VAN DIT EN VAN DAT EN VAN ALLES WAT Moderne techniek Fragmenten uit het leven van juffrouw Pieterse DE AVONTUREN VAN PROFJE EN STRUISJE Kruiswoordraadsel. ft Bijvoegsel der Schager Courant van Zaterdag 17 November 1934. No. 9598. ZATERDAGAVONDSCHETS DE LOTGEVALLEN VAN EEN ECHTE „DAME". Ooorspronkelijke schots door SIROLF. (Nadruk verboden alle rechten voorbehouden). „Komp U bove, meneer, komp U d r in, dan /.al ik U een bakkie troost geefe. Sja, dat Ls een eeuwi ge tijd gcleje, dat ik Uwes gezien heb. Tjongejonge, nou. Moddik weer wat uit mijn leven vertellen? Ken gebeure, meneer. Maar natuur lijk al-tijd in het nette. Want U weet wel, ik bin erg op me ponte- neur gesteld, omdat ik een echte dame bin. Ja, niet zoo n flodder- manisel mit rooie lippies en mit zonder hare bijkant, mit zoo'n kale boebiekop, zooassc ze dat nocme. Niks boor. Das allemaal maar na maak. Een echte dame heb echt haar, wat zoit U?! En ik bin wat zuinig op me mooie kop mit haar. Een vlecht, wat? Die mag er woze. Zou ik denJce. Nou ja, maar ik bin d'r ook effetief zuinig op. Ja, iedere avond leg ik hem in brandschoon wit vloeipapier in een doosje, U weet wel, zon fijn doosje waarin drie stukken zeep hebbe gezete Tja, hel mot in je. zittc. Ik heb altijd erg van het nette en de be schaving gehouwe. Ik kwam als incissie al in do fijnste kringen, bij de hoogste van het land. Ik was vriendin met een meissic, die d'r oouio melkboer was van de neef van de gemeente-secretaris, 'n Echte fijne knul. Ik bedoel die melkboer. Nooit geen water d'r bij en altijd een scheutje toe. Ik had om zoo te zegge al vroeg een open oog voor dc fijne trekjes \an de beschaving. Zoo lieb ik ook ine eerste man loeren kennen. We waren op een feestje en we krege echte fijne hecte waterchocola. Ik had mijn man al dadelijk in de gate. Hij lind van die echt fijne maniere. IJ mot niet denke, dat hij toen hij de beete sokkela op zijn schoteltje had gegoten, d'r in ging Mazen! Niks hoor! Nee, hij nam ze hoed van ze hoofd en wuifde d'r mee over zijn schoteltje. Nee, hij was wel een echte sjcntelmen. O, en een mulle frassies dattic had, voordatte we verloofd ware, wou ie met alle geweld, dat te we de verloving geheim zouwe bouw- we, zooies as een geheime verlo ving zooassc ze dat wel aan het hoi hebbe. Nou, ik von het eigeluk maar hallef. Maar aflijn, wat doe je, as je een dame hint? Ik hield het drie dago geheim. En toen kreeg ik een woordje mit een vrien din van me, in het nette natuurlijk. Nee, als dame liet ik me haarspel- do natuurlijk met rust, omdat ik het makkelijk met me nugeis al leen af kon. Weet U wat dat mera- kol teuge mc dorst te zegge? Ze zei, dat ik geen vrijer kon krijge. omdat er geen één man zoo stom cn idioot was, om mij tc wille heb be. nou en toen zei ik, dat er wel zoo iemand was en wie dat was. Nou, me galant scheen het heele- maal niet prettig tc vinde, maar zeg U nou zelf, kon ik als dame nu anders? Nou ja, kijk U 'ns cffe hier: om U de waarheid te zegge en het blijft onder ons, hoor! ons huwe lijk is ook niet altijd appelepap geweest. Gekheid, dat komt in dc beste kringen voor. Weet L', mijn man had streke en hij was liever lui as moe. Weet U wat voor 'n knul het was? Zoo eentje, die als er een piano versjouwd mot wor de, dadelijk het pianokrukje pakt! En hij kon van dio stekc onder water geve, zóó geraffineerd, dat je soms een week noodig had om uit te kiene, wottie nou eigeluk l>e- «ioelde. Op een keer haddc we een klein woordje met mekaar gehad, en ja, zooas dat gaat, toen hij de lampetkan aan gruzelementen had gesmete, toen maakten we het niaar weer goed mot elkaar, en toen wiere we een beetje sensimen- teel, ach U begrijpt, as je jong en knap van postuur bent, cn zoo, en toen zei ik zoo teuge hem, Karei, zei ik, asse we nou allebei weer vrij zouwe zijn, zou je mij dan weer tot vrouw neme? En toen zei nij: Waarom wil je nou weer opnieuw ruzie gaan maken? We konne het nou net weer zoo goed met mekaar vinde?! Ja, zei ik, je heb gelijk. Maar laat me een week later eindelijk een lichie opgaan, wat of dio feite lijk bedoelde. Nou, U begrijpt, dan gaat er wel cffe wat bij je om, en dan vergeet je wellis effe dat je een dame bint, en toen heb ik 'm er toch effe een gegeve, dat tic regel recht naar «ie tandefrik most om een nieuw gebit te laten aanmeten. Tja, U zal zegge, mens waar praat je over, je mot do dooie ccrcn cr vun de dooie niks as goed zegge. Dat weet ik wel, en dat doen ik ook altijd, maar wat ik nou vertel, was uit de. tijd dattie nog niet dood was. Hij was op 't lest niet meer te vertrouwen. Ze zeggen wel, zien dat is gelooveo, maar ik zag nem eiken dag, maar 'm gelooven niks hoort En hij kou me zoo echt veraffronteeren, cn dat voel je zoo, als dame. Ik was eris niet lekker en toen ging ik naar dc dokter, cn die zei, dat ik een opwekkend mid del noodig had cn toen moest ik 'in mijn tong laten zien. Wat!?, schreeuwde me man, toen ie dat hoorde, Je wil ine toch niet vertclle, dat hij je «laar een opwekkend mid del voor gegeven heeft?! Nou, af lijn, ik dcc net of ik niks hoorde en ik vertelde verder, dat Ik tegen den dokter had gezegd, dat ik last van mijn ademhaling had. en dat die teen gezegd had, dat hij daar wel een eind aan zou maken. Weet U wat me man toen zei? Hij zei: Ik mag hel lijden, maar ik geloof het niet, voor ik het zie, die dokters makc je altijd blij mit een dooie mosch! Nou, toen vergat ik weer effe, dat ik een dame was. Dc dokter zei later tegen ine, dat het hersen schudding was. En dat het wel een paar weken zou duren, voor me man weer zou kunnen werken Horizontaal: 9. Reus 1. Germaansche volksdrank 13. Dubbele echt 5. Binnenste 14. Rynnixc 8. Landstreek in Oostenrijk 16. Rivier in Duitschland 10. Vluchtige vloeistof 17. Overijling 11. Plaatsje in Drente 18. Vervoeging van het werkwoord H Figuur uit Don Carlos leenen 1... Rivier in Baden 10. Ieders (veroud.) 18 Oningewijde 24. Perceel 20. Fransche Kolonie Stad in Noord-Amerika 21. Eiland in de Middcllandsche 27. Dopheide Zee Uitstapje 22 leder (veroud.) 29. Britsch-Indische munt 23. Pas in Zwitserland 30. Laatste rustplaats 24. Grootsch 31. Verlegenheid. 2ü. Aarden vuurpot 29. Persoon uit de Germ. Myth. 32. Europcesch Volk 33. Bewezen afwezigheid Oplossing van de vorige week. 34. Zonder plantengroei 35. Eertijds Amerik. Vorst Horizontaal: 1. Kegel; 5. Deeg; 6 30. Legerleiding Ziel; 8. Meran; 9. Haver; 11. Uniek; Verticaal: 2. Nederlaag 3. Fransch werkwoord 4. Rivier in Italië 5. Grondsoort. C. Eng. Romanschrijfster 7 Tien (Gr.) Door de crisis-donk're wereld Gaat een Iichtefkde techniek, Vol van machtige ontwikk'ling, En van schitt'rende tactiek. Er is veel wat doet verbazen, Veel wat de bewond'ring wekt, En ten spijt van de malaise Weer tot durf en geestdrift strekt! Menig wonder wordt geboren Iii haast allerlei verband, Als een grootschc top-prestatie Van bet menschelijk verstand. Ln nog nauw'lijks is het nieuwste Afgeleverd en beproefd, Of een volgend technisch wonder Heeft het al weer overtroefd! Bijkans denkende machines Toonen ons hun werkzaamheid, Al hun fijne ondcrdeelen Immer tot Uw dienst bereid. Wonderlijke zeekastcelen Glijden in hun element, Hoe ze practisch zullen varen Is berekend en bekend! Zeppelins cn vliegmachines Zweven veilig, dag en nacht, Naar het and're eind der aarde, Juist zooals 't was uitgedacht. Draadloos spreken met de tropen Is eenvoudig en ad rem, Over zee en werelddeelen Klinkt de mcnschelijke stom! En we zeggen wat onachtzaam: „Ja, die radio is vlug!" Of: „De Uivcr komt natuurlijk „Vlot op Schiphol weer terug!" Want we blijven bij dit wond're Nauw'lijks enk'le dagon staan, Omdat velen 't jachtend leven Als een film voorbij zien gaan! Een uitvaller. 14. Edel; 15. Ebro; 16. Eden; 19. Kees; 21. Lulea; 23. Ernst; 24. Ves- ta; 25. Teer; 26. Nash; 27. Natal. Verticaal: 1. Kemel; 2. Eger; 3. Ezau; 4. Linne; 5. Daad; 7. Lier; 9. Hebei; 10. Vedel; 12. Ibsen; 13 Korst; 17. Duit; 18. Naast; 19. Kraal; 20. Esch; 22. Aera; 23. Etna. November 1934. KROES. (Nadruk verboden). Wetenswaardigheden. Is het U bekend: dat volgens dr. Lucius Nicholls, directeur van het Pasteur instituut te Colombo, de bewering als zou den slangenbezweerders slangen door fluiten bewegen hun schuil plaats in de bosschen te verlaten, op een misverstand berust? d a t de cobra-slang namelijk doof moet zijn voor ieder geluid? dat volgens dr. Nicholls zijn ge hoorapparaat bestaat uit een fiin 1-eentje, dat alleen trillingen van den grond opvangt? Bij Bordeaux bevindt zich een voorraad van rond 600.000 liter whiskey, welke in 1918 met de troe pen uit Amerika kwam. De Fran- schen houden niet van whiskey en Amerika heft een reusachtig in voerrecht, zoolang niet onweerleg baar dc herkomst uit de U.S.A. is bewezen. De anthropoloog Lord Raglan heeft na een diepgaande studie thans vastgesteld, dat binnen 150 jaar iedere Amerikaan negerblocd in zijn aderen zal hebben. Omge keerd wordt Afrika sterk vereuro- pecscht. De Engelsche seisraografen stel- 'len vast, dat voor de toekomst een lange reeks ernstige aardbevingen in Engeland te vreezen zijn. Do aardbevingen in Schotland moeten slechts een klein begin geweest zijn. Op het Raine-Eiland bij de kust van Queensland, heeft men geiten aangetroffen, die in de boomen klimmen. Er is zoo weinig gras op het eiland, dat de geiten ook het gebladerte der boomen moeten eten. dat de bezweerders dit weten en door kloppen op do kist of mand de slang eerst gedeeltelijk verdo ven en zoo handelbaar maken? dat Bobby Leach, uit Manchester, zich in 1911 in een stalen vat van de Niagara-waterval liet naar be neden vallen, en bewusteloos, met gebroken knieschijven uit het wa ter werd gehaald? dat men in Engeland nog steeds op 5 November het z.g. buskruit verraad (Guy Fawkes day) viert? 141. Toen ze bij de leut kwamen, stond «Ie piloot te schreeuwen, terwijl hij vol spanning naar de lucht keek. Kijk, juich te hij, daar komt een luchtschip aan. Als ze ons nu maar zien, dan nemen ze ons vast wel inee. Ook Profjc en Strulsje keken nu naar boven en zagen een stip, die langzaam groot er werd. 142. Hoe krijgen we hem er toe ons bier te balen? zuchtte do piloot. O, zei Profjc, «Int brengt Struisje wel voor ons in orde, die kan er eerst even heengaan. Hij s«-hreef gauw een briefje en nadat Struis- je zijn ei een veilig plaatsje had gege ven, cn Profje nog eens op het hart had ge«lnikt er af te blijven, vloog hij met hot briefje naar de Graf Zeppelin. 143. De menschcn in het luchtschip ko- ken raar op, toen de struisvogel opeens aan hun venster verscheen. Een van hen boog zich uit het raam cn nam het aan geboden briefje aan, nieuwsgierig, wat daar wel in zou staan. 144. Toen ze lazen, dat er op een eiland menschcn zaten, wat er plotseling een groote opgewondenheid. Iedereen hing uit het raam, zoover ie kon en het scheelde niet veel of er waren ongeluk ken gebeurd. 145. .Struisje werd nu teruggezonden met een briefje voor Profje en den piloot, waarin stond, «lat ze welkom waren, maar dat ze in de lucht aan boord moes ten zien tc komen, want landen kon het luchtschip hier niet. Besloten werd, dat Struisje alles zou overbrengen. Hij stond er op, om eerst zijn ei In veiligheid te brengen en dat werd dan ook toegestaan.

Schager Courant | 1934 | | pagina 22