perpetuum mobile, de eeuwigdurende beweegkracht, waarnaar reeds dui zenden hebben gezocht, doch die nimmer zal worden gevonden, omdat het een verandering der natuur wetten zou beteekenen. Wij vragen ons echter af, hoe het komt dat de zaak-Wardenier zoo kon worden opgeblazen en daardoor voor dezen bleeken jongeman zulk een tra gisch einde neemt. Er loopen toch in ons land honderden menschen met allerlei min of meer fantastische uitvindingen rond. Ieder, die eenigszins met octrooibczorging op de hoogte is, zal dit onmiddellijk bevestigen. Deze tragedie kon zich echter zoo ontwikkelen, omdat het gezag, in casu het gemeentebestuur van Wolvega, met den burgemeester aan het hoofd, zich op onverantwoordelijke wijze achter de zaak stelden. De Nederlander heeft nu eenmaal in het alge meen een diep ontzag voor de overheid en de vraag is dan ook o.i. gewettigd of het niet meer dan tijd wordt, dat naar deze zaak van hoogerhand een ern stig onderzoek wordt ingesteld. Rijksbisschop Miiller tot altreden nitge- noodigd. - Hij weigert heen te gaan. Un. Press meldt uit Berlijn: In de tentoonstellingshal in BerlijnWitzleben is Donderdagavond de aangekondigde massa-bijeen komst der belijdenissynode gehouden, welke door veertien duizend aanhangers der synode werd bij gewoond. Op de vergadering werd het woord gevoerd door de leiders der kerkelijke oppositie, ds. Jacobi, ds. Niemöller, praescs Koch, die den eisch tot aftre den van rijksbisschop Mueller herhaalden. Ds. Jacobi protesteerde heftig tegen de behande ling van de oppositioneele dominee s. „Het is ongelooflijk, aldus spr., dat dominee's in De nieuwe commissaris voor de prijscon trole. - Dr.Goerdeler aan het woord. 't Gaat niet goed in Duitschland! Door de deviezen- schaarschtc is het Derde Rijk zoo langzamerhand ge komen in dezelfde positie als tijdens den oorlog. Nu blokkeeren geen Engelsche oorlogsschepen de Duitsche havens, noch is het land omringd dc»r een ondoordringbare gordel van bajonetten. Neen, deze blokkade is een economische en daar door is ze waarschijnlijk nog scherper dan tijdens de oorlogsjaren. Het economisch wanbeheer der naoorlogsche jaren gevolgd door de finantieele experimenten van het Hitler-regiem, dreigen het nijvere Duitschland tot pauperisme te brengen. Is het dan wonder dat de natuurlijke instincten de menschen tot hamsteren brengen. Is het wonder, dat danrdoor de prijzen zoo sterk gaan stijgen, dat de toestand onhoudbaar dreigt te worden? Wij lezen dan ook allerwege van sluiting van bak kerijen en slagerijen, wegens overtreding der vastge stelde prijzen. Is het echter die leveranciers wel mogelijk de of- ficieele prijzen te noteeren? Zijn er, voor de groote vraag wel grondstoffen ge noeg te koop in den vrijen handel? 't Is zeer de vraag. De nieuwe commissaris voor de prijscontrole heeft gisteren voor de pers een verklaring afgelegd, waar aan wij het volgende ontleenen: De prijzen en looncn zijn voor het succes van het door de regeering opgestelde program van werkver schaffing van het grootste gewicht. Alles moet ge daan worden om ze meester te blijven. Ten aanzien van de loonen is dit door het Duitsche arbeidsfront met toewijding en discipline geschied. Helaas kan dit van de prijzen niet gezegd worden. De laatste maanden, aldus Goerdeler, heeft de prijs stijging op vele gebieden een omvang aangenomen, die voor de groote massa der bevolking ondragelijk is. Wat het schaarscher en duurder worden der grond stoffen betreft, verzekerde dr. Goerdeler, dat er ge zien de hoeveelheden fabrikaten, halffabrikaten en grondstoffen, die in Duitschland voorradig zijn, geen reden is om te vreezen dat de dagelijksche be hoeften niet kunnen worden gedekt. En alle instan ties doen hun uiterste best om onze positie voor de toekomst te beveiligen door toeneming van de pro ductie van inheemsche grondstoffen en door inten siever goederenruil. Angstpsychose moet verdwenen. Dr. Goerdeler geeselde daarop in treffende be woordingen de angstpsychose, die in deelcn van de bevolking geslopen is en demonstreerde de dwaas heid van dien angst. Als het koopend publiek gedis ciplineerd blijft en zijn angst laat varen, dan zullen de overdreven prijsstijgingen vanzelf ophouden. Indien dit niet gebeurt, zullen alle ongemotiveer de prijsstijgingen even onbarmhartig worden teniet gedaan als de goede prijzen tegen aanvallen zullen worden beschermd. Ook zij die zich hun verantwoor delijkheid bewust zijn, kunnen meedoen aan het be strijden van de angst-psychose, n.1. door af te zien van elke overdreven dekking van behoeften. Dr. Goerdeler deelde mede, dat hij niet voorne mens was een groote nieuwe organisatie op te rich en, maar hij wil zich van de beschikbare autoritei ten en partij-instanties bedienen. Herstel van de Hervormde Kerk. De westelijke gevel raakt in verval. BERGEN. Op de begrooting der Nederl. Hcrv. Kerk voor het jaar 1935 welke is ter inzage gelegd, staat een post uitgetrokken ten bedrage van f2000.— voor „Onderhoud der Kerk." Bij informatie deelde men ons mede, dat van dit bedrag f 1500.bestemd zal zijn voor herstel van den westelijken gevel. De buitenzijde van dezen gevel de voorzijde der kerk, waarop de toren rust raakt namelijk in ver val en moet noodig worden hersteld. De muur schil fert af, zoodat steeds stukjes steen loslaten en naar beneden komen vallen. Niet slechts zal de gevel worden gerestaureerd, doch ook zal deze zooveel mogelijk in zijn ouden vorm worden teruggebracht O.a. zullen eenige ra men worden uitgebroken én vervangen worden door smallere, naar binnen inspringende vensters van glas in lood en zal ook de lijst van het dak den ouden gekartelden rand terngkrijgen. Het werk wordt geheel uit de kasmiddelen bestre den; er behoeft dus geen leening te worden aange gaan. Met het herstel zal in het voorjaar van 1935 een aanvang worden gemaakt; de werkzaamheden zul len worden uitgevoerd onder toezicht van den Haagschen architect Onnes van de Vereeniging Monumentenzorg. Wordt ook de Ruïne hersteld? Niet slechts de gevel aan de Westelijke zijde be hoeft reparatie, doch ook de Ruine schijnt in een staat te verkeeren, welke herstel noodig maakt. Met dit werk zal eveneens een bedrag van f 1500 zijn gemoeid. Aangezien de geldmiddelen van de kerk deze tweede extra-uitgave niet toelaten, zullen an dere middelen worden beraamd om het benoodigde bedrag bijeen te brengen. Monumentenzorg is be reid f500 bij te dragen en het is niet uitgesloten dat ook de Provincie een gedeelte der kosten dekt. Het schijnt voorts, in de bedoeling te liggen, dat er een comité uit de burgerij wordt benoemd, dat pogingen in het werk zal stellen, het ontbrekende bedrag alsdan bijeen te krijgen. In dit comité zou o.m. ook een vertegenwoordiger van de Vereeni ging voor Vreemdelingenverkeer, zitting nemen. Do reparatie van de Ruine zal bestaan uit het vernieuwen van de bovenzijde der brokstukken, wel ke zoodanig schijnen vergaan te zijn, dat het water doorsijpelt en daardoor vernieling aanricht. de letterlijke beteekenis van het woord de trap af geworpen worden, zooals dat o.a. in Luckenwalde in de provincie Brandenburg is geschied." De demonstratie van de aanhangers der belijdenis- synode nam na de redevoering van ds. Niemöller een resolutie aan, waarin de algehceie opheffing van het „kerksysteem-rogiem" werd geëischt. De Belijdeniskerk maakt zich zelfstandig. De correspondent van de Neue Zurcher Zeitung te Berlijn meldt aan zijn blad d.d. gisteren: De Belijdeniskerk heeft een beslissenden stap on dernomen om de leiding van het geheele Duitsche protestantisme over te nemen en de rijkskerk van bisschop Muller uit te schakelen. Er zal een „nood- kerkelijkbestuurslic-haam" worden gevormd, dat te Berlijn zal zetelen on voorloopig een jaar in func tie zal blijven. Aan het hoofd van dit bestuur staat Oberkirchenrat Breit uit Munchcn, een der mede werkers van bisschop Meiser. De leiding van de oud-Pruisische geünieerde kerk, die de meeste aanhangers bezit, neemt voorzitter Koch over. Ook het derde bestuurslid, de te Altona afgezette dominee Asmussen is Luthersch. D gereformeerde richting zal in het bestuur ver tegenwoordigd worden door dominee Merz, De nieuwe kerkregeering zal dezer dagen aan alle evangelische geestelijken n de leden van alle alle evangelische geestelijken en de leden van alle tot de nieuwgeconstitueerde kerk wenschen te be- hooren of niet. Van hen, die ontkennend antwoor den, zal worden geconstateerd dat zij zich van de evangelische kerk hebben afgescheiden. Bisschop Marahrens mishandeld. Dezelfde correspondent verneemt uit Hannover, dat daar in het „Landeskichenant" een felle twist is ontstaan tusschen bisschop Marahrens en een door de rijkskerkregeering aangestelden, tegen- bisschop: ds. Hahn. De twist ontaardde ten slotte in een handgemeen, waarbij Hahn. die een echte kemphaan schijnt te zijn, Marahrens het neusbeen heeft verbrijzeld, zoodat de getroffene zich onder geneeskundige behandeling heeft moeten stellen.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1