Nog geen spoor van opleving Dinsdag 20 November 1934. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9600 Nog niets geleerd. Een voetbalveldslag. Auto te water. Auto in een sloot gereden. Honderd mijnwerkers bedolven. Prinses Juliana naar Engeland. De MerapL UITVOERING VAN DE LANDARBEIDERS- WET. DRAMA OP EEN ZUIDZEE-EILAND. Een merkwaardige grot ontdekt. Het was niet noodig geweest dat de handel tot 65 pet. van die van 1929 is geslonken. De Nederlandsche organisatie van de internatio nale Kamer van Koophandel heeft te Den Haag ver gaderd. In den namiddag vereenigden de leden zich met een aantal genoodigden aan een koffiemaaltijd in Hotel „de Twee Steden", waaraan o.m. deelnamen een vertegenwoordiger van de directie van Econo mische Zaken, Mr. J. C. A. Everwijn, Prof. Dr. G. W. J. Bruins en vele anderen. De voorzitter van den Internationale Kamer van Koophandel, de heer F. H. Feutener van Vlissingen. heeftt ijdens dezen maaltijd een rede gehouden, waar aan we liet volgende ontleenen: Dezer dagen zal, in verband met het vraagstuk van de spoorwegmaatschappijen en het automobiel- verkeer een documentair rapport, betreffende veertig landen, verschijnen dat, volgens spreker, zeker de aandacht zal trekken. Onderzoekingen in Amerika, en Duitscliland, heb ben aangetoond, dat 50 van de.i prijs, welke de consumenten betalen, als kosten van distributie moe ten worden aangemerkt. Ook dit vraagstuk heeft de volle aandacht. Als een der belangrijkste functies der nternatio- nale Kamer van Koophandel noemde spreker het bij elkaar brengen van de belangrijke mannen uit de verschillende landen, die bij den internationalen handel betrokken zijn. Do overheid grijpt tegenwoordig zoodanig in het bedrijfsleven is, dat de leiders der bedrijven ook aan de bèstudeering van de daaruit voortspruitende eco nomische kwesties hun volle aandacht dienen te wijden. Hot thans allereerst noodige is stabilisatie om daarop de economische opbouw weder te be ginnen. Spreker achtte ter bereiking van dit doel aller eerst publieke voorlichting noodig en hoopte, dat de geldmiddelen in de toekomst ruimer zouden vloeien, omdat anders de werkzaamheid sterk wordt beperkt. Spreker stelde de vraag, of het tot dnsver reeds verrichte moeilijke werk succes heeft gehad en moest helaas constateeren dat de raadgevingen niet zijn opgevolgd, tengevolge waarvan thans de internationale handel tot 65 pet. van den omvang in 1929 is terugge- loopen, hetgeen niet noodig was geweest. Waren onze adviezen opgevolgd, riep spreker uit, dan zouden er geen landen meer zijn die door regee- ringsmaatregelen de producten tegen ruineuze prij zen in het buitenland moeten verkoopen. Wij moeten dan ook met alle kracht de interna tionale handel stirauleeren. Helaas moest de eminente spreker consta teeren, dat nog geen verbetering in de we reldcrisis is te zien. Velen meenen dat in 1934 het dieptepunt is geweest, maar hierme de is spreker het allerminst eens. Wat thans schijnbaar nog opleeft is te danken aan kunstmiddelen. Een lichtpunt kan spreker nog niet zien. Spreker eindigde met op alle aanwezigen een be roep te doen, opdat de stem van Nederland op het Internationale Congres, dat in 1935 te Parijs zal wor den gehouden, duidelijk weerklinke. Van het veld naar de marechausséeka- zerne. Een mes behoorde tot de voet baluitrusting. Men schrijft uit Zwolle aan de N. R. Ct: Zondag is hier een ware voetbalveldslag geleverd. Een wedstrijd tusschen P.E.C. 5 en Iioorneveensche Boys een jonge vereeniging, pas in den Noord Centralcn Voetbalbond eindigde plotseling in een formeele vechtpartij, waarbij een der gasten, de rechtsachter H. W. P., een mes uit zijn voetbalbroek te voorschijn haalde. Een van zijn medespelers kon hem nog tijdig in bedwang houden. Middelerwijl was echter over verschillende fronten de strijd los gebroken, waarbij duchtige klappen werden uitge deeld. P.E.C. verwittigde onverwijld van een en ander de marechaussee, die het strijdvuur weldra bluschte en alle 22 spelers naar de marechausseekazerne liet brengen. De messentrekker had echter kans gezien, het hazenpad te kiezen. Een der Hoorneveensche spelers werd achter slot en grendel gehouden. Hoorneveen is een buurtschap van Heerde. De club die wordt bestuurd door de familie P. heeft een slechten naam. Reeds tweemaal eerder dit jaar had een wedstrijd van deze vereeniging een ontijdig ein de, o.a. tegen Heerde, waarbij de Hoorneveensche Boys voornemens waren om met den scheidsrechter af te rekenen. Door tijdig ingrijpen, van een gemeen teraadslid aldaar zijn er toen geen verdere inciden ten voorgekomen. Filmvoorstelling in een... kapperszaak. Zaterdag heeft de politie in een kapperszaak te Heerlen een filmtoestel in beslag genomen, waarme de een filmvoorstelling voor kinderen gegeven werd, meldt het „Lirnh. Dbl." Aanwezig was een 26-tal kin deren van den 3-jarigen leeftijd af. Natuurlijk waren er geen voorzorgsmaatregelen genomen. De „voor stelling" was voor het publiek toegankelijk... Het is overigens onbegrijpelijk, hoe de ouders, na het ge beurde in Hilversum, hun kinderen nog naar derge lijke „voorstellingen" kunnen sturen. De politie doet alle moeite om de veiligheidseischen, welke aan openbare zalen zijn opgelegd, zoo volkomen mogelijk verwerkelijkt te krijgen, en de ouders staan toe, dat hun kinderen filmvertooningen, waarbij geen enkele controle bestaat, hijwonen. Wil de politie in haar taak slagen, dan dient het pubick mede te werken, of moeten ook hier eerst ongelukken gebeuren? In de bovenvermelde kapperszaak zaten de kinderen op drie planken bij elkaar gehokt. Hoofd van een school verdronken. Gisterochtend is op den weg langs het Damster- diep een 1). G. tax, waarmee een passagier van Gro ningen naar Loppcrsum werd vervoerd, ter hoogte van ten Post geslipt en in het water gestort. Een passagier van een juist passeerende autobus van de D.A.M. en de arbeider Zondag, die met een dorschmachine op een land in de buurt werkzaam was, ijlden te hulp. Zij wisten heide personen, die in bewustcloozen toestand verkeerden, aan land te Brengen. De chauffeur kwam na enkele minuten weer bij, maar de passagier, de 46-jarige heer A. Nieuwen- huis, hoofd van de school voor hijzonder lager on derwijs en u.l.o. te Loppersum, bleek reeds te zijn overleden. Dr. v. d. Moer heeft nog gerulmen tijd getracht het bewustzijn terug te doen keeren, maar het was te laat. De heer Nieuwenhuis laat een vrouw en eenige kinderen achter. Vijf inzittenden gewond. Gistermiddag heeft te Berghcm, bij Oss, een zeer ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Tengevolge van het slippen kwam een personen-auto, bestuurd door den heer Takken uit Overloon, en waarin zich vijf personen bevonden, met groote vaart in een sloot te recht. Door voorbijgangers werden zij uit hun be narde positie bevrijd, doch moesten allen per auto naar het St. Anna-Zickenhuis te Oss worden ver voerd. Een der inzittenden, de 51-jarige M. v. d. Oever uit Overloon, bleek een zeer ernstige schedelbreuk te hebben opgeloopen en zal voorloopig in het zieken huis moeten worden verpleegd. De overige personen konden na verbonden te zijn door dr. Stolz uit Oss, het ziekenhuis verlaten. De auto werd totaal ver nield. Bij een ontploffing. Sjanghai: Naar het blad „Sjoenbao" meldt, heeft in de kolenmijnen van Foetsjoen in Mandsjoe- kwo een ernstige ontploffing plaats gehad, tenge volge waarvan een honderdtal mijnwerkers werden bedolven. Heden begeeft de Prinses zich van het Loo naar Den Haa;^ Vanavond zal zij zich vandaar naar Rot terdam begeven, om zich in te schepen voor de reis naar Engeland. JAPANSCH SCHIP VERGAAN. Met 60 opvarenden. Seoel (Japan). De havendienst te Woensan deelt mede, dat het 3440 ton metende Japansche stoomschip „Eiro Maru" met een bemanning van 60 koppen aan boord in de Golf van Korea dicht bij de kust is gezonken. UIT ONZE OOST Een nieuw alarm. Ancta seint uit Bandoeng: Het rapport van dr. Stehn omtrent de werking van den Merapi vermeldt, dat men Zaterdagavond con stateerde, hoe een groote vurige spleet op den top ontstond. Zondagochtend bleek de geheele Noordelij ke helft van de lava van 1934 en van de lava van 1931 weggestooten. De lava is als een gloed wolk om laag gekomen en tot op een afstand van zeven kilo meter in het Senowo-ravijn doorgedrongen onder voortdurende stoomcxplosies. De geheele omtrek van Babadan is met een witte aschlaag bedekt; het water is bedorven. Aan het binnenlandsch bestuur is reeds het sein tot alarm doorgegeven. Gisterochtend rapporteerde dr. Stehn: Ook het zuidelijke deel van den lava van 1934 is weggedrukt, zoodat slechts een betrekkelijk smalle strook is overgebleven. Djogja. De resident van Kedoe en de wedono van Moentilan hebben de bevolking gealarmeerd. De bewaking van de toegangswegen is verscherpt. Her haaldelijk kan men gloedwolken constateeren en hebben afstortingen plaats, ook aan de zuidzijde van den lavastroom 1934. Gistermorgen was de Merapi betrekkelijk rustig. De Berlijnsche politie is „Ongevallen-commando's" rijker geworden, die bij verkeersongelukken onmid dellijk ter plaatse worden geroepen, teneinde een onderzoek in te stellen. Een der commando's ont vangt onderricht in haar taak met behulp van de reconstructie van een verkeersongeluk. Minister van Financiën wijst op de iaak der gemeenten. - In bepaalde gevallen kan tegemoet gekomen worden aan fi nancieel onmachtigen. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Weitkamp, betreffende voorloopigc opschorting van de executie van bepaalde klein-landbouwers of se- mie-landarbeiders, die met steun der Landarbeiders- wet een ontginningsboerderijtje verkregen en thans in moeilijke financieele omstandigheden verkeeren, verwijst de minister van Financiën, mr. G. P. J. Oud, naar hetgeen door hem in de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Ka mer betreffende hoofdstuk VII der Rijksbegrooting voor hot dienstjaar 1934 is medegedeeld. Zooals daar werd uiteengezet, brengt het systeem der Landarbeiderswet mede, dat het rijk de voor schotten tegen een matig percentage beschikbaar stelt doch dat het verdere risico, aan de uitvoering van de wet verbonden, op de gemeentebesturen rust, die daarvan niet kunnen worden ontheven zonder de goede werking der wet in gevaar te brengen. Bij de uitvoering der wet zullen de gemeenten intusschen niet alleen haar financieele belangen in het oog hebben te houden, doch zal het gewenscht zijn, dat zij aan haar beslissingen ook sociale overwegingen ten grondslag leggen. Op dien grond zullen zij in bepaalde gevallen landarbeiders, die van goeden wille zijn, tegemoet kunnen komen door tijdelijk met een lager bedrag dan de verschuldigde annu ïteit genoegen te nemen, dan wel uitstel van betaling toe te staan. Gemeenten aan welke dit laatste, ten gevolge van haar financieele positie te zwaar valt, zullen zich tot de rcgecring kunnen wenden met verzoek haar door uitstel van betaling tegemoet te komen. De regcering kan echter de taak der gemeentebe sturen niet overnemen. De minister voegt hieraan nog toe, dat uit de hem ter beschikking staande gegevens zeker niet valt af te leiden, dat de moeilijkheden op dit punt sedert het vorige jaar zijn toegenomen. DREIGBRIEVEN VAN SPOORWEG-EMPLOYél Een Amerikaansche spoorweg-employé, Wal ter Henry, is gisteren door de politie gehoord, aangezien hij aan vier functionarissen van de Baltimore and Ohio Railroad, den president Daniël Willard, den oudsten vicc-president George Shriver, den gedele geerden vice-president Charles Galloway, en den di recteur van tractie George Emerson, brieven heeft 'geschreven, waain hij hen met den dood bedreigde, indien zij de ontslagen employé's niet weer in dienst zouden stellen. OVERSTROOMINGEN IN ZUID-FRANKRIJK. Tengevolge van den voortdurenden regenval zijn de rivieren in Zuid-Frankrijk sterk gezwollen. Op vele plaatsen staan de wegen onder water. Ook het oefenveld en het vliegveld van de marine-steunpun ten Frejus en St, Raphael zijn overstroomd. Nieuw mysterie rond Duitsche eiland-bewo« ners. - Baronesse Wagner en bege leider omgekomen? Zooals reeds elders in dit nummer in hot kort ge meld, heeft het. visschersvaartuig „Santo Amaro" draadloos gemeld, dat het op het strand van het eiland Mazchena een kleine zeilboot hoeft gevonden. Bij een nader onderzoek ontdekte de bemanning van het visschersvaartuig de lijken van een man en een vrouw. Daar het hoofd van het lijk van den man bedekt is geweest, is deze waarschijnlijk het eerst gestorven. Het lijk der vrouw lag op ccnigen afstand. Beiden waren blijkbaar van dorst omgekomen, daar op het eiland geen drinkwater gevonden wordt en het zel den wordt bezocht. Op het lijk van den man vond men een Duitschen pas en een Fransche identiteitskaart. De pas luidde op naam van Alfred Rudolf Lorenz. Uit de Fransche identiteitskaart heeft men opge merkt, dat Lorenz zich laatstelijk te Parijs heeft op gehouden. Bovendien heeft men brieven gevonden, die den naam Margaretha Wittmer droegen. Nader wordt uit Guayaquill (Ecuador) gemeld, dat twee Duitschers, Rolf Blomberg en Martin Foegli, die einde der vorige week te Guayaquill waren te ruggekeerd, aan de autoriteiten hebben medegedeeld, dat de op het eiland Santa Maria wonende baronesse Wagner-Wehrborn en haar hegeleider vermist wer den. Of de vermisten identiek zijn met de door het vis schersvaartuig „Santo Amaro" gevonden dooden, kon tot dusver nog niet worden vastgesteld. (Men herinnert zich wellicht nog dat een paar jaar geleden een Berlijnsche tandarts, zekere Ritter, met een zijner patiënten, zekere mevrouw Körwin, het plan opvatten terug te keeren naar den natuur staat. Zij lieten hun gebit vervangen door stalen tanden en kiezen, om geen last te krijgen van kiespijn, ver zamelden de noodige utensiliën en vertrokken naar de Galapagos-cilanden, een groep in den Stillen Oceaan ten westen van den staat Ecuador, aan welk land de eilanden bchooren. Op deze eilanden, waar Darwin de gondslagen legde voor zijn evolutie-leer, lijkt de natuur nog niet zoo ver vooruitgekomen te zijn als elders. Er zijn daar nog exemplaren van voorwereldlijke fauna en flora te vinden. Ritter en zijn gezellin vestigden zich op het zuidelijkst ge legen eilandje van de Galapagos-groep, Santa Maria, Charles of Floreana genaamd. Verleden jaar kregen deze moderne Robinsons ge zelschap van de Fransche barones WagnerBous- quet, van wie ook gezegd wordt dat zij Oosten- rijksch onderdaan is, met haar gezelschap, bestaan de uit een drietal blanken. De barones riep zichzelf uit tot „keizerin van Floreana". Toen zij echter van haar geüsurpeerde macht gebruik maakte om be zoekers van het eiland van het een en ander te be- rooven dat de kleine kolonie daar noodig had (luci fers, etc.) vond de regeering te Quito het welletjes en zond en een officier met soldaten om de „keize rin" mores te leeren. De officier rapporteerde later echter dat or geen reden was voor streng optreden. Hij had alleen gezegd, dat de „keizerin" zich wat kalmer moest houden, wat zij prompt had beloofd. Dat is het laatste geweest wat van deze eigtmaardige kolonie van moderne Robinsons is gemeld). Volgens een bericht uit Los Angelos, waar zekere kapitein G. Allan Hanrock woont, die een briefwis seling onderhoudt met de Roblnsonskolonie op Santa Maria, zijn de dooden een Dultsch echtpaar; de heer en mevrouw Wittmer, die met kindeen op de Gala- pagos-eilanden waren gekomen, nadat de „keizerin" er zich had gevestigd. Lorenz, wiens pas de lieer Witt mer bij zich had, is inderdaad ook een lid van do kolonie, maar hij schijnt nog in leven te zijn en zich nog op Santa Maria te bevinden. In de Golf van Napels, Voormalige ge heime zonnetempel. Napels. Op het eiland Ischia, nabij Napels om zijn idyllische schoonheid, veelal „Het eiland van Adam en Eva" genoemd, is dezer dagen een grot ontdekt. Evenals het naburige Capri, is ook Ischia rijk aan fatastische rotsformaties en kleurige grotten. Vanwege de merkwaardige klcurschakeerin- gen heeft men deze nieuwe ontdekking „De zilveren grot" genoemd. Het merkwaardige van deze grot is intusschen dat deze niet van natuurlijken oor sprong is, doch kennelijk door menschenhanden ge bouwd, hetgeen o.a. was op te maken uit de regel matig in de rotsen uitgehouwen treden, welke naar het inwendig van de grot leiden. Prof. Pugliesi, een bekend Italiaansch historiscus. neemt aan, dat men hier te doen heeft met een zeer oud bouwwerk, een geheimen tempel, aan de zon gewijd. Alle toegangen tot de grot zijn naar het Oosten gericht, evenals een groote opening, in het koepelvormig gewelf, welke, naar men aan neemt,bestemd was, om de zonnestralen in den tempel te doen doordringen. Do grot bevindt zich grootendeels onder den waterspiegel, doch uit de omstandigheid, dat zij nergens sporen van cor rosie vertoont, valt af te leiden, dat de tempel des tijds boven den bcganen grond moet zijn gebouwd. De voorbereidingen voor de huldiging der »Uiver"-bemanning. Pontonniers bezig met het siaan der pontonbruggen bij Schiphol.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5