Het Defensiebeleid verdedigd Onverantwoordelijk gepraat over den oorlog De herdenking van den Wapenstilstand CLOECK Hoogere uitgaven voor oorlogsmateriaal AMSTERDAM MOET ZIJN LOONEN VERLAGEN. Verlaging van hooger hand bevolen. Het inzicht van generaal Smuts. Tal van ceremoniën en redevoeringen. Nota in voorbereiding. De spanning te Weenen. Vrachtwagen van helling gestort. Dinsdag 13 November 1934. Postrekening No. 23330 SCHACER 78ste Jaargang. No. 9595 CODIANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 'a morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent Cbewijsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Politiek van onze landsverdediging heeft de Instemming van bet geheele kabinet. In zijn memorie van antwoord inzake de Defensie- begrooting 1935, begint minister Deckers met de op- fmjericing, dat voor de vrees van eenige leden, als zou hij zich willen losmaken van de kabinetspolitiek en een afzonderlijke ministerspolitiek willen gaan voeren, niet de minste grond bestaat. De in dit ver band met de omstandigheden noodzakelijk geachte defensiepolitiek heeft de instemming van het geheele kabinet, dat ook in deze volkomen hemogeen is. Indien de toestand daartoe aanleiding geeft, ligt het in het voornemen, dat voor volgende jaren hoogere bedragen beschikbaar komen voor de verdere aanvulling van de materieel- uitrusting. Onjuist is de meening, dat een groot deel van ons geschut zeer verouderd zijn zon. Behoudens voor wat betreft de bezuinigingsmaat regelen, welke in de ontwerp-begrooting worden aan gekondigd, acht de minister het niet wel mogelijk, de kosten van de weermacht aanzienlijk te verminde ren, zonder do waarde daarvan aan te tasten. Ter zake van overtreding van het uitgevaardigde verbod van bepaalde vereenigingen zijn bij de land macht ontslagen 1 vrijwilliger beneden den rang van sergeant (beroepsmilitair), 5 reserve-officieren en 3 reserve-onderofficieren. Voorts is aan 23 re- serve-officiren en aan 7 reserve-officieren, die aan gesloten waren bij een vereeniging, waaraan het lid maatschap voor den militair is verboden, op hun verzoek ontslag uit den militairen dienst verleend. Ten aanzien van 28 reserve-officieren is het onder zoek nog gaande. In het nieuwe stelsel van de vervanging van bur gerwerklieden door militairen zullen bedoelde werk zaamheden door militairen bij toerbeurt worden ver richt. Hierdoor wordt het noodig, het contingent uit te breiden met 2000 man en de eerste oefentijd voor de categorieën, waarvoor deze thans 5>£ maand be draagt, te brengen op 6 maanden. Tegenover deze verlenging van den eersten oefentijd acht de minis ter het dan te verantwoorden, de beide herhalings- oecningcn voor de dienstplichtige korperaals en sol daten van 17 dagen terug te brengen tot 13 dagen. Nieuwe bouw bij de zeemacht. Voor nieuwe bouw bij de Marine wordt in 1935 een totaal bedrag aangevraagd van 6.3 millioen; dat de begrooting daardoor een militaristisch karakter krijgt moet ondergeteekende ontkennen Ware ge volg gegeven aan de plannen, vervat in het a&n- bouwplan 1930, dan zou tot en met 1935 63.34 mil lioen voor nieuwen aanbouw zijn besteed, in hoofd zaak van datg edeelte der vlot dat men het opera tief orgaan in Indië noemt. In werkelijkheid is echter slechts f 41.47 millioen uitgegeven voor de in dat plan voorkomende schepen. Daardoor is dan ook achterstand ontstaan en om daarin eenigszins tege moet te komen is nu een bedrag van f6.3 millioen aangevraagd, welk bedrag nog ver beneden het jaarlijksch bedrag van f 11.2 millioen van het vloot- plan 1930 blijft. Toestand van Hr. Bis. kruiser „Sumatra" Ten aanzien van de herstelling van Hr. Ms. „Su matra"' wordt medegedeeld, dat de Commandant der Zeemacht verwacht, dat deze tegen 1 Februari 1935 gereed zal zijn. Vermoedelijk zal het schip daarna weder in dienst gesteld worden. Aan Burgemeester en Wethouders van Am sterdam is een Koninklijk Besluit van 8 No vember ter kennis gebracht, waarin zij uit- genoodigd worden om binnen een termijn van drie maanden over te gaan tot herziening van de loonen- en salarisregelingen voor de gemeentewerklieden en ambtenaren in den zin als in hun voordracht van 25 September jj. is aangegeven. De minister van binnenlandsche zaken is belast met de uitvoering van dit besluit. Zooals men weet, heeft de gemeenteraad geen ge volg gegeven aan de aanmaning van de regeering om alsnog de voorstellen van B. en W. tot salaris herziening goed te keuren. Bertels' Kunstkorrel in de praktijk. De heer P. van Dongen, Terheyden, N.Br., schrijft ons dd. 26 October 1934: Over de resultaten met Bertels' Opfokvoeder en Bertels' Kunst korrel ben ik uiterst tevreden, llyn 92 jonge hennen,gedurende 8 weken opgefokt met Bertels' Opfokvoeder en daarna uitslui tend met Bertels' Kunstkorrel, begonnen reeds op 4£ maand te leggen en leggen thans op 5i maand reeds gemiddeld 50 eie ren per dag.De voederkosten bedragen 0.7 ot.per kip p.dag. Gedurende deze maand geven wij bij aankoop van iedere 200 Kg. Bertels' Pluimvee voeder één droogvoederbak cadeau. Bestel bij Uw leverancier of waar niet ver krijgbaar direct aan de fabriek. Bertels' Oliefabrieken N.V., Amsterdam (O.) Geruchten over een aanstaanden oorlog scheppen een oorlogsteer. Generaal Smuts heeft gisteravond aan een diner in het instituut voor internationale, zaken te Londen, naar hij zeide, volkomen openhartig over het huidi ge internationale stelsel gesproken. Bij het beschou wen van den Europeeschen toestand van het oogen- blik, zeid hij, ben ik onder den indruk gekomen van het feit, dat twee krachten de politiek scheppen en vormen: vrees en het gevoel van minderwaar digheid. (Smuts sprak van fear complex en inferio- rity complex). Ten aanzien van loopende geruchten over een aanstaanden oorlog, zei Smuts, dat zulke geruchten een oorlogsatmosfecr scheppen en meer kans bieden op een oorlog dan welke andere oorzaak ook. Zij lijken mij, zei hij. Incidenten in Frankrijk en Ierland. Wapenstilstanddag is zoo langza merhand de gelegenheid bij uitstek geworden om aan het volk te too- nen hoezeer men den oorlog schuwt en den vrede mint. De regeerders van de vroegere oorlogvoerende landen maken zich dan op om ieder die hooren wil er nog eens goed van te doordringen dat zij slechts in een versterking van de vriendschapsbanden tus- schcn de naties do mogelijkheid tot herstel zien. Zoowel fascisten als socialisten en communisten sollen met de nage dachtenis der „dierbare gevallenen" en intusschen gaat de bewapenings wedloop ongestoord verder en is een leger van technici en arbei ders bezig om den volgenden oor log weer mogelijk te maken. De wapenfabrieken kennen geen malaise! In Parijs heeft men aan de gebruikelijke herden kingsplechtigheden, den avond tevoren vastgeknoopt een hulde aan den te Marseille vermoorden koning van Zuid-Slavië. De gemeente Parijs had Zaterdagavond bij het graf van den onbekenden soldaat een katafalk op gericht, waarop het doodenmasker van den ver moorden koning was neergelegd. Republikeinsche garden hielden de wacht bij deze katafalk, die in den schijn van zoeklichten was geplaatst. Hier verzamel den zich Zaterdagavond bij het Graf van den Onbe kenden Soldaat de leden van de regeering. de leden van den Parijschen gemeenteraad, voorzitters van Senaat en Kamer, dé leden van het diplomatieke corps, maarschalken en generaals en velo Kamer leden en Senatoren. In dit gezelschap bevond zich prinses Paul van Zuid-Slavië, voor wie president Lebrun bij zijn komst een buiging maakte, nadat hij zich diep voor het Graf had gebogen. Hierop volgde een religieuze ceremonie. Zondagochtend heeft de herdenkingsplechtigheid op de gewone wijze bij het Graf van den Onbeken den Soldaat plaats gehad en werd evenals andere ja ren een minuut stilte in acht genomen. Huldiging van Donmergue. Bij het verschijnen van president Lebrun voor het Graf van den Onbekenden Soldaat werd door ceni- De herdenking van den wapenstilstanddag werd te Brussel door Koninq Leopold III bijgewoond. De Ko ning legt een krans bij het graf van den Onbe kenden Soldaat. ge betoogers „Leve Doumergue!" geroepen. Den geheele dag heeft een onafzienbare menigte langs het graf gedefileerd. Duizenden leden van de Croix de Feu hebben zich Zondagmiddag tegen 5 uur naar de woning van Gaston Doumergue begeven. De oud-strijdei's hebben den afgetreden minister-piesident luide toegejuicht. De menigte zong de Marseillaise. Kolonel de la Roque, de leider van de Croix de Feu, hield van zijn auto af een toespraak. Doumergue ontving deputaties onder leiding van kolonel de la Roque en van minister Denain. Betoogingen. De dag van Zondag is noch te Parijs noch in de provincie zonder betoogingen voorbij gegaan. Wat Parijs betreft, heeft de politie in den namiddag op de boulevard Madeleine een troep van honderd en vijftig schreeuwende jongemannen, behoorende tot de uiterste rechterzijde in de politiek, uiteen gedre ven. Op het Natie-plein is de directeur van de gemeen telijke politie in een gedrang bekneld geraakt en ge kwetst, toen hij opschriften, die door betoogers wer den meegedragen, wilde verwijderen. Tegen Herriot en de zijnen. Tegen het einde van den middag heeft de politie te Parijs eenige honderden jongemannen uiteenge dreven, die vijandige kreten tegen de liberalen uit ten en leve Doumergue riepen. Er werden aanhou dingen gedaan. Ongeregeldheden te Rijssel. Vier zwaar gewonden. Vaz Dias meldt uit Parijs: Omtrent de betoogingen, die Zondag te Rijssel in Noord-Frankrijk zijn gehouden, wordt gemeld, dat bij de botsingen, die tusschen de linksche groepen en de leden der rechtsche organisaties ontstonden en die dikwijls een heftig karakter aannamen, vier jongelui ernstig gewond werden. Op den Boulevard de la Liberté werd het bureau van de „Croix de Feu" door linksche betoogers met steenen gebombardeerd, zoodat alle ruiten vernield werden. In Ierland. Te College Green in Ierland kwam het bij de her denking van den Wapenstilstandsdag tot incidenten toen eenige jongelui de Engelsche vlaggen verbrand den en voorbijgangers de traditioneele klaprozen van de borst wilden rukken. Drukte in de wapenfabrieken. Onder de commentaren over de herdenking van Zondag treft ook nog een mededeeling van de Daily Herald, dat in de Vickers Cravfordfabrieken in Kent, waar machinegeweren, Bethier geweren en kanon nen voor gasproductie vervaardigd worden, den hee- len Zondag door gewerkt werd. maar dat ook daar twee minuten voor de herdenking van den wapen stilstand uitgetrokken zijn. In Belgil. Zondagochtend, iets voor elf uur, begaf een stoet van vaandrigs der verschillende regimenten van het Brusselsche garnizoen, vergezeld van delegaties van oud-strijdersvereenigingen de Vlaamsche en so cialistische oudstrijdersbonden uitgezonderd zich naar het graf van den Belgischen Onbekenden Sol daat, waar talrijke autoriteiten, de koninklijke fa milie opwachtten. Nadat het traditioneele artilleriesalvo in het nabu rige stadspark was gelost, een minuut stilte in acht was genomen en, onmiddellijk daarop de Braban- conne door een stafmuziek was gespeeld, legde ko ning Leopold een krans neer op het graf van den Belgischen onbekenden soldaat. De koninklijke fa milie. luide toegejuicht door de menigte, die het Congresplein en de Koningstraat vulde, keerde ver- volgens, door de met vlaggen versierde stad, naar het paleis te Laken terug. In Dnitschland. Veldqodsdienstoefe- ninq in den Lustqarten. Onder groote belangstelling is Zondag te Berlijn op den wapenstilstandsdag in den Lustgarten een veldgodsdienstoefening gehouden. Bij het gedenk- teeken voor de gesneuvelden werd een krans neerge legd. De dienst werd gehouden door veldbisschop Dohrmann, die tot tekst gekozen had: .Wie ziin le ven behouden wil, die zal het verliezen, maar wie zijn leven verliest om Mijnentwil, dien zal het be houden blijven." hoogst noodlottig en een gevaarlijke misslag en het is een hoogst merkwaardig iets. dat dc pacifisten voor het meerendeel verantwoor delijk zijn voor deze schrikaanjaging. Mor gen aan den dag of ook maar binnen be trekkelijk korten tijd een oorlog te verwach ten is eenvoudig nonsens. Op misschien een enkele uitzondering na is er 't oogenblik geen land voor den oorlog gereed en de oorlog zou voor de meeste landen eenvoudig een binnenlandsche omwenteling beteekenen. Mij te willen laten gelooven. zei Smuts. dat het Duitsche volk inderdaad den oorlog wenscht er er zich moedwillig op voorbereidt, is mij wilen laten gelooven, dat dit volk gekker is dan eenig ander volk op het. oogenhlik zou kunnen zijn. Ik wil niet zeggen, dat ik ontken, dat het huidige tijdsgewricht vol gevaren en onrust is, maar het wet tigt niet deze gevaarlijke oorlogsgeruchten. Smuts zei verder, zich den Volkenbond niet als een militair werktuig te kunnen voorstellen. Hoe, zoo vroeg hij, zou men het gevoel van min derwaardigheid kunnen verkrijgen, dat de geesten, en zeker die in Duitschland, vergiftigt? Fr is een middel Duitschland volkomen gelijkheid van status met de andere landen toe te kennen en dat te doen openlijk en zonder voorbehoud. Tenzij men de Fransche vreezen begrijpt en er mee instemt, kan men niet instemmen met de positie van minderwaardigheid, waarin Duitschland nog altijd sinds het einde van den oorlog verkeert. Het voort duren van het statuut van Versailles voor Duitsch land wordt een helccdiging voor het geweten van Europa en een gevaar voor den vrede. Rechtvaar digheid en sportiviteit en elk peil van het particu liere en openbare leven eischen een openlijke her ziening van zijn positie. Laat ons de boeien verbre ken en den gevangene dc vrijheid geven op humane wijze. Hoe verwerpelijk de beginselen van het nationaal- socialisme misschien ook mogen zijn voor vele Wes- tersche volken, dat is geen roden om Duitschland geen gelijke internationale positio toe te kunnen en daarmee de obsessie weg te nemen, die berust op de rassenleer en het nationaal-socialisme. Inzake het Oostelijk pact aan Polen. Parijs, 13 November (V.D.): Bij een onderhoud tusschen den minister van Buitcnlandscho Zaken, Laval, en den Sovjet Russischen zaakgelastigde, Ro- senburg, is, volgens Havas, ongetwijfeld ook de kwestie van het Oostelijk Pact aan een diepgaand onderzoek onderworpen. In het ministerie van Bui- tcnlandsch£ Zaken wordt een nota voorbereid, wel ke binnenkort naar Warschau zal worden gezonden. Door middel van dit document zal de Poolsche rogeering op de hoogte worden gesteld, van do wijze waarop de schriftelijke verklaring van minister Beek aan Bartou, te Parijs werd ontvangen. De gevreesde uitbarsting echter uitge bleven. De toestand te Weenen blijft gespannen, hoewel do gevreesde uitbarsting van ontevredenheid hij de com munisten en socialisten is uitgebleven. Tal van per sonen zijn gearresteerd. Overal staan met machine geweren bewapende manschappen. Maandag zouden 1600 machinegeweren zijn in be slag genomen, welke door do communisten als „zeep" zouden zijn ingevoerd. 7 ernstig gewonden, 8 licht gewonden. Warschau. (V.D.) Op den straatweg nabij Poz- nan is een vrachtauto met 25 jongelieden, die van een voetbalmatch huiswaarts keerden, van den weg afgeraakt en van een helling gestort met het gevolg, dat zeven inzittenden ernstig gewond werden, van wie twee in levensgevaar verkeoren. Acht verdere inzittenden werden licht gewond. De slachtoffers zijn naar het ziekenhuis overgebracht. Twee dood en. Nader wordt gemeld, dat er in den loop van den dag twee gewonden zijn overleden.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1