v.v.v. Geknoei met margarine in het Westland. Fabrieksbrand te Bilthoven. Zijn hoofd verpletterd. u,t de OMGEVING DERGEN TWEEMAAL ZESDAGEN RACE. Geen verloting, doch het uitreiken van privé-geschenken. De commissie, belast met de organisatie van de Tweemaal Zesdagcn-race van Bergens Winkeliers- verecniging, waarvan wij in ons blad van gisteren het een en ander vertelden, verzoekt ons er nog eens met nadruk de aandacht op te vestigen, dai bij deze race geen sprake is van een verloting, noch van bet geven van prijzen, premies of cadeaux. Het publiek, dat deelneemt, aan de race, zal dus niei mededingen paar premies door de Winkelicrsver- coniging beschikbaar gesteld, doch ontvangt een privé-geschcnk voor het inzamelen der letters. Er wordt dus ook niet geloot om prijzen of premies bij het inzenden van een gelijk aantal slagzinnen. Zooals wij reeds eerder zeiden is deze race een ge heel nieuwe attractie voor Bergen. Voorts schreven wij, dat de voorzitter van de R.K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" pertinent bleef aandringen op een gelijke verdeeling van het aantal zetels in de commissie, zooals dit door B. en W. werd voorgesteld, n.1. drie vertegenwoordigers van elke verecniging. In feite echter wenschte „de Han ze" vier zetels toe te kennen aan Bergen's Winke- licrvereeniglng en vier aan de twee andere ver een i gingen tesamen. Hierop nu ging Bergen's Winkeliersvereniging niet in, daar zij vijf zetels verlangde en vier voor de beide andere, vereenigingen. Overeenstemming werd zooals bekend mag worden geacht niet ver kregen. VEREENINGING „ONTWIKKELINGSAVONDEN". Bovengenoemde Vereeniging heeft voor Vrijdag a.s. een interessanten avond georganiseerd in de voor zaal van de Rustende Jager. De heer L. W. Bierens de Haan uit Amsterdam komt vertellen van een motor- en kampeertocht door Tripolis en zal bet gesproken woord met lal van lichtbeelden verduidelijken. Het doel der voreeniging is, leden en bezoekers interessante avonden te geven op het gebied van kunst, letterkunde, religie, politiek, philisophic enz. Zij organiseert daartoe vijf A zes avonden per win terseizoen en daar deze zijn bedoeld als algemeene ontwikkeling op velerlei gebied .is het o.i. onnoodig het nut der vereeniging hier nader uiteen te zetten. De kle.no contributie en de lage entrée-prijs op deze avonden kan o.i. voor niemand een beletsel zijn, de interessante en leerrijke voordrachten te volgen. VERLOTING BERGER SPORTVEREENIOING. Men verzoekt ons mede te doelen, dat. do Berger Sport vereeniging, teneinde haar finantieelen toe stand te versterken een verloting heeft georganiseerd, waaraan ruim vijf en twintig prijzen verbonden zijn. Do hoofdprijs bestaat uit een rijwiel. Niemand kan er bezwaar tegen hebben door het koopen van een of meer loten de vereeniging te steu nen, te meer daar die loten slechts tien cent per stuk bedragen. Maar er komt nog iets bij. De Berger Sport- vcreeniglng, opgericht in 1923, heeft, er reeds veel toa bijgedragen, Bergen's jeugd een prettige, gezonde ont spanning te geven. Zij stelt zich ten doel het beoefe nen van de voetbalsport onder behoorlijke leiding en het spelen van wedstrijden door haar leden. Zij ver dient daarom ook sympathie. De vereeniging, be staande uit ruim zestig leden, speelt met twee elftal len in de competitie van don Noordhollandschen Voet halbond. Het eerste elftal in de eerste-, het tweede elftal in de derde klasse. Bovendien heeft, de vereeni ging nog een adspiranten-elftal dat uitkomt in de nfdeeling K der adspirantcn-competltic van den NHVB. De jongens moeten den leeftijd van twaalf jaren hebben bereikt, om in de competitie te mogen uitkomen. Toen dc verecniging was opgericht, werd met één elftal begonnen in de dorde klasse van den NHVB. Snel werd promotie gemaakt, en nog geen zes jaren nadat B.S.V. haar intrede deed in do voetbalmaat schappij, werd gepromoveerd naar de eerste klasse, waarin zooals gezegd het eerste elftal thans nog steeds uitkomt. Elk seizoen zoo'n beetje in de midden moot verblijf houdend, doch steeds de hoop koeste rend nog eens naar den KNVB. te mogen promovee- ren. Wij helpen het haar gaarne wenschen. Niet slechts door het houden van wedstrijden en het spelen van oefenpartijtjes maakt de vereeniging haar leden „fit"; ook aan dc training der jongelui wordt veel zorg besteed. In het voetbalseizoen heeft er eiken Woensdag avond een „in-door training" plaats in het gym- nastiek-lokaal van de ULO. aan de Becmsterlaan en wel van half acht tot half nogen voor de adspiran- teu en van negen tot tien uur voor do oudere leden. In do zomermaanden wordt er op het terrein ge traind De training geschiedt onder leiding van den heer G. Ilartland, den bekenden oud-Alcmaria Vic- trix-speler. Vermelden wij tenslotte nog, dat een onbekende B.S.V. enthousiast de vereeniging in staat stelde, op gemakkelijke wijze in het bezit te komen van een fraai clublokaal op haar, voor dc beoefening van voet bal zeer mooie terrein aan den Kerkedijk, dat zij van de gemeente in huur heeft. Wij geloovcn hiermede voldoende te hebben aan getoond, dat B.S.V. den vollen steun verdient van al len in Bergen, die do voetbalsport een warm hart toedragen en die het nut inzien van een goed be stuurde en k*rachtige voetbalvereenlging in eigen ge meente. B.S.V. als alle vereenigingen in dezen tijd kam pend met al baar energie om flink en gezond te blij ven, kan aller steun best gebruiken. Het secretariaat is gevestigd bij den heer P. van Amcrongen, café „Onder de Linden" aan dc Hoflaan. Men kan zich daar opgeven als lid of als donateur. W ARM EN RU 1 ZEN Dinsdagavond had de eerste Nutsavond plaats, uit gaande van de Mij. tot Nut van 't Algemeen. De op komst was buitengewoon goed. Er werd oen korte Inleiding gehouden door den waarnemenden voor zitter. den boer Klant. Spr. deed aan do leden de mededeeling, dat In dit seizoen wederom drie nuts&vonden zullen worden gehouden. Voor den tweeden avond zal worden uit- genoodigd de heer G. Pilger uit Amsterdam. Hierna werd het woord gegeven aan den heer Strijbos uit Haarlem, onze bekende geoloog, die ons meenam met de camera op de Shetland Eilanden. Zeer interessant was zijn voordracht over het leven aan boord van den trawler en zijn beschrijving van bet vogelleven op deze onherbergzame eilandengroep. Interessant was hot leven der bewoners, hun ze den, gewoonten, zoo sterk afwijkend van die in ons vaderland. Een avond van genot! Dc beer Strijbos werd terecht door den Voorzitter hartelijk dank gebracht voor zijn keurige voordacht. BARS1NGERHORN Naar ons werd meegedeeld Is de tooneelvereeni- ging „Liefdadigheid" alhier, uitgenoodigd om op 10 December a.s. in Haarlem een opvoering te geven van het tooncclwerk „De Violicrs", terwijl de 5de uitvoering zal worden gegeven op lo December te Sint Maartensbrug. SCHOORL Dinsdagavond vergaderde de Groeter V.V.V., wel ke hare werkzaamheden heeft in Groet en Kam perduin, gemeente Schoorl. I)e opkomst, klein 60 leden, was goed te noemen. Eerstens een buitengewone ledenvergadering, met als eenigst agendapunt: Contributieverhooging. Voor zooiets is statuair zulk een vergadering noodig, doch men had haar met do gewone vergadering gecom bineerd. Na opening door den voorzitter, den heer Kos, werden do notulen gelezen en daarna het bestuurs voorstel, zie boven. De voorzitter leidde dit punt in. Noodig was voor vrijheid van beweging dat de contributie van f 2 op f 3 wordt gebracht. De voorzitter voelde weinig voor zooiets, doch de gemeente doet zeer weinig. Zie eens naar andere gemeenten. Het verkeer is de kurk waarop we drij ven, en elders maakt, men overal wegen. Hier zet men de werkloozen in de duinen in onproductief werk. Wel is in 1930 de straatweg verbeterd, doch de voorzitter acht dit nog geen goeden verkeersweg. Zoo is het ook met andere dingen. We moeten zoo veel mogelijk de steeds kleiner wordende stroom zo mergasten naar ons toe trekken. Daarvoor is geld noodig, en daarvoor is contributieverhooging beslist noodzakelijk. Zonder hoofdelijke stemming werd het voorstel aanvaard. Men wilde het garantiefonds afschaffen of wijzigen in een progressieve heffing bij de pensi onhouders. Men wilde ook een grootere bijdrage van de zaken menschen. Al deze wenschen zullen nader worden bezien op de voorjaarsvergadering. Hierna sluiting van de buitengewone en opening van de gewone vergadering. Allereerst herinnerde de voorzitter de goedgeslaag de reclametocht naar de Noordelijke provinciën, de opening van het eigen informatiebureaugebouwtje, do bijwoning van het 25-jarig feest van V.V.V. Schoorl, het ageeren tegen de gasgarantie en tegen den bouw van een houten woning aan de Jaagkade. Ingekomen was de beschrijvingsbrief van de fede ratievergadering. Dc afgevaardigden kregen vrij mandaat. Dc hoer v. d. Garde zag daar gaarne voorgesteld dc uitgave van een goode kaart van Noord-Holland boven het Noordzeekanaal. Deze wensch zal worden verdedigd in de federatievergadering. Van de A.N.V.V. was de mededeeling binnengeko men dat het orgaan van de vereeniging in een goed- koopere uitgave zal verschijnen. De vergadering meende echter dat volstaan kon worden met het eenc abonnement, hetwelk het be stuur heeft. Van het lid ten Brocke was een klacht binnenge komen over de overlast van het kampeeron. Adres sant zag gaarne de bepaling dat tenten minstens 50 M. van de huizen af moeten zijn. Dit schrijven is doorgezonden aan B. en W. Een schrijven van het lid B. Haring om in den vervolge de prijzen voor de verloting in de gemeen te to betrekken, vond nogal bestrijding. Dc heer C. Hoogvorst. Cz. wilde den heer Haring maar voorzit ter van dc verlotingscommissie maken. Hij kon dan zelf zijn mannetjes wel zoeken. De voorzitter meende, dat waar de Schoorlsche V.V.V. wel hare prijzen in de plaats koopt, deze nu niet zoon schitterend figuur mankt. De heer Wiedijk deelde mede dat dc prijzen wel in Alkmaar worden gekocht, doch do provisie 10 tot 20 pet. onder de Groeter zakenmensehen wordt ver deeld. De zaak blijft zooals het was. Dezelfde com missie aanvaardde haar taak ook weder voor 1935. Een aanbieding om te exposeeren in een Verkeers- tcntoonstelling in het R.A.I.-gebouw to Amsterdam, werd wel goed, doch veel te duur gevonden. Op aanraden van den heer v. d. Garde zal uitgezien worden of hier nog reductie is te krijgen. Deze heer beval samenwerking in deze met V.V.V. Schoorl aan. Mcj. de Boer uit Aagtdorp, gemeente Schoorl, deed vervolgens als informatiegeefster een uitvoerig en keurig verslag van hare werkzaamheden, welke nog al tamelijk omvangrijk bleken to zijn geweest. Ze kreeg hiervoor den dank van don voorzitter en een verdiend applaus van de vergadering. Het had den voorzitter gefrappeerd dat zoovele brieven vanuit Schoorl waren doorgezonden naar Groet, van menschen welke de zee zochten. Hij meende dat dit, kwam door de gemeenschappelijke reclame. Dit doorzenden was nadeelig en gaf vertra ging. Liever zag hij dat de V.V.V. de reclame maar weer alleen en op zich zelve ging verzorgen. De slag zin „Schoorl aan Zee" was z.i. verkeerd. Dc heer Koeten deed verslag van de finnntleele uitkomst van de verloting. Het voordeelig saldo was f 153.60. De voorzitter dankte de commissie en meen de dat we ook in 1935 deze haten niet konden mis sen. Dezelfde commissie stelde zich ook voor, eon volgend verloting weer beschikbaar. Hierna deelde de heer Koeten mede. dat het strandfeest een nadeelig saldo van f 15.53 had ge geven. Echter was nog voor een waarde van fli.GO aan prijzen aanwezig, welke een volgende koer dienst kunnen doen. De heer Simon Gutker gaf een uitvoerig overzicht van de voorbereiding en het feest zelve. We zagen daaruit dat het een feest was van kindcr- en volks spelen, aardig van opzet, doch voor een groot ge deelte tegengewerkt door het har slechte weer. 't Ein de is zelfs door den regen niet gehaald. Dezelfde commissie doet 't ook een volgende keer weer, doch ze vraagt dan meerdere hulp. De Voorzitter deelde mede, dat de duinwandelin gen weder goed waren geslaagd en hij dankt allen, welke op zoo goede wijze hadden medegewerkt toi. dit welslagen, inzonderheid den heer Greup, als lei der. Ook hier klaagde spreker weder over de slechte medewerking van V.V.V. Schoor]. I)e heer C. Dalenberg deelde mede, wie de tal rijke prijzen, mooie potplanten, ter vergadering aan wezig, hadden behaald in de verschillende rubrie ken van de tuin wedstrijden. Dezelfde commissie blijft ook hier intact. Na een drietal stemmingen werd in de plaats van den heer M. K. Kroon, die zich niet meer beschik baar stelde, tot bestuurslid benoemd de heer S. Gut ker, welke deze functie aannam. De heer Kroon kreeg woorden van dank voor het vele werk, het welk hij voor de vereeniging had gedaan. De begrooting voor 1935, in ontvangst en uitgaaf ad f 559.kwam zonder veel discussie onder de ha mer door, ongewijzigd. Wel werd door den heer D. Duin Wz. gewezen op de hooge kosten van drukken van den pensionlijst. De heer Corn. Hoogvorst Cz. vond de uitvoering keuring, doch de heer Duin had meer keurig druk werk gezien, dat de helft goedkooper was. Het be stuur nam hiervan nota. Gids 1935. Besloten werd om zelf een gidsje uil to geven in kleine oplage, in den geest van het gids je van enkele jaren terug. De laatste twee jaren ls geen gids uitgegeven. Men voelde voor samenwer king met V.V.V. Schoorl in deze niets, en scheen niet te sympathiseeren met de idéé „Schoorl aan zee" Men vond dit een leugen, alhoewel onze ge meente toch nog altijd een flink Noordzeestrand be zit. Hoe dit zij, do gemoederen gaven zich niet voor samenwerking en iedere V.V.V. gaat dus zijn eigen kosten weer maken voor 't zelfde doel. Er werd te elfder ure nog een brief bezorgd van den heer A. Dongelmans, dc oud-informatiebureau- houder. Deze heer doet nog rechten gelden op deze functie en eischt voor op 31 December 1934 een schadevergoeding van f 60 als loonderving. Een heele discussie volgt. Vanaf de bestuurstafel werden de rechten van Dongelmans ontkend, doch de heer D. Duin Wz. was nog niet zoo zeker van de zaak, en raadde sterk aan om de zaak met D. te schikken. Do man is eerst verdacht gemaakt, later is een commissie benoemd, en z.i. stond D. sterk mot zijn benoemingsbrief. De heer v. d. Garde wilde het bestuur nog eens naar B. en W. hebben inzake den autobusdienst Station—Kamperduin. We hebben den geheelen win ter niets. Als de tram weg is, zijn we achter 't net. De heer D. Duin Wz. vond, dat hoe eerder de tram weg is, hoe heter, we krijgen daarna wel een A.T.O.- bus, wat de heer v. d. Garde betwijfelde. De heer C. Hoogvorst Cz. vond 't verschrikkelijk als men oen exploitant opdrong om 's winters voor niets te rijden. De tram was er alleen voor een paar menschen aan den Laanweg. De heer G. Druijven klaagde dat hij niet mee kon dingen naar het verfwerk aan het gebouwtje van de vereeniging. De hoer Koeten, penningmeester, deelde mede, dat hij hier een verzuim had begaan en bood excuus aan. Nog eenige kleinere dingen en 't was elf uur; precies op het sluitingsuur van de café's kan ook de voorzitter sluiten LANGEND IJ K ZUIDSCHARWOUDE. Bij de gehouden stemming als gevolmachtigden in het kiescollege der Ned. Herv. Kerk, werden geko zen de heeren D. de Geus Jbz., Jb. Schoenmaker Pz. en J. Klingeier Kz., terwijl herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren H. Scholte en P. van Exter. BROEK OP LANGENDIJK. De arbeider J. Pielkenrood kreeg hij het op gang brengen van een motor, zoodanig een klap van het terugslaande vliegwiel, dat hij zich onder genees kundige behandeling moest stellen, waarbij bleek, dat zijn rechterpols was gebroken. In het lokaal van don heer J. de Boer werden de onderlinge schietwedstrijden gehouden der plaatse lijke Bijz. Vrijw. landstorm. Prijswinnaars waren in klasse A: G. Groen 98 p., P. Kamp 97 p.; Klasse B: K. Wagenaar Kz., 98 p., J. Wagenaar Sz. 97 p., A. Dekker 87 p„ J. Vreeken 995 p., J. Wagenaar Jz. 95 p., J. Kok Cz. 94 p., A. Boon 94 p., II. Vinke 93 p., J. Wagenaar Cz., 93 p., G. Biersteker 92 p., O. Koedijk Cz. 92 p.; Klasse C.: C. Bak Kz. 80 p., De prijzen hestonden uit huishoudelijke artikelen, welke na den wedstrijd onder gezellig samenzijn door den heer Schelhaas, voorzitter der pl. commissie, werden uitgereikt. Tevens werd door de commissie een opwekkend woord gesproken om zich in deze tijden van beroe ring te blijven scharen rond den troon onzer Ko- nigin en als één man paraat te zijn tegenover ro- volutionnair geweld, om onze rechten en vrijheid, te verdedigen en te beschermen huis en haard. Medegedeeld werd dat in Januari a.s. weer begon nen wordt met schiet-oefcningen te houden voor den Langendijker wedstrijd, welke in Februari to Noord- scharwoudo zal plaats vinden. Pogingen worden in het werk gesteld om in Mei 1935 een landdag van het verbond te doen houden in Alkmaar. In Mei of Augustus zal getracht worden met scherp te schieten op de baan te Bergen. Slootwater als „grondstof". Delft. Rijkspolitie en ambtenaren van den Cen- tralen Crisis Opsporingsdienst te Den Haag, hebben in het Westland een complot ontdekt, dat zich be zighield met het clandestien vervaardigen van mar garine. Hierbij werd te Naaldwijk een inval gedaan hij den winkelier K. aan den 's Gravenzandschenweg waar o.m. een teil met resten van bakkersvet wer den aangetroffen. Voorts werd een inval gedaan in den tuin van K. W. aan de Kleine Woerdlaan te Naaldwijk, waar in een kas een hoeveelheid margarine, en ingre diënten voor het vervaardigen van dit product werd aangetroffen. Het is hoogst waarschijnlijk dat in deze kassen dc margarine clandestien werd vervaar digd, waarbij gebruik werd gemaakt van een water leiding in de kas, die is aangesloten op een sloot. In twee andere perceelen, en ten huize van een werklooze te Poeldijk werden nog invallen verricht, waarbij bleek dat K. wel de leverancier van de mar garine kon worden geacht. Deze margarine bestond in hoofdzaak uit bakkers- vet, zoodat het publiek, dat voor het weinig frisch product den vollen prijs betaalde, stevig werd gedu peerd door deze practijken. Elementen-fabriek „Midges" een prooi der vlammen. Gisternacht te half drie is clementcnfabriek „Mid ges",.directeur F. C. van Buiiren, aan de Rembrandt- laan te Bilthoven tot den grond toe afgebrand. De brand werd bemerkt door een waker van den Nacht veiligheidsdienst. De blussching geschiedde door de vrijwillige brandweer onder leiding van comman dant Ir. G. Ekama. De fabriek is tot den grond toe afgebrand. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. Het bedrijf zal ten ge volge van den brand vier maanden worden stilge legd. Nadere bijzonderheden. Omtrent den fabrieksbrand te Bilthoven kan nader worden gemeld, dat deze is hegonnen op de boven verdieping van het gebouw, dat van steen was op getrokken. Toen de brandweer arriveerde sloegen do vlammen aan alle kanten naar huiten. Tezelfder tijd stortte het. dak, dat met een asfalt- laag bedekt was, in. Hierdoor verminderde de vuur zee een oogenblik. Dé vlammen vonden gretig voed sel in de groote hoeveelheid brandbare stoffen, o.a. parafine, welke zich in de fabriek bevonden. De brandweer tastte het vuur met vier stralen aan. Reeds na een kwartier was het gevaar van uitbrei ding van den brand voor de belendende perceelen, w.o. een houten opslagplaats, geweken. Het blus- schingswerk nam den geheelen verderen nacht in beslag. Van het gelijkvloersche gedeelte kon nog een deel worden behouden. De rest van het gebouw is uitgebrand. Dc fabriek, waarin uitsluitend znklantaarnelemen- ten werden vervaardigd, was voor f 50.000 verzekerd. Op dak van spoorwegwagon om het le ven gekomen. Toen op het Gare Montparnasse te Parijs een trein uit Saint Quimper binnenkwam, vond men op het dak van een wagon het lijk van een reiziger, die, zooals later bleek, een twist had gekregen met een conducteur over een door dc-n passagier gebro ken ruit, waarop de man op het dak van den wa gon was gekropen. Bij het passeeren van een tun nel werd echter zijn hoofd tegen den bovenkant van een tunnel verpletterd. NOORDSCHARWOUDE. De afdeeling OudkarspelNoordscharwoude 'van den bond voor staatspensionneering hield een be stuursvergadering. In deze vergadering werden besprekingen gevoerd om tot uitbreiding van het ledental te komen. Mede gedeeld werd, dat een huisbezoek-actie wordt ge voerd, met succes. Men had reeds ongeveer 50 nieu we leden ingeschreven. Dit is wel een bemoedigend verschijnsel. Met deze actie zal dan ook worden doorgegaan. Daarna werd besproken, wat men zal doen voor de feestver^adcring. Van verschillende tooneelvereonigingen waren aan biedingen ingekomen. Na ampele besprekingen be sloot men de tooneelver. O.K.K. van Zuidscharwoude te verzoeken, te willen optreden met de klucht: „De baron van Haberniks", een stuk, dat door genoemde vereeniging al meerdere malen en met zeer veel suc ces is opgevoerd, zoodat den oudjes een vroolijken avond zal worden bereid. Deze uitvoering werd vastgesteld op Zaterdag 8 December bij don heer J. de Bakker te Noordschar woude. De heer H. kwam Woensdagmorgen, doordat zijn pantalon tusschen de ketting van zijn fiets geraakte, op de hoek van de Spoorstraat vrij onzacht te vallen. Eenige voorbijgangers bevrijdden den gevallene van zijn lastig aanhangsel en bleek, dat hij zich niet noemenswaard bezeerd had. W I ERIN GEN DEN OEVER. Brand. J.l. Woensdagavond ontstond in de werkplaats van t?cn heer J. de K. aan don Gesterweg alhier een begin van brand, dat zich eerst ernstig liet aanzien. Door het omvallen van een gedeeltelijk met benzine gevulde bus op een brandende soldeerlamp sloegen de vlammen in minimum van tijd in het rond en vonden gretig voedsel in de brandbare stoffen in de werkplaats aanwezig. De heer K., die geen oogenblik zijn tegenwoordigheid van geest verloor wist met een brandbluschapparaat de vlammen in hun vaart te stuiten. Toesnellende huren wierpen met water en mocht het tenslotte gelukken de vlammen te doo- ven. De inmiddels gearriveerde motorspuit behoefde geen dienst te doen, Verzekering dekt dc schade. HOOGWOUD Aangehouden. Als verdacht van bedriegelijke bankbreuk is te Alkmaar aangehouden de 57-jarige J. K., alhier, die de vorige week door de Arrondissementsrechtbank te Alkmaar in staat van faillissement was ver klaard. 71 AREN K ARSPET WAARLAND. Ongeval. De heer J. P., die mef zijn vrachtauto de hoek aan den Laanweg omging geraakte te water door een defect aan zijn stuurinrichting. Met behulp van een kraanwagen is de auto weer op het droge gehaald, dc chauffeur bekwam geen letsel.

Schager Courant | 1934 | | pagina 8