Beroemde buitenlandsche schaatsenrijders De Duitsche bloednacht van 3Q_ Juni Dat eeuwig gepraat omjoilog BIJTIJDS GEBLUSCHT. „Little America" aan de Zuidpool. De noodtoestand van de binnen- visscherij. „Ondergrondsche spoor-voeten. Van een verkouden Zeeman, die vergeetachtig was. Brand bij een filmvoorstelling te 's-Her- togcnbosch. Slechte toestand vap de film de oorzaak. Tijdens een filmavond van den R.K. Vrouwenbond Samenwerking met dc N. Brabantsche R.K. Blin- dcnzorgverecniging St. Antonius van Padua, gister avond in het concertgebouw te 's-Hertogenbosch ge houden, deed zich een incident voor. Tijdens dc vertooning van de film Blindenzorg van Jan Min zag uien plotseling uit de cabine rookwol ken komen. Een deel van het publiek wilde dc zaal roods verlaten, doch do directeur verscheen op het podium om mede te deelen, dat er bij het afdraaien een kleine storing was ontstaan, maar dat men zich niet ongerust behoefde te maken. Om alle risico te voorkomen, zou de film echter niet verder worden vertoond. Op advies van een brandmeester werd de zaal tijdelijk ontruimd cn toen de rook was wegge trokken, werd het programma verder afgewerkt. Volgens nader verstrekte inlichtingen was de uit loop van dc eerste filmrol voor de lens opgestroopt en door dc hitte ontbrand. De operateur rukte hel brandende stuk af en trapte het uit. Verder gevaar was er niet, daar de filmtrommel zich automatisch luchtdicht afsloot. De oorzaak van het ontbranden zou geweten moeten worden aan den slechten toe stand, waarin de film verkeerde. Bij het proefdraaien 'smidrrags had zich evenwel geen enkele moeilijk heid voorgedaan. NIEUWE INDISCHE LEENING. De emissie een succes. Dc gisteren gehouden inschrijving op de nieuwe •1 pet. Indische consolidatieleening is dermate ge slaagd. dat een zeer belangrijke reductie zal moeten worden toegepast.. Zooals men weet, is de leening nominaal groot f 150 xnillioen, waarvan reeds een bedrag van f 100 mil- liocn tegen een koers van 99Vz pet. en hooger bij openbare instellingen was geplaatst. De koers van uitgifte voor do restcerende f 50 milliocn was 100 BYRD BURGEMEESTER VAN DE ANTARCITS. Behalve pret ook wetenschappelijk werk. Binnenkort zal de post van het laatste half jaar, bestemd voor den heer Byrd en zijn mannen aan do Zuidpool, door een speciale postboot overgebracht wor den. ttfe Nederlandsche dokter Boerhaave was, zooals wc ook uit een geslaagde Hollandsche amusements film kunnen leeren, zóó vermaard, dat een aan hem gerichte brief van den keizer van Japan, geadres seerd: „Boerhaave in Europa goed terecht kwam. Iets dergelijks beleven we heden ten dage. met den Amerikaanschen admiraal en Poolonderzoekcr Byrd, die momenteel brieven ontvangt, op welker omslag men leest: „Mr. Byrd, Zuidpool". Weliswaar zijn do verhoudingen cenigszins anders, want er bestaat in die sircKcn nu niet bepaald veel gevaar, dat de brief aan liet verkeerde adres wordt afgeleverd, of men moest do correspondentie per ongeluk bij het hol van een ijsbeer in de brievenbus stoppen. Het hoofdpostkantoor te Washington, waar alle post zendingen voor Byrd eerst heengaan, is in de laatste zes maanden in het bezit gekomen van vijf tigduizend pakketten cn brieven, die naar de Zuid pool moeten worden overgebracht. Een klein gedeel te hiervan is gericht aan de andere leden der expe ditie bijvoorbeeld: „Mr. Johney Smith, p.a. den heer Byrd, Zuidpool." Van alles wordt gestuurd: liefdes brieven, geborduurde handschoenen, hoestbonbons en moppenblaadjcs. Sinds Byrd in het voorpost kamp aan levensgevaar heeft blootgestaan, zijn do brieven In aantal toegenomen: gelukwenschen met do red ding, verstandige raadgevingen, handelende over de vraag, hoe Byrd het dc volgende keer moet aanleg gen enz. enz. vormen ongetwijfeld een interessante lectuur voor stille Zuidpooluurtjes. Maar wat hebben dc vijftigduizend brieven voor nut, wanneer ze in Washington liggen, terwijl Byrd zich in „Little America" bevindt, dus niet ver van dc Zuidpool? Dezer dagen is aan den algcmecnen secretaris van het I'ost Office Departement, den lieer Charles An- dersen, do opdracht gegeven de vijftigduizend epis tels te bestemder plaatse te bezorgen. Anderson heeft allerminst geprotesteerd of gezegd: „Neemt U daar maar een gewonen brievenbesteller voor!" integen deel: hij maakte een vreugdesprong wegens deze verccrcndc boodschap. Per eerstvolgende gelegenheid gaat Anderson, brievenbesteller aan de Zuidpool, naar Oaklond en vandaar naar Nieuw-Zeeland. Daar ligt het expeditie- schip „Bear of Oakland" gereed om hom naar „Little America" to transporteeren. Men maakt het den eenzamen Zuidpoolvorschers natuurlijk zoo gemakkelijk mogelijk, maar men heeft hun toch niet kunnen toestaan per draadlooze hun stem uit te brengen bij de jongste verkiezin gen. Via de ultrakortegolf vroegen do leden der expeditie toestemming om langs dien weg van hun kiesrecht gebruik te maken. Het centrale stem bureau gaf dit verzoek door aan de zeventien sta ten. waar do hoeren vandaan kwamen. Allo staten betuigden hun spijt: draadloos stemmen zou een schending van het kiezersgeheim beteekenen. De mannen der Byrd-expeditie waren hierdoor een beetje „ont-etamd". Vooral was dit het gevat met Ilill uit Texas, den jongsten deelnemer, die aan dc Zuidpool juist den vereischten leeftijd had bereikt Do drie Nieuw Zeelanders, de Engelschman en dc Noor. die eveneens tot de kolonie behooren, waren van meening dat aan de stemkoorts een uitweg moest worden verleend en daarom organiseerden zij de verkiezing van een burgemeester der Zuid poolgebieden. Met 55 stemmen tegen 1 werd admi- raai Byrd tot burgemeester uitgeroepen. Hijzelf was de eenigo dio op een ander had gestemd, namelijk op den kok. Heeft men al het voorgaande gelezen, dan denkt men misschien, dat de Byrd-expeditie niets anders to doen heeft dan de post af te wachten en grappen- makerijen uithalen. Maar dit Is geenszins het geval, er wordt hard gewerkt: er wordt een vliegveld aan gelegd, dat de vliegmachine van Byrd gelegenheid moet geven op te stijgen. De meteorologische afdee- llngcn maken tienmaal daags en vijfmaal 's nachts aanteekenlngen betre"ende het weer. Toen men cenigc dagen geleden met een sneeuwtractor 'n tocht van tweeëntwintig dagen in een onbekend gohieo ondernam, ontdekte men een lange bergketen, die op geen kaart vermeld stond. Over eenigen tijd gaan ook weer groepen naar het Qucen Maud- gebergte cn het Pool plateau Verlangens van de afdeellng Noord-Holland van de hoofdafdeeling zoetwatervisscherij der Ned. Heidemaatschappij. De afdeellng Noord-Holland van de. hoofd afdeeling zoetwatervisscherij van de N'cd. Heidemaatschappij heeft besloten, in ver band met den noodtoestand, waarin de bin- nenvisscherij verkeert, de regeering te ver zoeken den invoer van buitenlandsche aal en paling tot 25 procent van de tegenwoordige hoeveelheid te contingenteeren: de pachtsom van rijkswateren en die van andere publiek rechtelijke lichamen met de helft te vermin deren. Verder zal de rcgcering worden verzocht de man schappen van leger en vloot en anderen die hier voor in aanmerking komen ten minste één dag per week zoctwatcrvisch te laten eten en aan visschers, die in nood verkeeren en niet zijn aangeslagen in de inkomstenbelasting rentelooze voorschotten ten behoeve van het bedrijf te verstrekken. Voorts zal de regeering om medewerking worden verzocht, teneinde pootaal tegen zoo lang mogelijke prijzen, b.v.é5 cent per pond, ter beschikking te doen stellen ter verbetering van den vischstand. Voorts zal tot de regeering het verzoek worden gericht, wet telijke prijzen voor de zoetwatcrvisch vast fe stellen, en het mogelijk te maken dat de visch die deze prij zen niet opbrengt, door de regeering wordt inge kocht. Bovendien zal verzocht worden het rijkswa ter slechts te verpachten aan binnenvisschers en niet aan hengelaarsverecnigingcn of vischhandelaars 'n Nieuwe ziekte, maar „makkelijk te genezen." Dc ondergrondsche spoonveg te New York, het on ontbeerlijke vervoermiddel van de grootstad, schijnt naast voordeden, ook nadeden voor dc reizigers te hebben, aldus een bericht, van United Press. Ten minste de voetspecialist dr. John Martin Hiss uit Los Angeles, die zich voor kort to New York vestig de, verklaart 'n typische ondergrondsche-spoorweg- zickto ontdekt te hebben, waaraan volgens zijn op gave 75 pot. van alle New Yorkers lijden. Alle passagiers van de „Subway", zoo beweert dr. Hiss, hebben „ondergrondsche spoorvoeten", die door het voortdurende staan in de heen en weer schom melende treinen misvormd zijn. Daarvoor ontstaan pijnen cn verschillende ziekte-symptomen, die door do artsen als rheumatick of gewrichtsontsteking ge- diagnoseerd worden. Feitelijk hebben deze verschijnselen echter niets met rheumatiek of arthritis te maken. Zij vormen een nieuwe, gemakkelijk te genezen ziekte. Naar Dr. Hiss verklaart is het hem gelukt „On dergrondsche spoorvoeten", waarop andere doctoren tevergeefs hun kunst 'hebben beproefd, door eenvou dige massage cn Zander-oefeningen te genezen. OVERSTROOMINGEN TE GENUA EN IN LIGURIE. Hevige regenval heeft te Genua en langs de Li- gurische kust in N'oord-Italië groote overstroomin gen veroorzaakt. Kelders, winkels en opslagplaatsen in de laag gelegen wijken van Genua staan geheel onder water. Pleinen en straten zijn overstroomd, zoodat het verkeer gestremd is. To Corntoliona werd een verffabriek door een aardstorting vernield. Te Lido bij Rome veroorzaakte een waterhoos groote verwoestingen. Aan de Noordkust van Sardi nië sloegen in den storm twee visschersbooten om, waarbij zes personen verdronken. Komen naar de sportfondsen-kunstijs baan te Amsterdam. Tijdens de openingsdagen van de nieuwe Sport fondsen-ijsbaan te Amsterdam, zal zooals te begrij pen is, een goed deel van het programma gewijd zijn aan kunst- en schoonrijden (dit laatste alleen wat de Nederlandsche deelnemers en deelneemsters be treft). Van de bekende Nederlandsche rijders ko men uit, aldus lezen we in het „Alg. Hsbl.": mevr. SONJA HENIE. Do Boer—RInauboer. mej. J. J. van Wijngnarden en de hoeren E. Cantenbacli en J. de Waal. Maar daar nevens zijn er verschillende buitenlanders, die de aandacht vragen. In de eerste plaats Sonja He n 1 e, die, naar wij uit goede bron vernemen, eveneens van de partij zal zijn en hier haar schoonc kunst zal komen demonstreoren. Dan Liselotte Landbcck. tweede in het wereldkampioenschap kunstrijden, en Grete Lalner. De oud wereldkampioenen Hansi Kast en Otto Kaiser cn de Kuropeeschc kampioenen paar rijders Idi Papetz en Karl Zwack komen eveneens. Een minister-president op jacht. Flandin, de Fransche premier, tijdens een jachtpartij te Hamboillet, waaraan verschillende autoriteiten deelnamen. Een restaurateur en zijn twee kellners, die te veel gezien hadden. Binnenkort zal het boek van Otlo Strasser „Die Deutsche Bartholomeusnacht" verschijnen, aldus de Praagsche corr. van de N.R.Ct. Het Praagsche blad van Strasser, Die Revolution, geeft hiervan reeds een uittreksel, waarin er onder meer op wordt ge wezen, hoe onder dc slachtoffers van den 30 Juni ook de restaurateur Zehnter uit Munchen en twee kellners van diens restaurant Zum Bratwurstklockel behoorden. In dit restaurant kwamen de nationaal-socialisti- scho voormannen vaak bij elkaar. Voor Roehm was een bijzondere kamer op de eerste verdieping ge reserveerd. Alleen de drie genoemde personen, die 30 Juni werden vermoord, deden daar dienst. In Mei en in Juni nu onderhandelde Roehm vol gens Strasser in die kamer uren lang met Goebbels, Strasser geeft brokstukken uit opgevangen gesprek ken weer* Mnssolini heeft van Adolf verlangd, dat de radicalen op zij zullen worden gezet uc reac tie wordt steeds brutaler wij moeten er een eind aan maken den oude moeten wij dwingen de rijksweer moet gezuiverd van creaturen van gene raal Schleicher enz. Goebbels wilde met Strasser een uitval op de reactie beramen. Hij sloeg echter plot seling om, toen hij 25 Juni op Neudeck komend zag, dat dc andere partij gereed was en het overwicht bezat, daar zij zoowel Hindenburg als de Rijksweer achter zich had. Strasser verklaart, dat Goebbels op dezelfde wijze in 1931 Hennen heeft verraden. De restaurateur uit Munchen en zijn twee kellners werden om het le ven gébracht opdat niemand zou kunnen verklaren dat Goebbels nog tegen het eind van Juni met Roehm onderhandelde, die toen immers reeds als verrader was gebrandmerkt. Het kweekt een oorlogsgeest, nl. verdenking, kwade trouw en wantrouwen. J. H. Thomas, de minister van dominions, heeft gisteren in een toespraak te Newport gezegd, dat er zoomin rechtstreeks als midde- lijk eenige geheime overeenkomst bestaat, welke Engeland betrekt in ecnigerlei ver plichting op het vasteland van Europa. Men ziet zich op het continent voor tal van moei lijkheden geplaatst er er zijn elementen ver spreid over Europa, die een oorlogsgoest kweeken, n.1. verdenking, kwade trouw en wantrouwen, maar Thomas ziet geen aanwij zing of rechtvaardiging voor de oorlogspraat- jos, die er nu heerschen. Wat den handel in wapenen betreft, begrijpt Tho mas de ongerustheid, welke er dienaangaande hcerscht. Engeland is echter het eenige land, dat een vergunningsstelsel heeft voor den uitvoer van wapenen, waardoor een doeltreffend toezicht van re- gecringswego kan worden uitgeoefend en naar zijn weten zijn de laatste drie jaar tengevolge van dit stelsel orders voor millioenon ponden sterling waar de geweigerd. De rcgcering heeft ook elk crediet van welken aard ook voor den aanmaak van wapens ge weigerd en zal dat blijven doen. De minister zou wenschen, dat andere landen dit voorbeeld volg den. Hij zou een onderzoek naar de particuliere wa- penfabricage welkom hceten, evenals een nationale controle op wapens en geloofde, dat dit een resul taat zou opleveren, waarvoor Engeland zich niet zou behoeven te schamen. VERKEERD BEZORGD. I Londen. 16 November: Vandaag werden te Londen 40.000 sinaasappelen ten verkoop nnngeb«>- den, die in papieren gewikkeld waren, welke het portret van Hitier droegen. De sinaasappelen vonden echter geen aftrek. Bij een ingesteld onderzoek is gebleken, dat 1e ".onding, die voor Duitschland bestemd was, bij ver gissing naar Londen is gekomen. TWEEDE KAMER Binnenlandsche Zaken goedgekeurd. Geen vergoeding voor vuur en licht aan de Commissarissen der Koningin. Grx.CN UITBREIDING DER STAATS LOTERIJ. Het amendement-Teulings. om de tegemoetkoming aan de commissarissen der Koningin in kosten van verwarming, verlichting en waterverbruik te doen vervallen, wordt aangenomen meet 53 tegen 7 stera men (een verdeelde stemming.) Hoofdstuk V. der rijksbegrooting (binnenlandsche zaken) wordt zonder li.s. aangenomen. Tegen wenschten de communisten te stemmen. Ht wetsontwerp-K. ter Laan tot uitbreiding van de staatsloterij wordt verworpen met 49 tegen 20 stemmen. Voor de soc.-dem., de liberalen, Wijn koop (coram.), Sneevliet (rev. soc.) cn Westerman (Nat. herst.) liet regeeringswetsontwerp, houdende verbod van trekking door particuliere loterijen, op do staats loterij, wordt aangenomen met 57 tegen 11 stem men. Tegen 9 soc.-dem. en de heeren Wijnkoop en Sneevliet. Buitenlandsche zaken. Thans is aan de orde de begrooting van Buiten landsche Zaken. De heer Lovink(c.h.) dringt aan op goede ver legen woordiêing in het buitenland, terwijl de heer Lingbeek fulmineert tegen de toelating van Rusland tot den Volkerenbond. De heer Sneevliet (r.s.) bespreekt het blang van Nederland bij de spanningen in het Oosten en vindt het bespottelijk dat wij ons tegen toelating van Rus land hebben verklaard, omdat daardoor onzo boeren schade zullen ondervinden. De heer Schaepman (r.k.) meent, dat dc regee- ringspersdienst nog veel kan worden verbeterd. De heer Westerman meent, dat onzo diplomatie al vijftien jaar achter Frankrijk aanloopt en noemt de heele Volkerenbond diplomatic, een knoeiwinkel. Hij is ook van meening, dat België ons met het Al- bert Kanaal een slag voor is en acht het onver standig bij de pakken te gaan neerzitten. De heer Vliegen (s.d.) daarentegen is verheugd dat de Volkerenbond bestaat, daar anders de ge heime diplomatie weer hoogtij kon vieren, terwijl nu de overeenkomsten worden gepubliceerd. Wij moeten ons niet door een angstpsychose laten bevangen en acht de toetreding van Rusland van groot belang voor den vrede. Ten aanzien van de sluis bij Terneuzen en den bouchon de Lixhe merkt spr. op, dat wij er geen belang bij hebben België moeilijkheden in den weg te leggen. Het is hier pesterij (gehamer van den voorzitter), plagerij. Wij moesten praten, overleggen, dat was beter! De heer Bongaerts (r.k.) bracht hulde aan de na gedachtenis van Dollfuss, terwijl de heer Van Dijk u.r.) het heeft over de woorden van Baldwin, dat de grenzen van Engeland aan den Rijn zouden liggen. Het is natuurlijk onzin dat wij aan een bedreiging van Engeland zouden medewerken, maar toch ves tigt het de aandacht op onze belangrijke strategi sche positie. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdagmid dag één uur. De duiten goed opgeborgen. Een Noorsche zeeman is gisteravond op den Schie- damschen dijk te Rotterdam gaan passagieren. Er waren echter twee omstandigheden, die de vreugde van het uitgaan overschaduwden: hij was verkou don en hij was bang; bang, dat hij zou worden be roofd. Daarom zon hij op allerlei maatregelen, welke de verkoudheid en de kans op het beroofd worden konden beteugelen. Als eerste maatregel kocht hij, aldus lezen wij in de N.R.Ct,, een groote zak met dropjes; als tweede maatregel deed hij iets, wat later zal blijken. In elk geval achtte hij zich nu voldoende beveiligd, om straffeloos een café te kunnen binnen gaan en daar met een vriendelijke juffer iets te kun nen verteren. Maar toch wilde de angst voor beroo- vingen niet wijken en heel tersluiks wierp hij een blik in zijn beurs, om te zien, of zijn geld er nog was. Een wikle kreet verscheurde dc intieme sfeer van het cafétje: de beurs was leeg, de zeeman schreeuwde, dat hij beroofd was en hij wees de vrien delijke juffer als daderes aan. Toen kwam er een agent, met het gevolg, dat weinige minuten later de juffer en de zeeman op het politiebureau aan de Groote Paauwensteeg Zaten. Daar kreeg dc verkouden zeeman een niesbui, die hem aan zijn dropjes deed denken en als om de agenten aan te vuren tot een nog groote scherpzinnigheid bij het onderzoek in zijn beroovingszaak, bood hij gul ook hen zijn dropjes aan. Een der agenten keek in het zakje. Toen zag hij tusschen de zwarte dropjes iets blinkends. Hij pakte het zakje af en keerde het om boven do tafel cn daar rolden met de dropjes de vermiste geldstuk ken te voorschijn. Weer klonk een kreet uit de ver kouden keel van den zeeman. Hij was zijn tweeden maatregel glad vergeten, immers hij had als voor zorgsmaatregel zijn geld in het zakje met dropjes gedaan! En met de juffer verliet hij zielsgelukkig het politiebureau. De juffer was na dit intermezzo niet cené minder vriendelijk tegen hem HET GEHEIMZINNIG „SPOOKVLIEGTUIG". Het In Noord-Scandinavië herhaaldelijk gehoorde geheimzinnige vliegtuig, waarover reeds zooveel in de pers to doen is geweest, is deze week avond na avond waargenomen door een politie-beambte te Berlevag. Hij zag twee witte lichten en een rood licht en Maandagmiddag peilde hij de positie van het geheimzinnige vliegtuig ongeveer drie kwart mij! uit de kust en berekende hij een snelheid van on geveer 100 K.M. per uur. Hij zag ook een vreemd schip, dat met een schijnwerper lichtsignalen gaf. Dit schip bevond zich op vrij grootcn afstand van de kust. De Noorsche politie heeft in do afgeloopen dagen onbegrijpelijke radio-oproep-signalen opgevangen op een golflengte van 815 meter. Dc signalen vormen de oproepletters Ql.'Z behoudens een avond, toen OVZ geseind werd. De „Brattegg". een vaartuig van e Noorsche kustwacht, arriveerde in bet begin van de week tc Berlevag om do zaak nader te onder zoeken.

Schager Courant | 1934 | | pagina 16