Plaatselijk Nieuws. Zaterdag 17 November 1934. SCHAGER COURANT. Vierde Blad. No. 9598 Verkooping boerderijen. Raad van Schagen. Ons Gemeentelijk Electrisch Bedrijf. Vaste geldleening voor de Middenstands- woningen der Com. Bokstraat. T128wl Je DE INTERNATIONALE PARIJSCHE LUCHTVAARTTENTOONSTELLING. Ontslagaanvrage conciërge A. v. Scheijen. SALARISREGELING PROVINCIAAL PERSONEEL. Een zeer trage handeL Ten overstaan van Notaris H. de Boer te Hoog woud. werd Donderdagmiddag ten verzoeke van de familie Stammes te Schoorl openbaar verkocht de boerderij enz., groot 11.92.55 H.A., nabij Chrisjeswcrf te Schagen. Het geheel was vorige week ingezet op f20.614.43. De afslag had tot resultaat dat dit bedrag werd verhoogd tot f20.636.91. Bij combineeren werd alleen geboden voor de per- ceelen I en II en het eindresultaat was dus, dat koopers werden, van: perc. I, huis, schuur, erf en tuin, groot 0.16.10 H.A., en perc. II, weiland en vijver, groot =t 2.20.50 H.A., de heer Ant. Mooij, Zuidscharwoude, voor f5384.—; perc. III, weiland, groot 1.38.70 H.A., N. Th. Groot, Schagen, voor f 1969.54; perc. IV, weiland, groot 1.57.70 H.A., D. P. Tim merman, Schagen, voor f2680.90; perc. V. weiland, groot 1.22.50 H.A., J. Kos, Nieu we Niedorp, voor f2156. perc. VI en VII, tesamen groot 5.37.05 H.A., G. Mooij, Schagen, voor f8446.47. In Hotel „De Gouden Engel" van den heer J. K. Boontjes werd ten overstaan van Notaris J. P. Stuijt te Castricum, verkocht de boerderij op Tolken, gem. Schagen, in den Kaagpolder, groot 12.85.80 H.A., eigendom van Mej. C. UrsemSpil te Heiloo. Het geheel werd vorige week ingezet op f20178.02. Do uitslag was hier, dat de pcrceelen I tot en met V, weiland, ter grootte van 6.04.60 H.A. voor f 8493.58 eigendom werden 't Ned. Herv. Weeshuis te Schagen; de perceelen VIb, VII, VIII en IX, weiland ter grootte van 6.62.90 H.A. voor f9195.44 aan D. P. Timmerman, Schagen; en het boerenhuis met erf voor f 1460 aan KI. Stammes te Heerhugowaard. De totale opbrengst werd f 19149.02. AUTOBUSDIENST SCHAGEN—WIERINGEN. Wij vernemen uit de beste bron, dat Ged. Staten den heer M. Geel te Wielingen vergunning hebben verleend tot het weder in werking brengen van zijn autobusdienst SchagenWieringen, die sinds 1 Juli 1932, op bevel van den Kroon, moest gestaakt wor- worden. Deze autobusdienst zal hervat worden 1 Januari 1935. Tot bevordering van dit besluit van Ged. Staten heeft zeker bijgedragen, den steun, dien de heer Geel van den heer H. F. van Nuland, alhier, heeft ontvangen. SPARTA-NIEUWS. Zondag is het voor Sparta weer een belangrijken dag. Haar oude rivale D.T.S. uit Oudkarspel komt den strijd weer aanbinden op het Sparta-terrein. Van de vorige ontmoetingen herinneren wij ons nog wel dat het hier niet alleen gaat om de te behalen winst punten voor de competitie, doch dc hoofdzaak voor namelijk is de eer om den wedstrijd te winnen; of zooals men vroeger, toen B.K.C., N.V.V. enz. nog in den N.H.V.B. waren, zeide: de groote strijd om het onofficieele kampioenschap vari het platteland, een verbitterde strijd, welke echter ook nu nog wordt uitgevochten, wat wel de voornaamste reden is dat de wedstrijden tnsschen N.V.V., Sparta, D.T.S. enz. een extra stempel geeft. Hoe zal Zondag de uitslag zijn van deze 2 gelijk waardige ploegen? Een voorspelling is hier moeilijk te doen; laten we echter hopen dat het in ieder geval in de eerste plaats een sportievcn strijd wordt en zoowel spelers als publiek hun hartstochten zullen bedwingen. Strijd om de winstpunten, doch ook om dc sportieve winst, welke toclT altijd nog het groot ste is. Houd den naam uwer verecniging hoog spe lers en supporters. MARKTOVERZICHT. De beste koeien liepen er een Donderdag ƒ.1. flink uit, duur en vlug verkocht, hoogstens 30 ets. De duurste koe bracht f 240 op, afkomstig van den heer C. Smit, Barsingerhorn, verkocht aan S. Dijkshoorn, Den Helder. De handel in kalfkoeien was heel goed; in gelde koeien goed. De handel in vaarzen beter, met een grooten aanvoer. In graskalveren was de handel redelijk. Dc nuchtere kalveren wilden ze weer koopen en hooge prijzen. De handel in paarden was goed, deze willen ze tegenwoordig wel koopen. De heer F. Ra van Aarts woud, voert den laatsten tijd nogal veel goede paar den aan. F.n de verkoop thuis en op de markt vallen best mee. Dus in runderen en paarden was de handel lang niet ongunstig. Wel was dit het geval In wolvee; dat was weer danig een tegenvaller; voor oude slachtschapen prij zen 1216 gld. Overhouders en jonge schapen handel zeer stug. Overhouders voor den slacht brachten nog minder op dan voor de weide. De handel in vette varkens kalm. Biggen en schrammen matig. Op de kippenmarkt heel gewoon tjes. Geleverd voor de regcering 143 stuks kalfvaarzen. THEATER ROYAL. Een nieuwe succesfilm van Emil Jannings is „De Zwarte Walvisch". Hij is de groote Jannings gebleven, schreef „Het Vaderland", en wij zijn gaarne bereid, hem te zien, hij is wéér en is nog de beroemde filmspeler. En géén pompe en praal! Geen groot historisch film werk, met Jannings als geweldig heerscher, geen Jroote waanzinscène, geen kunst en vliegwerk annings heeft het allerbeste gedaan, wat hij kon doen: hij biedt een eenvoudige film, waarin hij niet de titelrol vertolkt, terwijl niettemin het zwaarte punt in zijn spel ligt. Een wijze politiek! Zoo voort gaande, zal hij te tweeden male den filmroem in al zijn hevigheid kunnen oogsten. Deze film heeft bij zonder sympathieke dingen. Zij is zoo ahsfriuut niet cliché, zoo onconventioneel en zoo geheel en al op nuances en psychologische fijnheden gebaseerd. Ik raad U aan, deze film te gaan zien. „De Avondpost": Emil Jannings is een acteur van groot for maat. Zoo ooit, dan heeft hij dit in „De Zwarte Wal visch" op overtuigende wijze gedemonstreerd. Het is een prachtige film. „Haagscho Courant": Het is een buitengewoon knappe film, welke een Emil Jannings te zien geeft, zoo goed als wij hem nog nimmer zagen. De regisseur moet wel een krachtige persoonlijkheid zijn en Jannipgs is zijn Ainerikaanschen tijd te hoven! Wat de groote Duit- sche acteur in dien kroeghaas geeft, is een wereld van strevingen, tot uitbeelding gebracht door een groot karakter, zonder dat de tegenspelers worden doodgedrukt. Pleit dit eenerzijds voor de regie. an derzijds komt dit op het credit van A nare la Solloker en Max Gülstorff, die zich voortreffelijk in hun moeilijke rollen hebben ingeleeld. Summa summa rum: Een prachtfilm van Jannings met tragische, doch ook kostelijke humoristische momenten. „De Nieuwsbron": Een film, welke door het indrukwekkende. vaak adembeklemmende spel van Emil Jannings als vader Peterscn, den waard van „De Zwarte Wal visch", een van de treffendste en knapste films, wel ke wij ons van dezen grooten acteur herinneren ontroerd en geboeid ziet men toe. Genietend van een frissche uitbeeldingsgave zonder sentimentaliteit, van de duizend fijne trekjes in dezen brillantcn acteur, zijn verdriet en zijn vreugde Vergadering op Vrijdag 23 November 1934, des na middags ten kwart over zeven ure. Punten van behandeling: 1. Mededoelingen van den Voorzitter. 2. Ingekomen stukken en adressen: Ged. Staten, goedkeuring raadsbesluit verlaging rente geldleeningen; Ged. Staten, betreffende uitvoering kanaal- en havenwerken. Rapport controle eierveiling; Verslag commissie tot wering van schoolverzuim over 1933. Adres Middenstandsvereeniging inzake exploita tie der middenstandswoningen; Adres H. Willemsc inzake betaalde precariorech ten; Verzoek van A. van Scheijen, conciërge der O. L. school, om eervol ontslag uit zijno betrekking met ingang van 15 December a.s.; Circulaire Gedeputeerde Staten betreffende nieu we regeling jaarwedden van Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers. Beschikking Raad van Beroep inzake beroep schriften straatbelasting van M. C. Tuinman en G. N. M. Becker. 3 Vaststelling verordening verdeeling der gemeente in -3 stemdistricten. 4. Benoeming Commissiën. 5. Voorstel tot aanvulling der Alg. Politieverorden. 6. Opnieuw vaststelling der verordeningen op de winkelsluiting. 7. Voorstel inzake overdracht G.E.B. aan de Pro vincie. 8. Aanbieding begrooting dienst 1935. 9. Reclame's tonnen- en rioolbelasting. 10. Reclame's hondenbelasting. 11. Reclame's straatbelasting. Onder overlegging van het ter zake betrekkelijke dossier, stellen Burgemeester en Wethouders, althans de meerderheid in het college, den Raad naar aan leiding van het laatste aanbod van de Directie van het P.E.N. voor, dit niet aan te nemen, doch, gelet op het rapport der raadscommissie d.d. 12 Mei i.1., de Directie van het P.E.N. te berichten, dat het be drag, door dc raadscommissie in bedoeld rapport ge noemd, zijnde f233000.het minimum geacht moet worden, waarvoor de overname wellicht zou kun nen plaats vinden, met bepaling, dat, zal op deze voorwaarde de overname tot stand komen, de baten en lasten van het G.E.B. op den datum van de over name, buiten beschouwing zullen moeten blijven, d.w.z., dat noch het vernieuwingsfonds en andere saldi en vorderingen, noch de alsdan op het bedrijf rustende schulden aan de Provincie zullen over gaan. De minderheid in het college zou het laatste aan bod van de Directie van het P.E.N. willen aanvaar den, met dien verstande, dat aan de door de Directie geboden bedragen van f 156000.— en f 12000.— wordt toegevoegd het bedrag van f28000.—, welk bedrag volgens de Directie noodig zou zijn voor verbetering van het net c.a., welke verbetering naar het oordeel van de minderheid, gelet op den goeden stand van liet net, niet noodig zal zijn. B. en W. schrijven in hun advies aan don Raad over bovenstaand onderwerp: Bij Uw besluit van 28 Januari 1931 werd goed gevonden aan de bovenstaande vereeniging een kas- gcldleening. groot f3000 te verstrekken door aflos sing van 15 obligaties van f 200. Door Ged. Staten is bij brief van 15 Augustus j.1. medegedeeld, dat het hun juister voorkomt, dat de niet-uitgegeven obligaties worden overgenomen. Nu blijkens het verslag van het exploitatiejaar 19331934 de moeilijkheden grooter worden, zijn B. en W. van meening, dat de vereeniging moet wor den geholpen. De Vereeniging had per 1 Januaril934 een schuld aan de gemeente van f72305, waarvan in 1931 f800 moet worden afgelost. Dc rente in 1931 bedroeg 4% pet., doch zal voor 1935 verlaagd worden tot 4*4 pet. Op 1 April 1931 moest de rente over het le halfjaar 1934 ad f 1717.25 worden betaald. Betaald werd tot heden echter f 500, daar de vereeniging niet over meer kasmiddelen beschikte. Dit laatste laat zich aan de hand van het verslag 19:131934 verklaren, waaruit blijkt, dat in dit tijdvak 3 woningen het geheele boekjaar en 2 woningen gedurendo een deel van dit jaar onverhuurd gebleven zijn. Naar de meening van B. en W. zijn thans slechts de volgende oplossingen mogelijk: le. de gemeente neemt do woningen met alle lus ten en lasten over en exploiteert deze zelve. 2e. de gemeente laat de exploitatie aan de Scha- ger Handeldrijvende en Industricele Middenstands vereeniging en draagt de eventuecle exploitatie tekorten Indien de Raad zou besluiten de woningen over te nemen tegen het bedrag der schulden en de ex ploitatie door de gemeente te doen uitvoeren, zou een exploitatietekort dus door de gemeente moeten wor den gedragen. B. en W. vreezen, dat, indien de wo ningen aan de gemeente worden overgedaan, de ex ploitatie duurder zal zijn. Op grond van het boven staande meenen B. en W. den Raad te moeten voor stellen: le. van de Schager Handeldrijvende en Industrl- ecle Middenstandsvereeniging 15 obligaties f200 over te nemen; 2e. het exploitatie-tekort over het jaar 1933—1934 ad f 1524.86 voor rekening der gemeente te nemen, onder voorwaarde evenwel, dat de woningen niet mogen worden verhuurd beneden het bedrag, dat noodig is om de exploitatiekosten te dekken, tenzij met toestemming van B. en W. en verder met bepa ling, dat de begrooting en rekening van de exploita- GOEDKOOPSTE J]t TELEFUNKEN Vraagt fn/icMtnapn b'J de Tplefunken Service Stations Door president Lebrun geopend. De Nederlandsche deelneming. In tegenwoordigheid van president Lebrun, den minister van luchtvaart, generaal Denain, den mi nister van marine, Pietri en de diplomatieke verte genwoordigers van de exposeerende landen is Vrij dag de veertiende Internationale Parijsche Lucht vaartsalon geopenl. Deze expositie overtreft in be langrijkheid verre haar voorgangsters. Naast de Fransche constructies hebben veel buitenlandsche vliegtuighouwers hun nieuwste producten tentoon gesteld. Vooral Rusland, Duitschland en Italië heli- ben zeer interessante inzendingen. Voorts zijn ook de Engelsche, Tsjechoslowaksche en Poolschc vlieg tuigbouwers met volledige machines vertegenwoor digd. De Amerikaansche industrie heeft zich beperkt tot enkele motoren. Uit technisch oogpunt, aldus de Parijsche corr. van de N.R.Ct., mag de beteekenis van dezen sa lon evenmin onderschat worden. De nieuwe constructie zoowel voor militaire als civiele doeleinden prijken er. Zeer interessant zijn de verzamelingen van de groote verkeerstoestellen, waaronder vooral de Junker-vliegboot opvalt en de collectie van kleine toeristische machines, waarvan enkele modellen voor ruim f 4000 op de markt wor den gebracht. Onnoodig te zeggen, dat de brandpunten der ten toonstelling gevormd worden door het wereldrecord- toestel Macchi van Agello en oen maquette van den Russischen stratostaat, die een hoogte bereikt heeft van 19.000 meter. Naast den eigenlijken luchtvaartsalon is een at- deeling ingericht voor fotogrammetrie. In de buiten landsche sectie van deze afdeeling trof ons de Ne derlandsche stand, bestaande uit inzendingen van defensie en openbare werken. Een verzameling van prachtig kaartenmateriaal en mooie luchtfoto's trekt dc aandacht van de bezoekers. De verzorging van een en ander is als gewoonlijk uitmuntend in orde. De Fransche ministers Pornod en Roy verlaten het Elysée te Parijs na de belangrijke zitting, welke het Fransche kabinet Donderdag onder leiding van Flandin hield. Fransche bewondering voor een Duitsche inzending op de Salon Aeronautique te Parijs. tie der woningen aan de goedkeuring van B. en W. zullen zijn onderworpen en de woningen onder voortdurend toezicht van den gemeente-architect blijven. Naar aanleiding van dit adres dcclcn B. en W. den Raad mede dat adressant voornemens was keu ring aan to vragen krachtens «le bepalingen der Pensioenwet 1922. In verhand hiermede verzocht hij den Burgemeester twee geneeskundigen aan te wij zen, aan welk verzoek gevolg is gegeven, terwijl te vens een adviseerend geneeskundige werd aangewe zen. I.ater bleek, dat hij niet van zins was zich aan een geneeskundig onderzoek te onderwerpen, voor gevende, dat hij de kosten, als hij niet zou worden afgekeurd, niet zou kunnen dragen. Thans verzoekt hij eervol ontslag met ingang van 15 December a.s. wegens zenuwstoring en zwakte. Hij verzoekt hierbij tevens hem een gratificatie toe te staan, groot f 350, of wel vrije overtocht naar Apel doorn en drie maanden salaris (f 332.40) Blijkens mededeeling van den behandelenden ge neesheer is van Scheijen op 't oogenblik niet geschikt voor zijn werk, waarvoor hij een verklaring zal wil len afgeven; over den tijd der ongeschiktheid wil hij zich echter niet uitlaten. B. en W. zijn van oordeel, dat van Scheijen zich had moeten onderwerpen aan een geneeskundig on derzoek. Nu hij dit evenwel weigert te doen, hebben B. en W. de eer, gelet op het bovenstaande, den raad voor te stellen liet gevraagde ontslag met ingang van 15 December a.s. eervol te verleenen met toeken ning van 6 weken salaris, bedragende f 148.80. JUBILEUM. Donderdag heeft dc heer K. Molenaar, Filiaalchef der firma Albert Heijn, onder groote belangstelling zijn 25-jarig jubileum herdacht. 25 Jaar was Mole naar bij deze firma in functie. Het heeft hem aan bewijzen van belangstelling en hoogachting dien dag niet ontbroken. Een der direc teuren kwam persoonlijk den jubilaris bezoeken en overhandigde hem namens de «lirectie een waarde vol cadeau, als mooie herinnering nan dezen dag. Vanuit Zaandam van dc personeel. Vereeniging, het kantoor enz., kwamen bloemstukken. Maar dat was niet het eenige, want toen wij bij den jubilaris een kijkje kwamen nemen, zat hij in den waren zin van het woord in de bloemen. Van „overal" kwamen deze vriendelijke attenties en niet 't minst werd gewaar deerd, dat vanuit ons Herv. Weeshuis eveneens een bloemenhulde kwam van klein tot groot. Een bui tengewone aardige attentie. En dan een stroom van felicitaties in allerlei vorm. Werkelijk, het heeft den jubilaris niet aan mee leven ontbroken, integendeel, deze dag is een feest dag voor hem geworden, waarop hij lang nog jiet veel genoegen zal terugzien. De minima en maxima van salarissen der lagere ambtenaren. 9 Juli van dit jaar hebben Ged. Staten een nieu we salarisregeling vastgesteld voor het provinciaal personeel. Bij Kon. besluit van 25 Juli werden do Staten aangemaand om eenige wijzigingen in de nieuwe regeling aan te brengen in dien zin, dat de minima en maxima van salarissen van enkele cate gorieën der lagere ambtenaren eenigszins lager wer den gesteld. Bij besluit van 28 Aug. besloten de Sta ten aan deze aanmaning geen gevolg te geven. Het overleg dat daarna door Ged met «len minister is gevoerd heeft tot resultaat gehad dat hij bereid Is gevonden aan de Staten op twee punten tegemoet te treden, namelijk dat het minimum voor den rang van typisten en het minimum voor den rang van technisch ambtenaar en het salaris der klerken eu der boden en het maximum salaris van typisten en technische ambtenaren en het maximum der diplo ma's zal worden gehandhaafd. Ged. stellen voor aan de overblijvende wenschen van den minister tege moet te komen. Pensioenpremie Ged. Staten. Ged. Staten stellen voor te bepalen dat leden van Ged. Staten met ingang van 1 Januari een pen sioenpremie zullen betalen van drie procent van hun jaarwedden. BEVALLEN VAN EEN VIERLING. Moskou. Te Naltsjik in de Sovfot-Unie is dc vrouw van een spoorwegarbeider. Malianef genaamd, bevallen van een vierling, en wel twee jongens en ♦wee meisjes. De vier zuigelingen wegen tnsschen de 5 en 8 pond. Het Sovjet-instituut voor moederschap en zuigelingenzorg te Moskou, heeft een deskundige Tezonden om zich den eersten tijd met de vernleaing en verzorging van dc moeder en de vier babv's te belasten.

Schager Courant | 1934 | | pagina 13