De Nieuwe IJshond opgericht Taifoenramp aande GeteZee Onrust tejltan Twee treinen op elkaar geloopen KIJKEn is KOJPEfl tij CLOECK De B.IJ.N.H. alleen erkend Demonstraties tegen de regeering Herdenking van den Wapenstilstand. Het Saargebied. Insluiper op de vlucht. Maandag 12 November 1934. Postrekening No. 23330 SCIAGER 78ste Jaargang. No. 9594 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. BIJ Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent ibewtysno. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. „De IJ.HN. blijve terrein" op haar (Van onzen Sportredacteur.) Zaterdagmiddag is te Alkmaar in „Centraal" de oieuwe IJsbond, de Bond van IJsclubs in Noord- Holland, opgericht De belangstelling was vrij goed te noemen en Mr. Eecen, die als voorzitter plaats nam, merkte dit in zijn openingswoord met blijdschap op. De meeste aanwezigen vertegenwoordigden groote ijsclubs. Do vergadering had een buitengewoon zakelijk ka rakter en zonder veel omhaal zijn de noodige woor den gezegd die de weg naar de oprichting hebben geëffend. Mr. Eecen heeft alvorens aan den spreker van den middag het woord te verleenen, de houding te genover den IJ.H.N. gemotiveerd. We kunnen, met verwijzing naar ons interview van Zaterdag 3 No vember jl. volstaan met de mededeeling dat de hee- ren van den nieuwen ijsbond zich nog steeds op het standpunt stellen dat de IJ.H.N. hier op een terrein is gegaan waar hij niet thuis hoort en dat de eer bied voor een brok ijshistorie als de IJ.H.N. tot een advies aan de heeren Cloeck c.s. dwingt om zich bij de oude statuaire werkzaamheden te bepalen en de ze goed te behartigen. De heer Van Riesen, de penningmeester van den Bond van IJsclubs, in Friesland, was op verzoek van het comité van initiatief naar Alkmaar gekomen om doel en werkwijze van de bestaande organisaties in de Noordelijke provincies te vertellen. De heer Van Riesen, die in Drente en Overij-ssel als „promotor" soortgelijke bonden heeft weten te scheppen, bleek een uiterst bekwaam en kundig bondsfunctionaris die zijn zaakjes onder de knie had en het nut, ja zelfs de noodzakelijkheid van een or ganisatie voor Noord-Holland bij de aanwezigen wist aannemelijk te maken. Van Riesen vertelt. De Friesche bestuurder begon om Mr. Eecen en de zijnen in hun betoog te sterken tegenover de oude IJ.H.N. Zoo vernamen we positief dat de heer Van Hiescn, als gemachtigde van den Frieschen bond louter en alleen aansluiting had gezocht hij den heer Eecen en dat van een plaats gehad hebbend contact hoedanig en van welke zijde ook inge steld met den IJ.H.N. ten eenen male geen spra ke was geweest. We hoorden, hoe in 1919 de Friesche Bond werd opgericht; hoe daarop in 1924 de provincie Gronin gen was gevolgd en dat tenslotte Drente (1932) en Overijssel (1933) de kring hadden gesloten. De af sluitdijk bracht de heeren in Friesland het besef bij dat er ook in Noord-Holland een bond moest komen om de gezamenlijke kracht en die van elk der onderdeelen afzonderlijk zoo rendabel mogelijk te doen zijn. En met deze gedachte is de heer Van Riesen naar Mr. Eecen gekomen. Waarom juist Mr. Eecen? Omdat de heer Van Riesen die kende als een ijssportvoorman en niet omdat daar de K.N.S.B. een achterbaksche vingerwij zing had gegeven. Dit speciaal als antwoord op den heer Terink, een warm voelend IJ.H.N.-lid, die meende de belangen van zijn bond te moeten be pleiten. De situatie is thans zoo, dat in Friesland 136 ijs- clubs lid zijn, met 25000 leden. In Groningen telt de provinciale organisatie 78 leden; die in Drente 28 en de pas opgerichte in Overijssel 16 De voor een jaar opgenomen bepaling dat rijders op niet-aangesloten banen uitgesloten zouden wor den heeft zeer veel nieuwe vereenigingen gebracht. Het lidmaatschapsgeld bedraagt voor de vereeni gingen 2 ct. per werkend lid met een minimum van 12.50 en een maximum van 15 gulden. Het organiseeren van wedstrijden staat de clubs absoluut vrij! De eenige verplichting is dat de or- ganiseerende vereeniging zich houdt aan het wed strijdreglement en na afloop een verslag aan den bond stuurt omtrent de namen van hen die deel hebben genomen, weg zijn gebleven en de prijzen hebben gewonnen, alsmede opgaaf doet van even- tueele ongeregelmatigheden. Van de mogelijke onregelmatigheden, die nu in Friesland goeddeels uitgesloten zijn, gaf de heer Van Riesen voorbeelden ten beste, die niet altijd «onder humor waren. Wat evenwel vooruit aangevraagd moet worden dat is de kampioenshardrijderij van de provincie of van Nederland. Daarover wordt vooraf in do al- gemeene vergadering beslist. Voor dit kampioenschap zijn wat strengere voor schriften gesteld omtrent baanafmetingen en orga nisatie. De heer Van Riesen vertelde nog dat er ook een „Friesche IJsbond" is, een broederbond van den IJ.H. N., die absoluut in vrede en vriendschap werkt naast den Bond van IJsclubs in Friesland en die zich vol gens zijn statuten op voortreffelijke wijze bezig houdt met de bewegwijzering van Fricsland's schaats wegen. Als er ijs is, zoo zeide de hoer Van Riesen, dan is het voor één bond ondoenlijk om zich zoowel van de bewegwijzering als van de organisatie van de kortebaan te kwijten; voor dit laatste is een aparto bond noodzakelijk. De IJ.H.N. zou dus hier gerust buiten kunnen blijven. De hooge prijzen die hier in Noordholland worden uitgeloofd, zullen omlaag moeten, aldus de heer Van Riesen. Tenslotte zeide spreker dat het hem een genoegen zou zijn, wanneer het hem gelukken mocht in Noord- Holland. evenals in Drente en Overijssel zijn doel te bereiken, om daarna in een landelijke federatie alle provincies onder te brengen. Discussies. Na een dankwoord van Mr. Eecen, heeft de heer Terink. lid van den IJ.H.N., het voor den IJ.H.N. opgenomen. Hij betoogde dat de IJ.H.N. op aandrin- Kn van Van Laer (d.w.z. de K.N.S.B.) zich al drie ar van de korte haan onthouden heeft Onder pres sie ook van Van Laer heeft Cloeck vorig jaar in Krasnapolski tegen de korte baan gesproken. Toen Cloeck zag dat do IJ.H.N. zonder de kortebaan op haar retour zou raken, heeft hij zijn wending geno men met de toezegging van Van Laer dat deze de IJ.H.N. niets in den weg zou leggen. En nu, vervolgde de heer Terink, begint een co mité, waarbij twee bestuursleden van de K.N.S.B. (Eecen en Van Foreest), en valt de IJ.H.N bij do voorbereiding van de kortebaanregeling in den rug aan. Mr. Eecen kon den heer Van Riessen te hulp roepen, om het bewijs geleverd te krijgen, dat niet Eecen, maar Van Riessen, d.w.z. Friesland, al twee jaar met plannen rondliep, om in Noordholland con tact te zoeken. Als er van achterbaksche daden sprake is, dan zijn die wel gepleegd door den IJ.H.N., brachten de heeren Eecen en Van Riessen naar voren; men heeft n.1. zonder de B.IJ.N.H. er in te moeien of ook maar uit to noodigen ter vergadering, de oprichtingsver gadering van den B.IJ.N.H. de loef trachten af te snijden door ijlings de kortebaan-aangelegenheid op de agenda te plaatsen, De heer Klomp van Bergen, lid van het comité, heeft daarop op zeer hartige wijze zijn meening over de zaak verkondigd. Hij vond dat de IJ.H.N. zich door de geschetste handelwijze aan „tank-politiek" had schuldig ge maakt en kwalificeerde den heer Cloeck zeer gering om zijn zwaai. Waar iemand toch vorig jaar met zijn bekende pathos de kortebaan staat af te breken, zou de heer Klomp van een normaal Nederlander verwacht hebben, dat hij, wanneer zijn meening om gedraaid was, althans stil zijn mond hield. Voorts laakte hij de onsportiviteit van den IJ.H. N., die de heeren van den nieuwen ijsbond niet in de gelegenheid had gesteld hun inzichten te verdedi gen. De nieuwe bond heeft den IJ.H.N. echter wel uitgenoodigd. Hier, riep de heer Klomp uit, hier hadden ze moeten komen om den geestelijken degen te kruisen. De heer Klomp was tenslotte de meening toege daan dat Cloeck zijn zwaai heeft genomen ora een rol te blijven spelen. Verzoening mogelijk? De heer Eriks van Petten brak een lans om als nog te probeeren een compromis tot stand te bren gen, Het zou de schaatsenrijderswereld geen baat brengen als er twee bonden waren die eikaar be concurreerden. En ook zou dat jammer zijn voor de oude IJ.H.N. Spr. meende dat er wellicht met de ajidere bestuursleden van den IJ.H.N. te praten viel, daar de heer Cloeck toch niet alleen alles te zeggen heeft. Mr. Eecen lichtte nog in dat de IJ.H.N. volgens haar contract met den K.N.S.B. geen kortebaan wed strijden mag organiseeren. Dat staat in het contract waarhij aan den IJ.H.N. de organisatie van enkele amateurswedstrijden is toegestaan. (We zijn door de feiten tot de meening gekomen, dat de IJ.H.N. om die amateurswedstrijden nu niet meer geeft en dus in contractbreuk geen schade ziet Sportred. S. C) Zaandam's afgevaardigde meende dat verder ge klets over de IJ.H.N. tijd verknoeien was en de heer Boot uit Purmerend kwam vertellen dat hij in het bestuur van den IJ.H.N. zat, maar dat hij zich met de nieuwe maatregelen niet kon vereenigen; dat de IJ.H.N. haar taak niet opvatte zooals dat behoorde en liever maar moest probeeren den ouden toestand te verbeteren. Dat vonden we tusschen twee haakjes niet erg sportief van den heer Boot. Hij bracht waar hij op 4 Nov. noch had geprotesteerd noch had bedankt hier op deze plaats zijn kwaliteit in het geding waarmee hij den IJ.H.N. naar beneden haalde. De stichting. Vervolgens werd tot de stichting overgegaan. Waar vele afgevaardigden geen vrij mandaat hadden of, zooals Schagen, bijv. de kat eens uit den boom kwa men kijken, waren er acht vereenigingen, die in de stichtingsacte vermeld kunnen worden, n.1.: Bergen, De Rijp, Heiloo, Warmenhuizen, Zaandam, Oudkars pel, Amsterdam, Purmerend. De statuten en het huishoudelijk reglement, als bij circulaire aan de vereenigingen toegezonden, werden zoo goed als dadelijk goedgekeurd en zullen ter ko ninklijke goedkeuring worden opgezonden. De wedstrijdbepalingen zullen aan de hand van de Friesche regels aan Noordhollandsche taal en ge bruiken worden aangepast. Bestuursverkiezing. Van het voorloopig comité, dat op voorstel van één der afgevaardigden bij acclamatie werd gekozen, bleek Jhr. van Foreest niet veel voor een bestuurs functie te voelen wegens drukke werkzaamheden. Hij zwichtte toch op aandringen van de vergadering en op dat van den heer Klomp, die zelf echter per tinent volhardde hij zijn besluit om niet in het be stuur plaats te nemen. De heer A. van Recnen van Bergen wordt dan door den heer Klomp in zijn plaats voorgesteld. Na stemming blijkt dan dat alle 5 candidaten zijn gekozen, n.1. Mr. C. P. Eecen Gz., Oudkarspel; Jhr. H. van Foreest, Heiloo; A. van Reenen, Bergen; G. K. Oud, Purmerend; H. G. Rijs, Warmenhuizen. Al len accepteerden de benoeming. Werkplan. De Voorzitter was de tolk der vergadering, toen hij voorstelde de behandeling van het wedstrijdre glement van het werkplan en van de finantieele regeling tot de eerstkomende vergadering in Decem ber uit te stellen om ann de nog niet toegetreden vereenigingen gelegenheid te geven zich aan tc slui ten en er in de algemeene clubvfergaderingen hun licht over te laten gaan. Rondvraag. Van de rondvraag valt alleen te melden dat de heer Van Riesen met een zeer positieve mededee ling kwam op een vraag van de Rijp: Wij (d.w.z. Friesland enz.) erkennen in Noord- Holland alleen den B.IJ.N.H. die zoo jnist Is gesticht. Den IJ.H.N. erkennen we niet; das rijders op wed strijden van den IJN.H. worden gediskwalificeerd door den B.IJ.N.H* Achter die altschakeling in Noord- Holland staan Friesland, Groningen, Drente en Over- ijssel. We vernemen nog dat de nieuwe ijsbond van 8 vereenigingen bijna 6000 leden telt. Men verzoekt ons vanwege den IJsbond Hollands Noorderkwartier den volgenden brief nog aan dit verslag toe te voegen: Aan de voorloopige Commissie tot stichting van een Bond van IJsclubs in Noord-Holland. Mijne Heeren, Het bestuur der IJ.H.N. een organisatie van 96 aan gesloten vereenigingen en ongeveer 14500 leden, be richt U dat in hare ledenvergadering van Zondag 4 November 1934 met op een nn algemeene stemmen is aangenomen een statutenwijziging waardoor het den IJ.H.N. mogelijk zal worden gemaakt, bij goed keuring, zich te belasten met de regeling van wed strijden op den korten baan. Waar uw comité zich op hetzelfde standpunt en ook meer eenheid wil brengen in het wedstrijd- wezen, daar mccnen wij, en deze gedachte is ook op de vergadering tot uiting gekomen, dat somenwer king van uw commissie en ons bestuur zeer wel mo gelijk is, temeer daar het in de bedoeling der IJ.H.N. ligt om voor het wedstrijd wezen een aparte com missie in het leven te roepen. Wij geven de voorloopige commissie in overweging hare plannen op te schorten en eerst te zien of door samenwerking het doel niet evengoed bereikt zal kunnen worden. Hoogachtend, Het bestuur der IJ.H.N. NOG 1300 VISSCHERS VERMIST. TOKIO, 12 November (V.D.): Het Tele- graafagentschap Sjimboen Rengo deelt mede, dat bij de havenautoriteiten op Korea nog eenige berichten zijn ontvangen betreffende het aantal slachtoffers, dat bij den jongsten taifoen om het leven is gekomen. Men komt tot een aantal van 1300 vermiste visschers, 250 a 300, die in gevaar verkeerden, zijn opgepikt. Volgens een offioieele mededee ling zijn ongeveer 30 visschers naar de haven plaats Tsjemoelpo overgebracht TROEPEN EN POLITIE IN GEREEDHEID GEHOUDEN. W e e n e n, 11 October (V.D.)Sinds eenige we ken is thans reeds een krachtige concentratie van troepen en politie in gereodheid gehouden, teneinde het hoofd te bieden aan anti-regeeringsgezinde de monstraties, die men te Weoncn verwachtte. Gisteren is inderdaad tegen dergelijke bewegingen opgetre den. Ongeveer een honderdtal communisten en so cialisten werden gearresteerd, bij pogingen om een groot aantal pamfletten te verspreiden, waarin de bevolking wordt opgeroepen voor een Maandag a.s. te houden demonstratie ten gunste van een ple bisciet, waarbij zou moeten worden aangetoond, dat tegenover de fascistische regecring onder leiding van bondskanselier Schuschnigg een zeer krachtige link- sche macht staat. De agitatoren renden in auto's en op andere vervoermiddelen door de stad en wierpen de vlugschriften onder het publiek. Heimwehrtroepen zijn tor versterking aan de po litie toegevoegd. Op do strategische punten der stad zijn reservetroepen samengetrokken, teneinde relle tjes tijdens het week-end te voorkomen. Zondagavond tal van propagandisten ge arresteerd. Ter gelegenheid van den „Stichtingsdag der Repu bliek", welke overigens niet mocht worden gevierd, hebben in den loop van Zondag sociaal democraten opnieuw getracht pamfletten te verspreiden. Tal van propagandisten zijn gearresteerd. Bij Ferchtelsdorf (in de buurt van Wcenen) hebben 2000 sociaal-de mocraten een illegale bijeenkomst gehouden. Gendarmerie, die de menigte moest uiteendrijven, kon daarin niet slagen. Slechts twee personen kon den worden gearresteerd. Te Hernale zouden botsingen hebben plaats gevon den tusschen communisten en gendarmen, waarbij ook geschoten zou zijn. Verkeersongeval met doodelijken afloop. Personenauto lu volle vaart tegen een melktankwagen gebotst. Gisteravond omstreeks 10 uur heeft op den nieuwen rijksweg DelftOverschic een verkeersongeval met doodelijken afloop plaats gehad. Een personenauto, bestuurd door den heer J. uit Den Haag reed in volle vaart tegen een melktank wagen op, waarvan een band gesprongen was en die onverlicht langs den weg stond. De bestuurder poogde nog uit tc wijken doch hij kon niet meer ver hinderen, dat de auto met de achterzijde tegen de tankwagen aanbotste. Een der inzittenden, de heer G. uit Rotterdam werd zwaar gewond en in ernstigen toestand naar het Gasthuis te Delft overgebracht, waar hij is overleden. De bestuurder en de overige inzittenden, twee dames, liepen lichte verwondingen op. De beide wagens werden zwaar beschadigd cn werden later weggesleept. De politie stelt een uitge breid onderzoek in. Plechtigheid bi] de Cenotaph te Londen. Incident te Ierland. Londen. Gistermorgen te 11 uur is bij de Ceno taph in Whitehall op de gebruikelijke wijze en on der groote belangstelling de verjaardag van den wa penstilstand herdacht in tegenwoordigheid van het Kngelsche Koningspaar, den Prins van Wales, den Hertog en de Hertogin van York, alle leden van het Kabinet, het corps diplomatique, en delegaties van de weermacht. Te 11 uur precies begon in heel Engeland cn Ier land do stilte van 2 minuten. Te College Green in Ierland kwam het daarbij tot incidenten, toen eeni ge jongelui de Engelsche vlaggen verbrandden en voorbijgangers de taditioneole klaprozen van de borst wilden rukken. 1 minuut stilte te Parijs. Parijs, 11 Nov. (V.D.). De 16de herdenking van den wapenstilstand is gister op de gebruikelijke wijze herdacht, met do traditioneele stilte van 1 mi nuut, Zondagmorgen te 11 uur precies, in geheel Frankrijk. Tegen half elf verzamelden zich bij het Graf van den Onbekenden Soldaat onder de Are de Triomphe de leden van het kabinet, de leden van den Parijschen gemeenteraad, van de Generaliteit, van het corps diplomatique cn vele Kamerleden en senatoren. Kort voor elf uur arriveerde President Lebrun. Te 11 uur precies kondigde een schot van noven van de Are de Triomphe de minuut stilte aan. Na afloop defileerden de troepen van het Parijsche garnizoen, evenals de andere jaren, langs het Graf van den Onbekenden Soldaat. Verzoek van Duitschland om de „ge reed staande" Fransche troepen terug te trekken. Berlijn, 11 November (V.D.). Van officieele zij- do is bericht ontvangen uit Neustadt, dat de com missaris van Hitier voor hot Saargebied, Burckel, verzocht heeft de Fransche troepen, die bij het Saargebied „gereed staan", terug to trokken en do emigranten in hoofdzaak socialisten en anderen uit Duitschland verbannen personen, welke door de Fransche mijndircctie worden gesteund, te verban nen. Beweerd wordt, dat do laatsten verantwoorde lijk zijn voor de wanorde. Personentrein contra goederentrein. Conducteur gewond; materieele schade. V e n 1 o: Zaterdagavond heeft in de nabij heid van Venlo een botsing plaats gehad tus schen een personentrein en een goederentrein, waarbij de conducteur van laatstgenoemden trein werd gewond. Nabij Lottum, een emplacement dichtbij Venlo, is gisterenavond de personentrein, welke om 6.40 uur uit Nijmegen was vertrokken, door een verkeerden wisselstand met een stilstaandcn goederentrein in botsing gekomen. Doordat dc machinist van den trein uit Nijmegen uit allo macht remde, kon erger wor den voorkomen. De conducteur van den goederen trein liep bij de botsing eenige verwondingen op, de passagiers bekwamen evenwel weinig of geen noc- menwaardig letsel. Eenige wagons werden uit do rails geworpen, zoodat het verkeer over een zijlijn moest worden omgelegd. De passagiers van den personentrein werden di rect in de gelegenheid gesteld de reis voort te zotten, aangezien een sneltrein uit Nijmegen hij genoemd emplacement tot stilstand kwam om de passagiers op te nemen. De materieele schade is niet groot. Door het schreeuwen van een kind. Een tot nu toe onbekend gebleven persoon, hoeft gisteravond tegen twaalf uur getracht zicht toegang te verschaffen door insluiping tot een boekwinkel in de P. C. Hoofdstraat bij de Hobbemastraat tc Am sterdam. Hij had daartoe zyn weg gekozen door een nauwe, voor elkeen toegankelijke brandgang en was aan het einde via een schutting op een klein plat geklommen, waarop het raam uitkomt van een klein kamertje. In dit kamertje sliep een 10-jarig meisje, dat toen de man de in het raam geplaatste hor stuk trapte, wakker werd en het op een schreeuwen zette. De insluiper nam daarop onmiddellijk de vlucht. Het onderzoek der politie wordt ernstig belem merd door het feit, dat het kind slechts een zeer vaag signalement heeft kunnen geven. NIEUW FINANCIEEL SCHANDAAL IN FRANKRIJK Schade: 120 milliocn franken. P a r ij s: Een nieuw groot financieel schandaal, waarbij voor den staat een schadepost in liet spel schijnt te zijn ten bedrage van 120 milliocn franken, wordt op het oogenblik te Rouaan onderzocht. I)e geheele Parijsche pers schrijft echter reeds over de zaak. Het gaat om omvangrijke bedriegerijen van een onderneming voor openbare werken, die uit steen groeven by Rouaan het materiaal levert voor ha venwerken en andere werkzaamheden aan dc Seine. Deze onderneming heeft het viervoudige van haar werkelijke leveringen opgegeven en ook betaald ge kregen, hetgeen alleen door omkooping zou zijn tot stand gebracht.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1