Radioprogramma eomp; WINKEL VEREENIGING VOOR ZIEKENHUISVERPLEGING. Maandagavond vergaderde de vcreeniging voor Ziekenhuisverpleging, ten huize van den heer R. Laan. Tegenwoordig waren 34 leden. De Voorzitter opent de vergadering, daarbij zijn voldoening uitsprekende voor een opkomst, grooter dan men gewend is. De Voorzitter spreekt waardeerende woorden voor hetgeen de heer Koster, de oud-voorzitter tijdens zijn voorzitterschap voor de vereeniging is geweest, en spreekt den wensch uit, dat hij spoedig een volle dig herstel moge vinden en zal mogen gadeslaan de resultaten, die do vereeniging heeft bereikt of tracht te bereiken. De notulen der vorige vergadering worden goed gekeurd. Contributieverhooglng. De Voorzitter stelt aan de orde het eenige punt der agenda, contributieverhooging, en deelt daarbij mede, dat, waar de vorige vergadering nog gespro ken kon worden van f 500 voor de reserve, er thans geen sprake meer van is, geen reserve meer, er is zelfs geleend moeten worden. De toestand baart zorg en het bestuur heeft zich afgevraagd wat er moet gebeuren. In de omliggende gemeenten is opgave gevraagd en daaruit is gebleken, dat de contributie dezer ver eeniging lager is dan bij andere vereenigingen, zelfs het laagste. Zoo kan men do toekomst niet ingaan. In de zeven jaar van het bestaan is het steeds goed gegaan; er is slechts een maal een inzameling ge houden; er is echter geen cent reserve gevormd en nu er een periode komt van veel verpleegden in een zelfde tijdvak, is het hoofd niet te bieden en is het bestuur ton einde raad, gekomen tot het voorstel om de contributie te verhoogen. Het ontwerp Ziekefondswet houdt in de bepaling, dat vereeniging als de onze, om als zoodanig er kend te worden, een reservefonds zal moeten heb ben, gelijk aan de gemiddelde contributie over de laatste drie jaren, welk bedrag in tien jaren kan worden gevormd. Aan het adviesbureau der federatie van vereeni gingen voor ziekenverpleging in Nederland is ad vies gevraagd omtrent een wiskundige berekening, welke premie men zou moeten heffen om safe te zijn, en met inbegrip van de reservevorming zou dit moeten zijn f 2.21 per jaar, of 81 cent hooger dan de tegenwoordige premie. Het bestuur vond die sprong wel wat hoog en wenschte zich te bepalen tot de noodige kosten en voorziening in reserve te laten wachten tot het ont werp-wet is tot wet verheven en in hoeverre de ver plichting voor de vorming van een reservefonds wordt opgelegd. De verhooging der contributie zal dan worden voorgesteld op f 0.60 per jaar en per lid. Omtrent dit voorstel wordt de discussie geopend. De heer A. Smak vraagt of het niet mogelijk is de liggelden te verlagen. De Voorzitter zegt dat dit reeds door de federatie is georobeerd, doch dit is niet te verwachten. De heer Kort merkt op dat de leden ook omlaag moeten. De Voorzitter wijst er op, dat het Centraal Zieken huis reeds met verlies werkt. De heer A. Wit Cz. meent dat de verpleegdagen konden worden verminderd; er zijn spr. gevallen be kend, dat de patiënt kon vertrekken, doch niet ging omdat de ligdagen nog niet om waren. Opsterken kan thuis wel. De Voorzitter zegt dat ook dit door het bestuur overwogen is, doch daarvoor zou reglementswijziging noodig zijn. Bovendien is dit zeer moeilijk, als de geneeskundige het noodig vindt. Het, bestuur is thans in bezit van een reglement van het federatiebestuur en de volgende vergade ring is weer een reglementswijziging te verwachten, om het plaatselijk reglement daarmede in overeen stemming te brengen. De Voorzitter geeft een overzicht van de gegevens uit andere vereenigingen. Barsingerhorn geeft 35 da gen per geval en maximum 70 dagen, contributie f 2; St. Maartensbrug 42 dagen per jaar, contributie f 1.80. Noordscharwoude 30 dagen per half faar voor ope ratie en 15 dagen zonder operatie. Contributie f2.40. Oudkarspel 42 dagen bij operatie en 30 dagen ob servatie. Contributie f2.—. Schagen 42 dagen plus vervoer, tot een maximum bedrag van f250. Contributie f2.80. Warmenhuizen 42' dagen bij operatie en 30 dagen bii observatie. Contributie f 1.88. Winkel 2 maal 42 dagen plus vervoer. Contributie ïl.40. Het adviesbureau der federatie komt tot een berekening van f2.34 voor deze nfdeeling, met in begrip van reserve-vorming. Uit een door den Secretaris gegeven overzicht blijkt, dat in 5 gevallen de 42 dagen zijn uitgelegen. Verkorting van het aantal verpleegdagen zal weinig voordeel brengen. De heer Dekker ziet in het voortbestaan der ver eeniging en het behoud zijner leden, ook een groot gemeentebelang en zou daaraan subsidie willen vragen. De Voorzitter voorziet de mogelijkheid, dat de ge meente zal eischen, eerst de contributie op pijl te brengen. De heer C. Hollenberg venvacht veel bedankjes en dan zal de gemeente er voor opdraaien. De heer Kort acht het eveneens van belang voor de gemeente. De heer Dekker vraagt of de verhouding van het zielental tot het ledental in de gevraagde gemeenten en deze gemeente gelijk zijn. Uit een vergelijking blijkt, dat die verhouding vrijwel gelijk is. De Voorzitter meent echter het eene te kunnen doen en het andere niet behoeven te laten. Do ge meente zou dan na kunnen gaan, welke leden niet kunnen betalen. De heer Zeilemaker verwacht dat de contributie wel f2.— zal moeten worden. De Voorzitter zegt, dat, hoe jammer ook, er iets moet gebeuren. Het voorstel in stemming gebracht, wordt aange nomen met 16 stemmen voor, 15 stemmen tegen en 2 onthoudingen. Tot verhooging der contributie is derhalve beslo ten. Rondvraag. De heer Smak vraagt, de contributie In meerdere malen te doen innen. De Voorzitter zegt dat dit gepaard gaat met meer dere kosten, doch het bestuur zal dit overwegen. De heer Slikker wenschte bij de verhoogde con tributie ook de vorming van een reserve op te nemen, anders komt dit straks weer, en de leden zijn er nu toch al niet voor. De Voorzitter zegt dat de mogelijkheid bestaat, dat er weer een voorstel tot verhooging komt, doch dit dient te worden afgewacht. De heer Van Delft meent gehoord te hebben, dat voor observatie betaald wordt en dit is hem door den Secretaris gezegd van niet. Hierover ontstaat een uitvoerige woordenwisse ling, waaraan verschillende leden deelnemen en mis verstand niet uitgesloten is en er verwarring bestaat tusschen observatie en behandeling voor interne ziekten, maar het resultaat is, dat nog eens wordt vastgelegd, dat wanneer een behandelend renec.v heer opname in een ziekenhuis noodig oordeelt, dan de ligkosten worden betaald door de vcreeniging. De hoer Kort vraagt geen statuten te wijzigen zonder dat dit bekend is. Medegedeeld wordt, dat dit steeds moet worden geconvoceerd. De heer Kort zegt daarvan de dupe te zijn gewor den bij het laten terughalen uit het ziekenhuis cn daarvoor, zonder verklaring van den dokter, een luxe auto had genomen. Spreker had wel zijn kos ten teruggekregen, doch vond het vervoer van f7.50 te hoog. Opgehelderd wordt, dat f7.50 een maximum be drag is, doch lang niet altijd wordt betaald. In de laatste vergadering werd het maximum bedrag van f 10.— gebracht op f7.50. Niemand meer het woord verlangendo, sluit de Voorzitter met een woord van dank voor do belang stelling en de aangename besprekingen, de verga dering. WAAR GAAN WE HEEN? Wie de algemeene onrust onder de vee- en var kenshouders opmerkt, welke al meer begint te heer- schen omtrent de regeeringsmaatrogelen, moet wel den indruk krijgen dat er veel is wat tegen een lo- gischen gang van zaken indruischt. Allereerst met de varkenshouderij. Toen 't voor enkele jaren terug hiermede mis liep, is aangedrongen op beperking van 't aantal biggen en werkelijk kwam er toen tij delijk een iets beteren toestand. Bij die beperking had 't echter moeten blijven, maar al spoedig begon de regeering zich in te laten met 'n aantal varkens wat ieder mocht houden. Deze toewijzing was ge baseerd op de telling van 1932, wie met die telling toevallig een zeker aantal varkens had, werd m evenredigheid daarvan ook nu toebedeeld, met het gevolg, dat boeren met een gelijk aantal melkkoeien, een heel ongelijk, de een soms 6 8 keer meer dan de ander, aantal varkens werden toegewezen. De fout is toen gemaakt, dat in 't geheel geen rekening werd gehouden met de natuurlijke afvalproducten van het bedrijf, de wei en ondermelk, zoodat de een water bij de wei moest doen om genoeg spoeling te krij gen, en de ander de wei in 't water moest gooien, omdat hij het aan de enkele varkens die hem waren toegewezen, niet kwijt kon. De economische grond slag, waar de varkenshouderij op moet rusten, d.I. varkens houden om de wei en ondermelk zoo goed mogelijk rendabel te maken, was geheel verbroken. Men had te veel en verkeerd gemaatregeld. Hetzelfde kan ook gezegd worden t.a.v. de beper king van het jongvee, vooral voor die streken, waar men slechts jongvee fokt om eigen bedrijf op peil te houden. Een enkel voorbeeld: Een bedrijf van 20 melkkoeien had 7 pinken, een aantal dat juist vol doende was voor aanvulling. Eeft was niet drachtig te krijgen, 2 moeten geleverd worden, blijven 4 over. Dat bedrijf kreeg 5 kalveren toegewezen, heeft sa men dus 9 stuks jongvee, wat minstens 3 te weinig is. Wie beantwoordt de vraag waar het vee vandaan te halen is, als zoo'n bedrijf door niet drachtig kun nen krijgen, besmettelijk verwerpen, of mond- en klauwzeer geteisterd wordt? Bij de buren niet, want die hebben ook te weinig jongvee. ,En ergens an ders? We kunnen toch geen roodbont IJselvee aan- koopen, wat voor deze streek niet deugt, gesteld dat het al te krijgen was. En Friesch jongvee, dat vroe ger in groote getale op de najaarsmarkten te Hoorn en Alkmaar kwam, en wat een bewijs is dat Noord- Holland toen al niet te veel jongvee had, is ook niet meer te bemachtigen. Als dit stelsel enkele jaren wordt volgehouden, kan 't resultaat ontzettend zijn. En nu de afslachting van drachtig jongvee. Dat een stelsel, waarbij de regeering de boeren hun jongvee, wat de toekomst is voor bedrijf, ontneemt, en waardoor wij noodgedwongen oude en oncouran te koeien, welke het natuurlijk verval uitmaken van den veestapel, moet houden, niet economisch is, zal ieder begrijpen. 't Ergste is echter, dat 't ook zedelijk niet te ver antwoorden is, en dat 't geheel tegen de hoerengcest indruischt. De afslachting is niet alleen een fout, zij is een schande voor het aangezicht der geheele we reld. De regeering heeft met dezen maatregel de boe ren op het hart getrapt. Er moeten andere midde len gevonden worden. Het is voor velen nog maar moeilijk te begrijpen, dat zoolang ons volk meer margarine gebruikt dan natuurboter, die afslachting zoo noodig is. Een der oorzaken van dat groote margarinegebruik is zeker wel dat de natuurboter in verhouding van de ge ringe koopkracht van het publick te duur is. Als de boter b.v. voor f 1.30 per Kg. verkocht zou kunnen worden, zouden we heel wat minder kilo's voor 40 cent en minder over de grens behoeven te brengen. Zonderling is, dat nu een gedeelte van de veestapel wordt afgeslacht, er over inkrimping van de met buitenlandsche grondstoffen werkende margarine- industrie niet wordt gerept. Is 't een volksbelang dat de boterproductie wordt verwaarloosd ten be hoeve van een minderwaardig uitheesch product? Of zouden de heeren van het magarineconcern meer hebben in te brengen dan al de boeren van Neder land samen? Het lijkt er veel op. Van de melk, wel ke in de groote steden verkocht wordt, kan 't zelfde gezegd worden als van de boter. Zo is te duur. Het is heel gewoon geworden dat de slijter evenveel aan de melk verdient als de boer ontvangt, die er alles van moet betalen. Prijzen van 11 tot 12 cent hon den het gebruik in sterke mate tegen. Men moet 't niet zoeken in hoogc prijzen, waardoor een deel van onze zuivel voor bijna niets over do grens gaat, en waar men ons daar in den vorm van goedkoop le vensonderhoud beconcurreert, maar in een grooter binnenlandsch gebruik. Andere krijgen we minder intensief gevoerde bedrijven, minder arbciders.minder koopkracht, minder consumptie, meer werkloozen, wat ook weer terugslaat op de middenstand. En zoo komen we dan tot steeds grooter verval. Tenslotte nog de aankondiging dat de steun aan de melk tot op 90 pet. der hoeveelheid wordt inge krompen. De regeering gaat hier van het standpunt uit dat de veestapel in 1930 normaal was. De vraag is gerechtigd of zij die na 1930 niet hebben uitgebreid als anderen, die door meer kunstmest, krachtvoer, omzetting van bouw in grasland, besteding van jongvee bij anderen, meer vee hebben kunnen hou den, nu evengoed moeten inkrimpen. Zoo ja, dan begaat men evengoed als bij de inkrimping van vee, groote fouten. Als men deze maatregel toepast, om dat ondanks een grooter binnenlandsch gebruik van melk en boter, de productie toch nog te groot is, dan dient met de omstandigheden van ieder bedrijf rekening gehouden te worden. Obdam. N. BLAUW. GEVECHTEN TUSSCHEN SPAANSCHE EN PORTU- GEESCHE V1SSCHERSSCHEPEN. Lissabon. Eenige dagen geleden heeft, zoo als van Portugeescho zijde gemeld wordt, een Spaan- sche kanonneerboot op een Portugeescho visschers- boot geschoten, omdat, men vermoedde, dat de vls- schersboot drie Spaansche rebellen naar Gibraltar wilde brengen. Dit incident is gevolgd door tal van botsingen tusschen de bemanningen van Spaansche en Portugeescho visscheréschepen. Een Spaansche visschersboot werd door een Portugeesche visschere- boot zoodanig beschoten, dat het vaartuig zonk. na dat een Spanjaard gedood was. De overige 23 opva renden konden gered wqrden. Er worden nog twee andere schietpartijen tusschen Spaansche en Portu geesche visschers gemeld, die minder ernstig al- liepen. DONDERDAG 22 NOVEMBER. HILVERSUM (302 H) A.V.R.O.: 8.00 Gramofoonmuziek: 10.00 Morgenwij ding; 10.15 Gramofoonmuziek; 10.30 The Hollandia Tree; 12.00 Omroeporkest; 2.00 Ncd. Ver. voor huis vrouwen; 2.30 Concert; 3.00 Naaicursus; 3.45 Rust poos; 4.00 Voor zieken en ouden van dagen; 4.30 Gra mofoonmuziek; 4.45 Radiotooneel voor de jctigd; 5.30 Concert; 6.30 Sportpraatje; 7.00 Dansmuziek; 7.30 Engelsch voor gev.; 8.00 Vaz Dias: 8.05 Gramofoon muziek; 8.15 Concertgebouw tc A'dam; 10.30 Kovacs Lajos cn zijn orkest; 11.00 Vaz Dias; 11.10 Gramo foonmuziek; 11.15 Kovacs Lajos; HUIZEN (1875 M.) K.R.O.: Concert; N.C.R.V.: 10.00 Gramofoonmuziek; 10.15 Morgendienst; 10.45 Leger des Heilskwarticrtje; K.R.O.: 11.00 Gramofoonmuziek; 11.30 Godsd. half uurtje; 12.00 Politieber.; 12.15 K.R.O.-orkcst; N.C.R.V, 2.00 Fraaie handwerken; 3.00 Gramofoonmuziek; 3.45 Rustpoos; 4.00 Bijbellezing; 5.00 Voordrachten; 6.15 Gramofoonmuziek; 6.30 Kristik Frvsk Selskip U. v. Houten. 7.00Politiebcrichten; 7.15 Gramofoonmuziek; 7.30 Wat er op de wereld gebeurt; 8.00 Chr. kinder koor; 9.00 Ouderuurtje; 9.30 Vaz Dias; 9.40 Concert; 10.40 Gramofoonmuziek. LUXEMBURG 1304 M.) 7.35 Gramofoonmuziek; 7.50 Idem; 8.20 Zangrecital; 8.40 Idem; 9.00 Gevarieerd programma: 9.30 Duitsch concert; 10.10 Concert; 10.35 Dansmuziek. BRUSSEL (484 M 1.30 Gramofoonmuziek: 550 Symphonieconcort: 655 Gramofoonmuziek; 8.20 Orkest; 9.35 Idem; 10.30 Ge vraagde gramofoonplaten. BRUSSEL (322 M I.30 Omroeporkest; 5.20 Gramofoonmuziek; 9.20 Om roeporkest; 10.30 Gramofoonmuziek. KALUNDBORG (1261 M.) II.20 Concert; 2.20 Idem; 7.30 Symphonieconcort; 10.20 Dansmuziek. BERLIJN (357 M.) 6.20 Pianorecital; 7.30 Gramofoonmuziek; 8.35 Mili taire muziek. HAMBURG (332 M.) 1250 Gramofoonmuziek; 750 Gevarieerd danspro- gramma; 9.40 Idem; 11.20 Dansmuziek. KEULEN (456 M.) I.20 Schrammclkwartet; 3.20 Gramofoonmuziek; 650 Idem; 8.05 Militaire muziek; 9.50 Orkest DROITWICH (1500 M.) 12.10 Orkest; 5.35 Dansmuziek; 7.40 Gramofoonmu ziek; 11.40 Orkest. PARIJS POSTE PARISIEN (313 M.) 7.50. Concert; 8.20 Gramofoonmuziek. PARUS RADIO (1648 M.) 12.50 Populair concert; 9.05 Concert; MILAAN (369 M.) 4.30 Populair concert; 5.15 Gramofoonmuziek; 8.05 Opera-uitzending. ROME (421 M.) 450 Vocaal- en instrumentaal concert; 5.15 Gramo foonmuziek; 8.05 Concert WEENEN, (507 M.) 6.15 Lyrisch spel; 9.30 Gramofoonmuziek; 11.05 Dans muziek. WARSCHAU (1345 M.) II.50 Concert door Philhannonisch orkest; 6.20 PooJ- sche pianomuziek: 8.20 Kamermuziek; 920 Concert; 9.35 Dansmuziek; 1055 Idem. uEROMUNSTLR (540 M.) 3.20 Omroeporkest; 5.20 Gramofoonmuziek; 6.45 Idem; 750 Idem; 850 Solistenconcert. Ze was een nijver miertje en aangezien in deze zonderlinge samenleving de wijs heid van oude fabels gelogenstraft wordt cn do miertjes er slechter plegen af te ko men dan de krekels, was ze heel blij, als noodhulp in een groot warenhuis te wor den aangenomen voor de maand Decem ber. Ze pakte. Van 's morgens tot 's avonds, omwoeld door de drukte der feestdagen. Haar handen vouwden stukken karton tot doozen, knoopten touwtjes, legden zorg zaam stukjes vloei over kostbare dingen, haar handen werkten en werkten. Onge- duldlge mcnschen drongen, mopperden, ru zieden vóór haar. Zij antwoordde werktui gelijk, op altijd denzelfdcn soms wat ver moeid beleefden toon: „Dadelijk mevrouw alstublieft meneer... even wachten, da me..." Pakjes, pakjes, pakjes... Zij zag die, doo- dclijk moe, als ze eindelijk naar huis ging, zag ze dansen voor haar oogen, zag ze in haar slaap. Pakjes met bonbons, met zij den shawls, taschjes, odeur, postpapier, snuisterijen, kostbaar bont... Pakjes, die de wereld ingingen cn vreugde brachten er gens, pakjes vól van alles, wat haar meis- jeshart kon begeeren, alles, wat zij nooit had bezeten en wel nooit bezitten zou. Na de drukte van SL Nicolaas volgde dan een inzinking, daarna kwam de nieu we stroom aangolven, weer pakjes en nog eens pakjes. Die wikkelde zo in kleurige vloeitjes met hulsttakjes er op en Kerst klokken... dat was het verschil. Tusschen de koordjes stak ze een twijgje hulst, at tentie van het warenhuis voor de klanten. Ze was altijd een nijver en braaf miertje geweest Zoo eentje, die zich niet het hoofd op hol laat brengen door dwaze films, door opgeschroefde onware verhalen, door ijdele droomen. Als je uit een groot gezin komt en om je heen altijd den strijd om werk en het harde werken zelf hebt gezien, als je later zelf altijd in betrekking bent geweest en tenslotte de ellende van werkloosheid aan den lijve ondervond, wordt je wel nuchter, wéét Je wel, dat er geen schatrij ke, knappe jongemannen, een half uur nadat ze je hebben leeren kennen, hart en hand aan je voeten leggen! Dan weet je óók wel, dat je nooit een filmster zult wor den of een gravin of millionairsvrouw, doch wel altijd zult blijven doorwerken en nog blij moogt zijn, als er altijd werk is en je misschien ééns een goeden man leert kennen, die samen met je het leven be vecht. Ze was dus nuchter genoeg en toch, de zen Sint Nicolaas... was het de stroom van pakjes? Nooit tevoren had ze in een wa renhuis gewerkt Ze was jarenlang op kan toor geweest lot de malaise kwam, de di rectie haar met mooie getuigschriften ont sloeg. Sindsdien pakte ze alles aan. Dit werk vermoeide haar echter méér dan iets, wat ze nog ooit gedaan had. Ze keerde ei ken avond naar huis terug met gezwollen voeten van het staan en hoofdpijn van de benauwde centrale-verwarming-atmosfeer en het roezen en jachten en hitsen. Maar dat alles was niet erg. De pakjes waren het die haar kwelden, vervolgden en sar den. Zij zag die, als ze 's nachts lag te sta ren in 't donker, temoe om dadelijk in te slapen, zag al die papieren, door haarzelf gevouwen, al die touwtjes, door haar ge knoopt alles, alles wat ze had ingepakt... Altijd maar pakken voor een ander, zei ze eens tegen een collega, eentje, die vast was aangesteld, ouder dan zij. Altijd voor een ander. Ik zou óók wel 'es iets willen krijgen, een mooie shawl, een taschje, wat odeur. Maar als ik uitgepakt ben, dan kan ik weggaan... Sint Nicolaas en Kerst mis hebben voor mij geen pakjes! Haar oogen broeiden in het smalle, aar dige gezichtje. De oudere keek haar pein zend aan. Ze was wel knap, dat meisje, ze had iets aantrekkelijks, dacht ze. Mannen keken glimlachend naar haar, sommigen maakten een praatje. De oudere merkte wel, dat hot meisje langzamerhand minder toegankelijk daarvoor werd, zag gedachten sluimeren in die groote oogen, zag hoe aar zelend van verlangen haar kleine handen soms iets moois inpakten. Zoo'n kind... dacht de oudere vrouw, die niet knap was. Het leven had weinig ver lokkingen voor haar. Ze was al lang in het warenhuis, had er velen zien komen, met aardige gezichtjes, met frissche, onberoer de leventjes en had gezien, hoezeer alles, wat die meisjes omringde, op ze inwerkte. Al die donkere winterdagen rondom Sint Nicolaas en Kerstmis dacht het oudere meisje daaraan, dacht van alles door een: Nonsens, wat gaat me dit meisje aan? Nu ja, ze is lief... ik heb niemand, ik zou mak kelijk wat voor haar kunnen koopen... maar natuurlijk doe je zooiets niet en welk verschil zou het maken? Toch... zoo heelemaal niets krijgen, na al die pakjes voor anderen te hebben klaargemaakt... Wat was dat voor een onsympathiek heer tje, waar ze gisteren mee schertste? Hij zei zoo iets van: „Zoudt u niet zoo'n bont wil len hebben?" Waarom laten ze zoo'n kind niet met rust? Maar ik zie niet in, waarom ik me druk zou maken, ze gaat me niet aan... Do vlugge handen van het nijvere bijtje, dat er van droomt een kleurige, blijde vlinder te worden, liever dan een leven lang te zwoegen, aarzelen-liefkoozen, ver- langend-rond een mooi taschje. Eigenlijk is het een avondtaschje. Zoo iets, wat je haast nooit kunt gebruiken, iets wat zoo heerlijk overbodig is, zoo ver rukkelijk nutteloos... O, al de overbodige dingen, de vele, vele, die alleen maar mooi zijn, die je nooit zult hebben... Er komt een harde trek om den kleinen mond, als zo eindelijk het taschje inpakt. Wat helpt het, zichzelf te beklagen? Nie mand geeft je zooicts voor niets. Met hord werken ben je blij als je niet verhongert tegenwoordig. Wat geven idealen? Mis schien komt er wel nooit iemand, van wien je heel veel houdt of misschien zal hij je niet kunnen trouwen. Misschien... Vele gedachten verdringen zich achter de starende oogen van het meisje, terwijl haar handen pakken en pakken. Dan gaat ze landerig naar haar kamer. Er komt weer een middagmaal met boontjes of bloemkool of rooie kool en waterige soep vooraf en een smakeloos miniatuur pud dinkje né... De tafel is gedekt. En op haar bord ligt een pakje. In kleurig papier, kleurig verpakt. Ont hutst, wantrouwend, verbaasd cn ongeloo- vig, toch vol hoop opeens, maakt ze het open. Wat kdn het zijn? Ze is wees, fami lie die haar pakjes stuurt met dc feestda gen, hééft ze niet... En dan houdt ze het in dc handen: het taschje. Het mooie, het heerlijk nuttelooze avond taschje. Zooiets voor haar! Zoo'n stukje weelde, zoo'n stukje overvloed, een deeltje van het teveel, dat ze sinds dagen om zich heen heeft gezien... Uit die duizenden pakjes één voor haar, van de duizenden vreugden één voor haar. En nu wordt de dans de pakjes In haar gedachten tot een vreugde-dans. En het maal roodc kool en een puddinkje een feestmaal. Er is iets moois geweest, iets dat plotseling alle bitterheid, nllc ont goocheling, allo hopeloosheid wegvaagde. F.r bloeide iets, mooi als een Kerstroos, er lachte iets gul cn helder, zooals men lacht op Sint Nicolaas: een kinderlach. Iemand gaf je wat, zoo maar, voor niets. F.n nu weet je opeens, dat er toch iets anders is dan werken of niet werken, dan geld heb ben of arm zijn... iets kostbaars... iets eeuwigs.

Schager Courant | 1934 | | pagina 7