De Kabinetscrisis in België duurt voort Het duistere Oss. Belgrado's aanklacht te Genève* De historie van Wolvega. Zaterdag 17 November 1934. SCHAGER COURANT. Derde Blad. No. 9598 Japan weet nog niet Onbewaakte overwegen. ASPIRIN 0 Het kind met de Millioenen. Dure benzine. De diefstal bij Lissone. Een nieuwe schakel in het onderzoek. Amsterdam: Het feit dat het viertal gearresteer de personen, twee mannen en twee vrouwen, wier aanhouding is geschied in verband met den in den nacht van 18 op 19 Augustus gepleegden diefstal van f 16.000,uit de brandkast van het Reisbureau Lis sone aan de Leidschestraat, naar het Huis van Be waring is overgebracht, wil nog allerminst zeggen dat het onderzoek in deze zaak is geëindigd. De justitieele dienst van het Bureau Singel onderzoekt thans of de twee mannen en een der vrouwen in den bewusten nacht op den Singel tusschen Koningsplein en Vijzelstraat (Bloemmarkt) in een huurauto gestapt en naar Wittenburg gereden zijn. Vast staat n.1. dat dien nacht te circa vier uur van genoemd punt af twee mannen en een vrouw in een auto naar Wittenburg zijn vervoerd. In dit verband verzoekt de commissaris van poli tie van het bureau Singel den bestuurder van den auto, of een ieder die omtrent dezo rit ecnige in lichtingen kan verschaffen, zich ten spoedigste te vervoegen aan genoemd bureau. POLSMOFFEN!!! dubbel gebreide Wanten, Sjaals, Truien, Vesten, Broeken, enz., enz. bij Jaap Snor, Zuidstr. 19, Den Helder (Let op den Gelen Winkel). Ie klas reparatie-inr. voor alle soorten Wollen Kleeding, Kousen en Sokken (ook de allerfijnste). Voor Schagen bij C. de Moei, Noord. DOOR DEN TREIN WEGGESLAGEN. Ernstig ongeluk op het Centraal Station te Amsterdam. Op het Centraal Station te Amsterdam is gister avond om^reeks kavart over tien een zeer ernstig ongeluk geschied. Een Parijsche beambte van de Wagóii Llfs stak het westelijk viaduct over, toen een electrische trein met groote snelheid naderde. De Parijzenaar, die ongeveer 35 jaar oud is, sprong op zij, doch reeds werd hij door den trein aangeieden en weggeslagen. Ernstig gewond bleef hij op het emplacement liggen. De G. G. en G. D. vervoerde hem naar het Bin nengasthuis, waar 'n zware schedelbreuk, inwendige kneuzingen en hoofdwonden geconstateerd werden. In zake de instelling van een onder* zoek naar den koningsmoord. Reuter meldt uit Parijs: De permanente vertegenwoordiger van Joegoslavië bij den Volkenbond, Potitsj, en de Joegoslavische ge zant alhier hebben den Franschen minister van bui- tenl. zaken er van in kennis gesteld, dat Joegoslavië bij den Volkenbond een voorstel tot het instellen van een onderzoek inzake den moord op Koning Alexander zal indienen. Belgrado zou voornemens zijn den Volkenbonds raad de resultaten van het onderzoek voor te leggen en internationale maatregelen te eischen tegen do internationale terroristische organisaties om een her haling van dergelijke gebeurtenissen te voorkomen. Volgens de „Oeuvre"' zou Joegoslavië, in weerwil van het verzet van de Qiiai d'Orsay en van het se cretariaat van den Volkenbond, hebben besloten tot het overhandigen op Vrijdag a.s. van een nota in za ke de verantwoordelijkheid van Hongarije aan den aanslag. De nota zou worden begeleid door twee kleinere nota's, waaronder een van Tsjccho-Slowakije, ter on dersteuning van het Joogo Slavische standpunt. De inhoud der documenten zou tot Dinsdag ge heim worden gehouden. De Turksche minister van buitenlandsche zaken Tewfik Rusjdi bey heeft heden een onderhoud ge had met zijn Joegoslavischen collega Jovtitsj, waar bij het memorandum breedvoerig zou zijn besproken. De „Information"' verwacht, dat tengevolge van de overlading der agenda der a.s. zitting van den Volkenbondsraad en het vaststellen dor grondslagen voor het onderzoek de aangelegenheid waar^iiinlnk eerst in do Januari-zitttng' van den"Rah<3 in behan deling zal komen. Vertraging der vlootbesprekingen te Lon den. Een oude moordzaak opgehelderd. Het vooronderzoek in de moordzaak-De Bie gesloten. Binnenkort behandeling ter openbare terechtzitting. De vele opzienbarende misdrijven, welke in de jaren 1932 en 1933 te Oss hebben plaats gehad, zijn langzamerhand op den achtergrond geraakt, maar de Kon. marechaussee aldaar heeft toch dag en nacht gewerkt om deze misdaden op te helderen. Met on- vermocidcn ijver en groote activiteit heeft zij haar nasporingen verricht, met als fraai resultaat, dat thans licht is gebracht in een der meest afschuwe lijke en duistere misdrijven, welke in dit tijdsbestek zijn gepleegd, namelijk de moordzaak G. de Bie. We laten hieronder eenige bijzonderheden volgen over dezen vrceselijkcn moord, die meer dan een jaar geleden plaats vond en zooveel afschuw wekte. Op 8 Augustus 1933 werd vermist dc 18-jarige G. de Bie. Den volgenden dag werd zijn lijk door en kele kinderen, die braambessen aan het plukken wa ren, gruwelijk verminkt gevonden in een droge sloot aan de Spaanderstraat op den grens van Oss en Bergchem. Het slachtoffer had niet minder dan 65 messteken De politie vatte aanstonds verdenking tegen een neef van het slachtoffer, P. dc B., die echter hardnekkig bleef ontkennen. Na eenige maanden in voorarrest te hebben gezeten, moest deze wegens gebrek aan vol doende bewijzen worden vrijgelaten. De vader van het slachtoffer rustte echter niet en stelde alle pogingen in het werk om den dader te achterhalen. Eenigen tijd na den moord werd het rijwiel van G. de B. teruggevonden in het Ossche meer. Zonder oponthoud werd het onderzoek met kracht voortgezet, zonder dat hiervan veel naar buiten uitlekte. Aan de wachtmeesters Curfs en de Gier van de marechaussee-brigade te Oss is het te danken, dat de juiste toedracht van den moord aan het licht is gekomen. Herhaaldelijk werden door hen perso nen gehoord, waarvan men vermoedde, dat zij meer van de zaak wisten. Tenslotte begonnen ecnige Ossenaren, die voor ge pleegde strafbare feiten in dc gevangenis verblijven, te praten en stapelden zich de bewijzen tegen ver dachte meer en meer op. Verdachte P. de B. werd opnieuw gearresteerd en overgebracht naar het Huis van Bewaring te 's-Her- togenbosch. De Officier van Justitie mr. Dubois, die mede het onderzoek leidde, heeft gisteren de instructie ge sloten. Een nieuwe overval. De gemaskerde indringer achter de toonbank. Zooals reeds elders in dit nummer in het kort ge meld, bemerkte Donderdagavond de zuster van den hakker Bottema op den Berghcmschen weg te Oss, dat iemand zich achter dc toonbank in den winkel hegaf. Zij meende, dat het de bakkersknecht was, die daar brood vandaan haalde en bleef in de huis kamer. De man bleef echter daar en zij ging eens kijken. Zij zag toon een man. die zijn gelaat met een masker had bedekt en die bezig was de winkellade open te breken. De indringer sprong op mej. B. toe. ■waarop de vrouw luid gillend naar buiten vluchtte en om hulp riep. De man koos het hazenpad. Juist op dit oogenhlik keerde dc bakker huiswaarts. Hij bemerkte onraad en greep den vluchteling vast. Bij de hevige worsteling, die volgde kon hij hem het masker van het. gelaat rukken. Op een gegeven oogenhlik wist de indringer de vlucht te nemen. Verscheidene huren hebben nog vergeefs getracht hem te grijpen. De bakker verklaarde aan inspecteur van Kempen, die met een aantal agenten spoedig ter plaatse ver scheen. dat hij terzijde van zijn huis nog een ver dacht persoon had gezien, die met een zwarten doek zijn gelaat onkenbaar had gemaakt. Vermoe delijk was dit een medeplichtige, die echter ook hals over kop de vlucht had genomen. Bakker Bottema kon een goed signalement opge ven en naar aanleiding daarvan is een zekere B. aangehouden, die tegenover den bakker woont. Bij een inval in een verdacht café op den Berg- homschenweg is de 30-jarige A. H. aangehouden, verdacht, van medeplichtigheid. Hij is een goede be kende van de politie. Beiden zijn in het politiebureau opgesloten. In den winkel van B. wordt niets vermist. Wardenier uit het Academisch Zieken huis ontslagen. Naar wij uit Groningen vernemen, is de heer J. Wardenier gistermiddag uit do psychiatrische af- deeling van Prof. Van der Scheer in het Academisch Ziekenhuis aldaar ontslagen. Naar men weet is do heer Wardenier jl. Zaterdag ter observatie in dezo kliniek opgenomen. Op onze vraag, wat de oorzaak was van dit ont slag, kon prof. v. d. Scheer ons geen inlichtingen verstrekken. .Aangenomen mag echter worden, dat de heer Wardenier als hersteld is ontslagen. Men achtte het voor zijn gezondheidstoestand het beste, dat hij weer in het gewone leven terugkeerde. Vrachtauto door een trein gegrepen. Gistermorgen kwart voor elf is op den onbewaak ten overweg bij den grintweg EibergenNeede een vrachtauto, beladen met een 100 halen mais, door een personentrein Eibergen—Neede gegrepen en ver nield. De lading ging voor een groot deel verloren. De chauffeur kwam er met slechts enkele lichte verwondingen af. De auto was eigendom van de fir ma Reijndcrs uit Groenlo en naar men zeide niet verzekerd. Van den personentrein werden enkele ruiten vernield; de reizigers hieven ongedeerd. De chauffeur heeft waarschijnlijk niet aan den over weg gedacht, doordat hij werd afgeleid door een schichtig paard, dat van den tegengestelden kant op den weg naderde. het product van vertrouwen. Jaspar niet geslaagd De Koning verzet zich tegen de voorgestelde formatie Theunis met de opdracht belast Zeer onverwacht kwam gistermorgen het bericht, dat Jaspar, de kabinetsformateur, aan den Koning had verzocht hem te ontheffen van de opdracht tot vorming van een kabinet, daar men algemeen aan nam, dat Jaspar zoo goed als geslaagd was. Trouwens de publicatie van de voorloopige minis- terlijst maakte in het algemeen op het publiek geen goeden indruk. De groot industrie was veel te sterk vertegenwoordigd, terwijl vooral do opname van het te Brussel zoo goed als onbekende hoofd van de nationale wapenfabriek te Luik, verwondering wekte. Dit laatste schijnt ook den Koning aanleiding te hebben gegeven zich te verzetten tegen de voorge stelde combinatie, zoodat Jaspar niets anders over bleef dan zijn mandaat weder ter beschikking te stellen. Thans hoeft de Koning den gewezen katholieken Minister-president en groot-financier Theunis op dracht gegeven, na te voren een beroep te hebben gedaan op den katholiek-democratischcn senator van Overbergh, die echter om gezondheidsredenen moest bedanken. Theunis heeft reeds gisteravond tal van conferen ties gehad en zal zijn demarches heden voortzetten. Wij achten het van belang, te vermelden, dat Theunis bekend staat als een fejle tegenstander van devaluatie der. Belgische valuta. DE DOOD LOERT! Vorige week zijn in Engeland 143 personen door verkeersongelukken om het leven gekomen 35 minder dan de vorige week en 4131 gewond, het laagste cijfer sinds eind April. In de hoofdstad wor den dc cijfers gunstiger, wat het departement aan de verkeersvoorschriften en de Belisha-lampen toe schrijft. Er waren 7 minder dooden en 128 minder gewonden. Het departement waarschuwt deze week in het bijzonder voor aanrijdingen bij mist. De politierechter te Westminster heeft gisteren een man die een afgesloten kruisingspunt overstak, tot 5 pond hoete veroordeeld, en meteen bekend ge- gemaakt, dat de volgende overtreder 14 dagen hech tenis zou krijgen. Het touwtrekken om Gloria Vanderbilt. - Mevr. Whitney heeft het voorloopig gewonnen. Blijkens een bericht in de New York American heeft mevr. Whitney het vrijwel onverkorte recht tot opvoeding van Gloria Vanderbilt verkregen. Vijf da gen van de week zal het kind onder haar hoede zijn. Doch op Zaterdag en Zondag zal het kind haar moeder bezoeken. GLORIA VANDERBILT. Zoodra Gloria veertien jaar zal zijn. zal zij zich tot den rechter mogen wenden en zelf kunnen zeg gen, door wie ze dan verder zal worden opgevoed. Men verwacht dat mevr. Vanderbilt in hooger be roep zal gaan. Mevr. Vanderbilt blijft gerechtigd tot het voeren van het beheer over Gloria's inkomen uit het voor het meisje vastgezette kapitaal, dat door curatoren wordt geadministreerd. Ook geschiedt het gods dienstonderwijs onder toezicht van mevr. Vander bilt, gedurende Zaterdag ca Zondag. STRIJD MET EEN ADELAAR. Een jonge hoer, die des avonds te paard naar huis reed, is te Leppavirro in Finland, aangevallen door een reusachtigen adelaar. De vogel wierp zich eerst op het paard dat er echter in slaagde het dier van zich af te schudden. De adelaar verdween daarop achter een boschje. De boer begaf zich naar de schuilplaats van den vog^l, die plotseling te voorschijn kwam en hem aan viel. Een hevige strijd volgde, doch de boer slaagde erin, den vogel te overmeesteren, echter niet voordat al zijn kleeren aan flarden waren gescheurd, en hij een groot aantal wonden had bekomen. De adelaar bleek later een vleugelspanning te heb ben van ruim twee meter. 1000 POND VLEESCH IN BESLAG GENOMEN. Voorzien van valsche keuringsstempels. Gisteren heeft de marechaussee te Gcldersch Vee- nendaal, in overleg met den keuringsdienst van Ede, bij den slager A. van R. Aldaar ruim dui/.end pond vleesch in beslag genomen. Het vleesch was voorzien van een goedkeuringsstempel. Na onderzoek bleek echter, dat het stempel valsch was. Dc stempel is eveneens in beslag genomen. Ook werden, nog twee auto's met vleesch aangehouden. Op een partij on gekeurd vleesch en vet is beslag gelegd. DOOD IN EEN GREPPEL GEVONDEN. De vrouw van den heer Poel uit Telgt bij Ermelo, die Donderdag een bezoek aan haar dochter «e Yoorthtiizen luid gebracltt en op haar fiets terugkeer de, is op onverklaarbare wijze in een diepen greppel langs den weg terecht gekomen. Toen men haar gistermorgen vond, was zij overleden. Het lijk is naar Telgt overgebracht. In het land van oorsprong. Een bericht in het „Bat. Nbl." herinnert weer eens aan de duurte van de benzine op Java. De Shell en de Soconv hebben den benzineprijs voor West-Java met een cent per liter verlaagd. Hierdoor is de prijs op 22 cent per liter gekomen, welke prijs reeds lang gold voor Midden- en Oost- Java. Als men dezen prijs in het land van oorsprong vergelijkt met dien in Nederland: 13 cent, springt wel duidelijk in het oog. hoe de enkele maatschap pijen (Standard Oil en Shell) die practisch het mo nopolio hebben, daarvan profiteeren. In een ander bericht verzekert het blad dat vol gens recente berekeningen de Standard en de B.P.M. tezamen op dc in Ned.-lndië verkochte benzine thans nog ongeveer 20 millioen winst per jaar maken. Reuter meldt uit Londen: De vlootbesprekingen konden gister geen voortgang hebben, daar de Ja panners nog geen instructies van hun regeering heb ben ontvangen. Het is waarschijnlijk, dat het officieelc antwoord van Tokio op de verleden week door Engeland ge stelde vragen, niet voor Dinsdag of Woenslag a.s. to Londen zal zijn. Van Washington is geen antwoord te wachten voor de Japanners hun standpunt zullen hebben bekend gemaakt. De vlootbesprekingen zullen dus een dag of vier worden opgeschort. Londen, 16 November. Men meent te weten, dat het uitblijven van het Japansche antwoord te wijten is aan meeningsverschilleij in den boezem van het kabinet te Tokio. Werkverdeeling bij landbouw Taak van den nieuwen directeur-generaal. Het is dc bedoeling van den minister van Econo mische Zaken, dat de nieuwe directeur-generaal van den Landbouw de leiding van de niet-crisisarbeid (welke is opgedragen aan het college van regeerings- commissarissen onder voorzitterschap van den secre taris-generaal) op zich neemt. Van hem wordt ver wacht, dat hij den voorlichtingsdienst, het landbouw onderwijs, de proefstations en andere takken van de afdeeling landbouw opnieuw zal organiseeren. Het contact tusschen de directie van den landbouw en het college van regeeringscommissarissen wordt ge legd door den secretaris-generaal. Van deze werk verdeeling, die noodzakelijk is geworden door de groote uitbreiding van het te verrichten werk, ver wacht de minister gunstige resultaten, aldus het „Alg. Hdbld." Ernstige ontploffing te Den Haag. Man gewond. Aanzienlijke schade aan gericht In het gebouw Binckhorstlaan 36 te Den Haag, waarin de Centrale W erkplaats der Telegrafie en Te lefonie is gevestigd, heeft gisterochtend omstreeks 10 uur in het moffcllokaal een ernstige ontploffing plaats gehad. Bij het aansteken van den moffelmolen had de ontploffing door tot nu toe onbekende oor zaak plants, waarbij de oven uit elkaar is gevlogen. Daarbij is de 26-jarige F. Z., wonende in de Beett- straat, ernstig gewond. De Geneeskundige Dienst vervoerde den man naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. De matericele scha de moet aanzienlijk zijn.

Schager Courant | 1934 | | pagina 9